Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ruim 1200 wandelaars defileer den bij herdenkingswandelmars Voor de KANTONRECHTER MULDER In theorie is men gereed met de techniek voor landing op de maan Eind deze maand gaan volkstellers op pad Pompstation te Ederveen in gebruik gesteld HINDERBRILLEN ■'ÜSS HEUS OPTIEK 34e jaargang WOENSDAG 18 MEI 1960 Nr. 39 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Na défilé kranslegging bij monument Ideaal wandelweer Kranslegging Prijsuitreiking Ds. D. van Enk 25 jaar predikant Nieuws uit de omgeving Ook zomerdienstregeling bij buslijnen ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Oók in vroeger eeuwen volkstellingen Merino's organiseren jeugdvoetbal toernooi RENSWOUDE Ruim 400,voor „4 x Z...N" AMERONGEN Opening kerk N.P.B. WAT NU WEER Arbeidsmarkt per eind mei 1960 EDERVEEN OOK IN H00FD5TB. 51 TEL3I84-VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 503427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent «l WÊÊÊmmÊmmmmmÊiÊmÊÊammÊiimnÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊm—miKmmÊmmmÊMmmmmÊaÊMmmHm^m^mmmummmÊtÊmtÊÊmmmmÊmmummmÊ^ Meer dan twaalfhonderd wandelaars, afkomstig uit Veenendaal en diverse delen van ons land, hebben zaterdagmiddag deelgenomen aan de herdenkings wandelmars, welke door het wandclcomité Veenendaal en omstreken georgani seerd was. Op de Kerkewijk, ongeveer ter hoogte van de Stationssingel, was een ver hoging opgesteld, compleet met palmen, waarop de genodigden hadden plaats genomen om het défilé af te nemen. Enkele honderden meters verder werden door deputaties van verschillende deelnemende verenigingen bloemen of kransen gelegd aan de voet van het monument op het Stationsplein. Dit in het kader van de tocht die gehouden werd ter herinnering aan de 15-jarige bevrijding van Nederland. was. Er waren zelfs scooterrijders die zich via het rijwielpad een weg tracht ten te banen. Op het terrein achter het postkan toor aan de Sandbrinkstraat arriveer den zaterdagmiddag de deelnemende groepen, waaronder twee peletons mili tairen. Een stralend zonnetje en een verfrissend briesje vormden ideale wandel-weersomstandigheden, zodat de tocht voor de organisatoren al voor een groot deel geslaagd genoemd mocht worden. Na de start, om ongeveer half drie, opgeluisterd met het loslaten van een aantal duiven, trok een lange stoet in fleurige wandelkledij. voorafgegaan door de Harmonie Vaecilia, in de rich ting van de defileerplaats. Hier hadden intussen de f -nodigden die het défilé afnamen plaats genomen. Onder hen bevonden zich wethouder Ant. de Rui ter, in zijn functie van loco-burgemees ter, de wethouders C. N. van Kuyk en Joh. v. Hardeveld, de inspecteur van politie W. C H. Dekker, de heren Van Otterlo en Achterberg bondsbestuur- ders van de N.W.B. en enkele leger officieren. De publieke belangstelling was in middels flink aangegroeid en ook langs de verdere route trok de bonte wandel groep veel bekijks. Even over half drie stelde de Harmo nie Caecilia zich tegenover het defi- leerpunt op en onder opgewekte mars muziek nam het défilé een aanvang. Na het défilé werden door diverse 1 groepen bij het herdenkingsmonument aan het Stationsplein bloemen en kran sen gelegd. Vanwege de korte afstand tussen het défilé en de kranslegging, kon het voorkomen dat de voorste groepen met de kranslegging bezig waren, terwijl in het midden van de stoet het défilé in volle gang was. De verkeersopstopping welke hier door ontstond bezorgde de politie han den vol werk, vooral ook omdat aan de Industrielaan een controlepost van de Radiotourtocht ingericht was en hierdoor het verkeer bijzonder druk Via enkele straten in Veenendaal- zuid trokken de groepen in de richting van de Slaperdijk. De deelnemers aan de 12 km gingen hier in de richting Autoweg, terwijl de 18 en 25 km koers zetten naar het Berghuis in Ameron gen. Tijdens de verplichte rust van onge veer twintig minuten werd de dorst met limonade gelest en werden de vermoeide benen even wat rust ge gund. Het parcours voerde door de mooiste delen van de Amerongse berg en de deelnemers waren zonder uitzondering vol lof over de goede organisatie van de mars. De begeleidende E.H.B.O.'ers kregen ook niet veel blaren te prikken, zodat de herdenkingswandelmars zon der meer als zeer geslaagd aangemerkt mag worden. Bij de finish werden de prijzen uitge reikt door het bestuurslid van de N.W.B., de heer Achterberg. Behalve de vele groepsprijzen, ontvingen alle deelnemers een fraaie herinnerings medaille. Op dinsdag 14 juni a.s. herdenkt Ds. D. van Enk, predikant van de Ger. Kerk te Veenendaal, zijn zil7eren ambtsjubileum. Uit kerkelijke kring is een comité sa mengesteld van vier personen, dat plannen heeft de predikant die dag te huldigen. In ons blad van vryda? a.s. hopen wij hierop nader terug te komen. DEZE ZOMER WEER DAGMARKT Met ingang van dinsdag 24 mei a.s. be gint het zomerseizoen van de Veenendaal- se markt. Tot de maand september zal markt worden gehouden van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur. RAADSVERGADERING Op maandagavond 23 mei a.s. komt de Veener*daalse gemeenteraad in openbare zitting bijeen. VERGADERING GEPENSIONEERDEN „Levenstijdperken". Over dit onderwerp houdt de heer H. J. van Benthem, voor zitter van de afdeling Utrecht van de alg. Ned. bond van gepensioneerden, een in leiding voor de afdeling Doorn van die bond. Deze ledenvergadering zal worden ge houden op donderd. g 19 mei a.s. in hotel j „De Korenbeurs" a te Veenendaal. VERGADERIING N.C.W.B. Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrou wenbond afdeling Veenendaal, komt ds. Wolven van Urk a.s. donderdagavond in gebouw ,,'t Trefpunt" spreken over „De Engelenwereld". BENNEKOM: Zaterdag 14 mei j.l. werd door de Bennekomse wandelsportver eniging L.O.L. de tweede Bos-wandel- tocht georganiseerd. Dank zij het prachtige wandelweer en de perfecte organisatie hadden de deelnemers een mooie wandeldag. Bij de 20 km be haalde S.D.V. uit Rhenen met 654 pun ten een derde prijs. Elke deelnemer die de tocht volbracht ontving een speciaal voor deze tocht ontworpen medaille. LUNTEREN: Voor dit jaar heeft het comité dat jaarlijks voor de Lunterse bejaarden een autotocht organiseert, een bijzonder aardige tocht uitgestip peld die op woensdag 8 juni gehouden zal worden. Het is een ongeveer 120 km lange tocht, die voor het grootste deel door de provincie Utrecht voert, met als pleisterplaatsen de Pyramiden van Austerlitz, Oud-Loosdrecht en die renpark Amersfoort. OTTERLO; Otterlo heeft het bijna vijf maanden zonder kapper moeten doen. Dezer dagen echter werd een geheel nieuwe zaak geopend aan de Dorps straat, hetgeen o.a. gepaard ging met een receptie die door meer dan drie honderd personen werd bezocht. On der hen bevond zich ook burgemeester Oldenhof. Op zondag 29 mei a.s. wordt de zo merdienstregeling ook bjj de busdien sten van kracht. Uiteraard trachten de busondernemingen zoveel mogelijk de bestaande tijden te handhaven, hetgeen in grote trekken ook het geval is. De grootste wijziging bij de busdienst van de fa. DE HAAS is het traject Barneveld-Scherpenzeel waar de ritten belangrijk zijn ingekrompen. Doordat de N.S. een één-uurdienst aan De Klomp heeft ingevoerd, zal de dienst VEENENDAAL-DE KLOMP hieraan aangepast worden, de verbindingen met EDE en ELST blijven ongewijzigd. De lijn VEENENDAAL-UTRECHT v.v. is ook ongewijzigd gebleven, met uitzon dering van de diensten om 16.15 en 17.15 uur die nu tot Utrecht rijden maar met ingang van 29 mei tot WOU DENBERG lopen. De vertrek- en aankomsttijden van de N.B.M.-bussen zijn eveneens ge wijzigd. De richting ARNHEM vertrekt dan om 17 minuten en 47 minuten over ieder uur (voorheen was dat resp 22 min. en 52 min.). De richting AMERS FOORT gaat dan om 47 min. over ieder uur vertrekken (voorheen 52 min. over). De betreffende dienstregeling wordt binnenkort uitgegeven. «£BKf WIJK 16' -TE 1.5000 ve E N E N OA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Met de dertiende algemene volkstelling in eind mei-begin juni, zal in geheel Nederland een groot aantal volkstellers uitzwermen om door middel van vragen lijsten in het bezit te komen van alle gewenste gegevens. Om dit omvangrijke werk, waaraan een enorme organisatie is voorafgegaan, zo vlot mogelijk te doen verlopen, zijn alle gemeenten in Nederland geïnstrueerd en geadviseerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De aangestelde tellers variëren van ge meenteambtenaren tot gepensioneerde schoolhoofden en zij allen zyn uiteraard gebonden aan een geheimhoudingsplicht. Wat het aantal tellers betreft in onze omgeving, hiermede staat VEENENDAAL aan de kop met 85 tellers, verdeeld over 83 telgebieden. Ieder telgebied bestaat uit rond 70 adressen. Men is er mee vertrouwd, dat een De gemeente RHENEN, inclusief ELST en ACHTERBERG, zal op 30 mei 65 tellers op pad sturen. De in totaal 11 telgebieden zijn verdeeld in ACHTER BERG 6, ELST 3 en RHENEN 2. AMERONGEN wordt bewerkt door 17 tellers, verdeeld in vijf groepen en in OVERBERG zullen drie personen de gegevens verzamelen. RENSWOUDE heeft 8 tellers, waar onder ook leden van de rijkspolitie, verdeeld in 2 telgebieden, nl de be bouwde kom en het overige deel van de gemeente. SCHERPENZEEL gaat met 15 man, waaronder 3 dames, aan het tellen en in EDERVEEN zullen 8 tellers de bevolking gaan registreren. Misschien dat sommigen nog enige voorstelling hebben van het invullen van vragenlijsten bij vroegere volks tellingen, met name die van 1930 en 1947, maar bij velen zal deze nieuwe volkstelling waarschijnlijk slechts wei nig of geen herinnering a'an het ver leden opwekken. Er zullen dan ook ze ker mensen zijn, die zich met enige verwondering afvragen, waarom van officiële zijde zoveel „nieuwsgierigheid" aan de dag wordt gelegd voor zaken die nauw verband houden met wat ieder een toch wel als privé-aangelegenheden zal beschouwen. huwelijk bij de burgerlijke stand van zijn plaats van inwoning moet worden ingeschreven en ook, dat geboorten en sterfgevallen moeten worden aangege ven. En men heeft er vrede mee, dat mededeling moet worden gedaan van eventuele verhuizingen, ofschoon dat nog al eens wordt vergeten. Maar - zo zullen velen wellicht vragen - moet de overheid zich ook interesseren voor de godsdienstige gezindheid van haar on derdanen en voor de vraag of men eigenaar dan wel huurder is van het huis, waarin men woont? Moet zij zo precies weten, welke akten of diploma's de ondervraagden bezitten? Is verder GEMEENTELIJKE WERKEN AANBESTEED In het Veenendaalse gemeentehuis wer den maandagmorgen enkele wreken van de gemeente aanbesteed. Bij de aanbesteding van het verbeteren van de Geerseweg, het zuidelijke gedeelte en het verbreden| van het Benedeneind, tussen Polderweg en Valleistraat was de uitslag als volgt: 1. Firma J. Fens Zn., Kijkduinstr. 103, Amsterdam 2. Firma H. J. van Marle, Woestduinlaan 15, Doorn 3. Firma J. A. Goris, Stenisweg 28 Zeist 4. Firma Kosters Zn., Veenend.str.weg 14, Eist (U.) 5. N.V. Bruil-Ede, Ede De aanbesteding van het uitvoeren van 61.400,— 58.000,— 57.900,— 55.300,— 52.900 I grond- en bestratingswerk in de Industrie- Op de zaterdagen 21 en 28 mei, 4 en 11 wijk gaf de volgende uitslag: juni a.s. zal een Scheepjeswol-jeugdvoet- 1. Firma W. H. Quint, baltoernooi worden gehouden, onder au- Weerkruislaan 69 Bennekom J 64,800, spiciën van de voetbalvereniging van dit 2. Firma J. Fens Zn., bedrijf, „De Merino's". Reeds voor de eer- Kijkduinstr. 103, Amsterdam 64.700,— ste maal, dat dit tournooi wordt gehouden 3. Fii'ma J. A. Goris, is de inschrijving overweldigend. j Stenisweg 28, Zeist 63.900, Maar liefst 8 clubs zullen deelnemen, nl. 4. Firma R. Roelofsenj, de juniorenhA-elftallen van Dovo, Ede, Wilhelminaweg 8, Doqrn 63.800,— Esca, Opheusden, Veenendaal, W.A.V.V.,1 5. Firma A. de Leeuw Zn., Een overzicht van het défilé bij de herdenkingswandelmars welke j.l. zaterdagmiddag werd gehouden. GEEN VOORRANG VERLEEND De bromfietser J. uit Leersum verleende zaterdagavond op ut «ïoek Dennenlaan-La- rikslaan geen voorrang aan de motorrijder v. Z. uit Kesteren. Een aanrijding was het gevolg, doch beide bestuurders kwamen er zonder let sel af. Niet de motorduopassagier, de heer v. M. uit Rhenen. Deze werd van de motor geslingerd en werd gewond aan hoofd en handen. Beide voertuigen werden bescha digd. BULLDOZER „NAM" GROENTEWAGEN Het is een niet-alledaags verschijnsel, dat een groentewagen de prooi wordt van een bulldozer, doch zaterdagavond is dit op de Munnikenweg alhier gebeurd. De heer Van G. uit Scherpenzeel veegde met zijn zware zandschuiver de groente wagen van de heer Van Z. van de weg. De groentewagen, eenl motorcarrier, werd beschadigd, evenals een andere per sonenauto, toebehorend aan de heer H. alhier, die ook een veeg meekreeg. Het wegdek was bezaaid met. groenten en fruit. In Renswoude is gedurende de afgelopen maanden door mevrouw Van Voorst een actie gevoerd voor de bekende 4 X Z.N. Mede dank zy de beschikbaar gestelde prijzen door de plaatselijke middenstand heeft deze actie een bedrag van ƒ409,— opgebracht. In de afgelopen week is deze plaatselijke actie besloten met een bijeenkomst in het gebouw Rehoboth, waarbij koffie werd geschonken en tevens de prijswinnaars be kend werden gemaakt. De naam van de pop was „Thea" en de heer M. van de Kaa was zo gelukkig hiervoor een compleet eetservies in ontvangst te mogen nemen. Verder was er nog een groot aantal prij zen beschikbaar, waarvoor een verloting was uitgeschreven. Dit betrof in hoofdzaak gebruiksartikelen en levensmiddelen. De prijzen, die op de volgende nummers vie len, zijn echter nog niet afgehaald: 343, 274, 942, 2261, 1417, 2165, 1837, 2368, 2003, 1778, 2234, 815, 80, 2252, 1663, 998, 73, 2208, 96 en 826. Tegen inlevering van het lot zijn ze verkrijgbaar bij mevrouw Van Voorst, Dorpsstraat 74 te Rensv/oude. De totale bruto-opbrengst bedroeg 409,—. Na aftrek van de gemaakte onkosten voor drukwerk, zaalhuur e.d. kon een bedrag van 325,aan de actie 4 X Z.N. worden afgedragen. INBRAAK IN KIOSK In de nacht van zaterdag op zondag j.l. hebben een of meer personen een inbraak gepleegd in de kiosk van de heer G. Bak- kenes aan de Dorpsstraat in Renswoude. De buit was echter niet groot en de bezoe kers moesten met wat snoepgoed genoegen nemen. Dezelfde personen hebben toen waar schijnlijk eveneens een bezoek gebracht aan de kiosk van de heer J. Vink. Ook hier werd ingebroken, doch voorzover kon worden nagegaan, is daar niets ontvreemd. De rijkspolitie van de post Renswoude heeft bij het onderzoek tevens een speur hond ingeschakeld. Omtrent de daders is evenwel nog niets bekend. Veel courantenlezers vragen zich af hoe men zich een landing op de maan voorstelt. Op welke wijze denkt men de vaart van het ruimteschip af te remmen en kan men invloed uitoefenen op de plaats waar het ruimteschip zal landen? De hoofdingenieur van de Ryan Electronics in San Diego, Carl H. Gottwald, wiens voornaamste bezigheid is het werken aan een ruimteschip met bestemming de maan, geeft op deze vragen het volgende antwoord. Donderdagmiddag werd het pompstation voor dedrinkwatervoorziening voor Ederveen officieel in gebruik gesteld. Het voltallig college van b. en w. der ge meente Ede was hierbü tegenwoordig. De plechtigheid werd voorafgegaan door een bijeenkomst in café Marktzicht aan de Hoofdweg welke door wethouder Jansen in zyn kwaliteit als wethouder van bedrijven werd geopend. Hierna sprak burgemeester Oldenhof, die wees op de vooruitgang van Eder veen, niet alleen met dit object maar ook met de woningbouw enz. De heer Pieters, directeur van het gemeentelijk gas- en waterleidingbedrijf, gaf een korte technische uiteenzetting, waarna het gezelschap en de genodigden zich naar het pompstation begaven. gen en ook de bevolking, maar wees tevens nog op enkele wensen, die voor de gemeenschap van belang zijn. Onder de genodigden bevonden zich de aannemers, ambtenaren, alsmede de heer Hoopt, de namens het advies bureau Mabeg, de aanleg van het ob ject had geadviseerd. Wageningen en de jeugd van de organise rende vereniging. Het ligt verder in de bedoeling dit tour nooi ieder jaar te houden. Boven de vier 7. Firma G. J. v. Schoonhoven, prijzen wordt een wisselprijs beschikbaar j Industrielaan 22 Veenendaal gesteld door de directie van de Kon. 8- Firma A Haarweg 2c, Wageningen 6. Firma H. J. van Marle, Woestduinlaan 15, Doorn Scheepjeswolfabrieken, een fraai uitge voerde trofee, die op de laatste dag van tournooi door een vertegenwoordiger van de directie aan de winnende ploeg zal worden uitgereikt. Deze wisselprijs wordt het eigendom van de vereniging, die deze drie jaar achter een in de wacht sleept. De leeftijdsgrens voor de deelnemers is gesteld op 18 jaar. Het programma is als volgt: 21 mei 28 mei 15.30 uur 17.00 uur 15.30 uur 17.00 uur 4 juni 15.30 uur 11 juni Dovo A Ede A Esca A - Wageningen A Merino's A Opheus den A W.A.V.V. A Veenen daal A winnaarsvoorronden en 17.00 uur 15.00 uur wedstrijd om derde en vierde plaats. 17.00 uur finale. Door loting is vastgesteld welke elftal len in de voorronden tegen elkaar uitko men. De Harmonie van de Kon. Scheepjeswol- fabrieken zal ter omlijsting van de finale op 11 juni a.s. een muzikale show geven. De wedstrijden worden gespeeld op het sportveld van de Merino's aan de Wage- ningselaan. Kosters Zn., Veenend.str.weg 14, Eist (U.) De gunningen zijn aangehouden. 63.248,— 63.000,— 60.450 59.900,— Met de woorden: „Nou daar gaat ie dan" haalde wethouder Jansen een hendel over, waardoor de installatie op gang werd gebracht. Ter plaatse gaf de heer Pieters wederom een uiteenzet ting over de werking van de instal laties. Men begaf zich toen naar de Hoofd weg, waar burgemeester Oldenhof een brandkraan opende. De brandweer uit Ede stond gereed met een brandladder wagen, waarvan de ladder 17 meter was opgeschoven. Men demonstreerde hier dat men nog water kon geven op vele meters meer dan 17 meter in de hoogte. Weer terug in café „Marktzicht" ont hulde de heer Pieters dat aanvankelijk een bedrag van 15.000,was ge raamd voor deze voorziening, maar toen men voor het feit kwam te staan dat het water nog gezuiverd moest worden werden de kosten verhoogd tot 38.000,—. Wethouder Jansen stelde de aan wezigen in de gelegenheid nog enkele vragen te stellen. Het gemeenteraads lid de heer Merlijn (KVP) stelde enkele technische vragen, terwijl het raadslid mevr. v. d. Linden (PvdA) de huis vrouwen van Ederveen geluk wenste met deze verbetering en diegenen, die er nog aarzelend tegenover staan en nog geen aansluiting verzochten toch aanspoorde dit spoedig te doen daar de waterleiding in vele opzichten onont beerlijk is. De heer Hardeman, architect te Ederveen, bracht dank aan allen, die meewerkten om dit tot stand te bren- De eerste man die naar de maan ver trekt zal mogelijk het advies krijgen: „en kijk uit als je landt. Vergeet niet dat de laatste 15 voet de moeilijkste zijn." Het komt er op neer het ruimteschip zacht neer te zetten, wil de ruimte vaarder het overleven. De val mag dus niet harder zijn dan die welke een kampioen-polsstokspringer ondervindt. Het ruimteschip moet natuurlijk in de juiste koers liggen en op het juiste moment afgeremd kunnen worden met de zijkant in een steile hoek om te voorkomen dat het ruimteschip er weer afrolt. Ten slotte mag men niet in een van de vele diepe maankraters terecht komen. Binnen zes maanden, zegt Gottwald zijn we gereed met een uitrusting die werkt en waarmee de ruimtevaarder het genoemde doel bereikt. Wij maken daarbij gebruik van het Doppler Navi gatie Systeem. Het houdt in dat tech nieken die reeds in gebruik zijn aan boord van marine en luchtmacht heli- Zaterdag 21 mei a,s„ des namiddags om 15 uur, hoopt de afdeling Ameron- gen-Leersum van de Nederlandse Pro- I testanten Bond het eigen kerkgebouw gelegen aan de Imminkstraat, hoek Burg. van den Boschstraat, officieel in gebruik te nemen. Vanzelfsprekend is het een grote vreugde voor de afdeling binnen de veertien jaren van haar be staan reeds over een eigen onderdak te mogen beschikken. Dit is mogelijk geworden door de grote offervaardigheid van de leden en met de hulp van vele anderen. Daarnaast mag de gehele dorpsge meenschap zich verheugen over de tot standkoming van dit gebouw, dat door zijn architectonisch fraaie vormgeving een werkelijk sieraad voor het dorp mag worden genoemd. Gebouw en inte rieur zijn volgens een ontwerp van de heer ir. J. Jonkman, architect te Zeist, en uitgevoerd door het aannemersbe drijf van de heer A. J. van Lienden te Amerongen, met medewerking van enige plaatselijke bedrijven. Ook voor gasten en toeristen zal dit nieuwe centrum van kerkelijk leven zeer zeker een waardevolle aanwinst betekenen. Op zondag 22 mei d.a.v., eveneens om 15 uur namiddags, zal de inwijdings- dienst worden gehouden, welke zal worden geleid door ds. W. Knoppers, remonstrants predikant te Utrecht. ALLE LEERLINGEN ZIJN GESLAAGD VOOR HET VERKEERSEXAMEN Alle 89 leerlingen van de plaatselijke scholen zijn geslaagd voor het verkeers- examen. Vrijdag j.l. werd het praktische gedeelte van het examen afgelegd. Hier voor was een route in het dorp uitgestip peld, welke aangegeven werd door gele bordenl met rode pijlen. De examencom missie kwam tot de conclusie dat elf jeug digen geslaagd waren zonder fouten te hebben gemaakt. Hierop volgden 14 leer lingen met één fout en 64 met twee of meer fouten. Aan het examen namen deel leerlingerj van de scholen uit Amerongen en Overberg. Op 25 mei a.s. worden des avonds de diploma's uitgereikt in het Clubhuis. copters en vliegtuigen op een speciale manier (nog geheim van de Ryan fa brieken) aangepast worden. Niet technische lezers zullen wij niet vermoeien met details van het aan zeevarende welbekend Doppler prin cipe (Doppler was een Oostenrijks na tuurkundige die in 1825 zijn ontdek king deed). Eenvoudig gezegd: het sy steem berust op de wetenschap dat ra dargolven terugkaatsen en accuraat gemeten kunnen worden. Men kan dan vanuit het ruimtevaartuig snelheid, positie en afstand berekenen wanneer het ongeveer 50 mijl van het maan oppervlak verwijderd is. De radar- stralen worden op het maanoppervlak gericht en verwerkt (na hun terug kaatsing) in een elektronische reken machine welke zich in het ruimtevaar tuig bevindt. De elektronische machi ne bepaalt (en stelt automatisch in werking op-) het juiste moment waar op de tero-raketten afgevuurd moeten worden om de vaart te doen vermin deren. De machine stelt ook vast wan neer de voortbewegingsraketten moe ten stoppen en overboord gegooid moe ten worden. Ten slotte richt het elek tronisch brein de as van het vaartuig zo, dat het in de juiste landingshoek het oppervlak van de maan raakt. Zelfs, zo zei Gottwald, zou het elek tronisch brein in het ruimtevaartuig, door meting van de teruggekaatste radarstralen; voorkomen dat het in een krater of ravijn terecht komt. Automatisch wordt de koers dan naar een veiliger landingsplaats gericht. Technisch is men, in theorie dus ge reed. Of het praktisch ooit zo ver zal ko men? In Bombay mag whiskey alleen maar worden gedronken door lieden, die daarvoor een schriftelijke toestem ming hebben. De politie heeft in de baaien bij Hollandia een zes meter lange gevlekte tijgerhaai onschadelijk gemaakt. Volgens deskundigen is een bron zen emmertje dat een vrouw in Noord- Zweden vond, minstens drieduizend jaar oud. Ecuador, dat drie en een half mil joen inwoners heeft, heeft slechts 700.000 inwoners die actief politiek be drijven. Nadat een 16-jarig meisje door de Oostduitse rechtbank veroordeeld was tot 2 jaar tuchthuis, heeft haar ver loofde kans gezien het meisje met haar bewaker naar West-Berlijn te rijden. De bewaker moest alleen terug. Honderd miljoen mohammedanen geloven dat de voetafdruk op Adams Paek in Ceylon van Adam is. 4000 mil joen boeddhisten zeggen dat de afdruk van Boeddha is. Men verwacht dat door de verho ging van de tarieven van de Britse spoorwegen de inkomsten van dit staatsbedrijf met 90 miljoen gulden zullen stijgen. In Monte Carlo zijn driemaal zoveel croupiers als soldaten, terwijl de in woners - zelfs de prins en zijn familie - niet in het Casino mogen spelen. Britse geleerden hebben een elek tronisch apparaat gebouwd dat bom menwerpers onzichtbaar zou maken voor de radarschermen. Met het overhalen van een hendel door wethouder Jansen werd donderdag middag het pompstation in Ederveen officieel in gebruik gesteld. De geregistreerde arbeidsreserve, c.q. werkloosheid, in het gewest Veenendaal daalde door de nog steeds groter worden de werkgelegenheid van 118 mannen op eind maart tot 97 mannen op eind april. De vraag naar mannelijk personeel ver toond een nog voortdurenid stijgende lijn; eind april stonden 243 aanvragen geno teerd, waarvan ca. 100 betrekking hadden op jeugdig personeel tot 19 jaar. Deze vraag concentreert zich voornamelijk in de steenindustrie, de bouwnijverheid, de metaalindustrie, de textielnijverheid en de sigarenindustrie en in mindere mate in enkele andere bedrijfsklassen. De vraag naar vrouwelijk personeel is in praktisch alle sectoren groot, doch hier staat vrij wel geen aanbod tegenover. Het volgend overzicht van de stand der arbeidsreserve van en de vraag naar man nen op het eind van de maand april ge durende de laatste tien jaren geeft een duidelijke indicatie van de conjunctuur fase waarin we ons momenteel bevinden. Vraag 1950 116 1951 161 1952 64 1953 70 1954 118 1955 151 Aanbod 145 110 341 201 151 63 Vraag 1956 287 1957 281 1958 25 1959 115 1960 243 Aanbod 61 43 264 135 97 Mej. S., verpleegster te Renkum, was op 29 oktober in de Ceresstraat te Wagenin- geri voor een controle door een politieman aangehouden toen zij een personenauto be stuurde en daar bij was aan het licht ge komen, dat zij reed zonder in het bezit te zijn van een geldig rijbewijs. Voor het Wagenings kantongerecht ver klaarde mej. S., dat zij in Indonesië, waar zij anderhalf jaar geleden uit teruggekeerd was, wel een rijbewijs had gehad en dus wel geacht kon worden voldoende rijvaar- dig te zijn. Daarmee mag u hier nu eenmaal niet rijden, antwoordde rechter Tiddens. Ik J heb evenals u alleen een Indisch rijbewijs. Hoewel ik het dus wel zou kunnen, haal ik het niet in m'n hoofd om hier achter het stuur van een auto te gaan zitten om dat de wet dat niet toelaat. Hebt u in die anderhalf jaar nooit moeite gedaan om door middel van een examen ook een Nederlands rijbewijs te krijgen? wilde de officier, mr. Pfeil, we ten. Ik ben drie maal gezakt, bekende ver- dachte. Vanmiddag moet ik weer examen doen. Blijkbaar reed u dus toch nog niet goed genoeg, constateerde mr. Pfeil. Els 40,— of 8 dagen. De zaak werd daarop aangehouden, om dat rechter Tiddens de uitslag van het examen af wilde wachten voor hij zijn uit spraak deed. Bij een controle op rijksweg 25 te Rhe nen was gebleken, dat Z. steenfabrieks baas te Rhenen', gereden had met een per sonenauto, waarvan de bedrijfsrem en de stoplichten niet werkten. Hij verscheen voor het Wagenings kan tongerecht om zich hiervoor te verant- worden. Onderweg merkte ik plotseling, dat de rem weigerde, zo vertelde Z., en omdat ik vlak bij huis was, ben ik toen heel langzaam en voorzichtig doorgereden. Ik wilde de auto liever niet langs de weg laten staan. Toch was dat het enig juiste, dat u had kunnen doen, betoogde rechter Tid dens. Een auto zonder rem is levensge vaarlijk en die willen wij dan ook onder geen voorwaarde op de weg zien. Ik begrijp niet, dat verdachte er nog een woord over vuil durft te maken, voeg de de officier, mr. Pfeil aan toe. U had geen enkele remvertraging en zoiets noe men wij hier bar en boos. Eis voor het ontbreken van de rem 100,of 20 dagen en voor het niet werkende stoplicht 20, of 4 dagen. Ik heb werkelijk heel voorzichtig ge daan, herhaalde Z. Laten we dat dan maar aannemen, be sloot mr. Tiddens. Vonnis 75,— of 15 da gen en 15,of 3 dagen. Van K., veekoopman te Achterberg, had op 6 november van het vorige jaar des nachts in Wageningen met zijn personen auto bij het keren en achteruitrijden bij een inrit een politiejeep gehinderd. Het kostte hem een proces-verbaal en hij moest in Wageningen voor het Wagenings kantongerecht verschijnen. Hier bleek het voor rechter en officier een zware opgave v. K. van zijn fout te overtuigen. Verdachte hield namelijk stijf en strak vol, dat hij stapvoets gereden had en dus niemand gehinderd kón hebben. Ik mag toch zeker wel keren op de weg, vroeg hij verontwaardigd. Natuurlijk, antwoordde mr. Tiddens, VLAM SLOEG IN DE PAN Vrijdagavond ontstond een begin van brand in de keuken van de woning van de fam. H. aan de Leesonweg. Door onbeken de oorzaak sloeg een vlam in een op het gasstel staande pan. De heer H. en zijn 15-jarige zoon tracht ten het vuur te doven, waarbij de jongen een schep zand op het vuur gooide. Toer* de gealarmeerde brandweer van Ederveen arriveerde bleek het vuur ge doofd zodat men geen water behoefde te geven. De heer H. had echter brandwon den aan zijn arm, maar kon na behande ling in het Julianaziekenhuis te Ede naar huis terugkeren. Zijn zoon had brandwon den aan borst en armen zodat de jongen in het ziekenhuis moest worden opgeno men. Zijn toestand bleek later redelijk. SLANG. In de buurt van Brazzaville zei een olifant tegen een slang: Houd nu eindelijk eens op met me te trap pen. Je ziet toch dat ik geen poten heb, zei de slang, waarop zij zich schou derophalend verwijderde. i DE GROOTSTE SORTERING: llfKfftFOMDSUViRariCIER

De Vallei | 1960 | | pagina 1