Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 20 jaar geleden was Veenendaal vijf dagen van de kaart «D e Wereld van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? A.S. VRIJDAG BEGINT DE VOORJAARS WINKELWEEK ENGELAND DICHTER BIJ EUROPA 34e jaargang VRIJDAG 13 MEI 1960 Nr. 38 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BEVOLKING WAS OVER VELE PLAATSEN VERSPREID WAARDE 17,50 2 AS 349015 Alles wees op evacuatie Kwetsbaar Uittocht Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER 1925 kinderen gaan school zwemmen Grootste attractie: Lilliputstad micrvin of fi 11)111 io zU vorig jaar hebben- sehad met hun rei" Lilliputstad Morgenavond sluit „Paraat 1960" haar poorten Kanaalplannen naderen verwezenlijking Staatsbosbelieer organiseert gewestelijke excursie naar Leersumse plassen Traditie op Hemelvaartsdag? BROEDPLAATS VAN DE KAPMEEUW 40 trouwe dienst jaar RHENEN AMERONGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 503427 Eedactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Ook Veenendaal heeft vorige week - op 5 mei - het derde lustrum van de bevrijding gevierd. Het zal ook voor de Veenendalers een blijde en feestelijke herinnering zijn geweest, dat Nederland vijftien jaar geleden van een schier ondraaglijk juk werd verlost. Wij schreven hierover j.l. woensdag in ons artikel „De vijf bange oorlogsjaren over Veenendaal", waarvan reeds een belangrijk deel werd gewijd aan de evacuatie in 1940. Dinsdag 10 mei j.l. was dit twintig jaar geleden en al ligt deze evacuatie dan vijf jaar langer in het verschiet dan de bevrijding en al droeg zij dan ook een geheel ander karakter, de gedachten van onze plaatsgenoten zullen zich niet minder bij het trieste gebeuren van twin tig jaar geleden hebben bepaald. Men kon het reeds vóór die fatale tiende mei bevroeden. Als Nederland ooit door de Duitsers zou worden binnen gevallen, dan moesten de Veenendalers stuk voor stuk verdwijnen. Daarvoor hoefde men in die dagen maar om zich heen te kijken. Het was al militair wat in onze gemeente de klok jloeg. De vorige week bij „De Kleine Byenkorf" D. Siok Zn, Rijks straatweg 108, Eist, uitgegeven Valleiriks is niet gevonden. De vinderspremie wordt dus weer vermeerderd met 2,50 zodat de nieuwe riks met bet rode nummer ZEVENTIEN GULDEN VIJFTIG waard is. By inlevering op ons bureau vóór ?..s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Aan het begin van de mobilisatie in het najaar van 1939 werden hier respectabele aantallen militairen gelegerd en met koortsachtige ijver werkte defensie in die maanden aan vele militaire werken, die in en om de plaats werden gelegd. Veenen daal werd een verdedigingsnest. Dat stond als een paal boven water. Misschien boven het water van de ge ïnundeerde landerijen: de waterlinie. Op de Kerkewijk rijdende waande men zich in die dagen op een dijk. Aan weerszijden van de weg: water. Zover men kon zien. Het klinkt een beetje luguber, maar het water veranderde in de strenge winter van 1939/1940 in de meest ideale ijsbaan, die onze plaats ooit heeft gekend. Over de Kerkewijk gesproken. Juist voor de mobilisatie uitbrak vernieuwd, maar toen de oorlog uitbrak: kapot. Stuk gereden door de honderden vrachtauto's, die zand vervoerden. Zand voor het enor me lint van stellingen, loopgraven en an dere verdedigingswerken, dat door Vee nendaal werd geslingerd. Stellingen in wat men nu wijds noemt „Veenendaal-zuid", stellingen aan het Boveneind, aan de Roo- de Haan, op de EngOpgeworpen met zand, waaraan het befaamde „zandgat" onder aan de Berg nog heden ten dage herinnert. Een blijvend monument aan de mobilisatie van 1939. Alles wees er dus in die dagen op. Bij een eventuele inval van de Duitsers zou den de Veenendaalse burgers het veld moeten ruimen om het Nederland leger vrij baan te geven. Veenendaal, het ach terland van de Grebbelinie. En zeker niet minder kwetsbaar, want hier was de ver zorging van de frontlinie aan de Grebbe- berg gevestigd. Militaire staven, hoofd depots van de verbinding, een hospitaal, administraties, enz. Alles weggestopt on der het zand. De burgerbevolking was erop voorbe reid: als het tot een oorlog kwam bleef er in Veenendaal geen steen op de ander staan. Het is - voor Veenendaal: gelukkig - allemaal anders gelopen. De overrompe ling ging te snel in zijn werk. Doch ook de evacuatie kwam zo geheel anders uit dan men zich - met keurige schema's in de hand - had voorgesteld. Volgens het schema zou alles vlot moeten verlopen: de gehele bevolk.ing zou vanaf Eist over het water worden afgevoerd naar vluchtoordgemeenten op de Zuid hollandse eilanden Voorne en Putten. Dit omvatte in totaal een 16.000 17.000 per sonen, Gelders-Veenendaal inbegrepen. Toen de tiende mei 1940 aanbrak bleef er van dit schema weinig over. Om te be ginnen was er het verschil in verplaatsing van Veenendaal naar Eist. Hierdoor wer den reeds in eerste instantie gezinnen uit elkaar gerukt. Het merendeel ging te voet naar Eist, nl. ongeveer 14.000 personen en de 2000 zieken, ouden van dagen, enz. die per voertuig werden overgebracht raakten hierdoor direct al het verband met hun families kwijt. De uittocht uit Veenendaal nam nage noeg de gehele tiende mei in beslag en het was een beeld, dat hier geen nadere om schrijving behoeft. Voegt men hierbij de tientallen vijandelijke vliegtuigen die over Veenendaal vlogen - en gelukkig niet schoten! - en de grote horden vee, die zuidwaarts werden gedreven dan heeft men een compleet scenario voor een uiter mate tragische film, die op die dag voor de ogen van de Veenendalers werd ge draaid en waarin zij tegelijkertijd de hoofdrol speelden. Begonnen werd met het evacueren van de noordzijde en zo werkte men de gehele dag naar de zuidelijke grens door. De laatste groepen uit het zuidelijke gedeel te zetten zich die avond omstreeks negen uur in beweging. Het dorp brandde toen al op vele plaatsen. Niet in brand gescho ten, maar in brand gestoken door de Ne derland militairen ter verkrijging van schootsveld. (Zie verder pagina 2) Zaterdagmiddag 21 mei a.s. organiseert verzoek van het Comité Organisatie Weipe Beatrix-Poliofonds op haar terreinen aan nooi ten bate van dit fonds. Alle Veenendaalse voetbalverenigingen, zich spontaan opgegeven om met één of m« te nemen. Ook de vereniging Oranje-Wit u Er wordt gespeeld in twee poules. De wedstrijden, die om half twee beginnen duren 2 X 71/» minuut met 5 minuten rust. Om ongeveer 5.00 uur wordt de fi nale gespeeld tussen de winnaars van iedere poule met als inzet een beker, die Deze foto toont het in aanbouw z\jnde buitenverblijf van de Rotterdamse Haven vakschool aan de Dwarsweg te Overberg. Om beurten zullen de leerlingen van deze school een week in Overberg verblijven. De houten gebouwen zijn bestemd voor het geven van theorielessen, terwijl het nachtverblijf bestaat uit een com plex van twaalf grote tenten. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt de school eind mei officieel geopend. BENOEMINGEN WATER8CHAP „GREBBE" Bij gehouden verkiezingen voor het wa terschap Grebbe zijn de periodiek aftre dende heemraden de heren F. J. Mijnssen en E. J. van de Hoef weer herkozen, even als de aftredende hoofdingelanden, de he ren G. van Oort, J. van Laar Czn., G. J. van Deelen en E. Hasselaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 „Bergbad" zal vanaf a.s. maandag tijdens de morgenuren weer bevolkt zfln met leerlingen van de Veenendaalse scholen, die hier in het komende zomerseizoen zwemlessen zullen krijgen. Het aantal is thans zo gestegen, nl. 1925 leerlingen, dat men geen kans meer ziet dit uitsluitend in de morgenuren te doen. Daarom zal thans ook op één middag in de week les worden gegeven. Het me rendeel van de lagere scholen neemt aan het schoolzwemmen deel, alsmede de v.g.l.o.-scholen en de b.l.o.-school. Voor deze laatste school is in verband met het bijzondere karakter van het onderwijs 2 uur per groep uitgetrokken. De leiding van het schoolzwemmen be rust evenals vorige jaren bij de zwem- instructeur van „Bergbad", de heer J. W. Rompei, terwijl een aantal andere krach ten hem zullen bijstaan. De leerlingen worden naar en van „Bergbad" vervoerd met bussen. Volgende week vrijdag, 20 mei, begint in Veenendaal de grote Voorjaarswinkel week met als hoofdprijs een dagtocht naar Duitsland voor honderdentwintig personen en nog als troostprijs zestig flinke rollades. De grootste attractie is ongetwijfeld de komst van Schneiders Lilliputstad die op woensdag 25 mei a.s. op het terrein aan de Sandbrinkstraat officieel door burgemeester Bakker geopend zal worden. Ook op Hemelvaartsdag kan het publiek deze „stad" bezichtigen en een voorstelling bijwonen. Tijdens deze winkelweek, welke duurt van maandag 20 mei tot en met maan dag 30 mei, zullen de winkels behalve op de vrijdagen ook op maandag 23 mei dinsdag 24 mei en woensdag 25 mei tot 's avonds negen uur geopend zyn. üld^AlIl UI I IJIiijJjc zen naar Duitsland. Toen waren het ne- De winkeliers hebben wat de prijsvraag «er^8 personen die een dagtocht naar betreft weer ingehaakt op het succes dat Duitsland hebben gemaakt. Thans zullen 120 personen deze aantrekkelijke tocht als prijswinnaars van de winkelweek mee kunnen maken. Bovendien zijn er in deze week nog als troostprijs 60 rollades be schikbaar. Bij aankoop van elke gulden verstrek ken de deelnemende winkeliers weer een bon. Men moet 25 van deze bonnen op een opplakvel plakken waar men tevens een rijmpje of slagzin op moet zetten. Dit rympje op deze slagzin moet als onder werp hebben de schoonmaak of de komen de Vewibeto 4 in september van dit jaar. Tegelijk met het begin van de winkel week worden ook de rode V.W.V.-bussen weer geplaatst en wel bij het bureau Hoofdstraat 98, bij Patrimoniumlaan 23 en bij Nieuweweg 37. Vier keer worden deze bussen leeg ge maakt en door een jury nagezien, nl. op zaterdag 21 mei, dinsdag 24 mei, vrijdag 27 mei en op woensdg^ juni. Telkens zal de jury dan 15 ifeSgffSrkgen bekronen rnei 2 reizen naar Duitsland en 15 troostprijzen 'treiken bestaande uit rollades. De bonnen kunnen ook ingeleverd wor- n voor een filmvoorstelling voor de kin- ren. Voor 100 bonnen krijgt men een atis toegangsbewijs. >or de komst van Schneiders Lilliput- krijgt Veenendaal en omgeving eens tegenheid een geheel andere wereld te :kijken. Eigenlijk is die wereld precies aan de alledaagse wereld, maar veel iner en daardoor eigenlijk wat meer Imantischer. et zijn heel gewone mensen die Schnei- Lilliputstad bewonen. Ze zijn alleen t klein uitgevallen door de speling van natuur. 'e meeste Lilliputters zijn als normale Inderen van normale ouders geboren, r omdat er plotseling een stagnatie in groeiproces kwam is hun groei stil staan. Terwijl zij als enkeling zeer k in deze keiharde wereld van van een bestaan zouden vinden, kunnen zich in Schneiders Lilliputstad volko- ?n ontplooien en is hun gehele „stad" op n lichaamslengte ingesteld. familie Schneider brengt reeds sinds deze Lilliputters bijeen. Opmerkelijk dat vele van deze Lilliputters uit de isteuropese landen afkomstig zijn, o.a. t Polen en Hongarije. Op het ogenblik ordt de stad bevolkt door 35 Lilliputters. een tent in hun stad geven zij elk uur :n voorstelling. In een zeer vlot tempo engen zij een aantal nummers waarin zij idelijk hun artistieke gave tonen. Hun aarden zijn uiteraard ponnypaarden, aar daar zijn zij buitengewoon bedreven Zij bezitten omvangrijke en zeer kost- re costuums en tonen deze custuums in n zeer fraaie stijl. In de loop der jaren heeft Schneiders Lilliputstad veel landen doorkruist. Ook in Nederland waren zij verschillende malen en op één van hun laatste tournees werd contact gelegd voor een optreden in Vee nendaal. Na Ens«hede, Rotterdam en Gro ningen is Veenendaal de vierde plaats die deze Lilliputstad thans aandoet. Plomp, G. Annot, C. P. Engel, C. H. J. van Enter, A. C. Harting, J. H. Kets, H. E. G. Pilon, W. Remme, E. A. C. Reijdon, N. Ro denburg, G. Rijksen en J. P. Vergouwen, alsmede de heren J. J. Welle, voorzitter van de afdeling Veenendaal van het Ne derlandse Roode Kruis en A. H. van Pij pen, jeugdleider. Dit comité beveelt dit toernooi, gezien het goede doel, waarvoor het bestemd is, in aller belangstelling aan. De entreeprijs voor alle wedstrijden is vastgesteld op 0,25 voor kinderen tot 14 jaar en voor personen van 14 jaar en ouder op 0,75. Om de opbrengst van het toernooi zo groot mogelijk te maken, be talen de spelers, scheidsrechters, officials e.d. ook de normale entreeprijs. 10-JARIG MEISJE AANGEREDEN Het 10-jarig meisje v. B. uit Veenendaal is gistermiddag op de Kerkewijk ter hoog te van de Frisiafabrieken, door een achter haar rijdende motorbakfiets, bestuurd door W. uit Bennekom, aangereden. De oorzaak lag vermoedelijk bij het meisje doordat zij plotseling naar links uitweek. Het meisje liep enkele schaafwonden op, Morgen, zaterdagavond, om half elf «lolt de leger- en lnchtmachttentoonstelling „Paraat 1960" in garage Schoonhoven aan de Industrielaan haar poorten. De ten toonstelling mag zich nog steeds in een grote belangstelling verheugen en zelfs de bejaarden ontbreken niet op het appèl want deze gaan morgenvoormiddag een bezoek aan Paraat brengen. Met de demonstraties van het korps Mo biele Colonnes, gisteravond aan de Indu strielaan, is een einde gekomen aan de festiviteiten rondom de tentoonstelling. Voor dit waterfestijn bestond grote pubie- ke belangstelling. Met niet minder dan achtenveertig stralen werd een denkbeel dige brand bestreden, hetgeen een uniek schouwspel opleverde. On het Stationsplein presenteerde zich woensdagavond een aantal militairen van de Commandotroepen. Spectaculair waren vooral het ongewapend gevecht en de af daling langs een touw. Jammer was het dat een groot deel van het publiek het ongewapend gevecht niet kon volgen. Al leen zij die in de voorste rijen stonden konden het gevecht van man tegen man goed volgen. 's Middags vond er in de omgeving van de Industrielaan een demonstratie plaats van een helicopter. Aan de rand van de berkensingel langs de Leersumse plassen, waarheen Staats bosbeheer op Hemelvaartsdag een excursie heeft georganiseerd Napoleon was er al mee begonnen. In 1802 kreeg liy van Mathieu, een van zyn militaire ingenieurs, een volledig plan voor een tunnel, welke, onder het kanaal door, Frankrijk met Engeland zou verbinden. Natuurlijk zag Napoleon in een dergelijk plan grote voordelen, maar de Engelsen waren heel wat minder enthousiast. Zij waren doodsbang voor Napoleons troepen, die door de tunnel maar al te gemakkelijk naar het Engelse eiland zouden kunnen komen. Men be schikte toentertijd nog niet over de vernietigingsmiddelen van tegenwoordig, welke nu een tunnel militair ongevaarlijk maken. Sinds die Engelse afwijzing zijn er door de jaren heen heel wat pogingen gedaan het plan alsnog te verwerkelijken. In 1880 is men zelfs, zowel aan Franse als aan Engelse zijde, met de graafwerkzaamheden begonnen. Maar opnieuw staken politieke tegenstanders een spaak in het (boor)wiel. Twee Jaren later werd de arbeid aan En gelse zijde stopgezet op aandringen van voorstanders van de Britse isolatiepolitiek. Nog altijd strekken de tunnelresten zich over een aantal kilometers onder het ka naal uit als zwijgende symbolen van hals starrigheid. PER TREIN Politiek en economisch is er de laatste jaren veel gebeurd. Het vaste land van Europa begint op economisch gebied steeds nauwer te verenigen en de historische iso latie van Engeland wordt met het jaar voor het land zelf lastiger. Vandaar dat de verwezenlijking van wat al Napoleons droom was, een kanaalverbinding, dichter bij is dan ooit tevoren. Zowel door Frankrijk en Engeland af zonderlijk, door beide landen samen, als door internationale groeperingen zijn de afgelopen maanden officiële en, wat min- Op Hemelvaartsdag, donderdag 26 mei, organiseert Staatsbosbeheer een ge westelijke excursie naar het natuurreservaat De Leersumse Plassen. Men ver wacht dat zeer velen van deze unieke gelegenheid gebruik zullen maken om de altijd weer boeiende natuur van nabij en onder deskundige leiding te beleven. De algehele leiding van de excursie berust bij de bekende veldbioloog A. P. de Kleuver uit Veenendaal, geassisteerd door vogelwachter T. de Man en de heer W. Vink. De bedoeling is om van deze Hemelvaartsdag-excursie een traditie te maken. Het Veld, waarin de plassen zijn gelegen, is ongeveer 300 ha groot waarbij inbegre pen de Ginkelse duinen en de Leersumse Plassen. Het gebied is eigendom van Staatsbosbeheer en hoort onder de bos- wachterij Leersum, waar de bosbouwkun- SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Veenendaal ia in verband met vakantie verhinderd a.s. dinsdag zijn spreekuur te houden. Burgemeester A. Bakker van Veenen daal heeft tijdens een bijzondere bijeen komst de ere-medaille in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld bij de heer J. Dek ker, die 40 jaar in dienst was bij de N.V. Veenendaalse IJzerindustrie v/h G. H. van Leeuwen, momenteel als chef van de gereedschapmakerij. De directie bood de jubilaris een en velop met inhoud aan, terwijl de echt genote van de heer Dekker en diens dochter een bloemenhulde ten deel vie len. De heer Verwoerd, voorzitter van de personeelsraad richtte ook het woord tot de jubilaris. PORTIER ONVERWACHTS GEOPEND Door het openen van het linker portier van een in de Hoogstraat geparkeerd staande auto, ontstond dinsdagmiddag een verkeersongeval. Op het moment dat de bestuurder van de auto het portier opende, passeerde de wielrijdster K. uit Katwijk die hierdoor ten val kwam en tevens haar moeder, welke naast haar reed, meesleurde. Me vrouw K. moest zich onder doktersbehan- dig ambtenaar A, d# heer D. Buitenhuis de scepter zwaait. De plassen zijn oorspronkelijk ontstaan uit vervening en genieten al jarenlang een grote faam als broedplaats van een kapmeeuwenkolonie en diverse andere soorten vogels. In het terrein is niets ge cultiveerd zodat alles volledig in ongerep te staat is. Er zijn totaal drie plassen. Van de eer ste plas heeft de vorige eigenaar getracht een zwembad te maken. Het water in de plassen wordt echter opgehouden door een zich diep ln de bodem bevindende keileemschol, afkomstig uit de ijstijd. Bij het graven van het zwembad is door deze laag heen gestoten, waardoor het water in de plas ook nu nog wegloopt. Bij lang durige droogte staat deze plas dan ook vrij spoedig droog. (Zie verder 2e blad) ONDERSCHEIDINGEN VOOR BRANDMEESTERS Tijdens een korte bijeenkomst van de vrijwillige brandweer in de centrale aan de Kerkstraat, reikte de burgemeester van Rhenen twee onderscheidingen uit wegens trouwe dienst. De brandmeester le klasse C. Mol werd gedecoreerd met het zilveren kruis voor 30 jaar. De brandmeester E. van Waveren kreeg het bronzen kruis wegens 25-jarig dienst verband. Beide jubilarissen kregen boven dien nog een bijbehorend, fraai uitgevoerd diploma. De commandant van het corps, de heer N. Souwerbren, hield een korte toespraak, waarin hij wees op de bijzondere verdien sten van de beide brandmeesters. terwijl haar rijwiel flink werd beschadigd, deling stellen. NIEUWE APOTHEEK De heer T. H. Njo, eigenaar van de apotheek „Post", opende donderdagmid dag op het adres Fred. v. d. Paltshof 25, gelegen schuin tegenover de huidige zaak, zijn nieuwe apotheek. Er bestond veel be langstelling. TE DOM - TE DIK. De rechters in Amerika houden er eigen inzichten op na waar het adoptatie van een kind be treft. Enige tijd geleden werd een echtpaar adoptatie gewei gerd omdat het meisje, dat reeds enige tijd bij hen in huis was, te intelligent was in vergelijking met de pleegou ders, wat haar op den duur ongelukkig zou maken. Enige weken later weigerde een an dere rechter een aanvraag tot adoptatie van een meisje om dat de pleegouders te dik wa ren (samen wogen ze 236 kg). Beide echtparen gingen in ho ger beroep en daar had men meer begrip voor hun kinder liefde: aan beiden werd de ge vraagde adoptatie toegestaan. IN BRAND. Stel u voor dat u een kopje koffie op een ter rasje zit te drinken en plotse ling bemerkt u dat u in brand staat! Dat overkwam dr. Ro bert View eg op een terrasje in Grenoble. Plotseling ston- den zijn kleren in brand. Na een onderzoek bleek dat de kleren vuur hadden gevat doordat de zon op een alumi nium knoop scheen. RECLAME. De Italiaanse oliemagnaat Enrico Mattei trof tijdens zijn vakantie aan de Cóte d'Azur een Amerikaan die hem uitstekend beviel. Hij aarzelde dan ook geen ogen blik hem in dienst te nemen als reclame-adviseur tegen een salaris van 200.000 gulden pc-r maand. RECORD (1). In de boeken branche is een nieuw record gevestigd met het nieuwste boek van de Franse humoris tische schrijver Pierre Dani- nos. Nog vóór het was ver schenen waren er door de boekhandelaren 140.000 exem plaren in voorverkoop ver kocht. RECORD (2). Te Buenos- Aires verdrongen zich 150.000 mensen voor de loketten om een kaartje te bemachtigen voor de voetbalwedstrijd River PlataBoca Juniors. 30.000 moesten worden terug gewezen. De wedstrijd leverde een recette van 160.000 gul den op, wat voor Zuid-Ame- rika een nieuw record bete kende. GEBIT. De Deense voetbal wereld is in heftige beroering door het gebit van scheids rechter Erikstrup. In de be langrijke wedstrijd om het kampioenschap van Denemar ken tussen Noerager en Ebel- toft wilde hij het eindsignaal blazen bij de stand 4-3 in het voordeel van Noerager. Maar daarbij viel zijn gebit uit zijn mond en hij had even werk om het in het gras terug te vinden. Daarna stopte hij het weer in zijn mond en floot. Dat had echter net lang ge noeg geduurd om aan Ebeltoft de kans te geven om gelijk te maken. De scheidsrechter er kende dit laatste doelpunt niet en verklaarde Noerager winnaar. Waarop Ebeltoft een protest indiende, zodat de Deense voetbalbond thans moet beslissen hoe de uitslag luidt. Commentaar van scheidsrech ter Erikstrup: Ik moest wel eerst mijn gebit oprapen, stel je voor dat iemand er met zijn voetbalschoenen op had ge trapt! WIE ZEI DAT? Ik heb de gewoonte aangenomen om vierentwintig uur achter el kaar door te werken en dan vijf uur te slapen. Zodoende bereik ik dat ik eenentwintig en een half uur per dag werk" (Balzac in een brief aan zijn moeder). der officiële plannen gemaakt, welke min of meer door de beide regeringen worden gesteund. In ieder geval niet worden te gengewerkt. Een internationale commissie, waarin ook Amerikaanse belangen zijn vertegen woordigd, heeft een rapport vrijgegeven over de mogelijkheden van een spoorweg tunnel. Treinverkeer is volgens de des kundigen te verkiezen boven andere mid delen van vervoer. Niet alleen is de aanleg van een spoorwegtunnel goedkoper, men vreest daarnaast van auto's allerlei onge makken door ongelukken en panne. Het rijden door een eventueel 42 kilometer lange tunnel werkt enorm vermoeiend door de eentonigheid. Het is de vraag of een afwisselende beschildering en verlich ting voor een oplossing kunnen zorgen. Bovendien hebben auto's het nadeel, dat zij grote hoeveelheden lastige gassen pro duceren, welke de luchtverversing extra belasten. Elektrische treinen vervuilen de lucht belangrijk minder. „GOEDKOPE" BRUG Vooral in Frankrijk zijn veel voorstan ders te vinden van een autotunnel, maar daar beide regeringen niets schijnen te voelen voor deelname in de kosten van de tunnelbouw hebben alleen de financieel krachtige werkgroepen een kans. Daartoe behoort de voormalige Suezkanaal Maat schappij, gesteund door Amerikaans ka pitaal. Ook deze combinatie wil de voor keur geven aan een spoorwegtunnel. De aanlegkosten hiervan zouden zo'n 1,5 mil jard gulden bedragen. Een bedrag, dat door te heffen tolkosten in zes a zeven jaren kan worden terugverdiend. Dezelfde maatschappij beraamt zich ech ter over een nog sensationeler, maar mis schien tegelijk goedkoper project: de bouw van een brug over het Kanaal. Dit plan is in begin april aan de Britse regering voorgelegd. Geraamde kosten in dit-ge val ruim 950 miljoen. Technische bezwaren zijn er, dank zij de vorderingen van de laatste jaren, niet meer. De grootste diep te van het Kanaal is 55 meter, wat voor de aanleg van pijlers wel grote maar geen onoverkomelijke moeilijkheden geeft. De scheepvaart zal een dergelijke hin dernis in een van de drukste scheepvaart routes ter wereld echter met alle macht bestrijden. Erg happy zijn de rederskrin gen toch al niet. Een tunnel of brug zou een groot deel van hun vervoer tussen En geland en Europa wegnemen, doordat de kosten van een auto- of treinovertocht in ieder geval lager zijn dan de prijzen van de scheepsboekingen. Hun verzet zal echter, in ieder geval bij een tunnel, weinig baten. De economische voordelen van een snelle verbinding zijn bijzonder groot. Sir Ivone, voorzitter van de Britse Kanaaltunnel Commissee, drukte het als volgt uit: „Zelfs de prijs van een fles wijn zal in Engeland belangrijk dalen. Hebt u ooit uitgerekend hoeveel haven gelden daarin zijn gecalculeerd?" Wat het ook mag worden, een auto- of spoorwegtunnel of een brug, de voordelen zijn legio. De kans op een verbinding is daardoor bijzonder groot. Het zou een his torische gebeurtenis zijn, vergelijkbaar met de aanleg van het Suez- of het Pana makanaal. NIEUWE DIRECTIE RUSTHUIS De directrice van het N.H. Rusthuis aan de Nieuwe Veenendaalseweg te Rhenen, mej. J. Schoen, is benoemd tot directrice van het Willem Dreeshuis te Amsterdam. In haar plaats komt naar Rhenen mej. H. v. Popta, thans wnd. directrice Zonnehuis- Beekbergen. AVONDRIT MACRO-RHENEN De motor- en autoclub „Rhenen en Om streken" organiseert zaterdag 14 mei a.s. een grote avondrit, waarvan de start ligt bij hotel „La Montagne" aan de Cunera- weg om 20.15 uur. Deelname staat open voor auto's en motoren. LEDEN VAN GEREFORMEERDE KERK AAN DE SCHOP De mannelijke leden van de gerefor meerde kerk hebben enkele dagen achter de schop gestaan, wat voor verschillende onder hen beslist geen alledaagse bezig heid was. Om de kosten van de bouw van een vergaderruimte achter de kerk aan de Koenestraat enigszins te drukken, hebben de leden dit werk op zich genomen. Al jaren tobt de kerk met een slechte en be krompen vergaderruimte. Door het be staande zaaltje uit te breiden denkt men dit probleem op te lossen. BOUW BEJAARDENCENTRUM BEGONNEN Op de hoek Kon. Wilhelminaweg-Holle- weg is men met de bouw van het bejaar dencentrum begonnen. Reeds is het graaf werk grotendeels verricht en is het hoofd gebouw zelf al uitgezet. Het aanzien van het doip zal op dit punt straks drastisch veranderen. TONEELAVOND VOOR BEJAARDEN De organisatoren van de bevrijdingsfees ten hadden de Amerongse bejaarden niet vergeten. Vrijdagavond waren alle bejaar den uit Amerongen en Overberg uitgeno digd voor een toneelavond in het Clubhuis, waar de N.B.M.-ontspanningsvereniging uit Rhenen enkele uren vrolijkheid bracht. Een groot aantal bejaarden had aan deze uitnodiging gehoor gegeven en werd door de heer T. Eiffius hartelijk welkom ge heten. Onder regie van Joh. Drost werd gebracht het blijspel in drie bedrijven ge titeld „Poiverientje wint de laatste slag. Een spel met liefde en dwaasheid, dat zich concentreerde om de nieuwaangekomen huishoudster Poiverientje, die in het ge zin van de oud-zeekapitein wat order op zaken kwam stellen. Er werd bijzonder goed gespeeld, zeer tot genoegen van de bejaarden. gttzvuulaU JUN6MANS PRISMA pontiAc OMKóA voor betere uurwerken H00F0STP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1