Vierjarig meisje was vijf uur lang zoek N.C.W.B. herdenkt in sept. 25-jarig bestaan Marktberichten Nu al trainen RENSWOUDE EDERVEEN TIEN WONINGEN ONDERHANDS GEGUND Met aanleg van moerriool kan worden begonnen Mannenkoor „De Veenzangers" concerteerde in Westfalen SCHERPENZEEL Geslaagd? KLEEFSMAN's BOEKHUIS Eerste indrukken nieuwe verkeerslichten op Kerkewijk Tweedaagse Cefa-filmshow primeur voor Veenendaal VAN AMERONGEN NAAR RHENEN GETIPPELD NIET GEHUILD Vuilnisafhaaldienst is gereorganiseerd Ds. K. v. d. POL GAAT NAAR LUNTEREN 20 juli officiële opening streekwerkplaats Groots jubileumspel in Hilversum Melkauto van de weg Scooter-rijdster verongelukt UIT RHENENS RAADZAAL: Mr. J. Deen (PvdA) liet b. en w. balanceren op de evenwichtsbalk Duitse pers: „Beifallsstürme für Gaste aus Veenendaal" GEOPEND MET VOLKSLIED Politie treedt vanaf heden niet meer corrigerend op Het duurde zo lang MOOIE KINDER PETTICOATS V Keus uit acht aangekochte films De familie L. uit Veenendaal heeft afgelopen zondag een paar bange uren beleefd. Op de Amerongse berg was namelijk hun 4-jarig dochtertje zoek geraakt, dat gelukkig vijf uur later gezond en wel door de politie werd thuisbezorgd. De kleine peuter, die bij het spelen in het bos was ver dwaald, kwam tussen Amerongen en Eist op de verkeersweg terecht en is toen zonder ongelukken naar Rhenen gelopen. Dank zij de op lettendheid van een paar meisjes kon zy naar haar ouders, die in hevige ongerustheid verkeerden, worden teruggebracht. Door het bijzonder mooie weer had het gehele gezin zondagmiddag een uitstapje naar de Amerongse berg gemaakt. De kin deren vermaakten zich in het bos met di verse spelletjes, waaronder verstoppertje VEENENDAALSE POSTDUIVEN OP BARCELONA-VLUCHT De Veenendaalse postduivenvereniging „De Snelpost" zal deelnemen aan de inter nationale monsterwedvlucht voor postdui ven vanaf Barcelona in Spanje. Op deze grote wedvlucht hebben duivenhouders ingeschreven uit Schotland, Engeland Bel gië, Nederland, Frankrijk, Luxemburg en West-Duitsland. Voor de Veenendaalse duiven betekent dit een afstand van 1250 km. vliegen. Vermoedelijk worden de duiven donder dag of vrijdag in Barcelona gelost. Zaterdagmiddag zullen de vliegers in het bekende inkorfcentrum van „de Snel post" aan de Valleistraat worden inge- korfd. Met ingang van j.l. maandag is de plaat selijke vuilnisafhaaldienst in verband met de bijtrekking van de nieuwe gebieden voor een groot deel gereorganiseerd. Alle ingezetenen hebben van de dienst Gemeentewerken een schrijven ontvangen, met het verzoek de emmer voor de eerste keer vroeger aan de wegkant te plaatsen en de tijd waarop de emmer wordt ge ledigd te onthouden, omdat dit ongeveer de tijd is waarop het huisvuil in het ver volg wordt afgehaald. Bij het schrijven is een nieuwe route gevoegd. In de nieuwe gebieden zijn rond duizend emmers uitgereikt, waarvdoor de vuilnis afhaaldienst nu de gehele week constant met twee wagens rijdt. De Nederlands Hervormd predikant ds. K. v. d. Pol te Veenendaal, heeft het be roep dat door de hervormde gemeente van Luntcren op hem was uitgebracht, aange nomen. Omtrent de datum van vertrek konden nog geen mededelingen worden ge daan. spelen. Tijdens dit spel is de kleine meid vermoedelijk afgedwaald, want toen de ouders hun kinderen mee wilden nemen om weer naar huis te gaan, ontbrak de jongste van het gezin. Aanvankelijk dacht men haar spoedig te vinden, maar toen het zoeken geen direct resultaat had, werd onmiddellijk de politie van Amerongen en Eist ingeschakeld. Het zoeken concentreerde zich voornamelijk in de directe omgeving van het bos, omdat niemand dacht dat het meisje ver weg zou kunnen zijn. In tussen was de avontuurlijke peuter de zuidkant van de berg afgelopen en op de verkeersweg tussen Amerongen en Eist te recht gekomen. Zuiver toevallig is zij de richting Eist ingeslagen en, men is nog steeds verwonderd over het feit dat het meisje, met het druke verkeer, niets is overkomen. Twee jongedames zagen de dreumes in Eist wel lopen maar besteedden er ver- GESLAAGD der geen aandacht aan. Iets anders werd het toen zij hetzelfde meisje geruime tijd Voor het toelatingsexamen van de later in Rhenen langs de weg zagen lopen. .HB.S. slaagden aan de Prinses Bcatrix- Voor de inmiddels gealarmeerde politie school: Dick Boers, Arie v. d. Brink, was het daarna weinig moeite meer om de Aart van Eden, Evert van Ginkel, Her- „touriste" thuis te brengen, waar dolge- man Hendriks, Teunis Lagerweij, Johan lukkige ouders haar direct in bed stopten. Leppers, Rijk van Rotterdam. De Streekwerkplaats voor minder- validen „Zuid-Oost Utrecht" wordt op woensdag 20 juli 's middags om half drie in hotel La Montagne officieel ge opend door de heer E. Kronenberg, Rijksconsulent van Sociale Bystand en Complementaire Arbeidsvoorziening, district Midden-Oost. Na de opening zullen de genodigden, onder wie de gemeentebesturen van de deelnemende gemeenten, alsmede fa brikanten en verschillende rijksautori teiten, de werkplaats gaan bezichtigen. Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht de opening zou verrichten. Deze heeft echter bericht van verhindering gezonden. EINDEXAMEN CIIR. LYCEUM VEENENDAAL Aan het Chr. Lyceum te Veenendaal slaagden voor het eindexamen H.B.S.-B. de navolgende kandidaten: Evert van Baren, Jan Barnard, Lo Bos, Harm de Jonge en Wout v. Zuthem te Veenendaal; Henk van Harn, Barend van Kooten, Wim Weyland te Ede; Henri de Jeu te Leersum; Wout Krui denier te Eist; Jansje Nanninga te Rhe nen; Kees de Kruif en Evert van de Vliert te Woudenberg; Wim Methorst te Scherpenzeel. Geen enkele kandidaat behoefde worden afgewezen. te Gisterenmiddag is ter hoogte van het Koetshuis op de Prov. weg Veenendaal- Elst een trailer van de Veenendaalse Melk fabriek en Zuivelinrichting „Vemiez" ge slipt en tegen een boom gcgclcden. Op een gegeven moment verloor de bestuurder van de wagen, de heer van R. de macht over het stuur. De chauffeur van een achteropkomende personenauto werd tegen zijn wil ook nog bij het ongeval betrokken. Tijdens het slippen viel een melkbus van de trailer, precies voor de personenwagen. Er was geen ontwijken aan en de bestuurder reed tegen het obstakel. Door het klappen van een band begon ook deze wagen te slip pen en gleed tegen een boom. De chauffeur van de melkauto kreeg een glasscherfje in het oog en moest zich on der doktershanden stellen. De bestuurder van de personenwagen kwam met de schrik vrij. De melkauto moest worden wegge sleept. Eiermarkt: aanvoer 104.000 stuks. Prij zen van 12,— tot 12,85 voor de grote eieren en van 8,— tot 10,— voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prijzen van ƒ45,— tot ƒ52,— per stuk. Handel traag. Met een groots jubileumspel „Op zilveren voeten" dat geschreven werd door de Veenendaalse jeugdwerkleider, A. H. van Pypen, gaat de Ned. Chr. Wandelsport Bond op zaterdag 3 september a.s. in het Hilversumse sport park haar zilveren jubileum vieren. Op deze dag zullen alle wandelvercnigingen uit Neder land welke by de N.C.W.B. zijn aangesloten, naar Hil versum trekken, hetgeen neerkomt op ruim vyfduizend tippelaars, afgezien nog van de grote stroom donateurs en belangstellenden die verwacht wordt. By ongunstige weersomstandigheden wordt de mani festatie in de grote sporthal gehouden. Deze sporthal, die op de Expo heeft gestaan en later door de gemeente Hilversum is aangekocht, is van enorme afmeting. A. H. VAN PIJPEN POSTDUIVENNIEUWS Zaterdag waren de duiven van „De Snel post" ingezet op een wedvlucht vanaf Charteauroi, een afstand van 645 km. De eerste kwam zaterdagavond om 19.22.59 u. binnen. De duiven werden diezelfde mor gen om 7 uur gelost. De uitslag: Bovenkamp/Rozenboom 1; J. van Geerenstein 2, 4, 5; H. Ulricht 3, 7; C. Donkelaar 6, 8, 9, 11, 12; P. W. van Zet ten 10, 14, 15; B. Feijth 13; W. A. Eimers 16. GESLAAGDEN VAN KONINGIN- JULLANASCHOOL Van de afdeling L.O. (Opleidings school) deden 20 leerlingen examen voor het Lyceum van wie er 17 slaag den, n.l. Roel Augusteyn, Kees Baars, Ferdie Huibers, Marinus de Kleuver, Henk van Leeuwen, Hans Rademaker, Koos Holdring, Guus van der Hoog, Jacqueline Diepeveen, Marja Dijkstra, Aafke Hoevens, Aas van Schuppen, Ineke van Stuyvenberg, Tineke Ver- woert, Geertje van Zanten en Mieke Treffers. Uit de le klas van de afd. ULO wer den tot het Lyceum toegelaten: Gert van de Bovenkamp en Ria de Kleuver. Verder slaagden 19 leerlingen van de afd. ULO voor het eindexamen en wel 1 voor B en 18 voor A. Voor B slaagde Ab Koolna. Het A-diploma werd behaald door: Rijk Bos, Jan van Engelenburg, Willy Coumans, Kees Fledderus, Maria Kool, Annie de Gooyer, Kees Vink, Job van Hardeveld, Gert van Leeuwen, Marian Orvan, Wout Schoeman, Gerrie van Voorst, Ina Berkhof, Wim Boers, Evert Davelaar, Tineke Broers, Thea van Bruggen, Bea Aalberts. Nog 20 kandidaten moeten examen doen in de tweede week van juli. Met het ontworpen spel „op zilveren voeten 25 jaar NCWB" heeft dhr. van Pijpen een beeld willen geven van het werk dat de NCWB doet. De deelnemende verenigingen stellen zich op vier punten buiten Hilversum op en komen dan voor afgegaan door muziek, van vier kanten Hilversum binnen. De stertocht eindigt bij het gemeentehuis, van welk punt men in één stoet naar het Sportpark trekt. Op de grasmat in het sportpark is in oranje lint de kaart van Nederland uitge legd. De afdelingen hebben allemaal een paar provincies toebedeeld gekregen, en moeten daarvan de klederdrachten en de producten uitbeelden. Bij binnenkomst in het park nemen de diverse groepen hun plaats in en aange zien een en ander in kleurrijke wandel- Op Rijksweg 12, onder de gemeente Rcns- woude, reed mej. E. Volkers uit Voorscho ten per scooter in de richting Utrecht. Toen zij bemerkte, dat de tas, die tussen haar voeten stond, begon te verschuiven, wilde zy deze weer terug duwen. Hierdoor werd haar aandacht even van de besturing afgeleid en het gevolg was, dat zij in de middenberm ten val kwam. Met een zware hersenschudding en ver schillende andere verwondingen moest het slachtoffer naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De scooter werd zwaar beschadigd. De rijkspolitie van de post Renswoude, die een onderzoek heeft ingesteld, maakte proces verbaal op. RENSWOUDE UITGEBEKERD De v.v. „Renswoude" speelde zater dagavond een bekerwedstrijd om de demifinale te Bunnik tegen E.M.S. le klas afdeling Utrecht. Met een verdiende nederlaag (6-2) ging v.v. „Renswoude" huiswaarts. Door deze nederlaag is Renswoude nu uitgebekerd. costuums geschiedt, belooft het een leven dig schouwstpel te worden. Vijf Veenendaalse clubs hebben ook een belangrijke taak bij deze demon stratie. De VGLO verzorgt nl. de vlag- gestok, en het rood van de vlag. de Herv. Ulo het wit en DEOS het blauw. De Hollandia Tricomeisjes formeren de letters NCWB en de Chr. Ambacht school verzorgt de 2 en de 5. Omdat een en ander feilloos uitgevoerd moet worden is men nu al bij de betreffende wandelclubs druk aan het oefenen. Het slot van de jubileumdag bestaat uit een show van een aantal Pijperkorpsen en di-umbands en een taptoe van de Lim burgse Jagers. Ook wandelverenigingen uit Eist, Amerongen, Wageningen en Ede gaan die dag naar Hilversum. Met de NCRV-televisie en radio zijn overeenkomsten gesloten om gedeelten van deze dag uit te zenden. GROENE KRUIS HOUDT JAAR VERGADERING Het Groene Kruis te Ederveen houdt op donderdag 30 juni a.s. haar jaarvergade ring in café v. d. Linden. Aanvang acht uur. Behalve de gebruikelijke jaarversla gen vermeldt de agenda ook bestuursver kiezing. Aftredend en herkiesbaar is dr. S. T. Hey. Aftredend en niet herkiesbaar zijn de he ren P. Bos en J. van Heerdt. In de vakatu- re Bos zijn kandidaat gesteld de heren Ir. J. v. d. Meene en Jac. Bos Pzn. In de vakature van Heerdt zijn de kan didaten M. Bergwerf Jr. en P. C. van Wijk. In de gemeenteraadsvergadering van afgelopen dinsdagavond was de zetel van wethouder J. Boclhouder (PvdA) onbezet. De voorzitter deelde mede, dat de heer Boelhouder ter observatie in het ziekenhuis te Wage ningen was opgenomen en wenste hem uit naam van de gehele raad spoedige beterschap toe. De heer II. J. v. Dongen (VVD) was verhinderd. Aan de hand van de rekening van de vleeskeuringskring over 1959 kwam nog weer eens tot uiting, dat de samenwerkende gemeenten in de kring „Rhenen" hier te doen hebben met een bijzonder groot zorgenkind, ge tuigende het tekort van 8000,Van verschillende kanten kwamen hierop nogal wat aanmerkingen. De PvdA-fractie was voor bezuini ging en tegen verhoging van de keur lonen. De AR-afgevaardigde zag juist in die verhoging uitkomst, op grond van Drie dagen lang, t.w. zaterdag, zondag en maandag is het mannenkoor „De Veenzangers" te gast geweest bij de Manner Gesang Verein 1898 in Stift Quern- heim (Westfalen). En in deze tijd heeft het de Veenendaalse zangers aan niets ontbroken; was de ontvangst al hartelijk, de hierna betoonde gastvrijheid was vrijwel niet te overtreffen. Ook de lof voor de kwaliteiten van het koor stak men niet onder stoelen of banken. De „Bünder Tageszeitung" schreef bijv.: „mit lang- anhaltenden, herzlichen Beifall dankte ein begeistertes Publikum dem hollan- dischen Mannerchor „De Veenzangers". Deze voor zichzelf sprekende recensie werd geschreven naar aanleiding van het optreden van het mannenkoor bij de opening van een nieuwe concertzaal in Stift Quernheim. In de nieuwe concertzaal was 's avonds de officiële ontvangst, hetgeen gepaard ging met de in gebruik neming van de concertzaal. Het concert werd geopend met het spelen van het Nederlandse volks lied, waarbij tevens de rood-wit-blauwe vlag werd gehesen. Na de begroeting van de talrijke geno digden sprak burgemeester Jording een welkomstwoord tot de gasten. Hij zei o.m.: „Vroeger bestonden er zeer goede betrek kingen tussen de Hollanders en de West- falers. Door het bezoek van de Hollandse zangers worden deze banden hopenlijk weer verstevigd. In ieder geval mag de waanzin van een oorlog deze vriendschap pelijke betrekkingen tussen de mensen aan beide zijden van de grens niet meer verbreken." Ook de dirigent van het mannenkoor, de heer Gijsbert van Zanten, hield een korte rede, waarin hij dank bracht voor de eer volle uitnodiging en het gastvrije onthaal. „Tevens spreken wij de wens uit dat er uit dit contact een tegenbezoek van u naar Veenendaal zal volgen." GUNSTIGE KRITIEKEN Onder leiding van de dirigent werden vervolgens een aantal werken uitgevoerd, die in de Duitse pers een prima onthaal kregen. Evenzo was dit het geval met het optreden tijdens een kerkdienst op zon dagmorgen. Zondagavond volgde er een gezellig sa menzijn in de concertzaal met zang en muziek, waar ook diverse afspraken wer den gemaakt om de vakanties hier of in Duitsland te komen doorbrengen. Bij het afscheidsdiner in Blinde hield dirigent Gijsbert van Zanten een afscheids rede. „Muziek kent geen grenzen," zo zei hij, „en ik hoop dan ook dat de betrek kingen tussen onze verenigingen in de toekomst zullen blijven bestaan." Maandagavond arriveerden de Veen zangers, nog steeds onder de indruk van deze onvergetelijke trip, weer in Veenen daal. Het uit 50 man bestaande koor vertrok zaterdagmorgen uit Veenendaal en bereik te via Glanerbrug, Osnabrilck en Bünde 's middags om 4 uur de plaats van be stemming. Hier vond een kleine ontvangst plaats waarna de gasten zich naar de di verse kwartieren begaven. COLLECTE De alhier gehouden lijstcollecte voor Het Hoogland heeft het mooie bedrag van 205,— opgebracht. VOOR DE BEJAARDEN Zaterdagmiddag maakte de muziekvereni ging „Caecilia" een muzikale rondgang daor het dorp waarbij gecollecteerd werd ten bate van de uitgaanskas voor de be jaarden. De opbrengst bedroeg 365,—. NIEUW MARKTTERREIN Het tegenover de gemeentelijke eierhal staande zgn. armenbolk is inmiddels af gebroken en opgeruimd en zaterdagmor gen is men begonnen middels buldozers met het egaliseren van dit terrein. In het belang van het marktwezen zal hier een geschikt marktterrein worden aangelegd. Tot op heden werd de goederenmarkt langs de Barneveldsestraat gehouden, waardoor de verkeersveliligheid door het bezoekende publiek ten zeerste in gevaar werd gebracht. Na de bestrating van het nieuwe marktterrein zal dan is het ver volg de goederenmarkt daar worden ge houden hetgeen de verkeersveiligheid ten goede zal komen. In twee vergaderingen zal de gemeente raad van Veenendaal de begroting 1960 behandelen. Zoals reeds werd aangekon digd zal de eerste vergadering morgen avond worden gehouden. In deze vergade ring zullen de algemene beschouwingen van do fractieleidrs aan de orde komen naast andere agendapunten. In een vol gende vergadering, bepaald op volgende week woensdag zal dan de begroting ver der worden behandeld. Op de agenda voor morgenavond komen nog enkele meer of minder belangrijke punten voor. Eén hiervan is het in optie geven van een perceel industrieterrein, bestemd voor de N.V. Mopavi (Moderne Papierwaren Verwerkings Industrie). Het betreft hier een perceel van ongeveer 1 ha oppenvlakte De aanleg van het moerriool langs het Omleidingskanaal („de Vaart") is nog niet in kannen en kruiken, alhoewel met de werkzaamheden vanaf de Geerseweg kan worden begonnen. Vraag dart, ter ere van je examen, een vulpen of een boek van ZANDSTR. 3 - PATRIMONIUMLAAN 22 VEENENDAAL Het experiment - want zo mogen we de nieuwe verkeerslichten op de Kerke wijk wel even noemen - om de verkeersveiligheid in Veenendaal te verhogen, mag, althans afgaande op de eerste indrukken, geslaagd worden genoemd. Dat het niet direct op rolletjes zou lopen, lag geheel in de lijn der verwachtingen. Vooral automobilisten van buiten Veenendaal verwachten op de voorrangsweg Kerkewijk geen stoplichten, waardoor het nogal eens voorkwam dat zij zonder meer doorreden. Tot op heden is de politie bij dergelijke gevallen corrigerend opgetreden, maar uit het gesprek dat wij dezer dagen met de Inspecteur van politie, W. C. H. Dekker, hadden, bleek dat met ingang van vandaag elke over treding met een bon gehonoreerd zal worden. „Het publiek heeft vier dagen de tijd gehad om zich in de nieuwe situatie in te leven en we zullen hopen dat niemand meer een fout begaat." Sinds vrijdagmiddag, toen de lichten officieel in werking werden gesteld, hebben technici en politie-autoriteiten de verkeersstroom, speciaal tijdens de spitsuren, gadegeslagen. Men was vooral benieuwd of de be rekening de gehele cyclus in één minuut te laten verlopen, juist was. Al heel gauw bleek dat er geen vergissing ge maakt was en de automatische instel ling van de lichten gehandhaafd kon blijven. Er zijn uiteraard nog vele op- of aanmerkingen bij de nieuwe verkeers situatie. Het motorrijtuigenverkeer ver geet nog wel eens zich rechts op te stellen als ze rechtsaf willen slaan en zich links op te stellen als men recht door wil. De categorie weggebruikers „fietsers en bromfietsers" is op het ogenblik het grootste zorgenkind. Speciaal voor hen worden binnenkort tegenover de Patri moniumlaan en Spoorlaan met witte lijnen aangegeven vakken aangebracht, waar zij zich op moeten stellen. Omdat de kruisingen op bepaalde mo menten vier seconden lang volkomen vrij zijn, heeft iedereen ruimschoots de tijd de bedoelde weggedeelten vrij te maken. Als een der voornaamste regels voor het snelverkeer dat af wil buigen geldt, dat het even wacht totdat de stroom fietsers voorbij is. Evenzo dienen de fietsers die rechtsaf willen zich uiterst rechts op te stellen. Wanneer zij de weg moeten oversteken, zijn zij verplicht zich aan de uiterst linker zijde van het rijwielpad op te stellen en te wachten totdat het autoverkeer gestopt is. Tot slot gaf inspecteur Dekker een dringend advies om niet te denken: ik zie toevallig geen agent, ik rij toch door, want dan neemt men én voor zichzelf én voor anderen een groot risico. In de korte tijd van hun be staan hebben de verkeerslichten op de Kerkewijk al talrijke ver keer szondaars opgeleverd. Meest al betreft het personen die ver klaren het stoplicht helemaal niet gezien te hebben. Een uitzondering hierop echter vormde het heertje dat dezer da gen, wellicht voor het eerst van zijn leven, voor het gebiedende oog kwam te staan. Hoewel er al een rij automobi listen en fietsers stond te wach ten, liep hij doodgemoedereerd met de fiets aan de hand langs de wachtende fille en stapte, voorbij het rode licht, weer op zijn ve hikel. Op de vraag van een agent, die hem staande hield, of hij het rode licht niet had gezien, antwoordde hij: „Jazeker wel, maar het duur de zo lang, ik denk dat lampie kan wel altijd rood blijven Met alle eigenaren konden zakelijk recht overeenkomsten worden aangegaan, behal ve met één, n.l. die van het perceel Ker kewijk 16. Deze vraagt een zo hoge prijs, dat b. en w. daarop niet kunnen ingaan. Echter zij zullen zich over deze onaan gename zaak beraden, zo schrijven, zij aan de raad. De Ned. Herv. Ulo-school, thans nog ver deeld over drie gebouwen, heeft het ge meentebestuur verzocht om de noodschool aan de Geerseweg uit te breiden met drie lokalen. B. en w. willen hierop ingaan en als deze lokalen worden gebouwd zal te vens het aantal gebouwen, waarin deze school is gehuisvest kunnen worden terug gebracht tot twee. Dit alles vergt een uit gaaf van 43.000, Als de raad instemt met het voorstel van b. en w. krijgt de Veenendaalse voetbal vereniging een eenmalige subsidie van 500,—, als tegemoetkoming in de kosten van voorzieningen aan het terrein, die in gevolge opdracht van de KNVB vóór het nieuwe speelseizoen in september moeten zijn getroffen. Het werk zal rond 1500,— gaan kosten, uitsluitend aan materiaal, want de leden leveren zelf in hun vrije tijd de arbeid. het feit, dat alles de hoogte ingaat. De heer E. P. van Dijk van de Vrije Partij was wel voor verhoging van keurlonen, doch dan voor die gevallen, waarin de meeste diensten worden verleend, daar hij anders bang was dat de kleine man weer het gelag moest betalen. Hij liet een ernstige waarschuwing horen tegen verhoging van de keurlonen in alge mene zin. De voorzitter deelde tenslotte mee, dat de vereniging van Nederlandse Gemeenten over deze zaak een efficiën- cy-rapport zal uitbrengen, op de uitslag waarvan zal worden gewacht. Verder komt er 1 januari 1961 een nieuwe ge meenschappelijke regeling, die zal zijn gebaseerd op gemeenschappelijk over leg. Groot was de ontstemming bij het college en de raad over het feit, dat ge deputeerde staten van Utrecht goedkeu ring op een zeer klein uitbreidingsplan aan de Zandheuvelstraat hadden aange houden en dit wensten te koppelen aan een plan voor Rhenen-west. Dit be tekent een oponthoud van jaren, daar het laatste structuurplan niet zo maar uit de grond kan worden gestampt. Het voorstel om baatbelasting in te voeren voor terreinen langs de Woud weg in het dorp Eist werd aangehouden tot de volgende raad, dit op verzoek van mr. J. Deen (PvdA) om de raads leden gelegenheid te geven de stukken grondiger te bestuderen. Mej. I. R. Schoff, onderwijzeres aan de o.l. school te Eist, werd overgeplaatst naar de o.l. school Nieuwe Veenendaal- seweg ter voorziening in de vakature mej. G. J. van Dijk. De heer J. van Es, onderwijzer aan de openbare ulo werd eervol ontslag verleend in verband met benoeming te Den Helder. In deze vakature werd voorzien door benoeming van de heer H. Wilbrink te Apeldoorn. Tot hoofd van de vglo-school werd benoemd de heer D. van Zuilekom te Slochteren. In verband met het bedanken wegens drukke werkzaamheden van de heer H. J. van Dongen als lid van de com missie van toezicht op de middelbare handelsavondschool werd gekozen de heer A. Bouman (SGP). Met de heren E. P. van Dijk en P. Kosters (Vrije Partij) tegen, op grond van het feit dat zij openbare aanbeste ding wensten, besloot de raad tot on- dershandse gunning van de bouw van 10 woningen aan Rijnstraat en Irene- straat aan de firma T. Nieboer en Zn. te Veenendaal voor 131.100,Aan de heer A. W. Dogterom werd op diens verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als keuringsveearts en hoofd van dienst per 1 juli 1960. DRIE VRAGEN Na enkele grondtransacties van min der belang en verschillende begrotings wijzigingen, vuurde de heer mr. J. Deen r DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES NU VOOR 1.25 MANUFRCTUREN BEDDENaLECHKRNTEN VEEHENDfiPl GORTSTR.39 TELEf. 2321 J MARIA CALLAS TOESCHOUWSTER IN DE SCALADe beroemde opera-zange res Maria Callas heeft in de Scala te Mi laan een concert bijgewond van de violist Isaao Stern. De sopraan was in gezelschap van haar vriendin Giovanna Lomazzo cn vriend Jacchia. Maria Callas verklaarde: In do toekomst zal ik me alleen aan de kunst wijden. Door het hoofdbestuur van de Christelijke Film Actie (in de volksmond Cefa genaamd) is Veenendaal, naast de steden Leeuwarden, Rotterdam, Amsterdam, Groningen en Almelo, uitverkoren om er op 8 en 9 juli a.s. de tweedaagse Cefa- filmshow te houden. Deze show zal worden bezocht door alle afdelingen uit de provincies Utrecht en Gelderland, alsmede vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en hoofden van middelbare scholen. Er zullen acht nieuw aangekochte films worden vertoond, bestemd voor het komend seizoen, waaruit de genodigden een keus kunnen ma ken en de betreffende film(s) bespreken. Het bestuur van de plaatselijke Cefa- afdeling heeft het gemeentebestuur uitgenodigd de officiële opening van de filmshow te willen verrichten. VERDEELD OVER ZES PLAATSEN Op initiatief van Gerard Hoek, alge meen programmaleider van de NCRV, is daal voor de genodigden worden vertoond: „Komt u na de eerste" „The Winslow de Cefa in 1947 landelijk opgericht. Verde- Boy" The lady with the lamp" „Odei- re bestuursleden zijn dhr Voogd uit Naald wijk secretaris, burgemeester L. de Geus uit Lindschoten penningmeester de heer Boon uit Den Dolder alg. adjunct en ds. Groenewegen 2e voorzitter. Op aanwijzing van het hoofdbestuur werd de afdeling Veenendaal in 1956 opgericht. Op het ogenblik telt de Cefa-Veenen- daal een 100-tal donateurs. Tot voor kort hield de Cefa op één plaats in Nederland haar jaarlijkse filmshow, waar de diverse afdelingen dan haar filmboekingen deden. Deze landelijke show beviel echter niet, omdat men uit de veraf liggende provin cies weinig bezoek kreeg. Men zocht een oplossing en vond deze in de verdeling van do landelijke show in zessen over het gehele land. Voor de provincies Utrecht en Gelder land werd Veenendaal als plaats van sa menkomst aangemerkt. De show zal in Eltheto worden gehouden, welk gebouw vooraf voorzien zal worden van geheel nieuw meubilair. TITELS De volgende acht films zullen in Veenen- te" „Rivale in zesdaagse" „13 Ezels' „Avontuur in Pacific" en „Geluidsbar rière". Enkele van deze films zijn aangekocht op de Nordische Filmtage in Lübeck, waar films vertoond werden uit Noorwegen, Zweden, Finland, Denemarken en W. Duitsland. Vooral de films uit de Noorde lijke landen munten uit door mooie foto grafische beeldén. Vrijdagmiddag 8 juli om 2 uur begint de show en duurt dan tot 6 uur. De avond voorstellingen duren van 7 tot 10.30 uur. Tijdens en na de show kunnen de aan wezigen filmboekingen doen, waarna ze in het komend seizoen in roulatie zullen komen. Voor Veenendaal staan er 12 gro te speelfilms op het programma. Op het ogenblik heeft de landelijke Cefa haar eerste Nederlandse speelfilm in pro- duktie. De film heet „Kwikkie" en geeft het verhaal van een gezin dat naar Austra lië emigreert. De opnamen zijn vorige week in Beesterszwaag begonnen en wor den voortgezet in Rotterdam. Die mast op Uw dak... alleen geschoolde T. V.- mensen kunnen u de juiste antenne adviseren, de goe de hoogte, de vereiste stand en de beste plaats hiervan bepalen. Kies niet alleen uw tele visietoestel, maar ook uw handelaar zorgvuldig. Voor goede ontvangst en blijvende service: RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 - RHENEN (PvdA) tot besluit van de vergadering drie vragen af op het college van bur gemeester en wethouders. De eerste hield het verzoek in om op heldering over de beschikbaarstelling van openbare gemeentegrond in de bin nenstad. Spreker zei, dat hem nog vers in het geheugen lag het debat in de vorige vergadering naar aanleiding van het verzoek van de Rhenense ijsclub om terreinen voor het houden van ker mis. Dit hoogst onbevredigend debat, aldus de heer Deen, resulteerde erin, dat de meerderheid van de raad bezwaar maakte tegen kermisvermakelijkheden in de binnenstad. Even later had spre ker geconstateerd, dat het Koningshof in beslag was genomen door herrie- makende acrobaten, schreeuwend met een vreemd accent, voorzien van een vaatdoek van een rood-wit-blauwe vlag en rijdend met een motorfiets met open knalpot op een staaldraad, zonder dat de raad erin was gekend. De heer Deen wenste te vernemen hoe de regels lui den met betrekking tot het beschik baarstellen van gemeentegrond. De voorzitter gaf ten kennen dat er geen bepaalde regels zijn. Terreinen worden als regel door b. en w. afge staan, alleen wanneer het een kwestie is van openbare orde, beslist de burge meester. De raad komt er eerst aan te pas, wanneer er iets permanent wordt gebouwd, of wanneer het bouwsels be treffen betrekking hebbende op ker misvermakelijkheden. De heer Deen ging naar aanleiding hiervan van de veronderstelling uit, dat wanneer de ijsclub attracties zou hebben willen plaatsen als nu door hem gesignaleerd op het Koningsof, de toe stemming van de raad niet nodig zou zijn geweest. ZWIJGPLICHT Een tweede vraag van de heer Deen betrof uitlatingen van het raadslid de heer E. P. van Dijk, tijdens een open bare vergadering gedaan, afkomstig uit een besloten raadsvergadering. De heer Deen maakte hiertegen bezwaar, aan gezien de heer Van Dijk had gesproken over zaken, die hij (mr. Deen) in be sloten vergadering had gezegd. Spreker vroeg hierover de mening van de voor zitter. De voorzitter antwoordde, dat alleen dan zwijgplicht voor de raadsleden be staat, wanneer de raadsleden geheim houding wordt opgelegd. Is dat niet het geval dan wordt het aan het fatsoen van betrokkenen overgelaten of er al of niet over besloten vergaderingen, waarin geen geheimhouding is opgelegd naar buiten over wordt gesproken. In het geval E. P. van Dijk bleek geen ge heimhouding te zijn opgelegd. OP DE BALK De derde en laatste vraag van de heer Deen bracht de (voornamelijk) Achter- bergse raadsleden aan het „turnen", terwijl burgemeester en wethouders fi guurlijk balanceerden op de even wichtsbalk, daar de heer Deen ophel dering vroeg over het weigeren door b. en w. van het sportveld „Candia" aan de Achterbergse gymnastiekvereni ging. In eerste instantie was wél ver gunning verleend. Door de slechte weesomstandigheden was echter de da tum verschoven. Hoewel formeel de Achterbergse vereniging geen nieuwe aanvraag om het terrein had ingediend, werd de vereniging ervan in kennis ge steld het terrein op de latere datum niet te kunnen krijgen, daar dit moei lijkheden gaf met de Rhenense gymna stiekvereniging, die een week later een uitvoering zou geven. De heer Deen be greep deze beslissing van b. en w. niet. Hij vond dat het er niets toe deed of er twee uitvoeringen van gymnastiek na elkaar werden gegeven. De voorzitter verdedigde het beleid van het college, daarin gesteund door de heer E. P. van Dijk, door er voorna melijk de nadruk op te leggen, dat uit sluitend getracht was uit sportieve overwegingen regelend op te treden. Gymnastiek is voor het publiek toch al niet zo attractief en spreker zag daar om wel bezwaar tegen twee uitvoerin gen achter elkaar. Wanneer er drie weken tussen hadden gelegen, zouden b. en w. het een ander geval hebben gevonden. Daar kwam nog bij, dat de Achterbergse vereniging een nieuwe datum had vastgesteld, waarvan het college via een omweg mededeling kreeg. Men had juister gehandeld wan neer een officiële aanvraag was inge diend zoals dat behoort. „Je gaat niet op de fiets naar de politie om mede te delen, dat je het veld wil hebben", al dus de voorzitter. Wethouder Klaassen noemde het een moei lijke zaak. Zou de Achterbergse vereni ging wel toestemming zijn verleend, dan zou dat in Rhenen kwaad bloed hebben gezet, nu zit men in Achterberg boven in de boom. Iiy verklaarde dat beide vereni gingen hem even lief waren en herhaalde nogmaals de tot het gevoerde beleid ge leid motieven. De heer Griffioen AR, noemde het voor Achterberg niet alleen een desillusie, maar bovendien een schandaal, dat het terrein was geweigerd. De voorzitter ageerde hier zeer scherp tegen door te verklaren het daarmee niet eens te zijn en geen centimeter terrein meer te zullen verhuren, wan neer het beleid van b. en w. zou wor den afgekeurd. ONSPORTIEF De heer E. P. van Dijk kon zich in denken dat Achterberg op de achterste poten staat, maar anderzijds vroeg hij zich in ernst af hoe in eerste instantie vergunning was verleend voor Candia, waaraan zelfs een vergunning was toe gevoegd voor het houden van een op tocht door Rhenen-stad. Voor die op tocht was uitgenodigd een vereniging uit Opheusden ,die naar sprekers me ning helemaal niet in het rayon Gelder se Vallei thuis hoort, terwijl de Rhe nense vereniging links bleef liggen. Die kreeg geen uitnodiging. Spreker wees op de onkameraadschappelijke houding. Dat Achterberg op Candia een gym- nastiekdemonstratie zou geven, terwijl daaraan een optocht zou worden ver bonden vanuit Achterebrg naar Candia, daartegen kon de heer Van Dijk geen bezwaren aanvoeren. Dat men echter door Rhenen-stad wilde defileren, zon der de oudste vereniging, die daar thuis hoort uit te nodigen, noemde hij on sportief. Ook vroeg hij zich af wat er zou ge beuren wanneer de Rhenense gymna- stiekver., zonder Oranje-Wit daarvoor uit te nodigen, in het dorp Eist zou gaan demonstreren. Of wanneer dat in Achterberg zou gebeuren, zonder dat de Achterbergse vereniging daarvoor zou worden genodigd. Spreker kon bur gemeester en wethouders het gevoerde beleid in deze niet kwalijk nemen. De heren Griffioen, Van Gesink (PvdA) en Kerkstra (CH) bleven bij hun standpunt, dat het te betreuren viel, dat de beslissing was genomen. De voorzitter hoopte op betere ver standhouding tussen de verenigingen onderling en zegde toe hierover eens contact op te nemen met de officials van de betreffende bond. Mr. Deen, die uiteindelijk de vraag had gesteld, had daarmee kans gezien het college in de meest figuurlijke be tekenis van het woord te laten balan ceren op de evenwichtsbalk, om bij turntermen te blijven, doch de heren vielen er niet af.

De Vallei | 1960 | | pagina 2