Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Pinksterdrukte concentreerde zich langs Utrechtse heuvelrug Voor de KANTONRECHTER m MULDER Uitreiking diploma's Veenendaalse Handelsavondschool Els Stals doet gooi naar titel „Modinette Nederland" Oud-strijders herdachten hun gevallen kameraden op Grebbeberg montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 8 JUNI 1960 Nr. 45 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenieel Duizenden zochten verkoeling bij het water en in de bossen VEENENDAAL: bijna paniek in Bergbad Veenendaler bij zwemmen in de Rijn verdronken Onprettig einde van feestje Onverwacht slot van vakantietrip Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN RHENEN: geen bos- of heidebranden ELST: verkoeling in de Rijn AMERONGEN vuil in de bossen Beter resultaat dan vorig jaar Veenendaalse kandidate in voorquizz uitgeschakeld Rectificatie Coloradokever gesignaleerd! WATERPOLO VZC I loopt 3-0 achterstand in Kranslegging aan voet van monument V.A.V. organiseert atletiekwedstrijden te Ede In Veenendaal geen geschikt sportcomplex VELE CRACKS Aktie Bijstand 3 Vreemde reiger stichtte gezin Wat nu weer... KIEST....UW EIGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Hedactie; W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oeol Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4.50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woerd meer '4V 10 cent ftlwimementsprfys LAS pa Losse nummers 10 cent De zonnige en zeer warme Pinksterdagen hebben zich, voor wat betreft de drukte in de Gelderse Vallei, gekenmerkt door een stroom bezoekers die hun vertier voornamelijk langs de Utrechtse Heuvelrug zochten. De grootste trek pleister vormde uiteraard het water, waarby de Rün alle records sloeg. Maar ook in de bossen zochten zeer velen verkoeling, zodat vrijwel ieder bruikbaar plekje in beslag genomen was. Voor het typische berm-toerisme bleek het te warm te zijn: slechts in de vroege morgenuren kon men hier en daar een pick nickende familie langs de autowegen aantreffen. Bij alle drukte hebben zich gelukkig weinig of geen verkeersongevallen voor gedaan. Het water daarentegen heeft in onze omgeving één slachtoffer geëist, afkomstig uit Veenendaal. De Pinksterdrukte in Veenendaal en directe omgeving heeft zich voorname lijk geconcentreerd in het Bergbad. In de laatste vier jaar was het nog niet zo druk in het zwembad geweest. Naar schatting zijn er op tweede pinkster dag niet minder dan vierduizend be zoekers geweest. Ongevallen hebben zich niet voorge daan. De korte felle onweersbui die maandagavond op kwam zetten heeft echter hier en daar nog wel wat schade aangericht. Zo werd een blikseminslag gemeld op een schoorsteen aan de Westersingel, waardoor een gedeelte van de schoorsteen naar beneden kwam en enkele dakpannen werden vernield. Er ontstond geen begin van brand. Ook in de Emmalaan werd een schoorsteen zodanig vernield dat gemeen tewerken er toe overgegaan is het geval te slopen. By een groot aantal huizen sloegen de zekeringen door, zodat PUEM van 's avonds half zeven tot 's nachts half twee druk in de weer is geweest om alle hoofdzekeringen weer te repareren. De bui ging vergezeld van hevige slagregens. De badmeester van het Bergbad, die de bui zag aankomen, had alle kinde ren van tevoren gewaarschuwd vroeg tijdig naar huis te gaan. Toen de bui zich eenmaal ontlastte was het bad ech ter nog tjokvol. Iedereen zocht een goed heenkomen, maar toen het onweer op zijn hoogtepunt was, dreigde er ech ter even een paniek te ontstaan. Door de geweldige regenval was het strand De 21-jarige Steven Bekker uit Veenen daal is maandagmorgen by het zwemmen in de Ryn verdronken. Hoewel de rijks politie Maurik onmiddellijk aan het dreg gen is gegaan heeft men tot nu toe het ontzielde lichaam nog niet gevonden. De jongeman die de zwemkunst mach tig was, is eerst met zijn vriend met de pont bij Eek en Wiel de Rijn overgesto ken. Het plan was om dan gezamenlijk terug te zwemmen. Een klein eindje van de kant verwijderd verdween hij plotse ling onder water. Een reddingspoging van een visser die het ongeluk zag gebeuren mocht niet meer baten. In de nacht van vrijdag op zaterdag is de Rhenenaar R. op de terugweg van een feestje naar huis met zijn bromfiets in de buurt van de S.K.F. ten val gekomen en met een hoofdwonde naar het Julianazic- kenhuis overgebracht. In eerste instantie verklaarde het slacht offer door een onbekend persoon te zijn aangevallen en geslagen, maar later wist hij zich weer te herinneren dat hij naar een feestje geweest was. Dr. Rijksen ver leende eerste hulp. Op Rijksweg 12 is zaterdagmorgen ter hoogte van het tankstation een Duitse personenwagen, bestuurd door O. uit Dordmund, over de kop geslagen en gron dig vernield. Met toestemming van de po litie heeft de Duitser het wrak ter plaatse aan een sloper verkocht. O. reed met grote snelheid in de richting Utrecht toen zijn vriend, die op de motor achter hem reed, hem waarschuwde dat zijn linkerachterband leeg liep. O. remde hierop zo krachtig dat hij finaal over de kop sloeg, zonder evenwel ernstige ver wondingen op te lopen. EDE. Vanmorgen zijn in Ede de schapen weer onder het mes gegaan. Vanmorgen om tien uur heeft een deputatie Edenaren met Veluwse boerenwagens een bezoek aan het schaapsscheerdersfeest gebracht om reeds nu een aankoop te doen voor HM Calluna. Zoals gebruikelijk wordt het scheren met de hand gedaan. RENKUM. In Renkum zullen voortaan de winkels op woensdagmiddag gesloten zijn. Na twintig jaar op maandagmorgen geslo ten te zijn geweest, werd dit besluit door vrijwel alle winkeliers genomen. SOFST. Op weg naar een brand, waar zij nieuws in zagen, zijn een verslaggever van een dagblad en een persfotograaf in bot sing gekomen met een auto van de Soes- tenaar G. H. Beide autos werden vrij ern stig beschadigd. KERKE WIJK 167 TE l. 3000 V E E NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America rondom het bad in een oogwenk in een soort modderpoel veranderd. De trek naar de Grebbeberg is beide Pinksterdagen weer enorm groot ge weest. Zowel de militaire begraafplaats, het legermonument, Ouwehands Die renpark als het Natuurbad Ouwehand, trokken duizenden bezoekers. De ver keerswegen naar het Grebbestadje wa ren eivol. Verkeersongevallen deden zich prak tisch niet voor. Hier en daar slipte een bromfietser of een scooterrijder, doch de schade bleef beperkt en de verwon dingen daarbij opgelopen konden ter plaatse worden behandeld. Enkele wiel rijders maakten een buiteling nabij de afrit van de verkeersbrug, doch ook hier waren geen persoonlijke ongeval len te melden. Aan de avond van de tweede Pink sterdag brak ook in Rhenen een zeer zwaar onweer los, gepaard gaande met enorme regenval, waardoor de hellin gen in de stad werden herschapen in complete watervallen. De uitgestrekte bossen en de water kant werden druk bezocht door de dag jesmensen uit de grote steden. Bos- en heidebranden bleven achterwege. In Eist heeft de politie tijdens de Pinksterdagen de handen vol gehad aan het zo veel mogelijk verwijderen van zwemmers en baders aan deze zijde van de Rijn, waarvan de meesten on kundig waren van het feit dat het ver boden is zich aan de kant van Eist in het water te bevinden. De leden van Hermandad zijn zeer soepel opgetreden, want er is, voor zo ver ons bekend, geen enkele proces verbaal opgemaakt. Wel verzekerde dat bij herhaling zonder pardon opgetreden zal worden. Ook vele vissers zochten hier hun verpozing, waarop voornamelijk in de morgenuren controle werd uitgeoefend. Het veer had het byzonder druk met het overzetten van hen die een bezoek brachten aan de motorcross in Zalt- bommel en Bergharen. In de jeugdherberg „De Eikelkamp" was geen plaats onbezet. Onder de bij na 600 gasten bevonden zich groepen van een personeelsvereniging (250 pers.) en van een korfbalclub (ruim 100 pers.) Ook 120 kinderen van het circus Elle boog uit Amsterdam brachten hier het pinksterweekend door. In vergelijking met vorige jaren waren er weinig bui tenlandse gasten. Het onweer dat ook over Eist trok richtte geen schade aan. Amerongen vertoonde met de Pink sterdagen in grote trekken overeen komst met Eist. In het middelpunt van de belangstelling stonden het zwembad, de Rijn en niet te vergeten de bossen. Naar de politie ons meedeelde hebben de bos-toeristen een spoor van wegge worpen papier e.d. nagelaten, hetgeen de natuur ontsiert. Enkele jachtopzich ters verklaarden dat het met de dicipli- ne van de toerist in het algemeen droe vig gesteld is. Men heeft vrijelijk toe gang in alle bossen en het resultaat is dat de natuur verontreinigd wordt. Ook langs de Rijn heeft de politie vele baders uit het water gestuurd. Be halve deze werkzaamheden had zij eveneens de handen vol aan de ver keersregeling op de hoofdweg. In Amerongen heeft het praktisch niet geonweerd. Wel is er veel water gevallen. Zesentwintig leerlingen van de Veenendaalse Handelsavondschool, uitgaande van de Veenendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nijverheid", hebben dit jaar met goed gevolg hun eindexamen gedaan. Er waren zes kandidaten die niet voldoende punten bij elkaar konden krijgen om dit einddiploma te behalen. Het geheel was een veel beter resultaat dan vorig jaar, toen 42 °'o van de kandidaten moesten worden afgewezen. In het bijzijn van het schoolbestuur, het bestuur van de winkeliersvereniging, de directeur en leraren, de Rijksgecommi- leerden en wethouder Van Kuyk namens de gemeente Veenendaal en Drs. Scherks namens de kamer van koophandel en fa brieken werden deze diplomas donderdag avond aan de geslaagden met enkele toe spraakjes uitgereikt. Drieëntwintig kandidaten voor de titel „Modinette Nederland" hebben donder dagavond in het Jaarbeursgebouw te Utrecht deelgenomen aan de voor-quizz, waar de negen beste onder hen werden geslekteerd. Onder de kandidaten, allen afkomstig uit de provincie Utrecht, bevonden zich de onlangs gekozen Veenen daalse Miss Speciaal en de 18-jarige Els Stals uit Amerongen. Laatstgenoemde zag kans de eindstreep te halen en zal zodoende op vrijdag 10 juni in gebouw Tivoli in Utrecht opnieuw voor een jury verschijnen met de kans door te drin gen tot de laatste ronde om de landstitel. Evenals vorig jaar worden in alle delen van het land wedstrijden georga niseerd om uit te maken wie de han digste en bekwaamste modinette is van de provincie die dan later onderling te Amsterdam strijden om de landelijke titel. Voor de provincie Utrecht en aan grenzende delen van Gelderland en Zuid-Holland, zal op 10 juni in Tivoli te Utrecht een grote feestavond wor den georganiseerd. De quizz met de 9 deelneemsters staat onder leiding van Letty Kosterman, terwijl ook andere TV- en radiosterren, als Mieke Tel- kamp, Willy Alberti, Tobi Rix en het Cocktail Trio zullen optreden. De overweldigende belangstelling - uit dit gebied waren 23 kandidaten - maak te een voorquizz noodzakelijk, omdat er maar 9 deelneemsters in Utrecht op de planken komen. Deze voor-quizz werd vorige week donderdag in het Jaarbeursgebouw ge houden en had een min of meer be sloten karakter. De sportieve Els Stals uit Ameron gen, werkzaam als modinette bij de C.B.U. te Amerongen, was blij dat ze tot de negen beste behoorde. „Ik had er helemaal niet voor gestudeerd", ver telde ze. „De krant had ik wel door gekeken, maar dat doe ik elke ochtend, o ja, toch, ik heb met mijn vader een beetje aardrijkskunde gerepeteerd." Volgens haar was de quizz meer een kwestie van snel reageren dan kennis, omdat men na een gestelde vraag on middellijk op moest staan en antwoord geven. Er kwam natuurlijk ook wel kennis bij te pas, want van de meesten luidde het antwoord op de vraag: wat is de hoofdstad van Noord-Holand?: Amsterdam, in plaats van Haarlem. „Je moest rap wezen en vlug van begrip zijn en aan deze voorwaarden schijn ik voldaan te hebben", consta teerde Els. Overigens is zij niet van plan om zich speciaal voor de komende quizz in Utrecht te gaan voorbereiden. „Als ik het win dan vind ik het erg leuk. Win ik niet, nou ja dan is er ook niets verloren", was haar mening. NIET ZOALS HET HOORT Minder tevreden was onze eigen Willy Hardeman die onlangs tot Miss Spe ciaal werd gekozen en tijdens de voor quizz de finale niet haalde. „Ach dat ik verloren heb, vind ik niet erg. Er staan tenslotte geen grote belangen op het spel. Wel vind ik dat de quizz niet helemaal ging zoals het hoort. De vra- voor een modinette-verkiezing vond ik ze minder geschikt". Het bleek dat zij zich wel op de quizz had voorbereid. „Ik volgde bijna alle nieuwsberichten, las iedere avond de krant en verdiepte me in de politiek." „Het is jammer want ik had het vooral leuk gevonden voor mijn colle ga's als ik tot de negen eindkandidaten had behoord maar er is niets aan te doen." En met een „misschien volgend jaar beter" nam mevrouw Van de Bunt, zo als ze öfficieel heet, afscheid van ons. In de Evacuatieherinneringen „Pink steren 1940" is een fout geslopen. In de vertaling van het gedicht van Jean Marc Bernard staat: Heer! erbarm u over ons, En over onze verdorve ziel. Men leze echter: En over onze ver dorde ziel. Voorts leze men: Déchirés, rendus, nous savons en Réconfortez. Deze bijeenkomst stond onder voorzit- zitterschap van de heer Ant. de Ruiter, die de jongelui met het behaalde diploma feliciteerde en dank bracht aan de direc tie der school, dr. J. G. Thoomes en zijn staf voor het gegeven onderwijs. De directeur van Je handelsavondschool dr. Thoomes gaf de geslaagden een com pliment, omdat zij 3 jaar lang de moed hadden opgebracht ée cursus te volgen en weerstand hadden geboden aan bioscoop, televisie en wat dies meer zij. Hij verze kerde hen, dat dit diploma wel waardevol is, maar dat men tr niet bij stil moest blijven staan. Al zijn er op het ogenblik baantjes te kust en !e keur, men zal zich toch altijd moeter - !:jven en hij gaf daarom de goede raad, door te stu deren, in welke richting dan ook. Het hoogste aantal punten werd dit jaar behaald door Ab van Kooten, die uit han den van drs. Scherks het diploma in ont vangst mocht nemen en daarby tevens een boekwerk aangeboden kreeg van de Ka mer van Koophandel te Utrecht. Mej. Jan- nie Hendriks bleek met slechts 1 punt minder op één na de best geslaagde leer linge te zyn. Zy ontving haar diploma uit handen van de heer B. van de Pol, die haar namens de winkeliersvereniging eveneens een boekwerk aanbod. De overige geslaagden ontvingen uit han den van de voorzitter, de heer Ant de Ruiter hun diploma. Namens de Rijksge- commiteerden werden de geslaagden toe gesproken door de heer W. J. Schoemaker. Tenslotte bracht Ab van Kooten namens de geslaagde leerlingen de dank over aan directeur en leraren voor het genoten on derwijs en aan het bestuur van de winke liersvereniging omdat men met zo geringe kosten had kunnen studeren. Het einddiploma werd uitgereikt aan de dames Corrie van Amerongen, Geurtje Budding, Hennie van Baren, Teuni van Ekris, Janneke van Ginkel, Jennie Gran- dia, Annie van de Haar, Adrie Hardeman, Gonnie van Hardeveld, Jannie Hendriks, Doortje Hoekstra, Grada Lansing, Ina van de Meent, Lineke Oosterbeek en Jannie van Schoonhoven, alsmede aan de heren Henk van Beek, Wim van de Glind, Wim Hartog, Sjoerd de Jong, Ab van Kooten, Steven Kroesbergen, Menno van Leeuwen, Fred. Loeffen, Jan van Manen, Gerrit Valkenburg en Kees van de Weerd. MODERNISERING SLAGERIJ VAN HUNNIK Woensdag vond de heropening plaats van de gemoderniseerde slagerij N. v. Hunnik in de Hoofdstraat. In record-tijd heeft men hier zowel het interieur als de pui aan een grondige modernisering ontworpen, een staaltje van de modernste winkel in ventaris is ongetwijfeld de opengekoelde verkooptoonbank, waarin de waren over zichtelijk uitgestald en gekoeld zijn. De heer v. Hunnik ontving behalve vele felicitaties ook een groot aantal bloem stukken. De verbouwing betekent tevens In Eist en omgeving is op de meeste plaatsen weer de colora dokever gesignaleerd. Men wordt aangeraden de bestrijding dras tisch ter hand te nemen. Bij na lating hiervan kan proces-verbaal worden opgemaakt. ORIENTATIERIT Hedenavond vindt vanaf hotel La Mon- tagne een orientatierit plaats, uitgeschre ven door de MAC Veenendaal. Om half acht wordt er gestart. Inschrij ven vanaf een half uur voor de start. De rit telt mee voor de competitie. VZC 1 heeft tegen Neptunus 1 (Zutphen) redelijk partij geleverd door met 4-4 ge lijk te spelen. De Veenendalers hadden echter een overwinning d^ls* verdiend, om dat zij zowel in snelheid aJs schotvaardig heid de Zutphenaren de baas waren. Tóch mocht VZC de handen nog dicht knijpen met dit resultaat. Neptunus heeft zelfs met 3-0 voorge staan en het Veenendaalse zevental was de koers een beetje kwijt, hoewel het reeds van het begin af sterker bleek. Toen het zelfvertrouwen terug kwam werkte VZC zich op tot een 4-3 voor sprong en de volledige winst leek aan de Veenendaalse kant. Kort voor het einde zette VZC weer een aanval in en de hele veldploeg trok naar voren. Dit risico was echter te groot; de bal kwam bij een spe ler van Neptunus die vrij lag en onhoud baar inschoot. Een droevig doelpunt voor VZC, want tegelijkertijd gaf de scheids rechter het eindsignaal. VZC 2 (heren) had geen tegenstander aan DKR 2 te Utrecht, dat aan snelheid ten opzichte van de Veenendelers veel te kort kwam. De leiding nam DKR maar al spoedig was het 3-1 in het voordeel van VZC. Na de rust gaf Veenendaal nog een doel punt cadeau door een misverstand tussen de achterhoede en de keeper. De eind stand was echter 8-2 voor VZC waarbij vooral Steffers en Van Dijk met hun vele zwemwerk hadden meegewerkt. Hedenavond zijn er in „Bergbad" weer enkele goede wedstrijden te zien. VZC 1 speelt om kwart over acht tegen AZC 1 uit Apeldoorn en VZC 2 gaat in het water tegen AZC 82 III uit Arnhem. De VZC-dames gaan donderdagavond naar Barneveld voor een ontmoeting met de dames van DWK. De oud-stryders van de Grebbeberg uit de benauwde mei-dagen van 1940 waren tweede Pinksterdag opnieuw naar Rhenen getogen om er nun gevallen kameraden te herdenken. Vanwege het feit, dat dit de twintigste maal was, werd de nabestaanden in gebouw „Irene" een maaltyd aangeboden, waarby ook was aangezeten de oud-minister president Dr. W. Drees. Rond het 8 R.I.-monument op de militaire begraafplaats hadden velen plaats genomen om te luisteren naar verschillende sprekers, waaronder de commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers, de oud-Ieger- predikant ds. Joh. Gerritsen jr. en de oud-aalmoezenier pastoor W. Joosten. VV vl Mr. B. Coops legt een krans aan de voet van het 8 R.I.-monument op de begraafplaats. Evenals voorgaande jaren organiseert de soonlijk door het bestuur uitgenodigd zijn Veenendaalse Atletiekvereniging „V.A.V." op zaterdag 18 juni a.s. weer een grote at letiekwedstrijd, waarvoor niet minder dan 160 verenigingen uit geheel Nederland zyn uitgenodigd. Helaas moet dit sportfestijn in Ede ge houden worden omdat Veenendaal geen geschikte accomodatie heeft. Hierdoor mist onze gemeente een sportevenement dat ieder jaar een groot aantal belangstel lenden trekt. Aan de start op de prachtig gelegen sintelbaan „Reehorst" in Ede zullen ver schillende top-atleten verschijnen. Per- Van 4 juni tot 16 juli 1960 wordt in ons land een grote nationale loterij ge houden ten gunste van „Het Koningin Juliana Fonds" en „Het Prins Bernhard Fonds". De opbrengst van deze grote geldinzameling wordt onder meer aan gewend ten behoeve van de Bejaarden zorg en Jeugdzorg. Beide Koninklijke Fondsen beijveren zich, in de sectoren van maatschappe lijk en cultureel werk, organisaties, die in nood verkeren bij te staan. Raden van Beheer, samengesteld uit vooraanstaande Nederlanders, dragen zorg dat verkregen gelden op de juiste wijze worden toebedeeld c.q. besteed. Voor deze aktie, die men dient te zien als een moderne controleerbare collec te is de loterij vorm gekozen. Loten 1,per stuk in 5 kleuren zijn op duizenden verkoopadressen verkrijg baar. 250.000,— aan belastingvrije prijzen, een niet geringe aanwinst voor de win-1 waaronder 5 woonhuizen 25.000, keistand in het centrum. per stuk zijn in de aktie opgenomen. o.a. Joke Bijleveld, Eef Kamerbeek, Klaas de Ruiter, Jan van Uden, Wim Ezzajas, Meyndert Blankestijn, Henk Haus en tal van andere prominente figuren in de atle- tiekwereld. Het zeer gevarieerde programma bestaat uit achtenveertig nummers hetgeen voor een atletiek-middag een uitgebreid pro gramma betekent. Door middel van een speciale radio uitzending zullen reeds dato 16 juli hoofdprijzen bekend worden gemaakt. De vorige twee Bijstand-akties ble ken vóór de gestelde tijd te zijn uit verkocht. Daarom wordt geadviseerd het kopen van loten vooral niet uit te stellen. Mocht men door welke omstan digheden ook, geen loten op verkoop adressen kunnen kopen, dan kan men gebruik maken van postrekening nr. 5 ten name van Bijstand - Rotterdam. De minister van Justitie verleende dato 26 februari 1960 onder nummer LO 570/141/430 vergunning voor het houden van deze loterij. Kortgeleden maakten wij melding van het bijzondere feit, dat een in het wild levende reiger dagelijks bezoeken aflegde aan de gezelschapsweide in Ouwehands Dierenpark. Dat is de ver blijfplaats van vogels van allerlei plui mage. De wilde reiger bezocht dan niet alleen zijn soortgenoten, maar had ook al vriendschap gesloten met de ba vianen op de apenrots. Achteraf blijkt er door hem een hu welijk te zijn gesloten met één van de damesreigers op de weide, want er werd een nest aangetroffen met twee jongen erin. Het vreemde van het ge val is nu, dat de vader in geen velden of wegen meer is te zien. Zijn beide „kinderen" maken het uitstekend. H., boomkweker te Ede was op de Edeseweg te Bennekom met zijn vrachtauto niet op tijd gestopt toen een jeugdig verkeersbrigadiertje haar spie gelei omhoog hield om kinderen de ge legenheid te geven veilig de weg over te steken. Het meisje had opzij moeten springen om niet overreden te worden en een voorbijganger had zich aan deze manier van rijden zo geërgerd, dat hij aangifte gedaan had bij de politie. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht gaf H. toe, dat hij pas naast het brigadiertje tot stilstand was gekomen wasverzender te Amsterdam, doordat hij even met voldoende opgelet kreeg een pr0Ces-verbaal omdat hij op niet boven ga, antwoordde rechter v. d. Brand. Het vonnis luidde hierna conform. had. de Grindweg te Wageningen met zijn Op zichzelf is het al treurig als vrachtauto een bromfietser de pas af men een verkeersbrigadiertje negeert, gesneden zou hebben. De bromfietser Als deze dan nog opzij moet springen is het helemaal erg, vond de officier, mr. Pfeil, in zijn requisitoir. We hebben had op het rijwielpad langs de Grind weg gereden en K. zou voor hem langs rechtsaf geslagen zijn om de Buissteeg kinderen ingeschakeld ter bevordering in te rijden. Er was een aanrijding ont- van de verkeersveiligheid en de ouders staan hun kinderen daar graag voor af, doch niet om ze omver te laten rijden. Ik ben dan ook beslist niet van plan om in mijn eis beneden het schikkings bedrag te gaan: Eis 75,of 15 dagen. En verdachte mag er vast rekening mee houden, dat een volgende keer zijn rij bewijs eraan gaat. Wel wat veel, vond verdachte, niet wat de fout aangaat, maar gezien mijn financiële omstandigheden. U hebt het alleen aan uw volmon- staan en voor de rechtbank in Arnhem had K. reeds terecht gestaan omdat hij na deze botsing was doorgereden zon der zich bekend te maken. K. had ech ter verklaard niets van het ongeval be- een door H. ingestelde vordering ad. 30,voor schade aan zijn bromfiets en kleding. Rechter v. d. Brand wijzigde de boete in 40,of 8 dagen. Bij het oversteken van Rijksweg 24 te Ede had mevrouw W.-B. te Ede geen tot de volgende middag vier uur. De voorrang verleend aan een daar rijden- aanrijding vond omstreeks acht uur de auto. Zij was met haar fiets u.t de plaats, zodat er een misverstand in het Concordialaan gekomen en daarna door spel moet zijn. de a"t0 aangereden. Een verwonding aan haar pols, een geheel vermelde Als getuigen waren verschenen de fiets en een proces-verbaal waren het bromfietser, W. H., fabrieksarbeider te gevolg geweest. Heteren en de 19-jarige mej. M. S.M. T., Vrijd moegt mevr w VQOr het Wa_ winkelbediende te Bennekom, die bij inJ kantongerccht verschijnen en een vriend van H zekere A., achter op daaf werd haar overtreding gehono- de bromfiets gezeten had. reerd met een boete yan f 2Q*_ of 4 Beiden vertelden, dat de auto inder- da,^n. De officier van justitie had een daad H. de pas afgesneden had bij het zel*de straf geeist. afslaan. Onmiddellijk was A. alleen de auto achterna gereden en hij had deze De 25-jarige B. te Wageningen stond op de Hollandseweg, waar K. gestopt vrijdag in zijn woonplaats voor de balie was, achterhaald. A. was daarna naar van het kantongerecht omdat hij met de Grindweg teruggereden om zijn zijn fiets van het rijwielpad langs de De voorzitter van de vereniging mr. B. Coops opende de plechtighied met erop te wijzen, dat het heden en de toekomst alleen dan gewaarborgd zijn, wanneer men het verleden niet vergeet. Mr. Bloemers bracht naar voren, dat de Grebbeberg een symbool was gewor den voor heel het Nederlandse volk. De slag om de Grebbe noemde hij een his torische noodzaak om de wereld te tonen, dat het Nederlandse volk bereid was in het belang van de vrijheid offers te brengen. „En het mag dan misschien aan materiaal hebben ontbroken, in elk geval niet aan moed en persoonlijke offervaardigheid", zo stelde de com missaris der Koningin vast. „Nederland zal als kleine natie zijn stem voor ge rechtigheid onder de volkeren kunnen laten horen." Oud-veldprediker ds. Gerritsen en oud-aalmoezenier pastoor Joosten richt ten zich daarna in korte toespraken tot de aanwezigen. Daarin kwam onder andere tot uiting, dat vrijheid op een ieder grote verantwoordelijkheid legt, een hoger en groter geestelijk goed is dan het bezit van een televisietoestel, een bromfiets of een buitenlands reisje. Voor de vrijheid zal de strijd altijd weer gestreden moeten worden. Alleen door offerkracht kan de toekomst groot zijn. De huidige generatie kan een voor beeld nemen aan de trouw en de plicht va® de gevallenen. Tussen de redevoeringen door bracht de Rhenense muziekvereniging „Ons Genoegen" gewijde muziek ten gehore, waarna mr. B. Coops namens de ver eniging, de nabestaanden en de oud strijders een krans legde aan het 8 R.I.- monument. Met een minuut stilte, het spelen van het „Wilhelmus" en een rondgang langs de graven werd de jaarlijkse doden herdenking besloten. merkt te hebben en aangezien het te- vrienden op te halen. Gevieren - ook H. Generaal Foulkeswag de rijbaan was gendeel niet gebleken was, was hij vrij- had een meisje op de duo gehad - had- opgereden, terwijl een auto voor 250,- gesproken. Voor het snijden zelf ver- den zij daarna de auto bekeken en ge- schade was toegebracht, terwijl van de constateerd, dat het dezelfde was als fiets slechts een wrak was overge- die waarmee H. aangereden was. Ook bleven. was de motorkap van de auto nog B. gaf zjjn fout vlot toe. Daar hij bo- warm geweest. vendien niet verzekerd was en dus alle De officier, mr. Pfeil, eiste hierna schade zelf had moeten betalen, kwam scheen hij nu vrijdag voor het kanton gerecht te Wageningen. Ik kan het onmogelijk geweest zijn, zo betoogde K., want mijn auto stond die avond al om zeven uur voor Ongeveer een kwart van alle ar beidsongevallen moet worden toege schreven aan te weinig licht bij het werk, aldus een Franse ambtenaar. De priester Paul Adenauer, zoon van de Westduitse bondskanselier, is toegetreden tot de Club van Lange Mannen. Hij is 2 meter hoog. In Amerika wordt elk jaar 70.000.000 liter Russische wodka ingevoerd. Het totaal aantal toeschouwers bij de lague-wedstrijden in Engeland, is vergeleken bij het jaar daarvoor, met meer dan een miljoen teruggelopen. België heeft vorig jaar het hoogste geboortecijfer gehad sinds bijna veer tig jaar, waardoor het inwonertal steeg tot 9.128.000. De Haagse plantsoendienst heeft drie weken nodig om op een gebied van 15.000 vierkante meter 200.000 plantjes te poten. Een executiepeleton heeft drie man nen doodgeschoten, die in november 1957 handgranaten hebben gegooid naar president Soekarno. Wegens belastingontduiking is een Betuwse arts veroordeeld tot een geld boete van 20.000, De tweelingzuster van de Sjah van Perzië is onlangs gescheiden van Ah mad Sjafir, met wie zij in 1945 was ge trouwd. gen waren echt niet moeilijk, maar J dige bekentenis te danken, dat ik er mijn huis en hij is daar blijven staan 50,of 10 dagen en toewijzing van hij er af met 15,of 3 dagen. HOOFDSTR.5MEL3I84-YEENENDRRL

De Vallei | 1960 | | pagina 1