VERF D. Anbeek VEBO 'TEX City-m< agazijn R. VONK Reklame aanbieding DRUKWERK Ministeriële bezorgdheid over ontwikkeling van de landbouvvproduktie Angst voor Peking en Cairo PASFOTO'S Evenwichtige samenstelling vereist Bekendmaking van hoofd prijzen Bijstand-aktie Rood-Chinezen willen „vrijwilligerslegioenen' in Algerië laten strijden Duizenden slangen belegeren Piedicolle ITALIANEN VERLATEN HUN DORP Oorzaak: gemeenschappelijk broodoven Zeilen in Schotland Egaal gebruind van vakantie terug Oók als de zon niet heeft geschenen VOOR DE BOER MODERNE HOOIWINNING U kunt nu tientallen guldens besparen I Komt U In onze winkels maar eens kijken Dameskleding: zomerstoffen BOUSSAC-stoffen Herencostuums Sportcolberts Herenpantalons Jongenskleding Leuke jasjes Vrolijke jurkjes Parka's WAGENINGEN GARAGE Citroen Ideal 19 1958 Ford V 8 1954 D.K.W. 3=61958 Verkeerslessen! J. B. KOOL Zn. Afbijtmiddelen Groene Carbolineum 0 Buitenbeits Drog. Rein Kok prettig en afwisselend werk: „Artifoto" IN 24 UUR KLAAR P.K. Weekenders van 10,95 nu voor 5,95 AUTORIJLES «Het Centrum« LIMONADE LOSSE GLAZEN KOPPEN 1.49 98 ct KOP EN SCHOTELS 3.49 JUSKOMMEN 89 ct Hoofdstraat 47 Veenendaal GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse \allef „Als minister van landbouw voel ik mij verplicht een dringend beroep te doen op onze boeren, om - vooral ook in hun eigen belang - waar dat mogelijk is, mee te werken aan een evenwichtiger samenstelling van de landbouwproduktie. In de akkerbouwsector kan dit geschieden door het tarwe- en suikerbietenareaal in geen geval uit te breiden, ja zelfs als dit zonder al te veel bezwaren mogclyk is, bü voorkeurwat in te krimpen. Ook de melkproduktie, de varkens- en pluim- veeproduktie dienen meer in overeenstemming te worden gebracht met de afzet mogelijkheden." Deze waarschuwing richtte de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marjjncn, tot de Nederlandse boeren in een rede, die hjj op 23 juni 1960 hield te Sas van Gent tijdens de algemenevergadering van het rayon Zeeland van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond (N.C.B.). Minister Marijnen behandelde in zijn rede het thema „het huidige en het toe komstige landbouwbeleid." In ons nationale landbouwbeleid aldus de bewindsman worstelen wij reeds enige jaren met de vraag hoe een verant woorde middenweg te vinden tussen het waarborgen van een redelijk bestaan aan de boeren en het bevorderen van een op de mogelijkheden van de afzet afgestemde richting en omvang van de landbouwpro duktie. De laatste jaren is dit dilemma steeds duidelijker en daardoor meer acuut geworden, zodat wij thans voor de nood zaak staan er op korte termijn een op lossing voor te vinden. Inl het internationale vlak in de EEG met name heeft de problematiek een geheel ander kaarkter. Daar gaat het er om de weg te wijzen, waarlangs een, uit breiding van het handelsverkeer en uit eindelijk een werkelijke gemeenschappelij ke markt voor landbouwprodukten tot stand kan komen, zoveel mogelijk in het zelfde tempo waarin in andere sectoren van het bedrijfsleven de eenmaking van de thans nog gescheiden markten zich vol trekt. De minister schetste eerst, bij wijze van achtergrond waartegen de problemen moe ten worden gezien, in het kort de positie van onze landbouw en de hoofdlijnen van het Nederlandse landbouwbeleid. De krachtproef welke ons landbouwbe leid de laatste jaren heeft moeten onder gaan, heeft als het ware een in vroeger ajren reeds potentieel aanwezige zwak ke plek in het garantiebeleid blootgelegd, namelijk het feit dat wanneer de prijs ontwikkeling wordt losgemaakt van de af zetmogelijkheden, de produktie zich in een geheel verkeerde richting kan gaan ont wikkelen. Het duidelijks wordt dit gede monstreerd bij de melkveehouderij en in de akkerbouwsector. De melkproduktie nam in vijf tijd met ongeveer 20%, het tarweareaal met 50% en het suikerbietenareaal met 40% toe. SCHEEFGROEIEN PRODUKTIE VOORKOMEN In het toekomstige garantiebeleid de minister heeft dit bij het uitstippelen van zijn beleid vorig jaar reeds gesteld zal meer aandacht worden besteed aan een doelbewuste prijspolitiek teneinde een scheefgroeien van de landbouwproduktie zoveel mogelijk te voorkomen. Ook de boeren kunnen zelf een bijdrage leveren in de oplossing van de huidige moeilijkheden door in hun bedrijfsvoering meer reke ning te houden met de afzetsituatie voor de verschillende produkten. De minister heeft sterk de indruk dat in landbouw- kringen nog lang niet voldoende wordt be seft, dat door de ontwikkeling der laatste jaren het garantiebeleid voor de landbouw wordt uitgehold. De vraag kan worden gesteld of de sa menwerking in de EEG dan niet kan bij dragen tot een oplossing van onze na tionale problemen. Tot nog toe hebben wij daar nog niet veel van gezien, ook al om dat verschillende partnerlanden met soort gelijke moeilijkheden kampen als wij en nog steeds geneigd zijn alsof er geen EEG bestond eigen moeilijkheden als voorhen af te wentelen op de traditionele exportlanden, waartoe ook ons land be hoort. Door het niet uitvoeren van de EEG-regels, tracht men op het terrein van de landbouw dikwijls aan de bedoeling van het verdrag te ontkomen. Deze gang van zaken is voor Nederland hoogst ern stig. SPANNING Hieruit mag men, naar de mening van de minister, niet de conclusie treken, dat de samenwerking in de EEG aan de land bouw weinig nieuwe perspectieven biedt. Er is op dit moment sprake van de dui delijke spanning tussen de door het ver drag voorgeschreven automatische afbraak der handelsbelemmeringen tussen de part ners en de ontwikkeling van het gemeen schappelijk landbouwbeleid, dat deze af braak mogelijk moet maken. Deze span is er ook oorzaak van geweest dat Neder land niet heeft kunnen verhinderen, dat de versnelling in de landbouw ook al is de landbouw principieel wel in de ver snelling betrokken in tempo bij andere bedrijfstakken achterblijft. De minister achtte het van bijzonder groot belang, dat op de versnellingsconfe rentie in Luxemburg is besloten spoedig beslissingen te nemen over het gemeen schappelijke landbouwbeleid. Daar is ook besloten en dat is voor de impasse waarin wij ons op dit moment met de uit breiding van het agrarische handelsver keer bevinden misschien nog belangrijker dat op korte termijn voor de verschil lende produkten het overgangsbeleid zal worden vastgesteld, dat te zijner tijd moet uitmonden in een volledige vrije gemeen schappelijke markt. Dat het vinden van oplossingen thans nog stagneert, is mede het gevolg van het feit dat tot nu oe de Europese Commissie en haar apparaat zich vrijwel geheel heeft geconcentreerd op het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de eindfase. Pas de laatste maanden wordt er in Brussel hard gewerkt aan het ontwer pen van een overgangsbeleid voor de ver schillende produkten. Dit overgangsbeleid zal zowel elementen van het toekomstige gemeenschappelijke landbouwbeleid moeten bevatten als be paalde elementen uit het thans nog gang bare nationale beleid. Dit tweedelige karakter komt heel dui delijk naar voren in de eerste proeve van uitwerking voor de eiermarkt. Ook voor de zuivelprodukten kan een soortgelijk Europees overgangsbeleid borden toege past. Een dergelijk beleid zou veel meer regelmaat in de marktontwikkeling voor zuivelprodukten brengen,. Niettegenstaande de teleurstellingen die wij tot nu toe hebben moeten incasseren, is er och wel goede grond als landbouw de toekomst in de EEG met enig vertrou wen tegemoet te zien. Wij staan aan de vooravond van grote veranderingen in de bestaande economie. De groeiende internationale samenwer king biedt weliswar het perspectief van een verruiming en een grotere stabiliteit van het internationale ruilverkeer, doch ligt ons anderzijds de plicht op, orde op eigen zaken te stellen en alle krachten samen te bundelen om onze concurrentie kracht zoveel mogelijk te versterken. BROODPRIJSSTOP OVERIJSSEL EN GELDERLAND In de Nederlandse Staatscourant van 29 juni 1960 is een beschikking ver schenen, waarbij voor volkswitbrood, waterwitbrood en volksbruinbrood voor de provincies Overijssel en Gelderland een prijsstop wordt afgekondigd. De prijzen voor de genoemde broodsoorten zullen per 800 gram niet hoger mogen liggen dan de prijzen geldende op 17 januari 1959, vermeerderd met één cent De ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visseren hebben tot deze maatregel besloten nadat deze kwestie met de Nederlandse Bakkerij Stichting was besproken. Tijdens deze bespreking heeft de minister van Eco nomische Zaken mededeling gedaan van de overweging die tot het nemen van deze maatregel hebben geleid. Ge bleken is dat in het bijzonder in de provinciën Overijssel en. Gelderland ei genmachtige prijsverhogingen zijn tot stand gebracht waarover derhalve niet in voorafgaand overleg met het Minis terie van Economische Zaken overeen stemming was bereikt. In een aantal andere gevallen was niet voldaan aan de voorwaarde die bij de toepassing van de prijsverhoging der genoemde broodsoorten met ingang van 27 aPril 1960 was gesteld. Deze voorwaarde houdt in, dat voorzover reeds voor 27 april 1960 de prijzen voor genoemde broodsoorten hoger waren dan die wel ke op 17 januari 1959 in rekening wer den gebracht, een verdere verhoging achterwege dient te blijven. De derde BIJSTAND-aktie loopt over enkele dagen ten einde. Op 16 juli be kendmaking van hoofdprijzen, onder meer 5 woonhuizen of goederen ter waarde van 25.000,scooters koelkasten, wasmachi nes, vakantiereizen enzovoort. Totaalbe drag 250.000,Winkeliers kenbaar aan raambiljetten hebben nog Bijstand-loten in 5 kleuren 1,per stuk, zolang de voorraad strekt. De bekendmaking van hoofdprijzen heeft plaats tijdens een fees telijke radio-uitzending vanuit het Con certgebouw Amsterdam dato 16 juli. De uitzending vangt aan om 19.50 uur en zal te 21.00 uur zijn beëindigd. Aan de uitzen ding werken mee: Het Meropole-orkest, het dansorkest o.l.v. Klaas van Beeck, Christine Spierenburg en vele anderen. Meer dan 100 prijswinnaars van de Bij stand-krant zullen op zaterdag 9 juli deel nemen aan de schatgaverij, die in Rottèr- dam zal worden gehouden op het terrein dat door het gemeentebestuur van Rot terdam beschikbaar is gesteld en welk terrein is gelegen aan de Zomerhof straat. 15.000,aan prijzen zijn in de grond verborgen en zowel mannelijke als vrouwelijke deelnemers zullen trachten om precies 14.00 uur aan de weet te komen welke prijs in de grond is verborgen. De Bijstand-aktie wordt gevoerd voor de Koninklijke Fondsen, te weten „Het Prins Bernhard Fonds" en het „Ko ningin Juliana Fonds" onder meer ten gunste van de Bejaarden en Jeugdzorg. Ook de schatgraverij staat onder con trole van notaris mr. M. J. Meijer te Amsterdam. Uit Amerikaanse, diplomatieke bron te Tunis zijn in Parys berichten binnen ge komen over een bijzondere afgezant van rood-China, die in de Tunesische hoofd stad is aangekomen met nieuwe beloften inzake steun voor de F.L.N. Zoals men weet is vrijwel de voltallige Algerijnse re gering in ballingschap momenteel in Tunis om te onderhandelen over het al of niet opnieuw contact opnemen met de regering te Parijs. Geruchten hieromtrent spreken elkaar herhaaldelijk tegen. Volgens zekere krin gen zou Ferhat Abbas al gezwicht zijn voor de meerderheid van zijn ministers en besloten hebben geen nieuwe afgezanten RIJDENDE KERK De Evangelisch-Lu- therse kerk in West-Duitsland heeft een kerkwagen in gebruik genomen. De dien sten worden verzorgd door dominee Von Stockhausen uit Hamburg. Deze zomer maakt de kerkwagen een tocht langs de kampeerterreinen in Sleeswijk-Holstein. Tot nu toe blijkt er voor deze kerkdien sten grote belangstelling te bestaan. Foto: De kerkwagen op het kampeerterrein in Eckernförde. Het is erg onprettig als ge 's avonds de dekens opslaat en twaalf ringslangen in uw bed vindt. Toch maken de bewoners van het nabij Perugia gelegen Ita liaanse dorpje Piedicolle dergelijke stunten mee. Het dorpje wordt belegerd door duizenden en duizenden ringslangen. De bewoners staan machteloos. Ze vinden slangen in de straten, in de winkels en huizen, in de keuken, in het bed, in de kerk en zelfs by de plaatselijke veldwachter. Hoewel deze Italiaanse bis- cia dal collars niet erg gevaarlijk zyn, is het leven in Piedicolle een ware hel geworden. De helft van de inwoners hebben het dorpje al verlaten. De honderd blijvers jagen samen met de carabinieri op het ongedierte. De ringslangen zijn niet giftig. Ze missen ook de kracht om een mens te wurgen. Maar ze kunnen wel onbe waakte zuigelingen doden. De mooiste exemplaren worden twee meter lang, anderhalve meter is heel normaal. In Perugia dacht men aanvankelijk, dat die van Piedicolle overdreven toen ze doorseinden, dat hun dorpje over stroomd werd met duizenden en dui zenden slangen. Tenslotte stuurde men twee carabinieri. Deze vroegen onmid dellijk om versterking en momenteel staat er op iedere tien meter een man schietgereed om de insluipers te vel len. Maar de Italiaanse ringslangen zijn wonderlijk vlug en wonderlijk slim. Tot nu toe heeft men er een kleine duizend kunnen neerschieten, maar on danks dit sukses neemt hun aantal nog steeds toe. Nu heeft het dorpje altijd last gehad van de slangen. In 1958 werden er 180 gedood en een jaar later een dikke twee honderd. Maar zo gortig heeft niemand het ooit gezien. Vermoedelijk moet de oorzaak worden gezocht in het feit, dat er in de oude ringmuur van de Middel eeuwse verdedigingswerken een ge meenschappelijke oven is gebouwd, waarin de bewoners hun zoete en zure broodjes kunnen bakken. Deze ring muur, sedert eeuwen vol gaten en spe lonken was al lang een broeinest van de slangen. De hitte van de broodoven verspreid zich nu over de gehele muur. Hierdoor ontstaat er in de slangen woningen een heerlijk broedklimaat. In normale omstandigheden houden de slangen een winterslaap. Die hebben ze nu in hun centraal verwarmde schuilplaatsen niet meer nodig. Ze broeden het hele jaar door. Met groepen van honderden tegelijk ziet men de ringslangen door de stra ten van het dorpje kronkelen. Ze krui pen tegen de huizen op en hoe goed de bewoners ook al gaten hebben dicht- gestopt toch vinden ze in het dak wel ergens een gaatje om binnen te komen. Alleen het dichtmetselen van alle ga ten in de ringmuur kan de invasie be perken, aldus de commandant van de brandweer, die met al zijn modèrne materiaal volkomen machteloos staat. Een boot bezitten en lid worden van een zeïlclub is lang niet de beste me thode om kennis te maken met de zeil- sport. Voor beginners is het veel beter zich te laten voorlichten door deskun digen op een van de vele zeilscholen, die zich overal in Groot-Brittannië be vinden in de buurt van zeilcentra. Op deze manier kan de beginner de nodige bedrevenheid krijgen en in enige we ken het gevaar leren vermijden, waar in zij kunnen geraken, die deze sport op eigen houtje wil leren. Zeilen is niet gevaarlijk voor hen, die deze sport op de juiste manier aanpakken. In Groot-Brittannië heerst de koorts naar het water en deze ver spreidt zich snel. Ieder jaar zoeken duizenden mensen de kust op en zeil- clubs reizen als paddestoelen uit de grond. Het is natuurlijk het beste als de beginner oefent in veilige wateren, waar hij, als zijn bootje omslaat, zon der veel gevaar voor verdrinking uit het water kan worden gevist. Het wordt echter anders als een beginner zich op goed geluk in open water be geeft. Dit soort zeiler eindigt gewoon lijk in het nat en moet, vaak met moei te, gered worden. De Scottish Council of Physical Re creation in Schotland heeft thans acht zeiltraining scholen. In sommigen van deze centra wordt het zeilen met een kleine jol geleerd, in enige het zeilen met kleine jachten en in andere het besturen van grote boten. In 1959 werd aan meer dan duizend beginners de zeilsport bijgebracht. Nu in 1960 zijn er nog grotere mogelijkheden te leren omgaan met de verschillende soorten zeilboten. De Council is er van overtuigd dat de beste manier om zeilen te leren is in een boot met goed evenwicht in een van de erkende zeilcentra. Als hij de kunst van het sturen en het manou- vreren met de zeilen onder de knie heeft kan de beginner op een jol over gaan, waarin hij zich kan oefenen. In het begin wordt er dus getraind onder leiding van instructeurs. Daarna gaat men naar een centrum waar het geleerde in praktijk wordt gebracht, eveneens onder toezicht van een des kundige, die tevens belast is met even tuele reddingswerkzaamheden, mocht er iets verkeerd gaan. Ook in de meeste jachtcentra aan de Firth of Clyde zijn zeilscholen en hier wordt door experts de grondbeginse len van de zeilsport onderwezen. Sommige scholen hebben cursussen voor gevorderden, maar het voornaam ste doel is aan beginners het wel en niet van het zeilen bij te brengen. Dit in tegenstelling tot de slecht methoden van het op eigen houtje uitvaren, die ieder jaar zoveel mensenlevens kost. Zo kunt u dus zeilen leren en tege lijkertijd een mooie vakantie doorbren gen op prachtige wateren in het Wes ten van Schotland. UITVOER VLIEGTUIGINDUSTRIE BELOOPT 100.000.000 POND De Britse vliegtuigindustrie heeft se dert het einde van de tweede wereld oorlog voor meer dan duizend miljoen Pond uitgevoerd. Het aandeel van vlieg tuigmotoren in dit indrukwekkende to taalcijfer bedraagt 300 miljoen Pond. Met het bedrag voor mei 1960, van 13.211.136 is het uitvoertotaal voor de eerste vijf maanden van dit jaar op 65.028.220 gekomen. naar de Franse hoofdstad te zenden. Vol gens andere gegevens zou hij voornemens zijn de zelfde gezanten terug naar Frank rijk te zenden in de overtuiging, dat ze nu wel concessies zullen behalen. In Parijs zelf is geen sprake van enig optimisme. Van officiële zijde wees men ons er op, dat óver twee zaken nog grote mennings- verschillen bestaan. Ten eerste over de status van de vertegenwoordigers der Al gerijnse regering, die eventueel in Frank rijk zouden komen onderhandelen. Ten tweede over de agenda. Frankrijk wil alleen praten over een staakt het vuren, niet over de politieke besteming van Al- gerie. De Algerijnen willen alleen praten over een staakt het vuren, indien ze ge noegdoening krijgen op het politieke vlak. OOK BOODSCHAPPER VAN NASSER AANGEKOMEN Een bijzondere boodschapper van de rood-Chinese regering moet volgens de Amerikaanse bron in de loop van maan dagavond te Tunis zijn gearriveerd. Hij zou een brief hebben overhandigd van de regering te Peking. Daarin spoort Peking Ferhat Abbas en de zijnen aan om de strijd voort te zetten totdat de tegenstan ders genoodzaakt zijn „de rechtmaige ver langens van de ware vertegenwoordigers van het verdrukte Algerijnse volk" in te willigen. Peking doet in genoemd schrijven nog de volgende beloften: 1( De Algerijnse re gering in ballingschap kan desgewenst de beschikking krijgen over rood-Chinese vliegtuigen, bemand met Chinees perso neel; 2) Zij zou kunnen rekenen op financiële steun, indien beslist wordt de strijd voort te zetten; 3) Peking zou genegen zijn „vrijwilligers" in eigen land aan te werven en vrijwili- gers te doen aanwerven in Arabische en Afrikaanse landen, die zij aan zij met de F.L.N. zouden strijden tegen de Franse troepen. Inmiddels is er ook een speciale bood schapper van Nasser te Tunis aangeko men. Neutrale waarnemers in de Franse hoofd stad zijn niet optimistisch gestemd ten aanzien van de jongste ontwikkeling. An derzijds kan men waarnemers horen ver klaren, dat uit de nieuwe beloften van Pe king duidelijk zou blijken, dat Ferhat Ab bas vredesplannen heeft. Het zal u bekend zijn, dat er een nieuwe methode is om in enkele uren een sportief gebruind uiterlijk te ver krijgen, ook als de zon verstek laat gaan. Deze bruining wordt verkregen door een stof, D.H.. ofwel DiHydroxyAceto- num, die reeds tientallen jaren bekend is en ook inwendig gebruikt werd. Slechts het idee om van deze stof ge bruik te maken voor huidbruining is betrekkelijk nieuw. Deze stof heeft na melijk de eigenschap, zich met de ei witten van de cellen der bovenste huid- laag te verbinden, waardoor deze laat ste bruin wordt. Dit is te vergelijken met wat er ge schiedt bij bruinen door de zon. En net zoals het door het zonnebad ver kregen bruin na verloop van tijd weer verdwijnt, is het bruin, dat door dit middel verkregen wordt, wel houdbaar, maar verbleekt het ook na verloop van tijd weer. Een nieuwe behandeling kan dan weer zonder bezwaar worden toe gepast en het gebruinde uiterlijk is dan in enkele uren weer „op peil". Het verdwijnen van de bruining, ongeacht of deze ontstaan is door de zon of door het genoemde middel, is een gevolg van het afslijten van de buitenste huidlaag. Door gewoon wassen verdwijnt de bruining dan ook niet. Maar door hardhandig boenen, bijvoorbeeld met een schuurpoeder, kan men huidbruining wel degelijk ook weer verwijderen. Men verwijdert dan namelijk de buitenste, gebruinde huidcellen van de huid. Wanneer de genoemde bruinende stof echter wordt verwerkt in een vethoudend middel, is er geen gelijkmatig contact van de bruinende stof met de huid, doordat het vet dit belemmert. Er is dan ook geen ge lijkmatig resultaat en er ontstaan strepen en vlekken. Om onze lezers onprettige ervaringen op dit gebied te besparen, vermelden wij hier, dat deze bruinende stof H.D.A. nu echter nar wij vernamen, is verwerkt in een vetvry, melkwit produkt, in de handel on der de naam Pigma-derm. Door deze vet- vrij-heid is er een gelijkmatig contact van de bruinende stof met de huidcellen en dus ook, mits het middel gelijkmatig is opge bracht, een gelijkmatige bruining. De grote flacon kost ƒ7,50 en de zoge naamde teenager flacon ƒ2,95. Dit Pigma-derm is echter niet alleen door vetvrije samenstelling een gelijkmatig bruinennd middel, maar tevens bevat het ook een zonnefilter. Met Pigma-derm kan men zich dus, vlak voor het nemen van een zonnebad behandelen. Men is dan te gen zonnebrand beschermd en de bruining is in enkele uren voltooid, zelfs ook als de zon zich op het ogenblik dat u het zonne bad wilt nemen, juist terug zou trekken. Pigma-derm zorgt in elk geval voor een egaal, sportief gebruind uiterlijk. Het typerende van de periode van hooiwinning is ieder jaar weer de ge spannen sfeer op de bedrijven. De oor zaak hiervan is de afhankelijkheid van het weer. Dit brengt weer mee bezorgd heid over de kwaliteit van het te win nen hooi en een opéênhoping van het werk. Enerzijds is er de drang om het pro dukt zo spoedig mogelijk binnen te krij gen, anderzijds moet - met het oog op de nazorg in de schuur (broei) - de no dige voorzichtigheid in acht worden ge nomen. De laatste jaren is een nieuwe wijze van veldbehandeling bij de hooioogst in op komst, waarbij een snellere droging wordt bereikt en het hooi meestal eerder kan worden ingeschuurd. Bij de traditionele methode van hooien blijft na het maaien het gras 3 tot 4 dagen in het zwad liggen om te drogen. Daarna wordt het gekeerd en blijft het weer enke le dagen, liggen. Het aantal dagen hangt sterk af van de weersomstandigheden. Bij zonnig drogend weer kan al spoedig de volgende bewerking worden uitgevoerd, maar bij minder goed weer moet soms meerdere dagen worden gewacht. Nadat het hooi enkele dagen gekeerd in het zwad heeft gelegen, wordt het op een gunstige dag met een hooischudder verspreid over het veld, zodat het goed kan drogen en 's avonds wordt het op wiersen gebracht en worden kleine öpper- tjes gemaakt. Soms blijft het hooi een of twee dagen in oppers staan. Daarna wordt het nog eens geschud, zodat het flink kan drogen en daarna is het hooi droog genoeg om te «Worden ingeschuurd. Het vochtge halte mag niet hoger zijn dan 25 tot uiter lijk 30%. SCHUDMETHODE Bij de nieuwe methode van hooiwinning wordt getracht de periode van droging op het veld te bekorten door het hooi regel matig te schudden en daardoor een snel lere droging te bewerkstelligen. Elke dag dat het enigszins drogend weer is, wordt het hooi geschud en daar wordt al direkt na het maaien mee begonnen. 's Avonds wordt het hooi in kleine wier sen gebracht. De volgende dag worden deze wiersen weer over het veld uitge spreid. Later op de dag wordt het hooi nog eens geschud en in de namiddag wordt het weer bijeengebracht op wiersen. Al leen bij regenachtig weer wordt er niet in het hooi gewerkt. Voor het toepassen van deze methode moet men beschikken over goede werk tuigen. Een doelmatige hooischudder en een zijaanvoerhark zijn vereist. Een trek ker is niet noodzakelijk maar is, omdat er vele bewerkingen moeten worden uitge voerd, wel van belang. Iedere dag moeten twee of drie bewer kingen plaats hebben en bij een wat gro tere oppervlakte moeten deze snel kunnen worden uitgevoerd. Ten opzicht van de traditionele methode wordt vooral in de eerste periode na het maaien een snellere droging van het pro dukt verkregen en dit kan tot gevolg heb ben dat de totale duur van de velddro- ging nu twee of drie dagen wordt bekort. Uiteraard blijft men afhankelijk van het weer. Bij deze schudmethode wordt het gun stige weer beter gebruikt. Is het hooi bin nengehaald, dan wil dit vaak nog aller minst zeggen dat de oogst ook goed ge borgen is. De verliezen, die in de schuur optreden, kunnen soms nog aanzienlijk groter zijn dan die, welke op het veld ont staan. Wij denken hierbij aan broei en schimmelvorming. Deze beide verschijnse len houden verband met een te hoog vochtgehalte van het hooi bij het inschu- ren. Om geen last van genoemde belagers van de kwaliteit te ondervinden, moet het hooi tenminste een droge stofgehalte heb ben van 70-75%. VENTILATIE Onder onze klimatologische omstandig heden wordt dat niet zo gemakkelijk be reikt en vergt het vaak te veel geduld van de boer, gezien het veelvuldig voorkomen van broei. Het is dan ook zeer begrijpelijk dat reeds jarenlang gezocht is naar me thoden om de broei afdoende te bestrijden Bij het ventileren van het hooi durven wij het rustig zó te stellen, dat wij de broei de baas zijn. Hooiventileren wil zeg gen het hooi doorblazen met buitenlucht. Hierbij moeten wel enkele voorwaarden in acht worden genomen. Zo moet de ca paciteit van de ventilator afgestemd zijn op de te ventileren hoeveelheid hooi. Ver der moet een goede verdeling van de lucht over de gehele partij hooi plaats hebben. Het droge stofgehalte van het hooi moet minstens 65% bedragen. De partijen moe ten zo homogeen mogelijk zijn; dit kan worden bereikt door veelvuldig schudden. Op het gebied van de hooiwinning zijn grote vorderingen gemaakt. Toepassing van de schudmethode en het ventileren betekent vlugger hooien!, een beter kwali teit en minder bezorgdheid. Grote prijsverlaging van Zomermantels Mantelcostuums Zomerjaponnen In de itoffenafdeling is het volop feest. De mooiste reeds vanaf f 1.25 Op alle nu 20 pCt korting De HERENZAAK, Hoofdstraat 81 brengt nu grote voorraden tegen sterk verlaagde prijzen in de verkoop. Toch onze bekende goede kwaliteiten. In de MEISJFSHOEK kunt U Uw meisjes nu kleden voor extra lage prijzen Alles wat zij maar wensen Wie in de opruiming prijs stelt op kwaliteit, kcopt bij BERICHT Vervolgcursussen aan de Technische school. Momenteel is er gelegenheid tot inschrijving voor de per 1 september a.s. aanvangende avondcursussen voor O.B.A. O. (opleiding bewijs algemene ontwikke ling) en U.L.N.O. (uitgebreid lager nijver heidsonderwijs). De eerstgenoemde opleiding (O.B.A.O.) is speciaal bedoeld voor hen, die óf toe- latingseamen willen doen voor de U.T.S. of H.T.S. (respectievelijk na 1 en 2 jaar) óf examen willen doen voor het Bewijs Al gemene ontwikkeling (O.B.A.O.), dat hen toegang geeft tot de cursussen, die oplei der* voor een bevoegdheid als leraar bij het Nijverheidsonderwijs. Voor hen, die zich verder willen bekwa men in technisch-theoretisch richting be staat gelegenheid de U.L.N.O.-cursus te volgen (3e studiejaar) in deze cursus wordt de leerstof uitgebreid voor de vakken wis- natuur- en werktuigkunde; bovendien worden onderwezen de vakken in sterkte- leer, goniometrie en beschrijvende meet kunde. Het onderwijs in de Engelse taal gaat geheel in de richting van het tech nisch Engels. Jongelui, a.s. technici, die het ULO-di- ploma A gehaald hebben en het volgende cursusjaar op de ULO blijven voor het aanvullend B-examen, hebben op deze avond U.L.N.O.-cursus (3e leerjaar) een goede gelegenheid naast hun beperkte dagschooltaak reeds een hoeveelheid technische" kennis te verkrijgen, die hen later op U.T.S. of H.T.S. te pas zal komen. Tevens bestaat de gelegenheid tot in schrijving voor de 3-jarige avondcursus voor opleiding tot amanuensis. Opgeleid wordt voor het H-diploma en voor het M-diploma (respectievelijk voor benoeming bij het Hoger en bij het Mid delbaar onderwijs). Bezitters van het H-diploma kunnen worden ingeschreven voor een aanvullen de opleiding voor het M-diploma en omge keerd. De eindexamens worden volgens lande lijke normen afgenomen onder Rijktoe- zicht. Voor nadere bijzonderheden wordt ver wezen naar de betreffende advertentie in dit blad. VEENENDAAL Telefoon 2545 biedt aan: pracht wagen in goede staat zeer mooi Elke dinsdagavond 8 uur, aanvang van on ze zeer leerzame ver keerslessen toegelicht met film. Ook voor niet-leerlingen van onze Autorij- en Ver keersschool. Entree 1,- per pers. Kerkewijk 29 Telefoon 2596 GRONDVERF voor buitenwerk en GLANSVERF wit, crème, groen Sterke kwaliteit. krabbers, plamuur en stopmessen alle kleuren 1-5-10 kg bussen. Gelderland 10 Telefoon 2656 VEENENDAAL TE KOOP: VOLKSWAGEN standaard 1949 een VOLKSWAGEN standaard 1957 een VOLKSWAGEN standaard 1958 VOLKSWAGEN bestel 1954 VOLKSWAGEN bestel 1958 2-pers. banken uit auto bussen 15,per stuk. N.V.Wed L. N. de Haas V.W.-DEALER Kerkewijk 87 - Veenendaal Telefoon 2845 SPECIALE VAKANTIE AANBIEDING een juweel van een naadloze AR WA kous in de moderne tinten slecht 2,45 restanten met naad maat Sl/2, 9 en 9^2 slechts 1,98 ALLEENVERKOOP Hoofdstraat 66a, Tel. 2976 VOOR EEN NET MEISJE HEBBEN WIJ als winkelmeisje en voor lichte admini- stratieve werkzaamheden. !Zij die er iets voor voelt, kan zich aan- melden bij: KERKEWIJK 37 VEENENDAAL Hoofdstraat Veenendaal Alleen bij Anton Achterberg Zeer mooie dessins. Veenendaal Telefoon 2091 Voor VEENENDAAL, ARNHEM. AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal Tel. 3068 gekleurd, 6 stuks flinke maat 3 stuks pastelkleuren 6 stuks pastel en gebloemd

De Vallei | 1960 | | pagina 5