Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Bestrijding van het vloek-kwaad De Were van WEEK-tot-WEEK Bij de opening nieuwe Petra-Kerk „Bond tegen het vloeken" zet zich in voor WAAR IS DE VALLEI-RIKS? „De dankbaarheid overstemt alles" RENSWOUDE ELST EDERVEEN Firma J. F. TAK 34e jaargang VRIJDAG 24 JUNI 1960 Nr. 50 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Activiteiten v. d. Kolk N.y. opende moderne showroom Ook bij militairen Opmerkelijk VANDAAG WORDEN VERKEERSLICHTEN IN WERKING GESTELD 12,50 waard! 2 AR 252707 DANK VOOR OFFER VAARDIGHEID Nieuw testapparaat jfèeildU Wandklokken Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Nieuw winkelpand in Zuid geopend Overdracht Mooi gebouw Denk aan verkeersborden op de markt Tweede predikant „Sola Fide" waar schi j nli j k ds. A. A. Bos Onbewoonbaar verklaard en onverklaarbaar bewoond! Bedrijfszelfbescherming houdt wedstrijden op SKF-terrein 14 bedrijven Achterberg kreeg speciale toestemming voor kleuterschool Actie voor uniformen LOKAAL VRIJ Dubbele vangst op Rijksweg 12 Zeeprik moest toch sterven VOOR: ZONNEBRILLEN ZONNEOLIE CREME BADMUTSEN BADTASSEN NAAR: Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. P. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (Voorden Lelk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In de conferentiezaal van hotel La Montagne is gistermiddag de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van een betrekkelijk kleine vereniging die al meer dan veertig jaar voor een groot arbeidsveld staat. Het is de bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam, kortweg genaamd „Bond tegen het Vloeken". Deze bond telt ruim 8000 leden in Nederland en is in 1917 opgericht. Op de algemene vergadering, welke ieder jaar in verschillende plaat sen wordt gehouden en waarvoor ditmaal Veenendaal in aanmerking was ge komen, kwamen diverse aspecten van de activiteiten van deze bond aan de orde, die ongetwijfeld een nadere beschouwing verdienen. De vergadering stond onder voorzit terschap van dr. Joh. H. Schreurer uit Voorburg en werd eveneens bijgewoond door het bestuurslid H. van Leeuwen uit Veenendaal. In zijn openingswoord sprak dr. Schreurer over mensen die met de naam van God alleen raad weten in negatieve zin. „Er zijn er die te rang schikken zijn onder de godslasteraars welke de naam Gods misbruiken uit pure haatgevoelens. Er zijn er ook waar de naam van God een ventilatie is van een emotie of een stopwoord. Voor hen heeft de naam geen zin meer." Volgens dr. Schreurer ontzeggen zij, die Gods naam misbruiken zich het grootste heil wat er is. Uit het jaarverslag van de secretaris van de bond, de heer M. Laarman uit Den Haag, kwamen de activiteiten van het afgelopen jaar aan het licht. Publi citeit is een der eerste vereiste voor het streven van de bond. Het meest ge waardeerde middel van het openbaar getuigenis van de bond tegen het vloe ken zijn de bekende stationsborden, met de spreuk „Spreek vrijmoedig over God, maar misbruikt zijn naam nooit", die in het begin van vorig jaar met een nieuwe plaat werden versierd. Om dit tot stand te brengen heeft men o.a. contacten gelegd met diverse Aan de Kerkewijk t.o. de Dcnnelaan heeft het automobielbedrijf Van der Kolk Veenendaal N.V. een zeer ruime en moderne showroom gevestigd, welke dinsdagmiddag officieel werd geopend. Hierbij waren ook tegenwoordig het voltallig college van b. en w., alsmede gemeentesecretaris D. Blankespoor. Als eerste werd het woord gevoerd door de directeur, de heer v. d. Kolk, die in zyn speech herinnerde aan de vestiging van het bedrijf in Veenendaal, nu precies vijf jaar geleden. Burgemeester Bakker wees op de be langrijkheid van een dergelijke show- kerkeraden in Nederland. Inmiddels zijn dezelfde borden ook geplaatst bij sportevenementen (TT in Assen), bij campings, kruispunten van wegen en autobus-stations. Ook in trams en autobussen kan men de publikaties tegenkomen. Hoewel het gemeentebestuur van Amsterdam tegen geringe kosten aanvankelijk de trans paranten in bussen en trams toeliet, eiste men nu een vergoeding van rond 2000,waarmee het bestuur niet ak koord kon gaan. De publikaties strekken zich voorts uit tot veilinggebouwen en militaire tehuizen, waar grote affiches en raam biljetten werden aangebracht. Vooral de voor de soldaten daarbij afgegeven lucifersboekjes met het opschrift: „ge bruik Gods naam niet als stopwoord" werden blijkbaar zeer gewaardeerd. De N.B.M. liet toe dat er in de pu blieke wachtlokalen en bij de halte plaatsen wandkaarten werden aange bracht. Over de geldmiddelen van de bond, een voorname factor in het propaganda werk kon de secretaris een optimistisch geluid laten horen, alhoewel men nog steeds over zeer beperkte geldmiddelen kan beschikken. Het aantal gemeentelijke subsidies steeg met drie (bij informatie bleek ons dat Veenendaal, Amerongen, Rens woude en Ederveen ook subsidiëren) van 623 tot 626. In de Elburgse gemeenteraad heeft zich met betrekking tot de bond een opmerkelijk geval voorgedaan. Al zes jaar zendt de gemeente Elburg f 10, Eén der raadsleden stelde aan de raad voor het subsidiebedrag op f 25,per jaar te brengen. Dit voorstel kon geen meerderheid verkrijgen, waarop een ander raadslid het plan opperde ieder persoonlijk f 1,te offeren voor de bond tegen het vloeken. Burgemeester, secretaris en alle raadsleden betaalden, zodat de penningmeester dertien gulden ontving. De activiteiten van de bond strekken zich eveneens uit tot de bestrijding van godslasterlijke taal in boeken en tijd schriften. Al meer dan eens heeft men weten te bereiken dat de schrijver of uitgever de verzochte correctie aan bracht. Doordat de bond gezien de totale be volking van Nederland slechts een klein aantal leden heeft, zijn de finan ciën beperkt. De totale inkomsten be droegen vorig jaar (inclusief de subsi dies) rond 22.000,en de uitgaven 21.000,Het batig saldo werd ge bruikt tot afschrijving van het nadelig saldo van vorige jaren, welk laatste hierdoor terugliep tot ruim tweediuzend gulden. Na de bestuursverkiezing en de rond vraag sloot de heer H. van Leeuwen de vergadering met dankgebed. In de loop van de dag zullen de ver keerslichten op de Kerkewijk-Rem- brandtlaan-Patrimoniumlaan in wer king worden geesteld. De eerste tyd zal er extra politietoezicht zijn. De Valleiriks is vorige week uit gegeven by Banketbakkery Van Soest aan de Patrimoniumlaan en voor de derde achtereenvolgende maal niet gevonden. Hierdoor stygt de vinderspremie weer met 2,50 zodat de nieuwe riks met het rode nummer TWAALF GULDEN VIJFTIG waard is. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmid dag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Met een sobere doch sfeervolle plechtigheid is woensdagavond de nieuwe Petra-kerk op de hoek Kerkewyk-Dennelaan van de geref. kerk in Veenendaal officieel in gebruik genomen. Het opmerkeiyke hiervan was dat het kerkgebouw niet volledig bezet was, hetgeen ds. Overduin in zyn welkomstwoord deed op merken: „Zoals u ziet is de kerk niet helemaal vol, maar dat komt omdat vele mensen gezegd hebben: je komt er toch niet in en zodoende zyn thuisgebleven." De plaatsen van de officieel genodigden waren overigens allen ingenomen. Onder hen bevonden zich het voltallig college van b. en w., gemeentesecretaris D. Blankespoor, de directeur van gemeentewerken de heer Jarings, tal van kerkelijke autoriteiten onder wie plaatseiyke predikanten, architect, aannemer en personeel. Het eerste deel van de plechtigheid had betrekking op de over dracht, terwijl het tweede deel van de avond bestond uit een korte kerkdienst waarin ds. Overduin voorging. Na het lezen van Ps. 84 en gebed, voorafgegaan door het zingen van Ps. 122 1 en orgelspel, sprak de voorzitter van de Bouwcommissie, ds. J. Overduin een kort welkomstwoord. Zich speciaal tot de gemeente richtend, bracht hij dank voor de grote offervaardigheid. „Men zegt wel eens dat een kerk duur en oneconomisch is" aldus de voorzitter, „en in zekere zin is dat waar. U allen hier zit op een plaats van rond duizend gulden, maar dit kapitaal is niet weg gegooid. Integendeel, y hebt verplich tingen om deze plaats niet leeg te laten staan." Voorts bracht hij dank aan allen die er aan hadden meegewerkt om dit ge bouw tot stand te brengen en waaraan De nieuwe showroom op Kerkewijk. Ford- de room, vooral voor de drukke industrie plaats Veenendaal en noemde het een grote aanwinst voor de gemeente. Met het omdraaien van de knop van de elektrische installatie, verklaarde bur gemeester Bakker de showroom voor officieel geopend. Alle genodigden wer den daarna rondgeleid, hetgeen beslo ten werd met een dronk op de nieuwe zaak. Het nieuwe gebouw, dat zich ken merkt door een moderne stijl en waar gebruik gemaakt is van de allernieuw ste middelen op dit gebied, is bedoeld als een permanente showroom. Met het oog op de toekomst is het vrij groots opgezet. Ter gelegenheid van de opening zijn diverse typen Ford-automobielen, w.o. de Engelse, Duitse en Amerikaanse lijn ten toon gesteld. Naast de personen wagens en bestelwagens staat er ook een truck opgesteld. Het zijn allemaal de nieuwste modellen in verschillende kleuren. Bijzondere vermelding verdient het nieuwe Amerikaanse testapparaat, waarvan er in totaal in Nederland acht stuks geplaatst zijn. Met dit apparaat is men in staat binnen 10 minuten de diagnose van een wagen vast te stellen. Het defect van de auto wordt dan op een soort televisiescherm gebracht, waardoor het soms lange zoeken naar een storing tot het verleden behoort. De show, die tot morgen(zaterdag)- avond 10 uur is geopend, trok inmiddels al vele belangstellenden. voor betere uurwerken HQ0FDSTR 91 VEENENDAAL I I Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Met de vestiging van zeven nieuwe win kelpanden aan het Dr. Slot. de Bruïne- plein krijgt de winkelstand in Veencndaal- Zuid een niet geringe uitbreiding. Inmid dels is het eerste pand, het baby- en kleu terhuis „Pepita", geopend. Deze opening vond gistermorgen om 10 uur plaats en trok veel belangstelling, mej. T. Stoffels ontving behalve vele persoon lijke gelukwensen eveneens een groot aan tal bloemstukken en schriftelijke felicita ties. Het is een ruime winkel met een aan trekkelijke etalage. Doordat gebruik ge maakt is van licht kleurschakeringen geeft het geheel een ruime aanblik, wat vooral de presentering van de gevoerde artike len ten goede komt. Het interieur omvat een zestal moderne verkoopstands en rek ken langs de wanden. Op de openingsdag ontvingen alle bezoekers onder wie uiter aard vele baby's en kleuters, een versna pering. ook de bouwlieden „met grote ijver en toewijding" zoals ds. Overduin het zei, hebben gewerkt. „Wij zijn verheugd om dit gebouw, maar moeten God de eer geven. De dankbaarheid overstemt alles", zo besloot de voorzitter. De plechtigheid werd vervolgens voortgezet met het plaatsen van de benodigdheden voor de sacra menten, afgewisseld met samenzang en orgelspel. Onder leiding van de heer C. Goote werd de bijbel op de kansel geplaatst, terwijl een jongen en een meisje voorafgegaan door de heer Bosch, onder doodse stilte de doop- schaal plaatsten. De laatste benodigd heden, kan en bekers voor het Heilig Avondmaal, werden binnengebracht door een aantal diakenen, met aan het hoofd de heer Thijs. Vervolgens vond bij monde van ds. Overduin, in zijn functie als voorzitter van de bouwcommissie, de overdracht plaats aan de kerkeraad. Het in ont vangst nemen geschiedde door de voor zitter van de kerkeraad, ds. Van Enk, die de bouwcommissie hartelijk dank bracht voor het vele werk dat verricht moest worden en verricht is. Ds. Van Enk wilde ook nog eens extra attenderen op de offervaardigheid van de gemeente. „Graag wil ik hier nog eens naar voren brengen dat er rond 400.000,voor de nieuwe kerk ge geven is", zo zei hij. Verder noemde tyij het een historisch moment en besloot met de bede of God in dit huis wil wonen. Namens de commissie van beheer nam voorzitter i„„: J. F. van Leeuwen de zorg voor de Petrakerk op zich. Deze memoreerde in het kort de voor bereidende werkzaamheden, hetgeen geen eenvoudige opgave was geweest. In totaal beschikt de Ger. kerk nu over 1450 zitplaatsen, wat voorlopig toerei kend is. Het tweede gedeelte van de avond bestond uit een korte dienst des woords, waarin ds. Overduin voorging. De col lecte die tijdens deze dienst gehouden werd en bestemd is voor de restauratie van de oude kerk, bracht bijna 2000, op. Na afloop van de plechtigheid kwa men de genodigden in besloten kring in de grote zaal van gebouw ,,'t Tref punt" bijeen. Hier werd allereerst het woord gevoerd door burgemeester Bak ker, die het kerkgebouw niet alleen een aanwinst noemde voor de Ger. kerk maar ook voor geheel Veenendaal. „Eerst stond ik er een beetje sceptisch tegenover, maar nu ik het gezien heb, kan ik maar een woord vinden en dat is luisterrijk", aldus de burgemeester. De volgende spreker was ds. Zijl na mens de classis, welke de Petrakerk een stijlvol gebouw, de Ger. eredienst waardig noemde. Architect Zuiderhoek gaf op zijn beurt een korte uiteenzetting met wel ke achtergronden een architect zich aan de bouw van een kerk waagt. Ds. J. Keuning besloot de rij, spre kend namens het Convent van Kerken. „Ik ben eigenlijk met een beetje ja loersheid vervuld", betoogde hij, „maar we kunnen toch ook zien wat Gods kerk vandaag aan de dag vermag." Volgens deze predikant stond het ge bouw er echter ook min of meer als een aanklacht. „Veenendaal staat ver meld als een kerkelijke verdeeldheid, zoals die nergens te vinden is", zei ds. Keuning. „Dit is droevig en jammer lijk. Het is in geen geval mijn bedoeling een domper op uw vreugde te zetten, maar ik hoop van ganser harte dat de verdeeldheid eens tot het verleden zal gaan behoren." Ds. Van Enk bracht tot slot alle sprekers dank. Sedert vorige week zyn op de Markt een tweetal verkeersborden aangebracht die alleen van kracht zyn tijdens marktdagen. Het z(jn twee zgn. klapborden die voor al van belang zijn voor automobilisten. Door onwetendheid zijn er door de poli tie al talrijke overtredingen geconstateerd, maar tot nu toe is deze corrigerend opge treden. Het eerste bord staat onder aan de Markt en behelst een parkeerverbod voor de rechterzijde van de weg. Het tweede bord is bedoeld voor het verkeer komend uit de Achterkerkstraat en Fluiterstraat. Wanneer dit bord van kracht is, is het voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen verboden de Markt af te rijden. Zoals wy enige tijd geleden in ons blad hebben vermeld heeft de provinciale kerk vergadering van de Ned. Herv. kerk in de provincie Utrecht ten behoeve van de plaatselijke Ned. Herv. Evangelisatievere niging Sola Fide een tweede predikants plaats gesticht. Sola Fide kreeg daarbij toestemming predikanten te gaan horen en aan de Prov. Kerkverg. een voorstel te doen voor het beroepen van een predikant. Met deze voorbereidende werkzaamhe den is men inmiddels gereed gekomen. Met algemene stemmen hebben kerke- raadscommissie en bestuur van Sola Fide besloten ds. A. A. Bos uit Vuren en Dalem voor te stellen. Dit besluit is daarna in een ledenvergadering van Sola Fide be sproken en kon de algemene goedkeuring van de Evang. Ver. wegdragen. LEGERPREDIKANT Ds. A. A. Bos werd in 1930 geboren, heeft gestudeerd aan de Rijks-universiteit van Utrecht en werd in 1954 candidaat tot de heilige dienst. Hij heeft eerst enige tijd als vicaris in Eefde gewerkt, waarna hij op 2 september 1956 zijn intrede deed in zijn eerste gemeente Vuren en Dalem. Ds. Bos is zeer geliefd in zijn gemeente en beweegt zich vooral op het terrein van de jeugd. Momenteel is hij legerpredikant. Uiteraard is nu het woord aan de Prov. Kerkvergadering, die in één van haar eerstvolgende vergaderingen dit voorstel van Sola Fide moet bespreken en na goed keuring het beroep moet uitbrengen. Deze vergadering kan echter niet gehouden worden voor 2 september a.s. omdat Ds. Bos pas na die datum beroepbaar is. Pre dikanten van de Ned. Herv. kerk moeten namelijk 4 jaar in een gemeente hebben gestaan voor z:j een beroep naar een ande re gemeente mogen ontvangen. Het is te begrijpen dat Sola Fide in spanning het verloop van zaken afwacht en hoopt dat ds. Bos het beroep krijgt en aanneemt. WIJZIGING KERKDIENST In verband met bijzonder omstandighe den is de predikant van de Ger. kerk ds. D. van Enk a.s. zondag niet in de gelegen heid te preken. In zijn plaats zal voorgaan Dr. B. A. Knoppers van Soest. STOPZETTING BIJEENKOMSTEN De Maranathabijeenkomsten in Veenen daal zullen gedurende de zomermaanden gestopt worden. Het ligt in de bedoeling begin september weer met deze bijeen komsten te beginnen. In Renswoude staan momenteel nog 6 onbewoonbaar verklaarde woningen, waarin gezinnen zijn gehuisvest. Bovenstaande foto geeft een beeld van de woning, die er wel het ergste aan toe is en die op de hoek van de Barneveldse- straat staat. Hierbü kan men zelfs spreken van „ONVERKLAARBAAR BE WOOND". De eigenaar-bewoner van dit perceel is blykbaar door deze toestand nog niet bijzonder verontrust, gezien het feit, dat hy zelf nog geen plannen heeft gemaakt, die aan deze noodtoestand een einde zouden kunnen maken, zyn hoop is dan ook gevestigd op medewerking van de gemeente, die intussen wel overtuigd is van de noodzaak om hiervoor een oplossing te zoeken omdat verdere bewoning onverantwoord is. Door inschakeling van de nieuwe woningen, die thans in aanbouw zijn, alsook door ruiling, hoopt het gemeentebestuur echter nog dit jaar zowel dit pand alsook de andere percelen te kunnen ontruimen. Door de plaatselyke bedrijfszelfbescher ming zullen a.s. maandag- en dinsdag avond op het terrein van de SKF wedstrij den worden gehouden, welke van gemeen tewege zijn georganiseerd. De opzet is om door deze wedstrijden te komen tot een betere samenwerking voor de bescherming van het eigen bedrijf. Een uit 12 personen bestaande jury zal de geleverde prestaties beoordelen. Als hoofdprijs is een wissel beker beschikbaar gesteld door de geza menlijke bedryven, die drie maal in totaal of tweemaal achtereen gewonnen moet worden om definitief in bezit te krijgen. In Veenendaal zijn 14 bedrijven die van Rijkswege zijn aangewezen voor het op bouwen en instandhouden van een be drijfszelfbescherming, welke vooral ook in vredestijd men denke hierbij aan event, rampen e.d. van groot belang. Van deze bedrijven zullen de ploegen Brandweer, Reddingsdienst en EHBO deel nemen. De brandweer krijgt opdracht een denkbeeldige brand te blussen, waarbij ook hindernissen genomen moeten worden. Voor de reddingsdienst en EHBO is een iampplaats geprojecteerd op het dak van een op het terrein staan gebouwtje en een ruïne. Op beide plaatsen bevindt zich een slachtoffer, die ter plaatse zo snel moge lijk moet worden geholpen en daarna moet worden afgevoerd voor verdere behande ling. Ook hierbij zijn hindernissen die be staan uit een boegspriet een verhoging waarbij een ladder moet worden beklom men en een volgende ladder afgedaald, terwijl als laatste een schutting overge- klommen moet worden. Reeds geruime tijd van tevoren is het terrein voor oefening open gesteld, zodat de diverse ploegen ongetwijfeld niet onbe slagen ten ijs zullen komen. GESLAAGD Aan de Rijkuniversiteit te Utrecht slaag de de heer J. H. v. d. Bank voor het ge houden candidaatsexamen Theologie. ONGELUK OP RIJKSWEG 12 Doordat de bestuurder van een volks wagen op rijksweg 12 even werd af geleid door een mankement aan zijn auto, geraakte deze wagen met de lin- kerwielen in de middenberm. Mede tengevolge van een behoorlijke snelheid verloor de chauffeur de macht over het stuur, waardoor de auto over de rijbaan schoot en in de berm enige malen over de kop sloeg. Gelukkig werd hierbij geen ander verkeer betrokken. De bestuurder moest met verschil lende verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen, terwijl de auto zwaar werd beschadigd. De rijkspolitie van de post Renswoude maakte proces-verbaal op. In de kleine gemeenschap Achterberg is grote vreugde over het feit dat het Ministerie van Onderwys toestemming heeft verleend tot het op richten van een kleuterschool. Temeer daar het hier een speciale ver gunning betreft, want normaliter zou Achterberg geen toestemming ge kregen hebben omdat men onder het door de wet vastgestelde minimum aantal leerlingen bleef. De Elsterse muziekvereniging „Crescen do" is met een actie begonnen om te ko men tot volledige uniformering, waarvoor men een bedrag van rond 4000,nodig heeft. Over een bedrag van 2000,kan men reeds beschikken omdat er op de bank nog altijd 4000,stond voor het oprich ten van een eventuele muziektent. Er is nu toestemming verleend om de helft hier van te lenen voor het uniformfonds. Om de resterende 2000,bijeen te brengen zal men verschillende acties gaan voeren. Reeds is een vergadering gehouden waar diverse Elsterse verenigingen hebben toe gezegd de acties te steunen. Onder deze bevindt zich ook de pas opgerichte Mid denstandsvereniging. Reeds enige jaren bleek dat er in Achterberg behoefte bestond aan een kleuterschool. Meermalen werd aan het personeel van de lagere school of de oudercommissie de vraag gesteld of het niet mogelijk was tot oprichting van een kleuterschool te komen. Het was evenwel te voorzien dat het aantal leerlingen niet groot genoeg zou worden, wat af te leiden was uit de jaarlijkse toelating tot de lagere school. Inmiddels echter was door de kleuter onderwijswet de mogelijkheid gescha pen, dat het gemeentebestuur de ge legenheid tot kleuteronderwijs open stelt. Bovendien was door opheffing van de lagere landbouwschool een lo kaal in de lagere school vrijgekomen. HANDTEKENINGEN De oudercommissie besloot toen het initiatief te nemen en handtekeningen te verzamelen, van ouders die voor hun kinderen kleuteronderwijs wensten. Er bleek toen dat op 24 leerlingen kon worden gerekend, welk aantal in feite MODERNE GRUWELEN. Dat er wat op de verkeerspro blemen gevonden moet worden blijkt uit twee gruwelijke onge lukken in Frankrijk. Een wan delaar in Metz, die gesticule rend op Franse wijze met vrien den liep te praten, verloor zijn linkerhand. Afgerukt door een passerende auto. Een hele arm raakte een Ame rikaanse sergeant kwijt die in Angoulème in een grote auto met grote snelheid een autobus tegen kwam. De arm die hy uit het portierraam liet hangen ging met de bus de andere kant uit. De Amerikaan raakte bewus teloos terwijl zijn wagen tegen een andere auto botste. De be stuurster daarvan werd door het dak uit haar wagen geslingerd Beiden brachten er het leven af. - MARLENE (1). Mariene Dietrich trad in Amsterdam en Den Haag op, maar haar verha len kwamen pas in Parijs los, waar zij haar toernee voortzette In Amsterdam, zo vertelde ze was ze tijdens de repetitie ge stoord door een Deense foto graaf, die ongevraagd foto's van haar maakte. Zij ontstak in woede en gaf bevel hem de zaal uit te gooien. De Deen barste in tranen uit, wat Mariene niet on beroerd liet. Zij ging naar hem toe en hoorde hem aan toen hij vertelde dat hij een oud-oor logsvlieger was die wegens zijn verwondingen een ander beroep had moeten kiezen. Mariene omhelsde hem en gaf een toneelknecht opdracht daar van een foto te maken met het toestel van de Deen, die ver volgens toestemming kreeg fo to's te maken zoveel hy wilde. MARLENE (2). De Zweedse filmster May Britt, die de rol van Mariene Dietrich speelt in de Amerikaanse reprise van de film „De blauwe Engel" waar mee Mariene dertig jaren ge leden beroemd werd, is in Pa rijs geweest om inkopen te doen. Zij kocht bij Dior een zwartleren sportjasje van f700,- en in een warenhuis een stro hoed van nog geen twee gulden. VOOR. De Parijzenaars die in de buurt van het Elysee wo nen hadden de gewoonte hun klokken gelijk te zetten op het hoornsignaal van 9 uur voor het betrekken van de wacht voor het presidentiële paleis. Gene raal de Gaulle begon vroeger, zodat het signaal verzet werd naar half 9. Wekenlang hebben de klokken van verscheidene buren van de president een half uur voor gelopen. ACHTER. De generaal zelf ook wel eens verkeerd. Op een liefdadigheidsvoorstelling, waar een zangeres het populaire lied je „Valentino" had gezongen, wilde De Gaulle haar compli menteren. Hij zei: „Ik heb erg genoten van uw lied.... eh...." Mevr. De Gaulle fluisterde hem wat in het oor, waarop de ge neraal vervolgde: „Ah, ja! Ru dolph Valentino". STROP. De kleermaker Louis Feraud, die zijn winkel heeft aan de Faubourg Saint Honoré tegenover het Elysee, noemt zich het voornaamste slachtoffer van het mislukken van de topconferentie. Hij had zijn balkon (anderhalve meter breed) verhuurd aan een Ame rikaanse televisiemaatschappij voor 200 dollar per dag. De ca meramensen maakten er slechts vijf dagen gebruik van, terwijl de kleermaker op twee weken had gerekend. Dan had zijn balkon hem een dikke tiendui zend gulden opgebracht. SCHEIDING. Mevr. Carme- lo Gurecio in Pittsburgh (V.S.) heeft vorige week scheiding verkregen van haar man die verdween zonder een spoor ach ter te laten nadat zy acht maan den getrouwd waren. Dat ge beurde in 1917. Mevr. Gurecio is nu 63 jaren oud. SHIRLEY. Een van de glans stukken op een tentoonstelling van 3000 sigarenbandjes in het Franse tabaksmuseum is een Nederlands bandje met het por tret van Shirley Temple, het filmsterretje van de dertiger ja ren. Volgens verzamelaars is het honderd gulden waard. Het oudste bandje komt uit Mexico, niet voldoende was om tot oprichting te kunnen overgaan. Maar aangezien het gemeentebe stuur de wenselijkheid van kleuter onderwijs in Achterberg ook inzag, richtte het zich met een verzoek tot de Kroon, om met een kleiner aan tal dan 30, hetgeen door de wet wordt vereist, tot stichting te mogen overgaan. (De wet laat n.l. toe dat in bijzondere omstandigheden ook een kleuterschool mag worden ge sticht). Groot was de vreugde toen bekend werd dat de Kroon gunstig op dit ver zoek beslist had. Het bedoelde lokaal zal nu worden gereedgemaakt, over eenkomstig de wensen van de inspec- trice van het kleuteronderwijs. Hoewel het mooier zou zijn, wanneer de kleuters in een apart gebouwtje kon den worden ondergebracht, is het voor de ouders toch verheugend dat door het initiatief van de oudercommissie en de volledige medewerking van het ge meentebestuur binnen afzienbare tijd de kleuterschool tot stand zal komen. Voor de gemeenschap Achterberg be tekent het een grote aanwinst. LUNAPARK T.B.V. BOUWFONDS Op het tweede terrein van de voetbalver. Veenendaal aan de Bergweg is gisteren een groot lunapark geopend, dat t.e.m. woensdag 29 juni a.s. in Veenendaal zal blijven. Bij de opening was het park nog niet geheel compleet, omdat een gedeelte van het materieel komend vanaf België met autopech te kampen heeft gehad. Deze attractie w.o. de stijle wand zijn vandaag gearriveerd zodat zij waarschijnlijk van avond al in bedrijf zullen zijn. Het luna park wordt gehouden t.b.v. het bouwfonds van de voetbalver. Veenendaal. SCHOOLJEUGD MAAKTE REISJES De kinderen van verschillende scholen uit Ederveen maakten deze week hun jaar lijkse uitstapje. De drie laagste klassen van de Kon. Julianaschool maakten met twee mooie autobussen een tocht naar Arnhem (Wes- terbouwing) en vandaar naar Nijmegen en Berg en Dal. De kinderen van de Chr. kleuterschool gingen eveneens naar Arnhem, waar de kleuters zich in Burgers Dierenpark op perbest vermaakten. Er werd verder een speeltuin bezocht en een rondrit over de Veluwe gemaakt. De jeugd van de O.L. School te De I Klomp zocht het verderop en trok naar Zuid-Limburg waar men o.a. in Valken burg plezier maakte. Terwyi de politie bezig was een los lopende koe van ryksweg 12 te verwy- deren, naderde vanuit de richting Utrecht een personenwagen die byzon- dere aandacht trok. Hoewel het pas 8 uur 's avonds was reed de bestuurder met volle lichten, had de linker rich- tinaanwyzer uitstaan en reed boven dien slingerend. Het bleek een zekere H. uit Zeist te zijn, die verklaarde een te grote dosis zenuw tabletten te hebben ingenomen. Bij con trole bleek hij niet in het bezit te zijn van een rijbewijs en andere papieren. Zowel de auto als de bestuurder zijn overge- waar het in 1885 gedrukt is op bracht naar het politiebureau in Veenen- verguld papier. daal. BROMMER VLOOG IN BRAND Toen de heer H. uit Ederveen het erf afreed aan de Bruinhorsterweg vloog op eens de motor van zijn gloednieuwe brom fiets in brand. H. gooide de brandende brommer van zich af en bekwam daardoor geen letsel. De motor van de bromfiets brandde geheel uit en werd totaal vernield De zeeprik of „Petromyzon marinus", die ongeveer een maand geleden door een inwoner van Maurik in de Rijn werd ge vangen en werd overgebracht naar het aquarium in Ouwehands Dierenpark, is zoals werd gevreesd gestorven. De zeeprik, ook wel genoemd prikaal, trekt naar binnenwateren om er te paren. Heeft die paring eenmaal plaats gehad dan is de prik ten dode opgeschreven. Ook hier hebben de geleerden dus weer lelijk gekregen. SOL-O-TAN binnen enige uren zonder zon geheel bruin Apoth.ass. - Drogist Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 1