Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaal heeft een stedebouwkundige van naam Ondanks vakantiespreiding scholen gaat kindervakantieweek toch door D e Wereld van WEEK-tot-WEEK B. en W. antwoorden raadsleden: Vinger in de pap houden bij particuliere woningbouw De toekomst van „vliegende automobielen" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Brand richt ernstige schade aan in nieuwe deel van Veenendaalse IJzerindustrie Haarweg in Overberg wordt verhard Openbare kleuterschool te klein 34e jaargang VRIJDAG 8 JULI 1960 Nr. 51 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bestek raadhuis binnen 14 dagen verwacht Winstgevend Weer op pad VOOR: ZONNEBRILLEN ZONNEOLIE CREME BADMUTSEN BADTASSEN NAAR Firma J. F. TAK MMKW9SK& - Hoge prijzen Misverstand Loos etiket Derde sportuitwisseling OOK VLIEGENDE TREINEN IN STUDIE Hij is 17,50 waard 2 AF 148352 Ford werkt aan vliegende trein Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Bejaarden van Eist waren dagje uit ELST UIT DE RAAD VAN AMERONGEN: Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 503427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,-—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Harde noten zijn er in de algemene beschouwingen rond de gemeentebegroting 1960 gekraakt over de ste debouwkundige van Veenendaal, ir. S. J. van Embden. Deze algemene beschouwingen werden vorige week gehouden en het merendeel van de fractievoorzitters vond de plannen van de stedebouwkundige veel te lang uitblijven en zag hierdoor het belang van de ge meente Veenendaal - en meer speciaal: op het gebied van de woningbouw - ernstig geschaad. Woensdagavond j.l. vond de verdere behandeling van de begroting plaats en in deze vergadering kreeg het college van b. en w. de gelegenheid om de alge mene beschouwers van antwoord te dienen. Begrijpelijk vond burgemeester A. Bakker, die de vergadering, zoals gewoonlijk, leidde, die felle re acties van de raadsleden ea de burgemeester gaf toe, dat het werk van stedebouwkundigen dikwijls erg lang uitblijft. Dit is een algemeen verneembare klacht, maar er zat naar de mening van de burgemeester toch ook nog een ander kantje aan de zaak. Als men een stedebouwkundige heeft, aldus spreker, die terzake kundig is, dan heeft deze ook veel werk, met het ge volg dat alles enigszins langer duurt. Anderzijds is het echter zo, dat iemand die vlot werkt niet veel te doen heeft en dus een stedebouwkundige van mindere allure is. Dit was Ir. Van Embden per se niet, maar iemand, die een grote naam heeft alom in den lande. Een stedebouwkun dige van formaat, die een groot gezag heeft bij gedeputeerde staten en wiens werk niet gauw wordt afgekeurd. Als Veenendaals stedebouwkundige, aldus de burgemeester, ergens - op welke in stantie dan ook - een bepaalde zaak verdedigt dan zijn er maar weinigen die hem aanpakken. Daarnaast kent hij de gemeente, is voor plaatselijke moei lijkheden en wensen zeer ontvankelijk en altijd bereid een oplossing te zoeken. Dat is allemaal goed, zei één van deze harde-noten-krakers, mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (WD) op het pleidooi van de voorzitter, maar het duurt soms toch wel ontzettend lang en zou het niet goed zijn om de stedebouwkundige eens een limiet te stellen. Ook dat hadden b. en w. wel eens gedaan en dan, aldus de voorzitter, duurt het ook wel eens lang door onze schuld. Er wordt door ons soms veel gewijzigd in een ontwerp, waardoor de stedebouwkundige de gehele zaak op nieuw moet bezien. Dankbaar waren b. en w. unaniem in hun antwoorden gestemd over het begrip, dat de raadsleden hadden ge toond voor de moeilijkheden, waarin zij dikwijls verkeerden. Moeilijkneden betreffende grondaankopen e.d., waar door uitbreidingsplannen en woning bouw niet zelden worden gestremd. De fractievoorzitter van de AR, mr. J. F. van Leeuwen, had Veenendaal vergeleken met Papendrecht, waar veel meer woningen konden worden ge bouwd. Wethouder Ant. de Ruiter (CH) had hierop zijn antwoord klaar. Spreker was, naar hij zei, goed geïnformeerd en kon mededelen dat Papendrecht 33 woningen voor 1960 toegewezen kreeg. De heer Van Leeuwen interrumpeerde echter niet te hebben gesproken over 1960, maar over in het verleden toege wezen woningen. De heer T. Verkuijl (PvdA) kreeg ook antwoord van de wethouder van open bare werken, t.a.v. de particuliere wo ningbouw. A.s. woensdag zal de zaak worden besproken. Echter, de heer Verkuijl, op zijn beurt vond dit maar een summier antwoord. Spreker had gevraagd om een uitvoerig antwoord en nu wist hij nog niets meer dan de vorige vergadering. Het was hoognodig, dat de raad een bredere uiteenzetting kreeg over de particuliere bouw, want er rijzen diverse vragen, die in principe bekeken moeten worden. De particuliere woningbouw is een winstgevend bedrijf en men is er op uit om zo duur mogelijk te verhuren. Met het gevolg, aldus de heer Verkuijl, dat de eigen bevolking naast deze huizen kan grijpen, omdat ze worden verhuurd aan mensen van buiten, die een hogere huur kunnen opbrengen. Daarom: b. en w. moeten ook hier een vinger in de pap houden, anders grijpt de eigen bevol king er naast. Goede ervaringen zijn er op dat punt niet (nieuwe huizen aan de Middellaan met hoge huren, die lang leeg hebben gestaan). Die vinger in de pap hield volgens wethouder De Ruiter altijd nog de woonruimtecommissie met de toewij zingen. En verder: particuliere wonin gen worden gebouwd buiten het contin gent om en daarom mogen er gerust een aantal mensen van buiten in. Het is ook nog zo, dat in Veenendaal 1600 mensen werken, die van buiten komen. Juist, zei de heer Jac. Slok (AR), die een voorstander van particuliere wo ningbouw is, als er één procent aan de Veenendalers blijft is het nog winst. Wethouder Joh. v. Hardeveld (PvdA) was het hiermee niet eens, want hier mee raakt men ook bouwterrein kwijt. Wethouder De Ruiter kon nog meer mededelingen doen op dit terrein. Voor het complex 't Hoorntje waren al aan vragen voor particuliere woningen bin nen, die bekeken zullen worden, terwijl ook reeds opdracht aan de stedebouw- S0L-0-TAN binnen enige uren zonder zon geheel bruin Apoth.nsi. - Drogist Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 Veenendaal kundige is gegeven om een plan te ont werpen voor het gedeelte ten zuiden van de Bergweg, bestemd voor „betere" bebouwing. Direct met de woningbouw en -nood "staat in verband het plan „Schrijvers- wijk". Daar kon volgens de voorzitter gebouwd worden op een reeds bestaand uitbreidingsplan, al hadden vele raads leden dan geroepen, dat er geen uit breidingsplan gereed was. In de Schrijvers wijk moet ook het raadhuis komen. Ten aanzien hiervan is de stand van zaken: de tekening is naar alle instanties verzonden en het bestek kan binnen veertien dagen wor den verwacht. Ook de urgentie ervan is aan alle in aanmerking komende in stanties medegedeeld en b. en w. gaan binnenkort weer op pad. Het zal aan ons niet liggen, aldus de voorzitter. Systematisch werken bij het bouwrijp maken van grond stond ook wethouder Van HardeveJd - en met hem de andere leden van b. en w. - voor. Evenals de heer M. Bastmeijer (CH) had de wet houder niet veel waardering voor grondeigenaren, die zulke hoge prijzen vragen, dat de gemeente hierop niet kan ingaan. Een mening, die door het gehele college werd onderschreven. De snelle ontwikkeling van Veenen daal na de oorlog noemde wethouder C. N. van Kuijk (AR) verheugend, maar hij maande toch iót voorzichtigheid bij het bestemmen van grond voor woning bouw. Dit moet volgens plan gebeuren en niet op stel en sprong. De financiële toestand van de ge meente en het begrotingstekort werden toegelicht door wethouder Van Kuijk. Men heeft, aldus deze spreker, het te kort van ruim 3 ton als onvermijdelijk aanvaard. Door het geraamde tekort is de financiële positie van de gemeente er niet gunstiger op geworden. De uit gaven worden niet gecompenseerd door de inkomsten en voorlopig zal dit ook wel niet het geval blijken. Of de nieu we financiële regeling rijk-gemeenten hierin licht brengt is ook niet te zeg gen. Wel kan thans reeds worden ge zegd, dat er geen sprake is van objec tieve beoordeling als in de toekomst geen andere maatstaven worden aan gelegd. Met de bijzondere structuur van de gemeente werd naar de mening van wethouder Van Kuijk door het meren deel van de officiële instanties wel re kening gehouden en de mededeling van mr. Van Leeuwen dat Capelle a/d IJssel een meer dan tweemaal zo hoge uit kering uit het gemeentefonds zou ont vangen als Veenendaal moest op een misverstand berusten. De subsidieverlening aan de Chr. openbare leeszaal vormde ook een punt van uitvoerige bespreking. In het bij zonder: het subsidie voor de jeugdaf deling. Apart deze afdeling subsidiëren, zeiden verschillende leden, en niet op nemen in het gehele subsidie. Dit nu, was volgens b. en w. moeilijk, omdat ook van de jeugdafdeling kosten druk ken op het gehele apparaat van de bi bliotheek. Wethouder Van Kuijk o.a. vond een jeugdsubsidie alleszins verantwoord, temeer daar de cijfers van het jaarver slag vele bezwaren hiertegen hebben ondervangen. De heer Koppenberg had ernstige be zwaren tegen deze „vermenging". B. en w. vonden echter een aparte jeugdafdeling van veel belang en de maatstaven van het Rijk waren volgens de voorzitter goed. Naar deze maat staven had men gehandeld. Verband hiermee hield volgens de heer F. P. Stal (KVP) de subsidiering van de R.K.-uitleenbibliotheek. (voor stel: ƒ250,per jaar). Dit miste vol gens spreker elke basis. Hij wilde ook deze instelling subsidiëren per R.K.- inwoner van de gemeente. Deze maken 5% van de totale bevolking uit. Spre ker kwam hierdoor op een hoger be drag. (Zie verder 2e blad) 1 ZWARE STRAFFEN GEEIST TEGEN INBREKERS De officier van justitie te Arnhem heeft zware straffen geëist tegen de inbrekers P. C. S. uit Veenendaal en G. X. uit Apel doorn, die maandenlang de Veluwe, de Betuwe en omgeving hebben afgestroopt en een reeks inbraken hebben gepleegd. Tegen de 38-jarige G. X. ui Apeldoorn, die reeds eerder met bet gevang kennis maakte, werd 5 jaar gevangenisstraf ge ëist en tegen de 22-jarige Veenendaler P. C. S. 21/» jaar jeugdgevangenis. Tijdens de zitting van de rechtbank bleek, dat de beide „heren" vier maanden lang in broederlijke samenwerking op ve le plaatsen hebben ingebroken. Hun strooptochten strekten zich o.a. uit over Veenendaal, Ede, Rhenen Renkum, Zeve naar en verschillende plaatsen op de Ve luwe en in de Betuwe. Zij gingen vrij bru taal te werk. In een auto gingen zij er op uit, sloegen ruiten in bij boerderijen en huizen en forceerden kasten e.d. De verdachten bekenden alle daden. Uit spraak over veertien dagen. jeugdwerk Veenendaal-Wageningen A.s. zaterdagavond (morgenavond) zal de derde sportuitwisseling plaats vin den tussen de jeugd vr.n het jeugdwerk „De Instuif" alhier en 3e jeugd van het Wageningse jeugdwerk. Een plezierige en sfeervolle avond ban worden tege- moetgezicn als men let op het pro gramma, dat o.a. vermeldt: hoogsprin gen, ver springen, 4 x 100 m. estafette, gecostumcerd voetbal voor dames en enkele volksspelen. Jongeren van 14 tot 18 jaar die mee willen doen kunnen zich a.s. zaterdag avond om 7.15 uur melden bij het jeugd- gebouw aan de Indust -ielaan. WEER OP SCHOOL Blijdschap was er gistermorgen op de Juliana van Stolbergschool bij leer lingen en onderwijzend personeel, om dat de 12-jarige Gerrit Achterberg weer in hun midden was. Om aan deze blijd schap uiting te geven wapperde de vlag van de school. Gerrit Achterberg maak te op 9 mei j.l. bij het spelen op het schoolplein een zo ernstige val, dat hij met een schedelbasisfractuur en een hersenbloeding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Zijn toestand was zeer ernstig en achttien dagen was hij bewusteloos. Maar thans is hij dan in zoverre her steld, dat hij het afscheid van de lagere school weer kon meemaken. Sedert juli 1959, toen de Britse „Hovercraft" het Kanaal overvloog op een kussen van gecomprimeerde lucht, is de toekomst van de vliegende automobielen bepaald. De technici zjjn het er roerend over eens, dat de ontwikkeling de komende jaren uiterst snel zal zyn en ze houden rekening met de waarschijn lijkheid, dat rond 1970 een groot deel van het wcreldautopark geen gebruik meer zal maken van de bestaande wegdekken, maarop enkele tientallen centimeters hoogte over de wegen zullen vliegen. EEN SMALLE WEG IN HET RUIME LAND. Het is soms maar benauwd rijden op het Benedeneind, getuige deze opname van één der Veenendaalse vuilnis wagens, die aan beide zijden niet veel ruimte overlaat. Echter, de toestand zal er daar voorlopig wel niet veel beter op worden. Op de gemeentebegroting 1960 wordt het Benedeneind tenminste niet genoemd. De laatste Vallei-riks werd uit gegeven bij Bloemisterij v. Laar, Rijksstraatweg 182 te Eist en is niet gevonden. De waarde is hierdoor gestegen tot 17,50. Het nummer van de nieuwe rode riks is Indien u deze vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau inlevert wordt u de premie con tant uitbetaald. Drie landen wedijveren in dit opzicht: de U.S.A., Engeland en de Sovjet-Unie. Overal baseert men zich op het zelfde grondbeginsel: een in de wagen gemon teerde turbine stuwt gecomprimeerde lucht onder het voertuig. Het wordt hier door enkele centimeters of enkele deci meters opgeheven en komt dus te rusten op een soort luchtkussen, op een onzicht baar „vliegend tapijt". De Hovercraft was hiertoe uitgerust met een motor van 435 pk., waardoor het luchtkussen veertig cen timeter dik werd. Deze auto vloog dus op een hoogte van 40 centimeter over het Kanaal. De constructeurs hebben bere kend dat een Hovercraft-wagen van 1000 ton zich kan verplaatsen met een ge middelde snelheid van 220 km per uur. De Amerikanen denken er al aan op dit beginsel gebaseerd vliegende autobussen te ontwerpen, plaats bieden aan 400 perso nen om er een vaste verbinding mee te on derhouden tussen New-York en Londen en Parijs. Ook in Engeland zijn er plannen voor de bouw van „vliegende autobussen" voor de vaste verbinding met het continent. De Een korte, doch felle brand heeft gister avond gewoed in een deel van het bcdryf van do N.V. Veenendaalse IJzerindustrie aan de Schoolstraat. De brand woedde voornamelijk in het magazijn voor karton- emballage en dit gedeelte brandde dan ook geheel uit. Het vuur vond gretig voedsel in de 60 ton kartonnen verpakkingsmateriaal, dat geheel verloren ging. Daarnaast was er brand en waterschade in de kantine en enorme waterschade in het kantoor en an dere ruimten in dit gedeelte van het be drijf. De brand werd even na zes uur door per soneelsleden ontdekt. Hoewel het perso neel direct met een groot aantal schuim- blussers het vuur te lijf ging bleek toen reeds dat erop die manier geen houden aan was. Ook niet met behulp van de ei gen fabrieksbrandweer, die onmiddellijk optrad en de brandweer van de Kon. Scheepieswolf abri eken die van eigen ter rein af meehielp het vuur te bestrijden. Toch kon dankzij dit krachtdadige op treden en het snelle verschijnen van de Veenendaalse vrijwillige brandweer met groot materiaal erger worden voorkomen Het kindervakantiewerk gaat door! Ondanks de sombere voortekenen zjjn de organisatoren, onder de bezielende leiding van jeugdwerkleider A. H. van Püpen, er toch in geslaagd een regeling te vinden. Dit „bezighouden" van de kinderen in de vakantie wordt nu reeds enkele jaren gedaan en is niet alleen door de deelnemende kinderen uitbundig ontvangen, maar heeft ook verder vruchten afgeworpen. De kinderen hadden iets om han den dat onder leiding stond. Zjj hoefden zich niet te vervelen en dat voorkwam weer baldadige streken. Bjjna zou de vakantiespreiding van de Veenendaalse scholen dit jaar roet in het eten van de heer Van Pjjpen en ztfn medewerkers hebben gegooid. Immers, doordat de scholen niet gelijktijdig vakantie hadden, rezen er schier onover- komenlijke moeilijkheden. Toch is men na veel wikken en wegen erin geslaagd het werk toch te laten doorgaan, zij het dan in een enigszins andere vorm. Er is geschipperd om te bereiken, dat zoveel mogelijk kinderen aan het vakantiefeest kunnen deelne men. Gespreide vakanties, dan ook ge spreid vakantiewerk heeft men gedacht en daarom wordt het werk verdeeld over een tweetal weken. Er zal worden begonnen op maandag 18 tot zaterdag 23 juli. Dan volgt de fabrieksvakantieweek en de week daar na - van 2 tot 5 augustus1 wordt de jeugdvierdaagse gehouden. Direct daar op volgt de tweede vakantiewerkweek, n.l. van 8 tot 13 augustus. Het programma zal onder deze ver deling niet behoeven te lijden en zeker de belangstelling van heel veel kinde ren hebben. Om enkele punten uit het program ma te noemen: tafeltenniswedstrijden, vlieger plakken met daarna een vlieger wedstrijd, zwemwedstrijden, volksspel morgens, vertelmiddagen voor de klei nere jeugd, opdrachtenspelen voor de oudere meisjes en jongens, speurtochten op de fiets en, zo mogelijk, tot besluit en als afsluiting van het werk een op tocht van versierde fietsen en wagen tjes, waarmee mooie prijzen zijn te winnen. De werkwijze is ook enigszins ver anderd. De kinderen behoeven nu niet meer in te schrijven voor de gehele week en het hele programma. Men kan zich 's morgens om half negen melden en dan wordteen dagkaartje verstrekt, dat zegge en schrijven één dubbeltje kost. Tien cent voor een hele dag mee doen, dus. Vanzelfsprekend kan ieder een net zoveel dagen meedoen als hij wil, tegen betaling van één dubbeltje per dag. Het comité rekent erop - en dat is ook weer vanzelfsprekend - dat vele oude- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbehcer Taxaties beëdigd ais makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ren bereid zullen zijn mee te werken aan het welslagen van deze nuttige en voor de kinderen fijne vakantiebeste ding. Meewerken als helper of helpster, omdat men het nu eenmaal niet uit sluitend met het comité af kan. Vooral jongeren boven de 16 jaar worden op gewekt zich voor dit doel te melden bij jeugdwerkleider A. H. VAN PIJPEN. Zijn adres is: WESTERSINGEL 23. Ook op de Veenendaalse winkeliers zal weer een beroep worden gedaan hun welwillende medewerking te ver lenen, in de vorm van beschikbaarstel ling va nde prijsjes, die de feestvreugde van de kinderen alleen maar kunnen verhogen. Het is bekend, dat vele ouders - en dan vooral van de grotere gezinnen - zee ringenomen zijn met dit vakantie werk. Daarom zal dit bericht velen prettig in de oren klinken. In ons blad van vrijdag 15 juli a.s. wordt het programma voor de eerste week bekendgemaakt. BEZOEKER MET BIERFLES WEGGEWERKT Maandagavond ontstond een vecht partij in gebouw „De Samenwerking" aan de Holleweg, omdat een bezoeker onwillig was deze lokaliteit te verlaten. Hem werd op hardhandige wijze ken baar gemaakt, dat het toch maar beter was dat hij vertrok. Men gaf hem n.l. een klap met een bierfles op het hoofd. De politie kwam er aan te pas en dit relletje zal justitiële gevolgen hebben voor beide partijen. en de brand gelokaliseerd blijven tot het nieuwste gedeelte van het bedrijf. Veertien stralen waren op het hoogte punt van de brand op het vuur gericht en plannen, welke Hovercraft hiervoor heeft ontwerpen zijn er op gericht, dat de toe stellen vliegen op een hoogte van onge veer vijf meter. Veel dichterbij ligt de ver wezenlijking van de Britse plannen om tot „vliegende vrachtwagens" te komen, bestemd voor het vervoer van goederen in de wegenloze landen. (Zie verder pagina 4) De Elsterse ouden van dagen waren woensdag weer een dagje uit, een jaar lijks terugkerend evenement waar de oudjes telkens weer naar uitzien. 's Morgens werd om 8.30 uur gestart vanaf de o.l. school met 32 wagens en 3 motorordonnansen, die de stoet overal veilig doorheen geloodst hebben. Via Utrecht, Loenen en Maarsen ging het naar Aalsmeer waar de bloemenveiling werd bezocht. Velen waren hier verbaasd dat er zoveel soorten bloemen zijn. Hier hadden de bejaarden het best naar hun zin en menigmaal hoorde men. kreten van verbazing over zoveel moois. Nadat eerst nog van de koffie werd genoten ging het in de richting van Madurodam, welke miniatuurstad werd bezichtigd. Hier werd ook het diner genoten. Om vier uur werd weer gestart en reed men naar Austerlits alwaar de koffiemaaltijd werd gebruikt. Ook velen van de oudjes vermaakten zich nog in de speeltuin tot 7.15 uur toen de terugreis naar Eist weer werd aanvaart. Op de Veenendaalsestraat stond de El sterse muziekvereniging .Crescendo' reeds klaar en onder vrolijke marsmuziek trok de stoet via de Franseweg naar café De Morgenster alwaar een consumptie werd zodoende kon men de brand grotendeels 'TuT 7:.' beperken tot het karton-amballagemaga- men n0g emge bJd geZeI" Hulde aan het comité en de motororde- zijn. Brandweerlieden en personeel werkten als paarden, o.l.v. de plv. brandweercom mandant, de heer H. Kleijer. Er werd door de brandweer ook gebruik gemaakt van rookmaskers. Burgemeester A. Bakker was bij de brand aanwezig. Ongeveer een. uur na het uitbreken van de brand was men het vuur meester en kon de situatie worden overzien. Gevaar nansen en de velen die de oudjes van Eist weer een onvergetelijke dag hebben be zorgd. OP EUROPESE VERZETSLIEDEN TUINFEEST TE BUCKINGHAM PALACE Honderd leden van de verzetsbewe- ging, die Britse vliegers in de tweede voor aantasting van de andere ruimten wereldoorlog hebben geholpen uit be was toen niet meer aanwezig. Inmiddels hadden personeelsleden het gehele kantoor ontruimd en de inventaris, waaronder zeer veel kostbare zaken o.a. een brandgast u :t de Kantoorruim te gesleept en in veiligheid gebracht. Naar men ons mededeelde zal de brand op het eerste gezicht bezien geen invloed heben op de normale produktie van het bedrijf. Wel zullen enkele vitale delen aan een nader onderzoek moeten worden onderworpen, o.a. de machineka mer. Dit „hart" van het bedrijf, waar de dieselmotoren staan, bevindt zich precies naast de afdeling, waar de brand woedde. Het nieuwe gedeelte van de N.V. Vee nendaalse IJzerindustrie is nog geen jaar in bedrijf en werd dit jaar in gebruik ge nomen. GYMUITVOERING IN ELST Zaterdag zal de Sportvereniging „Oranje Wit" op het schoolplein van de o.l. school de jaarlijkse gymuitvoering geven. Eerst zal de sportvereniging een mars door het dorp maken. zet Europa te ontsnappen zijn door Koningin Elizabeth II uitgenodigd om op 21 juli haar tuinfeest op Bucking ham Palace bij te wonen. De leden van de verzetsbeweging zullen de gasten zijn van de Royal Air Force Escaping Society. Zij zullen vijf dagen in Groot Brittannië verblijven. Zij komen uit Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, Italië, Noorwegen, Griekenland en Denemarken. Het bezoek, dat 18 juli begint, omvat o.m. een uitstapje naar Windsor Castle waar zij door de burgemeester van Windsor zullen worden ontvangen en een bezoek aan het gedenkteken van de R.A.F. te Runnymede, dat is opge richt ter nagedachtenis van hen die in de oorlog het leven lieten. Op 19 juli zulllen de verzetsmensen als eregasten aanzitten aan een diner in het café Royal, dat door luchtmaar- schalk Sir Ronald Ivelaw Chapman wordt aangeboden. Hierbij zullen ook de ambassadeurs en attachés van de landen die zij vertegenwoordigen aan wezig zijn. TRIP-TIP. Italië is een mooi land om vakantiehou dend in rond te zwerven. En niet eens zo duur. Overdag krijg je er geen eetlust, van wege de warmte, en 's avonds kun je er lekker buiten eten op een terrasje. Hoewe.l de Italiaanse keuken is lang niet als de Franse. En dat buiten eten is duurder dan binnen. Maar binnen kom je dan ook voor een redelijk bedrag aan een van de vele soorten spa ghetti, die is goedkoop, het vlees duur - als bij ons - maar dat kan er nog net bij. Daarna wordt het oppassen. Die Ita lianen zijn zo erg handig om je nog iets aan te praten, iets van dit, een klein stukje van daten dan ben je verkocht dat wil zeggen voel je je be kocht als de rekening op het schoteltje verschijnt. Wat het slapen betreft, is het net zo: uitkijken! Aan een oud obertje op een terrasje vragen naar een niet te dure Albergo. Dan lukt het wel en vind je een tweepersoonskamer voor 1200 lires, dat is 3,60 per persoon. Nee, niet met ontbijt. Dat peu zel je al autorijdend of wan delend op in de vorm van een hard broodje met Italiaanse kaas en een paar olijven. U houdt niet van olijven? Dan maar niet naar Italië. En zo'n kamer van 3,60 heeft dan nog stromend water, als u boft zelfs warm én koud. En de hotelletjes zijn allemaal rein en net, alsof je in het schone Holland zelf was, en niet met die vervelende wandverprut- sers die ze hier in hotels de naam van schilderij geven (kijk er de hotelkamers in Amsterdam maar op na!) Want de Italianen hebben smaak, méér dan Duitsers of Fransen, wat hun interieur betreft. En stijl, wat hun mo derne bouwkunst aangaat. En ze weten dat! Want van hun geboorte af groeien ze op tus sen mooie dingen. Heel Italië is eigenlijk een groot museum. Niet alleen in elke stad, nee in elk dorp is er wat bijzon ders te zien. Ga bijvoorbeeld eens een eindje het binnen land in als u langs de Adria- tische kust naar het zuiden rijdt. En kom in Urbino. Het is het geboortestadje van de grote schilder Rafaël. En er hangt in het hertogelijk paleis één Rafaël. Maar dat is dan ook een der mooiste die er te zien is. En u kunt er goedkoop slapen. Want natuurlijk, zo'n kamer van 3,60 vind je niet gemakkelijk in Rome, maar wel in Urbino. Behalve in de zon zitten en zwemmen kun je inderdaad naar Italië gaan om eens wat „aan kunst te doen". Dan trekt u naar Ravenna? Ak koord. Maar daar vlak in de buurt ligt Fayenza, en in die plaats beoefent men al eeu wenlang de pottenbakkers kunst. Dat heeft geleid tot het bouwen van een museum. En dat museum is een bezoek waard omdat het een over zicht geeft van de ceramische kunst uit alle landen ter we reld uit alle tijden, dat wil zeggen tot 2000 jaar voor onze jaartelling. Bovendien heeft het een grote afdeling moder ne pottebakkerskunst, com pleet met Picasso, en die af deling stelt in staat om te ver gelijken met het verleden. U houdt niet van moderne ab stracte kunst? Hier krijgt u het onomstotelijk bewijs dat onze twintigste eeuw een grootse eigen stijl heeft ont wikkeld, met een zeldzame verfijning in vormen en kleu ren, die het volop uithoudt naast alles wat vroeger werd gemaakt. Ja, zoiets geeft de burger, die zo nu en dan de kluts kwijt raakt in het mo derne kunstlabyrinth, weer moed. Maar inderdaad: men moet zoeken om tussen het abstracte kaf het koren te ont dekken. Maar dat is altijd al zo geweest. CIJFERS. De instituten in Moskou voor schoonheids- chirurgie hadden in '59 200.000 klanten. Wie er wat aan z'n neus wil laten veranderen om er mooier uit te zien, moet zich op de wachtlijst laten plaatsen en 6 maanden wach ten om aan de beurt te komen. Sinds de overwinning van Ferari in de 24-uu van Le Mans zijn er door Parijzenaars twaalf van deze wagens be steld. Prijs 55.000 per stuk. Te Limoges in Frankrijk heeft een kip een ei gelegd van 161 gram. Het meet in omvang 18 bij 22 cm. Mevrouw Beauchemin (Ca nada) heeft een baby gekregen van ruim 7 kg. Het kind zal wel op de moeder lijken, want die weegt 114 kg, haar man slechts 69 kg. Onder de belangrijke punten, die vrijdagavond 1 juli in de vergadering van de gemeenteraad van Amcrongen aan de orde kwamen, kunnen worden ge rekend de uitbreiding van de openbare kleuterschool en de verharding van de Haarweg in Overberg. De kleuterschool vraagt om uitbreiding en dit zal moeten worden gezocht ln een noodoplossing, hoewel ook dit nog een ongewenste toestand is. Algemeen werd de verharding van de Haarweg in Overberg toegejuicht. Ech ter niet dit werk te laten uitvoeren door de Ned. Heide Mij. Dan moet het werk tegen kostende prijs worden gedaan en deze instelling blijft gewoonlijk niet onder de begroting. Dit werk is goedkoper uit te voeren door het wegenbouwers te laten doen, waren enkele raadsleden van oordeel. B. en w. stellen voor op het verzoek werk: doortrekken Prinses Irenelaan van het Leger des Heils om subsidie, afwijzend te beschikken, niet door ge brek aan waardering voor het werk maar omdat men hier jaarlijks collec teert. De heer Wildeman stelt voor het Le ger des Heils 25,subsidie te ver lenen. Zijn voorstel wordt aangenomen met 5 stemmen voor (de heren Wilde man, Tenge, Schreuders, Brinkman en Van Mourik) en 3 tegen. MEDEDELINGEN Woensdag 22 juni had de openbare aanbesteding plaats van het volgende met riolering enz.; doortrekken Post meester met riolering enz.; leggen rio lering langs de Kon. Wilhelminaweg over het terrein van het bejaarden centrum en het verbreden van de uit monding van de Marijkestraat. De laagste inschrijver was de fa. G. v. d. Hoek uit Amersfoort, die 24.000 gulden lager dan de opvolger inschreef voor 114.900,Hij heeft echter een rekenfout gemaakt waardoor zijn in schrijving met 8000,verhoogd dient te worden. B. en w. menen, indien hier (Zie verder pagina 4) Enorme rookwolken en felle vlammen waren op grote afstand te zien van de brand bij de Veenendaalse IJzer industrie. Op de foto: brandweer lieden bezig met het blussingswerk. Qettouulnle j?E«EM" 3UN6WANS PRISMA *V PONTlAC OMKóA voor betere uurwerken H00FD5TP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1