Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Grenswijziging vraagt grote financiële offers Voor de KANTONRECHTER MULDER MELIS OPTIEK WAAKZAME OGEN IN DE RUIMTE 2.5 ton Rayondag „Gelderse Vallei" uitstekend geslaagde gymnastiekmanifestatie Aan „Schrijverswijk" kan worden begonnen Lichaamsbeheersing en gratie aan de bosrand Vijf verkeersongevallen op één dag! 34e jaargang WOENSDAG 29 JUNI 1960 Nr. 51 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per weck in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gemeenteraad behandelt morgenavond de begroting 1960. VOORKEUR PARTICULIERE WONING BOUW OP „GELDERS" 8 juli Sportdag voor Veenen daalse scholen Licht en water Raadhuis Nieuws uit de omgeving RHENEN U-2 NIET MEER NODIG Van avontuur naar technische zekerheid De heer Van Kooten: „Uitstel betekende geen afstel" Z. K. H. Prins Bernhard viert vandaag zijn 49ste verjaardag i MORGENAVOND RAADSVERGADERING: Plan voor tweede hervormde ulo Zaterdagavond grootse uitvoering van „Sparta' OOK IN HINDERBRILLEN POLITIE GAAT WEER SCHERPE CONTROLE HOUDEN Vlot afgewerkt OOK JUNI? Wat nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redaotle en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knmien ook worden opgegeven bQ de agentschappen van ..De Vallei" in de plaatsen van verschoning VA LEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Bpeciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,63 per kwartaal Losse nummers 10 cent Donderdag 30 juni a.s. - precies op de helft van het jaar waarvoor zij moet dienen - zal de gemeentebegroting 1960 door de Veenendaalse gemeenteraad worden behandeld. De late behandeling van de Veenendaalse begroting moet worden gezocht in het feit, dat men zich niet eerder een goed beeld heeft kunnen gemeente is, omdat deze is opgenomen in het interprovinciale wegennet en naareen nieuw urinoir, omdat dit door de bouw van het nieuwe hotel ,De Korenbeurs" verdwenen is. B. en een dergelijke - bovengrondse - inrich ting en een ondergrondse behoort tot de onmogelijkheden. vormen van alles, dat de grenswijziging per 1 januari j.l. met zich bracht. Van- w. weten echter nog geen plaats voor zelfsprekend kon pas na deze datum aan de begroting worden gewerkt. Het onderzoek van de begroting door de gemeenteraad is thans voor de eerste keer in een nieuwe vorm gegoten. De raadsleden hebben het stuk in twee afde lingen onderzocht en van dit afdelingsonderzoek is verslag uitgebracht door twee rapporteurs, de heren M. Bastmcyer en R. Koppenberg. Ongetwijfeld zal deze vorm van onderzoek van invloed zyn op de lengte der beraadslagingen in de raadsvergadering van donderdagavond a.s. Reeds geruime tijd geleden werd de begroting aan de raad aangeboden en thans is dan het verslag van het afdelingsonderzoek verschenen, direct gevolgd door het antwoord van burgemeester en wethouders. Erg optimistisch vonden enige raads leden b. en w. ten aanzien van de fi nanciële gevolgen van de grenswijzi ging en terecht, volgens b. en w., die op hun optimisme dan ook al waren teruggekomen. De grenswijziging zal vooral in de toekomst grote offers vra gen en de vrij gunstige situatie van het moment is maar ogenschijnlijk. Om nog even bij de grenwijziging te blijven: woningbouw op het voormalige Gelders. B. en w. geven op een des- Door de gemeentelijke commissie voor Lichamelijke opvoeding en Sport is voor de hoogste klassen van alle plaatselijke lagere scholen, alsmede de VGLO-school, op 8 juli a.s. een sportdag georganiseerd. Hiervoor heeft men de beschikking ge kregen over de beide DOVO-terreinen aan het Panhuis. Het programma bestaat uit de volgende onderdelen: verspringen 60 m snelloop, hoogspringen, werpen met kastiebal en grote bal en hindernisloop. Voor elk on derdeel is een minimum eis gesteld. Zodra de scholier aan deze eisen voldoet ont vangt hij/zij een diploma, net zoals die bij het zwemdiploma het geval is. Het plan is om dan in de middaguren een puzzelrit te houden. Mocht dit experi ment. slagen dan zullen er volgend laar meerdere klassen aan deel kunnen nemen. Bovendien is de commissie voor Licha-de weg door het Ruisseveen, waarover melijke opvoeding en Sport van plan in men op kleine kwesties nu overeen- Het uitbesteden van bestratingswer- ken vinden enkele leden maar vrij kost baar. Zij zouden dit liever door ge meentelijke stratenmakers laten doen (Zie verder 2e blad) WATERLEIDING GAAT VERHUIZEN De N.V. Veenendaalse Waterleiding maatschappij hoop. op dinsdag 5 juli a.s. het nieuwe kantoorgebouw aan de Kanaal- weg te betrekken. In verband hiermede is het kantoor op maandag 4 juli gesloten. Het ligt in de bedoeling het nieuwe kan toor t.z.t. officieel 1e openen. BENOEMINGEN BIJ POLITIE Per 1 juli a.s. zijn aangesteld bij het korps gemeentepolitie alhier als hoofdagent, de heer C. Mak uit Amsterdam en als agent, de heer H. de Boer uit Nistelrode. betreffende vraag als antwoord, dat zij de voorkeur geven aan particuliere bouw op Gelders, al zal dit nog van de omstandigheden afhangen. De bestaan de - goedgekeurde uitbreidingsplannen zullen ingrijpende wijzigingen behoe ven, omdat zij in hun huidige vorm - alweer - financieel niet te verwerke lijken zijn. Al ziet hét er dan nog niet zo roos kleurig uit voor het voormalige Gel ders: de verbetering van de Buurtlaan en de Holleweg zal waarschijnlijk als j één geheel worden uitgevoerd, in elk geval de Holleweg niet na de Buurt laan, terwijl aan deze verbeteringen zo veel mogelijk voorrang zal worden gegeven. Nog urgenter dan deze beide straten j achten enkele leden van de raad Zand straat en Panhuis, omdat - vooral - op de eerste straat veel meer verkeer is. Inderdaad, zeggen b. en w., maar ge leidelijk aan moet ook op Gelders wor den gewerkt, omdat daar nog zoveel te doen is. Logisch is dan dat hierdoor werken op „oud-Veenendaal" in het ge drang komen. Een ander, minstens even nijpend probleem, is het raadhuis en de raads leden laten geen kans voorbijgaan om hierop te hameren. Volgens b. en w. zijn de plannen vrijwel gereed voor aanbesteding en de grond voor de bouw is reeds eigendom van de gemeente, be halve die voor het plein en de toegangs wegen. Er zou echter al gebouwd kun nen worden Geïnformeerd wordt verder nog maar september van dit jaar een grote korfbal dag te houden. Hierover zijn momenteel echter geen nadere bijzonderheden bekend. BELGISCHE HEMA AAN SLOT. DE BRUINEPLEIN In het hoekpand van de nieuwbouw- winkels aan het SI. de Bruïneplein zal een filiaal van het Priba-concern gevestigd worden. De Priba behoort tot de Belgische Hema-ondernemingen. Hiertoe zal de laag bouw van het huidige pand tot 17 meter lengte doorgetrokken worden. De opening zal vermoedelijk in september van dit jaar plaats hebben. LUNTEREN. Op het verzoek van VVV-Lunteren om de spoorweghalte van Meulunteren weer in gebruik te stellen, speciaal ten behoeve van de vele toeristen, is door de directie van de N.S. afwijzend beschikt. Als redenen werden opgegeven personeelsschaarste en moeilijkheden wel ke zouden ontstaan met de aansluiting op de grote spoorlijnen. EDE. Bij de aanbesteding voor de ver dere doortrekking van rijksweg 12 vanaf Arnhem tot aan de IJsel, met inbegrip van het IJselmeer-circuit, was N.V. Bruil uit Ede de laagste inschrijver met 2.049.000,-. Inmiddels werd N.V. Bruil het aanbrengen van een asfaltbetonverharding op het tra ject Leeuwen-Heerewaarden voor een be drag van 1.155.000,— gegund. DOORN. Ter gelegenheid van het be zoek van de Amerikaanse torpedoboot- jager „Bary" geeft een Amerikaanse ma rineband een concert in de Doornsê mu ziekkoepel. WAGENINGEN. Op de Wageningse wielerbaan worden a.s. zondagmiddag in ternationale wielerwedstrijden achter gro te motoren gehouden. Nederlandse deel nemers zijn o.a. de stayer-kampioen 1960 Martin Wierstra en de kampioen van het vorig jaar Noppie Koch. Als buitenlan ders starten o.a. de Duitser Eddy Gieseler en de Australiër Ronald Webb. In het bij programma zullen de 12 beste amateurs onder leiding van Arie van Vliet aan ver schillende wedstrijden deelnemen. stemming heeft bereikt met de grond eigenaren; naar de plannen voor de westelijke randweg, die volgens b. en w. niet in eerste instantie een zaak van de SCHOOL RUNGE OP REIS De leerlingen van de school Runge aan de Acacialaan te Rhenen maakten, een paar prachtige schoolreizen. De leerlin gen van de 4e en 5e klasse gingen naar Rotterdam. Na eén bezoek aan het scheep- en luchtvaartkundig museum waar de kinderen niet weg te „slaan" wa ren werd de broodmaaltijd gebruikt op de daktuin van het Groot Handelsgebouw. Daarna volgde een wandeling door de tunnel onder de Maas en een rondvaart door de havens. Na Rotterdam nog door kruist te hebben, werd de terugreis on derbroken door een wandeling in Gouda stadhuis en kerk en een daverend slot in de Pyramide van Austerlitz. Moe, maar voldaan kwam men om acht uur 's avonds thuis. De leerlingen van de le, 2e en 3e klas gingen in de richting van de Wester- bouwing, vandaar met de boot naar Arn hem, vervolgens naar het prachtige Berg en Bos in Apeldoorn, waar de meegeno men broodjes werden genuttigd of aan de karpers gevoerd en tot slot de speeltuin bij de Prinses Julianatoren met een bezoek aan grot, dwaaltuin en uitkijktoren. Op de terugweg sliep de helft van de passagiers. DEN HAAG. De laatste vlucht van een U-2 verkenningsvliegtuig ligt ons nog vers in het geheugen. Zij is door Rusland gebruikt als aanleiding voor een verrassende en pijnlijke ommekeer in de verhouding tussen oost en west. De vlucht piloot Powers, welke voortijdig werd afgebroken door het vuur uit Rus sische straaljagers, zal naar alle waarschijnlijkheid de laatste, in ieder geval een van de laatste zijn geweest uit een reeks van gevaarlijke expedities. Gevaarlijk, maar nodig. Om een aanval te voorkomen moet het westen nu eenmaal op de hoogte blijven van alle militaire wijzigingen en projecten, die achter de bijna hermetische barrière van het IJzeren Gordijn worden voltrokken. Binnen afzienbare tijd zal dat op min der riskante maar even doeltreffende wijze kunnen gebeuren als in het hui dige tijdperk van bemande U-2's. Nog maar enkele weken geleden, op de avond van de 24e mei, werd van de basis Cape Canaveral (Florida) een MIDAS-satelliet gelanceerd. Met ge deeltelijk succes. De 2'/i ton zware sa telliet kwam wel in haar vastgestelde baan om de aarde, maar de instrumen ten, welke de verbinding met de aarde moesten onderhouden, bleken niet naar behoren te functioneren. De ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Achterbergse gymnastiek vereniging „Excelsior" gehouden rayondag, is een groot succes geworden. Dank zij een voortreffelijke organisatie en schitterende weersomstandigheden kwam alles volledig tot zyn recht. Met deze manifestatie heeft het rayon „De Gelderse Vallei" bewezen in staat te zyn een grote demonstratie voor de lichamelijke opvoeding te verzorgen. Bepaald typerend was het enthousiasme en doorzettings vermogen van alle deelnemers, zowel tijdens de verenigingswedstrijden als by de avonddemonstratie. De Hervormde Kerkeraad wil twee nieuwe scholen bouwen, een lagere school en een tweede ulo-school, beide in de omgeving van de Buurtlaan. Hiervoor wordt medewerking verzocht aan de gemeenteraad en de beide verzoeken zullen in de raadsvergadering van morgenavond ter tafel komen. De verzoeken voldoen aan de eisen van de lager onderwijswet en b. en w. stellen dan ook voor de ge vraagde medewerking te verlenen. De lagere school zal de tè kleine Reho- bothschool aan de Koninginnelaan moeten ontlasten en de herv. ulo-school I, die nog aan de Westersingel moet worden ge bouwd is al bij voorbaat te klein. Deze zal negen lokalen bevatten en dat zijn er te weinig voor 384 leerlingen en 13 leer krachten (geschat per 1 sept. a.s.) Het grootste gedeelte van „De Schrij verswijk" kan bouwrijp worden gemaakt. Deze grond is reeds eigendom van de ge meente en met de andere percelen zal me teen nadat de gemeente ze in eigendom heeft verkregen een aanvang worden ge maakt. Plannen voor riolering, aarden wegbanen en het ophogen van binnen terreinen liggen reeds klaar en het werk is aanbesteed. Laagste inschrijfster was de fa. A. Kosters en Zn. te Eist en het ligt in de bedoeling van b. en w. het werk aan deze aannemer op te dragen. Totale kos ten 678.000,—. Tevens vragen b. en w. een krediet voor de bouw van 6 eengezinshuizen aan de Ambachtstraat, bestemd voor het vaste brandweerpersoneel, dat in de directe om geving van de nieuwe kazerne moet wo nen. Twee van deze huizen kunnen 9 per son en herbergen; de andere elk 6. Ge middelde huurprijs 13,05 per week. Voor een schoolsportdag wordt 760, subsidie gevraagd door de gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding. Deze dag, die vorig jaar wegens gebrek aan terreinen niet kon doorgaan, is thans bepaald op woensdag 6 juli a.s. Ruim 600 leden van de Veenendaalse gymnastiekvereniging „Sparta" zullen a.s. zaterdagavond om zeven uur precies aan treden voor de grote jaarlijkse zomeruit- voering. Deze grootse turnmanifestatie, die ieder jaar een uitgebreid publiek trekt zal worden gehouden op de prachtig gelegen terreinen van de voetbalvereniging „Vee nendaal", die ze voor dit doel weer wel willend heeft beschikbaar gesteld. Midden in de vrije bosrijke natuur zal men ze weer kunnen zien werken; de gymnasten; da mes, heren, meisjes, jongens en de aller kleinsten, de kleuters. Fleurig zal het wit van de smetteloze turnkleding afsteken bij het groen van het gras en de bomen. En met niet minder be- DE GROOTSTE SORTERING? 3TT3_ f H00FÓSTR51 TEL 3194 VEENtNORBL langstelling zal worden gekeken naar het spel van gratie en lichaamsbeheersing, zo wel individueel aan de toestellen als in groot massaal verband. Dc leden van „Sparta" trekken niet met stille trom naar de plaats van de demon stratie, maar als gewoonlijk en in de meest letterlijke zin met vliegend vaandel en slaande trom. Tambours, hoornblazers en pijpers van het Chr. Tamboers- en pij perscorps „Prins Bernhard" gaan de gym nastiekvereniging vooraf in een mars van de ocfenzalen achter de Kon. Juliana- scholen naar de Salamanderheide. Het wordt geen mars door een groot deel van Veenendaal. Dan zou men in tijdnood ko men en daarom gaat het langs een vrij korte route naar het demonstratieterrein. Er zal een afwiselend programma worden gebracht, waarin alle onderdelen van de turnsport tot uitdrukking komen. Alle groepen en dat zijn er vele komen voor het turnfront hetzij in vrije-, grond dan wel toesteloefeningen. De verschillende groepen staan onder leiding van mej. A. Jacobs uit Utrecht, de heer Fr. Leppers en de heer W. Vaart jes, die tevens de algehele leiding van de demonstratie heeft. Het zal geen wedstrijddag worden, maar leerlingen van de v.g.l.o.-scholen zullen vaardigheidsproeven kunnen afleggen, waaraan een diploma is verbonden. Men stelt zich voor de vaardigheidsproeven 's morgens af te werken en 's middags een puzzelrit of iets dergelijks te houden. De verordening op de heffing en invor dering van marktgeldden is goedgekeurd tot 1 jan. 1960 en daarom zal een nieuwe moeten worden vastgesteld. De marktcom- missie, hierover gehoord, vond dat de ta rieven niet moesten worden verhoogd en deelde mee, dat deze in omliggende ge meenten zelfs lager zijn. De ontwerp-ver- ordening geeft de tarieven aan en mocht men soms interesse hebben een ezel op de markt aan te voeren: het tarief hiervoor is vijfendertig cent, bij vooruitbetaling te voldoen aan de marktmeester. Het vcrkecrsongcvallen-cyfer in Veenendaal gaat met sprongen omhoog. Dit is de conclusie die men moet trekken uit het overzicht van de maand mei, waarin niet minder dan 31 aanrijdingen plaats vonden. Dit aantal komt neer op gemiddeld één aanrijding per dag. Hierby vielen 22 gewonden plus de nodige materiële schade. Tot nu toe was de hoogste top in één maand tyds 18 ongevallen. Opvallend is, dat het grootste percentage betrekking heeft op het niet voorrang verlenen en het geen richting aangeven. Als gevolg hiervan zullen de plaatselijke politie-autoriteiten op korte termijn weer verscherpte controles gaan houden, waarmee men hoopt te bereiken dat de weggebruikers zich de belangrijkheid van de verkeersregels zullen realiseren. De politie is van mening dat het gros van de weggebruikers zeer weinig of geheel niets van de verkeersvoorschriften afweet. Dit gebrek kwam vooral tot uiting by de inwerkingstelling van de nieuwe verkeerslichten, waarby aan het licht kwam dat vooral de oudere personen zich min of meer op goed geluk in het steeds drukker wordende verkeer wagen. Ondanks enige terreinmoeilijkheden had den de middagwedstrijden een vlot verloop en door de prima leiding van dhr. W. Vaartjes en mej. A. Jakobs konden de 66 wedstrijdgroepen keurig volgens schema worden afgewerkt, i Na de middagwedstrijden volgde een marswedstrijd door Achterberg waaraan medewerking werd verleend door de mu ziekkorpsen „Ons Genoegen" uit Rhenen, „Eendracht maakt Macht" uit Leersum en „Crescendo" uit Eist. De optocht van ruim duizend turners en turnsters trok grote belangstelling. Het slot van de optocht vormde de mas- weg afkomende bromfietser R. was hierop niet bedacht en botste tegen de ander op. R. moest zich onder behandeling van een arts stellen. Tezelfdertijd vond een aanrijding plaats tussen een personenauto be stuurd door K. uit Veenendaal en het 7-jarige meisje W. Het meisje reed op het fietspad langs de Ker- kewijk en wilde de Middellaan in rijden. Zij deed dit zonder richting aan te geven of achterom te kijken. De auto greep haar waardoor zij tal rijke schaafwonden opliep. De fiets werd vrijwel geheel vernield. Het volgende slachtoffer was mevr. D., die op het rijwielpad in de Hoofdstraat fietste. Bij het passeren door mevr. R. die op een bromfiets reed, raakte deze de arm van mevr. D., waardoor laatstgenoemde kwam te vallen. Zij kreeg verwondingen aan beide armen. Op het SI. de Bruïneplein ontstond zaterdagavond een botsing doordat de bromfietser B., komend uit een inrit, geen voorrang verleende aan een bestelwagen bestuurd door B. De bromfietsberijder is met een ern stige hoofdwond naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Er was ma teriële schade aan beide voertuigen. Zondagmorgen wilde de automobilist E. op de Kerkewijk de inrit naar zijn woning inrijden, maar verleende hierbij geen voorrang aan de hem achteropkomende bromfietser N. De ze botste tegen de auto op en kreeg ontvellingen aan gezicht en handen. De bromfiets werd vrij zwaar be schadigd. Naar het zich laat aanzien zal de maand juni eenzelfde, zo niet hoger aantal verkeersongevallen te zien ge ven. In drie dagen tijds gebeurden er maar liefst 7 verkeersongevallen. Op het rijwielpad langs de Kerke wijk sneed de bromfietser S. vrijdag morgen de wielrijder V. De fietser kwam hierdoor ten val en liep ver schillende verwondingen op. Tegen S. wordt proces-verbaal opgemaakt. Toen het 3-jarig zoontje van de fam. S. zaterdagmorgen plotseling de Val leistraat overstak, kwam er juist een auto aan, bestuurd door S. uit Veê- nendaal. Deze reed het jongetje aan, dat met een ernstige hoofdwond en een gebroken armpje naar het Ju- lianaziekenhuis moest worden over gebracht. Dc auto werd voor nader onderzoek naar het politiebureau overgebracht omdat men vermoedde dat er een defect aan de remmen was. Bij controle bleek dit vermoe den juist te zijn geweest. De bromfietser S. die zaterdagmor gen op de Gortstraat reed wilde de Munnikenweg op en nam hierbij de linkerbocht. De van de Munniken- sale opmars op het terrein hetgeen een spectaculair gezicht was. Toen de vaan- delgroet gebracht was, sprak de voorzitter van de jubilerende gymnastiekvereniging de heer Rijksen, een begroetingswoord waarin hij zich speciaal richtte tot de wet houder van de gemeente Rhenen, de heer W. Klaassen, de vertegenwoordiger van de Stichtse Turnkring en tot de juryleden en leden van het telbureau. MEDEWERKING Vervolgens sprak de heer R. v. Kooten als voorzitter van het rayon, daarbij dank brengend aan de vereniging Excelsior voor de prima organisatie. „Groot zijn de moeilijkheden geweest", aldus de voorzitter, „omdat voor de niet beschikbaarstelling van het sportterrein Candia, noodgedwongen van een terrein gebruik moest worden gemaakt, dat zich in feite voor een dergelijk grote demonstratie niet leent. Doch dank zij de medewerking van de gebr. v. Laar en de heer W. de Jong betekende het uitstel door de weers omstandigheden op 11 juni, geen afstel." Hierna volgde de avonddemonstraties waaraan werd deelgenomen door die groe pen die tijdens de wedstrijden de beste prestaties hadden behaald. Het was een zeer gevarieerd programma dat zowel door haar samenstelling als door haar kwaliteit gerekend mag worden tot een prima uit voering. UITSLAGEN De uitslagen van de verenigingswed strijden, gerekend naar het hoogste ge middelde waren als volgt: 1. Oranje Wit (Eist) 16.26; 2. Sparta (Veenendaal) 16.02; 3. Excelsior (Achterberg) 15.76; 4. H.D.S. (Leersum) 15.43; 5. Longa (Woudenberg) 15.37; 6. Sparta (Opheusden) 13.62. Marswedstrijden: 1. Longa; 2. H.D.S.; 3. Excelsior; 4. Oranje-Wit; 5. Sparta (Op heusden); 6. Sparta (Veenendaal). Het aantal behaalde prijzen per vereni ging was als volgt: Sparta Veenendaal 12 eerste, 4 tweede en 2 derde prijzen. Longa Woudenberg 5 eerste en 5 tweede prijzen. Oranje Wit Eist 3 eerste en 1 tweede prijs. Excelsior Achterberg 2 eerste en 3 tweede en 3 derde prijzen. H.D.S. Leersum 2 eer ste en 2 tweede prijzen. Sparta Opheusden 1 eerste 2 tweede en 1 derde prijs. Aan het slot van de zeer geslaagde rayon dag bracht voorzitter dank aan allen medewerkers in het bijzonder aan het Ro de Kruis uit Rhenen en. de heren van de toestellenploeg die tijdens de wedstrijden ondanks de hitte veel werk hadden verzet. MIDAS is de afkorting van Missile Defense Alarm System, wat zoveel be tekent als: waarschuwingssysteem voor de verdediging tegen raketten. Het is een project, dat tot doel heeft een aan tal - men spreekt over tien tot vijftien - satellieten in een baan om de aarde te brengen. Satellieten, die zijn uitgerust met uiterst gevoelige infra-rood instru menten, die tijdig iedere raketlancering van achter het IJzeren Gordijn moeten signaleren. De MIDAS-satellieten worden ont wikkeld door de Lockheed-fabrieken, die ook de U-2 hebben gemaakt. FOTO'S In een komende oorlog zullen frac ties van een seconde beslissen over leven of dood, overwinning of neder laag. MIDAS moet direct na de raket lancering alarm slaan, sneller dan de radarraketten van de Nato-landen, die zich uitstrekt van Turkije tot Groen land en vandaar over Canada tot In Alaska. Radar kan niet over de horizon heenkijken, maar MIDAS zal het ge zichtsveld van de militaire hoofdkwar tieren uitbreiden tot de verste uithoe ken van de USSR. Met hetzelfde doeJ is het project SAMOS in het leven ge roepen. SAMOS zal de feitelijke ver vanger worden van de U-2. De satel lieten, welke in het kader van dit pro gramma worden gelanceerd, zullen niet zijn uitgerust met infra-rood, maar met verfijnde foto-camera's, die iedere vier kante meter Sovjetgrond op de gevoeli ge plaat zullen vastleggen. JURIDISCH PROBLEEM Er zullen niet veel geheimen zijn, die dan nog verborgen blijven. Maar hoe zal Rusland reageren? Natuurlijk zal Chroesjtsjew of Malinofski - of wie het anders voor het zeggen heeft - protes teren. Maar hoe ver kan en hoe ver zal hij gaan? Hij zal de satellieten beslist niet kun nen bestempelen als spionage-appara- ten. Immers, een van de elementen van spionage is de geheimhouding en die ontbreekt bij MIDAS en SAMOS vol komen. Alles gebeurt openlijk voor de ogen van de wereld. Bovendien is er nog altijd geen uitspraak gedaan op welke hoogte de souvereiniteit van een staat eindigt. Heeft een land rechten tot op de grens van de dampkring of houden die rechten op, daar waar de beschermingsmogelijkheden van het land ophouden? Rusland heeft stil zwijgend toegekeken hoe al vier jaren lang U-2 vliegtuigen op 20 km hoogte hun taak verrichtten. Pas toen er een lager kwam dan normaal en door ja gers kon worden onderschept werd een internationaal incident geboren. Het recht in de ruimte of beter op de ruimte is een probleem waar de knapste rechtsgeleerden niet uit kun nen komen. Maar één ding is zeker: Amerika zal zijn plannen uitvoeren. Niet voor niets zijn de MIDAS- en SAMOS-projecten tot tweemaal toe versneld (voor de eerste keer in maart van dit jaar en daarop nog eens na het incident met de U-2). De veiligheid van het gehele Westen hangt ervan af. De mogelijkheid van een verrassingsaanval wordt door de nauwkeurig rapporteren de mechanische ogen uitgeschakeld. Om het vervoer tijdens de spitsuren te kunnen verbeteren gaat Londen Transport 27 nieuwe treinen aankopen met een totale waarde van 40 miljoen gulden. Twee Engelse sergeants hebben in 67 dagen te voet de afstand van 5000 km tus sen San Fransisco en New York afgelegd. Op korte termijn hoopt het Nederlands Bijbelgenootschap 400.000 bijbels en bijbal gedeelten naar Indonesië te verschepen. G., buffetbediende te Wageningen, had op de avond van de 15e september op de Stationsweg te Ede met zijn brommer zo'n plotselinge zwenking naar rechts gemaakt, dat hij werd gegrepen en meegesleurd door een hem achteropkomende trekker met oplegger. G. werd daarbij gewond, maar desondanks moest hij zich vrijdag voor het Wageningse kantongerecht verant- hij vrijdag voor het Wagenings kantonge recht. Het was slecht weer en evenals alle andere motorrijders en automobilisten en de meeste wielrijders reed ik met licht op. De fietser had echter nog geen verlichting. Uit tegenovergestelde richting passeerden mij een paar auto's en waarschijnlijk ben ik daardoor verblind, zodat ik de wiel- woorden, want men mag nu eenmaal in hem, want anders had hij in Arnhem te- geningse kantongerecht verstek gaan, doch rijder niet zien kon. Ik ben even naar het verkeer geen manoeuvres maken, die recht gestaan, zei de officier, mr. Pfeil. In beide meisjes waren er wel om te ver- rechts uitgeweken en heb daarbij de man anderen in gevaar kunnen brengen. ieder geval is hij raar aan het slingeren klaren hoe alles zich precies had toege- van opzij geschampt, zo vertelde B. In het proces-verbaal stond vermeld, dat geweest. Eis 75,— of 15 dagen. dragen. Met welke snelheid reed u? infor- G.'s adem sterk naar alcohol geroken had Verdachte vond dat al veel, maar daar- Hij keek niet eens naar ons om, toen meerde rechter Tiddens. en getuigen hadden verklaard, dat hij die na schrok hij nog veel erger, want rechter we op de weg lagen, vertelde een van hen. Ver onder het gemiddelde, verklaarde avond zeven flesjes bier gedronken zou Tiddens veroordeelde hem tot een boete Hij zei alleen:. Dan moeten jullie maar B- hebben. van 150,— en tot ontzegging van de rijbe- beter uitkijken, en daarna liep hij door. 't Was toch echt wel fout, nietwaar, - Klopt dat, van die zeven flesjes bier, voegdheid voor het besturen van motor- derceliik ODtreden Is niet meer zoalsJ1 ëereden hebt? vroe« de 0,,icier' vrope rprhter Tiddens voertuigen - ook bromfietsen vallen daar Een dergeiijK optreden ls niet meer mr pfeil. in een dergelijk geval onder - voor de tijd ë°e(f te maken met een normale boete, aarzelde verdachte. Zeker niet, zei verdachte. Het waren yan 0 maanden vond de officier, mr. Pfeil. Zo maar weg- Nee niet half maar helemaal ver- er maar drie. lopen en nergens naar omkijken, dat is keerd, corrigeerde mr. Pfeil. 't Gaat niet Een opname van de j.l. zaterdag ge houden Rayondag in Achterberg. De beverbevolking in het oosten van Finland is zo snel gegroeid, dat men over weegt een gedeelte te vangen en over te brengen naar Lapland. Om de natuurrampen in Chili tot be daren te brengen heeft een Indianenstam een zesjarig kind geofferd. De tovenaar is gearresteerd. Van O., bakker te Veenendaal had op de geen stijl. Eis 150,— of 30 dagen. aan om zomaar Iemand aan te rijden. Geen kans op vergissingen, infor meerde de rechter verder. HooTdstraaT in zijn woonplaatTs" zo "plotse- Rechter Tiddens vonniste met 125,— of Eis 15,— of 3 dagen. Vonnis conform. Nou, misschien waren het er wel vier, nng het portier van zijn auto geopend, dat ^5 dagen. w., chauffeur te Zutfen, was met zijn antwoordde verdachte nu, waarna het ge- twee meisjes er tegenaan botsten en met auto van de Generaal Foulkesweeg te Wa recht de situatie wel door had. hun fiets vielen. Twee andere wielrijders B., timmerman te Ede, reed op 30 nov. geningen rechtsaf geslagen om de Nassau- Dat verdachte onder invloed van ster- achter de meisjes konden niet meer tijdig van het vorige jaar 's middags half zes op laan in te rijden, zonder daarbij bij het ke drank verkeerde valt niet helemaal te tot stilstand komen en vielen eveneens, de Bovenweg te Bennekom met zijn motor kruisen van het fietspad langs de Gen. bewijzen en dat is maar gelukkig voor Bakker Van O. liet vrijdag voor het Wa- een wielrijder aan. Hiervoor verscheen (Zie verder 2e blad) Duf v, ijk if rei.JOOO VE E n ml Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1960 | | pagina 1