DE VALLEI TOLK Flinke Arbeidskrachten DE VALLEI UW BLAD! Zomerzegels-bloemenzegels 1960 chef de bureau ARAM deze week MACHINES EN MENSEN Voor de Jeugd Alarm in de nacht Voor verhuur van Volkswagens VRAAG EN AANBOD HOLLANTOR N.V. - Veenendaal Het geheim van de stalknecht TIMMERMAN WERKKRACHTEN chocoladereep van 20 voor lOct C. BOLDERMAN enige gezinshelpsters aankomend kantoorbediende (mnl.) Meisje FIRMA J. DE RUITER Jzn. Terug verdienen Dit is de oplossing M. P. Roos' Loopjongen A. Kiumpenaar Vlot sprekend Engels en Frans Aanmelden: Vrouwelijke kracht 't Is weer zo ver de fabrikante van vezelvliezen roept sollicitanten op voor de functie van HANDZETTER Drukkerij „DE GELDERSE VALLEI" BEKWAAM FLINKE N.V. HEKO SPANTEN N.V. CHEMISCHE FABRIEK vraagt voor haar afdelingen Splitserij Destilleerderij en Zeepfabriek Sixia.swa.fels 200 gram 59-io% FEUILLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE VIEREN HUN VERJAARDAG? 20 mei Leriie Blankestijn. 20 Riet van Mil. 20 Rieka Ploeg, Overberg. 21 Nelly Hasselaar. 21 Ellen van Stuyvenberg. 22 Lena Drost, Achterberg. 22 Gerrit Weelink. 22 Henkie Gaasbeek. 23 Bep van Kooten. 23 Jenneke van Blitterswijk, Eist. 25 Betty van Kooten. 25 Hans Rademaker. 25 Ingrid v. d. Weerd. 26 Gerrie van Dolland. 26 Janny van Ravenswaay. Allemaal gefeliciteerd. OPLOSSING RAADSELS I. Een neus. II. Muts, aster, reiger, Gouda, AVRO, rails, Emmen, trompet, Margaret., III. Citroen. I. Preekstoelen. II. Van links naar rechts: 1. kater; 3. pruim, 4. rozen. Van boven naar beneden: 1. koper, 2. ramen. III. Haas, kaas, Maas. Beste Jaap Lodder, De capsules voor de blinden hebben we gekregen. Wel bedankt hoor! Je mag gauw naar huis hè? Fijn zeg! Dag Jaap. Hartelijke groeten van alle „Vallei" neven en nichten en natuurlijk ook van Tante Jos. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Welk spreeekwoord? „Je weet", zei vader boos, „dat ik niet wil, dat je met Rinus Plomp om gaat. Die jongen is al veel te vaak met de politie in aanraking geweest. Je leert van die jongen alleen maar kwaad. Wie met II. Gie, mer, ne, wijk, nij, den, hern, nen, ten, lern, der, vee, ver, dal, mui, vlaar, ver, ar,maas, daal, dni, vank, be, gen, wil, tricht, arn. Van deze 27 lettergrepen kunnen 10 Nederlandse plaatsnamen worden ge maakt. Probeer eens of jullie ze vinden kunnen. III. Weet je wie heel veel pennen heeft, Maar 't in zijn leven nooit beleeft, Dat hij eens wat te schrijven heeft? Voor jongeren. X - X - - X - X X X X X X X - X - - X - X le rij een medeklinker. £e rij zit in een vrucht. 3e rij een der jaargetijden. 4e rij 't gevraagde woord. 5e rij zit op een fiets. 6e rij deel van een boom. Tc* i'ij e£Tï medeklinker. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een der dagen van de week. II. De jongens in de klas moeten lachten, als het nieuwe meisje in hun klas, dat uit Groningen komt, wat vreemd praat, met Gronings accent Maar meester duldt dat niet. „Dat zou den jullie óók zo doen", beweert hij, „als je daar geboren was. Denk maar aan het spreekwoord: Elk vogeltje III. Wie is er op het land Maar steeds heel gek gekleed, En maakt maar aldoor bang Doch zonder dat hij 't weet? Bruno, de waakhond van boer Pe tersen, lag altijd in de keuken in een hondenmand. Dat vond het dier prettig, het was altijd warm in de keuken. Minder plezierig was, dat Bruno des nachts nogal eens blafte. Dat kwam omdat de hond zo geweldig waaks was. Als er een paar katten op het erf lawaai maakten of door de wind waai de er een hooivork om, dan blafte Bruno al weer, omdat het dier dacht dat er onraad was. De boer stelde die waakzaamheid erg op prijs, maar voor de slapers was het 's nachts wel eens vervelend, want men werd telkens wakker van het geblaf van de hond. Ging men kijken, dan vlogen er een paar katten over het erf, of er was helemaal niets te zien. „Dat kan toch zo niet langer", zei de vrouw van boer Petersen, „ik ben ook erg gesteld op onze Bruno, maar het is beter dat hij een plaatsje in de schuur krijgt." De boer wide er eerst niet aan, maar op een nacht had hij kiespijn. Een groot deel van de nacht bracht hij slapeloos door en net had hij, tegen de morgen, de slaap te pakken gekregen, toen er een vroege bromfietser langs het erf reed en Bruno zeker dacht dat het een inbreker was. Hij ging geweldig te keer en toen de door kiespijn gekwel de boer ging kijken, was er niets aan de hand. Nee, hoe de waakzaamheid van Bruno ook op prijs werd gesteld, zo kon het toch niet langer en daarom werd in de schuur van het jonge vee, die aan de andere kant van het erf stond een 'lekker warme plaats voor Bruno gereed gemaakt en als de fami lie naar bed ging, verhuisde Bruno naar de schuur. Dat stond de hond eerst helemaal niet aan en een paar nachten huilde hij om het plaatsje in de keuken. Maar toen was de hond er aan gewend en hield zich stil. Die schuur was een eind van de boerderij af en ook een eind van de weg, zo dat Bruno veel minder in zijn slaap gestoord werd en minder blafte. Blaf te hij nog eens op lawaai dan was het in huis bijna niet te horen en niemand werd er meer wakker van. IN DE NACHT Dit alles ging vele maanden goed. Bruno verhuisde elke avond naar de schuur en elke morgen maakten de boer of zijn zoons de schuur open en dan sprong Bruno kwispelstaartend naar buiten, blij dat hij de familie weer zag. Op een avond, toen de fami lie naar bed zou gaan, ging Bram, de zoon van boer Petersen, nog even in de schuur van het jonge vee kijken, omdat een van de pinken die dag niet al te goed was geweest. De dierenarts was er geweest en men hoopte dat het goed zou gaan. In de schuur was geen elektrisch licht, zodat Bram een stal lantaarn meenam. Hij keek eens naar de pink en vond dat het dier al weer aar dig opgeknapt was. Bram streelde Bruno eens over de kop en toen ging hij weer naar huis en ook naar bed. Maar hij vergat de brandende stallan taarn mee te nemen. Op zichzelf was dat nu niet zo erg, want de lantaarn bleef midden in de schuur op de beton nen vloer staan, ver van het hooi en als de olie opgebrand was, zou de lantaarn vanzelf uitgaan. Nee, dat was niet gevaarlijk. Maar in de lange nacht gebeurde er iets. In de schuur stond een vat vol petroleum en de stop was niet al te goed aan gedraaid. Toen Bram naar buiten ging was hij even met de deur tegen het vat gekomen en dat was voldoende om de stop los te laten gaan en de petroleum begon in eeen straaltje over de vloer van de schuur te lopen. Het stroompje olie ging precies in de richting van de brandende lantaarn, omdat de plaats waar de lantaarn stond, iets lager was. Enkele uren liep de olie door en rond de brandende lantaarn steeg de olie steeds hoger. Dat zou heel gevaarlijk kunnen worden, als de olie bij de vlam kwam. DE BOER WERD WAKKER Midden in de nacht, ongeveer drie uur, werd boer Petersen wakker. Hij wist niet waardoor, maar toen hij even lag te luisteren, hoorde hij Bruno in de schuur blaffen. Hé, dacht de boer, wat heeft die hond nu weer, weken is het goed gegaan en nu gaat hij weer te keer of de hele boel in brand staat. Nou ja, dacht boer Petersen, 't zal wel weer overgaan. Bruno heeft zeker weer katten gehoord, daar heeft hij nu eenmaal een hekel aan. De boer bleef nog even luisteren, maar Bruno werd niet stil, het blaffen werd zelfs een angstig gehuil en toen dacht de boer ineens: dat is geen zuivere koffie, zo is de hond nog nooit te keer gegaan, ik ga eens kijken. Boer Petersen ging het bed uit en toen werd zijn vrouw ook wakker. Wat is er?" vroeg ze. „Och misschien niets", zei de boer, „maar de hond gaat zo verschrikkelijk te keer, ik moet maar even kijken." „Och", mopperde de boerin, „dat ge zeur met die hond, doe hem tcoh weg." Boer Petersen ging naar buiten en hij schrok hevig want er brandde licht in de schuur. Dat was niet in orde. De boer holde de schuur binnen en toen schrok hij nog veel meer, want rond de brandende lantaarn was een heel meer van olie en die olie had bijna de vlam bereikt. Met een sprong was de boer bij de lantaarn, die hij snel oppakte en toen zag hij ook het lekkende vat. Met een paar slagen was de stop dicht ge draaid en was het gevaar geweken. Maar de boer begreep dat dit heel erg had kunnen worden, met al die koeien en de boerderij vlak bij en met een harde wind buiten. Bruno, de hond, was stil geworden. Trouw keken de ogen van het dier naar de baas en toen knielde de boer bij Bruno néér en hij pakte de kop van de hond in zijn handen en hij zij: „Dat heb je prachtig gedaan, Bruno, harte lijk bedankt hoor." En Bruno jankte een beetje van blijdschap, 't Was of hij voelde dat hij de boer een plezier had gedaan met zijn geblaf. DE BELONING Toen zei boer Petersen: „Kom maar mee, Bruno, je behoeft de nacht ver der niet in die olielucht te zitten." De hond ging mee en kroop gauw op het oude plekje in de keuken. Dat was hij nog niet vergeten. De boer vertel de zijn vrouw wat er gebeurd was en de boerin vond het ook geweldig van Bruno, dat hij het gevaar ontdekt had. „Een beste hond", zei de boer, „maar ik zal Bram morgen aan zijn verstand brengen, dat hij geen brandende lan taarn in de schuur mag achter laten en dat vat gaat morgen ook naar buiten, we zijn er nu goed afgekomen, maar het had heel erg kunnen worden als Bruno niet gewaarschuwd had en ik niet wakker geworden was." De volgende morgen moest boer Petersen in het dorp zijn en toen hij voorbij de slagerswinkel kwam, kocht hij een hele leverworst. Die was voor Bruno, want die was dol op leverworst en de trouwe hond heeft gesmuld, die dag! Maar zo'n extra hapje had hij ook echt verdiend. zonder chauffeur, 16 cent per km inclusief benzine, all-risk verzekerd, is het adres: W. C. Beeremanstraat 21, Achterkerkstraat 60, Telefoon 2937, Veenendaal. Bij de CHR. GEREF. VERENIGING GEZINSZORG AMSTERDAM kunnen worden aangesteld: Salaris volgens Rijksregeling is zeer gunstig. Prettige werkkring. Prima woonadressen. Soil, met opgave van ref. aan adres Sportstraat 28-11, Amsterdam Z. GEVRAAGD Mulo-diploma vereist voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden LEVENSMIDDELENGROOTHANDEL Aanmelden bij: G. H. Huïbers, Mr. Heems kerkstraat 26 alleen op donderdag en vrij dagsavonds van 7 tot 10 uur Ieder die zich onze super snelle eenvoudig te bedie nen „ORION" breimachine aanschaft, kan thuis ge makkelijk een zeer behoor lijk inkomen verdienen. Wij geven gratis onder richt en wol engaran deren u afname tot het ge hele bedrag van de aan schaffingswaarde van de machine van de hierop door u vervaardigde arti kelen. Ook leverbaar op gemakk. bet. voorw. Vraag alle ge wenste inl. bij: Machinehandel Prinsengr. 1117, A'dam-C Aanvragen worden in volg orde van binnenkomst be handeld. GEVRAAGD Leeftijd 15 16 jaar Voor zo spoedig mogelijk Groente-, fruit- aardappelenhandel en kruidenierswaren Molenstraat 70, Veenendaal Telefoon 2967 GEVRAAGD tijdens de Grebbe-Motorcross op Hemelvaarts dag 26 mei 1960 (en zo mogelijk ter beschikking op 25 mei na 18.00 uur) Secr. MACRO, Fr. v. d. Paltshof 12, RHENEN. Tel. 319 Middelgroot Textielbedrijf vraagt voor haar Dessin- I Atelier een met tekenaanleg. Mogelijkheid tot verdere tekenopleiding in eigen be drijf aanwezig. Aan sollicitanten die bereid en in staat zijn japonnen- j collectie intern aan afne- onder nummer 5356 bur. van dit blad. „Zeg het met bloemenzegels". Het vier honderdjarig bestaan van de Nederlandse bloembollencultuur en de nationale Flo- riade-expositie in Rotterdam rechtvaar digen deze slagzin. Een serie van vijf fraaie bloemenzegels, ontworpen door P. Wetselaar, vormt dit jaar de inzet van de Zomerpostzegelactie waarvan de opbrengst wordt verdeeld onder plaatselijke, regio nale en landelijke instellingen voor de volksgezondheid, maatschappelijk werk en culturele zorg van alle richtingen. Gebrekkigen, spastische en atmatische kinderen, lijders aan reumatiek en tuber culose, chronisch zieken, oud-verpleeg sters, letterkundigen, beeldende kunste naars en vele anderen deelden vorig jaar in een netto opbrengst van 218.000,—. Meer levensvreugde door bloemen- en zomerzegels! Die tulp, waterlelie, gaspel doorn, blauwe zeedistel en klaproos sym boliseren met iedere zegel die u plakt de levensvreugde, die aan een medemens wordt geschonken. Op 23 mei is de eerste dag van uitgifte van de serie, die verkrijgbaar blijft tot en met 9 juli. Bij het tijdelijke postkantoor op de Floriade blijven de bloemenzegels zelfs verkrijgbaar tot 25 september. Het vier-cents-zegel in de kleuren grijs, groen en rood met de afbeelding van de tulp La Princesse vestigt de aandacht op de Floriade door het speciale opschrift „Floriade 1960". Dit zegel is ontworpen naar een aquarel van Judith Leijster (1600- 1660) in een boek uit de bibliotheek van Van Tubergen te Haarlem en met diens toestemming gereproduceerd. Het zegel van zes cent, evenals bij het vier-cents-zegel met een toeslag van vier cent, is uitgevoerd in rose, groen en geel en vertoont de gaspeldoorn. Het enige lig gende zegel in de serie is dat van acht cent (vier cent toeslag) met de afbeelding van de waterlelie in blauw, groen en geel. Bruinachtig, geel, rood en groen zijn de kleuren van het twaalf-cents-zegel met de klaproos en een toeslag van acht cent. De blauwe zeedistel komt voor op het geel, groen en blauw gekleurde zegel van dertig cent met tiien cent toeslag. Een bijzondere aantrekkelijkheid van de ze derde bloemenserle van de Zomerzegels wordt gevormd door de eveneens door P. Wetselaar getekende Zomerzegelkaarten met gelijke afbeeldingen als op de post zegels. Voor drie kwartjes per serie zijn deze fijnzinnig ontworpen kaarten bij de plaatselijke comité's voor de Zomerzegels verkrijgbaar. Sinds 1952 wordt 25 procent van het be schikbare bedrag verdeeld over de pro vincies voor eigen sociale en culturele be langen en gezondheidszorg. In 1959 was dit bedrag 54.500,Een jaar tevoren werd aan de provincies eenzelfde bedrag uitgekeerd. Uit de opbrengst van de Zomerpostzegel actie 1958 kon in de provincie Utrecht een bijdrage worden verleend aan het Anjer fonds voor provinciaal cultureel werk en ontving de Provinciale Commissie voor de Gezinsverzorging een bedrag voor de wer vingsactie voor gezinsverzorgsters. In Zuid-Holland konden de vier organisaties voor muziekverenigingen en voor fanfare korpsen verschillende muziekwerken aan kopen met de gelden van de Zomerpost- zegels. Voorts konden er clubhuizen wor den ingericht en kon spelmateriaal voor het jeugdwerk worden aangeschaft. Hier van profiteerden het R.K. Jeugdhuis te Achthuizen, de Stichting Verenigingsge bouw Zijderveld, de vereniging Pro Juven- tute te Vlaardingen en de Mater Amabilis- school te Noordwijkerhout. De Mytylschool in Den Haag ontving via het Fonds voor het Gebrekkige Kind leer middelen en spelmateriaal en het Polio revalidatiecentrum te Delft kreeg fondsen beschikbaar voor de aankoop van een diathermietoestel. In Noord-Holland is de verdeling van de gelden nog niet bekend. De landelijke organisaties en instellin gen die in 1960 delen in de opbrengst van de bloemenzegels zijn: de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose (Verpleegfondsen en Fonds Oud-Huisbezoeksters), Astma- bestrijding, Ned. Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, Prinses Irene Fonds, Stichting Rheumatehuizen, Erefonds voor Oud-verpleegsters, Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, Opleidingscentrum „Middeloo", Stichting „Zorg voor gerepa- trieerden", Prins Bernhard Fonds, Fonds voor Bijzondere Doeleinden van het Voor zieningsfonds voor Kunstenaars, Nederl. Steuncomité voor Beeldende kunstenaren, Ned. Kunstverbond, Ned. Blindenbiblio theek. Schier dagelijks leest men in de krant Van bos-, van duin- of heidebrand Trots de waarschuwingen, steeds te [horen Ging veel natuurschoon reeds verloren Door de onnatuurlijk lange droogte Bereikt 't brandgevaar 'n grote hoogte Mijdt daarom steeds 't gebruik van [vuur Spaar zoveel mogelijk de natuur Want een brandend peukje sigaret Heeft veel reeds in de fik gezet Geeft 't vuur in bos en hei geen kansen Vanwaar toch steeds die nonchalance? Respecteer 't bestaande rookverbod Bederf niet andermans genot Want 't is helaas maar al te waar Een brandende pijp, dan wel sigaar Is altijd in bos en hei funest En oorzaak vaak, dat wat ons rest Een troosteloze aanblik geeft Als er heidebrand gewoekerd heeft 't Bekende „heer in 't verkeer" Geldt in bos en heide evenzeer De natuur, in velerlei facetten Is waard, er intens op te letten En is dat altijd ten volle waard Maar zorg, dat natuurschoon wordt [gespaard Want als er iets is, dat steeds weer boeit Dan is het al, wat leeft en groeit J. M. 1,per advertentie t.m. 10 woorden, elk woord méér 10 cent Te koop 2 hoogdrachtige gel ten. A. v. d. Meyden Middel- buurt, Veenendaal. B.z.a. een net meisje, 15 jaar voor halve dagen, of 3 hele. J. van Amerongen, Zuider kade 25, Ede. Te koop kaassnijmachine, z.g a.n. Achterkerkstr. 63, Vee nendaal. Te koop scooter .Lambretta' 150. Bouwj. 1959 heeft slechts 1000 km gelopen. Liefst na 6 uur. KI. Katerstraat 42, Veenendaal. Jong meisje, 22 jaar, vraagt werk voor vrijdags 's avonds en 's zaterdags. Liefst in winkel. Davindsstr. 5. Vee nendaal. Jongedame, 18 jaar, zoekt in teressante werkkring voor halve dagen of enkele dagen per week. In bezit van dipl. Eng. Handelscorr., Eng. con versatie, typen en kennis v. steno. Brieven onder nr. 5357 aan het bur. van dit blad. i t van de verkoopafdeling Zijn taak zal bestaan uit: het organiseren en controleren van de werk zaamheden op de verkoopafdeling, schriftelijk en telefonisch contact met klanten in binnen- en buitenland, c. planningswerkzaamheden. I.v.m. deze taken wordt gezocht naar een kracht van ca. 30 jaar, die de moderne talen in woord en schrift beheerst en gewend is zeer nauwkeurig te werken. Eigenhandig geschreven brieven (niet met ballpoint) te rich ten aan Hollantor N.V., Postbus 45, Veenendaal. a. b. 000000000000000 23. Lachend laat Aram zich in het zadel helpen. Dan slaat hij het vizier van zijn helm naar bene den en laat zijn paard naar de startplaats stappen. Ongeduldig trappelend wacht het dier op het sein van de scheidsrechter, terwijl Aram zijn tegenstan der vanuit de verte opneemt. Het is een jonge rid der, die uitstekend te paard zit. Uit de manier waarop hij zijn lans houdt vastgeklemd leidt Aram af, dat dit niet zijn eerste tournooi is. Tijd voor verdere overpeinzingen is er niet, want daar zwaait de scheidsrechter zijn vlag en de beide ruiters stui ven vooruit. Het is lang geleden, dat Aram aan een dergelijk tournooi heeft meegedaan, doch de uit slag van de strijd, bewijst, dat hij het vechten met de lans nog niet verleerd heeft. Even voelt hij een licht schok, doch de lans van zijn tegenstander schampt af op Aram's harnas en op hetzelfde ogen blik tuimelt de jonge ridder in het zand. Aram is overwinnaar! Stapvoets leidt hij zijn paard naar de tribune, doch tegelijkertijd nadert van de andere kant een ridder in volle galop. Een zwarte pluim wappert boven zijn helm, waarvan het vizier ge sloten is! (Wordt vervolgd) BOERDERIJBRANDEN MAART 1960 De hoofdinspecteur voor het Brand weerwezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken deelt mede, dat in de maand maart 1960 11 boerderij branden zijn voorgekomen, waarbij de boerde rij vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; twee in Overijssel; één in Gelderland; één in Utrecht; twee in Noord-Holland en twee in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op f 816.000,- Eén van deze branden werd veroor zaakt door defecte gasfles; één door aansluiten butagasfles; één door om vallen petroleumkachel; één door kort sluiting; één door defecte schoorsteen; één door spelen met vuur; één door vliegvuur van afbranden begroeiing, terwijl in vier gevallen de oorzaak on bekend bleef. Bij deze branden kwamen vijf paar den, 112 stuks rundvee, 49 schapen en 1 stuks kleinvee om. Flink meisje gevr. voor dag of dag en nacht. Per 1 juli of eerder. Mevr. De Boer, Kerkewijk 39, Veenendaal. Te koop een prima scooter, „Lambretta" 125 cc. Beatrix- straat 28, Eist. Te koop aangeboden: enkele terreinwagentjes op lucht banden, z.g.a.n. Te bevr. Tel. 08388-386. Naaister zoekt verstel- en vermaakwerk. Koenestr. 77, Amerongen. Te koop een in prima staat zijnde gasgeyser, merk Fasto Te bevr. v. d. Brink Cunera- weg 326, Rhenen, tel. 08385- 2616. Te koop een in prima staat zijnde luxe wagen, merk Volvo. Deskundig onderzoek toegestaan. Te bevr. v. d. Brink, Cuneraweg 326, Rhe nen, tel. 08385-2616 Te koop prima consumptie aardappelen 6,— per mud. v. d. Brink, Cuneraweg 326, Rhenen. Wegens verhuizing te koop aangeb. haard en kolenfor- nuis. Dahliastraat 16, Vee nendaal. Aangeb. Ford Thames be stelwagen, 450 kilo. Laag in prijs. Tel. 3431. Mr. Heems kerkstraat 26, Veenendaal. Gevr. werkster voor 2 halve dagen per week. Nieuweweg 152, Veenendaal. Woning ruil: Aangeb. éénge zinswoning, hoekhuis nieuw bouw. Gevr. soortgelijke wo ning (geen flat). Brieven on der nr. 5358 aan het bur. van dit blad. Grote sortering badmutsen vindt u bij: Drog. „De Helm" Dr. Slot. de Bruïneplein 25, tel. 2390. Schitterende kollektie zon nebrillen vindt u bij Drog. „De Helm", Dr. Slot. de Bruïneplein 25, tel. 2390. Vakantie? Huur dan één van onze nieuwe 6-persoons ca ravans. Wij brengen deze voor u aan zee, in Valken burg en in Duitsland. Nog vrij tot 9-7 en na 20-8. Vraag inl. G. Willemsen, Herenstr. 72, tel. 380, Rhenen. Kampeercentrum ,De Gouds- berg', tel. 08388-386 Lunteren vraagt v. direkt vrl. of mnl. personeel, voor lichte adm. werkzaamheden. Eventueel goed voor gepensioneerde^ en tevens gevraagd een win kelmeisje. Stam- en stokslabonen. Nieu we oogst. Hollandse teelt. Ruim gesorteerd. Zaadhandel H. v. Dijk, Buurtlaan-west 50 Veenendaal. Tel. 2117. GEVRAAGD boven 22 jaar, om opgeleid te worden als MACHINEZETTER Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 08385-2023 en 3390 GEVRAAGD VOOR SPOEDIGE INDIENST TREDING ALS ASS. BEDRIJFSLEIDER VOOR HOUTBEWERKING RIJKSWEG 37, DE KLOMP, EDE RHENEN „RHENUS" Opleiding gratis fnet behoud van het volle loon. Ploegentoeslag Merit-rating Reiskostenvergoeding Vergoeding werkkleding Aanmelden kantoor, Zwarteweg 3, Rhenen geldig van 19 - 24 mei REPEN-VOORDEEL met 10% korting bij 2 pakjes SPAR-MARGARINE 40 ct per pakje PUDDING-VOORDEEL met 10% korting elk 3e pakje SPAR-PUDDING voor de halve prijs! Dubbel zegels... direct gaan profiteren! èn 22 zegels, Zomerdrups 200 gram 54 11 ct voordeel! èn 34 zegels. Choc, hagel 250 gr. melk 85 17 ct voordeell èn 32 zegels. Choc, hagel 250 gr. puur 8O 16 Ct voordeel! èn 16 zegels. Rijst zachtkokend 500 gram 42 8 ct voordeell èn 18 zegels, Alkalivrij wasmiddel fles 43 9 ct voordeell èn 16 zegels, flesje 38 8 ct voordeell èn 24 zegels, fles 58 12 ct voordeell Tomatensap Puddingsaus èn 26 zegels, Ontbijtspek Z.zw. 150 gr. 64 13 ct voordeelt Zult èn 18 zegels, 200 gram 44 9 ct voordeell 't koekje met 10% 107, KORTING - 1007, KWALITEIT DOOR WESSEL SMITTEB 28 Voor het ruwe zowel als voor het fijne werk was maar één handeling nodig. Wanneer de blokken aan het eind van hun ritje kwamen, waren ze geplet. Gus was weer terug aan de zelfde boormachine. De waaier voor de luchtverversing hing nog boven Russ en Bill lichtte nog steeds met een stalen hefboom de motoren eraf aan het eind van de band. Die dingen waren onver anderd. Maar de elektrische instrumen ten aan de band, de breekijzers, de boren en de hamers hadden meer kracht en grotere snelheid. Motoren van hoge frequentie en een hoog toe rental brachten alles aan de gang. Er waren geen luchtdrukmachines meer, die lawaai maakten en sputterden of kapot gingen en de snelheid vermin derden. Elektriciteit deed het werk. In het schaftijd gingen Amos en ik naar de slotmontage om de nieuwe modellen te bekijken. Toen we terug kwamen zat Russ nog op een lege kist zijn brood te eten. Amos begon over de nieuwe produkten te vertellen. „Ze hebben de batterij onder de kap", zei hij. „Iedere auto heeft twee achter lichten." „Groot nieuws", zei Russ, terwijl hij een banaan schilde en zijn lange be nen in het gangetje uitstak. „De jon gens verkopen extra bladen vanavond. Ze roepen: Alles over de nieuwe mo dellen. Twee achterlichten!" „Let maar eens op." „Ze zijn nog meer gestroomlijnd", zei ik. „Er is een klein kastje in om hand schoenen in te leggen." „Wat dan nog?" zei hij. „De nieuwe modellen zijn hier in de werkplaats en wel de automatische machines. Zij zijn de moeite waard om te bekijken en om over te praten. Zij gaan nog vlugger van 't jaar. Dit jaar zullen ze het land vlugger met nieuwe auto's overstromen - ze sturen ons eerder naar huis en de depressie duurt langer." Een paar nieuwe mensen, een en al oog en oor, zaten aan een kant boter hammen met vlees uit een papieren zak te eten. Boerenpummels, dacht ik bij mezelf. Russ bekeek ze eens en dacht er geloof ik, net zo over. „Het kan hun niet schelen, of wij geregeld werk hebben," zei Russ. „Ze willen alleen maar de produktie op voeren - het van één jaar in drie of vier maanden doen - zodat ze de werk plaats kunnen sluiten en ons op straat zetten. Dat gedoe van het model van het jaar - die praatjes over automobiel tentoonstellingen - allemaal onzin. Het is een reden voor hen om te sluiten - ons naar huis te sturen en veel nieu we machines aan te schaffen, om ons werk te doen en ons nog sneller te laten gaan. Voor ons is het erg. Maar voor hen nog erger, maar ze zijn te stom om het in te zien. Ze voeden het publiek zo op, dat het met kopen wacht op de autotentoonstelling; ze voeden de handelaren op in een gefor ceerde waardevermindering, zodat die het model van het vorige jaar twee honderd dollar goedkoper maken, en de arbeiders hebben ze zo opgevoed dat die alles slikken zonder een kik te geven. Ze voeren de produktie op - werken een paar maanden als gekken - en sluiten. Ons sturen ze naar huis. De mensen in de staalfabrieken, ban denfabrieken, katoenvelden, houtzage rijen, bij de spoorwegen en in de kolen mijnen, worden ook naar huis gestuurd. Geen lonen of, als ze nog paar dagen per week werken, zijn ze toch te arm om een auto te kopen. Dan merk je niets van meneer Holt en de anderen, behalve een gejammer over slechte tijden. Ze ontslaan meer mensen en be letten hun om auto's te kopen." „Ja maar denk eens aan het loon, dat we krijgen", zei ik, „vergeleken met de mijnwerkers en de mensen in de ka- toenfabrieken." „Ja, kijk daar maar eens naar", zei Russ. „Reken uit, hoelang je niet werkt en bekijk het dan eens aan het eind van het jaar, zoals iedere zakenman dat doet. Aan het eind van het jaar is iedereen, die bij de fabricage werkt, totaal blut." „Hoe kunnen ze geregeld doorwer ken", zei Amos, „als ze niet verkopen?" „Door te zorgen, dat ze verkopen", zei Russ. „Niet door een kunstmatige verkoop en de handelaar de oude wa gens te laten vernielen, maar door te zorgen, dat alles geregeld doorgaat. Door op te houden met die nonsens, van het jaarmodel en aan ons zo en zoveel te betalen. Ze zouden het kun nen, als ze maar wilden. Maar ze zijn bang. Bang, dat ze niet de hele winst opstrijken en daarom zetten ze meer automatische machines neer, waardoor meer mensen zonder werk komen. Al heel gauw zullen alle fabrieken vol maakt zijn, alle machines automatisch en dan is er niemand meer over om auto's te kopen en een of andere slim merd zal zeggen: ,de zaken gaan slecht. Laten we alle nieuwe wagens ook ver branden. Laten we een week houden, waarin nieuwe auto's verbrand worden met advertenties in de kranten - .Ver brand uw nieuwe auto's'. Dan komen de radiospeeches, en foto's van meneer Holt naast de burgemeester met een brandende fakkel in zijn hand, op het punt een grote hoop auto's aan te ste ken." De mannen kwamen naderbij om te horen wat hij zei. Negers, boerenjon gens, nieuwe mensen in de fabriek. Ik sprak tegen hem. „Ben je stapel Russ", zei ik, „je bent nu in de fabrieken, een toontje lager." Hij deed, of hij het niet hoorde. „Jullie zult wel zien wat er gebeurt", zei hij. „Van nu af aan komen we op volle gang. We werken een beetje har der, de produktie zal iedere dag een beetje opgevoerd worden. Dan zijn er te veel nieuwe mensen en die worden overgeplaatst, de oude krijgen de bons, kleine oneffenheden worden glad ge maakt. Over een maand ongeveer ma ken we de produktie van 5 dagen in een dag. Zo zal het een poosje door gaan totdat het verkopen onder hoge druk niet langer gaat en er geen nieu we handelaren bij kunnen. Dan zetten ze ons van 5 dagen op 4. Maar nog al tijd is het „haasten, haasten" tot je zou denken, dat iedereen in het land per se een nieuwe auto moest hebben en dan laten ze ons 3 in plaats van 4 werken, maak dan dat je wegkomt en wacht niet tot het beter wordt, want dat ge beurt niet. Dat is het begin van een volgende nieuwe modelcrisis. Ik was nog tamelijk groen, toen ik hier pas kwam werken. Ik had veel goeds over meneer Holt gehoord, hoe geweldig hij zijn mensen behandelde. Nu weet ik méér. Eerst wou ik werken om te spa ren. Dit keer wil ik alleen genoeg ver dienen om mijn schulden te betalen en te maken, dat ik wegkom." „Mooie praatjes", dacht ik. Hier wa ren we nu weer terug in de fabriek en verdienden goed geld. Iedereen was tevreden weer aan het werk te zijn - en Russ mopperde. De eerste dag was nauwelijks begonnen en hij deed zijn mond al open om te zeggen, hoe erg hij het land aan de fabriek had. De bel van 2 minuten ging en de mannen begonnen hun trommeltjes op te ruimen en papier in de vuilnis emmers te gooien. Een paar gingen vlug naar de bak om gereedschap of papieren kwispedoors, die een cent kostten, te halen. Voormannen vlogen rond om bevelen te geven. Russ stond op van zijn kistje. „Je kan heel goed je hart luchten", zei ik, „als je buiten bent, maar gebruik toch je verstand. Er zijn hier mensen, die zouden denken, dat het je bedoeling is, onrust te zaaien." „Ach, onzin!" zei hij. „Ik zeg wat ik wil." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 6