Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grootste Europese bijenmarkt in Veenendaal D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Half juli: Gunstig seizoen belooft redelijke aanvoer Ook buitenlands bezoek Prijswinnaars winkelweek maken dagtocht naar Duitsland WAAR IS "N DE VALLEI-RIKS? EDERVEEN ACHTERBERG ELST Blanke vrouwen niet veilig in Kongo Picknick-tafels langs Cuneraweg RENSWOUDE OVERBERG 34e jaargang VRIJDAG 10 JUNI 1960 Nr. 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bijenstand teruggelopen 55 jaar bij één bedrijf Leuke kindermiddag in Verenigingsgebouw VOOR: ZONNEBRILLEN ZONNEOLIE CREME BADMUTSEN BADTASSEN NAAR: Firma J. F. TAK Inzendingen worden gekeurd BEZICHTIGING KEULSE DOM Nieuwe rijwielzaak in Veenendaal-zuid Ernstige aanrijding tussen twee bromfietsers Moeilijke puzzel voor gemeentepersoneel WAARDE 7,50 2 AR 252707 GROTE UITTOCHT IN VOLLE GANG Elsterse kinderen krijgen weer schoolmelk EUROPEANEN ONDER DRUK Over-Iuiden bekort Firma Van Herk gaat verhuizen Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER DIER ZONDER NAAM Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 6385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES e» AdvertentiePrÖs Per n«n 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 7 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Dit jaar zal de aloude Veenendaalse bijenmarkt, wier roem zich ver over de grenzen uitstrekt en waarvan de geschiedenis teruggaat tot enkele honderden jaren geleden, op dinsdag 19 juli a.s. op het terrein aan de Nieuweweg te Vee nendaal, nabij de R.K. Willibrordkerk, gehouden worden. En met de bijenmarkt is iii één adem de naam van Kessel te noemen. Nog immer is het geslacht van Kessel nauw verbonden met dit unieke gebeuren in heel West-Europa. Wat meer zegt: dit alles minstens vanaf 1711, toen op de plaats waar thans nog jaarlijks de bijenmarkt wordt gehouden, de Sint-Cunera- statie werd gesticht. De functie van marktmeester is bij de Van Kessels overgegaan van vader op zoon en volgende maand zal de heer W. van Kessel uit Ederveen de scepter over de markt zwaaien. De 58-jarige marktmeester verwacht te minstens een gelijke zo niet grotere aanvoer als verleden jaar, toen de aan voer uit 450 stuks bestond. „De bijen zijn in een bijzonder goede conditie, geen straffe winter en een gunstige lente zijn hier de oorzaak van." De grootste belangstelling naar de bijenmarkt gaat natuurlijk uit van de vakmensen. Deze zijn in twee grote groepen te verdelen: de aanvoerders en de kopers. In vroeger tijden was de markt met veel meer romantiek om geven. De aanvoerders kwamen van heinde en ver, konden toen geen ge bruik maken van de moderne vervoers middelen en waren soms meerdere da gen en nachten onderweg om Veenen daal te bereiken. Het einddoel van de hoogbeladen wagens met bijenkorven is jaren achtereen de oude herberg van de Van Kessels „De Bijkorff" geweest, waar de imkers dan de traditionele maaltijd peultjes met worteltjes ge bruikten. Tegenwoordig worden de nijvere diertjes met moderne vrachtwagens in een minimum van tijd naar de markt gebracht. In lange rijen worden in alle vroegte de korven of kasten opgesteld en dan komen de kopers. In grote trekken is de markt een ontmoeting tussen Betuwnaren (de aan voerders) en Veluwnaren (de kopers) met als tussenpersoon de bij. Bedacht zaam, veelal met een pijp of sigaar in de mond, en met kennersblik worden de op de markt aanwezige bijenvolken bekeken. Als de prijs en kwaliteit ak koord bevonden worden begint het be kende handgeklap en verwisselt de korf van eigenaar. Iedereen mag de markt bezoeken en onder de toeschouwers bevinden zich ook ieder jaar weer buitenlanders. Vo rig jaar bijvoorbeeld kwamen Duitsers en Engelsen een kijkje nemen bij de bedrijvige bijenwereld. Vooral de oudere mensen, die met het bijen-houden vergroeid zijn, zullen op Op 21 mei j.l. was het 55 jaar geleden, dat de heer P. van Kruistum (67), Gerard Doustraat 10 in Veenendaal in dienst kwam by de Frisia Wolspinnerij, toen nog volgens Veenendaalse termen „De Wou denberg" geheten. Woensdagmorgen is de jubilaris door de directie gehuldigd in de cantine van de fabriek. Hij werd hier namens de directie toegesproken door de procuratiehouder, de heer G. G. de Ruyter, die de gebruike lijke enveloppe met inhoud overhandigde. Ook mevrouw van Kruistum werd in de bloemetjes gezet. De jubilaris ging als knaap van amper 12 jaar in de fabriek werken en volgde later zijn vader als stoker op, welk werk hij nu nog doet. Dat werken voor een mens geen ongezonde bezigheid is, bewijst de jubilerende stoker wel, die nog steeds kern gezond is. Bij zijn veertig jarig jubileum werd hij door H.M. de Koningin onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Bij dit jubileum herdacht Van Kruistum op 5 juni jl. nog het feit, dat hij voor 40 jaar geleden in het huwelijksbootje stapte. In het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan hebben dinsdagmiddag onge veer vijfhonderd kinderen een paar plezierige uurtjes beleefd, met een aan tal lach- en sportfilms die aangeboden werden door de Veenendaalse winke liersvereniging „Handel Nijverheid" in het kader van de onlangs gehouden voorjaarswinkelweek. Als extra attractie waren twee kin derfietsjes beschikbaar gesteld, die op originele wijze werden uitgereikt. Er werd namelijk gevraagd wie van de kinderen jarig was en dit bleken er twee te zijn. Het waren de 8-jarige Bert Engelenburg van de Prins Bern- hardlaan en de 11-jarige Jan v. Heerdt van de Mulderslaan, die dus een onver wacht cadeau ontvingen. SOLOTANG binnen enige uren zonder zon geheel bruin Apoth.ass. - Drogist Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal spijtige toon vertellen dat de bijen stand de laatste tientallen jaren enorm teruggelopen is. Wat vroeger een brood winning was, is nu een sport geworden. Het is hard, maar waar: het echte oude bijengeslacht sterft uit. En over het algemeen laat de jeugd, waarop al tijd de toekomst wordt gebouwd, in deze verstek gaan. In vakkringen is er al vaak over gesproken. Men zoekt naar de reden waarom de jongeren geen zin meer hebben in het imgers-beroep. Want de bij verdient het om in de belangstelling te staan. Ten eerste om dat het diertje een eerste klas voe dingsmiddel produceert. Neem bijvoor beeld de heihoning zo uit de raat, waar mee niets gebeurd is, en men zal de na tuur op de tong voelen. Verder is de bij buitengewoon nuttig voor het fruit. Bij ieder bezoek aan een bloem of plant zorgt hij voor de be stuiving van de vrucht. Wanneer dan ook een bijenvolk in een boomgaard geplaatst wordt, ontvangt de eigenaar van de bijen een vergoeding voor het werk van de nijvere diertjes. Van de was die de bijen eveneens produceren worden ook allerlei artike len gemaakt, zoals boenwas dat in ieder huis te vinden is. Op de markt worden 's morgens om 9 uur de inzendingen gekeurd door een jury bestaande uit de heren J. v. Bem- mel, Woerden; A. Blom, Rhenen en G. Schrijver, Veenendaal. Er zijn prijzen voor de beste kast met volk en bouw, de beste ronde korf met volk en bouw en de beste boogkorf met volk en bouw. Marktmeester Van Kessel verwacht dat de prijzen weer zullen schommelen tus sen 10,en 12,per korf. Om 12 uur 's middags vindt op het marktter rein de prijsuitreiking plaats. Het is bekend dat veel mensen graag een bezoek aan de bijenmarkt zouden willen brengen, als de bijen maar niet zo steken konden! Speciaal voor hen gaf de marktmeester de volgende raad: „Loop rustig rond en doe net of de beestjes er niet zijn. Het is precies als met een hond, als het beest ziet dat je bang voor hem bent dan bijt hij! Bo vendien is er altijd wel een kap te krijgen, waardoor er geen enkel ge vaar meer bestaat dat de bij u iets kan doen." Roken schijnt overigens ook goed te helpen, alhoewel de bijen bij drukkend of regenachtig weer lastig kunnen zijn. Degene die de moed op kunnen brengen zullen versteld staan van de wonder lijke samenstelling van een bijenvolk, dat niettegenstaande alle donkere wol ken aan de imkershemel, niet uit onze samenleving weg te denken is. Zaterdag 18 juni a.s., 's morgens om half zes, zullen vanaf garage De Haas aan de Kerkewijk drie bussen vertrekken met de gelukkige prijswinnaars van de onlangs gehouden voorjaarsactie van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nijverheid". De route van de tocht komt vrijwel overeen met die van het vorig jaar, toen eveneens een groot aantal personen in dit verband de grens passeerden. Zij die aan de tocht, deelnemen worden dringend verzocht op tijd in het bezit te zijn van een paspoort of touristenkaart, daar men anders de grens onder geen beding zal kunnen overschrijden. De reis wordt begonnen! in de richting Elten, waar de Duitse grens wordt over schreden. De tocht gaat dan door Duis burg naar de autobaan en nadat men een tijdje op deze zeer drukke verkeersweg gereden heeft, wordt deze bij Keulen weer verlaten. De deelnemers krijgen even ge legenheid om de Keulse Dom te bezichti gen, terwijl onderweg zal worden gestopt om in eeq Duits restaurant een kopje kof fie te gebruiken. Van Keulen gaat het naar de Westduitse hoofdstad Bonn, welke geheel doorkruist wordt. Vrij spoedig na het verlaten van Bonn en haar voorstad Bad Godesberg krijgt men de Rijn te zien met zijn wijn bergen en de Drachenfelds aan de over zijde. De Rijn wordt gevolgd tot Remagen, vanwaar men via de plaatsen Neuenahr, Arhweiler en Altenahr door het prachtige Ahrdal rijdt. In Mayschoss wordt één der grootste Duitse wijnkelders bezocht. Na Adenau krijgt het landschap een ge heel ander aanzien, namelijk dat van de Eifel. Via het prachtig gelegen Blanken- Aan de Jan Steenlaan in Veenendaal- zuid vond verleden week vrijdag de opening plaats van de geheel nieuwe rijwiel-speciaalzaak „Kontakt", eige naar de heer Schreutelkamp. Naast de vele bloemstukken en schriftelijke felicitaties kwamen ook zeer velen de firma persoonlijk geluk wensen met deze, vooral voor de win kelstand van Veenendaal-zuid, belang rijke aanwinst. Bij de winkel vallen onmiddellijk de twee grote etalages op, waardoor het interieur een ruime aan blik biedt en de mogelijkheid geschapen is de artikelen overzichtelijk te eta leren. Achter de winkel is een doelma tig ingerichte werkplaats, die geruime tijd als noodwinkel dienst heeft gedaan. Vermoedelijk zal Kontakt zich in de toekomst ook bezig gaan houden met de handel in bromfietsen. SPAARBANKCIJFERS Bij de spaarbank Veenendaal en Om streken werd over de maand mei I960 in gelegd voor een bedrag van 509.878,92 en terugbetaald 312.054,65. Er werden 41 nieuwe rekeningen geopend. Per eind mei bedroeg het verschuldigde bedrag aan in leggers ƒ7.304.882,25. EERVOLLE UITNODIGING VOOR GVVV SPELERS De spelers G. v. d. Bovenkamp en E. Scholts van de Veenendaalse club GVVV zijn door de KNVB uitgenodigd om op za terdag 11 juli a.s. in een Bondselftal te spelen tegen de 1ste klasser Amateur UW uit Utrecht. Deze wedstrijd wordt gespeeld ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de gemeente Zwammerdam. heim en Schleiden wordt de toch voortge zet naar Monschau, een zeer bekende toe ristenplaats met zeer smalle straatjes en gebouwen. De thuisreis wordt gemaakt via Aken, Heerlen, Venlo en Nijmegen. Tijdens de tocht zullen bijzonderheden verteld wor den over de plaatsen die men passeert. Een vrij ernstige botsing heeft zich gisteravond omstreeks half negen voor gedaan op het Zwaaiplein tussen twee bromfietsers, waarvan er één met een schedelbasisfractuur naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht moest worden. De bromfietser v. V. uit Ede reed op de Hoogstraat in de richting Zwaai plein. Met een snelheid van naar schat ting 50 km per uur draaide hij in de richting van de Vijgendam, hierbij geen voorrang verlenend aan de van rechts komende 16-jarige bromfietser De J. uit Veenendaal. Bij de botsing die hierdoor ontstond kwamen beide bestuurders ten val. De J. liep hierbij een schedelbasisfractuur op en werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis, v. V. kwam er met een sleutelbeenfractuur af en is naar zijn woning overgebracht. Beide bromfietsen werden flink beschadigd. De jeugdige gebroeders v. Bruggen hebben gisteravond tijdens de puz- zelrit van de personeelsvereniging der gemeente Veenendaal, welke per fiets werd verreden, blyk ge geven uitstekend puzzels op te kunnen lossen. Zij lieten namelijk alle andre 38 deelnemers achter zich en wisten een eerste prijs in de wacht te slepen. Vanaf het gemeentehuis vertrokken met enkele minuten tussenruimte twintig kop pels om het 15 km lange traject in ander half uur tijds af te peddelen. Al gauw De vorige week bij Artifoto, Hoofdstraat 82 in Veenendaal uitgegeven Vallairiks is niet ge vonden. De vinderspremie wordt dus weer vermeerderd met 2,50 zodat de nieuwe riks met het rode rummer ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uit betaald. bleek dat de opgave vrij moeilijk was, zo dat het gros der dee inemers het parcours niet eens wist uit terijdeiï. Des temeer spreekt de prestatie van de beide broers v. Bruggen de jorgsten van de deelne mers die alle ervaren peddlaars de loef afstaken en in hotel La Montagne waar de, finish was, te horen kregen dat uitgere kend zij de eerste piijs hadden behaald. De tweed prijs wis voor het koppel v. Doorn-Boers en de éerde voor het koppel Huizinga-v. Eyk. Het koppel met het grootst aantal straf- punten, de dames Griffoen en Prette, ont vingen voor de geleverde prestatie een troostprijs. VERDRINKINGSSLACHTOFFER IN DE RIJN GEVONDEN In de Rijn onder de gemeente Maurik is gistermiddag door een schipper het stof felijk overschot gevonden van de op 2e Pinksterdag verdronken Steven Bekker uit Veenendaal. Het slachtoffer is gisteravond overge bracht naar zijn woning. De teraardebe stelling zal plaats hebben a.s. maandag middag om 3 uur op de Algemene Be graafplaats te Veenendaal. Vertrek van de Ger. Kerk Vaartbruf om half drie. MOEILIJKE COMPFTITIERIT VAN MAC VEENENDAAL De tweede competitierit, die de motor en autoclub Veenendaal woensdagavond had uitgezet was wel mooi, maar moeilijk. Geestelijke vader van de rit was de heer H. van de Wetering uit Woudenberg. Er waren ongeveer ft) deelnemers, die het parcours over Eist, Amerongen, Leersum, Maarn, Woudenberg, Scherpenzeel, Rens woude en Veenendaal reden. De competitieprijzin waren beschikbaar gesteld door het Boiwbedrijf Boers voor de autos en door hotel ,La Montagne' voor de motoren en teven., een extra prijs voor de (jeelnemers >et.., het kleinste aantal strafpunten. De uitslag: auto's: 1. Harthoorn, Scher penzeel (61 str. pnt.), 2. Legerweij, Bar- neveld (63), 3. van Driessen, Arnhem (70), 4. van de Wint, Woudenberg (76), 5. H. Ja- link, Oosterbeek (107). Motoren: 1. M. J. de Bruin, Wolfheze (74) 2. Jan Jansen, Veenendaal (104), 3. W. van Beek, Veenendaal (105). POSTDUIVENNIEUWS 241 duiven! van de kring West van de Postduivenbond vlogen zondag een wed vlucht vanaf Orleans. De tien eerst aan komende duiven waren van: 1. H. J. Buis, Amerongen. 2 en 8. H. Blankestein, Ame rongen. 3. P. Miedema, Woudenberg. 4. L. Cornelisseri, Leersum. 5. H. van Ochten, Maurik. 6. H. W. Kalis, Maarn. 7. M. Blan kestein, Amerongen. 9. C. N. Klein, Leer sum en 10. M. Hak, Maurik. MEVR. KLOOT NAM AFSCHEID VAN MEISJESVERENIGING Wegens vertrek naar Bennekom nam mevr. Kloot te Ederveen afscheid als voor zitster van de Ned. Herv. Meisjesvereni ging „Kleine Kracht". De scheidende presidente werd hartelijk toegesproken door de plaatselijke predi kant ds. Schipper, die mevr. Kloot prees voor haar voortreffelijke leiding. Hij wen ste mevr. Kloot Gods zegen toe in haar nieuwe woonplaats. Van de meisjes van de vereniging ontving de scheidende voorzit ster een kampeerbrander. Over de opvolging van mevr. Kloot is nog geen beslissing genomen. DRIE EERSTE PRIJZEN VOOR EXCELSIOR Door de gymnastiekvereniging Excelsior werd 2de Pinksterdag deelgenomen aan de Jeugdbondsdag te Winterswijk. De adspi- rant-damesploeg onder leiding van mej. A. Jakobs, nam daar deel aan de verenigings wedstrijden bestaande uit driekampen, massale oefening en mars. Zij wisten on der leiding van mej. Jakcbs beslag te leg gen op drie eerste prijzen. E.H.B.O. DOET MEE AAN WEDSTRIJDEN De E.H.B.O. afdeling Eist zal zaterdag 11 juni a.s. deelnemen aan de districts- juniorenwedstrijden welke georganiseerd zijn door de afdeling Leersum. Voor deze wedstrijden, die worden gehouden in de „Kapel" te Doorn, hebben 15 ploegen uit het district Zuid-Oost-Utrecht ingeschre ven. De inzet van de vredelievende strijd is een grote wisselbeker. COLLECTE VOOR BEJAARDEN De Elsterse bejaarden gaan op 6 juli a.s. het jaarlijkse uitstapje maken. Om de be nodigde gelden voor dit doel bijeen te krijgen zal van 13 tot 19 juni a.s. een huis-aan-huis collecte worden gehouden. Het comité rekent op aller medewer king. In verband met de weigering van de El sterse melkslyters om schoolmelkkaarten te verkopen, werd enige tyd geleden de verstrekking van melk op school gestaakt. Dezer dagen heeft één der melkslijters zich toch bereid verklaard de schoolmelk kaarten te verkopen, hetgeen uitsluitend aan huis zal geschieden. Deze nieuwe regeling brengt echter heel wat moeite met zich mee, vooral als men bedenkt, dat voorheen de ouders van de kinderen de kaarten van hun melkslijter konden betrekken. Leopoldstad, juni. Op de boten en in de vliegtuigen, die Belgisch Kongo verlaten is geen plaats meer te krygen. Alle terug reizen zyn uitverkocht. Van de 88.000 Bel gen, die het hart van Afrika bevolken, zyn er al 15.000 naar België afgereisd. Hun aantal wordt steeds groter. En van de 15.000 niet-Belgische blanken vertrokken er al 5000. Wie wil er nog blyven? Alge meen is de vrees voor een groot bloedbad op 30 juni, dag van de onafhankelijkheid, of onmiddellijk daarna. Honderden en honderden Belgen in Kon go hebben al bezoek gekregen van Kongo lezen, die hen beleefd verzochten of ze het huis mochten zien „waarin zij op 30 juni hun intrek zouden nemen". Soms werden ze met een geweer ont vangen. In vele gevallen oordeelden de be woners het echter maar het verstandigst om aan hun verzoek te voldoen. Is het werkelijk de bedoeling de Bel gen in Leopoldstad uit hun woningen te verdrijven? De politieke leiders willen on getwijfeld het tegendeel, maar er is dui delijk een min of meer clandestiene be weging doende om de Belgen onder zware druk te zetten. Dagelijks arriveren er op het vliegveld van Brussel nu Belgische meisjes en vrou- Naar Duits voorbeeld heeft de Provinciale Waterstaat in de zogenaamde Sun- derbocht langs de Cuneraweg (ongeveer ter hoogte van de Duiventoren) een achttal picknick-tafels voor toeristen geplaatst. Het zijn solide houten banken en tafels die tien dagen geleden gereed kwamen en waarvan al druk gebruik gemaakt is. Hoogstwaarschijnlijk zullen binnenkort ook papierbakken geplaatst worden, zodat deze aantrekkelijke oase hopenlijk gevrijwaard blijft voor ont siering van weggeworpen papier en etensresten. De Sunderbocht is een oude bochtafsnijding, waardoor een soort verloren hoek ontstond. Aanvankelijk wist Prov. Waterstaat niet goed wat zij met dit terrein moest doen, totdat besloten werd er een parkeerplaats van te maken. De praktijk leerde dat de parkeerruimte bij de automobilisten te weinig opviel, waarna een andere bestemming gezocht werd. Deze vond men in een rustplaats met picknick-tafels, zoals deze langs de grote autowegen in Duitsland veelvuldig voorkomen. Vooral tijdens de Pinksterdagen is er druk gebruik van gemaakt. INENTING KINDERVERLAMMING Op maandag, 13 juni a.s. zal in het Groe ne Kruis-gebouw te Renswoude wederom gelegenheid worden gegeven tot inenting tegen kinderverlamming. Hierbij zal de 3e injectie worden gegeven aan de kinderen, geboren in 1959, en de 4e injectie aan de kinderen, geboren in 1957. Ook andere kinderen kunnen bij deze gelegenheid nog worden ingeënt, doch dan dient vooraf ter gemeente-secretarie een opgave te worden gedaan. De enting begint 's middags om 2 uur en de ouders worden verzocht per injectie een bijdrage van 1,te betalen. In Renswoude heerst nog een oude tra ditie om de dag, vóórdat een inwoner der gemeente wordt begraven, de klokken der Ned. Herv. Kerk gedurende één uur te luiden, en wel speciaal bij een begrafenis van iemand, die buiten de bebouwde kom heeft gewoond. Hoewel wordt beweerd, dat dit gebruik van heidense oorsprong is, moet het thans meer worden gezien als een algemene kennisgeving van begraving. Thans heeft het college van kerkvoog den en notabelen der Ned. Herv. Gemeen te besloten dit overluiden van één uur te rug te brengen tot één kwartier, zodat de tijdsduur dan gelijk wordt aan het luiden tijdens de begrafenis zelf. Tot deze wijziging is om practische re denen besloten aangezien het geen enkele zin heeft voor deze kennisgeving een uur lang de kerkklok te luidenj. In 1955 vestigde zich de autoplaatwerke- ry Van Herk in Renswoude, hetgeen voor dit dorp een bijzondere gebeurtenis kon worden genoemd. De gediplomeerde plaat werkers zijn in Nederland namelyk niet dik gezaaid en juist in deze tijd van steeds toenemend verkeer is de behoefte aan dergelijke bedrijven ook groter geworden. De heer Van Herk afkomstig uit Rotter dam en in het bezit van het diploma-mees- ter plaatwerker, leerde Renswoude met omgeving kennen tijdens de mobilisatie van 1939-1940. Toen hij de tijd gekomen achtte om zelfstandig een zaak op te bou wen, meende hij, dat hiervoor in deze streek in het centrum van het land een goede kans op succes bestond. Dit bleek goed gezien te zijn, want reeds direct kwam het nodige werk los en dit is gedurende de afgelopen jaren steeds verder toegenomen. De heer Van Herk, die thans samen met zijn zoon werkt, heeft inmiddels een voort durende stroom van auto's verwerkt. De kleine kneusjes, alsook de grote wrak stukken worden als nieuw weer opge knapt en kunnen daarna wederom aan het verkeer deelnemen. De verantwoor- NIEUWE AMBTENAAR BIJ GEW. ARBEIDSBUREAU In de vakature, ontstaan door het vertrek van de heer W. Veerman naar Dordrecht, is per 2 mei j.l. bij het Gew. Arbeidsbureau aangesteld als ambte naar bijzondere bemiddeling (bem. van minder-validen), de heer A. van Velt- huizen uit Leersum. De heer Van Velt- huizen, die al geruime tijd werkzaam is geweest op verschillende arbeidsbu reaus, heeft voor deze functie een spe ciale opleiding gevolgd. GEHEIM. In plaats van door musketiers worden staatshoofden op buitenlandse reizen in onze tijd beschermd door staatsgehei men. Zo was tijdens het verblijf van president Eisenhower te Pa rijs de plaats van het bed waar in hij sliep staatsgeheim evenals de stoel waarin hij bij voorkeur plaats nam. Staatgeheim was ook dat de president elke morgen als ontbijt een biefstuk eet. Dat dit laatste geheim nu geen geheim meer is, deelt de journalist die het verklapte mee, is te danken aan een speciale vergunning van de Amerikaanse veiligheids dienst. GROOT SLEM. In Parys is een wijdvertakte dievenbende opgerold, waarvan de leider, een zekere heer Finkelstein een be kende figuur uit de society- wereld bleek te zyn. De heer Finkelstein organiseerde bridge- partyen en zodra zyn gasten in het spel verdiept waren verwy- derde hij zich even om zyn handlangers telefonisch te mel den welke ryke lieden by hem te gast waren en dus niet thuis. JAMMER. Franse liefhebbers van statistieken hebben uitge rekend dat de industriële pro- duktie gedurende de zomer maanden tengevolge van warm- te en vakantie daalt met gemid deld 30 procent. Dat is wel jam mer. Maar laten we toch maar doorgaan met vakantie te ne men. AUTO-KUNST. „Ja," zegt de beeldhouwer César, „de werken die ik op de mei-tentoonstelling te Parys laat zien zyn alle ver vaardigd door oude auto-carros serieën met een hydraulische pers in elkaar te drukken. Nee, dit is helemaal niet als grap be doeld, ik vind dat machines vaak mooiere kunstwerken maken dan de mensen. Wel zeggen collega's, die niet in myn oprechte be doelingen geloven, dat ik deze dingen alleen tentoonstel om in de krant te komen, maar dat is natuurlyk onzin." FORTUIN. Wie droomt er te genwoordig niet van een grote prijs in loterij of voetbalpool? Of hoopt op een onverwachte erfenis om in één klap rijk te worden? De laatsten hebben pech als zij niet tot de erfge namen van de onlangs over leden prins Aly Khan behoren. Deze bezat huizen en kastelen en landerijen in Frankrijk, Ier land, de Ver. Staten, Zwitser land, Pakistan ei> Kenya. Daar naast had hij een stal van hon derd en tien raspaarden, die jaarlijks zestig a tachtig veulens opleverden. Alles tezamen schat men de erfenis op 250 miljoen gulden. IIOED. De Deense fiscus meent de voorstelling die Mar iene Dietrich onlangs te Kopen hagen gaf niet als een concert te kunnen kwalificeren, maar als een variété-voorstelling, waarvoor vermakelykheidsbelas- ting verschuldigd is. Als motief voeren de belastingmensen aan dat Mariene in een van haar nummers een hoge hoed droeg. De impressario is het hier niet mee eens en wil een rechterlijke uitspraak hierover. NIEUW. Het is altijd weer moeilijk om voor feestelijke ge legenheden nieuwe attracties te bedenken. Voor organisatoren van dergelijke bijeenkomsten volgt hier deze tip: op een feest avond van een technische school te Parijs werden de gasten zo wel bij aankomst als vertrek ge wogen. De prijs van hun ver teringen werd bepaald door het verschil in gewicht. SUIKER. Toen een van de leerlingen van deze school een definitie van „suiker" moest ge ven, zei hy: „Witte substantie, die een onaangename smaak aan de koffie geeft wanneer men ze er niet in doet." HOND. Eric Ilk, scheidsrech ter van de Australische voetbal bond heeft lering getrokken uit zijn ervaringen. Hij gaat nooit meer een wedstrijd fluiten zon der zijn grote Duitse herder mee te nemen. Toen onlangs tijdens een wedstrijd twee spelers hem bedreigden blies hij tweemaal op zijn fluitje, waarop de hond het veld op stormde en zich voor zijn meester opstelde. De twee spelers dropen daarop direct af. DETAIL. In de Unie van Zuid-Afrika moet in de wasse rijen het ondergoed van blanken en zwarten apart worden gewas sen. KAAL. Amerikaanse specia listen zijn tot de conclusie ge komen dat wat het probleem van het kaal worden betreft noch het scheren van het hoofd, noch de bewerking met sham pooing, noch massage of een be handeling met hormonen iets uithaalt. Voor kaalhoofdigen is dat dus het eind van alle hoop. De Franse mannen zonder haar op het hoofd hebben nu hieruit de consequenties getrokken door het kaal-zijn zonder meer te ac cepteren. Als troost organiseren zijn nu een schoonheidsconcours, dat de kale Monsieur France '60 moet opleveren. wen uit Kongo. De mannen blijven tot het laatste ogenblik, in de hoop dat de storm nog over trekt. Maar iedere blanke vrouw wil tijdig in veiligheid zijn. De waarheid is, dat de Kongolezen de dagen aftellen. Op 30 juni kan „hun feest" beginnen. De blanke vrouwen spelen in dit „feest" een grote rol. Overal waart het ge rucht, dat ze op 30 juni zullen worden ge arresteerd en publiek zullen worden ver kocht aan de zwarten. Honderden hunner zijn al „verkocht" hoewel ze het meren deels zelf niet weten. Heel Kongo loopt vol duistere elementen, die zich laten voorstaan op hun uitstekende relaties met een of meer politieke leiders. Indien de eenvoudige neger een voorschot van dui zend franken wil betalen zal hem op 30 juni de blanke vrouw worden „geleverd" Aanvankelijk werd er in de kringen der Europeanen om gelachen. Nu niet meer! Honderden vrouwen en meisjes hebben namelijk bericht thuis gekregen, dat ze „verkocht" zijn en iedere vlucht verijdeld zal worden, desnoods met geweld. Een dochtertje van een Griekse koopman vloog onmiddellijk weg toen ze hoorde uitverko ren te zijn door een lokale, zwarte poli ticus. Velen hebben haar voorbeeld ge volgd. Een hostesse van de Sabena ver nam dat ze 2000 fr. had opgebracht. Ze heeft nu dienst gekregen op een andere lijn. De gevolgen kunnen ernstig worden, om dat vele ongeletterde zwarte „kopers" bedrogen door gangsters op 30 juni of daarna zullen proberen met geweld hun koopwaar op te halen. Een feit wat ook tot nadenken, stemt is de houding van de Abako. In het officiële weekblad van deze partij wordt al tevoren een verontschuldiging gemaakt voor „het eventueel verkrachten van blanke vrou wen op en na 30 juni". Het excuus zit volgens het blad in de wijze waarop de blanke mannen de zwarte vrouwen hebben behandeld. De optimisten en die zijn er in Kongo ook nog houden vol, dat dit alles een weloverwogen aktie is er op gericht om de blanken angst in te boezemen. Een blanke, die vrouw en dochters al naar België heeft gestuurd zal er gemakkelijker toe komen zijn bezittingen voor een appel en een ei van de hand te doen» Vele anderen vrezen echter het ergste. Met grote schrik voor een bloedbad zien ze de dertigste juni naderen. Maar de boot terug is afgeladen. Het vliegtuig eveneens. En de regering heeft tal van maatre gelen uitgevaardigd o2j. een te grote ka- pitaalvlucht te voorkomen. Overal in Leopoldstad hangen al 'cv-djeg „A Vendre" of „A louer" Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 delijkheid voor dit werk is dan ook groot, omdat een geringe afwijking reeds fatale gevolgen kan hebben. Een vertrouwd adres met vakkundige werkkrachten is speciaal in deze branche dan ook een eer ste vereiste. Tot nu toe was de autoplaatwerkerij Van Herk gevestigd in een gehuurd per ceel aan de Dorpstraat 8. Aangezien de huur echter werd opgezegd, moest naar een andere oplossing worden gezocht. Een tweetal onbewoonbaar verklaarde woningen aan de Dorpsstraat werden daartoe aangekocht en de nieuwe werk plaats is op dit terrein inmiddels prac- tisch voltooid. Het nieuwe gebouw van 11 bij 17 meter is voor het doel waarvoor het is gesticht bijzonder geschikt. Blijkens de elders in dit blad opgenomen advertentie wordt op 13 juni a.s. de werkplaats in gebruik ge nomen. Voordien zal derhalve de nodige apparatuur waaronder een klein doch kostbaar puntlas-apparaat, worden over gebracht. Het gehele terrein biedt voor de plaatwerkerij voldoende ruimte en, naar de plaatselijke situatie te beoorde len, is ook rekening gehouden met de bouw van een woonhuis. Ongetwijfeld zal het de heer Van Herk bij de overplaatsing niet aan belangstelling ontbreken. DRIEMAAL KERK In verband met het grote aantal vakan tiegangers in Overberg, heeft de Herv. predikant ds. Viegen voor de eerstkomen de vakantiemaanden een extra kerkdienst ingelast. Voorlopig zal er dus zondags driemaal een kerkdienst worden gehouden, en wel 's morgens om 9 en 10.30 uur en 's avonds 6.30 uur. Twee inwoners van Veenendaal vingen in de kelder van hun wo ning een tot nu toe onbekend dier, dat het midden houdt tussen een rat en een muis, doch in af wijking daarvan dik behaard is met ongeveer vier centimeter lange haren. Zij brachten het bij zondere exemplaar, dat in elk geval behoort tot de knaagdieren, naar Ouwehands Dierenpark. De meest uiteenlopende verzamel werken werden erop nageslagen, doch men kon het beestje niet thuis brengen. Nu is de Planten- ziektenkundige Dienst te Wage- ningen ingeschakeld om uit te vissen met wat voor een levend wezen men hier te doen heeft. Het vermoeden is gerezen, dat het diertje uitheems is en aan iemand toebehoort, die het op een of andere manier is kwijtgeraakt of vanwaar het is weggelopen. ÜjfTpogSl voor betere uurwerken 3VIN6WANS PRlSI-ift - 1 PONTIC OMCOft V H0QFDSTP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1