DE VALLEI PUDDING GRATIS PUDDINGSAUS CH0C. HAGEL Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Regelrecht naar Witteveen voor de leukste, de sterkste kinderkleding die er is! Felle debatten over Christelijke ulo Op zoek naar „Het Melkwoud" Voor de Jeugd Het achtergebleven eendje -feu*F** VEILING Eist begrafenis KRUIDENIERSCURSUS UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL 123456789 Elk derde pakje Een (lesje voor 32 cent Elk tweede pak voor 38 cent Blik FRUITCOCKTAIL blik GESN. PERZIKEN samen 150 cent Voor een A. W. de H a a s DIVERSEN Gevraagd per 1 juli a.s. een net winkelmeisje GeHa VAN LEEUWEN ADMINISTRATIEVE KRACHT (Mr.) Flinke Kantoorbediende N.V. Heko Spanten Het meest interessante agendapunt tüdens de Scherpenzeelse gemeenteraads vergadering was woensdagavond het debat over een, door het bestuur van de vereniging tot stichting en instandhouding van een school met de Bijbel te Scherpenzeel ingediend verzoek, om medewerking bü het stichten van een Chr. ulo. De heer H. J. Blanken (VVD) bepleitte, gesteund door de PvdA-fractie, een ulo-school met een bestuur op een zo breed mogelijke basis. Jaarlijks volgen ongeveer 70 leerlingen uit deze gemeente uitgebreid lager onderwijs in Barne- veld, Amersfoort en Veenendaal. Voor de nieuwe school hebben zich reeds meer dan 50 leerlingen aangemeld voor het eerste leerjaar. Dit aantal zal nog sterk toenemen, althans volgens de verwachtingen. Het schoolbestuur stelt zich voor zo spoedig mogelijk met dit onderwijs te beginnen en in de nabije toekomst een vierklassige school te kunnen bouwen. De besturen van de omliggende ge meenten hebben ook hun volle medewerking toegezegd. Tegelijk moest de raad bij het ver lenen van de medewerking besluiten zich te zullen onthouden van oprichting van een overeenkomstige openbare school. Toen de raad aan dit agenda punt toe was, werd de behandeling hiervan, op verzoek van de heer Blan ken, even opgeschort om dr. Renken (PvdA), die nog niet aanwezig was in de gelegenheid te stellen aan de be raadslagingen deel te nemen. Na de komst van de PvdA-fractieleider, groei den de beraadslagingen echter uit in felle politieke debatten. De heer Blan ken opende het gesprek over dit onder werp. Hij verklaarde niet tegen Chr. onderwijs als zodanig te zijn, doch was bang, dat een Chr. uloschool, zoals voorgesteld, het openbaar lager onder wijs geheel zou gaan verdringen. Het Chr. uitgebreid lager onderwijs zou ge heel aansluiten op het bijzonder onder wijs ter plaatse met als gevolg, dat leer lingen van het openbaar lager onder wijs niet goed hierop aansluiten zou den. Het meeste heil zag de heer Blanken in een Chr. ulo met een bestuur op een zo breed mogelijke basis. Dan alleen, zo zei hij, is er een waarborg, dat 90 van de Scherpenzeelse ingezetenen hun kinderen zonder bezwaar naar deze school sturen. Bovendien achtte de heer Blanken de tijd te kort geweest om deze kwestie van alle kanten te hebben kunnen bezien. De raadsleden hebben b.v. geen kennis kunnen nemen van de statuten van de bijzondere school, waarin b.v. de politieke gezindheid van het aan te trekken schoolhoofd staat omschreven. De heer Blanken verzocht om deze kwestie tot de volgende raads vergadering uit te stellen, opdat over leg met het Chr. schoolbestuur kan ge schieden over vorming van een ulo schoolbestuur met eenzo breed moge lijke basis. De AR-wethouder, de heer G. van Kampen, voelde weinig voor de zaak te vertragen. Volgens hem moest deze aangelegenheid zoveel mogelijk bespoe digd worden om nog voor de winter de Scherpenzeelse jeugd in de gelegenheid te stellen in eigen gemeente uitgebreid lager onderwijs te ontvangen. In de suggestie van de heer Blanken dat het nieuwe schooloofd wel gerefor meerd zou moeten zijn. zag spreker een listige poging verdeeldheid te zaaien tussen de AR- en CH-fracties, wat de heer Blanken ontkende. De heer Blan ken wees erop dat er nu nog ruimte was voor overleg. De heer J. v. d. Ham vond dat de heer Blanken van de CH-fractie niet mocht verwachten dat zij tegen Chr. onderwijs is. Voor nadere inlichtingen omtrent de bestuurssamenstelling van de op te richten uloschool verwees de heer Van den Ham, de heer Blanken naar het Chr. schoolbestuur, omdat die de aanvraag om medewerking had in gediend. De heer Blanken beklemtoon de nog eens dat de personeelsbenoe- ming een grote rol speelt. Bij het Chr. onderwijs heeft de raad geen enkele zeggenschap hierin, terwijl dit bij het openbaar onderwijs wel het geval is. Wethouder Valkenburg ging vervol gens de groei en de samenstelling van de school met de Bijbel na. Spreker was er beslist tegen dat Scherpenzeel bin nenkort twee noodlijdende uloscholen kent. Spreker vroeg zich af wat er ach ter het voorstel van de heer Blanken om verschuiving van behandeling schuilt. Het is toch niet uw bedoeling om in die tussentijd een spaak in het wiel te steken. Overigens was hij er wel voorstander van dat de toekomstige uloschool een zo breed mogelijke basis krijgt. De heer J. H. E. Sterk (SGP) toonde zich ook geen voorstander van uitstel. VREEMD De heer J. v. d. Weert (PvdA) vond het gelijktijdige besluit om niet aan het stichten van een openbare ulo mee te werken vreemd. De heer Blanken ver weet de heer Van den Ham, door zijn afwijzende houding ten aanzien van het uitstellen, de belangen te behar tigen van slechts 50 °/o van de Scher- zeelse bevolking en niet voor het alge meen belang te werken. De heer Van den Ham vond dit maar een krasse uit drukking. Het voorstel van de heer ZADEL DE BOOT! In Groot-Brittanië wordt de zeilsport niet alleen meer door de rijken beoefend. Er zijn duizenden vurige zeilers, die over kleine bootjes beschikken, en sommi gen brengen het zelfs zo ver, dat zij hun eigen vaartuigje bouwen. Zij moeten met huivering hebben geluisterd naar de BBC- uitzending, waarin Ernie Bradford iets vertelde over de geschiedenis van de zeil sport, die eigenlijk begon toen de Hollan ders Koning Charles II met een plezier- zeiljacht - de „Mary" - verrasten. Dit was in 1660. „Ik vraag me wel eens af wat Lord Cardigan van onze moderne zeilscholen zou zeggen", aldus Bradford. Hij be schouwde zijn jacht meer als een zee- kiezend paard en was, dan ook altijd in vol ornaat, met sporen en al. Hij was het ook, die op de vraag van de schipper „Wilt U het roer nemen, my lord" antwoorde: „Nee, dank U, ik neem nooit iets tussen de maalijden door!" Blanken, deze kwestie uit te stellen werd hierna in stemming gebracht. Het werd verworpen met zes stemmen te gen en vijf voor. V oor het uitstel stemden de heren Renken, De Jonge, v. d. Weert (allen PvdA), de heer Blan ken (VVD) en wethouder Valkenburg (CH). De gemeentelijke garantie dat niet zal worden medegewerkt aan de stich ting van een openbare ulo werd ge geven met de stemmenuitslag 7-4. Ook hier stemden PvdA en VVD tegen. De heer Van de Weert noemde de handel wijze van de Prot. Chr. fracties be krompen en noemde het geen bewijs van het standpunt dat men voor het dienen van het algemeen belang zitting in de raad heeft. SOLLICITANTEN Met de agendapunten zoals voorstel len tot het bestraten van een gedeelte van de Eikenlaan, verkoop van een stuk grond aan de heren H. en P. Valken burg aan de Prinses Marijkelaan, het bouwen van vier woningwetwoningen aan het Oosteinde en een krediet be schikbaar te stellen voor de aanleg van hoofdleiding van de waterleiding aan de Vlieterweg, ging de raad akkoord. Bij het voorstel benoeming van een ge meente-arbeider, ontstond wederom enige discussie. Bij de toelichting op de begroting 1960, alsmede in het rapport van de begrotingscommissie, is erop gewezen, dat het aantal gemeente-ar- j beiders in verband met de toenemende i werkzaamheden en ook doordat sinds 1 januari het gemeentelijk gebied is uitgebreid, diende te worden uitgebreid. I Na oproep meldden zich elf sollici- tanten. Op de voordracht stonden: 1. N. Jansen; 2. R. Huisman en 3. G. van Setten. Nadat de heer Van de Weert (PvdA) voorkeur had betoond voor nr. 1 van de voordracht volgde_ er een schriftelijke stemming. Met 7 stemmen voor de heer Huisman en 4 voor de heer Jansen, werd eerstgenoemde be noemd Vervolgens was aan de orde het invoeren van een rioolbelasting. Het eerste gedeelte van het rioleringsplan is zover gevorderd dat dit gedeelte voor aansluiting kan worden vrijgegeven. De belasting bedraagt 15,per jaar. De heer P. de Jonge (PvdA) vond het niet billijk dat een fabriek of slagerij hetzelfde bedrag gaat betalen als een woonhuis. Meer profijt van het riool wilde hij ook hoger laten betalen. Ook dr. Renken kwam dit wenselijk voor. Van een aantal bewoners van de Oranjebuurt was een schrijven ontvan gen, waarin zij kennis gaven van hun medewerking aan de bouw van een speeltuin in deze wijk. De heer Jonker informeerde naar de mogelijke aan schaf van een graflift op de begraaf plaats. De heer Harthoorn vroeg de SPORTCENTRUM VOOR LONDEN: 2 MILJOEN De werkzaamheden aan de bouw van het 2 miljoen kostende Nationale Re creatie Centrum van Crystal Palace in Londen zullen terstond ter hand wor den genomen. Dit recreatie centrum is bedoeld om de Britse jeugd aan te moe digen deel te nemen aan een zeer grote verscheidenheid van takken van sport en atletiek om een Olympisch peil te bereiken. Dit is medegedeeld door de Londense Graafschapsraad, die een in schrijving voor de bouw van het cen trum op een terrein van 36 acres van het oude tentoonstellingsgebouw Crys tal Palace heeft aangenomen. Wanneer he tin 1963 zal zijn voltooid, zal het centrum worden beheerd door de Central Council of Physical Recrea tion met financiële hulp van het minis terie van Onderwijs, de Londense Graafschapsraad en andere organisa ties. Overdekte faciliteiten zullen in een groot gebouw worden ondergebracht, waaronder een sportzaal, een zwemzaal, oefenzalen, banen voor squash, een le zingenzaal en kleedkamers. Buiten zal er arena komen voor atle tiek en voetbal met een tribune voor 12.000 toeschouwers en belendende oefenfaciliteiten voor atletiek en voor andere sporten. Er zal een 11-verdie pingen hoog internaat worden gebouwd ter herinnering aan wijlen koning George VI. De Stichting Koning George VI heeft 100.000 voor dit doel bijgedragen. NIEUWE PLATTEGROND VAN ONDERGRONDSE Bezoekers aan Londen zullen hun weg in de ondergrondse dit jaar gemakkelijker kunnen vinden met behulp van de nieuwe plattegrond, die in vitrines op de stations zal word engeplaatst en waarop het inge wikkelde lijnenstelsel in eenvoudiger vorm wordt weergegeven. London Transport's diagram van de ondergrondse, sinds 30 jaar welbekend bij Londenaren en bezoe kers, heeft een nieuw gezicht gekregen en wordt thans op de 279 stations in gebruik genomen. De nieuwe kaart is gemakkelij ker te lezen, geeft een beter geografisch beeld van de zeven lijnen en verschaft nu bovendien inlichtingen over de Londense luchthaven met de verschillende eindsta tions en over de belangrijkste spoorweg stations. aandacht voor loslopende honden, daar deze veel schade in tuinen aanrichten. De heer J. v. d. Ham leek het instellen van een parkeerverbod op de weg rond het Plein 1940 gewenster dan zijn eer der voorgestelde éénrichtingsverkeer op deze weg. Verder vestigde hij de aandacht op het haveloze bushokje op dit Plein. De heer Renken gaf het col lege van b. en w. in overweging zo nodig in samenwerking met Renswou- de een maatschappelijk werkster te be noemen. Aan het begin van deze voltallige vergadering vroeg wethouder Valken burg het woord naar aanleiding van de herbenoeming door de Kroon van burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg als burgemeester van de gemeente Scherpenzeel. De wethouder complimenteerde de burgemeester met deze vierde benoeming en wees erop dat Scherpenzeel in burgemeester Hoy tema altijd een warm ijveraar heeft voor de morele, zedelijke en materiële belangen van de gemeente en zijn in woners. Namens de raad overhandigde wethouder Valkenburg een fraaie fruit mand. JONG LEVEN OP DE GREBBEBERG In Ouwehands Dierenpark is voor de tweede maal in dit voorjaar nieuw leven geconstateerd. Het begon al heel vroeg met jonge bruine beren, die het intussen prima maken en al flink uit de kluiten zijn gewassen. Enkele dagen geleden werd - en dit is een bijzonderheid op zich - een rendiertje geboren, terwijl ook de hals- bandpecaries, nog niet zolang geleden aan gekomen, vrijwel tegelijkertijd gezinsver meerdering boekten. De nieuwste aanwinsten „doen" het al len uitstekend. POCKET BOOKS IN DERTIG TALEN OP LONDENSE TENTOONSTELLING In Londen wordt een tentoonstelling ge houden van pocketbooks in dertig talen, onder de titel „Paperbacks across the Frontiers". Het doel van de tentoonstel ling is om aan te tonen dat terwijl de jongere naties vastbesloten zijn om anal fabetisme te bestrijden, de gevestigde na ties aan de strijd moeten deelenmen om dat het gedrukte woord een mogelijkheid verschaft om de hoofden en harten van miljoenen mensen te bereiken. De ten toonstelling omvat 1000 pockets. LAUGHARNE (Carmarthenshire, South Wales): Een duizend jaar lang was dit kleine vissersdorp in een vredige slaap gedompeld. Tot het jaar 1948. Toen werd het plotseling getroffen door een orkaan - een korte, dikke, woeste or kaan, met een warrige haardos, een zangerige stem, luisterend naar de naam Dylan Thomas dichter, dronk aard, charmeur, minnaar, genie. Dylan Thomas betrok met zijn vrouw en kinderschare „The Boat House", een klein huisje, gelegen aan de water kant, met uitzicht op de prachtige Car marthen Bay. Als hij zich daar niet onderhield met vrienden, of vechtend, liefhebbend of slapend aan te treffen was, was hij meestal wel te vinden in een van de dorpsherbergen, waar hij met de stamgasten ettelijke pinten bier zwolg, of was hij aan het werk - in af zondering - in het kleine hutje op de rots boven zijn huis. De dichter bracht de laatste vijf jaar van zijn onstuimig leven in Laugharne door. In die tijd schreef hij „Onder het Melkwoud", dat thans algemeen als zijn meesterwerk wordt beschouwd. In Laugharne zijn betekent zich midden in de vreemde schijnwereld van het toneelstuk bevinden. Want deze zelfde huisjes, herbergen, boerderijen en vis sersschuiten inspireerden Dylan Tho mas tot het schrijven van zijn verhaal. Maar lang voordat de wereld ge troffen werd door de woorden-symfonie van Dylan Thomas, trok Laugharne reeds vele groten en beroemden - Ko ning Henry II, Koning Edward III, Oliver Cromwell en recenter, de schil der Augustus John en de schrijver Charles Morgan. Zoals vele andere steden aan de monding van een rivier, bezit Laug harne een kasteel. In feite is de ge schiedenis van het dorp ongeveer even oud als het kasteel, dat omstreeks 1100 werd gebouwd. De eerste eigenaren waren de Prinsen van Wales. Andere bewoners zijn o.a. Henry II, Edward III en Sir Guido de Brian, Lord High Admiral of England. Een van de klein dochters van Sir Guido trouwde een man uit Wales, Owen Laugharne ge- Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 3 juni Gert Teunissen. 3 Diny v. d. Haar. 3 Tineke Kok. 3 Jan v. Viegen. 3 Frits v. d. Bovenkamp. 3 Janny van Wijk. 4 Gerda en Ria van Ruyswijk. 4 Henny v. d. Berg. 5 Marijke Brinkman. 6 Gijs van Toorn. 6 Gerda Schoeman. 7 Anneke van Loo. 8 Joke Willemsen. 9 Aafke Hoevens. Allemaal hartelijk gefeliciteerd. OPLOSSING RAADSELS I. Bunzing, bureau, buskruit, bui zerd, burger. II. Een sinaasappel. III. Kalk, Aser, Lena, krab. I. Mees, Kees, wees. II. Een koperslager of afslager. III. Gewei, graat, tafel, klein, molen, wafel. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. - - X - - - - X - - - - X - - X - - X - - - - X - - X - - - - X - - - - X - - - - X - - le rij ligplaats voor schepen. 2e rij koopt men bij de slager. 3e rij ander woord voor erwtensoep. 4e rij bloedgever. 5e rij zeevis. 6e rij kleur. 7e rij frisse, koele wind. 8e rij schuw roof diertje. 9e rij het tegenovergest. van smal. 10e rij als vierde rij. Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Noord-Drente. II. Ik ben een puntig hout- of ijzer deeltje en besta uit 8 letters. Verander mijn derde letter (een 1) in een r, dan word ik een loper op korte afstand. III. Welk bed ligt dikwijls in de regen? Maar 't hindert niet, het kan er tegen! Voor jongeren. I. Bij welke wolken, groot en zwaar, Is toch voor regen geen gevaar? II. Onder deze 9 cijfers moet de naam van een figuur uit de sprookjeswereld komen. 7 8 2 is de vijfde maand. 6 9 5 3 is het tegenovergestelde v. vol. 12 6 moet je slikken als je ziek bent. III. Ik ben een deel van het huis. Ver ander je mijn eerste letter dan word ik een werktuig van de timmerman. Ergens aan de rand van een heideveld had een) moedereend een maand zitten broeden op tien eieren. Het nest was prachtig verstopt in het struikgewas en de eend had ongestoord kunnen broeden. Op een mooie lentemorgen kropen er tien eendekuikentjes uit de eieren. Moeder koesterde ze onder haar vleugels en na een uurtje waren ze al helemaal opge droogd. Het waren tien aardige donsbal letjes met oranje-gele pootjes geworden. Moeder eend zou er zo mee in het water kunnen, maar in de buurt was helemaal geen water te bekennen, want de heide was droog en dor. Moeder eend stak haar snavel eens in de lucht en toen wist ze ineens welke kant ze op moest om water te vinden. Dat was een heel eind weg, wan meer dan twee km verder was een kolk, daar wilde de eend met haar jongen naar toe. Dat zou een lange reis worden voor het jonge goedje. „Kwak-kwak," sna terde de eend en dat betekende: „Jongens, we moeten een heel eind tippelen om wa ter te vinden, maar doe je best." En dat deden ze. Moeder eend ging voorop en de kuikentjes volgden. Eerst ging alles goed. Erg hard kwamen ze niet vooruit, maar dat gaf niets. Toen het heideveld al een heel eind achter hen lag, schrok moeder eend ineens, want over de weg liep een grote hond te snuffelen. Als die hond de kuikentjes zag kon hij ze wel allemaal doodbijten. Moeder eend kwaakte even zacht en angstig en meteen zaten alle kui kentjes onder haar vleugels. Moeder eend dook helemaal in elkaar. Toen stoof de grote hond voorbij, zonder dat hij de eend zag. Dat gevaar was weer voorbij. Trip, trip, ging het weer verder. DE VERKEERSWEG Maar er waren nog veel meer gevaren, want het troepje moest een verkeersweg oversteken. Het was nog vroeg in de mor gen en niet zo erg druk. Toen het even helemaal stil was, wilde moeder eend met haar kroost oversteken. Och, och, toen ze net midden op de ver keersweg liepen, kwam er met een reuze vaart en grote auto aanrijden. Moeder eend snaterde van angst, want ze wist niet waar ze zich bergen moest. Dat verschrik kelijke monster zou over haar en haar kin deren heen rijden. Gelukkig zat mijnheer de Wilde in de auto en meneer de Wilde was een groot natuurvriend. Op vrije middagen wandelde hij altijd buiten en meneer de Wilde zag dat hulpe loze troepje wel op de weg. Hij remde krachtig en toen de auto stil stond, stapte hij uit „Zo, zo, jongens," mompelde mijn heer de Wilde, „dat ziet er leuk uit. Alle maal op weg naar het water?" Mijnheer de Wilde wist wel hoe dat ging in de na tuur. Maar meteen stak mijnheer de Wilde zijn hand op, want van de andere kant kwam een grote vrachtauto. Ook die stop- naamd, waaraaan de naam van de stad is ontleend. Tijdens de regering van Henry VIII kwam het kasteel aan de Kroon. De volgende eeuw was er getuige van dat het voortdurend van eigenaar verwis selde. Dan weer werd het bewoond door leden van de koninklijke familie, dan weer door particulieren. Het speel de een rol in de burgeroorlog en werd in 1647 drie weken lang belegerd door de strijdmacht van Oliver Cromwell. Maar hoe schilderachtig de huisjes en het kasteel ook zijn, de voornaamste attractie van Laugharne is voor bezoe kers de associatie met Dylan Thomas. Er is bijna geen straat - laat staan een herberg - welke niet beïnvloed is door zijn geest. Enige avonden geleden zat ik in Brown's Hotel, een van Dylan's ge liefde herbergen, samen met de dich ter Dillwyn Miles. Onder het drinken spraken wij over zijn grote vriend schap met de overleden dichter - over de ogenblikken van succes en depres sie, de woeste drinkgelagen - en hij memoreerde de laatste keer dat hij Dylan zag. Hij was op weg naar een „pub" aan de zeekant in Pembrokeshire, toen hij Thomas tegenkwam, die een gedeukte oude koffer bij zich droeg. „Waar ga je naar toe?" vroeg Dylan. „Naar de „Sailor's Rest", antwoordde Dillwyn. „Ik heb een drankje nodig!" zei Dy lan, „ik geloof dat ik met je mee ga." Toen aarzelde hij en staarde zijn vriend op een nogal vreemde manier aan. „Nee, ik kan niet, ik moet naar Ame rika", zei hij. En zonder verder nog iets te zeggen vervolgde hij zijn weg naar het station - naar Amerika, waar hij stierf op 9 november 1953. te. „Ik heb haast," riep de chauffeur uit de cabine. „Even geduld", zei meneer de Wilde „de voetgangers moeten eerst van de weg af. En toen joeg mijnheer de Wilde het wag gelende troepje gauw naar de kant van de verkeersweg. De vrachtautochcauffeur kon verder rijden en voor de moeite kreeg hij een beste sigaar van mijnheer de Wilde, die lachend het troepje eenden nog even nakeek. DE GREPPEL Moeder eend ging dapper verder en ze schoot al aardig op. Dat werd echter ook tijd, want de jonge eendjes warery ver schrikkelijk moe geworden van de lange tocht. Soms bleven er een paar achter en die piepten dan van angst. Dan moest moeder eend even wachten. Toen ze nog honderd meter van de kolk waren, kon een van de eendjes niet meer. Het sukkel de een heel eind achteraan en toen viel het ook nog in een greppel. Hij probeerde moedig er weer uit te komen, maar dat lukte niet, want de wand was veel te steil En daar zat het arme eendje, moe en in elkaar gedoken van angst, want het was zo alleen. Eenden kunnen niet tellen en moeder eend was rustig doorgewandeld. Ze had niet eens gemerkt dat ze nog maar negen kuikens achter zich had. Ze kwaakte van blijdschap, want ze had de kolk bereikt en ze ging meteen met haar kuikens het water in. Ze spoelden zich eens heerlijk af na die lange, stof fige reis. Maar in de greppel zat het tien de eendje en als er geen hulp kwam zou het zeker van honger en koude doodgaan. HULP IN NOOD Maar er kwam hulp. Ans en Dora, twee meisjes van de natuur jeugdclub hadden een vrije middag en als echte natuurvrien- dinnen gingen ze een klinke wandeling maken. Ze wildeni naar de kolk om eens te kijken of er jonge eenden rond zwom men. Ans stapte over de greppel en toen zag zij ineens een geel dons balletje zitten. „Kijk eens Noor", zei ze, „een jong eendje, dat is vast hier achtergebleven en het kan niet meer uit de greppel komen." Ze pakte het kuikentje op. Het piepte van angst en het kleine hartje klopte als een machine. „Wat een leuk diertje", zei Nora. „Wat moeten we er mee doen, mee naar huis nemen! „Dat is niets waard, meende Ans, „dan gaat het toch dood, laten we maar eens kijken of er een eend met jongen in de kolk zit." De beide meis jes wandelden naar de kolk en daar zagen ze dadelijk de moeder-eend met haar ne gen jongen in het water zwemmen. „Best mogelijk," zei Ans, „dat dit eendje daar bij hoort, die andere jongen zijn net zo groot." Moeder eend had de meisjes al lang ge zien en ze probeerde gauw naar het riet aan de kant te zwemmen. Ze kwaakte te gen haar jongen dat ze op moesten schie ten, want er dreigde weer gevaar. Moeder eend wist niet dat Ans en Nora helemaal geen gevaar waren, maar juist hulp in nood. Ans bukte zich en. zette het achtergeble ven eendje in het water. Het kleine ding zwom rap weg. Met trappelende pootjes liep het haast over het water en in een ogenblik had het zijn moeder bereikt. Net op tijd want meten schoot de hele schare het riet in. „Zo", zei Nora, „dat lijkt me wel in orde. Wat een geluk dat we hier net waren, anders was dat eendje vast verhongerd of door een roofvogel opge geten'. De meisjes gingen, veder en moeder eend kwam voorzichtig uit het riet. Alles was veilig, met haar kroost zwom ze langs de rietstrook. Daar dartelden heel veel mug jes in de zonneschijn. De jonge eendjes hapten naar al die mugjes en vliegjes, want daar moeten ze van groeien. En als ze er een paar te pakken hadden, namen ze gauw een teug water om de mugjes door te slikken. Moeder eend liet liefko zend haar blik gaan over haar tien kinde ren. Ze klapte wat met haar vleugels en snaterde zo maar wat van plezier. Ze was ook zo gelukkig met haar gele kindertjes! de gruyters treekreclame van 29 cent Volledig gesuikerde puddingen in liter- pakjes. Keuze uit: vanille-, mokka-, frambozen-, citroen-en roomsmaak. van 42 cent Tien cent voordeelt Keuze uit aardbeien-, kersen- of frambozen-bessensmaak. van 75 cent Lekker op de boterham. Uit De Gruyter's eigen moderne chocoladefabriek 84 cent 84 cent Voor een lekker fris toetje! Zo klaar. i 38 cent voordeel. i het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn geldig van 1 t/m 7 juni 1960 600001 Notaris D. S. Vink te Ame- rongen, zal donderdag 2 juni 1960, om 11 uur te Eist (U.) in café „De Mor genster", ten verzoeke van de heren N. van Ingen en E. Hijnekamp, openbaar verkopen 1. Een huis met grond te Eist gem. Rhenen, Franse- weg 79 (met uitzondering van een aan de gem. Rhe nen over te dragen gedeel te) groot ong 9.60 Aren. Verhuurd aan de heer Roks voor 6,66 p.w. 2. Een huis met grond te Eist gem. Rhenen, Franse- weg 7, groot 6.18 Aren. Verhuurd aan de heer Hen zen voor 6,66 p.w. Bezichtiging dinsd. en donderd. van 2-4 uur. Betaling 4 juli 1960. met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerke wijk 91, Telef. 2845 de enige CURSUS die uitgaat van alle Kruideniers organisaties. Wilt u maximum kans van slagen hebben, volg dan de NIVA-CURSUS. 40 mondelinge lessen in 70 plaatsen van Nederland schriftelijke lessen in meerkleurendruk 135 monsters cursusgeld 100,— totaal binnenkort vangt de nieuwe cursus aan. Vraag inlichtingen bij het INSTITUUT NI VA, Hoofdstraat 78, Driebergen Telefoon (03438) - 3494 „Ten Cate" kwaliteits nylons boordevol charme, met en zonder naad 1,98; 2,95; 3,50; 3,95. „Tempo" Zand straat 84, Veenendaal. Hoortoestellen en batterijen. Melis Optiek, Hoofdstraat 51 Veenendaal, Tel. 3184. Sportkousen, ankiets en sokken. „Becopa", één merk met naam, exclusieve des sins. Tempo, Zandstraat 84, Veenendaal. Kleinvakartikelen uitge breid sortiment. Tempo, Zandstraat 84, Veenendaal. Te koop prima 2e hands hand- en trap naaimachine#, ook zig-zag. Fa. Koomen Kerkewijk 17, Veenendaal. Plastic-ceintuurs v.a. 0,95 in vele tinten en breedten. .Tempo' Zandstraat 84, Vee nendaal. Optilon ritssluitingen m. ga rantie van 12 t/m 60 cm, 50 tinten. „Tempo", Zandstraat 84, Veenendaal. voor onze huishoudelijke afdeling. Leeftijd niet beneden 18 jaar. Persoonlijke aanmelding alle werk dagen, behalve woensdag en zaterdag tussen 9 en 12 uur. Hoogstraat 7 Veenendaal. GEVRAAGD voor 3 dagen per week op kl. fabr.- kantoor te Veenendaal (bij voorkeur ma., di. en wo.) event, geh. geen bezw., voor diverse adm. werkzaamheden. Vereist: goed handschrift; liefst kunnende typen; behoorlijk adm. inzicht. Werktijden en salaris onderling te regelen, met vakantieplannen wordt rekening ge houden. Brieven met opgaaf van cap. en vorige werk kring onder nr. 5378 GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding Leeftijd 20-25 jaar. Goed loon met mogelijkheden voor geheel zelfstandige positie. STATIONSWEG 353 SCHERPENZEEL (Gld.) Shortje van ijzersterke Jeans. Twee opgestikte zakken en In de taille een elastieken band. Geel, beige, blauw of azuur. 4 t/m 14 jaar. Vanaf 2,45 tot 4,20 B Leuk .brievenbus' jack van pop lin. Met capuchon en stevige rits. In royal, rood, geel, bleu en beige. 6 t/m 16 jaar. Vanaf 14,90 tot 18,75 Meisjespantalon van katoenen cotelé. Natuurlijk smalle pijpen met splitjes. In bleu. groen of geel. 6 t/m 14 jaar. Vanaf 7,75 tot 11,75 C Fleurig jurkje van turquoise Imprimé. Fris dessin. Afneem baar piqué kraagje! 6 t/m 13 jaar. Vanaf 7,90 tot 12,90 D Twee opgestikte zakken, een wijde rok en een pettycoat! In oranje of blauw op een wit fond. 7 t/m 14 jaar. Vanaf 13,75 tot 19,75 AMSTERDAM ROTTIROAM AINOMOVAN HAARLAK» UTRAOHT NIJMIOAN AMARAKOORT MAAITRIOHT

De Vallei | 1960 | | pagina 6