HEERLIJK ONDER DE DOUCHE DANKZIJ „SHELL BUTAGAS" DE VALLEI Van ERK Doktersbullen in Amerika voor 50 dollar te koop Openbare aanbesteding Viering 1 mei-dag in Veenendaal Voor de Jeugd GROTE ZWENDEL ONTDEKT IN VERENIGDE STATEN Universiteiten met alleen een postbox VRAAG EN AANBOD TAFELTENNIS Van Groningen en Solingen winnaars van de tienkampen DIVERSEN Verpachting grasland Regeringsbeleid veroordeeld AMERONGEN KRAAN VAN KUYK N.V. a. ervaren chauffeur b. flinke magazijnbediende c. hulp-chauffeur DUBBEL zegels... direct gaan profiteren! Advoca^tsprits Wanneer u wilt en zo vaak u wilt onder de douche dankzij het zuinige „SHELL BUTAGAS" uit de blauwe flesl En let u eens op hoe econo misch „SHELL BUTAGAS" wel is. Met één fles doet u w-e-k-e-n! „SHELL BUTAGAS" voor modern comfort! Hoofddealer: SHELL butagas centrale Eikenlaan 10 - Veenendaal - Telefoon 2425 (b.g.g. 3212) Met onze ruim 22-jarige ervaring kunt u op vakkundige service rekenen en. „altijd tot uw dienst" VOOR DE VROUW De grote mode: leder en daim Daimleren kleding komt steeds meer in trek Ouwehands Dierenpark bij de modernste recreatie-oorden van Nederland Zangconcours Dr. Adams, de voorzitter van de Ame rikaanse onderwijsraad, op studiereis in Afrika om te ontdekken of ook daar Ame rikaanse doktersbullen in omloop waren, ontmoette al direct op het vliegveld een kruier, die hem zonder blikken of blozen vertelde, dat hij nu spoedig zijn Ameri kaanse doktersbul zou halen. „Aan welke universiteit studeert u?" vroeg dr. Adams eerbiedig. De kleurling lachte: „Ik studeer helemaal niet. Hoe zou ik er tijd voor hebben. Maar ik heb nu bijna de vijftig dollar bij elkaar om mijn diploma te kopen Hij ontmoette vele van die mensen, die schriftelijke lessen ontvangen van een „Amerikaanse Universiteit" en na hun laatste les hun doktersdiploma automa tisch krijgen thuisgezonden. De handel in doktersbullen is aldaar een winstgevende zaak, mgar ook in de Aziatische landen maken de Amerikaanse zwendelaars tal loze slachtoffers. MEER DAN 200 „UNIVERSITEITEN" Het was al jaren bekend, dat er in Ame rika een ongekende zwendel bestond in doctorsbullen. „Universiteiten" zonder professoren, zonder collegezalen, zonder bibliotheken, maar uitsluitend gewapend met een mooie naam, een postboxnummerj en een stencilmachine, leidden en leiden op voor „dachelor", „master" en „doctor' De wetenschappelijke waarde van hun di ploma's is nihil en hoewel deze „univer siteiten" nog steeds hun slachtoffers ma ken in Amerika woont toch het gros van hun klanten in Zuid-Amerika, Azië, Afri ka en zelfs Europa. De „American Edu cation Council" heeft in samenwerking met de Carnegie Corporation van New York een onderzoek ingesteld en zelfs de sensatie verwende Amerikanen hebben hun ogen uitgewreven toen ze dezer dagen het rapport lazefl. „Er bestaan in de States ongeveer 75.000 „studenten", die per brief doctor willen worden. Zij betalen jaarlijks 'n slordige 75.000.000 dollar om aan hun ijdelheid te voldoen. Hun valse doctorstitels zijn een waardevol exportprodukt geworden, nu vooral in de onderontwikkelde landen de dorst naar kennis en titels groot is gewor den." Het rapport doet ook uit de doeken dat deze postbusuniversiteiten een internatio naal leger van agenten bezitten, die ook in de States en Canada opereren. De pseudo universiteiten hebben volgens het rapport de volgende karaktertrekken gemeen: de fakulteiten bestaan slechts op papier, of missen ieder bevoegdheid: de correspon- STROOM BETUIGINGEN GROEIT - De stapel bevrljdingskaarten op het paleis groeit gestaag: reeds meer dan 400.000 be tuigingen heeft de post op het witte paleis afgeleverd en met iedere bestelling komen er meer. dentielessen zijn belachelijk oppervlakkig en aangepast aan de kennis van de vierde klas lagere school, met een uur per week kunnen de studenten hun titel halen, naar de vooropleiding wordt nauwelijks ge ïnformeerd. Het onderzoek naar dergelijke instellin gen wordt bemoeilijkt, omdat ze met het grootste gemak in enkele uren van de ene staat naar de andere „verhuizen". Als ba gage hebben ze immers geen laboratoria of bibliotheek maar slechts een koffertje in houdende de lijst der „studenten". Bovendien wordt in dertien staten, waar men geen geen vergunning nodig heeft om een college te openen, de controle bijna onmogelijk. De staat New York is zeer nauwgezet en eist bijvoorbeeld, dat men minstens een jaar op een universiteit moet zijn geweest als inwonend student, om een titel te kunnen halen. De instellingen van Hoger Onderwijs in 18 staten kunnen geen titel verstrekken zonder machtiging van het ministerie. In Colorado, Indiana en Delaware is er niets wat de pseudo-uni- versiteiten hindert: iedereen kan er colle ges beginnen en ieder kan de studie be kronen met een „master" of „doctorstitel". Vooral vanuit deze drie staten worden Afrika, Azië en zelfs Indonesië bewerkt. De rapporteurs doen nu een beroep op alle staten om door onderling overleg en via een federale wetgeving deze zwendel onmogelijk te maken. 1,per advertentie t.m. 10 wcmrden, elk woord m«r 10 cent Te koop z.g.a.n. half Engelse kinderwagen. Zandheuvel 25, Rhenen. Te koop jongensfiets, 10-12 jaar. Dr. Colijnstraat 44, Veenendaal. Te koop Simca '48 met pas gereviseerde motor, eventueel inruil scooter. Beatrixstraat 42, Eist. Wegens verkregen groot beeld te koop televisie 1959, 43 cm. Gekost 835,Thans 475,Brieven onder no. 5344 aan het bur. van dit blad. Te koop een in zeer goede staat zijnde kinderwagen. Gr. van Prinstererstraat 7, Vee nendaal. In de prachtige gymnastiekzaal van de HBS aan de Tuinstraat werden za terdag door de vereniging Climax twee tienkampen georganiseerd. Daar de hoofdklassers verstek lieten gaan wa ren het alleen overgangsklassers en eerste klassers die de stryd aanbonden voor de fraaie prijzen. Ook in de overgansklasse waren spe lers verhinderd, zodat op het laatste ogenblik Van Eist en later ook nog Van Manen moesten invallen. Daar op deze laatste speler tevens het leeuwendeel van de organisatie rustte is het niet te verwonderen dat hij in deze wedstrij den niet veel succes kon boeken. De strijd ging voornamelijk tussen Van Groningen van Flying Bats, Tar- dijn van Tios en Van Dam van Climax. Van Dam moest al in een van de eerste ronden zijn meerdere in Van Groningen erkennen en daar ook Tardijn ongesla gen bleef moest in de zesde ronde de strijd tussen deze twee spelers de be stemming brengen. In de eerste game nam Tardijn een voorsprong maar Van Groningen liep in en wist toch nog te winnen. In de 2e game hetzelfde beeld maar nu anders om. In de beslissende game liep Van Groningen echter direct zover uit dat de overwinning hem niet meer kon ontgaan. In de laatste ronde moesten Tardijn en Van Dam nog uitmaken wie de 2e prijs in ontvangst zou nemen. In de eerste game had Van Dam nog met 20-17 de leiding, doch zag geen kans het laatste punt te scoren, zodat Tar dijn met 23-21 won. Ook de tweede game was voor Tar dijn, die daarmede Van Dam naar de derde plaats verwees. Eindstand: 1. Van Groningen 8 pnt.; 2. Tardijn 7 pnt.; 3. Van Dam 6 pnt.; 4. Lamers 5 pnt.; 5. Gosseling 4 pnt.; 6. Verver 2 pnt. 7. Van Eist 2 pnt.; 8. Wilburs 1 pnt.; 9. Van Manen 0 pnt.; 10. Rieken was niet opgekomen. In de le klasse leek Van Solingen rechtstreeks op de overwinning aan te gaan. Ook Hooghoff van Arena deed het uitstekend, doch hij leed tegen Van Loon van Heveadorp een verrassende nederlaag. Als derde kanshebber bleef Henk v. d. Wollenberg goed volgen. Daar laatstgenoemde van Hooghoff won en deze op zijn beurt Van Solingen weer versloeg, eindigden alle drie ge lijk met zeven punten zodat het game- gemiddelde hier een beslissing moest brengen. Dit bleek in het voordeel van Van Solingen, zodat de einduitslag van de le klas werd als volgt: 1. Van Solingen 7 pnt.; 2. Hooghoff 7 pnt.; 3. Henk v. d. Wollenberg 7 pnt.; 4. Hans v. d. Wollenberg 4 pnt.; 5. T. v. d. Weert 4 pnt.; 6. Van Dooren 4 pnt.; 7. Dickhoff 3 pnt.; 8. Van Loon 3 pnt.; 9. v. d. Broek 3 pnt.; 10. Notermans 2 punten. Rest ons nog te vermelden dat de or ganisatie prima was, maar dat de tem peratuur voor het spelen van 9 wed strijden wel wat aan de hoge kant was. CLIMAX BEKERT VERDER Maandagavond ging Climax naar Unitas voor de Wildschutbeker. Daar beide teams van Kr. en Vr. hadden verloren werd de verliezer uitgescha keld. Van Eist startte met een nederlaag tegen Martina, maar verder kon Unitas het niet brengen, zodat Climax zich door een 8-1 overwinning in de volgen de ronde plaatste. Te koop wasmachine com pleet met wringer, tevens te koop een haardkachel, merk J.J. en een roodkoperen was- pot. Te bevr. Nieuweweg 314, Veenendaal. Knip dit uit: Te huur grote kampeertent met toebehoren. Standplaats Nunspeet. Inlich tingen, Nieuweweg 314, Vee nendaal. Tel. 2310. Te koop 160 HxR hennen. Nieuweweg 189, Veenendaal. Dagmeisje gevraagd. A. M. de Kruyf, Oude Dijksestraat 1, RhenenL Zoekt u een mooie japon? Ga dan eerst kijken bij Nic. v. Leeuwen, Achterkerkstraat 65, V'daal. Nergens vindt u zo'n sortering. Kinderjurkjes in alle soorten, maten en prijzen, vindt u bij Nic. v. Leeuwen, Achterkerk straat 65, Veenendaal. Grote sortering damesjapon nen en kinderjurkjes bij Nic. v. Leeuwen, Achterkerkstraat 65, Veenendaal. Hoortoestellen en batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51 Veenendaal, Tel. 3184. Knopen, gespen en ceintuurs, een met zorg gekozen sor timent „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. Diepeveen Trico vraagt een flinke jongeman voor oplei ding tot breier. Aanmelden: Stationsstraat 136, Veenen daal. 's Avonds Stationsstr. 134, Veenendaal. Gegadigden voor het pach ten van een perceeltje grasland aan de Rijn bij het aanlegsteiger voor jachten gelieven inschrij vingsbiljetten in te leveren ter gemeentesecretarie, afd. financiën, vóór 17 mei 1960. Namens zijn opdrachtgever, zal ondergetekende, in het openbaar aanbesteden, overeenkomstig het aanbeste- dingsregelement W.B., het bouwen van een woonhuis met garage en bijkomende werken op een terrein ge legen aan de Bergweg te Veenendaal, kadastraal be kend: Gemeente Veenendaal, sectie „B" no. 4101 (ged.) Te koop aangeboden gebruik- staa^^°^S^ar"'cunei^^nBestek en tekeningen zijn vanaf maandag 9 mei 1960 8, Rhenen. Te koop 450 hennen WxR, 7 weken oud bij H. v. Eden, Griftweg 5a, Veenendaal. Woningruil: Rotterdam-Berg- polder naar Rhenen of om geving. Aangeb.: vrije 2e etage, 5 kamers met keuken plus balkon. Huur 13,95 p. week. Gezocht: vrije woning op goede stand. Brieven Heemskerkstraat 96b, Rotter dam. De afdeling Veenendaal van de PvdA heeft vorige week het 1 mei-feest ge vierd. Ter gelegenheid hiervan was de heer Kieboom, secretaris van de NBW, uitgenodigd in Veenendaal te komen spreken. Na een inleidend woord over het doel en streven van het huidige socialisme in ons land, lichtte deze uitvoerig de drie leuzen: gelijkheid van kansen - gelijkheid van rassen en vrede door recht - toe. Dit zijn de leuzen in het teken waarvan de 1-meiviering dit jaar plaats vond. kele sketches ingestudeerd, die wat aarze- Naar aanleiding van het zenden van het vliegdekschip Karei Doorman naar Nieuw- Guinea voor vlagvertoon, uitte de heer Kieboom scherpe kritiek op het regerings beleid ten aanzien van Nieuw-Guinea. Hij zei o.m. „Wij wensen geen nieuwe acties in de keerkringen. Wij wensen vrede door recht, ook voor het volk van Nieuw- Guinea. Hopelijk zal de regering dit nog op het laatste moment gaan begrijpen." De heer Kieboom vroeg zich af, in hoeverre de aanwezigheid van straaljagers niet reeds betekent het zich gereed maken voor een verweer tegen een grootscheep se aanval. Dit houdt dus in een grote be reidheid om een volledige oorlog om het behoud van Nieuw-Guinea uit te vechten. Dat dit, behalve grote financiële offers, ook het zenden van Nederlandse dienst plichtigen naar Nieuw-Guinea zou inhou den, behoefde volgens spreker geen verder betoog. DE KOEK VERDEELD? Ook de welvaart in ons land werd door de heer Kieboom onder de loep genomen. „De welvaart in ons land is zeer hoog op gevoerd, maar wordt die koek nu redelijk verdeeld?" zo vroeg hij zich af. Als antwoord wees hij op de naar zijn mening vaak abnormaal hoge tantièmes van commissarissen. Voorts wees hij op de belastingspolitiek die naar zijn zeggen het zwaarts op „de kleine man" drukt en op het feit dat nog op geen stukken na voor alle begaafden uit alle kringen de moge lijkheid tot hoger- en middelbaar onder wijs bestaat. Ook noemde de heer Kieboom de mens- ontberende toestanden ten aanzien van de rassendiscriminatie in o.a. Zuid-Afrika en het zuiden van de Verenigde Staten. Tot slot wekte spreker allen op, niet te blijven toekijken maar mee te werken aan het verbreiden van de socialistische idea len. ZANG EN TONEEL Na de rede van de heer Kieboom kwam de zanggroep o.l.v. mevr. Kapoen-Mole naar met enkele liederen voor het voet licht, w.o. het lied „Morgenrood". Mej. J. de Ruiter had met de haar toe vertrouwde leden van „Jonge Strijd" en- DAMMEN Uitslagen onderlinge competitie: G. v. d. Grift Visser20 G. van Zomeren Rebergen 20 E. van Zomeren Smits 20 Faber Maris 02 v. d. Berg Veldhuizen11 Rebergen A. Berkhof20 v. d. Berg G. van Zomeren 02 E. van Zomeren E. v. d. Grift 20 lend gebracht werden. Wellicht was dit toe te schrijven aan het feit, dat het de eerste keer was dat Jonge Strijd aan een dergelijke avond meewerkte. Na de pauze voerden enige ouderen leden een een akter op die vlot werd gespeeld. Ondder leiding van voorzitter Hannink werd besloten met het zingen van de So cialistenmars. Verloren op het feestterrein een fototoestel. Gaarne terug aan Rob Thoomes, Kerkewijk 55, Veenendaal. Voor eerlijke vinder 10,— beloning. Wij vragen op ons kantoor eer. meisje voor halve dagen om eenvoudige administratie ve werkzaamheden te ver richten. Leeftijd 15 16 jaar. Kunnende typen vereist. Die peveen Trico, Stationsstraat 136 of 's avonds Stationstraat 134, Veenendaal. Het Nipo (Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie) vraagt mannelijke en vrou welijke medewerkers, die in hun vrije tijd, als bijverdien ste overdag, 's avonds, voor al ook 's maandagsavonds interviews kunnen houden. Leeftijd minstens 24 jaar. Br. aan „Het Nipo", Nieuwe Kei zersgracht 58, Amsterdam. Onder vermelding letter Y links boven op de envelop. Te koop prima consumptie aardappelen, Cuneraweg 326, Rhenen. Te koop 95 W.R. hennen, 6 weken oud. Cuneralaan 46, Rhenen. a. verkrijgbaar bij het Architectenbureau H. Brouwer, B.N.A., Acacialaan 1 te Veenendaal, tegen betaling van 15,per stel; of zij worden door laatstgenoemde toegezonden; c. na ontvangst van een postwissel, ten bedrage van 15,50. Restitutie 10,— bij ongeschonden inlevering. De inschrijving zal plaats vinden in vier percelen, t.w.: Perceel I, het gehele werk met uitzondering van de percelen II, III en IV. Perceel II, het loodgieterswerk. Perceel III, elektriciteitswerken. Perceel IV, glas-, schilder- en behangwerk. De aanbesteding zal plaats vinden op maandag 30 mei 1960, des n.m. om 4 uur in hotel „De Korenbeurs" te Veenendaal. Inschrijvers moeten bestekhouders zijn. Architectenbureau H. BROUWER, B.N.A. Veenendaal. J. P. C. Leinweberstraat 4-6, Veenendaal vraagt voor spoedige indienst treding: niet jonger dan plm. 18 jaar. Aanmelden tijdens kantoor-uren, ev. na 6 uur J. P. C. Leinweberstraat 2. Ananas gev. snoepje Marie biskwie Ontbijtkoek Ontbijtkoek Vermicelli Appelmoes Soepballetjes Lucifers 200 gram 68 28 zegels, 14 ct voordeel! rol 46. 18 zegels, 9 ct voordeel! reuzen 72 28 zegels. 14 ct voordeel! flink 56 22 zegels, 11 ct voordeel! pak 29 12 zegels, 6 ct voordeel! blik 79 32 zegels, 16 ct voordeel! blikje 69 28 zegels, 14 ct voordeel! 2 pakken 56 - 22 zegels, 11 ct voordeel! EXTRA AANBIEDING! Haagse leverworst 200 gram n\i 46-10% 't koekje met 10% 250 gram *74-10% Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER JARIG? 13 mei Geurtje Lodder, Rhenen 14 Gerard van de Weerd 14 Johan Verwey 14 Ad van Beek 16 Betsy de Kruijff 16 Ineke Septer 17 Beppie Jagtenberg, Overberg 17 Gerard van Geerenstein 18 Anny v. d. Klift, Scherpenzeel 18 Johan v d. Hoofdakker, Rhenen Allen gefeliciteerd! WE ONTVINGEN ZILVERPAPIER EN CAPSULES VAN: Anke de Gooyer, Willie v. d. Kraats en Kees Gaasbeek. Bedankt hoor! OPLOSSING RAADSELS I. Bilderdijk. II. Hamburg Parijs Rome Oslo Gent Londen. III. Haringen. I. 8. II. Bep Herman Frits en Aart Maartje Aart en Daan Dien en Eef Bram. III. Web kas gal och hol mes ver zes nat. Walcheren. Vraag inlichtingen aan de depothouder. Ook voor snel en gemakkelijk koken. heldere verlichting. ii. Kruiswoordraadsel. 1 n n 12 3 4 I n de garderobe slopen voor sport- en practische doeleinden, ligt al in het verre verleden. In de uitstalkasten ziet ge de aardigste jasjes staan, veelal slechts te koop tegen vrjj hoge prqzen die voor vele Parisiènes nog een wer kelijk beletsel vormen. OOK JAPONNEN IN DAIM Vooral de zegetocht van het daim schijnt nog pas te beginnen. Nu men er via chemische mewerking toe is ge komen de vellen, merendeels van scha pen en damherten, zo uiterst soepel te maken en het eindprodukt te brengen NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Ik heb een been maar kan niet lo pen, twee vleugels maar kan niet vlie gen. Wie ben ik? II. Xhoofddeksel Xtuinbloem Xweidevogel Xplaats in Zd.-Holland Xéén der vijf omroepver. Xonmisbaar voor de trein Xplaats in Zuid-Drente Xmuziekinstrument Op de kruisjeslijn komt de naam van een prinses waarover de laatste weken veel is geschreven in de krant. III. Cent inkt teer brem voer lade knal. Uit al deze woor den moet één letter gezocht worden. Als het de goede is, vormen deze let ters samen de naam van een zuidvrucht Voor jongeren: I. Welke stoelen worden alleen maar gebruikt om er op te gaan staan? Vanlinks naar rechts (Horizontaal). 1. Naam van mannetjeskat. 3. Vrucht met grote pit. 4. Mooie bloemen, die heerlijk ruiken Van boven naar beneden (Vertikaal): 1. Metaal (geel of rood) waarvan vroe ger veel kandelaars en ketels ge maakt werden. 2. Het licht valt naar binnen door de III. Ik ben bang voor jagers. Verander mij eerste letter dan wordt ik een zui- velprodukt. Verander nog eens mijn eerste letter, dan wordt ik een rivier. Op de Champs Elysées te Parijs de fileren „les plus belles" in leder en daim. Nimmer tevoren hadden de da mes een dusdanige belangstelling voor daimleren en leren kleding. De tüd, dat deze produkten slechts voorzichtig in een onvergelijkelijk kleurengamma, begint daim zich te lenen voor bijna alles. De daimleren kniebroek, nauw sluitend om dijen en benen en zodoen de associaties oproepend met de spij kerbroek, begint ondanks de hoge prijs haar weg te vinden, hoewel het nog een vrij exclusief kledingstuk blijft voor jonge meisjes. Bekender en meer ge bracht zijn de mantelpakjes van daim- leer. Ook ziet men in de meeste ma gazijnen al smaakvolle jurkjes ln daim. Een feit is, dat daimleer ongeveer drie maal (of meer) langer mee gaat dan gewone stof, hetgeen er velen toe heeft bewogen over het vrij aanzien lijke prijsverschil heen te stappen. Voor ons wispelturige klimaat is het een ware uitkomst, want een daimleren mantelpakje kan uitstekend een ste vige regenbui verdragen. GOEDKOOP IS DUURKOOP Bij de aankoop van daimlederen kle ding mag men er wel aan denken, dat in deze sector goedkoop inderdaad vaak duurkoop is. Kwaliteit, soepelheid van het leer, snit en afwerking spelen een grotere rol. Over de kleuren kunnen we kort zijn want nagenoeg alle kleu ren en tinten zijn in de mode, zoals het klassieke geel-bruin grijs of beige, alle tinten groen, lila. rood, blauw, plus de pasteltinten. Welke kleureneffekten er in daim zijn te bereiken moet men in Parijs komen bekijken: het is ongekend. Kenmerkend voor de nieuwe daim- creaties is onder meer, dat de hals royaal wordt vrijgelaten. Zodoende kan men er een sjaaltje onder dragen, dat tevens beschermt tegen slijt en aan zetting van lichaamsvet. Vrijwel altijd zijn de schouders aan de smalle kant. In de afdeling mantels vechten nu de lange, de driekwart en de zeven-achtste om de voorkeur. De strijd is nog niet beslist. Maar de nieuwste collecties lange mantels vinden wel steeds meer afzet. De revers worden breder en bre der. De ceintuur wordt losjes om de taille geknoopt. HET ONDERHOUD Vooral in het begin doet men er ver standig aan geen lichte bloesjes of jurk jes onder daimleer te dragen, want nieuw geeft het gemakkelijk pluisjes af en soms ook wat kleur. Een nat daimleren kledingstuk hangt men over een hangertje maar niet dicht bij het vuur. Goed borstelen is noodzakelijk en als er zich ondanks dat toch vlek ken vertonen gebruikt men een gom of in ether gedrenkte broodkruimels. Nim mer schoonmaken met behulp van ben zine. Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg zal in de komende jaren een belang rijke gedaanteverwisseling ondergaan. De directie heeft plannen in .de maak tot al gehele structuurwijziging van het nu al zo prachtige park. Deze plannen hoopt men te verwezenlijken over een periode van plm. vijf jaar. Daarmee zal de dierentuin annex zwembad en zonneweide in één van de prachtigste omgevingen van Nederland - de nog steeds ongerepte Grebbeberg - tot de modernste recreatiegebieden van ons land gaan behoren. Verschillende in stanties zijn er thans mee bezig, waar onder de Nederlandse Heide Maatschappij. Men hoopt binnenkort tot het vrijgeven van details over deze groots opgezette her vormingen te kunnen overgaan. DROOGTE IN MIDDEN-OOSTEN Naar verluidt beginnen de gevolgen van de aanhoudende droogte in Jor danië, Syrië, de Libanon, Iran en Is raël ernstige vormen aan te nemen. De situatie in Jordanië baart de meeste zorgen. Tot en met februari be droeg de regenval slechts een vierde van die in dezelfde periode van 1959, dat eveneens een droog jaar was. De tarweoogst 1960 wordt in dat land ge raamd op 28.000 ton, hetgeen nauwe lijks voldoende is voor de behoefte óan zaaizaad. In de Libanon is in de voornaamste landbouwstreek minder dan de helft van de normale regen ge vallen. Zelfs langs de kust werd veel minder dan het normale cijfer geme ten. De te velde staande tarwe heeft veel geleden. Ook in Syrië, waar de regenval ca. 40 °/o beneden normaal bleef, wordt zware schade aan de oogst verwacht. Soortgelijke berichten wer den ook uit Israël en Iran verwacht. COGNAC VOOR MESTKUIKENS Om een pittige smaak aan het vlees te krijgen, wordt in Argentinië de mestkuikens ongeveer een uur voor ze geslacht worden, met geweld een eet lepel vol cognac ingegoten. Dit heeft op de dieren dezelfde uitwerking als op de mens: het slachtdier krijgt een alcoholluchtje, het verslapt, de spieren worden krachteloos en de veerkracht verdwijnt De kwaliteit van de ver strekte cognac is niet van belang. Men beweert dat de smaak van het vlees aanzienlijk pikanter wordt, terwijl ook de kwaliteit verbetert. Bovendien, zo zeggen de Argentijnen, hebben de die ren zo vlak voor hun dood, toch nog wel een menselijke behandeling ver diend, aldus het blad „Veevoeding". Er was in 't bos een zangconcours Van vele vogelkoren. Ze zongen allen, beurt om beurt, 't Was heerlijk om te horen! De vinken floten toch zo mooi, (Daar waren 't vinken voor) De eksters krasten, schor en schel, Hun nummer mannenkoor. De jury, in een dikke eik, Zat stil en streng te kijken. Wie zou er aanstonds aan het slot Wel met een prijs gaan strijken? De hoofdprijs was een vette worm Een lust was 't hem te zien, De dirigent kreeg voor zijn werk Een tor nog bovendien. Toen alles uitgezongen was, Werd wel de spanning groot. De jury peinsde een kwartier, Gezeten op één poot. Een Vlaamse gaai zei plechtig toen: „We namen ons besluit, Ik deel nu dadelijk hierna De mooie prijzen uit. De nachtegalen zongen 't mooist, Zij wonnen d'eerste prijs. Ze haalden honderd punten saam Ze hielden heel goed wijs." De ekster, met hun schor gekras, Die hadden niets gekregen. Ze werden toen verschrikk'lijk kwaad En sputterden maar tegen. „Nooit doen we meer met jullie mee, We hebben prima koren, Maar deze jury kan 't verschil In mooi en slecht niet horen" Toen vlogen koor en jury plots Elkander in de veren De prijzen vonden dat heel best, Nu konden ze hem smeren. De worm kroop lekker in de grond, De tor nam ook de kuiten, Zo konden ook de winnaars dus Nog naar hun prijzen fluiten! Op een diner in Londen bleken een mevrouw Ei, een mevrouw Kuiken en een mijnheer Kip aanwezig te zijn!

De Vallei | 1960 | | pagina 6