r- 2022 Reünisten 10 R.I. brengen dank aan Veenendaalse bevolking NU Burgemeester Wilhelm (Willy) Blase trok tweemaal de wereld rond ONRUSTBARENDE TOENAME VERKEERSONGEVALLEN De Gelderse Vallei 11 Morgen (Hemelvaartsdag) excursie naar Leersumse plassen Overwinning voor Veenendaal bij welpentoernooi ARAM „Jofele" bijeenkomst in hotel „La Montagne" OOK LEERSUM BEZOCHT STEUN HU HET WERK VAN HET RODE KRUIS Merino's gespeeld AMERONGEN IJsselmeervogels de meerdere van D.V.S.A. Eerste prijs voor „Het Ritmeesterkoor" POLITIE GAAT CONTROLE VERSCHERPEN Hedenavond: begin waterpolocompetitie V.Z.C. 1 en 2 spelend in „Bergbad" Gepensioneerden nog altijd niet tevreden Wilt u dit noteren? Ons telefoonnummer is gewijzigd in (2 lijnen) „De Vallei" OVERBERG Agenda Nieuwe«v££*ed;g£t Bond KERKDIENSTEN GROTE OPKOMST VERWACHT Aanvoerder Henk Stuyvenberg nam beker in ontvangst Uitstekende prestatie REGEN Zondagsdienst doktoren Gevonden en verloren Voor de kantonrechter ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Twintig jaar geleden trok een aantal vermoeide militairen van de Verbindings afdeling van de Staf van het 10e Regiment Infanterie de Muloschool aan de Vaartbrug in Veenendaal binnen. Om precies te zijn - zoals de krijgstucht het voorschrijft - was dat zaterdagmiddag 2 september 1939 om 13.30 uur. Kwartier makers hadden de banken tegen de wanden opgestapeld en de landsverdedigers strekten hun moede lichamen op de harde planken. Nu, ruim twintig jaar later, waren er 34 van de 54 opnieuw naar Veenendaal getrokken. Maar nu niet in de grijze uniformen en in een ontruimde school. Integendeel, wat men j.l. zondag bij hotel „La Montagne" kon zien, waren reünis ten met scherp-gevouwde burgerpakjes en glimmende auto's. En de inwendige mens werd ook niet versterkt uit een soldatenkroes, maar uit flonkerend glas werk van bepaalde afmeting Er was uiteraard heel wat veranderd in die twintig jaar. Velen van de oud- militairen die in de mobilisatietijd hier gelegerd waren, kenden Veenendaal bijna niet meer terug. Redacteur Ton Suurhoff van het reünistenblad „Joof" zei het zo: „Wij zijn getroffen door de enorme uitbreiding die Veenendaal heeft ondergaan en de dynamische kracht die ervan uitgaat." De „intocht der oud-strijders", zoals het programma dat noemde, verliep zoals dat gewoonlijk is bij een reünie. Er werden handen geschud, vragen ge steld en herinneringen opgehaald waar bij de soldaten-humor niet ontbrak. Ze kwamen uit alle delen van Neder land, van Limburg tot Alkmaar en van Haarlem tot Enschede. Juist voordat er een uitgebreid diner op tafel kwam onder het motto: „onderhoud inwendige mens, seinen en opnemen", brachten wij een bezoek aan de ex-verbindings mannen. Het kostte wel enige moeiten om de Joof (of jofele?) kopstukken bij elkaar te krijgen, maar toen het zover was kwamen de herinneringen los. Majoor C. J. Muys (toen le luitenant): „Onze taak was de verbindingen tussen de diverse commandoposten te onderhou den. Zodoende moesten wij ons vaak in de vuurlinie begeven en dit heeft één onzer kameraden, wijlen soldaat Jan Haagen, het leven gekost. Voor zijn moed - hij ging vrijwillig - is hij posthuum onderscheiden met de bron zen medaille." NIET GOED OPGELET Vrijdagmorgen wilde de bestuurder van een geparkeerd staande auto in de Hoofd straat de weg oprijden. Hierbij lette hij niet voldoende op het overige verkeer, waardoor de motorrijder S. tegen de auto botste. Er ontstond alleen materiële scha de.. GEEN VOORRANG VERLEEND Een vrachtauto van de fa. O. uit Veenen daal verleende zaterdagmiddag bij het af slaan van de Kerkewijk naar de Rem- brandtlaan geen voorrang aan de hem achterop komende bromfietser K., even eens uit Veenendaal. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De heer G. Moesbergen vult hierbij aan: „Op 13 mei Pinkestermaandag- avond werd ons bevolen terug te trek ken naar Jutphaas. Zodoende passeer den wij de pas beschoten artilleriestel ling op Prattenburg, waaraan wij liever niet herinnerd willen worden. Na 15 mei moesten wij weer terug naar de Muloschool om op de 26ste ontbonden te worden." De heer Ton Suurhoff: „Al gauw na dat wij in de Uloschool ingekwartierd waren hadden wij adresjes waar ons een dampende kop koffie stond te wachten. De meeste Veenendalers zul len zich die tijd nog wel herinneren: overste Van de Briel, die dagelijks op zijn paard door Veenendaal reed en de niet meer af te remmen paarden die in volle galop de Markt af kwamen ren nen. Ja, bij alle narigheid die er was, hebben we toch ook weer prettige din gen meegemaakt. Wy zouden zo graag alle mensen die ons toen terwille waren, persoonlek nog eens gaan bezoeken, maar u be grijpt wel, dat is vrijwel onmogelijk. Daarom zou ik hen, vanaf deze plaats, nogmaals willen bedanken, namens allen die in de mobilisatie in Veenen daal gelegerd waren." De heer Henk Muts, een der Jofen die zich bijzonder inspant om het on derling contact in stand te houden en zo nodig uit te breiden, zette tussen glas en lippen door, het „democratisch opgestelde" programma uiteen. „Na het eten gaan we een wandeling maken door Prattenburg naar de voor malige artilleriestelling. Wanneer we hiervan terugkomen gaan we allemaal een bezoek brengen aan onze gesneu velden die op het oude kerkhof in Leersum begraven zijn en waar we een bloemstuk leggen. Omdat we in de oor log wekelijks een mars moesten lopen welke o.a. langs de Koerheuvei in Rhe- Eerste ronde iuniorentournooi nen voerde, gaan we aan het slot von onze reüniemiddag ook daar nog eens een kijkje nemen." Hoe laat de uittocht en afmars naar de diverse haardsteden heeft plaats ge had, is ons onbekend. Wel staat vast dat de oud-militairen een echte solda- tendag hebben gehad. De herinneringen aan de tijd dat zij de wapenrok droegen is weer springlevend geworden en het zou ons niet verwonderen als de, voor deze dag moederziel alleen gelaten, egaas, bij het aanbreken van de nieuwe werkdag een onvervalste soldatenterm hebben horen weerklinken Op het terrein van de voetbalvereniging Merino's is zaterdagmiddag een aanvang gemaakt met het verspelen van het door deze vereniging georganiseerde junioren- tournooi. Hoewel de weersomstandigheden niet bepaald gunstig genoemd mochten worden, was er toch vrij veel publieke belangstel ling. De eerste wedstrijd van deze middag ging tussen Dovo en Ede, welke na ver lenging door Dovo met 3-2 gewonnen werd. Ook de junioren van Wageningen slaag den erin een overwinning te behalen. Zij versloegen namelijk Esca met 2-1. Aanstaande zaterdag wordt het tournooi voortgezet. Een mooi gebaar van de orga nisatoren is het feit, dat de helft van de recettes afgestaan zal worden aan het Prinses Beatrix Poliofonds. Een globetrotter eerste klas, dat is ongetwijfeld Wilhelm („ze noemen me altijd Willy), Blase, die al meer dan zeven jaar bur gemeester is van Schneider's Lilliputstad. Willy Blase, die nu 1.10 m. meet, werd zestig jaar geleden in Bielefeld (Westfalen) geboren. Het leven als kantoorbediende beviel hem niet en zo kon het ge beuren dat hij al op vrij jeugdige leeftijd de wereld in trok, zijn kost verdienend met zingen en dansen. Op én van zijn toernees ontmoette hij Melita uit Danzig, acht jaar jonger dan hijzelf en twee centimeter groter. In april 1929 traden zij in het huwelijk en zwierven daarna samen als zan gers en dansers door de gehele wereld. Zo traden zij o.a. op in Honolulu, Sidney, Melbourne, Singapore, Bangkok, Madras, Calcutta, Kaapstad, Johannes burg, Nairobi, Cairo, Napels, Ro me en New York. Bij het uitbreken van de oorlog waren zij in Engeland, waar zij, ondanks alle protesten, werden geïnterneerd. Na de oorlog wer den Blase en zijn vrouw uitgewis seld tegen Engelse krijgsgevan genen en kwamen zo via Zweden in Duitsland terecht. Hier werd Blase tolk bij het Engelse bezet tingsleger. In 1948 werd het echt paar gecontracteerd door Schnei der's Lilliputstad, waarmee ze nu al twaalf jaar lang kris kras door Europa trekken. Zeven jaar geleden werd Willy uitgeroepen tot burgemeester van de stad, een functie die hij nu nog met genoegen vervult. Over een paar jaar gaat het echtpaar Blase, dat geen kinderen heeft, de showbusiness verlaten. Als Willy dan met pensioen gaat, wil hij gaan rusten en veel en lekker eten. In al die jaren dat hij en zijn vrouw de wereld doortrok ken, hebben zij genoeg verdiend om een eigen huis te bouwen. Dit staat dan ook kant en klaar in Brackwede, dicht bij Bielefeld, op 's werelds uniekste burge meestersechtpaar te wachten. Met de c(jfers 6-2 heeft het zaterdagmid dagelftal van DVSA verloren van IJssel meervogels. Deze overwinning voor de Spakenburgse ploeg, die voor velen al vast stond voordat de wedstrijd begonnen was, werd gespeeld in het kader van de beker competitie voor zaterdagmiddagelftallen. Deze overwinning hebben de IJsselmeer vogels echter niet zo maar cadeau gekre gen, zij hebben er terdege voor moeten, vechten. Het laatste kwartier toen het uit houdingsvermogen van Amerongen op raakte, kregen de gasten pas gelegenheid de overwinning met 6-2 veilig te stellen. Het was IJsselmeervogels die uit een vrije trap de score opende, niet lang daar na gevolgd door de gelijkmaker van DVSA. Technisch waren de gasten, de meerderen van Amerongen. Dat de pauze met een gelijke stand kon ingaan, was te danken aan de hardzwoegende DVSA-ver- dediging in samenwerking met de voor treffelijke keeper Van Remmerden. De gedachten van de vele toeschouwers hoopten nog op een gelijk spel. Amerongen kreeg enkele goede scoringskansen, die de voorhoede echter niet wist te benutten. IJsselmeervogels drong op en bracht de stand door middel van midvoor Koelewijn op 2-1. Spoedig hierna maakte de rechts binnen er 3-1 van. Even nog kwam DVSA opzetten. Rechtsbuiten Pot benutte een kans, en bracht na een sprint de stand op 3-2. Hoewel Amerongen nog enkele snelle aanvallen deed, was de overwinning voor IJsselmeervogels niet meer te keren, zij hadden het laatste kwartier ruim over wicht, dat uiteindelijk resulteerde in een 6-2 overwinning. 500.00ste PLAAT VAN DE „VROLIJKE MIJNWERKERS" Het accordeon-ensemble „De Vrolijke Mijnwerkers" heeft zaterdagmiddag bij de fa. B. v. Hees aan de Markt zijn 500.000ste grammofoonplaat verkocht. De gelukkige was mej. Veldhuizen uit Ederveen die hierdoor in het bezit kwam van een grote taart en een aantal plaatjes. Het optreden van het gezelschap 's mid dags van 3 tot 5 uur in de etalage trok veel publieke belangstelling. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de Kerkewijk, ter hoogte van de Ritmeester Sigarenfabrieken, stak een bromfietser die op het rijwielpad reed, zonder op het overige verkeer te letten, de weg over. Hierdoor ontstond een bot sing met een motorrijder, met als gevolg materiële schade. Enkele uren later verleende een brom fietser op de hoek Zandstraat-Beatrix- straat geen voorrang aan een personen auto. Ook hier ontstond materiële schade. Op het Nederlands Koorfestival 1960, j.l. zaterdag te Amsterdam gehouden, heeft de plaatselijke mannenzangver- eniging „Het Ritmeesterkoor" niet tegenstaande de zeer kritische beoor deling van de jury, met 336 punten een eerste prys behaald. Het festival was georganiseerd door het Belcantokoor „Die Aemstelsan- ghers" en stond onder auspiciën van de Kon. Bond van Zang- en Oratorium verenigingen in Nederland. Het Ritmeesterkoor o.l.v. Nico Gran- diek zong in afdeling 1 mannenkoren. Als verplicht nummer stond op het programma „Surrexit pastor bonus" van G. B. Palestrina en als vrij num mer „Choeur des Romains" van J. Mas senet. Het concert werd gehouden in de Bachzaal te Amsterdam. Door het behalen van dit prachtige succes werd het Ritmeesterkoor in de gelegenheid gesteld omnog deel te nemen aan de erewedstrijd, die in de avonduren werd gehouden. Men moest toen optreden met koren welke behoorden in de af delingen superieur en uitmuntendheid. Het minimumaantal punten voor deze wedstrijd was 172. Helaas kwam, na beoordeling, het Ritmeesterkoor één puntje tekort (nl. 171) en zag zich zo doende een plaatsing in de prijzen voorbijgaan. Dat het koor echter de eer kreeg om deel te nemen aan de ere wedstrijd is op zichzelf een gelukwens waard. HET IDEALE OVERHEMD Match Town shirt, gefabri ceerd van 100 °/o (no-iron) Tricot Nylon met ventilerend vermogen Bijna onverslijtbaar Zeer sterk, vuil afstotend Uitmuntend boordmodel In wit en gedessineerd 19,75 - 24,75 voor exclusieve kleding Goed van Van der Zee gaat langer mee Hoofdstraat 75 Veenendaal Vijfentwintig verkeersongevallen in de periode van 1 tot en met 21 mei van dit jaar, dus gemiddeld méér dan één per dag, dat is de droeve balans die Veenendaal op verkeersgebied op moet maken. Vorig jaar waren het er over de gehele maand mei slechts zeven. De oorzaak van deze onrustbarende stijging? Verslappen van de verkeersdiscipline, aldus de plaatselijke politie-autoriteiten. De verkeersdeskundigen geven toe dat in vergelijking met vorig jaar het verkeer in Veenendaal intensiever geworden is, maar geenszins het viervoudige, zoals dit met het aantal verkeersongevallen het ge val is. Volgens hun verklaring moet de oorzaak gezocht worden in het verslappen van de verkeersdicipline. Als bewijs wordt aangevoerd, dat meer dan 75 van de geregistreerde verkeersongevallen in Vee nendaal te wijten zijn aan het niet voor- De eerste twee herenzeventallen van de Veenendaalse Zwemclub krijgen vanavond tijdens de eerste wedstryd al een bijzonder zware kop af te happen van de pittige zo mercompetitie 1960. Beide zeventallen spe len in een zware klasse van de K.N.Z.B. V.Z.C. heren 1 komt uit in de derde klas se, na vorig jaar te zijn gepromoveerd bij de instelling van een vierde klasse. Dit zevental speelt hedenavond om kwart over acht in „Bergbad" tegen N.Z.C. 1 uit Nijmegen, dat in het vorige seizoen nog in de tweede klasse speelde. V.Z.C. 1 is opgesteld als vorig jaar, nl. doel: Jan Bakker, achter: Evert van de Loosdrecht, Koomen, Ad Slotboom, voor: Wim van der Meer, Henny van de Loosdrecht en Cel Slotboom. Goed voorbereid mag de ploeg niet wor den genoemd; deze winter is er geen ge legenheid tot training geweest en het aan tal trainingsavonden tot nu toe in het nieuwe seizoen was erg beperkt, al is er dan op deze weinige avonden terdege ge oefend. Een harde dobber zal V.Z.C. 2 heren ook krijgen aan het derde team van Poler Bears uit Ede, met oude prominenten uit het eerste zevental van deze club. V.Z.C. 2 - dat vorig jaar ook promoveerde en thans reserve 3e klasse speelt - is als volgt opgesteld: doel: Sipkema, achter, Romkes, Schoeman, Dijkstra, voor: Van Dijk, Hein van Schuppen en Ties van Schuppen. De wedstrijd wordt - even eens in „Bergbad - gespeeld vanavond om kwart voor acht. LEDEN HERDACHT Onder de gepensioneerden heerst nog al tijd grote ontevredenheid over het door de regering gevoerde loonbeleid en verschil lende sociale voorzieningen met betrek king tot de gepensioneerden. Dit bleek nog weer eens te meer tijdens de j.l. donder dag in hotel De Korenbeurs gehouden ledenvergadering van de Alg. Ned. Bond van Gepensioneerden afd. Doorn. Tijdens de rondvraag kon voorzitter Pos, oud-bur gemeester van Beesd, op de uit de ver gadering gestelde vragen over pensioen- aangelegenhdcn en AOW niets anders ant woorden dan: wy moeten afwachten, maar blijven niettemin vechten voor onze be langen. Na een kort openingswoord van de voor zitter - ongeveer twintig leden hadden ge hoor gegeven aan de uitnodiging de ver gadering te bezoeken - werd enkele minu ten stilte in acht genomen ter herdenking van de in 1959 overleden leden. Vervolgens gaf de secretaris J. Quast, wethouder van Leersum, een jaarverslag, direct gevolgd door de penningmeester, de heer Chr. Chielie. Hierna hield de heer H. J. v. Behthem, voorzitter van de afdeling Utrecht, een in leiding over „levenstijdperken". Hierin zette spreker voor een klein maar aan dachtig gehoor uiteen, dat een mens oud kan zijn, maar zich toch opgenomen weet in de geestelijke gemeenschap der mens heid. „Wat baat het, veel van sociale ver zekeringswetten af te weten, als men niet leerde om de oudere mens werkelijk als mens te ontmoeten en te eren, juist ook als hij lastig, en hulpeloos is. Goede wil is daar immers niet voldoende. Hier is mo derne, psychologische verantwoorde ken nis vereist, zodat onze mensenliefde niet bij voorbaat op de moeilijkheden strandt," aldus de heer H. J. v. Benthem. Na deze interessante lezing, werd de rondvraag gehouden, hetgeen tevens het einde van de vergadering inhield. rang verlenen. Er is dan ook besloten wederom een zeer scherpe verkeerscontrole in te voeren, waarbij men ook op zal treden in burger. Het is namelijk gebleken dat velen de ver keersregel wèl in acht nemen als zij een uniform zien. Men beseft niet, dat de regels niet in de aller eerste plaats voor de politie in acht genomen moeten worden, maar veeleer voor zichzelf, aldus de poli- tie-autoriteiten. Als voorbeeld noemde men het kruis punt Kerkewijk-Patrimoniumlaan waar velen het rechtsafslaan naar de Patrimo niumlaan geen richting aangeven. Auto's die dan in de Patrimoniumlaan staan te wachten om de Kerkewijk op te rijden, raken in het onzekere en het zoveelste verkeersongeval is weer een feit. Uiter aard is dit niet het enige punt waar de verkeersonveiligheid hoogtij viert. Drukkerij Uitgevers Nieuwsblad Parallelweg 10 Veenendaal JONGEN AANGEREDEN Het 5-jarige jongetje E. uit Veenendaal stak dinsdagavond op de Nieuweweg, toen een NBM-bus bij de halte stond te wach ten, voorlangs de bus met zijn autoped de weg over. De bestuurder van een op dat moment naderende personenauto, de heer O. uit Utrecht, trachtte met krachtig rem men het kind te ontwijken, hetgeen niet geheel lukte. Dr. Hey verleende eerste hulp, waarna het kind naar zijn ouderlijke woning werd overgebracht. MET STEENTJES GEGOOID Zondagmiddag stond het zoontje van de fam. B. op de tunnel aan de Heuvel- sesteeg naar beneden te gooien op de weg die onder de tunnel doorloopt. De bestuurder van een personenwa gen, v. d. W. uit Arnhem, kreeg de schrik van zijn leven, toen een van de steentjes zijn voorruit raakte en totaal versplinterde. De chauffeur behield zijn tegenwoordigheid wan geest en slaagde erin zijn wagen op de weg tot stilstand te brengen. VEENENDAAL Woensdag 25 mei: Waterpolowedstrijd VZC-NZC in Bergbad 20.15 uur. Korte rijtoer met muziek van Lilliputstad 19.30. Première Lilliputtersrevue in M tent bij postkantoor 20.00 uur, M 2e voorstelling om 21.00 uur. |g Nachtrit M.A.C.-Veenendaal §J start „La Montagne" 21.00 uur. g Donderdag 26 mei: Excursie Leersumse Plassen, start 8.00 uur van Davidsplein Veenendaal. Lilliputstad de gehele middag en avond geopend. RHENEN Woensdag 25 mei: Proefrijden buitenlandse ren ners Grebbecircuit 's middags en 's avonds. Donderdag 26 mei: Internationale Grebbecross op Grebbeberg om 14.00 uur. Excursie Leersumse Plassen, vertrek 7 45 uur van Fred. v. d. Paltshof. SCHERPENZEEL Woensdag 25 mei: Openbare raadsvergadering. OVERBERG Woensdag 25 mei: Uitreiking verkeersdiploma's in Chr. school. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal morgenvoormiddag een groots opgezette excursie gehouden worden naar de Leersumse plassen. De plas sen, gelegen in een natuurrijke omgeving en vooral by de schaatsliefhebbers een bekende naam, genieten al jarenlang een grote faam als broedplaats van een kapmeeuwenkolonie. De excursie is georganiseerd door Staatsbosbeheer en staat onder leiding van veldbioloog A. P. de Kleuver, geassisteerd door vogelwachter T. de Man en de heer W. Vink. De bedoeling is om van deze Hemelvaartsdag excursie een traditie te maken. Voor deze excursies bestond al geruime tijd van tevoren flinke belangstelling. De oorzaak hiervan is wellicht het feit dat het natuurreservaat normaliter in het broedseizoen voor een ieder streng ver boden toegang is. De rond te leiden groepen zullen hoog stens uit 25 30 personen bestaan, zodat iedereen een volledige indruk van de prachtige omgeving kan krijgen. Bij ongunstige weersomstandigheden (in dit geval dus regenachtig weer) gaat de Het door de voetbalvereniging Veenendaal georganiseerde welpentournooi ten bate van het Prinses Beatrix Poliofonds, is een overwinning geworden voor het eerste welpenelftal van die vereniging. In de finale wisten de welpen namelijk een 1-0 overwinning te behalen op de winnaar van poule B, het tweede welpen elftal v.v. Veenendaal. Behalve de nodige spanning en de grote feestvreugde na afloop, kon ook het mooie bedrag van ruim 200,voor het goede doel af gedragen worden. Dit bedrag zal nog worden vermeerderd met de helft van de recettes van het junioren-toernooi Merino's, dat ook zaterdagmiddag een aan vang heeft genomen. Veenendaal 2 was eerst na een be slissingswedstrijd tegen R.K. Unitas winnaar geworden van poule B. Beide elftallen waren gelijk in hun poule ge ëindigd met 4 punten uit 3 wedstrijden. De beslissingswedstrijd eindigde on beslist 0-0, waarna strafschoppen uit komst brachten. Veenendaal benutte er 2 van de 3 en Unitas slechts 1 van de 3. Vóórdat burgemeester Bakker na af loop, de door het gemeentebestuur van Veenendaal beschikbaar gestelde beker aan de aanvoerder van het winnende elftal, Henk Stuyvenberg, uitreikte, sprak de 2e voorzitter van de voetbal vereniging Veenendaal, de heer A. C. Slieker, een woord van dank aan de deelnemende verenigingen. Tevens bracht hij dank aan burgemeester Bak ker voor diens bereidwilligheid de beker uit te reiken. Alvorens burgemeester Bakker hier toe overging, richtte hij zich met een kort woord tot het winnende elftal: „Ik ben blij dat er zoveel voetballertjes hebben meegedaan", zo zei burgemees ter Bakker, „en vooral nu het voor een goed doel is." Tot slot zei hij: „Jullie hebt een uit stekende prestatie geleverd en als ik jullie zo bekijk, dan staat hier voor mij de toekomst van voetballend Veenen daal." Hierna ontving Henk Stuyvenberg de felbegeerde beker uit handen van de burgemeester. De eindstanden in de verschillende Poule A: 1. Veenendaal 1,6 pnt. uit 3 wedstrijden (de wedstrijd Veenendaal 1 - Dovo 1 werd niet meer gespeeld, om dat deze niet meer van belang was); 2. Oranje Wit 4 uit 4; 3. Kulan 4 uit 4; 4. GWV 3 uit 4; 5. Dovo I, 1 uit 3. Poule B: 1. Veenendaal II 4 uit 3 (na beslissing); 2. R.K. Unitas 4 uit 3; 3. Dovo II 3 uit 3; 4. Dovo III 1 uit 3. Tijdens de wedstrijden ontvingen alle deelnemers een flesje chocolade melk, welke gratis beschikbaar was ge steld door de N.V. Vemiez. VERPLEEGDE TERUGGEBRACHT De politie heeft vorige week langs rijks weg 12 een militair aangetroffen die, naar later bleek, was weggelopen uit een in richting waar hij verpleegd werd. Vanuit Veenendaal is hij weer op transport ge steld naar zijn verblijfplaats. excursie niet door. Vermoedelijk - maar hier omtrent zullen dan nog nadere mede delingen worden gedaan - wordt de excur sie dan a.s. zaterdag gehouden. VERTREKSCHEMA Onder leiding van A. P. de Kleuver ver trekt men om 8 uur 's avonds van het Davidsplein te Veenendaal. Deelnemers uit Ede, Ederveen en De Klomp moeten dus vóór 8 uur op genoemd punt aanwezig zijn. Deelnemers uit Overberg en Renswoude sluiten zich dan om 8.15 uur bij de Vee nendaalse groep aan. Het punt van samen komst is de zgn. „mooie boom" bij de voormalige halte De Haar. Een tweede hoofdgroep vertrekt 's mor gens om 7.45 uur van het Fred. v. d. Palts hof uit Rhenen. Dit zijn dus de deelnemers uit Rhenen, Kesteren, Wageningen en meerdere plaatsen in de omgeving. Inwo ners van Eist en Ingen voegen zich om 8.15 uur bij de kerk in Eist bij de hoofdgroep. Bij hotel „Het Rode Hert" te Amerongen arriveert de groep om 8.30 uur. De leiding van deze groep heeft de heer W. Vink. Om precies 9 uur treffen beide groepen elkaar bij de Leersumse plassen. Op dit punt geeft veldbioloog A. P. de Kleuver een openluchtlezing van een half uur met een korte inleiding over het ontstaan van de plassen, het landschap er omheen en de ter plaatse aanwezige vogelstand. Hierna volgt de excursie in kleine groe pen die tegen 11.30 uur ten einde is. De kosten per persoon bedragen dertig cent en voor personen beneden de 16 jaar tien cent. Automobilisten en, motorrijders kunnen op eigen gelegenheid gaan, maar moeten dan even vóór negenen aanwezig zijn bij de stenen palen met het opschrift „Het Veld" aan de Maarsbergseweg. lijk veel. Een speciaal woord van wel kom richtte hij aan het adres van de afgvaardigden van het hoofdbestuur, aan burgemeester W. Martens en wet houder G. J. van Barneveld en aan af gevaardigden van verschillende NPB- afdelingen uit de omgeving. Zich tot de voorzitter, de heer A. Icke wendende, overhandigde hij hem de sleutel van het kerkgebouw. Deze zeide in zijn toespraak dat het onmogelijk was allen te bedanken, dit zouden er ongeveer 500 moeten zijn. De velen die medegewerkt hebben, o.a. door middel van een actie in Vrije Geluiden, kunnen echter verzekerd zijn van de grote dank van het bestuur. Boven alles echter gaat onze dankbaarheid uit naar Hem, die ons met Zijn Heilige Geest nabij is geweest. Bewondering had de heer Icke voor ir. Jonkman en zijn helpers, die dit gebouw tot stand hadden ge bracht. De opdracht aan hen zou als volgt hebben kunnen luiden: geld is er niet, maar maak er iets moois van. Dat is gebeurd ook, met zeer beperkte mid delen is er iets moois tot stand geko men. Vier maanden na de eerste steen legging (19 jan. j.l.) kan het gebouw al in gebruik worden genomen. Hij ein digde zijn toespraak met de hoop en verwachting dat de NPB in Amerongen en Leersum, in dit gebouw de eenheid met God en elkander zullen uitbeelden. Namens het hoofdbestuur der NPB, sprak vervolgens de voorzitter ds Boer lage, die opmerkte dat alles zo snel gegaan was dat het hoofdbestuur het eigenlijk niet bij had kunnen benen. Het gevolg hiervan is, dat wij ons ge schenk voor u nog moeten bepalen. Hij uitte zijn bewondering voor het feit dat zo'n kleine groep zoveel activiteiten heeft kunnen ontplooien. Hij deelde nog mede dat er sinds de bevrijding 85 af delingen van de NPB zijn. In Ameron gen is het elfde nieuwe kerkgebouw na 1945 geopend, terwijl er plannen zijn voor de bouw van 23 nieuwe kerken, drie restauraties en vier uitbreidingen met verenigingslokalen. Moge God u verder steunen om iets van Zijn rijk in Amerongen tot uit drukking te brengen, aldus ds. Boerlage Burgemeester W. Martens, als vol gende spreker, herinnerde eraan dat er nog wel iets te doen geweest is i.v.m. de subsidiering, (een verzoek om sub sidie werd indertijd verworpen). Het is nu echter een dag van vreugde, en het gemeentebestuur brengt u een harte lijke en welgemeende felicitatie. Wij feliciteren u ook dat u dit gebouw heeft „kunnen' bouwen zonder overheids subsidie, zo eindigde burgemeester Martens. Ds. L. Zwaan, sprekende namens de Gereformeerde kerkeraad, verbond aan zijn woorden de wens en bede, dat in het gebouw de naam van God en Zalig maker verkondigd en verheerlijkt mag worden. De laatste felicitaties kwamen van de afgevaardigden van NPB-afdelingen uit Doorn, Zeist, Veenendaal en Rhenen gelukwensen die vergezeld gingen van geschenken. De architect, de heer Jonkman, roem de het grote vertrouwen dat hij van de bouwcommissie heeft gehad. Ook de samenwerking met de aannemers van Lienden en van Veenendaal was bijzon der prettig geweest. Hij deed zijn woor den vergezeld gaan van een geschenk, dat gevormd werd door de gedenkplaat bij de eerste steenlegging. Voorzitter Icke dankte alle sprekers voor de hartelijke woorden en ver zekerde burgemeester Martens dat hij zijn gelukwensen zonder rancune aan nam. Aan de heer Jonkman overhan digde hij een album met foto's van het kerkgebouw, terwijl de heer Meine Jansen een geschenk ontving als dank voor zijn artistieke prestaties in ver band met de muur. De heer Dagnelie voelde zich geroepen om bestuur en bouwcommissie felicitaties over te brengen namens alle leden. Met de aanbieding van een kopje thee en een bezichtiging van het ge bouw kwam een einde aan deze bijeen komst. Zondagmiddag werd een inwijdings- dienst gehouden, die geleid werd door ds. W. Knoppers, Remonstrants predi kant te Utrecht. De aarde, haast van dorst versmacht, Wijl ze zo lang op regen had gewacht, Heeft weer een fris gezicht gekregen, Na (gelukkig) de jongst gevallen regen. Elkeen was daarmede in zijn sas, De regen, die zo broodnodig was, Liet dit keer heel lang op zich wachten. Wel verschenen er soms wolkenvachten, Maar ze dreven bijna steeds voorbij; Regen kwam pas in de helft van mei. Reserve was er ook niet meer, Door het uitzonderlijk droge weer En de lange duur verleden jaar, Wat de droogte nu een groot bezwaar. Wat groeit en bloeit, ziet nu weer fris, Nu behoorlijk regen gevallen is. Men ruikt alom de frisse lucht, Ook de bloesem zet zich weer tot vrucht. Staat u wel eens stil bij het idee, Wat de regenval ook is voor 't vee, Zij smullen extra van 't sappig gras, 't Is malser ook, dan 't voordien was. Ook de vogels zingen blij hun lied, Waarvan elkeen hopelijk geniet, Zij doen juist nu extra hun best En de natuur heeft weer z'n dorst gelest. Maakt overal nu weer goede sier, Tot grote vreugd' van mens en dier. J. M. GRAP. De heer Jacques Fabbri wil een stomme film maken in de stijl van de films van Laurel en Hardy. Tot dat doel verzamelt hij grappen. Hij heeft er al honderd, maar zal pas met de film beginnen wanneer hij erin slaagt er zevenhonderd te verzamelen. Hemelvaartsdag VEENENDAAL Julianakerk 9.30 uur ds Wisgerhof. Vredeskerk 9.30 uur ds v. d Pol. Ger. Kerk Kerkewijk 9.30 uur ds Over- duin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur Prof. Kremer van Apeldoorn. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur ds Keuning. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 uur Leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 uur ds Mallan. Ned. Prot. Bond geen dienst. Leger des Heils geen dienst. RK Kerk Salvatorkerk, Partrimonium- laan 8 en 10.15 uur H. Mis. H. Willibrordkerk, Nieueweweg 8 en 10.15 uur H. Mis. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds Goedhart. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Lam van Lunteren. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Viegen. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 uur ds Molenaar. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Schipper. Ger. Gem. 7 uur ds Ligtenberg van Rotterdam. Oud Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds L. A. Klootwijk. Ger. Kerk 10 uur ds P. W. v. d. Veen. ACHTERBERG Oud Ger. Gem. woensdag 25 mei 7 uur ds Van Voorthuizen van Leersum. AMERONGEN Herv. Kerk 10 uur ds De Jager. Ger. Kerk 10 uur ds Zwaan. HEMEL VAARTS DAG VEENENDAAL: dr. W. Remme. Tel. 2061. RHENEN: dr. Paris jr. Tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr. Bakker, Leersum. Tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: dr. Th. S. ter Velde, Renswoude. Telef. 08387-450. SCHERPENZEEL: dr. Bartelink. Telefoon 03497-220. VEENENDAAL Gevonden: bruine jongensschoen; pya- ma; wit regenjasje; gele meisjesjas; lijm- tang; bruine plastic portemonnaie met in houd; khaki windjack; grijze regenjas en een paar bruine handschoenen; damesrij wiel; aanzetslinger; bruine kinderporte- monnaie met inhoud; zwarte nylon hand schoen; duimstok; bankbiljet van 25, rode snelbinder; blauw manchester jon gensjack; jonge hond; groene muts; sleu tel; speelbootje; grijs vestje; geblokte handdoek en blauw zwembroekje; zonne bril; zwarte hond; regenjas; kant; kat; boodschappentas; doublé herenhorloge m. bruin bandje; gasmasker. Verloren: zwemabonnement; paar brui ne herenglacés; huissleutel; rode autoped; beige kinderjas; lichtgele portemonnaie; bruine portemonnaie inh. 0,50; witte plastic portemonnaie inh. plm. 1,30 en zwemabonnement; bankbiljet van 10, grijze vulpen merk „Mont Blanc"; tas inh. zwemabonnement, handdoek en zwem broek; blauw jasje; grijs-zwarte tweed jas; blauwe regenjas; bruine portemonnaie inh. 2 medailles en 0,29; zwemabonne ment; lichtblauwe jongensregenjas. (Vervolg van pagina 1) Wie niet horen wil moet maar voelen, vond ook rechter v. d. Brand. Vonnis conform. De 19-jarige student P. uit Wagenin gen moest vrijdag voor het kantonge recht in zijn woonplaats verschijnen, omdat hij in het donker gefietst had zonder achterlicht. Dat klopt inderdaad, gaf verdach te toe, maar ik had haast en heb 't er daarom maar op gewaagd. Ik had de schikking wel willen betalen, maar het was toen juist het eind van de maand en ik kon die vijf gulden niet missen. De officier wilde het bij de voorge stelde transactie laten, maar rechter v. d. Brand vond geen enkele reden om beneden de normale boete van 7,50 te blijven. H., schilder te Wageningen, kreeg enige tijd geleden een proces-verbaal omdat hij op de Molenstraat en de Sta tionsstraat in zijn woonplaats met zijn bromfiets de maximumsnelheid zou hebben overschreden. De politie, die enige tijd achter hem gereden had, had een vaart van 40 km moeten voeren om H bij te kunnen houden. Waarschijnlijk was het wel wat meer dan 30, maar toch beslist geen 40 km, zei H. toen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verscheen. Mijn bromfiets is afgesteld en ik heb op die wegen zeker niet met vol gas gereden. U geeft toe, dat uw snelheid in ieder geval wel te hoog was. Waarom houdt u zich eigenlijk niet aan de voor schriften, wilde rechter v. d. Brand weten. Je rijdt altijd weer harder dan je denkt, antwoordde H. Eis 30,of 6 dagen. Vonnis 25, of 5 dagen. (25) Het toernooi gaat verder. Al is er met de komst van Lorca even een schaduw over het feest gevallen thans merkt niemand meer iets daarvan. De ridders bekampen elkaar vol vuur en er valt menig staaltje van knappe vechtlust en rijvaardigheid te bewon deren. Het is tenslotte Aram die als winnaar uit het strijdperk treedt. De een na de ander heeft het onderspit moeten delven tegen zijn rijkunst en tref zekerheid en Presto staat van louter plezier te dan sen, wanneer zijn meester uit handen van de Her togin de zilveren degen ontvangt. Doch dan dondert plotseling de stem van heer Lorca over het veld. „Genoeg! Ik ben gereed! Waar blijft de kampioen?" Reeds staat de zwarte ridder aan het ene einde van de wedstrijdbaan. Aram leidt zijn paard naar het andere einde. Een ogenblik nemen de twee tegen standers elkaar op. Lorca zit hoog te paard. Het vizier bedekt opnieuw zijn gelaatstrekken. Dan gaat de vlag van de scheidsrechter naar beneden en de twee ruiters stormen op elkander toe Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 2