Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voorjaarswinkelweek vanmorgen begonnen Burgemeester Bakker verricht officiële [opening Lilliputstad SCHOONMAAK EN VEWIBET0 Ds. D. van Enk kwart eeuw predikant te Veenendaal Behang Tweede Veenendaalse Jeugdvierdaagse Dinsdagmorgen komt Lilliputstad per trein aan NU Bestuurswijziging bij Waterschap „Lunterse Beek" WAAR IS "N DE VALLEI-RIKS? Dringende behoefte aan Belgische en Nederlandse boeren AMERONGEN RHENEN OVERBERG ELST RENSWOUDE FLi^»50 34e jaargang VRIJDAG 20 MEI 1960 Nr. 40 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel mmw^Ê^miarmmmÊÊ*mÊammmmmÊmwtmmwmmmmm Zondag reünie oud-militairen H.H. ADVERTEERDERS CORRESPONDENTEN Ook voor kinder voorstelling nieuwe keurcollectie 1 960 ontvangen J. F. TAK TAL VAN FUNCTIES Van 2 tot en met 5 augustus: Méér deelnemers dan vorig jaar STEUN VAN HET HET WERK RODE KRUIS Boeren zijn het niet eens met het beleid van het Waterschap Elk uur een voorstelling Twintig gulden waard! 2 AJ 497757 Franse platteland zq.1 leegstromen Ouden van dagen moeten de industriestad verlaten De komende vijftien jaren zullen voor Frankrjjk uitermate moeilyk worden: ongeveer de helft van Frankrijk zal zich ontvolken, terwijl de industriecentra een ondraaglijke overbelasting aan mensen zullen moeten verwerken. De heer Leroy van de sociaal-economische raad, het college, dat door Debré was aan geduid om eens een juist rapport te maken over de demografische vooruitzichten, heeft in dit verband zelfs durven voorstellen om de oudere personen desnoods te dwingen de grote industriesteden te verlaten en zich elders te vestigen. Alleen in Groot-Parijs zal het aantal personen boven de 65 jaar in 1975 gestegen zyn van 500.000 (nu) tot 865.000. Ze zullen straks wellicht hun apartementen moeten ontruimen, aangezien men woongelegenheid nodig heeft voor de produktieve bevolkingsgroep. Personenwagen uit de bocht gevlogen SOCIALE LASTEN WORDEN STEEDS GROTER Els Stals gaat naar Modinette- verkiezing N.B.M. stal vijfhonderd kinderharten Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Een gouden huwelijksfeest WEKKERS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8383-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kmmen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Vanmorgen om negen uur is in Veenendaal de grote Voor jaars winkelweek, georganiseerd door de plaatselijke winkeliersvereniging „Han del en Nijverheid", begonnen. Tijdens deze winkelweek, die duurt tot en met maandag 30 mei, zullen de deelnemende winkeliers bij aankoop van elke gulden een bon verstrekken. Vijfentwintig van deze bonnen, opgeplakt en vergezeld van een slagzin of rijmpje, geven kans op de hoofdprijs: een dagtocht naar Duits land voor honderdtwintig personen, of op een troostprijs bestaande uit een flinke rollade. Traditiegetrouw wordt de winkelweek opge luisterd met een speciale attractie, ditmaal in de vorm van de nog nooit eerder in deze om geving vertoonde LILLIPUTSTAD. A.s. woens dagavond zal burgemeester A. Bakker de mi niatuurstad officieel openen. Vorig jaar heeft de winkelweek ook in het teken gestaan van de dagtochten naar Duitsland. Gezien het grote suc ces dat deze reizen hebben gehad, be sloten de organisatoren wederom de trip naar het buitenland als hoofdprijs aan te merken. Het aantal personen dat een hoofd prijs kan winnen is uitgebreid met der tig: vorig jaar waren het er. 90, thans zullen 120 personen deze aantrekkelijke tocht als prijswinnaars van de winkel week mee kunnen maken. Bovendien zijn er in de winkelweek nog als troostprijs 60 rollades beschik baar. De bij aankoop ontvangen bonnen moeten op een speciaal hiervoor be stemd opplakvel worden geplakt, waar men tevens een rijmpje of slagzin op moet zetten. Aan deze rijmelarij is een bepaalde lijn gegeven. Het rijmpje of de slagzin moet namelijk betrekking hebben op de schoonmaak - echt iets voor de huismoeders om hun schoon- maakideeën op papier te zetten - of de komende Vewibeto (een grote mid denstandstentoonstelling die om de vier jaar in Veenendaal wordt gehou den) in september van dit jaar. Wanneer de bonnen zijn opgeplakt en de slagzin ingevuld, dan moeten de formulieren in de bekende rode VWV- bussen worden gedeponeerd. Deze bussen zijn geplaatst by het VWV- bureau Hoofdstraat 98, by de firma P. v. d. Bovenkamp, Patrimoniumlaan 23 en bij rijwielhandel Van Eden, Nieuweweg 37. BURGEMEESTER REIKT BEKER UIT De winnaar van het welpentoernooi, dat ten bate van het Prinses Beatrix-polio- fonds zal worden gespeeld, zal uit handen van burgemeester A. Bakker van Veenen daal de fraaie beker ontvangen, die be schikbaar is gesteld door het Veenendaalse gemeentebestuur. Dit toernooi wordt zaterdagmiddag ge houden op de terreinen van de voetbal vereniging „Veenendaal" aan de Bergweg. De Verbindingsafdeling van de Staf van het 10e regiment Infanterie dat aan het be gin van de tweede wereldoorlog in de Muloschool aan de Vaartbrug was gelegerd houdt a.s. zondag in hotel „La Montagne" te Veenendaal een reünie. Op het gevarieerde reünie-programma staat o.m. een bezoek aan het oude kerk hof te Leersum. EN In verbaud met Hemelvaarts dag verzoeken wy u copie voor het nummer van „De Vallei" dat verschijnt op woensdag 25 mei gereed te hebben of in te willen sturen uiterlijk dinsdag 24 mei vóór 10 uur v.m. en voor het nummer van vrijdag 27 mei uiter lijk woensdag 25 mei vóór 10 uur v.m. De Uitgevers De bussen worden vier maal gelicht en wel op zaterdag 21 mei, dinsdag 24 mei, vrydag 27 mei en woensdag 1 juni. Na de lichtingen zullen de inzendin gen direct door een jury nagezien wor den en beoordeeld, waarna dan 15 in zendingen bekroond worden met twee reizen naar Duitsland en 15 troost prijzen worden uitgereikt. In ons blad van 13 mei j.l. maakten wij bekend dat de bonnen ook inge leverd kunnen worden voor een kin dervoorstelling. Voor 100 bonnen zou men dan een gratis toegangsbewijs ont vangen. Door de organisatoren is hier in inmiddels een wijziging gebracht. Door middel van een extra bulletin maken zij thans bekend, dat het aantal in te leveren zegels voor een gratis toegangsbewijs is teruggebracht van 100 tot 50. Reeds voor 50 zegels kan men dus al een gratis toegangsbewijs krijgen voor de op dinsdag 7 juni a.s. te houden kindervoor stelling. Voor de kinderen zijn er deze middag drie kinderfietsjes te winnen. De zegels moeten ingeleverd worden by Hoofdstraat 98, Patrimoniumlaan 23 en Zandstraat 60. Tijdens de winkelweek, zullen de winkels behalve op de vrijdagen, ook op maandag 23 mei, dinsdag 24 mei en woensdag 25 mei tot 's avonds negen uur geopend zijn. Donderdag 16 juni a.s. zal het precies vijf entwintig jaar geleden zijn dat ds. D. van Enk in Veenendaal werd bevestigd als pre dikant van de gereformeerde kerk. In deze vijfentwintig jaar heeft de predikant zich zowel in als buiten Veenendaal een grote faam verworven. Het aantal ziekenbezoeken dat de predikant bracht zijn bijkans niet te tellen. Met zijn spontaan medeleven, ijver en opgewektheid, is dominee Van Enk een zeer geziene figuur geworden. Als blijk van waardering voor het vele werk dat door de predikant is verricht, zal op de jubileum dag 's avonds in gebouw ,,'t Trefpunt" een receptie worden gehouden, waar ongetwij feld velen de jubilerende dominee de hand zuiien komen drukken. HERDENKING IN NIJMEGEN. Een groep van ruim, honderd Canadese mi litairen heeft donderdag de gesneuvel de Canadesen en Nederlanders her dacht. Des ochtends plaatsten de mili tairen een krans aan de voet van het bevrijdingsmonument aan de Waalbrug, waar in 1944 zo fel gevochten is. SUCCESVOLLE PvdA-FORUMAVOND De onderwerpen, die het door de Partij van de Arbeid gevormde forum, bestaande uit mevrouw Koppenberg en de heren Van Hardeveld, Van Remmerden en Spies, j.l. dinsdagavond te beantwoorden, kregen, waren van zeer uiteenlopende aard. Er ontstond steeds een prettige discussie waaraan ook de aanwezige leden deel namen. Gezien het resultaat van deze eer ste avond, die onder leiding stond van de heer Hannink, zal het bestuur in de nabije toekomst wederom een dergelijke avond beleggen. PRACHT RESULTAAT VAN HERMANDAD Een zestal van de Veenendaalse politie heeft in Haarlem deelgenomen aan een volleybal-toernooi, waarvoor dertig clubs hadden ingeschreven. De Veenendaalse politiemannen lieten zich echter de kaas niet van het brood eten en wisten de 7e prijs te behalen. Een resultaat dat iets inhoudt voor de toekomst. ORIëNTERINGSRIT TE BARNEVELD De motor- en automobielclub „Sportief" te Barneveld organiseert morgenavond (zaterdag 21 mei) een avondrit, waarvan de start is bij café Ruitenbeek in Ter- schuur. De eerste deelnemer start om 19.15 uur. Inschrijving vanaf 18.45 uur. INBRAAK BIJ SCHOLEN In de afgelopen nacht is er ingebroken bij de Chr. Huishoudschool aan de Sta- 1 ionssingel. De dader(s) heeft kans gezien een geldsbedrag te ontvreemden. Ook de vglo-school werd met een derge lijk bezoek vereerd. Op dit moment was het nog niet bekend of hier iets vermist werd. meer dan 100 verschillende stalen voorradig. Vraagt onze stalenboeken Het afranden van de behang- rollen is GRATIS Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 Veenendaal In verband met onvolledige gegevens be richtten wij in ons blad van j.l. woensdag, dat ds. Van Enk dinsdag 14 juni zijn zil veren ambtsjubileum vierde. Inmiddels vernamen wij uit andere bronnen dat het jubileum alleen betrekking heeft op het 25-j aar-predikant-zijn te Veenendaal en dat de juiste datum niet dinsdag 14, maar donderdag 16 juni is. In Veenendaal heeft ds. Van Enk zich bijzonder verdienstelijk gemaakt als voor zitter van de plaatselijke A.R.-kiesvereni ging. Door deze activiteiten, was hij zelfs tijdens de oorlogsdagen! gedwongen onder te duiken. In deze periode preekte hij ech ter elders klandestien, o.a. in Amsterdam. Tot de talrijke functies die ds. Van Enk bekleedt, behoort die van lid van het da gelijks bestuur van het Streekziekenhuis en lid van het comité Ger. Jeugdwerk. Bij herhaling werd ds. Van Enk afgevaardigd naar de particuliere synode van Utrecht en maakte ook deel uit van de generale synode van Zwolle. Verder heeft hij in de loop der jaren vele bestuursfuncties en deputaat- schappen vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo is hij o.a. lid van de interkerkelijke commissie van de In richtingen van het ministerie van Ju stitie; voor de generale synode depu- taat voor de geestelijke verzorging van de inrichtingen van het Ministerie van Justitie; deputaat voor het Caraïbisch gebied, secundus curator van de theo logische hogeschool te Kampen; in de classis Amersfoort kerkvisitator; depu taat voor hulpbehoevende kerken; scri ba van de classis Amersfoort en voor zitter van de zending van de gerefor meerde kerk van Utrecht-noord en de met haar samenwerkende kerken (Utrecht), in samenwerking met de kerken in de classis Semarang. Van zijn hand verscheen een boekje over zijn broer, wijlen ds. W. J. van Enk, die in 1945 in het concentratie kamp Neuengamme is omgekomen. In 1947 was ds. Van Enk een half jaar in de west en naderhand is hij nogmaals twee maal in de west ge weest. Bij een van deze gelegenheden heeft hij ook een bezoek gebracht aan Venezuela. Ds. Van Enk werd op 28 mei 1902 te Kampen geboren. Hij bezocht eerst de h.b.s. in zijn geboortestad, waar hij verder ook nog aan de theologische ho geschool studeerde en in 1928 zijn kan didaatsexamen deed. Nadat de heer Van Enk kort daarna door de classis Zwolle was beroepbaar verklaard in de gereformeerde kerken in Nederland j werd hij op 7 april van het daarop volgend jaar (1929) door zijn zwager dr. D. K. Wielenga, toen nog predikant te Voorschoten en thans emeritus predi kant te Wassenaar, bevestigd als pre dikant van de gereformeerde kerk van Zweeloo in de classis Coevorde. Op 20 dec. 1931 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Smilde en sinds 16 juni 1935 dient hij de Gereformeerde kerk van Veenendaal, waar hy werd be vestigd door zyn zwager ds. J. Koppe uit Zeist, toen nog predikant te Wagenborgen. Een uit kerkelijke kring samengesteld co mité zal de predikant tijdens de receptie een huldeblijk aanbieden. Georganiseerd door de NCWB en onder auspiciën van het Comité Kin dervakantiewerk Veenendaal wordt van 2 tot en met 5 augustus a.s. de Tweede Vee~ Ojdaalse Jeugdvierdaagse gehouden. Het comiU; ^orbeieiding heeft een keurig verzorgd wandclboekje uit gegeven, waarin enkele vooraanstaande personen een woord van aan beveling hebben geschreven. Naar het zich laat aanzien zal het aantal deelnemers - een der belangrijkste onderdelen van een dergelijk wan delevenement - groter zijn dan vorig jaar. Toen waren het er rond 500, terwijl men nu rekent op 700 a 800. Hieruit blijkt dat het experiment van vorig jaar volledig geslaagd mag worden genoemd, een feit waarover behalve de organisatoren ook Vee nendaal als geheel verheugd mag zijn. In zijn functie van voorzitter van de commissie Jeugdvierdaagse, schrijft wethouder C. N. v. Kuyk in zijn voor woord o.a.: „Hoewel de commissie die met de organisatie is belast, er vanaf het begin naar gestreefd heeft dit wan delfestijn zo mogelijk tot een jaarlijks terugkerend evenement te laten uit groeien, had zij toch op een zo groot succes nauwelijks durven hopen." Ook de inspecteur van politie W. C. H. Dekker en de bondsvoorzitter van de NCWB de heer C. H. Smaling heb ben een aanbeveling in het wandel boekje geschreven. De start is bij garage Schoonhoven aan de Industrielaan, terwijl de leiding haar zetel in het Jeugdgebouw in de nabijheid van de startplaats heeft. De afstanden zijn bepaald op 10, 15 en 18 krm Rondom de Jeugdvierdaagse is weer een gevarieerd ontspanningsprogram ma samengesteld, dat o.a. volksspelen, zwemwedstrijden en kampvuur ver meldt. Voor individuele en groepen van buiten Veenendaal kan gezorgd worden voor volledig pension. De organisatoren zullen binnenkort een persconferentie beieggen. Bij een groot deel van de landbouwers, ingelanden en veehouders die ressor teren onder het Waterschap „Lunterse Beek" heerst grote ontevredenheid over het beleid van het Waterschapbestuur. In de elf jaar van het bestaan van het Waterschap hebben zich diverse gevallen voorgedaan, waarbij het bestuur naar de mening van de ingelanden, in grote mate in gebreke gebleven is. Onder de betrokkenen is thans een actie gaande in verband met de a.s. woensdag te Scherpenzeel te houden bestuursverkiezing. Dinsdagmorgen - hoe Iaat precies is niet bekend - zal Schneider's Lilliputstad per trein aan het station Veenendaal arriveren. Direct daarna zal alles afgeladen worden en begint men met de opbouw van de stad achter het postkantoor. Woensdagavond zal Lilliputstad door burgemeester Bakker geopend worden, nadat een aantal Lilli putters een rondgang door het centrum heeft gemaakt. In de grote tent in de ,stad' begint onmiddellijk hierna de première waar het publiek kennis kan maken met het wonderlijke wereldje van de kleine mensjes. Lilliputstad verblijft op het ogenblik in Groningen. Maandagmorgen wordt daar opgebroken en de complete stad ingeladen in een extra trein. Deze trein vertrekt 's nachts van Groningen, via Amersfoort naar Veenjendaal. Mét de trein komen ook de 35 lilliputters mee. Hoewel voor de opbouw ruim dertig man gewoon personeel aanwezig is, helpen de lilliputters ijverig mee. De miniatuurstad achter het postkantoor aan de Sandbrinksraat is omringd door wagens waarin de lilliputters wonen. Door deze opstelling is er een soort „stadsmuur" ontstaan. Daar binnen komt een apart raadhuisje, een café waar men iets kan gebruiken, een worstkraam en een souve nirwinkel. Voorts zijn er enkele wagens bij met open vitrine, zodat de bezoeker eens kan zien hoe hun huiskamer en hun slaapver trekken er uit zien. In de grote tent die plaats biedt aan ca. 500 personen, geven zij ieder uur een voor stelling. RONDGANG Gisteren zijn de eerste reclamewagens van Lilliputstad gearriveerd. Op verschil lende punten in de gemeente zijn grote af fiches aangeplakt die op de komst van de miniatuurstad attenderen. Woensdagavond omstreeks half acht zal de D.S.-harmonie naar Lilliputstad toe gaan om een aantal lilliputters op te halen waarmee een korte rondgang door de Hoofdstraat en Hoogstraat gemaakt wordt. Bij de terugkomst zal om acht uur de burgemeester van Lilliputstad, burgemees ter Bakker verwelkomen, waarna laatst genoemde de stad officieel zal openen. Onmiddellijk hierna volgt de première in de tent. Vermoedelijk zal er dan om negen uur nog een voorstelling gegeven worden. Maandagmiddag 30 mei gaan de Veenen daalse bejaarden een bezoek brengen. Hen zal een gratis voorstelling worden aange boden, die om drie uur precies begint. Lilliputstad is elke middag - dus ook Hemelvaartsdag - van 2-10 uur geopend. Aftredend zijn twee hoofdingelanden, waarvan één herkiesbaar en één heem raad. Hoewel dit slechts een klein deel van het bestuur uitmaakt, zien de inge landen hier een kans zo mogelijk een andere wind door de leiding te laten waaien. Voor de drie opengevallen plaatsen hebben zij zelf kandidaten gesteld, t.w. Joh. v. d. Brandhof en C. v. d. Brandhof en E. Hugenbos, al len uit Renswoude. In de loop der tijden zijn er herhaal de malen door verschillende ingelan den (dit zijn dus de boeren die in het betrokken gebied land hebben) klach ten geuit over o.a. classificatie en over last water. Vooral tegen de verhoging van de waterschapslasten per 1 jan. 1958 met 50 is fel geprotesteerd. De ingelanden wilden met deze verhoging niet akkoord gaan, omdat, zoals zij verklaarden „aan het grootste gedeel te van de gronden, ingedeeld in diver- De vorige week by banketbak kerij Koster te Achterberg uit gegeven Valleiriks, is niet ge vonden. De vinderspremie wordt dus vermeerderd met 2,50 zo dat de nieuwe riks met het rode nummer TWINTIG GULDEN waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. WOENSDAGMIDDAG 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. se klassen, vrijwel niets wordt ge daan". Ondanks de vele protestbrieven met handtekeningen van ontevreden boeren, gericht aan Gedeputeerde Sta ten, bleven alle pogingen vruchteloos. De stemming onder de boeren is van dien aard, dat zij zich tegen het Waterschapsbestuur niet opgewassen achten. Zij ageren niet direct tegen het Waterschap als zodanig, maar meer tegen de hoge lasten, en het beleid dat, zoals zij verklaren, naar willekeur wordt uitgevoerd. Alle hoop is nu gevestigd op de drie gestelde kandidaten, waarvan men verwacht dat zij wanneer zij gekozen worden - op de bres zullen staan voor de belangen van alle betrokkenen. De stemming vindt woensdagmorgen a.s. van half elf tot half één plaats in gebouw Bethel te Scherpenzeel. Bij de stemming zullen de stemgerechtigden alle drie kandidaten moeten vermelden, in volgorde van voorkeur. Vannacht omstreeks 3 uur is een nieuwe personenwagen, komend vanaf de Cunera- weg, by hotel „La Montagne" uit de bocht gevlogen en na een afrastering te hebben geramd, op de Kerkewyk tot stilstand ge komen. De bestuurder v. K. uit Veenen daal en zyn mede-inzittende, kwamen met de schrik vry. De auto, die gehuurd was, heeft waar schijnlijk met zeer grote snelheid links van de weg gereden. De bestuurder kon hier door niet de ter plaatse aanwezige bocht krijgen en reed recht door. Na over de vluchtheuvel te zijn gereden, ramde hij een afrastering en kwam midden op de Kerkewijk tot stilstand. Wonder boven wonder liepen, beide inzittenden geen ver wondingen op. De bestuurder zou onder invloed verkeerd hebben. Vanmorgen heeft de rijkspolitie ter plaatse een uitgebreid onderzoek ingesteld en is de zwaar beschadigde auto per takelwagen vervoerd. Professor Vernejoul, de schrijver van het rapport, komt tot de conclusie dat in de vijf komende jaren in vrijwel alle Franse departementen het aantal niet-werkende jongeren en dito oude ren aanzienlijk zal toenemen, terwijl het aantal werkende personen - het z.g. produktieve deel van de bevolking - sterk zal afnemen. Het gevolg ervan is, dat een kleiner deel grotere sociale lasten zal moeten dragen, hetgeen de economie van het land voor grote moeilijkheden kan plaatsen. De ene helft van het land, aldus het rapport, zal demografisch gezond zijn; de ande re helft zal zich automatisch ontvol ken. Over vijftien jaar zal Frankrijk slechts acht percent meer inwoners tel len dan nu. Oergezond is het uiterste noorden van Frankrijk. Daar zal tus sen nu en 1965 het produktieve deel van de bevolking stijgen. In het rappoi't wordt uitvoerig ge sproken over de situatie in de z.g. landbouwdepartementen met hun rede lijk hoog geboortecijfer. Het risico van een grote exodus is aanwezig. De jon geren hebben geen lust om de boerde rij van vader over te nemen. Zelfs in dien drie zoons aanwezig zijn blijkt niemand de vader te willen opvolgen. Het zal nodig zijn voor deze groep nieuwe arbeidsgelegenheid te schep pen, dicht bij huis, om te voorkomen dat ze de steden zullen overbevolken. Eén der rapporteurs, de heer Fressat heeft berekend, dat men voor 1970 een nieuw emplooi moet zoeken voor 650.000 personen. Bovendien zal de landbouw in genoemd jaar 500.000 per sonen minder nodig hebben in ver band met de mechanisatie, zodat het totaal van nieuwe plaatsen op 1.150.000 komt te liggen. BOERDERIJEN KOMEN LEEG Algemeen verwacht men, dat de trek naar de stad de komende jaren onge kende vormen zal aannemen. De grote industriecentra zuigen het land leeg. In dit verband verwacht men alge meen, dat er uit andere landen boeren zoons moeten worden aangetrokken om de grond te kunnen bewerken. Men denkt in dit verband op de eerste plaats aan Belgen, Nederlanders en Italianen, die tot nu toe de beste immi granten bleken te zijn. De behoefte aan buitenlandse boeren zal de komende jaren aanzienlijk stijgen en wellicht een ongekend hoogtepunt bereiken rond 1970. De stijging van het aantal jongeren tussen 15 en 19 jaar stelt de openbare diensten voor ongekende moeilijkheden en problemen, zoals die van school- en vakopleiding. De rapporteur Leroy schreef ontmoedigd te zijn omdat hij had moeten constateren, dat men in veel departementen te weinig had ge daan en in andere departementen he lemaal niets om deze stroom in het onderwijs te kunnen opvangen. „Som mige departementen, zoals in het zui den en het zuid-westen hebben hier door de boot gemist om hun demogra fische structuur gezonder te kunnen maken," aldus de heer Leroy. Over het woningprobleem in de industriecentra schrijven de heren weinig. Zoals de za ken er nu voorstaan is het onoplos baar, wanthet woningtekort wordt er nog steeds groter. Voor iedere hon derd nieuwe woningen welke er gereed komen ontstaan er 125 nieuwe gezin nen. De kindervreugde-reis N.B.M. 1960 is weer ten einde. Met glunderende ge zichten stapten de deelnemertjes uit o.a. Rhenen, Veenendaal, Scherpenzeel en Renswoude woensdagavond uit de autobussen, na de gehele dag de gasten te zijn geweest van de directie van de N.B.M., die samen met het personeel ook dit jaar weer de traditionele kin dervreugde-reis mogelijk maakte. De tocht ging over de Veluwe via het Uddelermeer naar Harderwijk. De rit langs het IJselmeer eindigde in de uitgebreide speeltuin van Oud-Valke- veen, het hoogtepunt van deze mooie dag. De organisatie was prima, ondanks het feit dat er heel wat voor kwam kijken. Er waren niet alleen tien toe- ringcars voor nodig, maar ook „ber gen" proviand. Om daarvan wat op te noemen: 2200 belegde broodjes, 550 krentebollen, 500 koeken, 500 choco mel, 500 rol zuurtjes, 500 rol pepermunt, ijs, limonade, sinaasappels, kortom tot een speciaal als cantinewagen inge richte autobus toe. Radio Tukker uit Driebergen open de de cara vaan met een vrolijk stukje muziek. Een woord van warme dank aan het adres van N.B.M.-directie en -personeel is hier zeker op zijn plaats. Zij stalen deze dag vijfhonderd kinderhartjes. LEGEROEFENINGEN In Rhenen en omgeving vonden maandag en gisteren legeroefeningen op bescheiden schaal plaats. De verkeersbrug was bewaakt en op verschillende plaatsen in de bossen, zoals in en nabij de Leemkuil als op de Grebbeberg waren bivakken opgericht. Voor uitzending naar de in Utrecht te houden verkiezing „Modinette Utrecht 1960" is op het Confectiebedrijf „De Utrechtse" te Amerongen de 18- jarige Els Stals gekozen. Hoewel er op dit bedrijf vijfendertig meest vrouwe lijke personen werkzaam zijn, waren er maar twee meisjes die zich voor de verkiezing kandidaat stelden. In tegenwoordigheid van een aantal collega's werd maandagavond een quiz gehouden met twee juryleden. De eind uitslag wees als beste vertegenwoor digster mej. Els Stals aan, woonachtig in Amerongen. Wanneer zij er in mocht slagen tot „Modinette Utrecht 1960" te worden uitgeroepen, zal zij dit najaar meedingen naar de landstitel. Zoals bekend is Willy Hardeman van Mantelfabriek Speciaal de modinette die Veenendaal gaat vertegenwoordi gen. GE8LAAGD VOOR HET VERKEERS- EXAMEN J.l. vrijdag hebben leerlingen van de Christelijke school met goed gevolg ver- keersexamen gedaan. Het diploma behaalden Dikkie Bos, Bertus van Ginkel, Teunis v. d. Hoef, Teuni Blauwendraat, Evert Rijksen, Ditje Breeschoten, Cobi van Barneveld, Wülem v. d. Brandhof, Willem van Gent, Jan Henken, Dirk van Bennekom, Arris v. d. Glind, Thomas van Barneveld, Gerrit Hek, Gerrit Hardeman, Nellie Legemaat en Henk van Ginkel, Corrie van Gent, Lina Grootveld. Woensdag 25 mei a.s. zal tijdens een ge zellige avond aan alle geslaagden het ver- keersdiploma worden uitgereikt. Allo verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Gisteren was het vijftig jaar geleden dat het echtpaar N. de Kroon en J. de Kroon-van Dalemin in het huwelijks bootje stapten. Op deze heuglijke dag heeft het dit bekende Elsterse echt paar niet aan belangstelling ontbroken. In deze halve eeuw hebben Klaas en Janna, zoals de ouderen in Eist hen noemen, heel wat in hun dorp zien veranderen. De bruidegom heeft meer dan dertig jaar een rijwielherstel- werkplaats gedreven. Verder was hij een actief man op het gebied van het verenigingsleven. Zo was hij mede oprichter van de Elsterse muziekver eniging „Crecendo", van welke vereni ging hij nu nog president is. Behalve de vele werkzaamheden in het Oranje Comité, heeft de bruidegom ook jaren lang zijn krachten gewijd aan de El sterse brandweer. In al deze werk zaamheden werd de heer De Kroon trouw bijgestaan door zijn echtgenote, zodat het gouden bruidspaar terug kan zien op een zegenrijke periode. WINST ZONDER TE SPELEN De voetbalvereniging „Renswoude" is op zeer gemakkelijke wijze - en zonder te spelen - aan een overwinning gekomen. A.s. zondagmiddag zou zij n.l. een beker wedstrijd moeten spelen tegen HMS, maar deze club heeft de wedstrijd gewonnen gegeven. JEUK. De komiek Henri Genès ge bruikt voor zijn optreden tal van valse baarden en snorren. Bij zijn optreden te Luik bemerkte hij echter tot zijn schrik dat „grappenmakers" deze attri buten met peper en jeukpoeder hadden bestrooid. Dientengevolge moest hij zich zo krabben dat hij zich na afloop onder medische behandeling moest stel len en zijn tournee door België afbre ken. Hij heeft nu bij de rechter een klacht ingediend wegens lichaams- schade. féetzcruUïiale VA. voor betere uurwerken H00FD5TR 91 VEENENDAAL i I llll

De Vallei | 1960 | | pagina 1