Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken In geen enkele algemene beschouwing ontbrak de kreet om spoed te maken met bouwplannen D e Wereld van WEEK-tot-WEEK GEMEENTERAAD HEEET BEGROTING ONDER HANDEN: waar is Gemeentebegroting niet veel meer dan verlanglijstje Frisia vijftig jaar N.V. Argentinië: land in ontwikkeling Meer industrie Morgen Heuvelrugwandeltocht Amerongen OVERBERG ELST AMERONGEN RENSWOUDE DE VAM.EI-RIKS? 34e jaargang VRIJDAG 1 JULI 1960 Nr. 52 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Rondvraag - vragen Emigranten zijn altijd welkom Ouden van dagen waren uit Hij is 15,00 waard 2 AS 649015 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER VOOR: ZONNEBRILLEN ZONNEOLIE CREME BADMUTSEN BADTASSEN NAAR: Firma J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 e Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschr.;:ron van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De gemeentebegroting voor het jaar 1960 is gisteren avond door de gemeenteraad in behandeling genomen. De volledige behandeling zal zich uitstrekken over twee vergaderingen. Gisteren werden door de fractie voorzitters de algemene beschouwingen gehouden en a.s. woensdagavond zal men de gelegenheid krijgen om nader op het verslag van de twee raadsafdelingen die de begroting hebben onderzocht, en het daarop ge volgde antwoord van burgemeester en wethouders in te gaan. Die zes verschillenden algemene beschouwingen had den op enkele punten ook weer iets algemeens. On verdeeld gunstig was het oordeel van de fractievoor zitters over de samenstelling en de overzichtelijkheid van de begroting, die zelfs - zoals Mr. J. F. van Leeu wen van de A.R.-party opmerkte - ook begrijpelijk was voor iemand die niet met dit soort - gemeente lijke - boekhouding op de hoogte was. B. en w. werd nog meer „algemene" lof toegezwaaid, n.l. voor de totstandkoming van de Streekwerkplaats voor Minder-validen (waarvoor wethouder C. N. van Kuijk (A.R.) in het bijzonder de lof moest incasseren). Daarnaast waren de meesten unaniem van oordeel, dat in de samenstelling van de gemeenteraad door de ten gevolge van de grenswijziging gehouden verkiezingen maar weinig verandering was gekomen. Blijdschap was er ook allerwege over het tot stand komen van deze grenswijziging op 1 januari 1960 na de vele jaren van activiteit die ten opzichte hiervan waren voorafgegaan. Dochaan de andere kant ook sombere geluiden, door de grenswijziging voortgebracht. Grote, zeer grote financiële offers zal dit van de gemeente Veenendaal vergen, omdat vele jaren achterstand moeten worden ingehaald. Offers, die soras - zoals b. en w. in hun antwoord reeds schreven - zullen moeten worden ge bracht ten koste van „oud-Veenendaal". Het een brengt nu eenmaal het ander met zich mee. Behalve lof en blijdschap ook minder goed gestemde „algemene" uitlatingen. Er werden van alle kanten hartgrondige verzoeken aan b. en w. gedaan om meer spoed te betrachten met het maken van plannen en het bouwrijp maken van gronden. Volgens het merendeel van de woordvoerders was de stedebouwkundige van Veenendaal, Ir. S. J. van Embden te Delft, op dit punt ook niet voortvarend genoeg. Men drong er op aan deze heer tot de meeste spoed aan te zetten en een ander leek het niet overbodig uit te zien naar een stedebouwkundige, die wel op tijd is met zijn plannen. Het woningtekort is nog steeds schrikbarend groot, maar hoe moet dat worden als er niet eens grond klaar is om te bouwen? Vroegen verschillenden zich af.. KIND AANGEREDEN Op de hoek Beatrixstraat-Zandstraat vond j.l. woensdagmiddag een ongeval plaats. De heer L. reed met zijn auto het kind van de familie B. aan. Het kind liep een sleutelbeenbreuk op. TE SNEL DOOR DE BOCHT Met te grote snelheid nam de bestuur der van een volkswagen D.B. de bocht Patrimoniumlaan-A. v. Ostadelaan. Hier door kwam de volkswagen in aanraking met een door de heer R. bestuurde Goggo- Beide wagens liepen materiële schade op HET ZOVEELSTE VERKEERSSLACHT OFFER VAN DEZE WEEK Een lichte hersenschudding liep de wiel rijder van M. op tijdens een aanrijding met de bromfietser H. Van M. verleende geen voorrang toen hij van de J. G. Sand- brinkstraat de Kerkewijk wilde oprijden. Nadat dr. Engel de eerste hulp had ver leend werd v. M. naar het Julianazieken- huis overgebracht. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Uiteraard kwam ook het begrotings tekort onder de loep. Er is thans een begroot tekort van 300.000,n.l. een werkelijk tekort over '59 van 145.000,- en een verwacht tekort over 1960 van f 157.000,Hoewel men zich hierover ook zorgen maakte, aanvaardde men dit anderzijds op grond van de weinig gelukkige financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten. De vertegenwoordigster van de VVD, raevx. II. ButMiiigii-de Vries Leiitsch, die als eerste sprak, zag dit tekort nog enigszins anders. Zij zag in het gemeen telijke stuk, dat begroting wordt ge noemd, niet een reeële begroting meer. Mevr. H. Bud- ding-de Vries Lentsch (VVD): ....spiegel.... Een begroot tekort van ruim 3 ton lijkt onoverkomenlijk, maar in werkelijk heid valt dit toch mee. Immers, vorig jaar was er een begroot tekort van 343.000,en in werkelijkheid slechts een tekort van 145.000,Daarom, al dus mevr. Buddingh, is er iets in de gemeentebegroting dat niet bevredigd. Er is zo'n groot verschil tussen opzet, waarop men bouwt en uitkomst. Zij gaf toe, dat het inderdaad niet gemakke lijk was om het anders uit te doen komen, alweer: op grond van de finan ciële verhouding rijk-gemeenten (de ge- Yneeutc. moet maai UxYv achten wal er uit de bus komt). Niettemin is door dit alles de gemeentebegroting meer een verlanglijstje geworden van de wensen, die er in de gemeente leven. Het uitblijven van diverse concrete plannen weet mevr. Buddingh eerder aan het niet-klaar-zijn van deze plan nen dan een tekort aan financiën. Het nieuwe raadhuis b.v. nog steeds een luchtkasteel. Het wacht op een plan, grond en een bouwvergunning.. Vorig jaar was het plan bestedings- klaar, de grond was er ook; het wach ten was uitsluitend nog op een bouw vergunning. Thans: geen grond meer, omdat aan de aanvankelijk gereserveerde grond een andere bestemming werd gegeven, geen plan en geen bouwvergunning. En dat, terwijl een nieuwe bestedingsbe perking zijn contouren reeds begint af te tekenen. Een ramp voor Veenendaal is ook het nog steeds niet verschenen plan voor „De Schrijverswijk". Men was te laat met de onderhandelingen met de eige naren over grondaankopen. Mevr. Buddingh vroeg zich zelfs af of b. en w. er niet door waren verrast, dat het Franse Gat zo snel was volge bouwd, hoewel dit ook vorig jaar reeds een voldongen feit was. Resumerend zei mevr. Ruddingh, dat 1959 een verloren jaar is geweest voor het bouwrijp maken van grond. En zij zocht dit niet in de laatste plaats in de persoon van de stedebouwkundige. Het leek haar daarom niet overbodig uit te zien naar een stedebouwkundige die op tijd is met zijn plannen. Gaarne zag mevr. Buddingh serieuze vragen, die ter vergadering tijdens de rondvraag werden gesteld, met meer accuratesse behandeld, al gold dit niet de vragen, die door de voorzitter wor den beantwood. De rondvraag moet niet Vandaag is het precies 50 jaar geleden, dat een van oudsher Veenendaals bedrijf, de Frisia Wolindustrie, werd omgezet in een Naamloze Vennootschap. Dit ge beurde op 1 juli 1910 en dit feit zal niet ongemerkt voorbij gaan. De werknemers van de Frisia krijgen vanavond allen een dubbel weekloon en morgen de hele dag vrij. Op de foto de voorgevel van de 50 jaar bestaande Veenendaalsche sajet- en wolfabriek de Frisia. DEN HAAG. Aan de roep van revoluties en dictators, die van Zuid-Amerika uitgaat, heeft ook het nu 150 jaren oude Argentinië een deel bijgedragen. Jaren lang heeft het land gestaan onder het dictatoriale regiem van Peron, een man die erin slaagde zijn naam in korte tijd over de gehele wereld bekend te maken. Vijf jaren geleden kwam zijn regering desondanks ten val door het verzet van meer democratisch ingestelde politici. Sindsdien is in het land van de gaucho veel veranderd. De economische basis van het land, de landbouw en veeteelt, is verstevigd door een indrukwekkende industrialisatie, die met krachtige hand wordt voortgezet. Ook het regeringsstelsel rust niet meer op één, zwakke pilaar, maar op de loyaliteit van het grootste deel van de bevolking. De huidige president, de 52-jarige Arturo Frondizi, werd op 23 februari 1958 in algemene verkiezingen tot staatshoofd verkozen. Argentinië heeft enorme rijkdommen. In de bodem bevinden zich grote hoe veelheden aardolie en verschillende ertsen. Zij bieden het land de mogelijk heid om naast de even traditionele als onzekere bestaansvormen van landbouw en veeteelt een uitgebreide industrie Op het ogenblik maakt de presi dent van de Zuidamerikaanse staat Argentinië, dr Arturo Fron dizi, een rondreis langs een aan tal Europese landen. Als onder deel van deze reis bezoekt de president op het ogenblik (van 1 tot 3 juli) ons land. Ter gelegen heid van dit bezoek publiceren wij vandaag een artikel over de ontwikkeling waaraan in Argen tinië wordt gewerkt. op te zetten. Op het ogenblik telt men 160.000 fabrieken, waaronder een aan tal grote buitenlandse vestigingen. De exploitatie van de aanwezige olierijk dommen werd in 1958 krachtig aange pakt. Een dergelijk moeilijk karwei is geen kwestie van een aantal jaren, worden onderschat. Voor de meeste burgers is het de enige manier om be paalde verlangen e.d. ter kennis van het gemeentebestuur te brengen. Dat het merendeel der prot. chr. le den thans ook de sportbeoefening als noodzakelijkheid heeft aanvaard stem de mevr. Buddingh tot. vreugde. Toch wilde zij met nadruk wijzen op een uitspraak van de (AR) Prof. Diepen horst en nog meer p diens mening over het openstellen van zwembaden op zondag. Deze hoogleraar is vanzelf sprekend voor een zo groot mogelijke betrachting van zondagsrust, maar vraagt zich aan de andere kant toch af of het niet beter - n zwembad op zondag open te stellen dan dóór het achterwege laten van dergelijke ont spanning misstanden te laten heersen. Mevr. Buddingh paste dit toe op Vee nendaal, waar het Bergbad zondags ge sloten is. Gevolgde misstanden: het „hangen aan de Berg en het zwemmen in de Rijn met alle gevaren van dien." Tenslotte een persoonlijke wens: een spiegel in de vestiaire van het gebouw, waarin de raadzaal is ondergebracht. Afgezien van al het andere, het kan beslist geen kwaad wanneer ook wij van tijd tot tijd ons zelf de spiegel eens voorhouden, zei mevr. Buddingh. Het gaat er naar uitzien dat morgenmiddag (zaterdag) zo'n tweeduizend wan delaars deelnemen aan de vijfde Stichtse Heuvelrugtocht die door de wandel sportvereniging „De Woudlopers" georganiseerd wordt. Vergeleken bij vorig jaar waren de voorinschrijvingen veel groter in aantal. Men heeft intussen ook de medewerking kunnen krijgen van de Koninklijke Harmonie uit Doorn, die met Ons Genoegen voor de muzikale noot op de laatste kilometer zullen zorgen. De wandelaars komen allen terug vanaf de Lekdijk. Via Donkerstraat, Van Reede Ginckellaan, Rijnstraat, Molenstraat en Burg. v. d. Boschstraat gaat men naar de finish in het Clubhuis. Het concert door de Marinierskapel zal om 8 uur plaats vinden in plantsoen Lievendael. Er wordt verder op gewezen dat de wan delaars op de 35 km om 12 uur starten. De andere wandelaars vertrekken tussen half drie en drie uur. HENGELSPORT-NIEUWS VAN „DE RIETVOORN" De Veenendaalse hengelsportvereniging „De Rietvoorn" heeft voor haar leden een onderlinge wedstrijd gehouden in de Rijn te Ingen. Er waren 85 hengelaars van de partij, die om half acht hun tuig te water gooi den en om 9 uur weer ophaalden. De prijzen vielen als volgt: 1. C. Leppers, 33 pnt.; 2. C. Heij (32); 3. G. Lodder (30). De prijzen bestonden uit huishoudelijke arti kelen, die na de wedstrijd werden uitge reikt. Voor de jeugdleden van „De Rietvoorn Zelfwerkzaamheid - paskwil wordt maandagavond a.s. een hengelwed- Een redelijk excuus voor de late in diening van de begroting noemde ook de fractieleider van de PvdA, de heer T. Verkuijl, de grenswijziging. Afge zien daarvan hebben b. en w. thans ruimschoots de gelegenheid gehad om veel kritiek te ondervangen. Afkeuring uitte spreker ook over de financiële verhouding rijk-gemeenten, die nog steeds in de ambtelijke molen draaiende is. In feite is de gemeente afhankelijk van de goodwill van de overheid en de zelfwerkzaamheid van de gemeentebesturen is hierdoor zo langzamerhand geworden tot een pas kwil. De grenswijziging heeft de gemeente naar de mening van de heer Verkuijl, no ggeen gouden eieren gelegd. In de T. Verkuyt (PvdA): ....verdraag zaamheid.... nota van aanbieding lieten b. en w. ten opzichte van de financiële verzorging van het grenswijzigingsgebied nog op- (Zie verder pagina 4) strijd gehouden in het Spinnemeer aan de Klomp. Aanvang om half zeven. Dat de belangstelling groot zal zijn staat thans reeds vast, wat er zijn reeds meer dan 80 inschrijvingen. OPSTELLING MILITAIR ELFTAL Het elftal van het 101 Tankbataljon Prins Alexander, dat a.s. woensdagavond om 7 u. tegen Veenendaal speelt is als volgt sa mengesteld: doel Joor (ZCFC), achter: De Bruijn (SHS) en Ruiter (NEC), midden: Luitwieler (ADO), Hinssen (VCH) en Hoo- geboom (Excelsior), voor: Hilderink (Boni- facius Boys), Bohm (RCH), Quint (R.K. Unitas), Slagboom (De Zwerver) eni Van Ingen (V&V). GESLAAGDE KIJKAVOND IN CHR. SCHOOL Voor het eerst in woensdagavond j.l. een lcijkavond gehouden in de Chr. School al hier. De ouders konden op deze avond het werk van hun kinderen bezichtigen en hierover van gedachten wisselen met het onderwijzend personeel. Deze avond stond geheel los van de be kende ouderavond. De opkomst was buiten verwachting en het hoofd, de heer Schrue- ders is dan ook voornemens om ieder jaar een dergelijke kijkavond te organiseren. PROGRAMMA OPENLUCHTUITVOE RING SPARTA Het programma van de openluchtuit voering van de gymnastiekvereniging Sparta, welke a.s. zaterdagavond op het Veenendaal-terrein wordt gegeven luidt: 1. Opmars en opening door de voorzitter de heer W. van Barneveld, 2. gezamenlijk optreden kleuters, 3. kastspringen jongens, 4. massale oefening meisjes 9-12 jaar, 5. klassikaal brug meisjes 12-16 jaar, 6. massaal springen jongens 9-12 jaar, 7. paardspringen dames, 8. vrije oefening ■jongens 12-16 jaar, 9. brug ongelijk dames en hoogbrug heren, 10. massale oefening meisjes 12-16 jaar, 11 ringen dames, 12. vrije oefening heren, 13. lange mat meis jes 12-16 jaar, 14. tafelspringen heren, 15. trainingsoefening dames en 16. sluiting. De algehele leiding berust bij de heer W. Vaartjes. Tijdens de mars vanaf de Kon. Juliana- school wordt de volgende route genomen: Kerkewijk, Patrimoniumlaan, De Sav. Lohmanstraat, Van Hogendorpstraat, Berg weg. ftctivuu&aie DAMES voor betere uurwerken HOOFDSTR 91 VEENENDAAL IN DE ZON. Niet alleen in Nederland wordt getracht de laatste stukjes natuur te verde digen tegen de opmars van de zomerhuisjes. Aan de Franse kust van de Middellandse zee is dezelfde strijd gaande. Ter wijl de eigenlijke Rivièra reeds lang in 'n stad is veranderd, die zich van Saint Tropez tot de Italiaanse grens uitstrekt, zoe ken de Fransen die over geld, tijd en een auto beschikken het steeds verder westwaarts, en tot de Spaanse grens is de bouwbe- drijvigheid groot. Ook de clan destiene. Een rigoureuze maat regel is nu getroffen door de provinciale overheid van de oostenlijke Pyreneeën. Een heel dorp van meer dan 300 bunga lows in de buurt van Perpignan moet afgebroken worden. Een twaalftal jaren geleden ontdekten enige arbeidersgezin nen uit Perpignan een stuk woeste grond aan de zee tussen Canet-Plage en Le Barcarès als een geschikte plaats om hun vrije dagen door te brengen. Zij zetten er enige houten zo merhuisjes neer en al spoedig volgden er meer. Zij konden zelfs drinkwater aanboren, een kostbaar iets in Zuid-Frankrijk, en in de loop der jaren werden de eerste primitieve bouwsels vervangen door heuse bunga lows waarin een driehonderd families de weekeinden door brachten. Maar niemand had een vergun ning gevraagd. Niemand wist ook aan wie het land toebehoor de. De een dacht dat het wel van de staat zou zijn, een ander meende dat de Franse domeinen het vergeten hadden, of dat de marine er iets mee te maken had gehad, maar er al lang ver trokken was. Wist men veel.. Alleen een ding was zeker: de bron die men aanboorde voor de watervoorziening lag in de gemeente Sainte-Marie. Hoe dit zij, het staat vast dat de huisjes zonder bouwvergunning zijn ge bouwd, waarzonder men ook in Frankrijk niet mag bouwen, en dat de overheid de eigenaren bericht heeft gezonden dat zij de bouwsels moeten afbreken. Do bewoners hebben vergaderd en besloten niets af te breken en te blijven, „terwille van de gezondheid van onze kinderen" (een vylionderdtal). Zij hebben de steun van de plaatselijke pers en van de bewoners van het gehucht Sainte-Marie die geen gering belang hebben by de aanwezigheid van de gasten. De burgemeester tracht te be middelen. Twaalf jaren heeft hy de ogen gesloten voor de clandestiene bouwbedryvigheid. Thans moet hjj de sterke arm zyn, die het bevel van hoger hand moet uitvoeren. Hy be schikt daarvoor over welgeteld één politie-agcnt. Hy staat te genover een duizendtal mannen en vrouwen, die vastbesloten zyn hun plekje onder de zon te; verdedigen. DIERENVREUGD. Willy was het favoriete rijpaard van een advokaat in Saint-Louis (V.S.) Bij testament heeft hij zijn hele,, niet geringe vermogen aan het dier nagelaten en de twee exe cuteurs testamentair opgedra gen Willy tot het einde van zijn dagen goed te verzorgen. Het 23-jarige paard is oude dag ingestapt. een rustige DIERENLEED. De kapitein van het Franse schip Maori zweert dat hij nooit weer een transport aapjes zal aannemen Hy kon het leed van de zeezie ke beestjes niet aanzien. Van de duizend aapjes die hij vervoerde van Singapore naar Engeland stierf 40 pet. Elke dag een twaalf a vijftiental, ondanks prima voeding en de grootste zorgen van de bemanning voor de zieke passagiertjes. „Laat ze maar per vliegtuig vervoeren," zegt de kapitein, „dan lijden ze niet zo lang en ze mogen wel wat gespaard worden, gezien het tragische lot dat hen wacht in de laboratoria. ZANGERES. De Franse zan geres Mathé Altéry heeft de ro~ zententoonstelling in Parijs mo gen openen omdat zij „Het lied van de roos" op haar repertoir heeft staan. Zij schonk haar naam aan een nieuwe roos en ontving in ruil haar gewicht aan rozen (58 kg.) Charles Trenet is begonnen met zyn memoires: „Herinne ringen van een zingende dwaas" FANGIO. De autorenner Fangio, die in Parijs een taxi nam en haast had om een af spraak na te komen, stapte in met de woorden: „Vlug naar..." „U denkt zeker dat ik Fangio ben", zei de chauffeur toen hij zich omdraaide om zijn passa gier aan te kijken, en toen hij hem zag: „U bent het zelf... Ik lees net een boekje over U.!" De chauffeur liet met een hand het boekje zien, schakelde met de andere en gaf vol gas. Toen ze aangekomen waren weigerde hij betaling met de woorden: „Ik was ook liever autorenner j Cantilénc van J. Rhcinberger geworden!" „Nu dan kan ik je feliciteren" zei Fangio, „80 km rijden in Parys is moeilijker dan 280 km op een renbaan. Ik heb danig in angst gezeten." PROCESSEN-VERBAAL Een inwoner die het blijkbaar niet leuk vond, dat op één van zijn eigen dommen het bordje „onbewoonbaar verklaarde woning" was bevestigd, kreeg een proces-verbaal wegens ver nielen en wegmaken van dit teken. Bij herhaling heeft de politie een aantal processen-verbaal moeten uit delen aan personen die met de brom fiets de maximum vastgestelde snel heid negeerden. Een inwoner van elders wiens fiets in beslag genomen was, omdat hij deze wegens dronkenschap moeilijk kon be rijden, wond zich bij het terughalen van het vehikel dusdanig op, dat de politie hem van het gemeentehuis moest verwijderen. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen een inwoner die een 14-jarig kind had geslagen. Dinsdagmiddag j.l. vertrok uit Rens woude een stoet van 20 auto's waarin de ouden van dagen waren gezeten voor hun jaarljjks uitstapje. Deze stoet, vergezeld van motor-ordonans van de Heuvel, reed via Ede naar Apeldoorn en vandaar over de IJssel naar Lochem en omgeving, al waar de thee werd gebruikt. Op de terugweg werd bij Zutphen we derom de IJssel gepasseerd, terwijl het de bedoeling was, dat daarna in Dieren de meegebrachte broodjes werden genuttigd. Ondanks een klein misverstand kon ook dit onderdeel tot volle tevredenheid wor den afgewerkt. Om ongeveer 9 uur arriveerde het gezel schap weer in Renswoude en het laatste gedeelte van de tocht werd afgelegd onder begeleiding van de muziekvereniging Ons Genoegen. Dit muziekgezelschap stelde zich op bij het gebouw Rehoboth en tijdens vrolijke marsmuziek begaf het gehele ge zelschap zich naar binnen. Onder het ge not van een kop koffie en een rokertje werden tenslotte de wederwaardigheden van deze dag besproken. De weersomstandigheden waren deze dag niet bijzonder gunstig; desondanks kan de plaatselijke afdeling van het Ned. Rode Kruis op een geslaagde dag terugzien. BURGEMEESTER LEIDT EXCURSIE VOOR ZUID-OOST-UTRECHT De burgemeester van Rhenen Mr. L. H. Bosch Ridder van Rosenthal zal zaterdag middag voor de Cult. Nat. Hist, vereniging „Zuid-Oost-Utrecht" een excursie houden in de gemeente Rhenen. Het gezelschap zal om 3.45 uur tesamen komen in het streekmuseum te Rhenen, waar de burgemeester zijn rondleiding be ginnen. Om 5.15 uur zal de prachtige Cunera- kerk worden bezocht .alwaar de bekende beiaardier en organist Leo van Stemp- voort op het orgel enkele stukken zal spe len, o.a. Trumpet voluntaru van H. Pur- cell, Largo en Arisso van G. F. Handel en maar de Argentijnen zijn toch al zo ver dat zij het komende jaar hun eigen be- ONTVOLKING PLATTELAND Dat de industrialisatiepolitiek van de hoefte kunnen dekken. Men verwacht tegen 1961 voor het eerst olie te kunnen uitvoeren. huidige Argentijnse regering zo inten sief wordt doorgevoerd wil niet zeggen dat de landbouw en veeteelt willens en wetens in een dode hoek worden ge drongen. Het gevaar daartoe is echter aanwezig want door de toenemende nij verheid is een grote trek van het plat teland naar de steden waar te nemen. Een probleem waarmee niet alleen Ar gentinië te kampen heeft! De hoofdstad Buenos Aires heeft een bevolking van 3.8 miljoen zielen, terwijl men, wan neer men de agglomeraties meetelt, tot een totaal van bijna 6 miljoen komt. Voor de belangrijke plaatsen op het platteland, zowel in landbouw, veeteelt, als in andere takken van de economie, moet men een aanvulling zoeken in de immigranten. VREEMDE WORTEL Van oudsher bestaat de bevolking van Argentinië uit een mengelmoes van oorspronkelijke bewoners, Spanjaarden, Italianen en de laatste tijd ook andere Europeanen. In 1958 emigreerden ruim elfduizend Duitsers naar Argentinië. De eerste vreemdelingen waren de Span jaarden. In 1536 stichtte de Spaanse conquistador Pedro de Mendoza de te genwoordige hoofdstad Buenos Aires. Het is niet verwonderlijk dat de hui dige president een zoon van (Italiaanse) emigranten is. De wortel van de Argentijnse landaard rust daardoor op vreemde bodem, een om standigheid die het voor de Europese pioniers niet ongunstiger maakt. Voor hen die weten wat werken is en niet gauw worden afgeschrikt door onbekende om standigheden, liggen in Argentinië goede mogelijkheden. Maar voor alles moet men bereid zijn te werken. Want het sprookje van slapende rijk worden mag dan over Amerika worden verteld, voor Zuid-Ame- cika gaat het beslist niet op. De reis, die ar. Arturo Frondizi langs een aantal Europese landen maakt, heeft vooral tot doel nauwere banden tussen de staten te smeden. Niet in het minst be treft dit de emigratie. Nederlandse ingenieurs hebben in Ar gentinië al grootse arbeid verricht. Des kundigen uit ons land hebben o.a. ver- keersvraagstukken opgelost. Maar het binnenland, dat nu in ontwikkeling is, biedt meer mogelijkheden. Hoe kan het anders: het land is zo groot als Nederland, Frankrijk en Duitsland tezamen, 85 maal groter dan Nederland, maar heeft deson danks slechts 20,6 miljoen inwoners. Een grappige bijzonderheid; er lopen meer schapen (47 miljoen) en runderen (44 miljoen) rond dan mensen. De laatste Vallei-riks werd uit gegeven bij sigarenmagazijn Ver don, Hoofdstraat, Veenendaal en is niet gevonden. De waarde is hierdoor gestegen tot VIJFTIEN gulden. Het nummer van de nieuwe rode riks is Indien u deze vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau inlevert wordt u de premie con tant uitbetaald. VERHAALTJE VOOR HET SLAPEN GAAN. Twee psygia- ters ontmoeten elkaar, drukken elkaar de hand en zeggen na een onderzoekende blik: „Met jou gaat het goedEn met mij" Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 Na een uiteenzetting door de organist over werking, bouw, klank der registers van het orgel en van het carillon, zal een rondleiding door de kerk en toren volgen. Aan het einde van deze rondleiding zal tot slot het carillon worden bespeeld. MUZIEKSHOW IN ELST VOOR CRESCENDO Zaterdagavond zal ten bate van het uni formfonds van de Elsterse muziekvereni ging „Crescendo" een grote muziekshow worden gehouden, waaraan 6 muziekkorp sen uit de omgeving van Eist zullen mee werken. De zes korpsen uit Amerongen, Eek en Wiel, Ingen, Lienden, Mourik en Opheus- den zullen van verschillende punten in Eist starten en allen al spelende naar het o.l.-schoolplein trekken. Daar zullen de verenigingen een mu ziekshow brengen. De muzieknummers zullen allen uit marmuziek bestaan. Tot slot zal nog een bijzondere attractie wor den aangeboden aan de belangstellenden. SOL-O-TAN binnen enige uren zonder zon geheel bruin Apoth.ass. - Drogist Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 1