Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bedrijven gaan arbeidskrachten Italiaanse- aantrekken Voor de KANTONRECHTER MULDER Nieuwe Petrakerk modern maar niet overdreven V.W.V.-DAGTOCHT: „Een reis om nooit te vergeten" GEEN DAG ZONDER STAKINGEN BUNA 1100 TIPPELAARS LIEPEN VIER DAGEN DOOR VEENENDAALS SCHONE DREVEN r3sX MELIS OPTIEK ARBEIDSRESERVE GELDERSE VALLEI VRIJWEL UITGEPUT: Nieuws uit de omgeving Wat verdienen Franse staatsagenten? RENSWOUDE Wat nu weer montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 22 JUNI 1960 Nr. 49 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rheneq, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scberpenzeel CONTRACTUEEL GEBONDEN Huisvestingsproblemen Logische vraag assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN financieringen Vijf Hollandia-meisjes kregen beker De emigratie Meer huizen Vernuftig geconstrueerde voetverwarming Na dertien jaar zeemijn gevonden Prachtig weer en plezierige stemming LAGE SALARISSEN Slechts 6 uitvallers in avondvierdaagse ie5t....uw eigen X "7 ,N D,v"SE MODE TINTEN H00FD5TR51 TEL 3184 VEENENDRRL Red&otie en administraties Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven btf de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVIKTINTIIS *6w—+mtUpr+t per tam tl Minimam per adverteert!* 4.M Rubriek Vrees en AuW 1-10 U# tm Losse nammsrs 10 eent Degene die de stand van de arbeidsmarkt per eind mei 1960 heeft bestudeerd, zal tot de ontdekking gekomen zijn dat de arbeidsreserve in het gewest Veenen daal, omvattende de gemeenten AMERONGEN, LEERSUM, RENSWOUDE, RHENEN en VEENENDAAL, nagenoeg uitgeput is. Het is zelfs zover dat in enkele sectoren van het bedrijfsleven niet meer op volle capaciteit kan worden gewerkt en er stagnatie ontstaat door gebrek aan personeel. Om deze redenen hebben een Rhenens en een Vecnendaals bedryf, ter navol ging van meerdere industrieën in ons land, bi) het Rijksarbeidsbureau een aan vraag ingediend voor Italiaanse arbeidskrachten. Deze zullen door een wervings team van het apparaat voor de arbeidsvoorziening, dat binnenkort vertrekt en zich hoogstwaarschijnlijk in Milaan zal vestigen, worden geselecteerd en bij ge bleken geschiktheid doorgezonden naar Nederland. Het wervingsteam van het Rijks arbeidsbureau staat onder leiding van de directeur van het G.A.B. Dordrecht en bestaat uit o.a. een arts, een admini stratieve functionaris en een tolk. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit team zich in Milaan vestigen, waar via het Italiaanse Ministerie van Arbeid contacten worden gelegd met arbeiders, voornamelijk uit Zuid-Italië waar de grootste werkloosheid schijnt te heer sen. De kandidaat-emigranten zullen door het team worden beoordeeld en medisch gekeurd, waarna eventuele uitzending naar Nederland zal plaats hebben. De overkomst naar Nederland moet door het bedrijf betaald worden. Bo vendien verplicht het bedrijf zich een vol jaar werk te garanderen en de even tuele thuisreis na het volbrengen van het contract-jaar te financieren. Ander zijds zijn de Italiaanse immigranten eveneens contractueel gebonden. Over het gehele land zijn een groot aantal vragen ingediend. Volgens een mededeling welke wij uit Den Haag ontvingen zou het hier handelen om circa drieduizend Italiaanse arbeids krachten. De grootste aanvraag blijkt te komen uit de metaalsector. De twee aanvragen uit het gewest Veenendaal zijn afkomstig van de kalk- zandsteenfabriek Vogelenzang te Rhe- nen en V S.W. te Veenendaal. Een woordvoerder van de V.S.W. noemde de plaatsing van Italianen „in de toekomst niet uitgesloten." In eerste instantie ligt het in de be doeling 15 a 20 man te plaatsen. In verband met het plaatselijke huis vestingsprobleem kunnen volstrekt geen gezinnen overkomen. De voor keur gaat uit naar ongeschoold en ongehuwd personeel, waarvoor kosthuizen opgezocht moeten wor den. De directie van de Kalkzandsteen fabriek Vogelenzang wenste in dit sta dium nog geen nadere gegevens te ver strekken. Een bekend feit is echter dat de geregistreerde vraag naar manne lijke arbeidskrachten ook in deze be drijf sklasse sterk opliep. Eind mei be droeg deze n.l. in dit gewest 30. Bij velen zal onmiddellijk de, overi gens logische vraag rijzen, waarom men helemaal in Italië arbeidskrachten gaat requieren, terwijl in de noorde lijke provincies van ons land, in ver houding tot de overigen, nog vrij grote werkloosheid heerst. Behalve de hogere kosten (betaling van overkomst en event, terugreis), zal men bij de Italiaanse immigranten on- VOGELNEST IN DRAGLINE Vogels kiezen soms een rare plaats om zich te huisvesten. In de top van een kraanarm van een dragline van de fa. G. J. van Schoonhoven alhier heeft een vogelpaar een nest gebouwd. Met de machine wordt dagelijks gewerkt, doch de gelukkige ouders trekken zich hiervan niets aan en verzorgen regel matig hun jonge gevederde kinderen. De dragline staat in het zandgat aan de Wielingsheuvel. ZEIST. Uit het Rijks Observatiehuis te Zeist zagen twee jongens kans weg te lo pen en al liftend tot in Heidelberg in Duitsland te komen. De Duitse politie heeft ze daar echter gearresteerd en op transport gesteld naar ons land. BENNEKOM. Het bestuur van het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Bennekom orga niseert ook dit jaar weer een ontmoetings dag voor donateurs, oud-patienten en hun introducees op het landgoed Hoekelum. Deze samenkomst wordt gehouden op woensdag 29 juni a.s. EDE. Aan de avondvierdaagse in Ede, welke door de plaatselijke wandelsport vereniging Blauw-Wit was georganiseerd, hebben een kleine duizend tippelaars deel- SOEST. In Soest is een 17-jarige graf genomen. schenner gepakt, die bekend heeft van twee kerkhoven meer dan 50 vaste plan ten gestolen te hebben. Al deze planten zette hij thuis in de tuin. «tBKtWIJH Ifc? - TEl. JOOO VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America getwijfeld voor meerdere problemen komen te staan, zoals de taal en een geheel andere levenswijze, met alle risico's van dien. Waarom zo ver ge haald als ze dichtbij te krijgen zijn, zou men zich af kunnen vragen. Het antwoord hierop is niet zo een voudig als het lijkt. Nederland heeft op het ogenblik rond 35.000 werklozen, maar gaat men deze in de diverse groe pen splitsen (seizoenwerklozen, minder- geschikten, structuurwerklozen enz.) dan blijven er uiteindelijk niet veel over die voor een „overhuizing" in aan merking komen. Een Veenendaalse industrie heeft al eens eerder getracht in het noor den personeel te werven. Hoewel zich aanvankelijk een groot aantal werkloze mannen meldden die er wel voor voelden naar Veenendaal te komen, bleef er uiteindelijk één over. Men is, vooral in het noorden van ons land, zeer gehecht aan de streek waarin men woont (bodem gebonden) en daar alles op basis van vrijwilligheid geschiedt, ver wacht de naar arbeidskrachten zoe kende industrie, hiervan weinig heil. geving is de huisvesting. Zij móeten de voorwaarden stellen dat de Italianen ongehuwd, althans genegen zijn hun gezin voorlopig in Italië achter de laten. De algemene klacht is dat vele plaat sen, en Veenendaal in het bijzonder, te weinig huizen bouwen, een klacht die natuurlijk niet ongegrond is, maar waaraan voorlopig weinig gedaan kan worden. Wel is het zaak dat iedere gemeente met haar planning voor de woningbehoefte vóór de conjunctuur aanloopt. V(jf meisjes van de Hollandia-Trico wandelsportvereniging hebben na afloop van de Avondvierdaagse van de directie een prachtige oorkonde en een beker ont vangen, omdat zij als lid van deze wan delclub de Avondvierdaagse voor de vijfde maal hadden meegelopen. Deze onderscheiding ontvingen de da mes Annie Schuit, Jannie Harteman, Jur- ry Sterkenburg, Carla van Dam en mevr. Spanjerberg. Inmiddels is deze bekende wandelgroep gesplitst in twee groepen om dat de formatie in één vrijwel niet meer te hanteren was. Juist vorige week is het negentigste lid ingeschreven, hetgeen voor een fabrieksclub een groot aantal is, te meer daar alleen het vrouwelijk perso neel bij het wandelen betrokken is. Als blijk van waardering voor de be toonde belangstelling werd namens de Hollandia-meisjes aan burgemeester Bak ker een fraai boeket anjers aangeboden. SALVATORSCHOOL HIELD SPORTDAG Bijna tweehonderd kinderen van de p. i Salvatorschool in Veenendaal hebben men enerzijds uuixenlunders moet £3dn 11-- j. 1 - «rn OOT, fnD„om0nHo Jaarl«kse schoolreisje dat ditmaal met doorging. werven om aan de toenemende vraag naar arbeidskrachten te kunnen vol doen, terwijl anderzijds overal in ons land voorlichtingsavonden betreffende emigratie worden gehouden. Bevoegde instanties geven hiervoor de volgende verklaring. De emigratie- politiek moet geheel los gezien worden van die van de arbeidsmarkt, vooral ook omdat deze op lange termijn wordt uitgevoerd. Zij die van plan zijn te emigreren zien in ons land toch weinig toekomst, zodat zij op de huidige arbeidsmarkt geen invloed uitoefenen. Het zou dwaas zij deze categorie te dwingen, door mid del van een stopzetting van de emigra tie, de spanning op de arbeidsmarkt in ons land te helpen verminderen. Het grootste probleem voor vrijwel alle industrieën in Veenendaal en om- 's Morgens kwamen de kinderen op het terrein achter de R.K. kerk aan de Nieuweweg bijeen, waar zij in de loop van de dag diverse keren getrakteerd werden. De deelnemertjes waren in 15 groepen ondergebracht en beleefden veel plezier aan het kussengevecht op de evenwichtsbalk, koekhappen, fles- senlopen en tal van andere kinder spelen. Deze sportdag was georganiseerd door het Oudercomité Salvatorschool en diverse ouders hadden zich beschik baar gesteld om de leiding van een groepje op zich te nemen. De organisa toren meenden uit de reacties van de kinderen op te mogen maken, dat een dergelijke sportdag ver te prefereren is boven het traditionele schoolreisje. Het ligt dan ook in de bedoeling vol gend jaar een dergelijk evenement te organiseren. De meningen over de nieuwe Petra-kerk van de gereformeerde kerk te Vee nendaal op de hoek Kerkewyk-Dennelaan, zyn nogal verdeeld. De een vindt het voor een kerk té revolutionair, terwijl een ander juist deze modernere kerkbouw apprecieert. Smaken verschillen, maar wie de nieuwe kerk eens gaat bezichtigen, zal wel licht tot de conclusie komen dat de.bouw modern is, maar toch ook weer niet overdreven. De architect is er in geslaagd een aantal nieuwe ideeën naar voren te brengen, echter zonder de religieuze sfeer aan te tasten. Het bouwwerk op zich is zonder twijfel een staaltje van artistiek en technisch kunnen. Verleden jaar maart is men met de bouw begonnen en vanavond zal tijdens een speciale dienst de kerk officieel in gebruik genomen worden. B(J het persen van schroot op het terrein van de fa. de Ruiter, handel in ijzer e.d. aan de Molenstraat, Is j.l. vrijdagmiddag een zeemijn gevonden. De Mynoprui- mingsdienst van de Kon. Landmacht heeft het oorlogstuig zaterdagmiddag onschade lijk gemaakt. Tijdens de pers-werkzaamheden kwam ineens een grote ronde kogel uit het schroot rollen. Een der arbeiders had di rect in de gaten dat het een mijn was, waarna de politie werd gewaarschuwd. Deze heeft tot de komst van de Mijn- opruimingsdienst het terrein bewaakt, om dat hier in de avonduren nog wel eens kinderen komen spelen. De hoop oud ijzer, waar de mijn uit kwam is afkomstig uit Oosterbeek en in 1947 op het terrein gedeponeerd. Al die tijd dus heeft de mijn hier gelegen met de kans ieder ogenblik uit elk-ar te springen. ABRUPT EINDE VAN JOY-RIDING Aan de rit die de 17-jarige jongeman S. uit Veenendaal zaterdagmorgen met de auto van zyn baas dacht te maken, is een snel einde gekomen. Toen hij n.l. vanaf de Markt kwam rij den in de richting Hoofdstraat hetgeen sinds kort verboden is tijdens marktdagen- werd hij voor deze overtreding onder aan de Markt door een agent aangehouden. Al gauw bleek dat de knaap geen auto kon rijden en dus ook niet in het bezit was van een rijbewijs. Bovendien verklaarde hij de auto van zijn baas stiekum meege nomen te hebben. WINKELDIEFSTAL In een zelfbedieningszaak in Veenen daal ls zaterdagmorgen mevr. M. uit Ame rongen op heterdaad betrapt op winkel diefstal. Tegen haar is proces-verbaal op gemaakt. Op pinkstermiddag begon de Franse slakingsweek met de metro en de stads bussen; woensdag volgden de arbeiders uit de metaalnijverheid, donderdag die uit de chemische industrie, vrijdag de ambtena ren en zaterdag het personeel van de pos terijen. Hiermee is het feest nog niet ten einde. De vijfde republiek verkeert in een sociale alarmstemming: de stakingsgolf zal vermoedelijk de hele zomer voortduren totdat de regering tenslotte genoegdoening heeft gegeven. Het feit, dat zowel de communistische als de autonome, socialistische en christe lijke vakbonden zich achter de stakers stellen bewijst, dat politieke achtergronden nauwelijks een rol spelen. Het gaat deze maal inderdaad om meer loon. Niettemin zit het Algerijnse probleem volgens een woordvoerder van de christelijke vakbond op de achtergrond. „We hebben niet ge staakt rond 24 januari, noch tijdens het referendum van 1958. Indien zo'n groot scheepse aktie nu mogelijk is komt dat ten dele ook door het feit, dat de massa is te leurgesteld inzake de ontwikkeling in Al- gerie. Men wil vrede. Ik heb dit ook ge- zegd tegen minister Guillaumat Maar hogere lonen blijven toch verre- j weg de voornaamste eis. Het is in dit ver- band wel interessant om te weten, dat in het dure Frankrijk een onderwijzer nog i altijd moet beginnen met 350,per maand en dat tachtig van de honderd Franse ambtenaren (staatsagenten) min- der verdienen dan 500,De onbillijk heden zijn schering en inslag. De staats agenten kunnen waar maken, dat ze bij andere groepen worden achtergesteld. De arbeider in de privé-sector verdient momenteel honderd tot honderd meer dan tien jaar geleden; een brievenbesteller Op de foto: De prijswinnaars haasten zich om de VWV dagtocht te beginnen. ZATERDAGMORGEN HALF ZES. Op het terrein van garage De Haas aan de Kerkewijk staan drie moderne touringcars gepakt en gezakt om met de prijs winnaars van de onlangs gehouden Veenendaalse winkelweek een dagtocht naar Duitsland te maken. Precies op tijd zetten de bussen zich in beweging en is voor de meesten hei grote avontuur - voor het eerst naar 't buitenland - be gonnen. Op de weg is het stil, de meeste mensen liggen nog op één oor. Op de rijksweg richting Arnhem passeert af en toe een verlate of misschien vroeg uit de veren automobilist, maar verder is er weinig te zien. In de bussen echter is een opgewekte uitga msstemming, de passagiers zyn klaar wakker en praten op de vroege morgen nönderd uit. De zon schiet voortdurend haar stralen op de nevelsluiers die hiertegen niet bestand zyn en spoedig het veld ruimen. Kortom het belooft een schitterende dag te worden. haar voorstad Bad-Godesberg. Het duurde toen niet lang meer of de alom beroemde Rijn kwam in zicht. (Zie verder pagina 2) En het is een schitterende dag ge worden. Geen enkele klacht, geen enkel ongeval, een plezierige stemming en prachtig weer. Op de brug bij Nijmegen werden de prijswinnaars door de reisleiders, de heren B. v. d. Pol, Ant. de Ruiter en S. Bos, namens de Veenendaalse win keliersvereniging „Handel Nijver heid" via de microfoons in de bussen welkom geheten en een prettige reis toegewenst. Na de passencontrole in Elten, waar een forse douanier met een speurders- blik de foto's van de passen en toeris- tenkaarten vergeleek met het echte ge zicht, ging het in de richting Wezel. In een groot hotel werd hier de eerste koffiestop gehouden. De zon was in middels hoger aan de hemel gekomen (het was toen kwart over acht) zodat de meesten een plaatsje op het terras zochten. De Duitse koffie liet zich uitstekend smaken en de fototoestellen waren her haaldelijk in gebruik. DE DOM Enige tijd later was het weer ver zamelen geblazen en werd de reis voort gezet door Duisburg naar de autobaan. Onderweg vertelden de reisleiders di verse bijzonderheden langs de route en velen kwamen ogen tekort om het ty pisch Duitse land in zich op te nemen. Het gedeelte Duisburg-Keulen van de autobaan kenmerkte zich door een steeds toenemend verkeer naarmatede gebeuren is hierdoor zon hoger aan de hemel klom. Met veel aandacht werd aa de Aowrijdende Kt de ^en waren er weer de grote snelheid over de autobaan groepen van de Veenendaalse bedrijven „scheurde". DADERS VAN INBRAAK KWAMEN NIET VER In de nacht van vrijdag op zaterdag j.l. werden enkele ruiten vernield van de kiosk van de heer G. Bakkenes te Renswoude, terwijl daarbij tevens het nodige snoepgoed van eigenaar ver wisselde. Rookartikelen konden echter niet worden bereikt. Het glasgerinkel alarmeerde evenwel de bewoner van een in de nabijheid staande woning, die onmiddellijk de postcommandant der rijkspolitie waar schuwde. Deze ging direct op onderzoek uit en kon in de nabijheid van De Klomp de dader aanhouden, die in gezelschap van een 19-jarig meisje, afkomstig bleek te zijn uit Duitsland. Deze Duitser, die reeds meerdere me len met de politie in aanraking was ge weest, werd in verzekerde bewaring gesteld, terwijl het meisje naar Duits land kon worden uitgeleid. Voor de plaatselijke rijkspolitie was dit een mooi succes voor deze nachte lijke activiteit. Met een manifestatie van vier dagen is overal in Nederland weer eens bewezen, dat de aantrekkelijkheid van de sport niet uitsluitend van de onderlinge wedijver en de daaraan verbonden prijzen afhangt. Vier avonden achtereen is er op vele plaatsen in Nederland getippeld in de alom bekende avondvierdaagse, die de laatste jaren bijzonder populair geworden is. En Veenendaal neemt hierbij één van de eerste plaatsen in met dit jaar een aantal wandelaars van bijna 1100, voor het merendeel afkomstig uit Veenendaal. Zuiver voor de sport, en zonder elkaar de loef af te steken is er gewandeld in Veenendaals mooie dreven. Geen afmattende bezigheid (al viel er hier en daar door de „eerste-hulp-mensen" wel eens een blaartje te prikken), maar een ge zonde sport, waarbij een maximum aan frisse lucht wordt ingediend. Over de vier dagen gerekend moesten slechts 6 uitvallers worden genoteerd. heeft maar 75*/» meer en een onderwijzer slechts 60"/». SCHEEF GETROKKEN Men kan moeilijk generaliserend zeggen „dat de Fransen te weinig verdienen". De vakbonden ageren momenteel dan ook vooral de scheef getrokken verhoudingen recht te trekken. En vele lonen zitten scheef zowel een leraar aan een middel bare school als een belastinginspecteur moeten beginnen met 440,per maand, terwijl ze academisch gevormd zijn; tal van secretaressen in privé-bedrijven en politieagenten met vier dienstjaren ver dienen meer. Vakarbeiders bij Renault brengen maandelijks ook meer naar huis en waarom moet een landarbeider het nog zien te stellen met 235, De strijd van nu gaat in eerste instantie tegen deze pertinente onbillijkheden, op de tweede plaats voor een min of meer algehele loonsverhoging in de openbare sector. Vooral bij de posterijen komen er nog andere factoren bij. De werkzaamhe den zijn aanzienlijk uitgebreid, in vele kantoren meer dan verdubbeld. Maar het personeel heeft dezelfde sterk te gehouden. Het moet overwerken zon der —extra beloningom de post te kun nen verwerken. Kort geleden kreeg het personeel van de Franse gasbedrijven een loonsverho ging van elf percent. De werkers van de electriciteitsbedrijven eveneens. De spoor wegmannen willen een verhoging van acht tot tien percent, maar de staatsagenten zijn niet zo veeleisend: ze eisen in eerste instantie maar drie percent. REGERING KAN NIKT VOLHOUDEN Men weet dat de regering alle eisen heeft afgewezen en zelfs geen compromis heeft voorgesteld. Toch zal zij dit stand punt niet kunnen volhouden: het sociale klimaat is daartoe te slecht. De vakbondsleiders steken nu weer op nieuw de hoofden bijeen om nieuwe maat regelen te beramen. Ongetwijfeld zal men het deze keer er over eens worden om het systeem der gedeeltelijke stakingen te gaan volgen. Het wordt al toegepast bij metro en stadsbussen. De meeste bedrij ven en administraties zijn hiervoor kwets baarder dan voor algemene stakingen. Op een goede dag blijft de groep A. thuis, morgen groep B. enz. Het publiek weet zodoende nimmer tevoren of er wel of niet een metro arriveert en de administraties weten evenmin op welke groep werkers zij die dag kunnen rekenen. Vooral de communistische georiënteer de vakbond C.G.T. is voorstander van dit systeem. Hierin zijn ongeveer een derde deel van alle Franse „staatsagenten" ver enigd. Ongeveer veertig van de honderd zijn socialistisch georganiseerd en onge veer 30°/» christelijk. Eveneens tot nadenken stemt het. feit, dat de invloed van de C.G.T. weer duide lijk toeneemt. In de Renaultfabrieken in Billancourt (Parijs) werden dezer dagen verkiezingen gehouden voor de bedrijfs- comité's. De C.G.T. kreeg de meerderheid met 87*/». Ook uit andere bedrijven, voor al in de metaalsector, komen berichten binnen over een steeds stijgende invloed van de C.G.T. Opvallend is de belangstelling van de jeugd, die al dan niet in schoolverband deelneemt. Weinige van de Veenen daalse scholen ontbreken op het Avondvierdaagse-appèl en de laatste jaren wordt er ook door de scholen bijzonder veel werk van gemaakt. Veel schoolgroepen hebben zich ook unifor me kleding aangemeten en het aan moet het geweest zijn op deze laatste route al was hiervan bij de aankomst van de wandelaars weinig te merken. Nagenoeg iedereen zag er monter en (Zie verder pagina 2) Op Nieuw-Guinea is een 18-jarig meis je door haar broers naar een afgelegen eiland gebracht, omdat zij van plan was een rol bij de televisie te nemen. Thans worden er in de Sowj et-Unie per Jaar bijna net zoveel woningen ge bouwd, als in de tien laatste jaren voor de oorlog. De Finse luchtmacht gaat beginnen met de opleiding van parachutisten. De valschermen hebben een automatische openingsapparatuur. In Ravenna is het huwelijk voltrok ken van de 27-jarige jongste dochter van Mussolini met de toneelspeler Giusseppe Negri. Een 18-Jarige Italiaanse mannequfn is in het Libanese Casino uitgeroepen tot de schoonste vrouw van Europa. Tijdens het Pinksterweekeinde zijn in Frankrijk bij verkeersongevallen 103 men sen om het leven gekomen en bijna 3000 gewond. Radio Mekka heeft gemeld dat in Mek ka honderdtwintig pelgrims aan zonne steek en ouderdom zijn overleden. Keulen was de volgende pleister- keurig in de kleding en een verzorgde indruk gevend. Van buiten Veenendaal zagen we o.a. „De Rijnkanters" uit Eist, plaats. De chauffeurs manoeuvreerden „De Tippelaars" uit Scherpenzeel en Met het oog op de grondgesteldheid ter plaatse is een extra zware fundering aangebracht. Zowel de binnen- als buitenmuren zijn opgetrokken van spe ciale handvormsteen, dat uitsluitend gebruikt wordt bij de bouw van kerken en objecten van monumentenzorg. De binnenmuren zijn verfraaid met een apart metselwerk, waardoor kruis jes gevormd zijn met een niveau-ver schil van vier centimeter. Op een af stand vertoont de muur daardoor een ruitpatroon, terwijl horizontaal bezien een streeppatroon ontstaat. Het plafond van de kerkruimte is be rekend op de accoustiek, zodat het mo gelijk geworden is zonder klankbord te spreken. Het is verdeeld in vakken van donker schuimrubber en kromgebogen triplex en geschilderd in enkele pastel kleuren. De hoofdverlichting, ontworpen door de architect, bestaat uit drie grote kro nen van koper welke een fantastisch lichteffect geven. Verder zijn er een aantal wandlampen uit dezelfde ele menten opgebouwd als de kronen. (Zie verder pagina 2) hun bussen handig door het verkeer en wisten al gauw een parkeerplaats te vinden. Van hieruit zwermden de pas sagiers naar de Keulse Dom - een impo sant gebouw waar de mens zich nietig voelt - of naar de drukke winkelstraat waar vooral de dames veel belang stel den in de Duitse japonnetjes. Precies een uur later zaten allen weer in de bus, zodat het tijdschema op de minuut af gevolgd kon worden. DE WIJNBERGEN Na Keulen werd de westduitse hoofd stad Bonn met haar talloze regerings gebouwen en ambassades doorkruist en ,De Trekvogels" uit Overberg met hun onafscheidelijke, levende mascotte, de hond Ollie B. Bommel. Van de Veenendaalse vrije wandel clubs noemen we o.a. S.S.S. en het nog jonge DEOS. Dan tenslotte nog de in dividuele wandelaars; de Avondvier daagse biedt aan iedeeen gelegenheid om mee te wandelen, al dan niet ge organiseerd. Zaterdagmiddag j.l. was de „finale" en onder muzikale opkikkertjes van de Veenendaalse harmonie „Caecilia", het Chr. Tamboers- en Pijperskorps „Prins Bernhard" en de drumband Eist trok de stoet Veenendaal binnen. Warm L., kunststofverwerker te Ede, had met zijn bromfiets op de kruising Torenstraat- Molenstraat in zijn woonplaats geen voor rang verleend aan een rechts over de Molenstraat naderende personenauto. Er was een aanrijding gevolgd, waarbij flink wat schade ontstond. Het uitzicht op dat punt is moeilijk en ik was maar juist met mijn voorwiel op de Molenstraat toen ik al door de auto gegrepen werd. Hij zat dus helemaal links, zei L. verontwaardigd toen hij onlangs A. uit Leiderdorp verscheen onlangs voor het busje hem driemaal had verhinderd Dichter bij Achterdoelen kan het on- voor het kantongerecht in Wageningen de tweede maal voor het kantongerecht te te passeren door steeds even zijn snelheid mogelijk geweest zijn, want daar is de Eis en vonnis 15,— of 3 dagen. had geparkeerd. Voor het stukje Arnhemseweg ten westen van Achterdoelen geldt tevens een wachtverbod, doch hiervan was in het prosec-verbaal tegen R. geen melding ge maakt, zodat deze zich nu alleen voor het eerste feit behoefde te verantwoorden. Verdachte hield vol, dat zijn bakfiets buiten de tien-inetergrens gestaan had, kunnen herinneren. Ook op de beschuldi- juist voor de apotheek op de hoek van de ging van verdachte, dat de bestuurder van Arnhemseweg en de Grotestraat. Wageningen omdat hij op rijksweg 12 een te verhogen, vond hij geen bescheid. weg smaller en daar kan ik niet zonder verscheen. Daar heeft hij dan ook voor terecht- volkswagenbusje rechts «epaieerd gestaan, antwoordde rechter Van de Brand daa™a blJ bet weer o;p de weg komen ge- dat er te yeel twijfelpunten waren om tot zoals ik toen gedaan heb, lichtte R. toe. Aan uw fout doet dat echter niets toe of af sneden hebben. Het was gebeurd m de een ver00rdeling te komen, zdat het vor U had het hele kruisingsvlak vrij moe- omgeving van het viaduct by de Nieuwe- A vrijspraak werd. ten laten. Wanneer het uitzicht slecht is, ?eg MVeenenda»J en W8gCnS had" stopt u desnoods maar even. den elkaar *eram(L Ik stond bijna stil, verweerde ver- De vorige maal had A. iedere schuld eist- dachte zich. ontkend en daarom werd nu als getuige Gezien de ernst van de aanrijding kan de bijzitter van het volkswagenbusje ge- ik niet aannemen, dat L. inderdaad zo hoord. Aan de politie had deze een uit- Wagenings katongerecht ten laste gelegd, het geheel niet voor bekeurd was. en Rechter v. d. Brand oordeelde daarop, heen en weer rijden op de weg keren, >als ik toen gedaan heb, lichtte R. toe. Overigens werd mij eerst een proces verbaal aangezegd wegens het overtreden De officier van justitie, mr. Leusink, van het wachtverbod. Over het te dicht had een boete van 100,— of 20 dagen ge- bij de hoek staan is toen in het geheel niet gesproken. Ik heb nog pogingen ge daan om ontheffing van het wachtverbod Aan R. te Ede werd onlangs voor het te krijgen tot later bleek, dat ik daar in voorzichtig gereden heeft als hij het nu voerige verklaring over het gebeurde af- dat hij met zijn motorbakfiets binnen een doet voorkomen, merkte de officier, mr. gelegd, doch nu, voor het kantongerecht afstand van tienmeter van de Hoek Arn- Leusink, in zijn requisitoir op. bleek hij er zich maar weinig meer van te hemseweg-Acherdoelen in zijn woonplaats De verbalisant, adjudant H. van de (Zie verder pagina 2) PROCES ROSEMARIE BEGONNEN. In de Duitse stad Frankfort aan de Main is maandag het proces begonnen tegen Heinz Pohlmann, die wordt be schuldigd van moord op de publieke vrouw Rosemarie Nitrbitt. De foto toont Pohlmann in de beklaagden bank (midden), terwijl hij overleg pleegt met zijn verdedigers Jablonka (links) en Setol (rechts). kkS *II'i.fji.' i a ZltKeNFONPSlSVUUttXltM

De Vallei | 1960 | | pagina 1