GOUDREPENHM Belegen jGoudse kaasioq Sinaasappeliam pot 44" 55 Cakemeel soo. Varkensvlees200 gramsblik éT 65 Doperwtjes zeer fijnliterblik 139 129 Nieuwe zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen Waar zijn de miljoenen van Coppi De opfok van het moederloze veulen jong vee bloem van de boerderij J Volvet - 500 gram 155 TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 18 MEI 1960 Nr. 39 Op zon- en feestdagen om het uur een trein aan De Klomp SCHERPENZEEL NCVB herdacht 10-jarig bestaan Zwembad geopend Wandeltochten Huiszoeking bij „la Dame blanche" Bejaarden gaan naar Schiphol Ook de vrijgezellen een dag in liet jaar in liet middelpunt Voor de kantonrechter Daarvoor ook de "bloem" van het voer: Hendrix eiwitrijk en eiwitarm kalverenmeel! En ter vervanging van de volle melk: "HeFoKa" het béste dat er op dit gebied bestaat! VEE-EN PLUIMVEEVOEDERFABRIEKEN Met ingang van zondag 29 mei a.s. wordt de zomerdienstregeling 1960 van de N.S. van kracht, welke geldig is tot 1 oktober van dit jaar. In verband hiermede hebben de N.S. een uiterst verzorgde en tevens aantrekkelijke dienstregeling uit gegeven, welke verkrijgbaar is voor de prijs van 75 cent. De aankomst- en ver trektijden van de treinen bij station Veenendaal-De Klomp zijn, vooral op zon en feestdagen, belangrijk verbeterd: Op zon- en feestdagen zullen de treinen om het uur in beide richtingen van De Klomp vertrekken. Voorheen was dit om de twee uur. Een late verbinding naar ARNHEM op zon- en feestdagen om 16 minuten £enriated't erbinding naar UTRECHT om 6 minuten voor half twaalf zowel op zon- en feestdagen, als door de week. Het in Nederland meeat verkochte «Jbüjdingen met Warschau je heeft een naamsverandering ondergaan: en Moskou ingevoerd. KLOMP de „Officiële Reisgids" heet thans „Zo- -eve van onze lezers geven wij tief op de voorpagina werd wat forser de s7 16 waarbij de vlakverdeling en de tekstop- ACHTING ARNHE* maak ook een rol spelen. aak ook een rol spelen. io 16 14 ig - 1516 - De aanduiding van de lijnen geschiedt 10.16 - U.1J 12. weer volgens het oude systeem. Op ver zoek van een deel van de reizigers kan men dientengevolge in één tabel o.a. de treinen Amsterdam-Arnhem, Amsterdam- Maastricht en Amersfoort-Leeuwarden/ Groningen overzien. Wat de verdere wijzigingen betreft, deze bepalen zich hoofdzakelijk tot de sneltrei nen Amsterdam-Maastricht, Den Haag- Brabant, Rotterdam-Vlissingen en Arn- hem-Rosendaal. Ook in de internationale dienstregeling zijn diverse verbeteringen aangebracht. Zo zijn er twee nieuwe Voor de feestavond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Scherpenzeel, die donderdagavond in het verenigingsgebouw aan de Molenweg werd gehouden, bestond grote belangstelling. Na een woord van welkom door de presidente, mevr. Val- kenburg-Veenendaal, voerden afgevaar digden namens hun afdeling het woord. Namens het hoofdbestuur bood mej. Stien- stra de bondsmedaille aan in verband met het 10-jarig bestaan. Hierna werd de secretaresse, mevr. Van de Pol-Droogers, in de gelegenheid gesteld een overzicht te geven van het 10-jarig verenigingsleven van de Ned. Chr. Vrou wenbond. Uit dit verslag bleek, dat mevr. Hardeman uit Veenendaal, destijds de stoot had gegeven om in Scherpenzeel een afdeling van de NCVB op te richten. In de afgelopen 10 jaar groeide de ver eniging uit van 20 tot 130 leden. Niet al tijd was het even gemakkelijk een presi dente te vinden. Vijftig sprekers en twin tig spreeksters hielden in de afgelopen 10 verenigingsjaren op de vergaderingen een inleiding over diverse onderwerpen. Di verse elkaar opvolgende predikanten van Scherpenzeel, zowel uit de Herv. als de Ger. Kerk hebben de afdeling altijd met blijdschap en belangeloosheid geholpen. De samenwerking met de naburige af delingen bleek in alle opzichten goed te zijn. Tijdens deze feestelijke bijeenkomst werd definitief afscheid genomen van de presi dente mevr. Valkenburg-Veenendaal en werd door haar de voorzittershamer over gedragen. aan mevr. K. Kühlemeier-Mid- delhoek, die vervolgens de leiding op zich nam. Mevr. v. d. Vliert-van Egdom sprak Op 2e pinksterdag organiseert de Utr. enkele woorden van afscheid en bood de Chr. wandelsportvereniging „Op Sterke scheidende presidente enkele cadeaux aan. Beenen" een pinkesterwandeltocht met af- Twaalf dames, die vanaf de oprichting standen van 12, 18, 25 en 35 km. van de vereniging lid waren geweest, kre- Op 2 en 3 juli houdt de gen het bondslepeltje. Verder werd de vereniging „Mamejoh" te Zeist wandel avond gevuld met declamatie en zang, met tochten met dezelfde afstanden als zo- pianobegeleiding van mej. Schuileburg. (alleen op werkd.) 7.49 (alleen op werkd.) 8.16 - 9.16 - 16.16 - 17.16 - 18.02 (alleen op werkd. be halve zaterdags) 18.16 - 19.16 - 20.16 - 21.16 - 22.16 - 23.16 - 0.16 (alleen op zondag). RICHTING UTRECHT: 5.55 (alleen op werkd.) 6.24 (alleen op werkd.) 7.24 - 7.43 (alleen op werkd.) 8.24 - 9.24 - 10.24 - 11.18 - 12 24 - 13.18 - 14.24 - 15.24 - 16..24 - 17.24 - 18.24 - 19.24 - 20.24 - 21.24 - 22.24 - 23.24. Voor het tweede seizoen wordt maandag het zwembad geopend. De dagen voor de opening is er hard gewerkt aan de Willaer- laan waar het zwembad is gelegen. Bad meester Van de Berg gaf aanwijzingen, hoe of er geschilderd, gegraven en geha merd moest worden. Rond het basin en de omgeving zijn er peppels en heesters ge plant, waarmede in het najaar, direct na het sluiten van het bad is begonnen. Op de taluds, aan weerszijden van het bad zijn ongeveer een zeshonderd rozenstrui ken geplant. Gazons werden aangelegd waar men zich kan neervleien en zonne baden. Vele verbeteringen werden aange bracht, zoals ijzeren leuningen om het die pe bad en terzijde van de trapjes die toe gang geven tot het diepe bad. Het is de be doeling dat er tweemaal in deze zomer voor een diploma wordt gezwommen. De badmeester Van de Berg krijgt er een hulp bij, n.l. de heer Stuivenberg uit Vee nendaal. Al heel wat inwoners van Scher penzeel en daarbuiten hebben zich van e enabonnement verzekerd. Speciaal de gezinsabonnementen zijn in trek. Zoals bekend kan men in het zwembad ook op zondag terecht. OPENBARE RAADSVERGADERING Op woensdag 25 mei a.s. komt de raad der gemeente Scherpenzeel in openbare vergadering bijeen. De uit 18 punten be staande agenda vermeldt o.a. een voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet groot 14.000,— voor het reconstrueren van de Eikenlaan ten westen van de Wil- laerlaan. Verder komt benoeming perso neel bij gemeentewerken aan de orde en aankoop van enkele randpercelen i.v.m. reconstructie Gasweg en Brinkkanterweg. even genoemd. ROME, MEI „Waar zijn de miljoenen van Fausto Coppi. Wie heeft het on metelijke fortuin van de geliefde renner achterover gedrukt? Of zijn ze inder daad al tijdens zijn leven verloren gegaan?" Heel Italië stelt zich deze vraag, nu de politie al weken lang op zoek is naar de erfenis. Ze wachtte „la Dame blanche" op toen deze, zoals gebruikelijk 's morgens rond 8 uur verse bloemen ging plaatsen op het graf van haar geliefde, die in Afrika zo tragisch om het leven kwam. „Mogen we u verzoeken mee naar het politiebureau te gaan?" „Ik heb geen tijd te verliezen," ant woordde ze. „De wet evenmin!" Haar hele woning werd doorzocht naar sporen van het verdwenen fortuin, doch zonder enige resultaat. Ook de ondervraging bracht geen nieuwe fei ten aan het licht. Vervolgens werden de bedienden van „la Dame blanche" gehoord alsmede Giuseppe Coppi, oom van de overleden renner en burgemees ter van Castellania. 100 MILJOEN LIRE PER JAAR Coppi verdiende volgens zijn vrien den een slordige 100 miljoen lire per jaar. Maar op geen enkele bankreke ning ter wereld is er iets van te vin den. Men vindt wel vrijwel overal aan zienlijke schulden. Overigens liet Cop pi de villa CARLA achter, de inmiddels gefailleerde onderneming ZUCCA en de kleine onderneming CARIBALDA met een beurskapitaal van acht miljoen lire alsmede, ongeveer vier miljoen lire aan waardepapieren en 1600 aandelen van 5000 lire van de bonbonfabriek DAINA. Maar waar is de rest? De Italianen maken van hun hart geen moordkuil en de aanhangers van Bruna, de legi tieme vrouw van Coppi, beweren bij hoog en bij laag, dat „la Dame blanche" er wel meer van zal weten. Van haar kant beweerde zij tegen de politie, en ze toonde ook het betreffen de papier, dat ze niet tot zijn dood had UITSLAG SCHIETEN Onder leiding van de groepscommandant der rijkspolitie, de heer Reedijk een de instructeur wachtmeester le klasse, de hr. v. d. Kamp, hield de reserve-politie van de rijkspolitie, donderdagavond op de bui tenbaan een onderlinge wedstrijd in het het schieten met revolver. De uitslagen waren als volgt: K. J. van Dijk 59, 56, 53 (168); G. van Ginkel 56, 55, 55 (166); P. de Jonge 57, 53, 52 (162); J. van Bruggen 54, 54, 53 (161); Jac. v. d. Weert 56, 50, 50 (156); H. G. Wolfswinkel 51, 50, 45 (146). Het bejaarden-comité, dat dezer dagen bijeenkwam, besloot dat de jaarlijkse tocht van de bejaarden vermoedelijk zal plaats hebben op 14 juni aanstaande. De tocht gaat dit jaar naar Schiphol. Personen boven de 65 jaar kunnen zich aanmelden bij de heer H. Verkerk, Hole- voetschool, op maandag 16 mei a.s. tussen 7 en 8 uur. Het is voldoende als één lid van het echtpaar de 65-jarige leeftijd heeft bereikt. GROTE HELICOPTER-ORDER VOOR DE ROYAL AIR FORCE Het Britse ministerie van Luchtvaart heeft ten behoeve van de Royal Air Force een grote order geplaatst voor de West- land Whirlwind helicopter die door een straalmotor wordt voortbewogen, name lijk een 1000 pk. Havilland Gnome. West- land Aircraft heeft verklaard, dat de mo toren van de reeds in dienst zijnde Whirl winds door Gnome motoren zullen worden vervangen. De voordelen van deze motor zijn het verminderde gewicht, het grotere vermogen, verminderd motor-lawaai en trilling. Traditiegetrouw zal op Hemelvaartsdag - dit jaar dus 26 mei - wederom Wereldvrjj- gezellendag worden gevierd. B(j enkele onze lezers zullen misschien vragen rijzen: wie organiseert deze Wereld Vrijgezellen- dag, wat is het doel hiervan, wat wordt er op deze dag gedaan? Vragen, die wij in dit artikel nader onder de loep zullen ne men. Wereld Vrijgezellendag wordt georgani seerd door de Nederlandse Vrijgezellen- bond (of kortweg N.V.B.). Deze vereniging, eind 1953 opgericht, stelt zich ten doel de maatschappelijke positie van de ongehuw- den in Nederland te verbeteren. Op velerlei gebied had deze bevolkings groep namelijk met achterstellingen te kampen. Om een enkel voorbeeld te noe men, betaalden zij lVt-2 maal zoveel aan loon- en inkomstenbelasting als gehuwden zonder kinderen. In goed gedocumenteer de rekesten aan diverse regeringsinstan ties heeft de N.V.B. telkens weer de aan dacht hierop gevestigd en het is dan ook aan zijn onafgebroken activiteit te danken dat per 1 januari j.l. een eerste begin met belastingverlaging voor deze bevolkingsgroep is gemaakt. De bond is uiteraard verheugd over dit succes, vol daan is hij nog geenszins. Immers, naast het nog steeds onevenredig zware belas tingtarief drukken op het budget der on- gehuwden de diverse verplichte sociale verzekeringen, die geen of een naar ver houding slechts zeer geringe compensatie voor hen inhouden. Bovendien komen zij in de meeste steden niet in aanmerking voor een eigen woning, hoe klein ook, doch zijn gedwongen op huurkamers (meest met verplicht pension) te wonen, hetgeen ook weer extra zware lasten met zich brengt. Tegen al deze achterstellin gen trekt de N.V.B. ten strijde en zij heeft behalve op het gebied der belastingen ook reeds vele andere successen geboekt. Naast deze doelstelling heeft de N.V.B. ook nog een andere taak: de ongehuwden staan dikwijls alleen en sluiten zich moei lijk aan. In de 6 jaar van zijn bestaan heeft de bond in diverse steden afdelingen op gericht, die culturele en gezellige bijeen komsten, clubs, excursies, enz. organiseren om de vrijgezellen voor vereenzaming te behoeden en een gevoel van saamhorig heid en begrip voor elkaar te kweken. Het denkbeeld van Wereld Vrijgezellen- dag, waarvan wij in dit artikel uitgingen, is destijds geopperd door de bekende jour naliste mevr. Mary Pos, namelijk om gelijk moederdag en vaderdag - ja zelfs dieren dag - ook een dag van het jaar de vrijge zel het middelpunt te laten zijn en deze dag tezamen te vieren. Op deze dag komt naar voren wat er zoal leeft in de bond. Uit het bovenstaande zal het onze lezers duidelijk zijn, dat deze bond niet mag wor den verward met het jaarlijks te Greven- bicht gehouden „Vrijgezellencongres", dat slechts beoogt ongehuwde dames en heren enkele dagen per jaar wat plezier te be zorgen, doch verder geenj serieuze doel stellingen kan nastreven, omdat achter dit congres geen enkele bond of organisatie staat. De Wereld Vrijgezellendagen worden beurtelings door een der afdelingen van de bond verzorgd. Naar wij vernemen, zul len de feestelijkheden dit jaar plaats heb ben in „Tivoli", Lepelenburg te Utrecht. Op het programma van deze dag, die door de bondsvoorzitter mr. A. C. van den Brand zal worden geopend, komen als sprekers voor o.a. de heer E. J. van Span keren, hoofd van de Gemeentelijke Huis- vestigingsdienst te Ede en de heer C. G. van As, voorzitter van afd. Den Haag van de N.V.B., die uitvoerig zal toelichten de doelstellingen van de bond en het belang dat alle ongehuwden in Nederland zich aaneensluiten in een bond - de Nederland se Vrijgezellenbond - als enige organisatie RECHTZITTING IN CAIRO. Maandag is in Cairo het proces begonnen tegen de Nederlander M. Goudswaard, die terecht moet staan op beschuldiging van spionage voor Israël. Op deze foto zien we de heer Goudswaard t\jdens het proces, waar de doodstraf tegen hem geëist is. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN Ederveen: 518 G. Nap, Buurtweg 3. 509 J. v. Scherrenburg, v. Wamelenweg 3. 501 N. v. Heerdt, Hoofdweg 48. 510 G. Schreuder, Buurtweg 16. Lunteren: 790 A. M. v. Silfhout, Dorpsstraat 115. 709 W. v. d. Elskamp, Heuvelseweg 1. 725 H. v. Maanen, Scharrenburgersteeg 5. 761 M. C. Wagensveld, Oranjestraat 30. Veenendaal: 3412 A. G. v. Ede, Nieuweweg 260. 3520 F. E. Vrugte, Patrimoniumlaan 55. 3420 Mevr. E. Lokhorst-Klumpenaar, Lein- weberstraat 27. 3519 G. Burgstede, Kerkewijk 7-bis. 3421 M. de Gooyer, Pr. Bernhardlaan 325. 3433 M. de Koning, Sav. Lohmanstraat 119. 3430 W. J. Peters, Middellaan 29. 3426 N. de Waal, Bergweg 42. die voortdurend op de bres staat voor de belangen van deze bevolkingsgroep. Na de pauze wordt het programma voortgezet met het blijspel „Mijn vriend Leonard" van Marcel Dubois, door de Toneelgroep van de afd. Den Haag, gemeenschappelijke maaltijd en bal. - De muziek, zowel tussen de sprekers als bij het diner en bal, wordt verzorgd door Freddy Hull en zijn orkest. Kaarten voor entree ad 3,— zijn reeds thans verkrijgbaar door storting op giro nr. 648040 t.n.v. penningmeester N.V.B., afd. Utrecht te Utrecht en wel vóór 20 mei a.s. of op 26 mei vóór aanvang aan de zaal. behoeven te wachten, omdat ze vrije lijk over zijn banktegoed kon beschik ken. Deze procuratie, gedateerd op 16 december 1957 veroorloofde „la Dame blanche" naar eigen goeddunken te beschikken over alle bezittingen van Fausto Coppi. Inmiddels heeft men de nieuwe Fiat van haar reeds in beslag genomen. Ze gaat nu iedere morgen te voet naar het kerkhof, waar men inderdaad de legi tieme vrouw van Coppi nog niet heeft zien verschijnen. „Ze behoeft niet te zeggen, dat ze vreest mij er te ontmoeten. Ik ga iede re morgen om acht uur en de dag is lang. Maar ze is bang er Angiolina te ontmoeten, de moeder van Coppi, die beter dan wie weet hoe ze Fausto heeft doen lijden." HET VREEMDE TESTAMENT De veldslag om het testament van Coppi neemt dagelijks in hevigheid toe. Bruna houdt vol, omdat ze de rechten wil verdedigen van Marina, het doch tertje van Coppi en Giulia, de „la Dame blanche" zegt uitsluitend de be langen na te streven van haar in Bra zilië geboren zoon (van Coppi) Faus- tino. Volgens de Italiaanse wet blijft Faustino echter de naam van de wet tige echtgenoot van „la Dame blanche" dragen, Locatelli. Volgens het in 1955 opgestelde tes tament legeerde Coppi al zijn bezittin gen aan zijn dochtertje Marina, terwijl de helft van het vruchtverbruik ervan ten goede zou komen aan zijn vrouw Bruna. Twee grote eigendommen en 100 miljoen lire zouden ten goede ko men aan Faustino, zijn zoon. Deze zoon wordt in het testament Faustino Occhi- ni genoemd (de achternaam van zijn moeder) maar volgens de Italiaanse wet bestaat er geen Faustino Occhini, wel een Faustino Locatelli. Heeft „la Dame blanche" tijdig in gezien, dat haar zoon geen rechten kon doen gelden? Heeft ze daarom een deel van het fortuin elders verborgen? Het onderzoek naar deze kwestie is in volle gang. De hele wielerwereld leeft er in mee en als men langs de lijn staat hoort men de supporters meer spreken over de kansen van Ma rina of Faustino dan over die van de renners, die aan de wedstrijd deel nemen. (Vervolg van pagina 1) maar alleen wanneer niemand daar last van heeft. Als u die regel van het verkeer nog niet eens kent, hoort u eigenlijk geen rij bewijs te hebben, vond de officier, mr. Pfeil. Eis 25,— of 5 d. Vonnis conform. T., fabrieksarbeider te Eist, was op de Defensieweg te Rhenen, midden in het jachtveld, aangetroffen met enkele wild- klemmen, grofgetande instrumenten, die kleine dieren, die erop trappen, met één klap een poot af kunnen rukken. T., die bekend staat als een moeilijk te vangen stroper, moest voor het Wagenings kantongerecht verschijnen, terwijl als ge tuige de verbalisant, wachtmeester Van Laar van de rijkspolitie te Eist opgeroepen was. Ik bevond me helemaal niet in het veld toen ik aangehouden werd, verdedig de verdachte zich. Ik fietste rustig over de weg. De Defensieweg ia een landelijke weg met aan beide zijden bos. Volgens de nieu we jachtwet hoort hij daarom ook bij het jachtveld, repliceerde de officier. Dat ver weer gaat dus niet op. Toen ik zo het proces-verbaal las, kreeg ik de indurk, dat u iemand bent, die graag wild de weg naar de poelier wijst, merkte rechter Tiddens op. Dat klopt wel zo'n beetje, gaf ver dachte toe. Wachtmeester Van Laar vertelde ver volgens, dat hij T. met zijn fiets uit de bosrand had zien komen en zo de weg op rijden. Waarom had u eigenlijk die klemmen bij u? wilde de officier weten, 't Zijn over het algemeen toch geen dingen, die iemand dagelijks in zijn fietstas heeft. Ik vang er ratten en bunzings mee, antwoordde T. vlot. Nooit konijnen? informeerde mr. Pfeil. Misschien soms per ongeluk, bekende verdachte. T. had een getuige décharge meege bracht, Van L., chauffeur te Eist, die toen verdachte aangehouden werd in het bos bezig was geweest kerstbomen op een wa gen te laden. Hij kon echter alleen ver klaren T. over de weg te hebben zien rij den. Verdachte staat bekend als een be ruchte stroper, die zich niet gemakkelijk laat pakken, zo zeide de officier in zijn requisitoir. Gebeurt het dan toch een keer, dan moet hij het ook goed voelen. Drie weken onvoorwaardelijke hechtenis is mijn eis. De klemmen zien er niet naar uit of ze nooit gebruikt zijn en het is duidelijk dat verdachte de bedoeling heeft gehad ermee te gaan stropen, vond ook rechter Tiddens. Het vonnis luidde conform de eis, ter wijl bovendien de in beslag genomen klemmen vernietigd zullen worden. De oorzaak, dat een pasgeboren veulen de moederlijke zorgen moet missen kan o.a. gelegen zijn in het feit dat: a. de moeder het veulen verstoot; b. de moe der geen of onvoldoende melkafscheiding heeft; c. de moeder is gestorven. Het verstoten of niet aannemen van het veulen komt nog wel eens voor, wan neer de geboorte plaats heeft zonder menselijke hulp en de merrie gestald is in de paardenstal tussen andere paarden in. Doordat de merrie is vastgebonden aan de krib kan zij niet bij haar kind komen en als het kind dan bij de eerste pogingen om „de benen onder het lijf te krijgen" van de moeder verwijderd raakt en verdwaald tussen de andere paarden terecht komt, kan dit aanleiding van „niet meer aannemen" worden. De merrie is dan niet in de gelegen heid haar pasgeboren kind schoon te likken en daardoor de reuk van haar kind in haar moederlijk instinct op te nemen. De andere stalgenoten geven veelal blijk de grootste interesse en zorg voor de nieuwgeborene te hebben, maar missen de mogelijkheid het veu len te kunnen voeden. Om het euvel van „verstoten" te voorkomen is het derhalve van het grootste belang, de hoogdrachtige mer rie vroegtijdig in een goed gesloten box te plaatsen, waar zij goed verzorgd de geboorte van haar kind rustig kan af wachten. Merriën, die hun veulen ver stoten, dienen gedwongen te worden hun veulen te laten zuigen. Zonodig door het opzetten van een neuspraam en het opnemen van een voorbeen. In geval het veulen de eerste dagen te zwak of niet doortastend genoeg is om te zuigen, is het noodzakelijk om de merrie te melken en de gewonnen biest per fles met speen aan het veulen te verstrekken. In geval de merrie ook kwaadaardig is op het veulen, dienen ter voorkoming van letsel van de jong geborene, moeder en kind in aparte boxen te worden gedaan, maar wel zo danig, dat zij elkaar goed kunnen zien en horen. Een tienmaal per 24 uur laten drinken (ook in de nacht een paar maal) is nodig. Als moeder en kind op deze wijze een paar weken aan elkaar zijn gewend kan het laten zuigen van het veulen bij een andere veulenmerrie, als dat voor de moeder van het ver stoten veulen aanschouwelijk plaats heeft, wel zodanige jaloersheid opwek ken, dat het veulen in het vervolg met alle moederliefde wordt omringd. In geval de moeder onvoldoende of geen melkafscheiding heeft, dient de dierenarts te worden geraadpleegd. Hormooninspuitingen kunnen dan mo gelijk nog resultaat opleveren. Bij te geringe melkafscheiding dient het veu len te worden bijgevoederd. Gegevens daarover zijn weergegeven in onder staande voederrantsoenen. In geval er in het geheel geen melk afscheiding plaats heeft of de merrie is gestorven, dient allereerst te worden getracht een pleegmoeder te vinden. Hiervoor komen in aanmerking mer riën, waarvan het veulen bij de geboor te of kort daarna is gestorven, dan wel een merrie, waarvan het veulen al en kele maanden oud is en met bijvoeding zich verder wel zonder moedermelk kan ontwikkelen. Voor het verkrijgen van inlichtingen over het beschikbaar zijn van een pleegmoeder, dan wel opgave van moe derloze veulens, kan men zich dag en nacht wenden tot de Service Telefoon Centrale te 's-Gravenhagen onder nr. 070-32.29.28. Inmiddels dient alle zorg te worden besteed aan het jonggeboren veulen en en in afwachting van het verkrijgen van een pleegmoeder dient men over te gaan tot de kunstmatige opfok. KUNSTMATIGE OPFOK Voor het slagen van de opfok is het van grote betekenis, dat het jonge dier tje biest ontvangt. Immers, de biest bevat een hoog gehalte aan eiwitten, vitaminen en mineralen en drijft het darmpek af. Nog belangrijker zijn de immuunstoffen (antistoffen) die met de biest overgedragen worden van de moeder op het jong. Tijdens de drach tigheid heeft geen overdracht van im muunstoffen plaats. Met de biest wordt dus de weerstand van het veulen tegen ziekteverwekkende organismen sterk verhoogd. Men bedenke echter wel, dat bij het moederdier in het bloed alleen antistoffen zijn gevormd tegen ziekte verwekkende organismen, waarmede het dier in aanraking is geweest. De biest van de moeder of van een andere merrie uit dezelfde stal heeft voor het veulen dus meer waarde dan de biest van een merrie uit een vreem de stal, immers, in die laatste stal kun nen geheel andere bacteriesoorten of stammen voorkomen. Toch zal men, wanneer op eigen be drijf geen biest verkrijgbaar is, op een ander bedrijf trachten een zekere hoe veelheid te krijgen; al is de beschut tende waarde daarvan iets minder, toch werkt ze nog heilzaam. Men kan bij de hengstenhouders informeren welke merriën misschien een veulen hebben geworpen. Hoe vaker een kleine hoeveelheid biest gegeven wordt (elk uur 150 gram gedurende het eerste et maal), hoe meer kans van slagen de opfok heeft. Slaagt men er niet in, ergens biest te krijgen, dan vraagt men de dierenarts het veulen in te spuiten met paarden- serum. Deze zal zo nodig tevens een laxeermiddel geven om het darmpek af te drijven. Daarna kan men verdun de koemelk verstrekken, steeds in lauwe toestand. Men geeft aanvanke lijk elke twee uren lU - V» liter meng sel. Dit mengsel bestaat uit 2 delen koemelk op 1 deel water, terwijl aan elke liter mengsel 1 volle eetlepel sui ker wordt toegevoegd. Paardemelk be vat 2/3 gedeelte van het eiwitgehalte van koemelk, doch het vetgehalte is nauwelijks de helft of een derde ge deelte, terwijl het suikergehalte hoger is. Men neme dus koemelk van een versgekalfde koe met laag vetgehalte. De totale hoeveelheden melkmengsel bedragen per etmaal in de eerste week 3 liter, opklimmend tot 6 liter aan het einde der week. Geleidelijk wordt de hoeveelheid opgevoerd tot ca. 15 liter per etmaal, terwijl de tussenruimten tussen de maaltijden steeds langer wor den. Tot een leeftijd van 1 a 2 maanden drenkt men dan nog 4 maal per dag, daarna 3 maal. Men mag op een leef tijd van 1 2 maanden de toevoeging van water aan het melkmengsel lang zamerhand weglaten. De koemelk kan op een leeftijd van 10 a 12 weken gelei delijk vervangen worden door karne melk of dikzure ondermelk. De uiterste reinheid van het melk- gereedschap moet in acht genomen worden. Het eiwit in paardemelk bevat veel meer albumine dan k oemelk. Daarom is het gewenst in het meel- voeder, dat naast melkmengsel gegeven wordt, ook dierlijk eiwit op te nemen. Men gebruikt als meelvoeder vrij alge meen het kuikenopfokvoeder I. Daar mede worden zeer goede resultaten be reikt. Reeds op een leeftijd van 4-7 dagen leert men het veulen iets meel te eten, b.v. door na het drinken iets op de bo dem van de emmer te deponeren of door iets op de vingers te nemen en het veulen daarop te laten zuigen. Ver volgens stelt men het meelvoeder droog en onbeperkt in een bakje ter beschik king. Het veulen mag tot zich nemen zoveel het verkiest. Natuurlijk moet het diertje ook drinkwater kunnen op nemen als het dat nodig heeft. Reeds spoedig leert het veulen ook hooi eten. Goede kwaliteit hooi, dat weinig ge broeid heeft, moet doorlopend aanwezig zijn. De eerste twee dagen na de geboorte moet het diertje in een warme omge ving gehuisvest zijn, geleidelijk mag de omgevingstemperatuur wat lager zijn. Eventueel kan men gebruik maken van een droogstraallamp, welke men gelei delijk hoger hangt. Bij zwakgeboren exemplaren is op een leeftijd van 2 3 dagen een vitaminenstoot met een AD 3-preparaat op zijn plaats. Ook kan men de dierenarts vragen het diertje de eerste dag met sera en vitaminen- preparaat in te spuiten. Doen zich na derhand rachitische verschijnselen voor dan raadplege men eveneens de dieren arts. Het spreekt vanzelf, dat het veu len de nodige beweging moet krijgen en bij gunstig weer in de weide moet ver toeven. In de stalperiode geeft men het ook wel een kleine hoeveelheid rode wortelen en/of bieten. Voedermiddelen die in slokdarm en maag sterk kunnen zwellen, zoals droge pulp, mogen niet gegeven worden. Men trachte wormbesmetting te voorkomen, dus men mag het veulen niet in een stal of weide brengen waar ook andere veulens of paarden vertoeven. HENDRIX ONDER WETENSCHAPPELIJKE LEIDING IN EIGEN LABORATORIA EN OP DE PROEFBEDRIJVEN TE BOXMEER. HOFLEVERANCIER VAN Z.K.H. DE PRINS DER NEDERLANDEN 8 bij iedere f 3,- boodschappen ^^^k ^^^k melk of naturel, voor slechts gramspak 42 In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 5