Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 90 geslaagden van de Chr* Technische School ontvingen hun diploma MULDER MELIS OPTIEK Sportevenementen vielen grandioos in het water Legertje onderzoekers naar Himalaya ELST EDERVEEN Acht films op de Cefa-show in Veenendaal Expeditie naar grotten van Pierre Saint-Martin SCHERPENZEEL RHENEN In Renswoude eerste klas vakaiitiecentrum RENSWOUDE Uitverkoop OUNDERBRILLEN 34e jaargang WOENSDAG 13 JULI 1960 Nr. 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN 50 jaar huwelijkstrouw Hillary-expeditie op zoek naar de sneeuwmens 268 kinderen deden examen voor schoolzwemmen Spaanse en Franse deskundigen op zoek naarwater Wandelsport: Successen voor S.S.S. Vijf jubilarissen tegelijk gehuldigd T Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag: en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In de eerste plaats dankbaar was de stemming by de aanwezigen, die vrijdag avond j.l. ,,'t Trefpunt" tot de laatste plaats bevolkten tydens de uitreiking van de diploma's aan leerlingen van de Chr. Technische school - de „Talmaschool" - te Veenendaal. De heer S. Kroesbergen, die by verhindering van de voorzitter, de heer H. G. Hey, de bijeenkomst opende, bracht deze dankbaarheid onder woorden. Natuur lijk bestaat er dankbaarheid by ouders en leerlingen voor het behalen van het diploma, maar daarenboven by allen toch wel voor het feit, dat in Veenendaal een technische school is, die het predikaat „christelijk" mag dragen. Een school, waarvan de heer C. Goote, aldus de heer Kroesbergen, de eerste-steenlegger is geweest. Hy heeft de eerste stappen gedaan om in Veenendaal een christelijke technische school te krijgen. Het heeft hem veel werk gekost, maar dit is be kroond. Naast een felicitatie aan het adres van de leerlingen van dag- en avond school stipte de heer Kroesbergen nog enkele punten aan van de slotavond van de vormingsweek in Nunspeet ,die het bestuur j.l. donderdagavond had mogen meemaken. Hiervóór was de bijeenkomst geopend met het zingen van vers 10 van psalm 68, terwijl de heer Kroesbergen in ge bed voorging. De directeur der school, de heer C. Th. H. Kroes, wenste de geslaagden en hun ouders geluk. Die geslaagden, dat waren 70 leerlingen van de dagschool (machinebankwerken en timmeren), 14 leerlingen van de driejarige avond cursus alg. textieltechniek en 6 leer lingen van de tweejarige avondcursus wol- en katoenspinnen. Voor de eerste maal in de geschie denis waren er geslaagden van de avondcursus katoen- en wolspinnen. Temeer een belangrijk feit, als men weet, dat dit ook de eerste maal was in het westen van het land. Deze cur sisten hadden bewezen, dat men vol moest houden,, omdat uiteindelijk van de 47 leerlingen, die de begincursus aanvingen er zes waren overgebleven aan wie het eindgetuigschrift kon wor den uitgereikt. Dezen hadden er dan ook vijf jaar studeren op zitten. Als beloning voor dit werk hebben de be drijven, waar deze geslaagden werken, een tweedaagse trip door de Ardennen in het vooruitzicht gesteld. De geslaagden van de driejarige cur sus alg. textieltechniek werden door de heer Kroes aangespoord om verder te gaan met de vervolgcursus en het voor beeld van de zes geslaagden te volgen. Een woord van dank werd ook ge sproken aan het adres van de bedrij ven voor het betalen van de lesgelden voor deze cursisten. Zich richtend tot de geslaagden van de dagschool, zei de heer Kroes o.a.: Je hebt de felicitaties en wellicht ook de beloningen in ontvangst genomen. Maar aan de andere kant kan men zich afvragen: heb je deze beloning wel zelf verdiend? Waren het niet veeleer je ouders, die hier recht op hadden? Beloon hen daarom op jullie beurt met je liefde en dankbaarheid en met iets dat je van je eerste zelfverdiende zakgeld hebt gekocht. Dit zal meer worden gewaardeerd dan de meest kostbare geschenken. Tenslotte zei de heer Kroes nog het een en ander over de geestelijke vor ming van de jongens op de school en na het verlaten van de school. In de eerste plaats wordt in dit ver band de z.g. vormingsweek gehouden aan het einde van de cursus. Dit jaar FIETSPUZZLERIT VAN GEMEENTEPERSONEEL Het was een leuke rit, die de heren Van Huissteden en De Waal hadden uitgezet voor de leden van de personeelsvereni ging van de gemeente Veenendaal. Daar naast viel er veel te genieten, want het parcours ging door een bosrijke omgeving onder gunstige weersomstandigheden. De lengte van de rit was 15 km. Met de prijzen gingen strijken: 1. de heren Slieker en v. d. Gaast, 0 straf- punten. 2. de heer en mevr. Reinders, 0 strafpunten. 3. de heer en mevr. Te Paske, 0 strafpunten. De meeste strafpunten had het koppel, de heer Brederveld en zoon, n.l. 102. Zij kregen een poedelprijs, evenals mej. Van Hees en de heer Anbeek, die 81 straf punten vergaarden. De prijzen bestonden uit nuttige ge bruiksvoorwerpen. GESLAAGD De heer G. A. Kuijlenburg alhier slaag de voor het te Hilversum gehouden exa men Handelskennis l.o. PUZZELRITTEN VAN „SPARTA" De Gymnastiekvereniging „Sparta" gaat puzzelritten houden. Woensdagavond a.s. voor de dames en heren. Start om 7 uur vanaf de nieuwe zaal achter de Kon. Juli- anaschool. Donderdagmiddag a.s. voor de jongens- en meises-adspiranten. Deze starten om half vijf van de zaal aan de JG Sand- brinkstraat. In verband met de vakanties zullen tot nader aankondiging geen lessen van de gymnastiekver. „Sparta" worden gehou den. HERMAN VAN DER HORST TERUG IN NEDERLAND De cineast Her man van der Horst, die met zijn film „Faja Lobbi" op het Berlijns filmfesti val is onderscheiden met de Gouden Beer" en zijn echtgenote zijn woens dagavond op de luchthaven Schiphol teruggekeerd. Op de foto ziet men het echtpaar te midden van de Kota-mis- sie en de Haarlemse bloemenmeisjes. KERKE WIJK IW-TE1.5000-VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America verbleef men hiervoor vier dagen in Nunspeet. Anderzijds worden de leerlingen na het verlaten van de school tegenwoor dig - en anders dan vroeger - ook maar niet zo in de bedrijven losgelaten. De opleiding wordt voortgezet door mid del van het z.g. leerlingenstelsel. De ontwikkeling van de jongens wordt in de bedrijven door leermeesters geleid. In dit verband is ook het vormings werk nodig. Hierin kunnen gezamen lijk de problemen, die in de maat schappij naar voren komen, worden bepraat. Het leerplan van de school biedt hiervoor geen gelegenheid. De vorig jaar genomen proef met een vor mingsweek heeft dermate resultaten afgeworpen, dat het dit jaar weer is gedaan. De heer Kroes besloot met de wens, dat de geslaagden met dankbaarheid aan de schooltijd op de Chr. technische school zouden terugdenken en dat zij de naam van deze school zowel in als buiten Veenendaal zouden hooghouden. Tijdens de bijeenkomst werd afscheid van de schildersleraar, de heer Gorter, die een gelijke benoeming te Zeist heeft aanvaard. Van bestuur en leraren ont ving hij geschenken. Na de uitreiking der getuigschriften werden tot besluit woorden van dank gesproken tot het bestuur en de leraren door de vader van één der geslaagden en een geslaagde. (Zie verder 2e blad) Het echtpaar P. Bor-Bouman, wo nende aan het Panhuis nr. 49, hoopt op 24 juli a.s. het 50-jarige huwelijksfeest te vieren. Uit dit huwelijk zijn geboren 3 kin deren en 9 kleinkinderen. De bruid, die 71 jaar is en de bruidegom, die 73 jaar is, mogen zich beiden nog verheugen in een goede gezondheid. Aan belangstelling zal het bruids paar op deze heuglijke dag geen ge brek hebben. Het heeft de organisatoren van de grote demonstratie van de gymnastiekvereni ging „Sparta" en die van de schoolsport dag dit jaar niet meegezeten. Waren beide evenementen reeds een keer uitgesteld tot vrydag j.l., op deze dag was het in het geheel niet mogelijk om iets in de open lucht tot stand te brengen. Aanvankelijk leek het er op, dat de schoolsportdag nog door kon gaan, maar nauwelijks waren de leerlingen met de verschillende onderdelen gestart of het begon te stortregenen. Men gaf de moed nog niet op en van 2 tot 3 uur werd ge wacht in de hoop dat het nog droog zou worden. Het was echter een bui, die de gehele dag zou duren en naarmate de tijd vorderde werd de toestand dermate triest, dat men zich genoodzaakt zag de kinde ren naar huis te sturen. Geen prettig besluit voor de kinderen, maar er was geen andere mogelijkheid. Het merendeel van de kinderen en onder wijzend personeel was op dat moment reeds doornat. Het is nog niet bekend wanneer deze sportdag nu zal worden gehouden. In ie der geval niet de eerste weken, in ver band met de vakanties. Sparta", dat in de avonduren zou de- uitvoering zou aanvangen was het de lei ding van de gymnastiekvereniging duide lijk, dat de manifestatie niet zou kunnen doorgaan. Spijtig voor Sparta-leden en publiek is, dat de uitvoering dit jaar niet meer gehouden kan worden, met het oog op de vakanties. WANDELSPORT J.l. zaterdag 9 juli werden, onder gunstig wandelweer, door de wandel sportver. Wittevrouwen te Utrecht, on der auspiciën van de NWB/SGWB wan deltochten georganiseerd met de af standen 12, 18 en 25 km, waarvan de start plaats vond in Groenekan. Daaraan werd deelgenomen door vele verenigingen vanuit Utrecht en omgeving. Zo werd dan ook deelgeno men doov enkele Veeneodaalse wandel verenigingen. Onze plaatselijke ver eniging SSS behaalde op de afstand van 18 km de 2e prijs. In Amersfoort werd op die dag een lange afstandstocht georganiseerd van 70 km, waarvan de start om 7 uur des morgens plaats had. Hieraan werd o.m. deelgenomen door een Veenendaalse monstreren op het terrein van de voet- wandelaar en leider van bovengenoem- balvereniging „Veenendaal" hoefde in het I de vereniging (de heer J. Roodbeen), geheel niet „uit te rukken". Reeds ver welke tocht door hem met succes werd voor het tijdstip waarop de openlucht-1 volbracht. PARIJS, „Ik wil deze keer met een leger- achtervolging in te zetten. tje specialisten het Himalaya-gebergte af speuren, want ik ben er zeker van dat de sneeuwmens bestaat. We hopen hem le vend te kunnen vangen en zo dit mocht mislukken dan toch zeker foto's en films van het monster te kunnen maken." Aldus Sir Edmund Hillary, de grote over winnaar van de Everest, die te Parys arri veerde om contacten op te nemen met an dere Himalaya-specialisten. Hy zal enige dagen in de Franse hoofdstad blijven en daarna doorreizen naar Grenable en Cha- monix. GEEN MENS Hoe hij erin denkt te slagen de gevrees de Yéti levend in handen te krijgen? „Onze expeditie wordt uitgerust met bij zondere geweren. Ze hebben een draag wijdte van meer dan honderd meter, maar inplaats van met kogels schieten ze in jectienaalden af met verdovende middelen. We hopen, dat we op deze wijze het mon ster kunnen bedwelmen en levend in han den kunnen krijgen." Sir Hillary vertelde voorts, dat er in het hooggebergte op twaalf strategische plaat sen automatische camera's zullen worden opgesteld om de sneeuwmens te filmen, indien hij ergens verschijnt. Deze camera's geven ook weer automatisch een bood schap door naar de basis, waar de man schappen dag en nacht gereed staan om de Sir Hillary gelooft overigens niet, dat de sneeuwmens, waarover al zoveel te doen is geweest, inderdaad een menselijk wezen is van buitengewone afmetingen. Hij gelooft evenmin in de verklaringen, dat het monster half mens, half dier zou zijn. Volgens hem is het een onbekend reusachtig groot dier, waarvan er meer dere exemplaren leven. Het zou zich uit sluitend verplaatsen tijdens de duisternis. De operaties zullen plaats vinden in het onafhankelijke Nepal. De autoriteiten van het land hebben al verklaard, dat Sir Hil lary onder geen voorwaarde het monster mag uitvoeren. Indien het gevonden wordt moet het ter beschikking worden gesteld van de Nepalse regering, die later een be slissing zal nemen. Begin september zal deze grootste expe ditie in de Himalaya aankomen. Deelne mers zijn zeventien beroemde klimmers, twintig sherpa's en 600 helpers. Vijf der klimmers zijn Britten, zeven komen uit Nieuw-Zeeland en vijf uit de U.S.A. Hil lary hoopt, dat zich nog twee Franse al pinisten bij hem zullen aansluiten. De expeditie zal negen maanden in het hooggebergte blijven en onder meer ook onderzoeken hoe het menselijke organisme zich houdt tijdens een langdurig verblijf op zeer grote hoogte. Daartoe zullen zich zes mannen installeren op 6050 meter. Als de regen geen spelbreker was ge weest zou het vrydag j.l. de gehele dag sport zijn geweest, wat In Veenendaal de klok sloeg, 's Morgens schoolzwemmen in „Bergbad", 's middags schoolsportdag en 's avonds uitvoering van „Sparta". Het enige, wat wel doorgang kon vinden en waar toch het meeste water aan te pas kwam was het diploma-zwemmen van de schoolkinderen. Hoewel het in feite exa mens zijn en dus de zenuwen een woord je kunnen meespreken is dit uitgegroeid tot een jaarlijks weerkerend festijn voor de schooljeugd, tevens een waardige af sluiting van het wekelijkse schoolzwem men. Dit jaar traden in „Bergbad" 268 deel nemers aan, die examen deden voor één der schoolzwem-diploma's n.l. A (zwem- proef), B geoefend zwemmer), C zwem diploma I). De examens werden georganiseerd door de commissie voor Ce lichamelijke op voeding in de gemeente Veenendaal en stonden onder leiding van de consulent voor de lichamelijke opvoeding, de heer L. J. M. Heugen. Voor het diploma A slaagden 145 kan didaten, voor het diploma B 83 en voor het C-diploma 11. 29 legden een onvol doende examen af en kregen dus geen diploma. De gemeente Venendaal had weer ge zorgd voor een ijsje voor alle deelnemers. Jongens en meisjes springen gekleed te water. Dit gekleed zwemmen behoort tot een onderdeel van het examen schoolzwemmen, j.l. vrydag gehouden in het Bergbad. ORANJE-WIT GAF GOEDE DEMONSTRATIE Na eerst een mars door het dorp ge maakt te hebben met medewerking van de Elsterse muziekvereniging „Cres cendo", waarbij men niet aan belang stelling had te klagen, gaf de sport vereniging „Oranje-Wit" een goede uitvoering. Voor deze demonstratie was een ruime belangstelling, ook de burgemeester en zijn echtgenote wa ren op het o.l. schoolplein om de ver schillende oefeningen van de gymnas ten gade te slaan. Jammer was dat de gymnastiekver eniging „Sparta", die aan de demon stratie zou meewerken verstek moest laten gaan. Maar toch konden de lief hebbers van turndemonstraties genie ten van het vele wat zij te zien kregen. De gymnasten kregen dan ook me nig open doekje. De leiding van het geheel beruste bij mej. R. Kelderman. VRACHTAUTO BOTSTE TEGEN PERSONENWAGEN De heer R. melkrijder te Ederveen kwam vrijdagmiddag met zijn vrachtauto vanaf het erf van zijn woning rijden over een uitrit. Hij zag daarbij niet dat op de Brink- landerweg een personenauto naderde be stuurd door de heer van V. uit Scherpen zeel, zodat een botsing volgde. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar er ontstond behoorlijke mate riële schade, vooral aan de kleine per sonenauto. Aan de afdeling Veenendaal van de Chr. Film Actie (Cefa) is de eer te beurt gevallen om als gastheer op te treden tijdens de jaarlijkse filmshow van de lan delijke Cefa. Tijdens deze show, die twee dagen duurt, worden nieuwe films van de Cefa vertoond, die het komende seizoen in de roulatie zullen worden gebracht. Afdelingsbesturen krijgen dan de gelegenheid deze films voor hun afdeling te bestellen. De show werd gehouden in het gebouw Er wordt door de Cefa naar gestreefd „Eltheto" aan de Fluiterstraat en de iets verantwoords te brengen en tevens hoofdbestuurders en afdelingsbestuurders I een Evangelisch getuigenis, aldus de heer De Spaanse federatie van speleologen zal in samenwerking met de universi teit van Madrid opnieuw een onderzoek instellen naar de gevreesde putten van Pierre Saint-Martin. Men herinnert zich, dat de grotten en spelonken van Pierre Saint-Martin, in de Frans-Spaanse grensstreek, sterk de aandacht trokken in 1952 toen daarin de bekende onderzoeker Loubens om het leven kwam. van het Provinciaal Verband Midden-Ne derland werden daar ontvangen door de voorzitter van de Veenendaalse Cefa, de heer J. C. Griffioen. Met voldoeing, want men kon de gasten welkom heten in een gezellig ingerichte zaal met een ideaal filmdoek en projectie apparaat, dat de Veenendaalse afdeling sinds kort haar eigendom kan noemen en waarmee een lang gekoesterde wens in vervulling is gegaan. Uit het gesprokene tijdens de show bleek, dat het Veenendaal is geweest, dat tien jaar geleden dé grote stoot heeft ge geven voor de toen nog zeer jonge Cefa. We waren toen nog armlastig en ar moedig, zo zei de heer Boon namens het hoofdbestuur, maar na de vertoning van de enige Cefa-film die toen in omloop was, n.l. „Het Woord" van Kaj Munk, ver trokken we uit Veenendaal met 1.400, Veel was er in die tien jaar volgens de heer Boon veranderd. De waardering voor werk en materieel is belangrijk gestegen. De tien jaar geleden gewaagde sprong, die toen wel eens een sprong in het duis ter is genoemd, is gebleken een geloofs- sprong geweest te zijn. Hiertoe nemen ze een geprefabriceerde woning mee. Hillary wil nu eveneens po gen om de Makulu (8400 m.) te beklimmen zonder masker. Er staat nog een hogere top op het programma, die Hillary nog niet wil noemen. De hele expeditie wordt gefinancierd door een Amerikaanse onder neming. Boon, die tenslotte de afdeling Veenen daal feliciteerde met de nieuwe appara tuur en - reeds bij voorbaat - met het nieuwe meubilair, waarmee „Eltheto" zal worden verrijkt. De goed vertegenwoordigde afdelings besturen konden zich hierna zetten voor het bekijken van maar liefst 8 complete films. Vrijdagmiddag werden gedraaid: „Ge luidsbarrière" en „Komt U na de eerste" en vrijdagavond „The Winslow boy" en „Dertien ezels". Voor zaterdagmiddag was het programma: „Rivalen in de zesdaagse" en „The lady with the lamp", terwijl za terdagavond tot besluit „Odette" en „Avontuur in de Pacific" werden ver toond. Zaterdag j.l. heeft onze plaatsgenoot J. Roodbeen, leider van de Veenen daalse wandelsportvereniging S. S. S., met succes deelgenomen aan een mon ster-wandeltocht te Amersfoort over een afstand van 70 km. 's Morgens om zeven uur ging deze Veenendaalse wan delaar reeds van start. De club van de heer Roodbeen liep die dag in de om geving van Utrecht over een afstand van 18 km. Deze wandeltocht werd ge organiseerd door de Utrechtse wandel sportvereniging „Wittevrouwen" met de start in Groenekan. S.S.S. behaalde een tweede prijs. In 1950 begon de geschiedenis van Pierre Saint-Martin: een vlucht vogels wees Bepineux de weg naar de ingang. Het volgende jaar daalde de Belg Max Cosyns met vier van zijn mannen af in het binnenste der aarde via een ver ticale gang van 400 meter hoogte. Hier kampeerden ze. In drie dagen drongen ze door tot op een diepte van 750 meter, waar ze onder meer een rivier ontdek ten metgroot debiet. Ze troffen voorts gigantische zalen aan, van 180 meter hoogte, 200 meter lengte en 250 meter breedte. Welke onbekende mogelijk heden verborgen hier de ingewanden der aarde? Vanaf dit ogenblik was de verbeeldingskracht van tientallen spe leologen op Pierre Saint-Martin ge richt. In 1952 werd het onderzoek met meer mannen en betere hulpmiddelen voortgezet. Tot hen behoorde Loubens. Doordat een koord brak stortte hij veertig meter dieper neer. Men deed alles om hem te redden. Met gespan nen aandacht volgde de hele wereld de operaties. Drie dagen later kwam het tragische bericht. Hij was in het binnenste der aarde overleden. Zijn lichaam werd ter plaatse voorlopig be graven maar in 1953 poogde men tever geefs de stoffelijke resten boven te brengen. In 1954 slaagde de bekende José Bi- degain erin. De moeilijkheden welke de expeditie had te overwinnen zijn nauwelijks te beschrijven, maar speleologen laten elkaar nooit in de steek. De Spaanse politie sloot toen de toegang om verdere ongelukken te voorkomen. Maar de onderwereld van Pierre Saint-Martin bleef aan beide zijden van de Pyreneën op de fantasie werken. Welke gigantische mogelijkheden openden de natuurlijke ijskasten hier niet? Welke grondstoffen lagen er misschien voor het oprapen? Ook droomden de Fransen en de Spanjaarden er van de onderaardse RIJWIELTOCHT VOOR JONGENS Jaarlijks wordt door jeugdbaldadig- heid miljoenen schade veroorzaakt. In het kader van de jeugdbaldadigheids- bestrijding, is men te Haarlem, sedert 1955, door onderlinge samenwerking, tussen verscheidene gemeentelijke in stanties, o.a. politie en de gemeentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding de jeugd en de sportzaken, gekomen tot het organiseren van een rijwiel- tocht voor jongens, te houden in de zomervakantie. Deze rijwieltocht, die zowel een toeristisch als een sportief karakter draagt, geniet bekendheid on der de naam .Haarlemse muggenronde' Het doel van deze rijwieltocht is: De bestrijding van de jeugdbaldadaig- heid in het algemeen en het verschaf fen van een week gezonde, sportieve ontspanning aan die jongens, die door hun gedrag of optreden op straat, daar voor in aanmerking komen. De deel nemer moet de leeftijd van 13 jaar hebben bereikt en niet ouder zijn dan 15 jaar. Gedurende een bepaalde periode mag de deelnemer niet met de politie in aanraking zijn geweest voor een of an der strafbaar delikt en moet op school en thuis zijn gedrag ook goed zijn. Natuurlijk kan en mag niet verwacht worden dat hiermede de gehele jeugd- baldadigheid bedwongen kan worden, doch wij menen, dat met het organi seren van een dergelijk jeugdevene- ment een stap in de goede richting ge daan wordt en kan misschien andere gemeenten tot voorbeeld strekken. De deelnemers van de „Haarlemse Mug genronde" rijden hun 5e etappe op vrij dag 22 juli a.s. Epen-Nijmegen-Scher- penzeel. Arriveren omstreeks half zeven te Scherpenzeel en overnachten in ten ten op het terrein aan de Prinses Mar grietlaan. Op zaterdag 23 juli wordt om pl.m. 9.15 uur vertrokken voor de zesde en laatste etappe Scherpenzeel- Haarlem. Voor het begin van de rij wieltocht worden de jongens doorge licht, gekeurd en gewogen en na af loop evenzo, waaruit kan blijken of de gehele tocht hun lichamelijk iets heeft aangedaan. Ook de rijwielen van de deelnemers worden door monteurs ge keurd en na goedkeuring van een stem pel voorzien. rivier, die een debiet moet hebben tien kubieke meter per seconde aan te wen den voor de bevloeiing van de val leien, die geteisterd worden door droogte. Deze laatste kwestie heeft tenslotte de doorslag gegeven. Op verzoek van de Spaanse federatie en op verzoek van zeven professoren van de universi teit van Madrid gaf de Spaanse re gering tenslotte toestemming de toe gang weer te openen en een nieuwe expeditie uit te rusten. Deze zal nu plaats vinden van 11 tot 30 juli Een honderdtal speleologen zal er aan deelnemen want men wil behalve de putten van Pierre Saint-Martin ook de omgeving afspeuren. De hele opera tie staat onder leiding van professor Penuela. Intussen heeft ook de E.D.F. (Franse energiebedrijven) te kennen gegegven belangstelling te hebben voor de on deraardse rivier, omdat ze in Sainte- Angrace een elektrische centrale wil bouwen. In verband hiermee zal men ook nog moeten uitmeten in hoeverre de onder wereld van Pierre Saint-Martin Frans of Spaans bezit is. Vijf Fransen speleologen zijn door de universiteit van Madrid uitgenodigd deel te nemen aan de expeditie Pierre Saint-Martin, waaronder José Bidegain die het eerst zal afdalen. In de nog vry „jonge" metaalwarenfa- briek „Pako" te Rhenen vond maandag- j middag een gelijktijdige huldiging plaats I van niet minder dan vijf jubilarissen, die I allen gedurende 12x/2 jaar onafgebroken in dienst waren. Voor deze feestelijke ge legenheid waren de jubilerende werkne mers per auto naar de fabriek gebracht, in gezelschap van hun echtgenoten. Het waren de heren K.H.A. Limbeek, vertegenwoordiger, J. D. Struycken, slij per-polijster, F. Drost, haker, A. Brink man, magazijnchef en J. G. van Ingen, soldeer-lasser. In tegenwoordigheid van het voltallig personeel sprak de eigenaar directeur van de fabriek do heer B. Drost in hartelijke bewoordingen de koperen ju- bilarisen toe. Hij prees zijn werknemers om hun grote trouw en plichtsbetrachting en memoreerde daarbij tevens, dat in de twintig jaren van bestaan van zijn fa briek geen aanleiding was geweest tot pes simisme. Het geschenk voor alle jubilaris sen bestond uit een prachtige centrifuge. De dames waren hiermee bijzonder in hun nopjes. Bovendien mochten zij nog een bloemenhulde in ontvangst nemen, terwijl de heren sigaren en sigaretten kregen aan geboden. Ook de bedrijfsleider, de heer J. Buying, bood met een kort toespraakje de gelukwensen aan. Een nieuwtje is nog, dat de „Pako" aan merkelijk gaat uitbreiden, door onder de fabriek ongeveer 2000 m2 sousterrainruim- te in gebruik te nemen. Hier wordt het zogenaamde zware machinepark geplaatst, terwijl op de thans in gebruik zijnde bo venverdieping reorganisaties worden door gevoerd. Hier worden dot kantoren ver- Sinds korte tyd is Renswoude een va kantiecentrum ryk, dat met de modernste in ons land kan wedijveren. Dit vakantie oord, genaamd „De Kweek", ligt op ge ringe afstand van de Dorpsstraat, tegen over het Kasteel Renswoude en is eigen dom van de heer E. Zweers. Thans staan daar op een uitgestrekt terrein reeds een zestal zomerhuisjes, die geheel naar de eisen des tyds zijn ingericht. Onder meer zyn ze voorzien van warm en koud stro mend water, een douchecel en een water closet. Het tussenliggende terrein is beplant met verschillende soorten heesters en bo men, terwijl het geheel wordt omzoomd door bestaand struikgewas. Voor vakan tiegasten, die een rustige en natuurrijke omgeving wensen, gecombineerd met het nodige comfort, is dit complex derhalve een ideaal vakantie-verblijf. Aangezien Renswoude bovendien in het centrum van het land is gelegen en kan bogen op goede busverbindingen, kunnen van daaruit in alle richtingen uitstapjes worden onder nomen. De plannen van de heer Zweers om tot stichting van dit vakantie-centrum te ko men, dateren reeds vanaf 1957. Omdat te voren een groot aantal formaliteiten moest worden vervuld, heeft de voorbereiding de nodige tijd in beslag genomen. Ambte lijke molens malen bovendien niet snel, en ondanks de volledige medewerking van het gemeentebestuur, is met het geheel van voorbereidende maatregelen 2V2 jaar heengegaan. Het gehele vakantiecentrum, ontworpen met medewerking van architect A. H. Nes, heeft een oppervlakte van ongeveer 4 ha en biedt ruimte voor de bouw van 24 zo merhuisjes, met een cantine en kampwin kel. De 6 huisjes, die thans gereed zijn, konden gedurende de maanden juli en augustus reeds volledig worden verhuurd en gezien deze belangstelling, zal dit cen trum in de komende jaren ongetwijfeld nog de nodige uitbreiding ondergaan. Wanneer het geheel echter voltooid zal zijn, is nu nog moeilijk te zeggen, aange zien dit afhankelijk is van verschillende bijkomende omstandigheden. Wij willen de her Zweers gaarne onze gelukwensen met het ontplooide initiatief aanbieden en hem met dit vakantie-cen trum het verwachtte succes toewensen. Voor Renswoude betekent deze vesti ging een toeneming van het vreemdelin gen-verkeer, hetgeen de gehele gemeen schap ten goede kan komen. Voorts zal met een voortdurende groei van het aan tal vakantiegasten rekening moeten wor den gehouden. DODELIJK ONGEVAL Zaterdagochtend heeft op de Utrechtse- weg te Renswoude een zeer noodlottig ongeval plaats gehad, dat aan de 22-jarige W. Veldhuizen het leven heeft gekost. De heer V. reed, alleen in een volkswagen ge zeten, in de richting Scherpenzeel en is ter hoogte van hotel De Dennen door on bekende oorzaak plotseling tegen een boom gereden. Hij werd toen uit de auto geslingerd en moet daarbij op slag zijn gedood. Dokter ter Velde stelde bij dit tragisch ongeval een geneeskundig onder de plaatst en verbouwd naar de voorkant van de fabriek, met cantines en schaftlokalen, expeditiruimten en pakkamers. De „Pako" Rhenen biedt thans werkgelegenheid aan 80 man, in 1945 begonnen met 13 werkne mers. De fabriek exporteert naar Zuid- Afrika, Canada, Zweden, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk en België en Luxem burg. 'n Magisch woord is uitverkoop Waar elkeen graag op koopjes loopt Is 't vaak 't gesprek reeds van de dag Reeds voor de uitverkoop beginnen [mag Valt de inhoud van de portemonnee U tegen de uitverkoop nog al mee? Ik hoop het maar want 't blijft een feit Wie koopt, raakt toch z'n centen kwijt 'k Weet niet, of ik het mij verbeeld Doch de meningen zijn vaak verdeeld Sommigen voelen er niets voor Maar de uitverkopen gaan toch door Wie zou niet voor uitverkopen roezen (Grote advertenties kan men lezen) Men biedt u van alles, spotgoedkoop Kijk maar rustig, voor u binnenloopt Tijdens de uitverkoop denk ik vaak zo Wel krijgt men alles niet kadoo Maar 't scheelt vaak heel wat in de [prys Wat ieder past: voor elk 't bewijs Dat, zodra de uitverkoop begint Elk wel wat van zijn gading vindt Gaat u rustig de etalages kijken Dan zal u vast en zeker blijken Dat er veel koopjes zijn te halen Veel kopen en niet veel betalen Tot slot wens ik leveranciers en klant Heel veel succes in dit verband J. M. zoek in, hetgeen echter niet meer mocht baten. De auto werd zwaar beschadigd en moest door een kraanwagen worden weg gesleept. De plaatselijke rijkspolitie, als mede de rijks-verkeerspolitie heeft naar de oorzaak van dit ongeluk een onder zoek ingesteld. GEMEENTE-ARCHITECT MET VAKANTIE De gemeente-architect van Renswoude, de heer A. H. Nes, is thans met vakantie gegaan. In verband hiermede zal hij op vrijdag, 15 juli a.s. geen spreekuur houden in het gemeentehuis. v v OOK IN DE GROOTSTE SORTERING: mmmê tm nnvipi/

De Vallei | 1960 | | pagina 1