Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Is Veenendaal nog niet rijp voor openbare plantsoenen? MULDER VOORJAARSWINKELWEEK BRACHT ENORME DRUKTE 20.000 M-brigadiertjes gaan „M-dag-U" vieren .'OSS2 MELIS OPTIEK 34e jaargang WOENSDAG 1 JUNI 1960 Nr. 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Inwoners krijgen f 50.000,- per jaar voor verfraaiing van woonplaats MEER ZELFDISCIPLINE Veertig jaar bij het onderwijs JÊÊm Personenauto dook van de weg ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN Lilliputstad-manager J. H. M. van Baer: Lilliputters worden niet geëxploiteerd VANAVOND LAATSTE KANS OP GRATIS REIS NAAR DUITSLAND Nederlandse firma ontwierp speciale M-trui Waterpolo: Programma van deze week Hoofdagent Huissteden - 25 jaar politieman - gehuldigd Afscheid, bevestiging en intree ds. G. H. van Kooten RHENEN Technici naar Rhenen Naar Amerika? RENSWOUDE Dierenwet dit najaar in de Kamer DE KLOMP Aardappels rooien! Wat nu WFIT. KINDERBRILLEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 503427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Wanneer de Dienst Gemeentewerken in Veenendaal een dagrapport zou bij houden, over de plantsoenen in onze gemeente, dan zou driekwart van de jaar gang bij de zogenaamde zwarte bladzijden horen. Als men kennis neemt van de schade die jaarlijks aan de plantsoenen wordt toegebracht, dan zou men als boekhouder van deze dienst geneigd zijn het bijltje er bij neer te gooien. De aanleg en het onderhoud van de brokjes groen tussen de stenen massa's vergen jaarlijks een bedrag van rond 50.000,Goed beschouwd zou geheel Veenen daal uiterst zuinig moeten zijn op de schaarse plekjes die hun best doen het dorpsbeeld te verfraaien, maar de nuchtere cijfers spreken een geheel andere taal. En de meest verfoeilijke is die van de moedwillige vernieling. Naar aanleiding van de ergerlijke ver nieling van pas geplaatste bloembakken op het SI. de Bruïneplein in Veenendaal- zuid hadden wij een onderhoud met de opzichter van de Dienst Gemeentewerken, de heer Bezemer. Ook oefende hij felle kritiek uit op de veel voorkomende ver nielingen en beschadigingen bij de plant soenen en groenstroken. „Op hetgeen op het Bruïneplein gebeurd is, wil ik verder geen commentaar leveren. Ieder welden kend mens zal dit optreden ten sterkste afkeuren en het experiment waarop wij al Vandaag 1 juni, herdenkt de heer W. Vaartjes, thans onderwijzer aan de Joh. Calvünschool te Veenendaal, het feit dat hy veertig jaar by het onderwijs werk zaam is. Ter gelegenheid hiervan wordt hedenavond in de aula van de VGLO- school aan de Geerseweg een receptie ge houden. Onderwijzer W. Vaartjes werd op 13 november 1896 te Steenwijkerwold gebo ren en doorliep, na de lagere school, met goed gevolg de kweekschool te Zwolle. Op 23-jarige leeftijd werd hij benoemd tot onderwijzer aan de lagere school te Ambt-Vollenhove, waarna op 1 april 1931 zijn benoeming tot onderwijzer aan de toen malige Ger. Gemeente school te Vee nendaal thans Joh. Calvijnschool volgde. De heer Vaartjes is behalve be stuurslid van de Ver. voor Ziekenhuisver- pleging, ook bestuurslid van de BLO- school in Veenendaal. Vóór de aanvang van de receptie zullen de voorzitter van het schoolbestuur ds. Keuning en het hoofd der school de heer G. G. Mijnders een toespraak houden. Van morgen hebben de kinderen hun meester al gehuldigd. Van de gelegenheid de jubilerende on derwijzer geluk te wensen, zullen onge twijfeld ook vele oud-leerlingen gebruik maken. Op Rijksweg 12 ter hoogte van de af rit Nieuweweg is maandagmorgen om kwart over zeven een personenauto uit Tel-Aviv (Israël) achteruit de 10-meter hoge dijk afgeduikeld. De uitwendig beschadigde auto kon, na door een ta kelwagen uit de struiken te zijn gevist, op eigen kracht de reis voortzetten Het ongeval ontstond door dat een in de richting Arnhem rijdende tankauto plotseling op de inhaalstrook ging rij den. De met een snelheid van meer dan 120 km. per uur achter de tankauto rijdende personenauto wilde toen juist passeren en kon door deze onverwachte manoeuvre van de tankauto niets an der doen dan krachtig remmen. Hierdoor draaide de auto om zijn as en reed vervolgens achteuit de dijk af. Drie wegwerkers, die juist uit een auto waren gestapt, werden in de le vensgevaarlijke val meegesleurd en lie pen ernstige verwondingen op. Zij zijn overgebracht naar het Julianazieken- huis. De bestuurder van de tankauto reed door maar is later door de politie achterhaald. NIEUWS UIT DE OMGEVING.... BENNEKOM. Het uurwerk in de oude Bennekomse toren staat dagen achtereen stil. Nadat de wijzerplaten veranderd zijn is er telkens wat met het uurwerk geweest en heeft het herhaaldelijk stil gestaan. De bevolking hoopt nu op een tijdige tijds aanduiding. DE BILT. Rob Touber, een Biltse chan sonnier, heeft een contract gesloten met MGM, zodat hij in juli naar Hollywood vertrekt. Hij was juist teruggekeerd van een korte trip naar Venetië waar hij aan een Franse televisiefilm meewerkte. De Biltenaar heeft ook nog gefilmd met Bri gitte Bardot. OTTERLO. Bij de uitspanning „Boerderij Mossel" heeft een vogel zijn nestje ge bouwd in de huls van een projectiel, dat in de oorlog door een kanon is afgevuurd. LUNTEREN. Bij het schommelen in een Lunterse speeltuin is een 16-jarig meisje uit Ede met haar hoofd tegen de ijzeren constructie van de schommel terecht ge komen. Met een hoofdwonde is zij naar een ziekenhuis overgebracht. FINANCIERINGEN jf£B K F WIJK 167 - TEt.SOpO VE E NEN DAAL J jJ$r ï/f' Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America onze hoop gevestigd hadden, is al voor een groot deel mislukt. Het heeft er veel van weg, dat Veenendaal nog niet rijp is voor openbare plantsoenen." i Deze kernachtige uitspraak is uiteraard niet alleen de oorzaak van het afkeurens waardige feit aan het Bruïneplein, dat misschien door een enkeling verricht is. I Integendeel al geruime tijd is de dienst i gemeentewerken in een strijd gewikkeld met de jeugdbaldadigheid. „Ik zal een i voorbeeld noemen", aldus de heer Beze mer, „er is een plantsoen in Veenendaal dat door de kinderen steevast gebruikt wordt als zandbak. Er is al zovele keren tegen opgetreden, maar wij kunnen er toch moeilijk de gehele dag bij gaan staan? Het is altijd weer hetzelfde liedje: het lopen door de plantsoenen, het vernielen van heesters - er zijn al vaste wijken die hiervoor aangeschreven staan - het ver trappen van bloemen, het plantsoen ge bruiken als voetbalveld en of dat nog niet genoeg is, het grondig vernielen van kost bare bloembakken." DE SCHULDVRAAG De klacht is gegrond, zonder meer, maar nu de schuldvraag! Waar ligt het aan dat de meeste plantsoenen in Veenendaal niet in ordelijke staat worden gehouden? Wanneer men het aan de Dienst Ge meentewerken vraagt, dan is er een kort en krachtig antwoord: de ouders van de kinderen. Bij de jaarlijkse uitgave houdt men van zelfsprekend rekening met de normale onvermijdelijke schade, die dan ook als vanzelfsprekend wordt geaccepteerd. Want welke gemeente met plantsoenen in Ne- deland zou die inwoners hebben, waarvan de kinderen nooit eens stiekum een bloem pje in het plantsoen plukken of een takje van de bomen? Natuurlijk niet één en daarom wordt hier ook rekening mee ge houden. Geheel anders-echter is - hoe hard dit ook moge klinken - de situatie in Vee nendaal. Bij het eerder genoemde voorbeeld van het plantsoen waar de kinderen „in de zandbak" zitten, worden volgens de Dienst, de kleintjes zelf door hun ouders heengestuurd. (Zie verder pagina 2) VEENENDALERS VERGETEN HUN WOONPLAATS NIET... Rasechte Veenendalers, die in de vreemde verblijven, vergeten hun woonplaats niet gemakkelijk. Eén van die rasechte Veenendalers is de heer G. Takken, die ieder jaar steevast van de partij is bij de auto tocht voor ouden van dagen, georgani seerd door de Veenendaalse vereniging „Oranjedag". De heer Takken, die één van de meest enthousiaste deelnemers aan deze tocht is, geeft ieder jaar weer een bijzonder tintje aan deze tocht. Hij is een amateur-kweker van bijzonder mooie dahlia's en heeft er een traditie van gemaakt om het bestuur van „Oranjedag" na elke autotocht een bloemenhulde uit zijn eigen tuin te brengen. Thans verblijft de heer Takken tijde lijk bij zijn kinderen, die naar Califor- nië zijn geëmigreerd, maar vergeten is hij Veenendaal in geen geval. En rond koninginnedag en bevrijdingsdag moe ten zijn gedachten weer in Veenendaal hebben vertoefd. Als blijk van medeleven met de Vee nendaalse feestelijkheden stuurde hij het bestuur van „Oranjedag" een an sichtkaart uit de Verenigde Staten. Schneiders Lilliputstad kwam, zag en overwon! Deze variatie op een roem ruchte uitspraak van een Romeinse veldheer typeert het beste het succes dat Schneiders Lilliputstad in Veenendaal heeft behaald. Enkele minder drukke uren daargelaten, hebben de voorstellingen in de stadstent enorme belangstel ling getrokken. Op Hemelvaartsdag bijvoorbeeld waren alle voorstellingen vol ledig uitverkocht en ook zaterdagavond stond een lange rij wachtenden voor het loket. Een dankbaar publiek vormden eveneens ongeveer vierhonderd(l) bejaarden die op uitnodiging van de Veenendaalse Winkeliersvereniging en Liiliputstad zelf, maandagmiddag gratis een voorstelling bijwoonden. Gister avond om tien vóór half zeven zette de trein met de complete stad zich in be weging naar Heerenveen, waar de lilliputters nieuwe roem zullen gaan oogsten. ter van Hollandse nationaliteit zich bij de stad aansloot. Helaas stierf haar man kort daarop, waarna zij er begrij pelijkerwijs onmiddellijk mee ophield. De Voorjaarswinkelweek, georganiseerd door de Veenendaalse Winkeliers vereniging „Handel en Nijverheid", behoorde j.l. maandagavond om 6 uur weer tot het verleden. De grootste attractie vormde ditmaal Schneiders Lilliputstad, dat een enorm aantal bezoekers getrokken heeft. Het gevolg hiervan was dat ook vele mensen van buiten Veenendaal de winkelcentra bezochten, hetgeen vooral tijdens het weekeinde duidelijk te zien was. De rode buss- n kregen een vracht inzendingen te verwerken van hen die een kans waagden op de hoofdprijs: een gratis dagtocht voor twee personen naar Duitsland. Deze tocht wordt op zaterdag 18 juni a.s. gehouden. De reis wordt gemaakt met twee bussen van de firma de Haas en één bus van de firma Vonk, terwijl het vertrek bepaald is op 's morgens half zes vanaf garage de Haas. De laatste kans op een gratis reis is tot vanavond 9 uur. Op dat tijdstip zul- Op dinsdag 7 juni a.s. zullen ongeveer 20.000 jongens en meisjes in Utrecht de Dag Van Unicef het Kinderfonds der Ver enigde Naties, op grootsë wijze vieren. Omdat het mede dankzij de belangrijke medewerking van het Nederlands Zuivel- bureau mogelijk was de Unicefdag zo groots opgezet te vieren, kreeg de dag voor dit keer de naam „M-dag-U". Vele van de duizenden toeschouwertjes zullen zijn gestoken in een M-trui, een nieuw, speciaal voor de M-brigadiertjes ontworpen produkt van een Nederlandse firma. In de Bernardhal zullen de kinderen ge tuige zijn van een reusachtig, door Carel Briels ontworpen en geleid bewegingsspel, dat de verbondenheid van de jeugd in de gehele wereld tot uitdrukking wil bren gen. Bij informaties bij het Ned. Zuivelbureau kon men ons niet meedelen hoeveel M-bri gadiertjes uit Veenendaal en omgeving de M-dag-U zullen bijwonen. Het bleek dat er meer dan 40.000 inschrijvingen uit het gehele land binnen zijn gekomen, terwijl de Bernardhal hooguit 20.000 kinderen kan herbergen. Het feest zal grote luister toe gevoegd worden door de aanwezigheid van H.K.H. Prinses Irene en Z.K.H. Prins Al- bert van Luik. len namelijk de bussen voor de laatste keer gelicht worden en zal de jury zich voor de vierde keer door de rijm pjes en slagzinnen heen moeten wor stelen. De inleveringstermijn voor het ver krijgen van een toegangsbewijs voor de op dinsdagmiddag 7 juni a.s. te houden filmmiddag voor de kinderen, is vastgesteld tot ZATERDAG 4 juni a.s. Tot en met deze datum kan men dus op het bureau Hoofdstraat 98, te gen inlevering van 50 bonnen een kaart in ontvangst nemen. De filmmiddag wordt in het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan gehouden en als prijs zijn er drie kinderfietsjes beschikbaar ge steld. De uitslag van de derde buslichting vindt men op pagina 2. V.Z.C. I NAAR ZUTPHEN De VZC-dames en adspiranten komen hedenavond (woensdag) voor de eerste maal in het water. Beide wedstrijden wor den gespeeld in „Bergbad". De adspiranten spelen om kwart voor acht tegen Woest- duin (Doorn) en de dames om kwart over acht tegen Wilskracht 1 (Utrecht). VZC I heren gaat donderdagavond naar Zutphen om de strijd aan te binden met Neptunus I. Na het hoopvolle begin door de 5-3 overwinning op NZC I ((Nijmegen) zijn de kansen van VZC ook voor deze wedstrijd gestegen, hoewel men er reke ning mee moet houden, dat ook een polo bal vreemd kan drijven. VCZ II, dat vorige week door sterke Polar Bears verloor krijgt eveneens op verzwakking j.v.m. té veel invallers van donderdagavond een zware opgave te vol brengen. Dit zevental speelt tegen, het Utrechtse DKR II. In de met bloemen opgevrolijkte theorie zaal van het gemeentehuis aan de Hoofd straat, vond vrijdagmorgen de huldiging plaats van hoofdagent A. v. Huissteden in verband met zyn vijf en twintig jarig dienstjubileum. Behalve de geschenken, die de jubilaris ingezelschap van zyn echt genote en kinderen, in ontvangst mocht nemen, werden er ook vele waarderende j woorden gesproken. Enkele hiervan waren afkomstig van burgemeester A. Bakker, welke in het kort de loopbaan van hoofdagent Huissteden memoreerde. Spreker maakte gewag van de moeilijke oorlogsjaren, waarin ook hoofdagent Huissteden verzeld raakte. Na de Driebergse periode werd de heer Huis steden indedeeld bij de verkeerspolitie, hetgeen burgemeester Bakker deed op merken: „Een verkeerspolitieman timmert in het bijzonder aan de weg. Uw taak is niet altijd gemakkelijk, maar het doet ons genoegen te kunnen, zeggen dat u het al tijd met beleid en takt hebt gedaan." In zijn gelukwens betrok burgemeester Bakker ook mevrouw huissteden en kin deren, waarna hij de jubilaris een grati ficatie overhandigde. Mevrouw Huisste den werd verblijd met een prachtig boeket bloemen. Van het gezamenlijk politieper soneel, dat voor zover mogelijk eveneens bij de huldiging aanwezig was, ontving de jubilaris een staande schemerlamp, j De korpschef van politie, inspecteur i Dekker, bracht dank voor het goede en nuttige werk dat Hoofdagent Huissteden hier had verricht. „En u mevrouw Huissteden, dank ik in het bijzonder voor de steun, die u man ge geven heeft", zei de inspecteur. Namens de oud-collega's uit de De Bilt, sprak wachtmeester Waanders een kort woord, hetgeen gepaard ging met het aan bieden van een bloem. Nadat brigadier van Bruggen een fruitschaal had aangebo den, sprak tot slot de jubilaris zelf een kort woord, waarin hij allen, die dit jubi leum voor hem een onvergetelijke dag hadden gemaakt, dank bracht. Onze oud dorpsgenoot, ds. G. H. van Kooten zal zondag 12 juni a.s. afscheid nemen van de hervormde gemeente van Genemuiden in de classis Kampen en de week daarna n.l. zondagamiddag 19 juni a.s. om v(jf uur in de Oude Kerk na vooraf in de morgendienst in de Nieuwe Kerk te zyn bevestigd door zyn zwager ds. Iz. Kok uit Zegveld, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Huizen in de classis Hilversum, waar hy beroepen is in de vacature van ds. S. Gerssen, die op 28 februari van dit jaar naar Utrecht is ver trokken en daar een week later intree heeft gedaan. Ds. Van Kooten werd op 18 juni 1919 uit een brood- en banketbakkersgezin te Vee nendaal geboren. Hij bezocht eerst het christelijk lyceum te Arnhem en studeerde daarna verder nog aan de rijks universi teit te Utrecht. (Tijdens zijn studententijd moest de heer Van Kooten van eind 1942, omdat hij de loyaliteitsverklaring weiger de te ondertekenen, tot aan het einde van de oorlog onderduiken). Nadat de heer Van Kooten begin 1948 door het provin ciaal kerkbestuur van Gelderland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde kerk en hij van september 1947 tot augustus 1948 eerst bij na een jaar te Kootwijkerbroek werkzaam was geweest als hulpprediker werd hij cp 20 oktober 1948 door drs. J. W. van der Linden uit 's-Gravenhage, toen nog pre dikant te Kootwijk, bevestigd als predi kant van de hervormde gemeente van Brandwijk in de classis Gorinchem. Op 6 april 1953 verwisselde ds. Van Kooten deze gemeente met die van Genemuiden! in de classis Kampen, waar hij werd bevestigd door zijn voorganger ds. N. Kleermaker uit Nunspeet, toen nog predikant te Lei den. Tijdens zijn ambtbediening te Genemui den was ds. Van Kooten o.a. praetor van de ring Kampen; voorzitter van de ring Kampen van hervormde jongelingsvereni gingen op gereformeerde grondslag; voorzitter van de afdeling Genemuiden van „Pro Juventute"; bestuurslid van de Stichting voor Maatschappelijk Werk te Zwolle; bestuurslid van het Johannes Cal- vijnlyceum te Kampen, en leider van de kadercursussen van de besturen van her vormde jongelings- en meisjesverenigin- gen in de ring Kampen. Ds. Van Kooten heeft zich te Genemuiden intens bezig ge houden met het jeugd- en instuifwerk en was mede een van de oprichters van de ring Kampen van hervormde meisjesver enigingen op gedeformeerde grondslag. Verder was ds. Van Kooten ook nog me dewerker aan „De Hervormde Vaan", het orgaan van de Bond van hervormde Man- nenverenigingen op geref. grondslag en aan het jongelingsblad „De Vaandrager". HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BEL- GIE. Boven: H.MM. de Koningin en Z.M. Koning Boudewijn rijden in een open auto van het centraal station naar het graf van de onbekende soldaat in Brussel. Onder: Prinses Beatrix en Prins Albert van Luik in de auto, eveneens op weg naar het graf van de onbekende soldaat. Op 1 juli organiseren hoofden van gemeentewerken van diverse Neder landse gemeenten een excursie naar de gemeente Rhenen. Er is een uitgebreid programma voor deze dag opgesteld, beginnende met een samenkomst in hotel „De Stichtse Oever" aan de Rijn. De dag wordt gevuld met bezoeken r>an de Gunera+oren, de Rijnbrug, nieu we wegen en wijken, schoolgebouwen, natuurbad en dierenpark Ouwehand, nieuwbouw, kampeercentra en bezich tiging van het prachtige natuurschoon rond Rhenen. Ook het nieuwe pomp station van de Waterleiding Maatschap pij zal worden bekeken, terwijl ten slotte ook nog „De Koerheuvel" wordt beklommen, waar de thee wordt aan geboden door Rhenen's burgemeester. Bij vrijwel iedereen die deze typische samenleving aanschouwd heeft, zal on middellijk de vraag gerezen zijn: „waarom zijn deze mensen zo klein ge bleven?" En er zullen ongetwijfeld ook bezoekers met gemengde gevoelens de stad verlaten hebben, zich afvragend of deze mensen inderdaad gelukkig zijn met dit leven. Of zij zich, door de nood gedwongen, moeten laten tentoonstel len om in hun onderhoud te voorzien, waardoor het komische element in feite diep-tragisch is. Deze, en meerdere vragen hebben wij voorgelegd aan de man die contacten legt met verenigingen en alle toernees voor Lilliputstad voorbereidt, manager J. H. M. van Baer. Meer dan 22 jaar zit deze Hagenaar in de showbusiness en zijn oordeel over „de kleine mensen" laat geen twijfel over. De lilliputsamenleving in de vorm, zoals die zich in Veenendaal presen teerde, ontstond in 1547, dus al meer dan vierhonderd jaar geleden. De di rectie is in de loop der jaren overge gaan van vader op zoon en thans is het Erich Schneider welke de traditie voortzet. Het programma wordt elk jaar waar nodig uitgebreid en vernieuwd. Het ge zelschap is nu al volgeboekt tot en met eind volgend jaar voor optreden in Nederland en Oostenrijk. Voor 1963 heeft men een aanvraag in behandeling van een grote tentoonstelling in Ame rika, maar of deze door zal gaan was nog niet bekend. De artisten krijgen twee maanden vakantie per jaar. Een deel van hen gaat dan logeren bij familie, terwijl anderen hun intrek nemen in een in 't klein gebouwde flat bij Wies- lock in de nabijheid van Heidel- berg. TIENJARIG CONTRACT Dit jaar werken er 34 lilliputters mee aan de toernee, onder wie acht nieuwe lingen .De artisten zijn verbonden aan een 10-jarig contract en vormen zo doende al heel gauw één grote familie. Af en toe gebeurt het ook dat een lilliputter de stad gaat verlaten, zoals vorig jaar toen Netty, een lief, knap en bijzonder klein vrouwtje bij het berei ken van de 70-jarige leeftijd de stad vaarwel zei. Het afscheid na al die jaren van samenwerking met de ande ren, viel zwaar, zeer zwaar. Opvallend is dat in meer oostelijk Europa de meeste lilliputters te vinden zijn. Vandaar ook dat alle artisten af komstig zijn uit Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Duitsland. Het is één keer voorgekomen dat een lilliput- Ter herdenking van het 50-jarig bestaan van de afdeling Apeldoorn der Nederland se Vereniging tot bescherming van Die ren is op 27 en 28 mei j.l. in genoemde plaats een jaarvergadering gehouden. Op deze vergadering werden o.m. vier voor stellen van de afdeling De Gelderse Vallei (Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude) behandeld. De vier voorstellen bestonden uit: voor koming van brand in stallen en asyls, stichting van het nationaal museum voor Dierenbescherming, verordening tot be scherming van de kettinghond. Na een levendige discussie over deze voorstellen, welke zeer belangrijk werden geacht, wer den de twee eerstgenoemde met algemene stemmen aanvaard. Het voorstel de kosten districten voor rekening der verenigingen te brengen werd niet noodzakelijk geacht wegens af wijzend prae-advies van het hoofdbestuur. Het laatste punt werd, hoewel goedge keurd, aangehouden in verband met de komende Dierenwet die in het najaar aan de 2e kamer ter behandeling zal worden aangeboden. De vereniging De Gelderse Vallei werd bijzonder dank gebracht voor hun belangrijke bijdrage in het uitzonder lijk belang der dieren. VERKEERSDIPLOMA Van de openb. lagere school te De Klomp slaagden voor het verkeersdiploma te Ede de volgende leerlingen: Marinus van Bur- ken, Jan Hendriks, Cornelis Meerveld, Al berta Mater, Aartje van den Brink en Grietje Groeneveld, waarvan Alberta Ma ter het diploma „met lof" verkreeg. Twee leerlingen moesten worden afgewezen. Dit zijn de leerlingen van de chr. school te Overberg, die ge slaagd zijn voor het verkeersexamen. Rechts het hoofd der school, dhr Schreu- ders. De diploma's ontvingen zij vorige week woensdag tij dens een gezellige bijeenkomst in het Clubhuis te Ameron- gen. SPELING VAN DE NATUUR In de loop van het gesprek dat we tussen de voorstelling door met de heer Van Baer hadden, kwam uiteraard de vraag naar voren, door welke oorzaak er lilliputters zijn. „Laat ik eerst met nadruk zeggen dat er geen Lilliputter-stam bestaat" vertelde onze gastheer. Alle ouders van onze lilliputters zijn normaal, net zo normaal als u en ik en al die mensen die komen kijken. Onze mensjes zijn normaal geboren en pas toen ze een jaar of vijf, zes werden werd de zeker heid verkregen dat ze niet meer zouden groeien en dus altijd zo klein zouden blijven als ze op dat moment waren. Het is dus gewoon een stagnering in het groeiproces, want er is bij ons een familie bij, bestaande uit twee vrouwe lijke en een mannelijke lilliputter, die ouders en vier broers en zusters heb ben van normale lengte. Weet u wat de mensen vaak doen? Ze vergelijken de lilliputters met zoge naamde dwergen, die meestal niet nor maal zijn gebouwd, een groot boven lichaam hebben met te korte of te lange armen of een te groot hoofd. Het tegen deel is echter waar, de meeste van ons kregen een opleiding voor beroepen van de meest uiteenlopende aard, zoals koopman, horlogemaker, kleermaker en modiste. Helaas - en dat is juist het kardinale punt - lukte het hen niet na deze opleiding een werkkring te vin den, omdat men hen door het formaat (zo is toch de harde praktijk?) nooit voor volwaardig heeft willen aanzien en daarom niet in dienst wilde nemen." UITSLAG PUZZELRIT Maandagavond organiseerde de PJGU, afdeling Woudenberg, voor haar leden van de vereniging Tot nut en genoegen en De toekomst een puzzelrit bij café Marktzicht waarvan de uitslagen als volgt zijn. Auto's le H. v. d. Vliert, Woudenberg; W. Hart- hoorn, Scherpenzeel en B. ter Maaten, Woudenberg. Motoren: C. ter Maten, Woudenberg en C. Velthuizen, Scherpenze"1. Bromfietsen: G. v. d. Peut, Scherpenzeel; W. van Ginkel Renswoude en R. ter Burg, Scherpenzeel. PIOS-RIT De auto-, motor- en bromfietsenclub PIOS organiseert vrijdag 27 a.s. een twee de competitierit. Start om 7.30 uur bij café Marktzicht. Dat de ambtenaren van Plantenziekte- kundge dienst, voor wat betreft „aardap pelmoeheid" strenge maatregelen nemen, bleek weer eens dezer dagen, toen de heer Van Kampen, bezitter van een volkstuin tje in Scherpenzeel, opdracht kreeg om binnen twee dagen een honderdtal pollen aardappelen te rooien. Bij weigering hier van zouden de aadappelen gerooid worden op kosten van de huurder en zou tevens proces-verbaal worden opgemaakt. EVANGELLISATIESAMENKOMST Uitgaande van de Bond van Vrije Ean- gelische gemeenten in Nederland wordt er woensdagavond 1 juni as., in het vereni gingsgebouw aan de Molenweg te Scher penzeel weer een evangelisatiesamenkomst gehouden. Spreker is ds. J. A. Hamers uit Zwolle over het onderwerp „Uitnodiging tot het feest." Nadat Spanje eerst geweigert heeft in Moskou te spelen, zullen volgens een of ficial van de Spaanse voetbalbond de wed strijden tussen beide landen toch doorgaan Adolf Eichmann die in Israëlische han den gevallen is, vond zijn arrestatie „een opluchting". Hij verklaarde al die tijd on der vreselijke druk geleefd te hebben. Bij de aardbeving in Chili zou een spleet in de aarde ontstaan zijn van 40 km lang en ruim 5000 meter breed. Vórige week zijn op een eiland in de Stille Oceaan twee Japanse soldaten ge vonden, die nog niet wisten dat de oorlog afgelopen was. Een Zwitserse expeditie is er deze maand in geslaagd een ruim 8000 meter hoge bergtop in de Himalaya te beklim men. De algemene vergadering van de kerk van Schotland zal in haar Royal adress kritiek uitoefenen op het gedrag van de koninklijke familie op zondag. Maandag zijn in Oostenrijks Tirol twee doodgevroren Duitse alpinisten gevonden, die onderweg door slecht weer verrast zijn. Een zeldzaam verschijnsel deed zich voor in Zuid-Israel toen een wolkbreuk plaats vond in de woestijn. In Hatert, de toekomstige voorstad van Nijmegen, komt op den duur een neder zetting van 30.000 mensen KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Op woensdag 25 mei j.l. hebben op sporingsambtenaren van PTT in sa menwerking met de gemeentepolitie te Zwolle, de klandestiene zender „de Vliegende Hollander" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 45-jarige brood bezorger G. J. S. te Zwolle. 'V OOK IN DE GROOTSTE SORTERING 2ieKtNFMDSlWtR<H1CIBR H00FDSTR 51 TEL:3184VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1