Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 750 tippelaars verwacht bij 2e Veenendaalse jeugdvierdaagse De Wereld van WEEK-tot-WEEK «Sr- De eerste week van het kindervakantiewerk WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Gemeentewerken bestrijdt ratten met effectieve middelen DE TOEKOMST VAN DE KONGO-BELGEN Morgenavond in „Bergbad'* Ritmeester waterpolotournooi ACHTERBERG AMERONGEN RENSWOUDE Firma J. F. TAK 34e jaargang VRIJDAG 15 JULI 1960 Nr. 56 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Gezellig winkelen in uw vakantie Bezoekt Veenendaal in uw va- kantic. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zyn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Veenendaalse duif leverde internationale prestatie VAKANTIEREGELING MELKHANDELAREN Hij is 20,00 waard 2 AS 649015 BAKKERS MET VAKANTIE Bloembak is geen rijwiel stalling Burgemeester Bakker reikt prijzen uit WEKKERS Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Voor de vakantie ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDOLIE BADMUTSEN BADTASSEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Van dinsdag 2 tot en met vrijdag 5 augustus a.s. wordt in Veenendaal voor de tweede maal een Jeugdvierdaagse gehouden, onder auspiciën van de Ned. Chr. Wandelbond. Veenendaal is een plaats waar de wandelsport, vooral in de laatste jaren, veel opgang heeft gemaakt en thans een voorname plaats inneemt. Niet ten onrechte. De omgeving van Veenendaal lokt immers steeds tot tochten in de prachtige natuur. Was het aantal deelnemers vorig jaar rond 550, dit jaar verwachten de orga nisatoren rond 750 meisjes en jongens vier dagen achtereen aan de start. Jeugdige wandelaars uit Veenendaal en de wijde omgeving, waarvan er reeds verschil lende- uit diverse plaatsen in ons land - hebben ingeschreven. Toch moet deze vierdaagse het voornamelijk hebben van jonge tippelaars uit de eigen plaats. Vanzelfsprekend vergt deze vierdaag- Veenendaal kunnen inschrijven tot za- se veel voorbereidend werk, dat wordt terdag 23 juli a.s. Deze opgaven moeten verricht door een comité, waarin vele bekende Veenendalers zitting hebben. Dit comité heeft een programmaboekje uitgegeven, dat er zijn mag. Er staan o.a. voorwoorden in van wethouder N. van Kuijk, inspecteur W. C. H. Dekker van de Veenendaalse gemeentepolitie en de bondsvoorzitter van de NCWB. Er zal 's middags worden gewandeld en rondom dit wandelfestijn is een attractief programma opgesteld, dat in haakt op het ochtendprogramma van het Veenendaalse jeugdwerk. In de avonduren is er film, een ge varieerde avond met muziek, imitatie en goochelen, een kampvuur met ver telling en optreden van de Hollandia- zangeresjes. De laatste middag - vrijdagmiddag - wordt er laat gestart, in verband met de intocht van de wandelaars in Vee nendaal. Hieraan zullen verschillende muziekkorpsen medewerking verlenen. De start vindt iedere dag plaats vanuit de garage van de firma G. J. v. Schoon hoven aan de Industrielaan, terwijl de leiding van de vierdaagse zetelt in het jeugdgebouw „De Instuif". De afstanden bedragen: 10 km voor groepen en individuelen van 6 t/m 10 jaar; 15 km voor groepen en individuelen van 11 t/m 14 jaar; 18 km voor groepen en individuelen van 15 t/m 18 jaar. De inschrijving kan geschieden bij de secretaris, de heer G. Wijnmalen, Bea- trixstraat 15, Veenendaal en verder op maandagavond 18 juli om 7.30 uur en zaterdag 23 juli om 2.30 uur, beide ke ren in het jeugdgebouw aan de Indu strielaan. Groepen en individuelen van buiten Marktdagen op zaterdag en dins- De grote wedvlucht vanaf Barcelona in Spanje heeft de Veenendaalse archi tect G. de Geit een bijzonder succes opgeleverd. Zijn duif „De Breuili" le verde de prestatie door de afstand van 1250 km af te leggen van zaterdagmor gen 9 juli om 6 uur tot zondagavond 10 juli om 6 uur en 9 minuten. Een topvlieger, die als eerste in deze omgeving arriveerde en landelijk de 8e plaats op de ranglijst inneemt. De wedvlucht vanaf Barcelona was een internationale vlucht, georganiseerd door „Curighem-Centre" te Brussel. Er namen duiven uit België, Nederland, West-Duitsland, Luxemburg, Engeland en Schotland aan deel. Men verwacht, dat de duif van de heer De Geit ook internationaal goed genoteerd zal staan. De definitieve uit slag is evenwel nog niet bekend. Uit Veenendaal vlogen nog meer dui ven mee. In totaal werden er op 2 juli j.l. 17 ingemand in het inkorfcentrum van „De Snelpost" aan de Valleistraat. Op zaterdag 9 juli om 6 uur 's morgens werden de duiven in Barcelona gelost. Na de duif van de heer De Geit arri veerden nog enkele Veenendaalse vlie gers. De heer Stuivenberg meldde zich als tweede, derde en vijfde, de heer H. L. Spies uit Veenendaal als vierde en de heer H. Ulrich als zesde. VRAAGT TIJDIG UW REIS- PAPIEREN AAN! Met het oog op de a.s. vakanties van de bedrijven wordt de aandacht er nog eens op gevestigd, dat een toeristen- kaart minstens 5 dagen- en een pas poort minstens 10 dagen vóór de reis- datum moet word enaangevraagd. Aanvragen, die later op de gemeente secretarie alhier binnenkomen (behou dens in ziekte- en sterfgevallen) wor den niet in behandeling genomen. Voor het aanvragen van een toeris- tenkaart of een paspoort moet men per soonlijk verschijnen. Een toeristenkaart is twee maanden geldig. LEDENVERGADERING VEILIG VERKEER In het bestuur van de afdeling Veenen daal van het Verbond voor Veilig Ver keer zijn 2 vacatures, nl. die van secre taris en penningmeester. Tijdens een le denvergadering zal hierin moeten wor den voorzien. Het bestuur heeft kandidaat J gesteld als secretaris, de heer L. van der Waal en als penningmeester, de heer E. C. Hopman. De vergadering zal plaats vinden op woensdag 20 juli a.s. in hotel „De Koren beurs", 's avonds om 8 uur. worden gestuurd aan de heer J. van Capelle, Middellaan 43a, Veenendaal, met vermelding van: naam, adres, leef tijd en op welke afstand men wil deel nemen. Voorts: of men in groepsver band of individueel komt en of men de jeugdvierdaagse voor de eerste- of de tweede maal loopt. De groepen van buiten worden onder gebracht in scholen, voor zover zij geen eigen kampeer- of logeergelegenheid hebben. Voor individuelen worden - tegen ver goeding van 17,logeeradressen bij particulieren gevraagd, terwijl ook een beroep wordt gedaan op personen, die als medewerker(ster) beschikbaar wil len zijn om het geheel zo goed en zo vlot mogelijk te doen verlopen. Tenslotte kan nog worden medege deeld, dat het comité er thans al zeker van is, dat de kinderen op hun tochten een aantal leuke attracties kan worden aangeboden. Hierboven zie tmen de afdeling strippery van de Streckwerkplaats „Zuid-Oost- Utrecht". A.s. woensdag vindt de officiële opening plaats. A.s. maandag gaat het kindervakantiewerk weer draaien, zoals gewoonlijk onder leiding van jcugdwerkleider A. H. van Pypen. Een groot deel van de Vee nendaalse jeugd heeft in de afgelopen zomers al met dit werk kennis gemaakt en met enthousiasme aan alle onderdelen meegedaan. Ook nu zal de schooljeugd van Veenendaal weer op allerlei manieren worden beziggehouden. Kei definKievii programma is samengesteld ca de meisjes en jongens kunnen deelnemen aan even zovele opwindende als opvoedkundige ge beurtenissen. Zoals reeds bekend werd gemaakt heeft men het werk, in verband met de vakan tiespreiding in twee delen uiteen moeten laten vallen. Er zijn thans twee - niet aaneensluitende weken - kindervakantie werk. Het jeugdwerk zal hieronder niet te lij den hebben, maar jammer is het wel, dat hierdoor het zogenaamde straatvoetbal, dat andere jaren door de Politiesportver- eniging werd georganiseerd, moest ver vallen. De tijd, dat alle kinderen tegelijk vakantie hebben is tekort geworden om deze competitie te houden. De organisa toren hopen echter, dat ook dit volgend jaar weer kan doorgaan. Het programma voor de eerste week ziet er als volgt uit: Maandag 18 juli van 2-5 uur n.m.: Grote vliegerplakwedstrijd voor jongens van 6-10 jaar, in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Dinsdag 19 juli van 9-12 uur v.m.: Opdrachtenspel voor jongens en meisjes van 6-14 jaar. Startpunt vanaf het Jeugd gebouw. Van 2-5 uur n.m.: Grote Vlie gerplakwedstrijd voor jongens van 11 - 14 jaar, in het Jeugdgebouw. Woensdag 20 juli: van 9-12 uur v.m.: Volksspelmorgen op het terrein aan de Sandbrinkstraat. Leeftijd 6-14 jaar. Vele mooie prijzen zijn beschikbaar. Van 2-4 uur n.m.: Vertelmiddag voor de kleinen, in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Leeftijd 5-8 jaar. Donderdag 21 juli van 9-12 uur v.m.: Zwemwedstrijden in het Bergbad voor jongens en meisjes van 8-14 jaar. Vrijdag 22 juli van 9-12 uur v.m.: Tafeltenniswedstrijden voor de jongens en meisjes van 10 - 14 jaar, in het Jeugdge bouw. Van 2-4 uur n.m.: Tekenwed strijd voor de meisjes en jongens van 6-9 jaar, in het Jeugdgebouw. Zaterdag 23 juli van 9-12 uur v.m.: Rolschaatswedstrijden voor jongens en VETERANENWEDSTRIJD Zaterdag a.s. 16 juli vindt er des 's avonds een voetbalwedstrijd plaats op het V'daal terrein „De Salamander" tussen de veteranen elftallen van Ede en Veenen daal. Allen zullen zich de wedstrijden tussen deze oude rivalen nog wel met veel ge noegen herinneren hetgeen weken van te voren het gesprek van de dag was. meisjes van 8-14 jaar. Start aan de oude Westersingel. Van 3-5 uur n.m.: Grote vliegerwedstrijd met de vliegers die in het begin van de week geplakt zijn, op het terrein achter de Sandbrinkstraat. Alle meisjes en jongens, die mee willen doen moeten een dagkaartje kopen, welke tegen één dubbeltje verkrijgbaar zijn bij de leiding. Deze kaartjes moeten voor ie dere dag gekoch£ worden en hierop mag men een gehele dag meedoen. Voor alle dagen zijn er verschillende kleuren kaart jes. Rest tenslotte nog één wens: twee weken mooi weer. In overleg met de vertrouwenscom missie hebben de Veenendaalse melk- handelarcn een vakantieregeling ge troffen en wel over het tijdvak van 18 juli t.m. 13 aug. Tijdens deze periode wordt wel gevent, maar niet aan huis bezorgd, hetgeen uiteraard niet geldt voor zieken en ouden van dagen. Voor de komende vier weken luidt het mclkhandelarendcvies: LET OP DE BEL, WANT DAT IS HET TEKEN DAT UW MELKMAN VOOR DE DEUR STAAT! INTREDE DS. K. v. d. POL IN LUNTEREN Ds. K. van de Pol, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier heeft een beroep naar Lunteren aangenomen. 1-Iij zal in de ze gemeente zijn intrede doen op 18 sep tember a.s. Ook de vorige week uitgegeven riks werd niet gevonden, nadat deze werd uitgegeven by Zent's Kledingmagazijnen te Veenen daal. De waarde van de nieuwe riks is nu gestegen tot 20,00 en deze draagt het nummer Indien deze op ons kantoor wordt bezorgd vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur, wordt de vin derspremie direct uitbetaald. In de afgelopen tijd zijn in verschillende straten van het „Franse Gat" opval lend veel ratten geconstateerd. Hoewel niet van een algemene plaag kon worden gesproken hebben toch meerdere bewoners van deze wijk danig last van het ongedierte ondervonden. Ook had men geen aanwijsbare oorzaak voor het euevl. Hierover heeft cte dienst van gemeentewerken zich aanvankelijk ook niet druk gemaakt, maar het kwaad onmiddellijk met krachtige hand bestreden, waar het werd geconstateerd. Inmiddels is het aantal klachten sterk afgenomen en van verontrusting hoeft geen sprake te zijn. Al kon dan niet worden gesproken van een algemene plaag, voor sommige Franse Gat bewoners was het dit wel. Op verschillende plaatsen waren de ratten zo brutaal, dat ze zich ook over dag lieten zien. Bij een bewoner van de Adr. van Ostadelaan werd in de kel der een complete kolonie aangetroffen. Op deze en dergelijke punten heeft de dienst van gemeentewerken voerplaat sen van vergiftigd voedsel aangelegd. Men heeft thans reeds van enkele zij- - - 'i Zo langzamerhand is het traditiege trouw dat alle Veenendaalse bakkers in een maand tyd3, nl. van 18 juli t.m. 15 aug. van hun vakantie gaan genie ten, terwijl de broodvoorziening toch niet wordt gestagneerd. De consument behoeft zich slechts de moeite te getroosten zyn brood af te halen op dezelfde standplaatsen en in dezelfde winkels als vorig jaar. Nog steeds z jgier veel mensen, die weinig waardering voor net werk van de dienst van gemeentewerken hebben, wat betreft het verfraaiien van de ge meente met bloemen en planten. Men vraagt zich zelfs af of deze lieden voor deze zaken wel begrip hebben, als men de botte manier van optreden ziet. Gelukkig is er geen vandalisme te melden, maar het is niettemin erg, dat velen de prachtige bloembakken, waar aan door de gemeente de uiterste zorg wordt besteed benutten alsrijwiel stalling. Op marktdagen b.v. worden helemaal rondom tegen de bloembak ken fietsen geplaatst. Het behoeft geen betoog ,dat deze bakken daarvoor niet zijn neergezet en bovendien hebben de bloemen hiervan veel te lijden. Op de foto: mej. Ans Baars uit Veenendaal die de naam „Sorry" heeft bedacht voor de ezel-pony of pony ezel, is j.l. woensdag de gast geweest van Ouwehands Dierenpark den gemeld, dat de ratten zich minder lieten zien. Als een rat van dit vergift eet wordt hij trager en gaat na vier dagen dood Het kadaver droogt uit. Met één voerplaats vangt men vele ratten tegelijk. Een rat is van nature een schrander beest en rapporteert de aanwezigheid van voedsel aan zijn kor nuiten. Op die manier komen er vele op één voerplaats af. Langs het Omleidingskanaal - waar uiteraard ook veel van dit ongedierte huist - hebben de gemeentelijke „rat tenvangers, de heren J. de Rooi en C. Diepeveen, ook voerplaatsen aangelegd. Dit in samenwerking met de afdeling Faunabeheer van de Plantenziekten- kundige Dienst in Wageningen, met welke dienst gemeentewerken nauw contact heeft. Tenslotte zij men erop gewezen, dat men niet zelf de gelegenheid moet scheppen. Brood e.d., dat voor de vogels wordt gestrooid, moet des avonds worden opgeruimd, vuilnis bakken goed afgesloten en in het algemeen geen afval achteloos open en bloot werden achtergelaten. De gemeenteraad heeft onlangs een verordening, inzake de rattenbestrijding aangenomen. Volgens deze verordening moet o.a. iedereen toestaan, dat op zijn terrein maatregelen ter bestrijding van ratten worden genomen. Met de regelmaat van een klok strijken de vliegtuigen neer op het veld by Zaventem. Uit ieder toestel stappen tientallen vrouwen en kinderen, ook vele mannen. Ze zyn van streek. Uit hun kleding en het ontbreken van bagage blykt dat ze overhaast zyn gevlucht. Hun leger groeit van duizenden tot straks tien duizenden en zeer terecht vraagt men zich in Brussel af hoe en wanneer deze nieuwe groep ontheemden zal worden opgenomen in het economische leven van het moederland. Artsen, advocaten, ambtenaren, handelsreizigers, winkeliers, kappers, bakkers, kantoorbedienden, die tot voor kort hun toekomst in zwart Afrika verzekerd waanden zyn nu genoodzaakt plotseling opnieuw te beginnen. Het is een geluk bij een ongeluk, dat onze zuiderburen geen woningnood kennen. In alle steden en dorpen staan appartementen, fabrieken, huizen, vil la's en zelfs kastelen te huur. Men kan dus alle vluchtelingen huisvesten, hoe wel moet worden gevreesd, dat door deze toevloed de toch al ondraaglijk hoge huishuren nog zullen oplopen, waarmee de ecohomie van het land voor nieuwe problemen wordt gesteld. Nu is het al zo, dat vele Belgische ar beiders een huishuur van meer dan honderd Nederl. guldens per maand moeten betalen. De tussengroep zit in de regel op huishuren van bijna het dubbele. Minder goede vooruitzichten hebben de terugkomers ten aanzien van ander werk. Voorzover ze ambtenaar zijn of tot het personeel van de grote maat schappijen behoren, bestaan er geen problemen. Anders is voor het grote leger zelfstandigen, dat nu door de negers naar huis wordt gejaagd. In vele gevallen zal het hun moeilijk val len vlug een nieuw bestaan te vinden. Er bestaat bij onze zuiderburen geen tekort aan arbeidskrachten. Men telt er ook in juli 1960 nog 130.000 werklozen. Bovendien leven de moederlandse Bel gen in de mening, dat hun uit de Kongo terugkerende Belgen geen steun nodig hebben omdat ze er warm zoudij bij zitten. In vele gevallen is dat inderdaad juist. In vele andere gevallen niet. Dui zenden zijn genoodzaakt nu hals over kop alles in de steek te laten: hun be drijf, hun woning, zelfs hun auto en hun kledingstukken. Voorzover ze hun spaarduiten niet tevoren in veiligheid hebben gebracht zullen ze ook die kwijt spelen. Het nieuwe begin zal voor deze groep uitermate moeilijk zijn en voor velen hunner is de toekomst een donker gat. In beginsel zou er voor deze men sen een taak liggen in Rhodesia en Zuid-Afrika. Maar de gruweldaden van de negers in Kongo hebben de schrik er in gebracht. Nu durven zij (voor- (Zie verder pagina 4) Morgenavond omstreeks half negen weetwagen, omdat de sfeer van dit tournooi zo de Veenendaalse Zwcmclub of zy de felbe- geheel anders is dan tijdens een normale geerde Ritmeesterbeker definitief haar be-1 competitiewedstrijd. De kans bestaat ech ter wel, dat de Veenendaalse ploeg de fi nale bereikt. Aan het tournooi nemen dit jaar deel: V.Z.C. I; De Bevers I uit Dieren; Flevo I uit Nijkerk; O.Z.V. I uit Oudewater. Als scheidsrechters zijn aangezocht de heren J. Maree uit Utrecht en W. Mosterd uit Amersfoort. Rond het bad zal een beperkt aantal zit plaatsen worden gecreëerd. Veenendaals burgemeester, de heer A. Bakker, heeft toegezegd, evenals andere jaren, na afloop de prijzen te zullen uit reiken. Het Veenendaals zevental is als volgt opgesteld: doel, Jan Bakker; achter, Ad Slotboom; Koomen en E. van de Loos- drecht; voor, Cel Slotboom; H. van de Loosdrecht en Wim van der Meer. Het tournooi begint om half zeven. zit kan noemen. Doch niet, dan nadat er vier waterpolowedstryden zijn gespeeld, waarvan elke deelnemende ploeg er twee voor zijn rekening zal moeten nemen. In de eerste ronde worden twee wed strijden gespeeld. De verliezers van deze beide wedstrijden komen na de pauze te gen elkaar uit om de derde en vierde plaats. Tot slot wordt de finale gehouden tus sen de beide winnaars van de eerste ronde. Men kan zich moeilijk aan een voor spelling omtrent de kansen van V.Z.C. VERKEERSONGEVALLEN Dinsdag vond op de Dijkstraat een aanrijding plaats tussen een tractor, bestuurd door de heer J. en de brom fietser G. De tractorbestuurder wilde links afslaan en gaf daarvan niet tijdig kennis, waardoor de juist passerende bromfietser tegen de tractor reed. De bromfiets bekwam schade en de politie maakte proces-verbaal op. Op de hoek DahliastraatPanhuis verleende de wielrijdster mevr. v. D. woensdag geen voorrang aan een van rechts komende motor, bestuurd door J. V. Het gevolg was een botsing. Dr. Rcydon constateerde een gekwetste heup bij de wielrijdster. Dezelfde dag reed de bromfietsbe stuurder Van der M. uit Rhenen op de Valleistraat tegen een plotseling de weg overstekende hond op, waardoor hij kwam te vallen en zijn voertuig ern stig werd beschadigd. Senator John Kennedy is op de natio nale conventie van de Amerikaanse Democratische Partij aangewezen als Democratisch kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap. KANDIDAAT J. P. VERKADE VAN STOLWIJK DOOR NED. HERV. KERK BEROEPEN Maandagavond j.l. werd In de Ned. Ilerv. Kerk van Achterberg een ledenver gadering gehouden, waarin met grote meerderheid van stemmen gekozen is Kandidaat J. P. Verkade van Stolwijk. De beroepen kandidaat zal woensdag 20 juli met de Hervormde gemeente kennis ko men maken. De gemeente wordt opgeroepen, zowel jong als oud, zo trouw mogelijk om half acht in de kerk te komen om kennis te maken met de Eerw. heer Verkade en echtgenote. GEBIT. Zoals men in zijn films kan zien laat de Franse komiek Fernandel graag zijn tanden zien wanneer hij lacht (grijnst), terwijl hij als hij melancholisch of kwaad kijkt een pruimemond trekt. Hij be reikt dit door er twee gebitten op na te houden: een voor ko mische en een voor tragische situaties. Qctzcruttitle v«or betere uurwerken VA. hl90 h2C^5TP*l VHNÉNPAAl !l!lll WENKBRAUW. De Franse juffrouw Odile heeft f 2000, en een gouden medaille ver diend door even naar Teheran brauwen van keizerin Farah Diba te epileren. AUTO. Bij een brand in een garage te Parijs heeft men slechts één auto kunnen red den. Het was een Charron, waarin Mistinguett vóór de oorlog 1914-T8 had gereden. KANARIE. De advokaat van New Rochelle in Amerika eist een schadevergoeding van 1000 dollars van het gemeente bestuur als schadevergoeding voor de dood van zijn kanarie. Het beestje zou, volgens zijn eigenaar, zijn gestorven aan een hartverlamming toen het schrok van het vuurwerk dat door de autoriteiten werd ont stoken op 4 juli, de Ameri kaanse nationale feestdag. TOUR. Joseph Frantz, de eerste piloot die in de eerste wereldoorlog een vijandelijk vliegtuig naar beneden schoot kan er niet genoeg van krijgen Op zijn 77ste jaar heeft hij zich een sportvliegtuigje aan geschaft om de Tour de Fran ce te maken. RAAM. Leve de vooruit gang! In Amerika worden ra men in de handel gebracht, die voorzien zijn van een thermo staat, die ervoor zorgt dat het raam automatisch open- en dichtgaat naar gelang van de weersomstandigheden. OPSTEL. Een leerling van een Franse school heeft het volgende opstel over ziekzijn ingeleverd: „Op een dag was ik ziek. De dokter is niet ge komen. Mijn ouders hebben geen geneesmiddelen gekocht. Mijn herstel duurde nul da gen." FAMILIE. Wim van Est, zo lezen we in een Franse krant, heeft behalve de vier die aan wielrennen doen nog drie broers en zeven zusters. Liever dan zondags de Tour de France te fietsen zou hij die dag thuis zijn, want dan komen al die broers en zusters bij elkaar plus de tweeënder tig neven en nichten. Aan de familiemaaltijd van zo rond vijftig personen wordt er dan zo weinig mogelijk over wiel- rijden gepraat, omdat het fa milienieuws alle tijd opeist. MAN. Moeder: „Je moet hard studeren ,dan word je een man." Jan: „En als ik niet studeer, wat wordt ik dan?" WIE ZEI DAT? „Het is gemakkelijker voor een vader om kinderen te hebben, dan voor kinderen om een vader te hebben." (Paus Johannes XXIII) VERBETERD EI. Het Franse ei van 161 gram met een omvang van 18x22 cm, waarvan we vorige keer hier melding maakten, is verslagen door een ei in het Achterhoek- se dorp Haarlo. Een kip aldaar leverde een ei af van 160 gram met een omtrek van 18Vïx23 cm. De Franse kip zocht het, getuige deze cijfers, dus toch meer in de kwaliteit, de Haar- lose in kwantiteit. WIJNTJE. De Fransen hebben met grote verontwaar diging kennis genomen van het bericht uit Londen dat de Engelsen op een tentoonstel ling 600 wijnsoorten van En gelse bodem hebben getoond, waaronder een gebrouwen uit spinazienat, een uit knollen- nat en een uit aftreksel van uien. BOEK. De zeventien leden van de programmacommissie van de Franse t.v. hebben in 1959 722 manuscripten gelezen twintig cent per bladzijde. TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING Op het kruispunt Bergweg-Jan van Zutphenweg ontstond verleden week donderdag een botsing tussen een volks wagen en een tractor. Vermoedelijk door onoplettendheid van de bestuurder van de luxe wagen, die van de richting Overberg kwam, botste deze op de aan gekoppelde wagen van een tractor die vanaf de Jan van Zutphenweg linksaf de Bergweg opreed. De twee inzitten den van de volkswagen liepen beiden verwondingen op. De bestuurder moest o.a. met een hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen worden. Er was bovendien nog flinke materiële schade. CONCERT IN SINT ANDRIESKERK MET PIET VAN EGMOND Belangstellenden herinneren wij even aan het concert dat het Chr. gemengd koor Asaf morgen (zaterdagavond) in de Sint Andrieskerk geeft. Vooral de liefhebber van orgelmuziek zal door het spel van de organist Piet van Eg- mond aan zijn trekken komen. Deze organist besluit zijn verschillende or- gelsoli met de van hem bekende im provisatie. Het koor zal verschillende werken uitvoeren van Handel, Haydn en Mozart. Van de laatste wordt o.a. het Te Deum gezongen. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ZELDZAME VANGST Vorige week ontdekte de heer J. te Renswoude in zijn groentetuin een le vend wezen, dat daar niet thuisbehoor- de. Bij nader onderzoek, dat met de nodige voorzichtigheid gepaard ging, het een dier te zijn, dat aanvankelijk voor een bijzonder grote rat werd ge houden. De hond van buurman D. werd erbij gehaald en deze slaagde erin het dier te doden. Verschillende personen werden er daarna bijgehaald, doch niemand kon met zekerheid zeggen, wat nu eigenlijk was gevangen. Het dier had geen staart en vertoonde daarom enige gelijkenis met een hamster, doch ook de naam bizamrat werd genoemd. De heer J. besloot daarop de hulp in te roepen van de Plantenziektekundige Dienst en verzond daarom het kadaver naar Wageningen. Thans heeft hij bericht, ontvangen, dat het hier een groot exemplaar kaviaa betreft, in de volksmond genoemd Chi nees biggetje en familie van de meer bekende marmot. In vroeger tijden kwamen hiermede de zigeuners langs de deur en waar schijnlijk is dit exemplaar uit een zi geunerkamp afkomstig. Het zal echter wel altijd een raadsel blijven, hoe dit dier in Renswoude is terechtgekomen. Apoth.asJ. - Drogist Hoofdstraat 106- Telefoon 2576 Veenendaal

De Vallei | 1960 | | pagina 1