P. de Gruyter en Zn. N.V. deGruyter Nette Verkoopsters iii; WATERDICHThaken Last van zenuwen? TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 1 JULI 1960 Nr. 52 Het nieuwe televisiecentrum van de B.B.C. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Voorzorgen voor een veilige vakantie VAKANTIE EN VERKEER WAGENINGEN Belangrijke wedstrijden op de Wageningse Wielerbaan De voeding van kampeerders Wat nemen we mee? Jaarverslag Stichting Maat schappelijk Werk VOOR DE BOER Het veulen na het spenen Mijnhardfs Zenuwtabletten WIJ BIEDEN U: 5»! X BIO RHENEN „Du bist Wunder- bar" RIFIFI ONDER DE VROUWEN vt A. W. de H a a s Schuurblaadjes „TANTE BLANK' AUTORIJLES «Het Centrum« Luchtige charmante scnoentjes en sandaietjes Auto-schade? van Herk, POOK HARDEVELD Op woensdag 29 juni werd het eerste programma uitgezonden, uit wat men wel „de grootste televisiefabriek ter wereld" heeft genoemd - het nieuwe televisie centrum van de B.B.C. in West Londen. Het heeft tien jaar geduurd om te ont werpen en te bouwen, en heeft tot dusverre 10,000,000 gekost. In de studio zul len zij, die bij de bouw van het centrum hebben meegeholpen, aanwezig zijn bij de spectaculaire televisie-show „First Night". Studio drie, die voor deze uitzen ding zal worden gebruikt, is de eerste van zeven produktie- en twee presentatie studio's die in gebruik zullen komen. Het is een van de drie studio's van mid delmatige afmetingen 31 meter lang 25 meter breed en 14 meter hoog en zal voornamelijk voor televisiespelen en luch tig amusement worden gebruikt. Evenals de zes andere produktie studio's is zij zo danig ingericht dat zij geschikt is voor kleurentelevisie, wanneer deze zijn intrede doet. De grootste studio, No. 1, die 32,9 me ter lang, 30,5 meter breed en 16.5 meter hoog is, zal een „bak" krijgen van 15.2 bij 9.1 meter die met water gevuld kan wor den tot een diepte van meer dan twee meter voor waterscenes in spectaculaire programmas. De studio biedt plaats aan 600 toeschouwers en de fauteuils kunnen worden weggenomen wanneer men de stu dio voor een produktie nodig heeft. Het televisiecentrum van de BBC is verrezen op een terrein van 5.26 hectare eni be staat uit een rond Hoofd blok, met studio's technische afdelingen en enige honderden kantoren een decor blok en een restaurant blok. Later zal nog een blok met werk plaatsen en een „staartstuk" dat van het hoordblok uitsteekt worden gebouwd. Wanneer men het hoofdblok betreedt, is het opmerkelijkste de mozaiek aan de muur van de Grote Hal. Deze mozaiek, die door John Piper is ontworpen, is acht meter lang, meer dan vier meter hoog en neemt de gehele westelijke muur in be slag. Buiten is de galerij, die naar de mid den tuin leidt, met een diameter van on geveer vijftig meter in het midden waar van zich de door T. B. Huxley Jones ont worpen fontein bevindt. Uit de bak van de fontein verrijst een dertien meter hoge obelisk op de top waarvan een drie meter hoog bronzen beeld van Helios, de alzien de zonnegod uit de Griekse mythologie. De ronde vorm van het gebouw maakt het mogelijk om alle decors en appara tuur van buiten af in de studio's te bren gen en de artisten van uit het midden. Te dien einde loopt om het hele gebouw een brede weg, waarlangs de decors op trucks kunnen worden vervoerd van het Decor- blok. Accomodatie voor de kunstenaars en artisten is op de parterre verdieping en het souterrain in het midden van de cir kel gegroepeerd. Uiteindelijk zullen er drie van deze centra voor de optredenden komen, die naar studio-groepen leiden, en elk van deze secties is in een andere Berichten over een watersnood, een aardbeving, vliegrampen of epidemieën doen ons dikwijls opschrikken. Maar de vele slachtoffers die vallen in het verkeer laten ons vaak onberoerd. Komt dat omdat ze niet collectief, maar één voor één vallen? Juist in de vakantietijd toont de ongevallen curve een „piek". Zorgt u dat niet bij die mensen hoort die te pas en te onpas zeggen: "„mij kan niets gebeuren?" Als u dat denkt, zegt het Veilig Verkeersmannetje Wouter Wegwijs vandaag tegen u: ook u kan op de weg iets overkomen! U bent even kwetsbaar als alle anderen. In deze tijd van het jaar - even vóór de „grote trek" - brengen vele verstan dige automobilisten hun wagen naai de garage, waar deskundig personeel hem aan een grondige inspectie onder werpt. Wie van plan is zijn vakantie door te brengen in de Oostenrijkse Al pen, bij de Zwitserse meren, aan de Ri- vièra-stranden of waar ook ter wereld, dient zijn auto vooraf zorgvuldig te laten nazien om voor onverwachte (en soms levensgevaarlijke!) onaangenaam heden zoveel mogelijk gevrijwaard te zijn. Als uw garagehouder u vertelt, dat uw wagen gereed is voor de lange reis, kunt u koffers gaan pakken. Maar vraagt u, vóór u wegrijdt, nog even welke reserve-onderdelen u het best mee kunt nemen. Een paar bougies, wat reservelampjes, misschien een ventila- torriem. Uw garagehouder kent de zwakke plekken van een auto en hij kan u misschien waardevolle suggesties geven. Er kan op een vakantiereis van alles gebeuren: er kunnen zich plezierige dingen voordoen, maar ook onaange naamheden. Daarom moet u vooraf zor gen, dat u goed toegerust bent. Wat dacht u van het meenemen van: een verbandkistje een goede zaklantaarn bebakeningsmateriaal (gevaren driehoek o.i.d.) een spons en!of zeem een anti-condensdoekje een brandblusapparaat Natuurlijk zijn er nog meer nuttige zaken, die u in bepaalde gevallen goede diensten kunnen bewijzen. U kunt het bovenstaande lijstje daarom naar eigen inzicht uitbreiden. In ieder geval gaat u zó met een gerust gevoel op reis: u hebt uw voorzorgen genomen voor een goede - en veilige - vakantie. Als u zich bovendien voorneemt een goed chauf feur te zijn, geen onnodige risico's te nemen ,niet het uiterste van uzelf en van uw auto te vergen, staat niets meer in de weg voor een prettige, onbezorg de vakantie. Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. Het programma op de Wageningse wielerbaan, dat a.s. zondag wordt ver reden, is speciaal wat de stayers wed strijden betreft, van uitstekend gehalte. Bij de beroepsrenners komen achter grote motoren aan de start: Martin Wierstra, kampioen van Nederland 1960 ongetwijfeld onze beste stayer Noppie jKoch, de kampioen van 1959; de sterke Duitse coureur Eddy Gieseler en de Australiër Ronald Webb, een gevreesde tegenstander, die reeds eerder op deze baan als'stayer een verrassend goede wedstrijd reed, zodat het Wageningse publiek hem weer gaarne terug ziet. Verder is er in dit programma een wedstrijd voor B-stayers met Komijn, Huizinga, Van Kampen en de uit Ier land afkomstige John Connor. Ook Arie van Vliet zal met de onder zijn leiding staande keurploeg amateurs voor de Olympische Spelen, waarbij een drietal kampioenen, n.l. Lex van Kreuningen, Henk Nijdam en Aad de Graaf, resp. kampioen van Nederland 50 km; op de achtervolging en in de sprint, van de partij zijn. Een bijzonder goed programma dus, waarvoor grote belangstelling mag wor den verwacht. Vermeld zij nog, dat de gangmakers met een nieuw type motor aan start komen, waarop zij niet zitten, maar staan, zoals dit gebruikelijk is op de winterbanen. kleur gehouden, zodat de optredenden ge makkelijk de weg kunnen vinden. Elk van deze centra heeft een lounge, een bar voor verversingen, telefooncellen, en kleed- en grimeerkamers. Op de parterre zijn 36 een-persoons kleed kamers voor sterren veelal met privé bad kamer. De ingebouwde kaptafels met ver lichte spiegels hebben knoppen waardoor de ster naar het aan de gang zijnde pro gramma kan luisteren. In het souterain zijn 85 kleedkamers voor 613 artisten met douches en ruime kap- en grimeervertrek- ken. Er is ook een particuliere telefoon centrale, die 20.000 gesprekken per dag kan verwerken. Op de le en 2e verdieping van de zeven verdiepingen hoge binnenste cir kel van het centrum is de technische appa ratuur ondergebracht en de centrale re- gelkamer die de Britse programma's aan het Eurovisienet doorgeeft. Op de derde verdieping is de cen trale costuumafdeling en make-up afde ling met grote werkplaatsen en magazij nen en een eigen wasserij. Op deze ver dieping bevindt zich ook de muziekbiblio theek en de discoteek.a Van het ronde cen trale blok leidt een brug gang naar het restaurant blok, waar de staf en de ar tisten de keus hebben tussen zelfbediening cafetaria of restaurant met bediening op het balkon waar plaats is voor 200 perso nen. Ieder smeedt zijn vakantieplannen naar eigen aard en aanleg. Sommigen zoeken uitsluitend het gemak en willen zich eens heerlijk laten verzorgen. Anderen nemen zich voor, alles juist zoveel mogelijk zélf te doen: zij gaan kamperen. Men kan zo eenvoudig of zo luxueus kamperen als men wil. Er zijn mensen, die er op uit trekken met volledig uitgeruste kampeerkoffers, butagascomforen en echte meubelen, die in de auto worden geladen. Er zijn er ook, die volstaan met eenrug zak met inhoud. Een kamperende groep zal het weer an ders doen dan iemand, die er alleen op uit trekt. De hier volgende wenken zijn dan ook geen vaste stelregels, die door ieder opgevolgd moeten worden. Weinig, maar niet te weinig, materiaal. Wie zelf zijn potje wil koken, heeft nodig: een kooktoestel van flinke capaciteit met vouwscherm, petroleum, spritus in vloeibare of vas te vorm voor voorverwarming; tenminste twee, bij voorkeur in elkaar passende pannen met een diep deksel, waarin gebakken kan worden, of een speciale koekepan. Pannetjes met een losse of omklapbare greep zijn gemak kelijk en nemen weinig plaats in. Let er echter op, dat de greep bij het gebruik stevig vast zit. Per groep: een stevig kampmes, een houten lepel, enkele opscheplepels, een broodplank, een blik- en flesopener en een kurke- trekker, een waterzak of fles, voorraadpotjes en (plastic) zakjes, eventueel een thee-ei, afwaskwast, afwasrniddel en droogdoe ken), eventueel een afwasbakje, een plastic „tafel"kleedje. Verder per persoon: een bord, en wel bij voorkeur een diep bord, dat tevens als deksel dienst kan doen. Zij die alleen op stap gaan, zul- len er wellicht de voorkeur aan geven uit de pan te eten om zich de moeite van het meenemen van een extra bord te besparen, een beker of mok, een lepel, mes en vork, die ook bij het klaarmaken van groente, vlees e.d. dienst doen, en een theelepeltje. Het verdient aanbeveling om een extra beker en bord of bakje mee te nemen. LICHT MATERIAAL Neem dus voor het koken bij voorkeur aluminium gereedschap. Denk er echter aan, dat voor eetgerei emaille en stevig plastic, die niet zo heet worden de voor keur verdienen. Bakeliet geeft soms een bijsmaak. Houdt er rekening mee, dat voor het schoonmaken van aluminium geen soda gebruikt mag worden. Voor het bewaren van boter, koffie-ex- tract e.d. kunnen zowel aluminium als plastic dozen en flessen dienst doen. Laat sterk gezouten levensmidelen nidet met aluminium in aanraking komen. Leg boter in een glazen binnenpot. Zout, sui ker, thee e.d. kunnen meegenomen worden in plastic zakjes, jam in plastic potjes, azijn in een plastic flesje. SOLIDE MATERIAAL Kies een kooktoestel, dat stevig staat en een stootje kan velen. Let erop dat het van boven zo geconstrueerd is, dat de pannen er niet op wiebelen. Kies pannen, die goed sluiten, voorraad potjes, die dichtgeklemd of geschroefd kunnen worden. Neem bij voorkeur geen uitschuifbaar drinkgerei, dat dikwijls onder het drinken in elkaar klapt. (Wordt vervolgd) Deze maand is het jaarverslag van de Stichting voor Maatschappelijk Werk In de provincie Utrecht in boekvorm verschenen. In de inleiding wordt o.m. gezegd dat „ondanks droefenis, tegenslagen en dik wijls moeizame arbeid, het algemene beeld dat de stichting voor ogen komt van het werk in het jaar 1959 opgewekt is. De werkzaamheden waren zeer geva rieerd. Zo ontving de Stichting van een tiental gemeentebesturen de opdracht een overzicht te vervaardigen betreffende de zgn. probleemgezinnen. Verder verstrekte de Stichting documen tatie, adviezen en rapporten, over minder- validen, revalidatie, kinderbescherming, bejaardenzorg en vluchtelingen. Het rapport over de „Probleemgezin nen" in de provincie Utrecht is thans in concept gereed en zal in september a.s. het licht zien. Dit feit was er aanleiding toe dat het bestuur de onmaatschappelijk- heidsbestrijding koos als onderwerp voor de provinciale dag welke op 6 oktober 1960 zal worden gehouden. Voor een ongestoorde groei van het veu len na het spenen is een rantsoen, dat uit sluitend uit gras bestaat, niet altyd vol doende. Vaak is ten tyde van het spenen de stand van het gras matig en laat de kwaliteit te wensen over. Indien de toediening van een wormmid del is nagelaten, is het mogeiyk dat het veulen na het spenen sterk gaat vermage ren door de aanwezigheid van ingewands wormen. Het is dan gewenst alsnog een wormkuur toe te passen. Opdat geen moeilijkheden zullen ontstaan als na het spenen krachtvoer wordt ver strekt, is het van belang, daarvan reeds tijdens de zoogperiode een weinig toe te dienen. De samenstelling van dat kracht voer dienst zo goed mogelijk aan te passen bij de kwaliteit van het gras. Is dit arm aan eiwit en mineralen dan kunnen als bestanddelen van dit krachtvoer worden opgenomen produkten als vismeel, dier meel, lijnzaad, lijnzaad en grintzemelen. Karnemelk, ondermelkpoeder en aange- zuurde ondermelk kunnen voor hetzelfde doel worden aangewend. Te eiwitrijke mengsels moeten worden vermeden. Het eenvoudigst is gebruik te maken van speciale mengvoeders voor veulens. Zon der bezwar kan hiervoor ook volledig biggemeel dienen, en voor zeer magere kan kuikenopfokvoer enige tijd worden gebruikt. Als de kwaliteit van het gras gunstig is, behoeft het krachtvoer niet zo eiwitrijk te helpen U er overheen zijn en kan aan het veulenmeel een hoe veelheid haver worden toegevoegd. In de akkerbouwstreken worden de ge speende veulens wel eens zonder enige bijvoeding op de stoppelklavers geweid. Er wordt dan wel een voldoende hoeveel heid voedsel opgenomen, maar het rant soen is te eenzijdig. Hierdoor ziet men nogal eens rachitische verschijnselen. Ook kunnen spijsverteringsstoornissen, gepaard gaande met „trommelzucht" en diarree, het gevolg zijn. Is men hiertoe in de ge legenheid, dan worden ter voorkoming van deze nadelen, om toch te kunnen profi teren van de voordelen van de stoppelkla ver, de klaverweiden wel samengevoegd met het bestaande weiland. Onder deze omstandigheden gaan de veulens dikwijls maar enkele uren per etmaal de malse klaverweiden bezoeken en verblijven de rest -van de dag op het weiland, waar de grasmat die tijd van het jaar meestal kaal is afgeweid. Verstrekking van mineralen is vrijwel altijd gewenst. Indien alleen klaverwei den beschikbaar zijn, verdient het Zeeuw se mineralenmengsel de voorkeur. Men kan deze mineralengift het beste verstrek ken als poeder in een bakje in de weide,, zodat de veulens hiervan naar behoefte kunnen opnemen. Bij verblijf op de klaver wordt nogal eens eczeem van de ongepigmenteerde huiddelen opgemerkt. Hierdoor kan mok optreden en in ernstige gevallen kunnen zelfs witte huiddelen afsterven. Goed blijvend grasland, dat niet te zwaar is bemest met stikstof, kali en fosfor, is voor veulens het meest aangewezen. Als de kwaliteit van het gras goed blijft, de wei de hoog ligt en de weesromstandigheden gunstig zijn, is het voor de ontwikkeling van de veulens goed, dat ze tot laat in de herfst buiten blijven. Het verblijf op lage, drassige weiden daarentegen is voor de ontwikkeling van het veulen en speciaal voor de hoeven zeer ongewenst. Hoewel een goede hoefverzorging het gehele jaar noodzakelijk is, is het van be lang, dat het veulen op deze leeftijd tijdig door de hoefsmid onder handen wordt ge- VRAAGT voor haar Zelfbedieningswinkel te VEENENDAAL a. direct bij aanvang goed salaris plus premie b. gunstige vakantieregeling, ook voor dit jaar c. bedrijfskleding gratis en vergoeding wasgeld d. zeer gunstige spaarregeling e. gratis volgen cursus vakbekwaamheid Onze rayonleider geeft U alle inlichtingen dagelijks van 5-7 uur in de winkel Hoofdstraat, Veenendaal. V i Zaterdag 2 juli 7.30 uur, zondag 3 juli 3 uur, Caterina Valente ln de vrolijke film in kleuren, met Rudolf Prack, Rudolf Vogel. Humor! Tempo! Schlagers! Toegang alle leeftijden. Zondag 3 juli te 7.30 uur, vertoning van de sensationele film met Nadja Tiller, Robert Hossein, Jean Gave en Eddie Constantine als F.B.I.-agent. Het harde, meedogenloze verhaal van een ongekende jacht op geld. Vrouwelijke gangsters staan el kaar naar het leven. Toegang 18 jaar. VOOR UW O^V ti'n met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL schuren de fornwspljjl direct spiegelblank Voor VEENENDAAL, ARNHEM, AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal Tel. 3968 binnen een maand Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-502 mffijiU/kMiel tyw Model Tarantella, luxe zo- merschoentje met leuke per foratie. in wit leder. 14.75 Vederlicht wit lederen muil tje. Speciaal voor de zomer. 9.75 De laatste mode. Moderne sandalet in naturel leder met verende binnenzool. ||.75, V Luchtig Italiaans sandaletje/ model San Remo. In naturel. II.75 Filialen ln het gehele land, waaronder: VEENENDAAL, Hoofdstraat 71-73 ARNHEM, Roggestraat 1 en EDE, Grotestraat 17. STOMERIJ BEATRIX5TP 37 TEL 24I5 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 3