werkkrachten week re dame VLAGGETJESDAG - BUISJESDAG JAGERIJ NEDERLAND VOOR UW VAKANTIE telegrafiste/telexiste 3 G0UDREPEN voor HALVE PRIJS LIMONADE 25 d. GOEDKOPER SLASAUS 25ct. GOEDKOPER Koudwater stijfsel slechts 15 cent Altijd een kassabon voor 10°/o korting. MACHINES EN MENSEN middenstandswoning TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 11 MEI 1960 Nr. 37 Drukte aan de hariiigliavens DE EERSTE MAATJES OP 27 MEI? SCHERPENZEEL N.C.V.B sprak over huwelijk in nood PONNIE OF EZEL?' Bloemenexpresse stelt een bloemencheque in SCHETSEN PER PROVINCIE Van scheepswerf en palingvangst naar grafheuvels en bloesems Het is eigenlijk een beetje beschamend dat vele Nederlanders meer van het buitenland dan van het eigen landje kennen. Nog al te veel gaat men in de vakantie te werk naar het principe dat een kaart naar Mien uit Italië beter staat dan een kaart uit Vlissingen, Den Burg, Groningen of Maastricht. Jammer, want ons land heeft een groot aantal verrukkelijke plekjes, die door hun schilder achtigheid of hun natuurlijke pracht kunnen wedijveren met welk buitenland ook nu ja, goed, als de weergoden meewerken. Trek er eens op uit. Neem uw fiets of auto en rijdt langs bijvoorbeeld de Linge, een stroompje dat tussen Bemmel en t Zand ontspringt en de gehele Betuwe al kronkelend doorkruist. Overal leuke, kleine stadjes als Hemmen met een ruïne, Zoelen met het kasteel, Geldermalsen, Beesd en Asperen. Alles over effecten HANDZETTERS DISTRIBUEERDE!! MACHINEZETTER Fa. Ponsen 6 Looijen HOLLANTOR N.V. te VEENENDAAL producente van vezelvliezen Telegraafkantoor 's-Gravenhage Bij elk pakje ol doosje THEE Elke tweede (les Een (les Elk tweede pak altijd FEUILLETON Het oogstfeest van de haringvisserij is aanstaande. De vloot wordt klaarge maakt. Op de boetzolders, op de erven, in de kuiperijen, overal is het druk. De netten moeten visklaar, duizenden tonnen worden opnieuw verbonden. Er wordt geschilderd, dat het een lieve lust is. De vloot moet in zee. De jacht op de Hol landse Nieuwe gaat weer beginnen. Maar vooraf is er feest aan de kant. In IJmuiden, waar ook de Katwijkse vloot ligt, in Scheveningen en in Vlaardingen. Op 21 en 22 mei wapperen de vlaggen op de fraai geschilderde schepen. Vlag getjesdag! Zaterdag, 21 mei, is er feest. Zondag, 22 mei, is het kijkdag. Vroeger noemde men dit „wandeldag". Van oudsher gaan duizenden kijken naar de vloot gereed tot haringvangen. Voor zaterdag, 21 mei, zijn aantrek kelijke programma's vastgesteld. In IJmuiden, op welke plaats dit jaar het accent van de viering valt, zal de voorzitter van het Produktschap voor Vis en visprodukten, Drs. D. J. van Dijk, de Produktschapswimpel voor de best verzorgde haring hijsen op de KW 163, het schip, dat verleden jaar de best verzorgde haring van de Katwijk- se vloot aanvoerde. Door de plaats zal een grote optocht trekken onder de titel „Van vleet tot eet". Daarna ont moeten op het Stationsplein .binnenzee' en „buitenzee" elkaar. Folkloristische groepen van rond het IJselmeer zullen een gevarieerd programma brengen: „Huwelijk in nood" was het onderwerp waarover ds Gabe van Duinen uit Wasse naar donderdagavond sprak voor de afde ling Scherpenzeel van de Ned. Chr. Vrou wenbond. Deze maandelijkse vergadering die werd gehouden in het verenigingsge bouw achter de Ned. Herv. Kerk, werd ge presideerd door mevr. Valkenburg. In de aanvang van zijn causerie wees ds Gabe van Duinen erop dat er inderdaad veel nood op het huwelijksterrein bestaat. Wanneer man of vrouw op de spreek uren van dominees of psychiaters verschij nen klopt er veelal iets niet in het huwe lijk. De diepste oorzaak is meestal dat het in het huwelijk vastloopt. Geslachtsver houding en huwelijksleven zijn soms ver schillende dingen, aldus spreker. Aange zien er meer vrouwen dan mannen op de wereld zijn blijven er wel eens vrouwen ongetrouwd, de zgn. zij die overblijven en dat neemt de moderne vrouw niet. Zij gunnen hun sexegenoten niet dat zij zich aan de tafel van het leven tegoed doen. Hierdoor ontstaat veel strijd en naijver. Op het geslachtelijk gebied is er veel na ijver en strijd en geen erbarmen. De wo ningnood is in vele gevallen ook debet aan de oorzaak dat het tussen man en vrouw niet goed gaat, evenals de vrouwen arbeid die veelal wordt verricht om der- wille van de luxe, doch een gevaar op levert voor de goede verhouding tussen man en vrouw. Als de vrouw, vooral een jongere, op fabriek of kantoor de gehele dag tussen manvolk verkeert, levert dit volgens spreker, morele gevaren op. Ontzaglijk gevaarlijk glibberige randen noemde spreker dit, waarop het huwelijk afglijdt. Indien er geen verlangen bestaat voor het huwelijk is de mens ziek. Het is niet goed, dat de mens alleen zij. De man zal zijn vader en moeder verlaten voor het allerheiligste, zoals het huwelijk enspreker kon niet begrijpen dat dit aller heiligste veelal wordt bedoezeld door smerige moppen. Met het huwelijk is het precies als met het graan. De zin van het graan is de voeding. Het is fout als de vrouw onder gaat in die van moeder, dan gaat het hu welijk fout. De vrouw wordt pas vrouw door de man en de man pas man door de vrouw. Vervolgens besprak spreker de wonder lijke mysterie van het huwelijk. Soms vraag je je wel eens af „Hoe vinden ze elkaar", doch hierin moet men Gods hand zien, aldus spreker. Volgens spreker heeft de tegenwoordige jeugd het veel moeilij ker dan wij in onze tijd, bijvoorbeeld op scholen en kantoren is de verleiding groot in deze moeilijke wereld. Met volle aan dacht en zorg dient men op het huwelijk te zitten, want wat God samengevoegd heeft scheidde de mens niet, aldus spreker. Inwoning heef heel vaak bezwaren Reeds menigeen heeft dat ervaren 't Is 'n groot probleem voor jonge [mensen Die zo graag 'n eigen home wensen Ook in 't dierenrijk schept het [problemen Zoals bij Ouwehand in Rhenen Waar 't ponnieverblijf toen uitkomst [bood Aan des ezels (tijdelijke) woningnood Al is nu aan dat samenwonen Reeds lang en breed 'n eind gekomen Ging er toch bepaaldelijk iets mis Gevolg: een blijde gebeurtenis Toen 'n ponnieveulen werd geboren Klapperde de ezel met z'n oren Hij balkte luid i-a, i-a En ging de feiten nog eens na Na lang nadenken en veel peinzen Kon hij 't zichzelven niet ontveinzen Toen hij de jonggeborene bekeek Dat hij veel op een ezel leek Ma en pa waren beiden overstuur Met die vreemde speling der natuur De ezel voelt zich als pa En de ponnie denkt, nu ben ik ma Van 'n kerngezonde boreling Maar wat blijft, is de herinnering Aan dat tijdelijk samenwonen Waaraan nu 'n einde is gekomen J. M. zang, muziek, volksdans, 's Avonds heeft er een grote demonstratie op het Stationsplein plaats. Opgevoerd zal o.a. worden „De boetsters op het wantveld" voorts gymnastiek, zang, deklamatie, muziek. Het rijk gevarieerde program ma wordt besloten met een taptoe. Van Scheveningen uit wordt een vlootrevue van loggers gehouden -voor de kust. Altijd een imponerend schouwspel. Daarna zal in een speciaal programma muziek, zang, deklamatie, gymnastiek- de Produktschapswimpel voor de best verzorgde haring van de Scheveningse vloot worden gehesen op de SCH 21. 's Avonds wordt een gevarieerd pro gramma aan de haven gegeven met o.a. muziek en film. Vlaardingen brengt een historisch spel: een reconstructie van het bezoek van stadhouder Willem V met zijn ge malin op vlaggetjesdag in 1778 aan Vlaardingen. „Het welweesen der stede Vlaardingen" is de titel. De stadhouder en zijn gemalin met gevolg arriveren per sloep bij de Visbank en worden daarna op het stadhuis ontvangen. Ver volgens vertrekt het gezelschap - de stadhouder en zijn gemalin te paard - naar de Koningin Wilhelminahaven, waar burgemeester Heusdens de Pro- dukstschapswimpel zal hijsen op de VL 97. Ook 's avonds zijn er tal van fees telijkheden. In IJmuiden en Vlaardingen ligt de vlaggende vloot des avonds onder het licht der schijnwerpers. Maandag, 23 mei, vaart de vloot uit. Dan is het Buisjesdag, zo genoemd naar het vroeger gelijktijdig uitzeilen van de haringbuizen. De jagerij begint. De combinties zijn gevormd, de snelste lopers werden als jagers aangewezen. Onvoorziene omstandigheden voorbe- „aan schot" (netten uitzetten). Dan staan er 240.000 meter netten in zee. „Op hoop van zegen", zoals de schip per het zegt, wanneer het want wordt geschoten. In de nacht van woensdag op donderdag wordt gehaald. Als er dan gevangen is, geeft men direkt de haring aan de jagers over die er mee naar het vaderland snellen. Als deze berekening klopt kan verwacht worden dat vrijdag, 27 mei, de winnende jager met de eerste maatjes in het vaderland arriveert. De Nederlandse bloemisten, die dankzij hun perfekte „Bloemenexpresse"-organisa- tie in staat zijn nagenoeg ogenblikkelijk in het gehele land bestellingen uit te voeren, hebben opnieuw een belangrijk initiatief genomen door het instellen van een bloe mencheque. Deze cheque bevindt zich in het hart van een vernuftig toegevouwen papieren bloem, die men in een Fleurop-enveloppe kan verzenden, maar die men tevens heel gemakkelijk bij zich kan steken. Deze cheque, die natuurlijk niet het boe ket bloemen wil vervangen, betekent een uitkomst in de gevallen waarin het voor de gever moeilijk is bloemen of een plant te vervoeren, en waarin het voor de ont vanger bezwaarlijk is de bloemenhulde mee te nemen. Een ander geval waarin de cheque bij zonder goed van pas zal komen is wan neer men de keuze van bloemen of plant vrij wil laten. Niet op de laatste plaats zal de cheque een toeverlaat kunnen zijn voor de ver- geetachtigen. Immers, met een bloemen cheque in de portefeuille zal men op iede re onverwachte feestelijkheid een goed fi guur slaan. Voorlopig zal de cheque alleen in Neder land geldig zijn. Het is mogelijk dat t.z.t. via de organisaties Fleurop en Interflora ook cheques naar het buitenland zullen kunnen worden gestuurd. De voortreffelijke samenwerking tussen deze organisaties leidde tot spectaculaire resultaten. Zo beliep de wereldomzet in 1959 ruim 15 miljoen orders tot een waarde van ongeveer 260 miljoen gulden. Dat be tekent dat er iedere minuut, zowel des nachts als overdag, 30 boeketten over de wereld „vliegen". De binnenlandse omzet bedroeg in de- houden gaat de vloot woensdagmiddag zelfde periode 3 miljoen gulden. Wanneer u de tocht volbracht hebt zit u dicht bij de Kinderdijk, u weet wel, de dijk tussen Alblasserdam en de kruising van Noord en Lek. Daar kunt u de be faamde molens bewonderen, de droogma- lers van de polder, die een nationaal wa termonument vormen. Hier vindt u die typisch groene polders, karakteristiek voor het Hollandse landschap. Nederland heeft veel moois. Per provin cie zullen we een scala openvouwen van waar u in de vakantie allemaal naar toe kunt gaan. Er is genoeg, kiest u maar. Om in het noorden te beginnen. GRONINGEN en FRIESLAND hebben veel gemeen. Het zijn agrarische provincies, van groot be lang voor de landelijke economie maar eveneens bijzonder aantrekkelijk voor de vakantieganger. Natuurlijk bewondert u in de stad Groningen het marktplein met de Martinitoren en als het regent de drie musea: Groninger-, Scheepvaart- en Na tuurhistorisch Museum. In Leek bezoekt u het landgoed Nienoord met het natio naal Rijtuigmuseum, waar u versteld zult staan over de pracht van de aloude koet sen. Gaat uw belangstelling vooral uit naar de techniek? Langs het Winschoter- diep vindt u een centrum van scheeps- bouwactiviteit. Zo'n twintig werven liggen hier broederlijk naast elkaar. Historische bijzonderheden heeft de provincie Gronin gen te over: het middeleeuwse kloostèr van Ter Apel en het oude kerkje van Sel- lingen zijn een bezoek echt wel waard. In Uithuizen staat nog altijd de Menkema- borg, een kasteel uit de veertiende eeuw. Het vlakke land van Friesland is even aantrekkelijk als de bossen, de heidevel den, de meren en de duingebieden, die men er ook kan vinden. Voor de liefheb bers van de watersport al jaren een trek pleister, zijn de meren. Gaat u wel vroeg in het seizoen dat watertoerisme water- krioelen wordt. Dit jaar heeft Grouw, be kend watersportcentrum, een bijzondere aantrekkelijkheid. Van 15 tot en met 20 juli viert men daar op een grootse wijze het honderdjarig bestaan van de zeilver eniging. Er komen een grote recreatieten toonstelling "F 100", culturele manifesta ties en natuurlijk de nodige zeilwedstrij den. DRENTHE is een merkwaardig deel van Nederland. De aandachtige bezoeker merkt dat al snel op. Hier vindt men nog de oude boerderijen met twee deuren, naar ons werd verteld een overblijfsel uit de tijd van de Germanen. Die heren hiel den én deur in hun huis altijd gesloten. Het was de deur, waardoor een dode het huis werd uitgedragen. Doel: het weren van de geesten. Maar in Drenthe ziet u ook nog wat anders. De tekenen van een industriële revolutie, die zich bewonde renswaardig snel voltrekt. In de buurt van Schoonebeek komt u langs de al even ontelbare als befaamde jaknikkers van de olievelden. U ziet ze het best wanneer u de weg neemt van Coevorden naar de Duit se grenspost nabij Twist. Kijk beslist ook even in het Amsterdamsche Veld, het nieuwe tuinbouwcentrum. Bij Smilde vindt u de hoogste t.v.-toren van ons land (zo lang het duurt) 288 meter. Natuurlijk ver geet u de Hunebedden en de Hondsrug, bekend uit de aardrijkskundelessen, niet. OVERIJSSEL is vanuit het standpunt van de toerist bezien (en wie geldt op het ogenblik meer?) misschien wel het meest veelzijdige gebied van ons land. Over het punterige Giethoorn is al genoeg gespro ken, maar neem eens de weg van Wanne- perveen, even ten zuiden van Giethoorn, naar St. Jansklooster en u rijdt, dwars door de Beulaker en Belter Wijde, twee prachtige meren, die door de weg in twee- en worden gesplitst. Hier bloeien orchi deeën, echt waar, en kan men heerlijk dwalen langs onvermoede waterwegen met een bootje dat men ter plaatse huurt. Vlak langs de Duitse grens stroomt de Dinkel, die u in de buurt van Losser of Denekamp moet bezoeken. Hier vindt men kastelen, bossen, maar ook velden waarop het vee vredig graast. Hier bent u al in Twenthe, waar industriesteden (textiel) afwisselend met kleine, heerlijke oude, dorpjes. Vergeet niet Ootmarsum aan te doen, daar moet men zich nog bezig hou den met het midwinterhoornblazen en houdt men tevens nog een twintigtal oude grafheuvels achter de hand. Die staan er al vanaf het begin van onze jaartelling. GELDERLAND behoort met Zuid-Lim burg tot onze meest geëxploiteerde toeris tische trekpleisters. Wie kent niet het Na tionale Park „De Hoge Veluwe"? U nog niet? Dan moet u daar beslist nog dit jaar eens naar toe gaan. Bent u een liefhebber van kunst dan kunt u ter plaatse terecht in het Kröller-Müller Museum. Wat zui delijker ligt ons tweede nationale park: „De Zuidelijke Veluwezoom". Hier vooral even op een heuvel gaan staan en genieten van het prachtige uitzicht. Nijmegen en Arnhem zijn bezienswaar- dighed enop zich. De steden zijn mooi, de omgeving eveneens. Hier vindt men het „Nederlandse Palestina het openlucht museum over het Heilige Land. Dicht bij Arnhem, in Oosterbeek, al weer een his torisch museum, dat ieder in zijn leven beslist moet hebben gezien: het Airborn- Museum. Hier allerlei over de slag bij Arnhem in 1944. Gelderland is een hele vakantie op zich. In de Betuwe bloeien in het voorjaar de boomgaarden, pronken prachtige ri vierlandschappen en prijkt het hele jaar door (uiteraard) een ander monument van Hollands meesterschap over het water: de sluizen in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Tiel. Voor de Achterhoek geldt hetzelf de als voor Twenthe, al vindt u hier nog meer van die kleine dorpjes. Eenmaal in Gelderland, bezoek dan Apeldoorn, waar u in het prachtige park „Berg en Bos" een verkleinde uitgave van de Koninklijke Gouden Koets kunt bewonderen. Inlteressant in UTRECHT zijn de nach telijke palingvangsten die u van mei t/m september vanuit Spakenburg kunt ma ken. Iedere vrijdag aanmelden. De cen traal gelegen provincie biedt, gedeeld als zij is, veel moois. Het oostelijk deel is rijk aan bos, hei en heuvelland; het westelijk deel toont u groene polders; in het noor den liggen de befaamde Loosdrechtse Plassen. Een tocht langs de Vecht moet u beslist eens maken. Wordt u al aangeraden tijdens de aardrijkskundeles op school. Wordt tijd dat u nu eindelijk eens luis tert. Langs de Langebroeker Wetering, zo in de buurt van Choten, Doorn en Werk hoven staat een merkwaardige concentra tie kastelen en burchten, de een wat ouder dan de ander. NOORD- EN ZUID-HOLLAND hebben veel gemeen, maar vooral het Noordzee strand met de prachtige brede duinenrij, waarachter zich tussen Noordwijk en Hil- legom de bollenvelden uitstrekken. Voor de tulpenvelden en Keukenhof moet u wel snel zijn. Tussen 's-Gravenhage en Wassenaar, een van de bekende villador pen waar u zich kunt vergapen aan de rijkdom van anderen, ligt een natuurge bied dat meer aandacht verdient. Meyen- del is een uniek recreatiecentrum dat structureel sterk verandert door de meer tjes die zich, dank zij de Haagse water voorziening met Lekwater, hebben ge vormd. In Alkmaar wordt de kaas weer gedragen over de kaasmarkt. Iets noorde lijker ligt Schoorl met een van de hoog ste en steilste duinhellingen, waar je zo maar af mag rennen. In het duingebied kunt u heerlijk dwalen, begeleid door het eentonig gezang van de zee. De steden Amsterdam, Den Haag en eventueel Haar lem vergeet u natuurlijk niet. Maar denkt u ook aan de universiteitsstadjes Leiden en Delft met hun grappige booggrachtjes? ZEELAND biedt mogelijkheden zich wat uitgebreider te verdiepen in de veelbe sproken Deltawerken. U wist vanzelfspre kend al, dat Zeeland prachtige stranden heeft, die borg staan voor een heerlijke vakantie aan zee (als moeder natuur mee helpt). U mag niet verzuimen een kijkje te nemen in Veere, beroemd tot over de grenzen door echt oud-Hollandse schoon heid. Dit jaar als bijzondere attrakties op 17 september in Goes het fruitcorso als besluit van de fruitweek, eind augustus in Ierseke een oester- en mosselfeest en midden augustus in Breskens de traditio nele visserijfeesten met optochten en vuurwerk. NOORD-BRABANT is wel bijzonder rijk aan natuurschoon. Wie eenmaal in de Kempische Bossen (ja, u mag er zo maar in!) is geweest, zal dat beamen. En ver geet niet de Oisterwijkse Vennen en de bossen van Chaam. De gemoedelijkheid van de bevolking en de pracht van de na tuur maken Brabant tot een gewild doel voor een lange vakantie. Wanneer u vol doende hebt aan eem flits ga dan naar de F.fteling bij Kaatsheuvel. Neem uw kroost mee. Een uitgebreid sprookjesbos doet hen (en u) van de ene verbazing in de andere vallen. Kent u ze nog? Doornroosje, Klein Duimpje en de Gelaarsde Kat? Het uit gestrekte park is rijk aan bos. Bovendien heeft het vrije duinen, siertuinen, vogel vijvers en, voor de eeuwige sportlieveling, een aantal tennisbanen. LIMBURG, vooral ZUID-LIIMBURG, is door de natuur eveneens rijk bedeeld. In de lente overheerst de prachtige bloesem van de fruitbomen, in de zomer de volle tooi van alles wat groeit in het dal van de Geul en in de herfst de kleurenrijk dom van de eikenbossen. Limburg is een goed uitgangspunt voor korte tochten naar België en Duitsland wanneer u beslist even naar buiten, wilt. Maar niet voordat u hebt gekeken in Voerendaal bij Geleen. De kerk daar stamt uit 1049 en in de omtrek staan vijf kastelen. Vrijwel alle mooie pikjes van Limburg zijn ontdekt door de toeristenindustrie, wat wel jam mer is. In Valkenburg moet men beslist niet in het hoogseizoen blijven hangen, tenenzij men geen bezwaar heeft tegen het gegons van een internatonale toeristen- zwerm. Wie beweerde eigenlijk, dat in Neder land niets is te beleven? (Nadruk verboden) (VII) Men kan verschillende soorten effec tenorders geven. De meest voorkomen de orders zijn de „bestens orders"; dit zijn ongelimiteerde orders; men wordt geacht opdracht te hebben gegeven om tegen zo laag mogelijke koers te kopen of tegen zo hoog mogelijke koers te verkopen. Hiertegenover staan de ge limiteerde orders, orders met een limi- te of beperking. Kopers willen slechts kopen tegen een koers, welke niet hoger is dan de door hen opgegeven koers; verkopers willen hun stuk niet van de hand doen tegen een lagere koers dan de door hen opgegeven koers. Verder kent men ruilorders. Dit zijn orders om een bepaald fonds om te ruilen in een ander fonds. Ruilorders worden veelal gegeven met een bepaal de restrictie, b.v. er mag geen koers verschil tussen beide fondsen bestaan. Of het koersverschil mag niet groter zijn dan een met name genoemd per centage. Ruilorders zijn voor de beurs man moeilijke orders, omdat hij het koersverloop van twee fondsen in het oog moet houden. Volledigheidshalve vermelden wij de stop-loss orders. Een stoploss verkoop order is een order een zeker aantal aandelen te verkopen, zodra de koers is gedaald tot een bepaald punt. Stel men koopt 10 aandelen in een bepaalde maatschappij op 160 Men moet op zakenreis en heeft geen gelegenheid om de koers van het desbetreffende fonds in de gaten te houden. De koers kan stijgen maar ook dalen. Om nu zeker te zijn, dat men er tijdig uitstapt als de koers al te zeer mocht gaan dalen geeft men een stop-loss order om te ver kopen op 150 °/o. Zodra de desbetref fende aandelen nu een koers van 150% bereiken moeten de 10 aandelen wor den verkocht, desnoods tegen een lage re prijs dan 150 Bij een stop-loss order heeft men de zekerheid, dat alle 10 aandelen verkocht worden, men heeft echter niet de zekerheid, dat zij alle tegen 150 verkocht worden. Een stop-loss aankoop order (komt weinig voor) is een order een bepaald aantal aandelen te kopen, zodra een zeker koerspeil is bereikt. Alleen iemand die a la baisse gegaan is (dus iemand die aandelen verkocht heeft voordat hij deze zelf bezit) zal een der gelijke order geven om zijn koersrisico te beperken. Een geheel andere indeling van de orders is de indeling in dagordets en doorlopende orders. Een dagorder is slechts van kracht voor één dag. Komt er die dag geen koers tot stand of wordt de gestelde limite overschreden, dan kan de order niet worden uitgevoerd. Een doorlopende order blijft gelden en wordt uitgevoerd op de eerstvolgende beursdag, waarop dit mogelijk zal zijn. Een doorlopende order, blijft van kracht totdat zij de uitgevoerd of door de opdrachtgever is ingetrokken. De volgende bespreking zal gaan over de verschillende soorten noterin gen welke mogelijk zijn en over de wijze, waarop de koers in een „gesloten hoek" wordt vastgesteld. (Wordt vervolgd) Kledingmagazijn De Driehoek, Rhenen vraagt le verkoopster 2e verkoopster leerling verkoopster Wij hebben in ons modern be drijf plaats voor: le en 2e klas die bereid is in schuifploegen te werken. (Werktijd 45 uur met loonbet. van 52'/2 uur) Reisgeldvergoeding. Vrije bedrijfskleding. Hoog bomilo. Aanmeldingen bij: Drukkerij en Uitgeversbedrijf Wageningen Tel. 08370 2128 heeft op haar produktie-afdelingen plaatsen beschikbaar voor enige Sollicitanten kunnen zich persoonlijk melden op ons kantoor; Prins Bernhardlaan 188 werkdagen van 9.00-12.00 u. en van 12.30-17.00 u. Dinsdagavond a.s. van 18.00-21.00 uur. TE KOOP: alleenstaande met schuur (in Veenendaal-west). Beneden: kamer-en-suite, keuken en bijkeuken. Boven: 3 slaapkamers en ruime vlie ring. Grote tuin en ruimte voor garage. Leeg te aanvaarden. Brieven onder nr. 5342 aan het bureau van dit blad. vraagt vrouwelijk personeel voor opleiding tot waarvoor de cursus in september a.s. begint. EEN INTERESSANTE EN PRETTIGE WERKKRING. Indiensttreding vóór september is mogelijk. Leeftijd: niet boven 25 jaar. Vereiste: diploma M.U. L. O.-A of -B (met Frans, Duits en Engels), H. B. S. 5-j. cursus, dan wel een gelijkwaardige opleiding. Salaris t/m 20 jaar afhankelijk van leeftijd. Voor 21-jarigen en ouderen aanvangssalaris f 272,45 bruto per maand, ook reeds tijdens de opleiding. Personeel, wonende buiten 's-Gravenhage, dat ver plicht is zich te 's-Gravenhage te vestigen, ontvangt een pensiontoelage plus reiskostenvergoeding wegens gezinsbezoek. Ook zij, die dit jaar examen afleggen, kunnen zich nu reeds aanmelden en zich zonder enige verplichting omtrent de voorwaarden en vooruitzichten uitvoerig laten inlichten. Schriftelijke sollicitatie met vermel ding van geboortedatum en -plaats bij de directeur van het Telegraafkantoor 's-Gravenhage, Prinsestraat 2 te 's-Gra venhage. Mondeling van 9-12 en 14.30-17.00 uur. Telefonisch (070)-614061, toestel 1301. TTT Keuze uit melk. puur oi melk/mokka. U betaalt maar 30 ct. voor 3 repen. Kies uil sinaasappel, trambozen-bessen ot grenadine. Sla nu in voor de zomer. De Gruyter heelt slasaus met 50% en 25% slaolie Neem wat U wilt. Een uitkomst voor luchtig zomergoed. Een voordeel van 39 cent. het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4.- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 11 t/m 17 mei 1960. 6005J DOOR WESSEL SMITTER Na al dat lawaai, al die opwinding, al die vele pijn, klonk dat zachte gepiep heel dunnetjes. Een paar minuten gingen voorbij en toen kwam mevrouw Rettinelli eruit met iets roods en kleins in een doek. Ze nam een deken van de stoel en spreid de hem op tafel uit. „Russ' zei ze. „Nu jij hem roepen." De dokter moest haar gehoord hebben. „Niet roepen", zei hij. „Ik kan hem hier nog niet gebruiken." Russ had de boom bijna klein. De regendruppels be gonnen hoorbaar te worden op het dak. Gele lichtjes van de krotten aan de an dere kant van het moeras werden zichtbaar door de duisternis. Mevrouw Rettinelli waste het kind, wreef het in met een of andere olie en pakte het toen in Ik kreeg iets van zijn gezicht te zien. Het was zo gerim peld als een raap, die te lang in de kelder gelegen heeft. De dokter verscheen. „In orde", zei hij. „Het porcelein is ingepakt. Laat nu de olifant maar komen, als je er zin in hebt." Ik ging naar de achterdeur en floot. Hij kwam aangerend. „We noemen het Bennie", zei ik, „het is een jongen." „Rita", zei hij, „maakt zij 't goed?" „Ze zijn beiden zo goed als maar kan", zei ik. De dokter pakte zijn gereedschap. „Mag ik bij haar?" vroeg Russ. Nu alles afgelopen was, was hij on derdanig genoeg. Mevrouw Rettinelli hield de baby vast, maar daar kwam hij zelfs niet in de buurt. „Zeker", zei de dokter. „Maak het niet te lang. Ik wil, dat ze slaapt." Russ ging naar de slaapkamer en viel op zijn knieën op de grond. Hij probeerde haar op te vrolijken. Me vrouw Rettinelli ging ook naar binnen met de baby. Nu zouden ze gelukkig zijn, dacht ik, nu dat alles voorbij was en zij drieën, Rita, Russ en de baby samen waren. Ze zouden gelukkig zijn, dacht ik en ze hebben mij niet nodig en ik sta er eigenlijk buiten. Ik voelde me ontzettend eenzaam. Ik sloop naar de deur. Rita was met Russ aan het praten. „Ik ben moe, Russ. Ik ben heel moe. Het duurde zo lang. „Te lang", zei hij. „Ik vond het naar, dat je het alleen moest doen, erg naar. Ik had graag geholpen - maar dat kon ik niet." Er waren tranen in zijn ogen. Ik schaamde mij, erbij te zijn, en er naar te kijken Toch wilde ik graag blijven. „Heb ik je horen hout hakken?" zei ze. „Ja" zei hij. „De dokter en Bennie lieten me niet in huis blijven. Ik heb de wilg omgehakt, we zaten helemaal zon der hout." „Je hebt hem gekapt, helemaal ge kapt?" vroeg ze. „Ja." „O, Russ Mevrouw Rettinelli kwam haastig toe gesneld. „II bambino", zei ze, „qui il bambino, Rita." Ze legde het naast Rita neer. O, Russ, zei Rita, „hoe kon je zoiets doen? Hoe kon je?" Ze draaide haar gezicht naar de muur. Ze merkte zelfs niet, dat het kind er lag. VECHTEN OM EEN BAANTJE EN WAT SELDERIE Tegen half december begon het er lelijk uit te zien. Volgens de kranten trokken vijf en veertig duizend fami lies steun en de burgemeester bracht de helft van zijn tijd door met het heen en weer reizen naar Washington, om te proberen geld los te krijgen. Ik had nog vijftig dollar in de sok, maar Russ was er tamelijk slecht aan toe. Hij had een sneeuwschop en een ijsbijl gekocht en verdiende een paar kwartjes met het schoonmaken van trottoirs, maar de vier dollar per week die ik inbracht, was het enige werkelijke geld, dat hij te zien kreeg. Een groot gedeelte daar van ging aan zuigelingenvoedsel weg, waarvoor je je blauw moest betalen. Rita wilde, dat Russ steun zou aan vragen. „Anderen doen het ook", was haar argument, „waarom jij dan niet?" „Van de gedachte alleen", zei hij, „griezel ik al. Iedere dag zie ik ze in rijen bij de steun staan; ze proberen hun gezicht achter de kragen van hun jassen te verbergen en ze wachten maar in de kou." „We moeten eten." „Dat zal wel", zei hij, „maar ik heb er geen zin in." „Het is goed voor ke rels, die ziek zijn of die niet kunnen werken, maar ik ben gezond en sterk. Een flinke vent als ik moest de kou en hoge sneeuw trotseren - mijn bijl in de bossen zwaaien - mijn brood verdienen. Ik heb altijd geleerd, dat als je maar wilde en in staat was om te werken, je je d'r wel doorheen kon slaan zon der je hand op te houden." Ze zeurde zo aan zijn kop, dat hij op een ochtend zijn hoed diep over zijn ogen trok en uitging Hij bleef de hele dag weg en toen hij terugkwam, had hij nog niets, zelfs geen behoorlijk stuk regeringsspek of een zak aardappelen tweede keus, zoals de Rettinellis kregen „Wat is er gebeurd?" vroeg Rita. „We zullen magertjes eten vanavond. Ik re kende erop, dat je wat zou meebrengen" Ze was aardappels aan het bakken. „Mijn voeten zijn bevroren", zei hij. „Ik heb de hele dag in de rij gestaan. Ze sturen je van het kastje naar de muur en vragen je van alles. Ze wilden zelfs weten of we een kostganger had den." Hij pakte een stoel en stak zijn voe ten in de oven. „Hoe is het kind geweest?" vroeg hij. „Uitstekend Russ. Hij is in bed en slaapt al. Maar waarom wilden ze je niks geven?" „Ik spreek er liever niet over, laat me de hele rommel maar vergeten." „Maar vertel me „Ze vroegen, of we wat geld hadden." „En je hebt ja gezegd - wat stom! Ze zullen toch geen huiszoeking doen!" „Het is al erg genoeg om te bedelen, zonder nog te liegen ook." „Het zou niet zo'n erge leugen zijn", zei ze. „Weet je hoeveel we nog over hebben?" „Nee." „Zes dollar." „Is dat alles?" „Dat is alles. En als het op is, moet er iets gebeuren - dan zullen we de motor moeten verkopen." „Dat nooit. Liever geeft ik mijn in signe terug. Dan haal ik de vijf dollar." „Net iets voor jou. En je baantje door een ander laten innemen, als de fabriek weer open gaat." „Je bent je baantje in de smederij kwijtgeraakt. Je werd bij de fabricage geplaatst, waar ze de meeste mensen naar huis hebben gestuurd." „Ze hebben de machine, waarop ik werkte, eruit gegooid." „Jullie waren de enige twee, die overgeplaatst waren, Bennie en jij. Als je niet overgeplaatst was, zou je nu aan het werk zijn en persblokken maken voor de nieuwe modellen geld verdienen. Dat weet ik ik heb mijn hele leven naar fabriekspraatjes ge luisterd." „Ze heeft gelijk, Russ", zei ik. „John son kon ons niet uitstaan." „En ik hem niet" „Dat is het juist", zei Rita, terwijl ze van haar stoel opstond. „Jij haatte Johnson, je haat de fabriek, je haat je eigen werk. En als Bennie er niet was en ons kostgeld betaalde, zouden we honger lijden. Wij zijn drie maanden met de huur ten achter. Er is niets te eten, niets voor mij en niets voor de baby en jij zit daar maar moppen te tappen over de man, wiens naam op de loonchèques staat." „Och", zei hij, „ik wilde uit dit zootje weg, toen we nog konden en nog geld hadden. Maar jij had geen zin." „Ik wil in Detroit blijven." „Dat doe je toch!" „Met een vent, die als man nergens voor deugt." „Ik?" Hij stond op. Ze keken elkaar aan, over de kachel heen. Ze knipte met haar ogen. Zijn gezicht was zo wit als een doek. „Jij! Ja, jij Russ", zei ze, een vent, die niet zorgt dat hij een goed baantje houdt als hij het heeft, die nog probeert te doen, alsof hij heel wat is, als hij blut is - probeert geestig te zijn als er niets is om geestig over te zijn." „Als ik ernstig was", zei hij, „zou ik gek worden." „En als je nooit ernstig wordt, word ik gek. We zitten er maar mee Russ." „Alsof ik het niet weet? Voor jou is het niet erger dan voor mij." „Voordat ik trouwde had ik geld - eten genoeg - kleren om aan te trek ken." „Ik ook. En ik had niet het gezeur van een vrouw aan mijn hoofd die me zei, dat ik niet deugde. Dat verdraag ik nou ook niet. Als 't je niet lijkt dan pak je je boeltje maar. Laat het kind hier en smeer 'm." (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 5