Wilde bromfietsknaap negeerde stopteken van politie Officiële bekendmaking De komende ballonopstijging in Eist ACHTERBERG Marktberichten RENSWOUDE Homogeen DOVO-elftal bleef Huizen met 3-1 de baas V.A.V. bleef onder de maat GROTE VREUGDE Raad van Scherpenzeel benoemde onderwijzers ARAM Het geheim van de stalknecht Nog dezelfde nacht van bed gelicht VEENENDAALS OUDSTE INWONER MORGEN 101 JAAR Attractief omlijstingsprogramma DE MOOISTE VORM VAN LUCHTVAART Veenendaals Avondvierdaagse Uitgestelde rayondag „Gelderse Vallei" gaat door Uitslag kersenrit Atletiekwedstrijden te Ede: Gales één bij kogelstoten Zesde plaats voor Veenendaalse kapper Voor de kantonrechter Nieuwe Petrakerk V.W.V.-dagtocht SGP vraagt zwembad op zondag te sluiten ooooooooooooooo Rijdend op een bromfiets zonder knalpijp en hierbij de meest gevaarlijke ca priolen makend, werd zaterdagavond in de Hoofdstraat door een patrouillerend agent een stopteken gegeven aan deze wegpiraat om hem te attenderen op zijn onhebbelijk gedrag. Toen de jongeman het stopteken zag, zwenkte hij plotseling naar de linkerkant van de weg, reed bij deze manoeuvre bijna een dame omver, en trachtte op deze wijze de sterke arm te ontlopen. Het is de 20-jarige Edenaar echter niet gelukt, want nog diezelfde nacht werd hij door de politie van zijn bed gelicht en mee genomen naar het bureau in Veenendaal. De veel lawaai makende bromfietser was al enkele keren door de Hoofd straat komen knallen, hetgeen de aan- Veenendaal afgezocht. Aan de hand van nog meerdere inlichtingen zag de politie het speuren laat in de avond beloond dacht wekte van een patrouillerend toen de 20-jarige Edenaar uit zijn bed agent, die dan ook, toen hij de brom fiets aan zag komen, een stopteken gaf. De bromfietser stoorde zich hier niet aan en probeerde helemaal aan de lin kerkant van de weg te ontkomen. Een niets vermoedende dame die daar reed, werd bijna het slachtoffer van dit ge vaarlijke rijden. Binnen korte tijd was het politie apparaat op volle toeren. De mobilo foonwagen begon Veenendaal uit te kammen, hierbij de diverse ontspan ningsgelegenheden niet vergetend. Toen dit geen resultaat opleverde heeft de politie twee getuigen op gehaald om de ontdekkingskans groter te maken. Het waren de twee vriendinnetjes Janny Veldhuizen (14) en Corry Heikamp (15) uit Vee nendaal die het gebeurde in de Hoofdstraat van dichtbij hadden gezien. Daar men vermoedde dat de knaap inmiddels zijn heil buiten Veenendaal had gezocht, werd de omgeving van AVONTUURLIJKE DUITSER AANGEHOUDEN Op Rijksweg 12 heeft de politie zondag morgen een 16-jarige Duitser aangehou den, die daar rustig op de autoweg fietste. kon worden gelicht. Een en ander ver oorzaakte nogal wat opschudding, voor al in de buurt waar de beide meisjes woonden, omdat het publiek dacht dat zij voor een of ander vergrijp ge arresteerd waren. DE HEER VAN DER LINDEN GAF VOORLICHTING OVER EMIGRATIE In de vergaderzaal van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Veenendaal heeft de hr. H. G. v. da Linden j.l. maandagavond een emigratie - voorlichtingsavond verzorgd over Australië en Nieuw-Zeeland. De belangstelling hiervoor was zeer ge ring, er waren n.l. maar zes personen die de avond bijwoonden. Aan de hand van dia's werd een kijkje bij genoemde lan den genomen, terwijl de voorlichtingsamb tenaar tevens inlchtingen vertrekte over lonen, arbeidvoorwaarden en werkgele genheid. Na afloop bestond er gelegenheid tot vragen stellen. GESLAAGD Voor het eindexamen gymnasium slaag den aan het Chr. Lyceum te Veenendaal de navolgende kandidaten: Voor A: Emilie van Leeuwen te Vee nendaal, Wiebren van der Veen te Scher- Bij controle kon hij geen geldige grens- peiïzeel. papieren overleggen, waarna hij op het po- j Voor B: Wout Achterberg, Gijs van Gin- litie bureau ingesloten werd. Maandag morgen is hij op transport naar de Hei mat gesteld. De avontuurlijke jongeman was afkomstig uit Halle. kei, Wim Vaartjes en Jan Zuidema te Vee nendaal en Jacob van Dijk te Rhenen, Bert van Steenbergen te Bennekom. Geen enkele kandidaat behoefde te wor den afgewezen. Veenendaals oudste inwoner Gerrit Diepeveen, hoopt morgen zijn 101e ver jaardag te vieren. De heer Diepeveen verblijft nog altijd in het Ned. Herv. rusthuis aan de Kerkewyk nr. 14. Zijn gezondheidstoestand laat op het ogen blik niet toe dat deze gedenkwaardige dag op feestelijke wqze gevierd zal worden. VEENZANGERS DIT WEEKEINDE NAAR DUITSLAND Zaterdag, zondag en maandag a.s. zal het mannenkoor „De Veenzangers" de gast zijn van de „Mannergesangverein 1898" te Klosterbauerschaft in Duitsland. Het koor is door deze Duitse vereniging uitgenodigd en zal in Duitsland verschillende concer ten, al dan niet in samenwerking met de zingende gastheren, geven. Op het programma staan o.a. gezamen lijke zang van de beide koren op de dag van aankomst, na een officiële ontvangst door het gemeentebestuur. Op 26 juni zingt het koor 's morgens in de kerk van Stift Quernheim en 's mid dags volgt er een concert in het openlucht theater „Kahle Wart" te Klosterbauer schaft. Op maandag 2 juni wordt de terugreis aanvaardt via Lippe-Datmold, waar nog exvursies zullen worden gemaakt naar een vleesfabriek en een museum. Gemeente Rhenen SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij verhinderd is spreekuur te houden op vrijdag 24 juni 1960. Rhenen, 20 juni 1960. De burgemeester van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL RIJNKANTERS NAMEN DEEL AAN AVONDVIERDAAGSE De wandelvereniging „De Rijnkan- ters" uit Eist heeft verleden week deel genomen aan de Avondvierdaags in Veenendaal. Na de grootse intocht in Veenendaal werden de tippelaars zaterdagavond in Eist ingehaald door de muziekvereni ging „Crescendo". Bij Van Dam aan de Veenendaalsestraat stond de muziek vereniging hen op te wachten en werd een rondgang door het dorp gemaakt, via Franseweg, Houweg en Rijksstraat naar hotel Stuyvenberg. Voor deze rondgang bestond een grote belangstelling van de Elsterse bevolking. Zoals bekend heeft de Elsterse Middenstandsvereniging (E.M.V.) voor de periode van 23 tot en met 30 juli een aantrekkelyke winkelweek georganiseerd met als openingsstunt en hoogtepunt de ballonopstijging van het echtpaar Boesman op het voetbalveld van Musketiers t.o. Zwijnsbergen. Rondom de opstijging van de ballon, of liever gezegd, tijdens de vulling ervan, wordt een extra programma attractie gebracht, in de vorm van een luchtvaartshow te verzorgen door de Luchtvaartclub van de K.N.V.v.L. Over de komende demonstraties kunnen wjj enige interessante gegevens verstrekken. De „Oxygenium" is de nieuwste wa terstofballon ter wereld. Voor deze spe- Tijdens'de r^l^Tïë"Veenzangers" ciale Jfegenheid^ wordt h« m^een concerteren o.l.v. hun dirigent, de heer hier gemaakte zeer droge gras-soort ge- bezoeker gratis luchtvaartvragen stel len. De briefjes, waarop de vragen zijn geschreven, worden bij de toeschouwers opgehaald. Een speciale reporter zal de vragen voor de microfoon op het ter rein voorlezen en de balloncommandant (Vervolg van pagina 1) fris uit. Het parcours liep via Overberg waar in het kamp werd gerust en ver volgens over de Cuneraweg langs Prat- tenburg weer naar Veenendaal. Belangstelling trokken de wandelaars genoeg; aan alle straten waar men pas seerde stonden mensen en deze staken hun bewondering niet onder stoelen of banken. De tippelaars werden stuk voor stuk in de bloemetjes gestoken aan de grens van Veenendaal en zo begon de zegetocht met als slot: de ontvangst op het terrein aan de J. G. Sandbrink- straat. Hier arriveerden ze: de jongens uit Overberg met hun Ollie, de meisjes van de Chr. huishoudschool met, geheel in de stijl, een snoer van verse zomerwor- teltjes om de hals en die ene jongen in z'n boerenpakje en lopend op witge schuurde klompen. VERWELKOMING Veenendaals Burgemeester was het weer die de wandelaars ontving en hen verwelkomde via de - minder goed ver staanbare - geluidsinstallatie van de politie-auto. De burgemeester sprak zijn bewondering uit over de organisatie en de goed volbrachte tocht. En tevens over de enorme sprong, die de Avond vierdaagse in Veenendaal heeft ge maakt: van 87 deelnmers in 1946 op bijna 1100 dit jaar. Maar wat, aldus burgemeester Bak ker, is er plezieriger dan rond te dwa len in Veenendaals dreven, genietend van de openlucht en Gods vrije natuur. Enkele mensen werden voor het front Gijsber van Zanten. 0verzoeken ze te beantwoorden. Voor de vuld. Hij kan twee of drie personen origineelste vragen worden tijdens de gehaald en door de burgemeester per- vervoeren. De aerostaat is 20 m. hoog; ballon-demonstratie twee fraaie lucht- soonlijk toegesproken, de heer J. van Boesman is er mee opgestegen in Zwit- vaartsouvenirs beschikbaar gesteld. j Viegen (67) die voor de veertiende keer seriand, Afrika, Griekenland, Azië, Ier- i Ook al regent het, de opstijging zal j de vierdaagse had volbracht, de heer land, Noorwegen, in Parijs, Londen, doorgaan. Bij slechte weersomstandig- E. van Manen J.voor de dertiende keer) Kopenhagen en nog vele andere landen heden is het starten van een ballon een zeer moeilijke manoeuvre, maar des te interessanter voor de toeschouwers. NU TERREIN IN ACHTERBERG GEVONDEN haar nieuwste vliegtuigmodellen over het opstijgterrein doen snorren. Men zal daartoe met snelle stuntmodellen op een hoogte van 1 meter boven de NA AANRIJDING DOORGEREDEN Vrijdagavond vond op de Kerkewijk een aanrijding plaats tussen twee auto's, waar bij die van mevr. P. uit Veenendaal be- de vakraad voor de metaalindustrie zal bij KORTER WERKEN BIJ SKF Onder voorbehoud van goedkeuring door schadigd werd. De andere auto reed door maar is later door de politie achterhaald. Het bleek dhr. K. uit Veenendaal te zijn. Zaterdagmiddag namen 73 deelnemers deel aan de kersenrit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsers. Vooral de bromf ietsrijders zyn verheugd, dat de M.A.C. „Veenendaal" ook de bromfietsers weer in de gelegenheid stelt aan deze oriëntatie- ritten deel te nemen. De lengte was voor auto's en motoren 60 km. en voor de brommers 42 km. De route ging over Rhenen naar de Betuwe. In een kersenboomgaard was een half uur verplichte rust ingelast en keeg men een portie kersen aangeboden. Het was te vens de derde rit die voor de competitie meetelde. Uitslag: Automobielen: 1. G. v. Speijk- hoven, Leersum, 105 strafp.; 2. G. van Ee, De Klomp, 112 strafp.; 3. J. Slok, Rhenen, 113 strafp.; 4. H. Huydink, Rhenen, 120 strafp.; Motoren en scooters: 1. R. Willems, Scherpenzeel, 167 strafp. 2. A. Dorrestijn, De Klomp, 211 strafp. 3. B. Jansen, Ede, 240 strafp. Bromfietsen: 1. J. W. Drost, Veenendaal, 104 strafp.; 2. Donkelaar, Rhe nen, 116 strafp.; 3. Gerrits, Bennekom, 117 strafp. De volgende rit wordt georganiseerd op 29 juni a.s. Start weer vanaf hotel „La Montagne". Het is de vierde competitierit en ook voor bromfietsen opengesteld. de N.V. Nederlandsche Mij. van Kogella gers SKF alhier de werktijd worden ver kort. Gedurende 10 zaterdagen in het tweede halfjaar van 1960 gesloten zal zijn, terwijl dan in 1961 de 45-urige werkweek van 5 dagen zal worden ingevoerd. Eiermarkt: aanvoer 102.000 eieren. Prij zen van 12,tot 12,50 voor grote eie ren en van 8,50 tot 10,voor de klei ne exemplaren. Alles per 100 stuks. Han del redelijk. Biggenmrkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 44,tot 58,per stuk. Handel matig. en steden. Het omhulsel van dit kostbare lucht vaartuig is samengesteld uit een enkele laag katoen, gedrenkt in rubber om het omhulsel gasdicht te maken. Een merkwaardige bijzonderheid is j de scheurbaan (een inrichting om de - - j ballon snel open te scheuren als men grond een wedstrijd houden in het ram- «n Ian,* bp-in een nood-situatie verkeert). Deze is men van ballonnetjes. «taan van de Acbterbergse Gymnastiek- een onderdeel van de vroegere stratos- j Deze ingenieuze bromvliegen kunnen wïn-'fcer-ballon van Prof. Piccard. Heel wat (snelheden ontwikkelen van 150, som dag, welke" door weersomstandigheden ballon-commandanten hebben hun le- |>n ™.j moést worden uitgesteld, zal nu worden'ven te danken aan deze manoeuvre gehouden op zaterdag 25 juni a.s. Boven- i 1111"cnung en de heer M. G. Harinck (55) uit Ame- rongen, die met zijn onverwoestbare enthousiasme maar liefst een onder- De luchtvaartclub van de KNVvL zal scheiding voor de zeventiende keer in dien is men er in geslaagd een geschikt terrein In Achterbers te vinden, zodat dit kleine ballontnand deze meet grote gymnastiekevenement niet in Bh.- 1 "f" in het vierkant. Toch 1 nen plaats zal hebben. Het verblijf der bemanning is een slechts is er nog voor vele instrumenten, zoals hoogtemeter, barograaf, kompas, varia- De verrichtingen van de gymnasten zul- j meter en vochtigheidsmeter. De ballon len te bewonderen zijn op het terrein van j ^eeft een eenvoudige licht-installatie, de gebr. v. Laar aan de Cuneraweg te I ^eze kestaat een wit boordlicht voor Achterberg. Het programma, waaraan: >s nachts en enige lampen voor het bij - ruim duizend gymnasten zullen deelnemen houden van de vaartbaan en de boord- zal volledig worden uitgevoerd. Het om-1 papieren. vat verenigingswedstrijden waarvoor di verse prijzen beschikbaar zijn gesteld. Tussen 6 en 7 uur volgt een marswed strijd waaraan drie muziekkorpsen mee werken. Aan de avonddemonstratie ne men die groepen deel, die tijdens de wed strijden de beste prestaties behaald heb ben. Hopelijk zullen de weergoden Excel sior nu gunstig gezind zijn, zodat het zo wel voor de organisatoren als voor de liefhebbers van de turnsport, een genoeg lijke dag kan worden. De „Oxygenium" wordt vóór het ver trek met rond 1000 kg zand in 60 bal- lastzakken op de grond gehouden. Ten slotte wordt het mandje aan de touwen mige zelfs 200 km per uur. De bouwers ervan zullen in een wedstrijd om de ballonclub-beker hun vliegtuigen de moeilijkste capriolen laten maken. ontvangst mocht nemen. Onder een hoeraatje hing burgemees ter Bakker tenslotte de Trekvogelshond Ollie (de halsband vol medailles) die de zevende Avondvierdaagse erop had zit ten de traditionele leverworst om de hals. Ollie ging ervoor op de schouders van zijn vele bazen. Vijf Hollandia-meisjes hadden voor de vijfde keer meegelopen. Van hun leider ontvingen zij een beker en een oorkonde en één van deze jubilerende „meisjes", mevrouw Spanjerberg bo vendien een ferme zoen van haar echt genoot en leider, de heer C. Spanjer berg. Namens de Sticht-Gooise Wandel- bond was aanwezig, de heer A. van der Zaterdagmiddag j.l. werd de nieuw-ge-Klok uit Amersfoort. Ook deze bonds- bouwde autoplaatwerkerij Van Herk te bestuurder, die we in het „hoofdkwar- Renswoude officieel geopend en in gebruik tier" van de regelingscommissie, de genomen. Bij deze gelegenheid was de rui-' openbare school aan de Sandbrink- me werkplaats versierd met tientallen straat, spraken, stak zijn bewondering bloemstukken, waardoor het geheel een j voor de houding van Veenendaal t.o.v. feestelijk aanzien had. Een sterk contrast de Avondvierdaagse niet onder stoelen - -« zo zei hij, „lijn in AUTOPLAATWERKERIJ IN GEBRUIK GENOMEN De zo met spanning tegemoet geziene finale om de zaterdagbeker van de K.N.V.B. tussen DOVO en HUIZEN, welke zaterdagavond in Den Dolder plaats vond, is met 3-1 door de Veenendalers gewonnen. Kwalitatief behoorde deze wedstrijd zeer zeker niet tot de beste, een uitspraak welke overigens voor beide partijen geldt. Er werd vaak nerveus gespeeld ter wijl dc temperatuur ook een duit in het zakje deed. Niettemin hebben de ruim 3000 toeschouwers van een aantrekkelijke en spannende wedstrijd kunnen ge nieten, waarbij DOVO meer uithoudingsvermogen en vechtlust op de grasmat bracht dan de andere finalist. JONGETJE STAK PLOTSELING DE WEG OVER Het vierjarig jongetje H. uit Veenendaal stak vrijdagmiddag vlak voor het politie- bureau plotseling de weg over, waardoor hij werd aangereden door een juist pas serende auto. Dank zij de snelle reactie van de autobestuurder kwam het kereltje er met enkele blauwe plekken af. By de j.l. zaterdagmiddag te Ede gehou den Regionale Baanwedstryden, georgani seerd door de Veenendaalse Atletiekver eniging, zyn de prestaties van V.A.V. enigszins onder de maat gebleven. De wed strijden verliepen dank zij de uitstekende organisatie zeer vlot, maar de tijden wer den door de tropische tempetatuur ongun stig beïnvloed. Een hoopgevende prestatie leverde de 14-jarige VAV-atlete mej. D. Hiensch die boven verwachting als over winnaar uit de bus kwam bij de 60 m. meisjes C. in de bijzonder goede tijd van 8,6 sec. De specialiste op de 100 m. meisjes A. mej, Loes Rutten, was niet in haar beste vorm. Met een matige tijd van 13,3 sec. moest zij genoegen nemen met een tweede plaats. Haar grote concurrente mej. Dings- hoff legde beslag op de eerste plaats met 12,9 sec. Een eerste prijs viel ook ten deel aan de VAV-atleet D. Gales die bij jongens A. de kogel van 6 kg 11,78 m. stootte. Bij het ver springen bracht hij het bovendien tot 5,69 meter. Verder werd B. Diepeveen 5e op de 1500 m. A-klasse in de tijd van 4 min. 29,9 sec. en liep w. ter Haar de 3000 m. in 9 min. 40 sec. Janny v. d. Bos behaalde bij de meis jes B hoogspringen een gedeelde 2e plaats met een sprong van 1,27 m. Nog enkele algemene uitslagen: De Ne derlandse recordhouder hoogspringen bleef deze middag 13 cm beneden zijn record met een sprong van 1.83 m. De 100 m he- ren A-klasse werd een overwinning voor C. v. Veenendaal in 11,1 sec. Do Veenendaalse kapper M. Bermel heeft op een internationale kapperswed- stryd in Londen, waaraan niet minder dan veertig kappers uit o.a. Frankryk Enge land, Duitsland, Oostenrijk, Hongarije en Polen deelnamen, beslag weten te leggen op de zesde plaats in de eindklassering. Voor deze opmerkelijke prestatie ont ving hij een frai uitgevoerd diploma. De „International Gentlemen's Hairsty- ling competition for the Britannia Shield", vond plaats in de St. Pangres Town Hall in Londen en was georganiseerd door de National Hairdressers Federation. De Ne derlandse equipe bestond uit de kappers Houtman uit Amsterdam en M. Bermel (Veenendaal). Bij de eerste opgave eindigde dhr. Ber mel op de derde plaats met 281 punten. In de eindklassering bereikte hij de zesde plaats. Door deze prestatie heeft dhr Bermel zich verzekerd van deelname aan de wereldkampioenschappen welke in november a.s. in Parijs zullen worden ge houden. Het elftal van DOVO dat zaterdagavond beslag wist te leggen op de KNVB- beker. V.l.n.r. staand: J. Kroesbergen, A. v. Manen, T. van Hardeveld, J. v. d. Kraats, P. v. Ojik en T. v. Laar. Knielend: B. v. d. Pol, M. v. Zetten, R. J. Schoeman, A. P. Kroesbergen en G. Slotboom. Deze overwinning betekent voor Do- vo tevens een sluitstuk van een zeer goed seizoen. In de competitie behaal den de rood-witten het oostelijk kam pioenschap en toonden zich ook in de bekercompetitie ongenaakbaar. Tegenstanders als IJselmeervogels, Go Ahead, Sportclub Genemuiden, landskampioen Quick Boys en last but not least de grote rivaal Huizen wer den achtereenvolgens uitgeschakeld. Geen wonder dan ook dat Dovo bij iedere wedstrijd op een grote schare supporters mocht rekenen. Zo ook za terdagavond. Toen de goed leidende scheidsrechter het eindsignaal floot en Dovo de wedstrijd gewonnen wist, stormden de supporters het veld op onder het uiten van allerlei vreugde kreten. In allerijl moest er op het midden veld ruimte gemaakt worden voor dhr. Veldkamp van het sectiebestuur van de KNVB, zodat deze de beker aan aan voerder van Laar kon overhandigen. Het bestuurslid feliciteerde Dovo met dit resultaat en was van mening dat de beker terecht kwam bij de club die er het meeste recht op had. Tot slot bood de voorzitter van Huizen de Veenen daalse aanvoerder nog bloemen aan. HET SPELVERLOOP Het gevolg van een nerveuze start was slordig plaatsen, waaraan beide clubs zich bezondigden. Langzamerhand kwam er meer lijn in en toen bleek dat Huizen een klein overwicht had. De aanvallen hadden echter, dank zij de hechte verdediging en de weer in prima vorm zijnde doelman, geen succes. Typerend was, dat Dovo, zodra de druk van Huizen even verslapte, on middellijk ten aanval trok, waarbij Jean Kroesbergen eenmaal rakelings langs schoot. Dit bleek het sein te zijn voor een herhaaldelijk aanvallend Dovo. Het duurde echter nog twintig minuten voordat linksbuiten Slotboom via de binnenkant van de paal scoorde. Helaas raakte Slotboom bij dit doel punt geblesseerd en liet zich vervangen door de junior-speler Mol. Bij Huizen werd Baas vervangen door Schram. Het pleit voor Huizen dat zich door deze achterstand niet liet ontmoedigen. Een even fel als gevaarlijk offensief was het gevolg, hetgeen net vóór rust resulteerde in de gelijkmaker (1-1). Na de rust trachtte Dovo onmiddellijk weer een voorsprong te bereiken maar doelman Van de Horst was op zijn post. Toch voelde men dat Huizen niet lang meer de dans zou kunnen ont springen. Het met zoveel spanning ver wachte doelpunt kwam toen invaller Mol een goede voorzet aan zijn mid- voor gaf, die op zijn beurt met een sliding de twee op het scoringsbord bracht. Gesteund door een laaiend enthou siasme langs de lijn trok Dovo keer op keer op het Huizense doel af. Ruim tien minuten voor het einde viel de be slissing. Een keihard schot van Bertus Kroesbergen lag in de touwen, voordat doelman Horst eigenlijk besefte wat er was gebeurd. Wel probeerde Huizen het nog even in de aanval, maar de Dovo-achterhoe- de met de zwoegende rechtsback Jean Kroesbergen en de rustige stopperspil v. d. Kraats wisten van geen wijken. Bij de opening, waarvoor zeer veel be- I deelnemers volmaakt. Veenendaal ver langstelling bestond, werd namens het ge-i dient dit, gezien de activiteit en mede meentebestuur het woord gevoerd door de werking. In Veenendaal zijn veel men- gemeente-secretaris, de heer N. van 't sen enthousiast voor de wandelsport en Wout. Deze memoreerde de komst van de ZÜ uiten dit onopvallend zonder vlag- vormde deze bloemenweelde met de ver- of banken. „Er zit gekoppeld, de bemanning gaat aan schillende zwaar-beschadigde auto's die, jde Veenendaalse Avondvierdaagse, een boord en de start-manoeuvres beginnen, in afwachting van een radicale revisie vooruitgaande lijn en er zit een kans stonden uitgestald. in dat Veenendaal volgend jaar de 1500 STARTSEIN: „ALLES LOS!" Het starten van een luchtballon eist nog heel wat werk. Voor de besturing gaan drie man aan boord: balloncom mandant J. Boesman, mevrouw Boes- man-Visscher en de heer J. M. Deme- nint of K. Jansen, allen in het bezit van het ballon-brevet en wonende in Den Haag. Deze bemanning is dezelfde als die, welke in oktober 1946 de record vaart Nederland-Normandië heeft ge maakt. Zij waren toen 20 uur aan boord van de „Rambaldo" en legden in die tijd rond 500 km af. Om de ballon te starten worden steeds meer zakken ballast over boord gezet, tenslotte zal de, aerostaat zo licht zijn als een veertje...... voor de mi crofoon wordt een afscheidswoord ge sprokenhet startsein wordt ge geven: „Alles los!"de majestueuze luchtbol stijgt statig omhoog. De avon tuurlijke vaart naar onbekende be stemming is begonnen. VRAGEN-WEDSTRIJD Twee uur vóór het vertrek kan iedere (Vervolg van pagina 1) heer van Herk naar Renswoude met, symbolisch uitgedrukt, niet anders dan een hamer en een schroevendraaier. Het risico, verbonden aan de overgang van een goedbetaalde baan in Rotterdam, naar een eigen zaak in Renswoude, durfde hij ech ter aan en het is gebleken, dat de aan vaarding van dit risico met succes is be kroond. Binnen 5 jaar bleek het namelijk mogelijk dit bedrijf over te brengen van een gehuurd perceel naar een eigen pand, dat naar de eisen des tijds in ingericht. Bovendien achtte hij de aard van dit bedrijf bijzonder interessant omdat de wrakstukken, overgebleven van één of meer auto's, de werkplaats weer als be trouwbare wagens verlaten. Als typerend voorbeeld noemde hij in dit verband het geval, waarbij van 3 Dauphines weer één volwaardige auto werd afgeleverd. Spreker feliciteerde de heer van Herk tenslotte met deze voorspoedige bedrijfs voering en wenste hem volledig succes toe in zijn nieuwe autoplaatwerkerij. vertoon. De wandelsport wordt altijd kritisch bekeken, maar met zulke men sen als in Veenendaal kan zij alle kri tiek glansrijk doorstaan." Zulke mensen waren dan voor deze Avondvierdaagse o.a. de heren M. L. de Bas, H. Bolderman en G. Bouman van het organisatie-comité, de algemeen leider, de heer Roodbeen, de heer J. den Doelder en de uitzetter van de rou tes, de heer R. Breekveldt. Deze heren o.a. zorgden ervoor, dat .de vijftiende Avondvierdaagse voor de 23 seniorenploegen, de 17 juniorenploe- gen en vele individuelen zoveel prettige herinneringen zal hebben opgeleverd. Eöese verkeerspolitie, verklaarde als ge- a*s oud-collega^ en leermeester van de heer tuige, dat R. slechts enkele meters van de hoek had geparkeerd. Zowel daarover als over het wachtverbod was gesproken. Rechter v. d. Brand vond nu de zaak te (Vervolg van pagina 1) Het gebouw kan verdeeld worden in vijf ruimten. De grootste hiervan is de eigenlijke kerkruimte van 28X12 meter, i waar 660 personen, zonder uitschuiving Tevens werd hierbij het woord gevoerd j van de banken, een plaats kunnen vin door de heer A. van Os uit Roterdam, die den. De vloer is vervaardigd van Noorse lei met daaronder een nieuw systeem vloerverwarming. Geheel in beton ge stort bevindt zich n.l. onder de tegels een buizennet van 2000 meter lengte, van Herk, zijn voldoening over het be reikte resultaat uitsprak. Zeer velen maakten daarna gebruik van de gelegenheid om de heer en mevr. van Aan de kant van de Kerkewijk is een kleine uitbouw met het grote glas-in- lood-raam, met het front naar het oos ten, in tegenstelling tot de overige plaatsen die het front naar het zuiden hebben. De avondmaalsgang is alleen door stenen pilaren van de kerkruimte ge scheiden, terwijl de andere zijde van de gang geheel uit glas bestaat en uit ziet op de binnentuin die verlicht zal worden. Deze gang is 4 meter breed en 28 meter lang en vormt in feite één geheel met de kerk. Het plafond van de gang en de bijgebouwen ligt belang rijk lager dan dat van de kerkruimte en is vervaardigd van zgn. Yang- schrootjes. Dit zijn smalle geprofileerde latjes waarvan in toaal 15 kilometer verwerkt is. LITHURGISCH CENTRUM Het lithurgisch centrum is aan de zuidkant en kenmerkt zich enerzijds door een verhoging, vervaardigd van travertin (soort marmer) en anderzijds door de twee grote glas-in-lood ramen van eenvoudige constructie. Aan de rechterkant is het doopvont opgesteld en links de kansel met twee gebeeld houwde panelen van Cor Wijker uit Egmond. De ene stelt de verloochening van Petrus voor, de ander de gevange neming van Jezus. Als materiaal voor de trap van de kansel is Wenge ge bruikt, een prachtige, zeer kostbare houtsoort. De kerk telt drie gebrandschilderde ramen. De grootste en meest opvallende bevindt zich aan de kant van de Ker kewijk, is 7.20 bij 7.40 meter groot en stelt het scheppingsverhaal voor. De tweede is op het noorden achter in de kerk en heeft een groot kruis als motief. Minder groot en aan het eind van de avondmaalsgang is het derde raam aangebracht, met als onderwerp „Komt allen, eet en drinkt". Het stelt het blan ke en bruine ras voor met daartussen de beker en de broden. Al deze ramen zijn ontworpen door mevrouw Rad- staak—v. d. Bosch uit Rhenen. BIJGEBOUWEN De bijgebouwen omvatten in volg orde van binnenkomst, ontmoetingshal met garderobe, predikantskamer, con sistoriekamer catechisatiekamer en kos terswoning. Deze kamers zijn ook tot in de puntjes afgewerkt en hebben twee zijwanden die geheel uit glas bestaan. Rondom de kerk en bijgebouwen zijn fraaie tuinen aangelegd, die de aan trekkelijkheid van het gebouw stimu leren. Als laatste bijzonderheid zij nog ver meld dat de klokken in de toren auto matisch verlicht zullen worden. De lampen schakelen zich automatisch aan en uit op de sterkte van het daglicht. Het orgel komt pas over twee jaar, omdat men eerst wil wachten tot de kerk goed droog is. Voorlopig is een noodorgel geplaatst. De architect van de Petrakerk is D. Zuiderhoek uit Baarn, aannemer W. Nieboer Zn (Veenendaal), elektriciën fa. G. J. Hiensch (Veenendaal), lood gieter fa. J. van Schuppen (Veenendaal) schilder E. Wijman (Amerongen), tuin aanleg fa. Loef (Veenendaal) en meubi lair fa. v. Beyenhof. (Vervolg van pagina 1) Door het bijzonder mooie weer was het uitzicht voortreffelijk, zodat de hoge wijnbergen en niet te vergeten de Drachenfelds een weelde voor het oog vormden. Bij Remagen werd de boeiende natuur langs de Rijn vaarwel gezegd, om via Neuenahr, Ahrweiler en Altenahr het even prachtige Ahrdal door te rijden. De derde stopplaats Mayschoss stond letterlijk en figuurlijk in het teken van de wijn. De prijswinnaars werden daar rond geleid door één der grootste wijnkelders van Duitsland, waar enorme vaten met dit geestrijke vocht liggen opgeslagen. Overigens werd de wijn er niet alleen bewaard, maar ook geschonken. In ruil voor. een consumptiebon, aangeboden door de winkeliersvereniging, gingen vele glazen de voor hen bestemde weg. Het trof dat er juist nog een gezelschap in de kelder was waar de wijn feeste lijk vloeide zodat een extra feeststem ming werd gekweekt. IN MONSCHAU Na Audena kreeg het landschap een geheel ander aanzien, namelijk dat van ingewikkeld worden! om uit de verte juist Herk met hun nieuwe zaak te complimen- waardoor de vloer een glad geheel is. j de Eifel. Via het prachtig gelegen Blan- te kunnen beoordelen len het gerecht be- teren- 1 De banken zijn opgebouwd uit giet- kenheim en Schleiden - een pluim voor jen het gerecht sloot daarom eerst de situatie ter plaatse eens te gaan opnemen. De zitting werd daarom verplaatst naar Ede en om het gebeurde precies te kun nen reconstrueren bracht R. zijn bakfiets mee. Hij demonstreerde hoe hij op de Arnhemseweg gekeerd had en het bleek, dat wanneer hij de bocht zo klein mogelijk maakte en zo dicht mogelijk bij de be wuste hoek, hij er met de voorkant van de wagen ongeveer negen meter van ver wijderd bleef. Mede omdat Achterdoelen een smalle en weinig gebruikte weg is, kwam R. er I vanaf met een schuldig verklaring zonder j toepassing van straf. De heer van Herk dankte tenslotte voor ijzeren poten cn ter plaatse gemonteerd. de vele gelukwensen en bloemstukken die j hij heeft mogen ontvangen. De houtsoort is Siepo-mahonie., af komstig uit het buitenland. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Holevoetschool en een onderwyze- res aan de school in de Dorpsstraat kwam Toen ds. V. uit Bax-neveld enige tijd ge- de voltallige raad der gemeente Scherpen- leden op de Barneveldseweg te Lunteren zeej woendsdagavond op het gemeentehuis reed met zijn personenauto, werd plotse- jn cen spoedeisende openbare vergadering ling de voorruit versplinterd door een op- bijeen. Na dc oproep meldden zich 26 sol- springende steen. De uit werd geheel ver- licitanten waaruit de volgende voordracht gruizeld doch viel niet uit de sponningen, 1 jn overleg met de inspecteur werd opge- zodat ds. V. geen uitzicht meer had. Toch 1 steld. was hij nog even door blijven rijden, ter- Holevoetschool: 1. W. H. Kok te Eist; 2. wijl hij daarbij bovendien niet bijzonder h. v. Veldhuizen te Barneveld; 3. T. Tak i "had. Onlangs voor j te Utrecht. School Dorpsstraat: 1. R. M. Bakker te Enkhuizen; 2. D. R. de Haan te Arnhem; 3. E. A. de Haas te Amersfoort. Ne de gebruikelijke opening door de voorzitter, bui'gemeester mr. C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg, volgde een schrifte lijke stemming. Met algemene stemmen werden de no's 1 van beide opgestelde voordrachten benoemd. De heer Harthoorn stelde voor of het in het vervolg geen goed rechts gehouden het Wagenings kantongerecht werden hem deze twee overtredingen ten laste gelegd. Ik had er natuurlijk beter aan gedaan de ruit er onmiddellijk uit te slaan, maar door de schrik heb ik daar op dat ogen blik in 't geheel niet aan gedacht, beken de verdachte. Helemaal zonder uitzicht was ik trouwens niet, want er was een klein rond gaatje tussen de splinters, waardoor ik de hele weg voor mij in het oog kon houden. Bovendien hield ik door het zijraampje de witte streep op de weg- as in de gaten, opdat ik niet op de linker weghelft zou komen. Ik heb heel langzaam en voorzichtig gereden. Conform de eis werd het voor het rij den zonder uitzicht een schuldig verklaring zonder toepassing van straf en voor het niet voldoende rechts houden 15,of 3 dagen. ring van de kwekelingen. Tot slot deelde de voorzitter mede, dat er van de SGP- fractie een schrijven was binnen gekomen om het zwembad op zondag gesloten te houden. Met goedvinden van de raadsle den werd dit schrijven ter behandeling aangehouden tot de volgende raadsverga dering. DE HOOGSTE TOON De Binnenlandse Zending uitgaande van de Bond van Vrije Evangelische gemeenten in Nederland belegt woens dagavond 22 juni een evangelisatie samenkomst in het verenigingsgebouw aan de Molenweg. Ds. J. A. Hamers uit Zwolle zal spreken over het onderwerp „De hoogste toon". Vocale medewex-king wordt verleend door het echtpaar Maas uit Ermelo. GESCHENK VAN BURGERIJ De voorzitter van de muziekeverenign „Caecilia", burgemeester mr. C. P. Hoyte- ma van Konijnenburg, ontving dezer da gen van de heer Renes, vergezeld van zijn aanbeveling verdiende, dat de raadsleden echtgenote en de heren B. Valkenburg bij de proeflessen voor het opstellen van j Tzn. en G. Methorst, namens de Scher- een voordracht tegenwoordig waaren. De penzeelse burgerij twee pauketrommen. voorzitter vond dit wel een beetje be-De aanbieders van de pauketrommen zwaarlijk als alle elf raadsleden hierbij hoopten spoedig nieuwe uniformen te kun- tegenwoordig zouden zijn. De heer Blan- nen overhandigen, ken vroeg naar de oorzaak van het grote aantal sollicitanten, terwijl er bij de vorige oproep bijna geen liefhebbers waren. GESLAAGD Voor het examen L.O. slaagden W. M. De voorzitter weet dit aan de afstude- van Setten en G. Overvest. de buschauffeur-s die vakkundig de haarspeldbochten namen - arriveerde men tegen vier uur in de toeristenplaats bij uitstek: Monschau. Om dit stadje met zeer smalle straat jes en gebouwen te bezichtigen, kregen de gasten een uur tijd. Toevalligerwijze was er ook een groot gezelschap van de Nobo-fabr-ieken uit Ederveen, zodat enige bekenden elkaar in het buiten land tegen het lijf liepen. Hoewel uit drukkelijk gezegd was dat men om vijf uur weer vertrok, kwamen twee dames van één der bussen een kwartier later overigens behouden, op de basis terug. Bij de gx-ens had deze bus de opgelopen achterstand weer ingehaald. DE THUISREIS De thuisreis werd gemaakt via Aken, Heerlen, Venlo en Nijmegen. In Venlo was de laatste „koffie"-stop, waar zo'n gezellige sfeer heerste dat velen moeite hadden er afscheid te nemen. Nog vóór het tijdschema werd het laatste gedeelte van de x-eis aanvaard zodat om elf uur Veenendaal bereikt werd. Zonder meer kan gezegd worden dat de prijswinnaars met volle teugen ge noten hebben van deze prachtige reis. Om dit te staven dient een opmerking van een passagier, die zei: „een reis om nooit te vergeten". Mede dank zij de prima leiding van de drie reisleiders, de vakbekwaamheid van de chauffeurs, de volledige mede werking van alle reizigers cn het uit zonderlijk mooie weer heeft de Veenen daalse winkeliersvereniging waar voor haar geld gegeven. (33) „Oh, dat feest!" zucht Liorca als het even stil is geweest. „Liorca verheugt er zich op, doch ik wil de, dat het niet doorging!" Het lijkt bijna of ze Aram's aanwezigheid vergeten heeft, doch direct krijgt ze een kleur en vervolgt: „Neem me niet kwalijk! Het past mij niet de gasten van mijn broer mijn zorgen op te dringen!" „Integendeel!" zegt Aram. „Van het eerste ogenblik af heb ik mij af gevraagd, waarom zo'n beeldschoon meisje als gij zijt, zo treurig zou zijn! Is er niets, waarmee ik u zou kunnen helpen?" Het meisje is opgestaan en heeft zich naar het balkon begeven, dat over het binnenplein uitziet. „Ach neen", zuclit zij, „ook gij kunt mij niet teruggeven, wat ik verloren heb!" Terwijl Aram de betekenis van deze raadselachtige woorden tracht te begrijpen, ziet hij beneden zich op het binnenplein plotseling het kleine figuurtje van Presto. Als de schildknaap zijn heer in het oog krijgt, begint hij heftig te wenken. GEDENKSTEEN WIJLEN DR. WENSINK Gehoor gevende aan de wens van vele ingezetenen/patiënten van wijlen dr. Wen- sink heeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zamelen voor het aanbrengen van een eenvoudige grafsteen. Het is niet de bedoeling hiervoor met lijsten te werken, doch men wil volstaan de patiënten via een buscollecte in de ge legenheid te stellen hun bijdrage voor dit sympathieke doel te schenken. De komende weken zullen een aantal da mes en heren alle bekende adressen langs gaan. Mocht iemand om de een of andere x-eden worden overgeslagen b.v. door niet thuis te zijn, dan zal zr. Smit gaarne te hare huize Wilhelmina-Ziekenverpleging nog giften in ontvangst nemen. Het lijdt geen twijfel of velen.zullen met dit genomen initiatief instemmen. JAARFEEST SAN. ZONNEGLOREN Het jaarfeest van het sanatorium „Zon negloren" te Soest zal op woensdag 13 juli a.s. op het terrein van het Sanatorium ge houden worden. Deze dag zal worden ge vierd onder het motto „Uw belangstelling onze kracht". Op het programma staan o.a. het optreden van een bekende Nederland se Militaire Kapel, rondleidingen door het (Wordt vervolgd) sanatorium en vertoning van kleurenfilms.

De Vallei | 1960 | | pagina 2