Aanvoer op de Veenendaalse bijenmarkt weer minder Marktberichten Zaterdag begint in Eist groots opgezette winkelweek SCHERPENZEEL AMERONGEN „Forellen" wonnen driemaal van „Poseidon" ARAM Het geheim van de stalknecht (VOOR HET EERST OP VEENENDAALSE GROND) Bijenhouden is een tè kostbare geschiedenis geworden DANKBAARHEID MET MEISJE Gezellig winkelen in uw vakantie Grootse taptoe in Amersfoort ooooooooooooooo ^Qadio ^^Ballecjoyen ótacit altijd uocr klaar* V.Z.C. won Ritmeester water- polo-tournooi Meisje als postpakket per trein verzonden WATERPOLO: V.Z.C. 1 thans op de tweede plaats Voor de kantonrechter Commercieel gezien zal de Veenendaalse büenmarkt niet zo veel te bete kenen hebben, maar het is een stuk folklore, dat tot ver in de omtrek zyn weerga niet vindt. Markten, waar bijenvolken met bun behuizingen worden ver handeld zyn niet alleen in Nederland, maar zelfs in Europa zeldzaam en daar om neemt de belangstelling voor de Veenendaalse büenmarkt, die éénmaal per jaar wordt gehouden, steeds toe. Het was op de bijenmarkt, die gisterenmorgen aan de Nieuweweg nabü de R.K.-kerk werd gehouden weer een drukte van jewelste. Men kan zich echter niet aan de indruk onttrekken, dat het de meeste bezoekers gaat om het niet alledaagse schouwspel. De betekenis van de bijenmarkt als zodanig is aan het tanen en de aanvoer wordt met het jaar minder. Dit jaar was het aantal aangevoerde korven en kasten weer minder dan andere jaren. Toch zou het jammer zijn als de markt er helemaal aan ging. Voo rhet eerst kon dit jaar worden gesproken van een rondom Veenen daalse aangelegenheid. Reeds jaren wordt gesproken over de „Veenendaal se bijenmarkt", een gebeurtenis dus, die specifiek bij Veenendaal hoort. Toch was het altijd nog zo, dat de han delingen zich voltrokken op grondge bied van de gemeente Renswoude. Door de grenswijziging ligt het marktterrein nu ook binnen de gren zen van Veenendaal en Veenendaals burgemeester, de heer A. Bakker, ver gezeld van wethouder Ant. de Ruiter en de gemeente-secretaris, de heer D. Blankespoor, gaven acte de présence. Dit gezeschap liet zich voorlichten door de marktmeester W. van Kessel, de zoveelste telg uit het geslacht Van Kessel, dat reeds sinds mensenheugenis de scepter over de jaarlijkse bijen markt zwaait. De naam Van Kessel wordt in één adem met de bijenmarkt genoemd. Belangstelling was er verder uit het gehele land en de gunstige weerom standigheden zullen hieraan ongetwij feld hebben meegewerkt. De aanvoer bestond uit rond 350 kor ven en 42 kasten. De handel was leven dig en vooral de kasten gingen vlotter van de hand dan in voorgaande jaren. Het was een druk loven en bieden van imkers met hun typische kappen op en de gehele aanvoer werd verkocht. Voor een korf met een volk betaalde men tien tot vijftien gulden en een kast met volk bracht 20,tot 35, op. De gewoonte getrouw werden de aangevoerde korven en kasten gekeurd. Dit jaar door een jury, gevormd door de heren A. Laban te Wageningen, A. Blom te Rhenen en G. Schrijver te Veenendaal. De prijzen gingen naar: de heer A. T. van de Brink te Renkum voor de beste kast met volk en raten bouw, de heer E. C. Hooijkaas te Zui- lichem voor de beste ronde korf met ratenbouw en de heer G. J. Jonkers, die de tweede prijs in deze groep kreeg. Op de markt werd het woord ge voerd door burgemeester Bakker, die o.m. zijn vreugde uitte over het feit dat de bijennmarkt nu kon worden ge houden op Veenendaals grondgebied. Het gemeentebestuur draagt de markt een warm hart toe en de burgemeester hoopte dat dit evenement nog jaren in stand kon worden gehouden. Ook van de zijde van de omroep had men belangstelling voor de bijenmarkt. Verslaggevers van de Ned. Radio Unie namen een reportage op, die dinsdag 19 juli uitgezonden werd. De K.R.O. kwam opnamen maken voor een klank beeld, dat in het kader van de school- radio voor de microfoon zal worden ge- 1 bracht. Wat voel 'k me door Uw liefde rijk [gezegend, 't is alles louter goedheid en gena, dat 'k mij verheugen kan in klank en [kleuren, die m'overal omringen, waar ik ga. De jubelzang van leeuw'rik en van [merel, 't slaan der lijsters, 't nachtegalen koor, 't is al muziek van reine, zuiv're tonen, één klankenrijkdom, heel de schepping [door. 'k Mag zien de bloemen met haar vele [kleuren zo fijn en teer in warme zonnegloed, de bossen, velden, 't water en de wolken 't is schoonheid, die het hart verheugen [doet. Genieten mag'k de zachte, zoele geuren van rozen, reseda, jasmijn, sering. O, God ik dank U voor die grote [rijkdom, die'k onverdiend uit Uwe hand ontving. A. H. Over het teruglopen van de aanvoer op de markt zei onze plaatsgenoot, de heer W. Huibers, die terdege op de hoogte is met het zoemende volkje (de heer Huibers heeft onlangs in het N.C.R.V. Jeugdland-programma over dit onderwerp verteld): „Inderdaad gaat het houden van bij en enigszins achteruit. Dit is vooral te wijten aan het feit, dat de regering geen subsidie meer geeft op de gedena tureerde bijensuiker. Hierdoor wordt het bijenhouden veel imkers tè kost baar. Weliswaar is de bijensuiker ac cijnsvrij, maar dit is toch niet voldoen de." Eiermarkt: aanvoer 103.000stuks. Prij zen van 14,tot 14,30 voor de grote eieren en van 9,tot 12,voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prij zen van 40,tot 52,per stuk. Handel redelijk. CAECILIA- CONCERT IN FRANSE GAT In het Franse Gat concerteert mor genavond de Veenendaalse Harmonie „Caecilia". Dit zomeravond-concert, dat onder leiding van dirigent J. Weij- ers wordt gegeven, begint om 8 uur. GEVRAAGD voor de winkel liefst met enige ervaring. D. J. ANBEEK - HOOFDSTRAAT 66 Kousen, Baby-artikelen, Kleuterkleding Corsetten VEENENDAAL Zaterdag zal door de burgemeester van de gemeente Rhenen, op een hoogte van 100 meter, de Elsterse winkelweek officieel worden geopend. Deze opening wordt door de burgemeester en zyn echtgenote vanuit een ballon verricht. Deze grootste ballon van Europa bemand met het bekende ballonvaarders-echtpaar Boesman, zal in Eist zaterdag als opening van de winkelweek een opstyging maken vanaf het voetbalveld van Musketiers. DE LUCHTPOST Wedvlucht vanaf Duffel. Afstand 130 km. In concours 78 oude duiven. Los 6.15 uur. Aankomst le duif 7.52.50 uur. Uitslagen: P. Wagensveld 1, 2 en 11; W. Wagensveld 3, 9 en 12; Vink Stut voet 4, 5 en 6; C. Gijsbertse 7 en 8; W. van Ede 13; J. W. van Schaik 14; P. van Schaik 16; A. J. Gersen 10 en 15. Jonge duiven. In concours 253 duiven. Los 6.50 uur. Aankomst le duif 8.28.23 uur. Uitslagen: T. van Kooten 1, 28 en het eerste herenzevental van V.Z.C. nog niet uitgesloten en na de glorieuze overwinning op A.Z.C. I (Apeldoorn) - 7-6 - staat men onder A.Z.C. '82 I (Arnhem), dat aan de kop van de rang lijst troont. Hedenavond speelt V.Z.C. in „Berg- bad" de laatste wedstrijd en wel tegen koploper A.Z.C. uit Arnhem. Voor bei de ploegen hangt veel van deze wed strijd af, doch wel het meest voor de Arnhemmers. Winnen dezen, dan zijn zij reeds kampioen. Een kampioenschap zit er voor V.Z.C. nog slechts in theorie in. Dan zou A.Z.C. '82 ook nog moeten verliezen van Neptunes (Zutphen) en 41; Gebr. van Schaik 2, 11 en 35; Vink j deze kans is heel klein, omdat laatst- Stutvoet 3, 4, 7, 8, 20, 29, 39, 40 en 48; T. den Hartog 5; W. Wagensveld 6, 16. 21, 31 en 45; G. Schipper 9; J. van Oostrum 10, 38 en 44; C. Gijsbertse 12; J. W. van Schaik 13, 14, 14, 25 en 30; P. van Schaik 17 en 47; P. Wagens veld 18, 24 en 49; A. J. Gersen 19 en 46; W. van Ede 22, 26 en 50; A. van Ginkel 23 en 32; B. H. ter Denge 27, 33 en 34; A. Voskuilen 36; A. C. Veen- vliet 37; C. Gr van Ginkel 42; P. ter Burg 43 en G. Bóshuizen 51. Aan deze opstijging zijn vele wed strijden verbonden zoals: Vossenjacht, foto- en filmwedstrijd, prognosewed strijden enz., waarmee prachtige prij zen zijn te winnen. Verder zullen er tijdens het vullen van de grote ballon demonstraties plaats vinden met mo del vliegtuigen die op 1 meter boven het terrein zullen vliegen met een snel heid van 150 tot 200 km. Er zal tevens demonstratie—zweef vliegen zijn met aan het slot een doel- landing. Hiervoor zal vanaf het zweef- vliegcentrum Teriet een tweepersoons zweefvliegtuig door een motorvliegtuig tot boven Eist worden gesleept en daar ontkoppeld, waarna een demonstratie en voorvliegen volgt door de vliegers de Elstenaar de heer T. v. Ree en de bekende prestatie-vlieger de heer Breunissen. Verder zal er door Pako een prijzenregen worden ontketend op een manier waarvan ieder versteld zal staan dat zoiets in Eist mogelijk is. De heer Drost die deze actie zal voeren wilde ons niet zeggen waaruit deze actie bestaat, dat moet een verrassing blijven. Verder wordt er in de winkelweek door de winkeliers een bonnenactie en een markt georganiseerd. De markt zal Bezoekt Veenendaal in uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zyn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Marktdagen op zaterdag en dins dag. VOORUITGANG IN DE AFHANKE LIJKE GEBIEDEN Dezer dagen heeft de minster, die verantwoordelijk is voor de afhankelij ke gebieden, bij het Parlement een rapport ingediend waarin een over zicht wordt gegeven van de jongste ontwikkelingen. Het rapport bevat en kele belangwekkende opmerkingen over de vooruitgang die is gemaakt in de strijd tegen tropische ziekten. Massale campagnes tegen ziekten als malaria zijn uitermate goed geslaagd. Er ster ven tegenwoordig minder mensen aan deze tropische ziekten dan vroeger, met als resultaat dat er meer mensen aan dezelfde oorzaken sterven als mensen in de hoger ontwikkelde» industriële landen, zoals hartziekten, stofwisse lingsziekten, kanker en ongevallen. Maar ondanks deze vooruitgang in de strijd tegen tropische en infectie ziekten is de kindersterfte tog nog te hoog. Waar genoeg klinieken en vroed vrouwen zijn en een groter begrip voor hygiëne is, is het kindersterftecijfer op verrassende wijze gedaald. In Barba dos liep de zuigelingensterfte in een periode van 5 jaar van 139 tot 82 op de 1000 terug en in Hongkong is dit cijfer verminderd tot 48 het laagste dat daar ooit is opgetekend. Maar er is ge brek aan gediplomeerde zusters voor de zuigelingenzorg en aan sanitaire voorzieningen op het platteland. Het schijnt echter dat in de gebieden waar de malaria is uitgeroeid de gezondheid van kleine kinderen aanzienlijk is ver beterd. Op het gebied van het onderwijs meldt het rapport over de gehele linie een verbetering. In de afhankelijke gebieden steeg het aantal studenten aan universiteiten en hogescholen met negen procent. Er zijn thans vijf van deze instellingen op Malta, in Honkong en West Afrika en West Indië, en er bestaan plannen voor uibreiding en de bouw van nieuwe academische instel lingen op korte termijn. Bovendien stijgt het aantal studenten uit deze ge bieden dat naar Groot Brittanië komt om onderwijs te volgen. Hun aantal is thans meer dan 18.000. Economisch pro fiteerden de Afhankelijke Gebieden vorig jaar van de handelshausse in de geïndustrialiseerde landen waardoor de vraag naar hun grondstoffen een ster ke opleving vertoonde. Daardoor steeg het volume van hun uitvoer van grond stoffen, vooral van koper, rubber, hout, petroleum produkten en cacao onge veer met 12 procent. Ook werden voor de meeste van hun uitvoerprodukten hogere prijzen betaald, zódat zij meer op woensdag worden gehouden in de Irenestraat. Op deze marktdag zal de dorpsomroeper van Eist de heer G. Na gel worden gehuldigd, voor zijn 30-ja- rige dienst als dorpsomroeper. Ook zullen verschillende winkeliers in Eist, naar wij vernemen, verlichtin gen aanbrengen, zodat Eist ook 's- avonds veel bezoekers zal trekken. Tijdens de opstijging en het verdere programma op zaterdag, zoals opening, zullen de deelnemende winkeliers en kele uren gesloten zijn. Tijdens de win kelweek zullen de zaken tot 's avonds 9 uur geopend zijn. DODELIJK ONGEVAL BERECHT Op de vroege ochtend van 14 april j.l. vond op rijksweg 25 onder de ge meente Amerongen een dodelijk on geval plaats. Beschuldigd van het ver oorzaken hiervan stond dinsdag de 21- jarige student J.H.S.B. uit Rhenen voor de Utrechtse Rechtbank terecht, die wegens hoogst roekeloos en onvoor zichtig rijden één maand hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid hoorde eisen. De jonge man had de nacht tevoren op de sociëteit van de studenten te Wageningen doorgebracht na eerst een schouwburgvoorstelling te hebben bij gewoond. Hij had verscheidene glazen bier gedronken in gezelschap van zijn studiegenoten en van naar bed gaan was niets meer gekomen. Vroeg in de morgen stapte hij in een „Buick" om daarmee naar Loosdrecht te rijden, Met een snelheid van ongeveer 90 km nam hij een vrij scherpe bocht nabij Ame rongen en kwam daarbij met een deel van de wagen op de linker weghelft te recht. Op dat moment naderde er een tegenligger, welke de jongeman slechts op het laatste moment zag. De wagens botsten op elkaar en de aangereden „Fiat" sloeg over de kop en kwam in de berm van de weg terecht. Als gevolg van deze aanrijding bekwam een der inzittenden, de heer P. de H., vader van twee kinderen, een schedelbasisfrac- tuur, een hersenschudding en diverse verwondingen, waaraan hij ter plaatse overleed. Een andere inzittende werd zwaar gewond en moest geruime tijd in een ziekenhuis worden opgenomen. „Een zeer grove aanduiding van ge brek aan verantwoordelijkheid", noem de de Officier van Justitie de handel wijze van S. Verdachte's raadsman, mr. Vos, meende, dat het ongeval toe te schrij ven was aan onoplettendheid van zijn clint bij de bocht van de weg. Hoe het precies gebeurd is, blijft volgens de verdediger duister. Hij wees er op, dat zijn cliënt zich ten volle bewust is van hetgeen hij heeft misdaan en er zeer veel spijt van heeft. Hij verzocht de Rechtbank alle omstandigheden in overweging te willen nemen en de jon geman, geen onvoorwaardelijke, maar een voorwaardelijke hechtenisstraf op te leggen. Uitspraak 26 juli a.s. VLIEGRAMP IN DENEMARKEN Zaterdag is een Deens passagiers- vliegtuig met negen inzittenden ter I hoogte van Kopenhagen in de Sont ge stort. Slechts de piloot heeft er bij deze ramp het leven af kunnen brengen. Op deze fotocombinatie zien we het wrak van de machine, nadat het op het droge was getrokken en de portret ten van drie der inzittende voetballers, de Olympische deelnemers: Borge Bastholm, Per Funk Jensen en Arne Karlsen. (V.l.n.r.). Ook daar. Rusland veramerikaniseert meer en meer. Een nieuw teken is het voor het eerst door Russische kranten signaleren van een; „hold-up". Op 250 De taptoe-Amcrsfoort, vorig jaar gehou den ter gelegenheid van het 700-jarig be staan van deze stad, gaat een jaarlijks evenement worden. Er is in de Keistad een comité opgericht dat deze zaak krachtig heeft aangepakt en mede met financiële steun van het Amersfoortse bedrijfsleven en particulie ren er in is geslaagd deze taptoe te doen uitgroeien tot een specifiek Amersfoortse manifestatie. De taptoe wordt gehouden op 8 en 9 augustus a.s. en de deelnemers zijn: het muziekkorps van de Shell, het Tamboers- en Trompetterskorps „Ahoy" uit Rotter dam, het Jachthoorn- en Tamboerskorps van de N.V. Bronswerk te Amersfoort en een groot militair korps. Het geheel zal plaats vinden in het hart van Amersfoort, op de historische Hof, die feëriek zal worden verlicht. SCHIETUITSLAGEN Uitslagen van de maandagavond ge houden onderlingcn wedstrijd door de leden van de schietvereniging Scher- penzeel Geweer: G. J. de Joode en C. Valken- burfg 47; J. Koudijs en Hk. Berendse en A. Valkenburg Tzn. 46; Hoytema van Konijnenburg en J. Overeem 44; A. van Dusschoten 43; H. Methorst en M. Berendse 42; P. Engelenburg en J. i van Eist 41; A. Wittenberg en A. J. Be rendse 40. Buks 12 m.: R. van Eist 47; A. Val kenburg en C. Valkenburg 46; A. Wit tenberg en G. J. de Joode 45; M. Be rendse 44; A. van Dusschoten 43; J. Overeem en P. Engelenburg 42; J. van Eist 41; H. Methorst en J. Koudijs 40. In het natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg vond vrqdagavond een polo- tournooi plaats tussen meisjes-, jongens- en herenploegen van de zwemvereni ging „Poseidon" uit Scherpenzeel en de „Forellen" uit Rhenen. De jongens kwamen het eerst aan bod en uit een fraaie combinatie van Bleu- mink en Volmer kregen de .Forellen" al vrü vlug de leiding uit een goed gericht schot van laatstgenoemde 1-0. De eerste helf ging daarna vrüwel gelijk op en aan weerskanten kregen de poloërs prachtige kansen, die echter allen over of naast gingen. Na de rust nam „Poseidon" onmiddellijk revanche door de gelijkmaker te scoren. Tonny Volmer was na dit doelpunt zeer tactisch naar voren gekomen en hü zorgde opnieuw dat z\jn ploeg de leiding kreeg 2-1. UITSTAPJE A.N.A.B. Onder leiding van de heer M, Groe- neveld maakten de leden van de A.N. A.B., afdeling Scherpenzeel en Wou denberg, met hun dames, donderdag hun jaarlijkse uitstapje per touring car naar Rotterdam. Per spidoboot werd een tochtje door de haven gemaakt. Vervolgens werd in Den Haag Madurodam bezichtigd en te Scheveningen werd enige tijd aan het strand vertoefd. Te Zoetermeer werd de inwendige mens versterkt en ver volgens de thuisreis aanvaard. Om streeks 11 uur arriveerde men weer voldaan in Scherpenzeel. konden invoeren. Wat het kapitaal voor toekomstige economische ontwik keling aangaat, meldt het rapport een geringe toeneming in de toevloed van kapitaal op lange termijn van buiten, waarvan Groot Brittannië meer dan de helft verschaft. Het grootste deel van de resterende helft komt uit het dollar- gebied. De financiële bijdrage van Groot Brittannië, met inbegrip van of ficiële schenkingen en particulier ka pitaal, beloopt thans bijna honderd miljoen Pond per jaar - dat komt neer op iets minder dan twee pond per hoofd van de Britse bevolking. Onge veer een kwart hiervan was voor schenkingen en leningen aan de rege ringen van de gebieden voor admini stratieve doeleinden en bijzondere ge vallen zoals schade veroorzaakt door orkanen, branden en binnenlandse or deverstoringen. „Poseidon" streed rqet alle macht om de achterstand in te lopen, doch het kwam niet verder dan een tefgekeurd doelpunt, zodat de eindstand 2-1 bleef. Na deze spannende en faire wedstrijd van de jongens, kwamen de meisjes aan de beurt. In beide zeventallen waren de trainsters van de deelnemende verenigin gen opgesteld, aan „Poseidon"-zijde mevr. Valkenburg, aan „Forellen"-kant mevr. De Vries, die instructief optraden. „De Forellen" namen na een schot van Ronny Livingston op de lat de leiding door Fransje de Vries, die uit een van grote afstand afgegeven bal scoorde 1-0. Even later voerde dezelfde speelster de stand op tot 2-0, waarmee de rust inging. Na de hervatting kwam „Poseidon" krach tig opzetten, doch de „Forellen"-meisjes weerden zich geducht. Even voor het eind signaal viel er opnieuw een doelpunt uit een schot van Dicky v. d. Oosterkamp, doch dit werd afgekeurd, zodat het 2-0 bleef, Tot besluit kwamen; de heren van beide verenigingen aan bod. Direct na het beginsignaal opende Bert de Kroon de score 1-0. Na een schot van Koetsier te gen de lat, scoorde Groenen, die door de „Forellen" aan „Poseidon" was uitgeleend de gelijkmaker 1-1. Kroon en Hunteler- slag maakten er achtereenvolgens 3-1 van. De „Forellen"-doelman Piet de Jong kreeg het zwaar te verduren, doch hij gaf een prachtig staaltje keepwerk weg. Na de hervatting werd uit prachtig sa menspel van Bert Koetsier en Bert de Kroon door laatstgenoemde het vierde doelpunt gemaakt 4-1, waarna Hunteler- slag en Kroon hetzelfde staaltje herhaal den, met een vijfde doelpunt van de hand van Huntelerslag 5-1. De scheidsrechter stuurde even later Huntelerslag en Van Gemert van „Posei don" het water uit wegens een door bei- WACIITMEESTER BOOS NAAR VIERDAAGSE De wachtmeester le klas J. B. J. Boos van rijkspolitie Rhenen neemt als enige afgevaardigde van het district Utrecht van het korps rijkspolitie deel aan de Vierdaagse te Nijmegen van 26 t.e.m. 29 juli. j (40) Langzaam slaat Presto de ogen op en kijkt verbaasd om zich heen. „Als ik niet overal zo'n pijn voelde, zou ik denken, dat ik droomde!" mom pelt hij. Tevergeefs tracht hij zich te herinneren wat er gebeurd is. Het laatste dat hij weet, is de stekende pijn in zijn achterhoofd. Daarna is alles in een inktzwarte duisternis gehuld en als hij weer bijkomt, bemerkt hij, dat hij zich niet eens kan be wegen! Hij doet een poging om zich om te rollen, doch iedere beweging veroorzaakt hem zo'n pijn, dat hij het al spoedig moet opgeven. Angstig vraagt hij zich af, wat er met hem gebeurd kan zijn. Iemand heeft hem aangevallen. Maar waarom heeft men hem dan niet gedood? Heeft men hem soms alleen maar uit de weg willen hebben? Doch dat kan maar één ding betekenen! Zijn heer is in gevaar. Wanhopig begint de knaap opnieuw aan zijn banden te rukken. Inmiddels heeft Aram ge- ruimen tijd gezocht. Hij kan geen spoor van zijn schildknaap ontdekken en niemand schijnt de jon gen gezien te hebben. „Hier steekt meer achter!" mompelt Aram eindelijk verstoord. „Ik geloof, dat het tijd wordt om eens een hartig woordje met vriend Lorca te gaan praten!" En met grote schre den begeeft hij zich naar de burchtzaal. (Wordt vervolgd) den gepleegde overtreding. Zij kwamen niet meer terug, want enkele ogenblikken later werd er voor de laatste maal geflo ten, zonder dat er in de 5-1 stand nog ver andering was gekomen. „Forellen" hadden daarmee op alle fron ten gezegevierd. VARKEN ZOCIIT HAAR KROOST In onze periodieke berichtgeving over Ouwehands Dierenpark is al eens opge merkt, dat in de vrije natuur levende die ren en vogels als het ware weten, dat zij binnen de grenzen van het park beschermd zijn. Deze week was er weer eens een be zoeker van buiten. Maar dat verblijf had een heel andere oorzaak. Er werd op eon ochtend gemeld, dat er op de zonneweide van Ouwehands Na tuurbad een enorm varken rond snuffelde Het bleek een moeder varken te zijn, maar niemand had ook maar een vermoe den waar het vandaan kwam en wat het op deze ongewone plaats voor een varken eigenlijk zocht. Wilde het misschien een zonnebad nemen of zou het lust hebben in een verfrissende duik? De parkdirectie stelde het gemeentebe stuur van de vondst in kennis, zoals dit op grond van de politieverordening is voorgeschreven. Het gemeentebestuur ver zocht de directie het jiier zolang te ver zorgen, totdat de rechtmatige eigenaar kwam opdagen. Lang was dat niet nodig, plotseling zagen enkele oppassers, dat het vreemde varken weer was uitgebroken, de imwm HET VAKANTIECENTRUM „DE KWEEK" OPENBARE ULO RHENEN 90°/o GESLAAGD Bij de in 1960 gehouden mulo-exa mens slaagden van de openbare ulo school, Wilhelminastraat 27, de vol gende leerlingen voor het mulo-diplo ma B: Uit Rhenen: Jaap Hovestad, Tark Wijchers, Evert van Hunnik en Simon drukke verkeersweg overstak en in het Grebbebos verdween, vanwaar het ook ge komen was. Inmiddels was de eigenaar, landbouwer een veehouder Van Dam van Dominees- berg, komen opdagen, die de tip kreeg maar enes het bos in te trekken, waar hij zijn vermiste eigendom wel zou kunnen vinden. En inderdaad, het varken werd al heel gauw gevonden en naar huis terugge bracht. Dat „huis" lag nota bene een flin ke kilometer van het dierenpark verwij derd. Wat bleek nu de reden te zijn van de amzwervingen van het dier? De boer had 's ochtends haar biggen verkocht, waarop moeder-varken was uitgebroken om haar kroost te gaan zoeken genoemde ploeg op één na de laatste plaafs inneemt. Afgezien daarvan, is een overwinning op de kandidaat voor het kampioen schap niet te versmaden. En het kan, als V.Z.C. eenzelfde wedstrijd speelt als uit tegen A.Z.C. (Apeldoorn). Hier lieten de Veenendaalers zien dat or terdege snelheid en schotvaardig heid in de ploeg zit, ook als men niet helemaal compleet is. Koomen speelde n.l. tegen Apeldoorn niet mee, maar invaller Ton van Dijk paste zich vol komen aan in het zevental. Hij deed niet onder voor de andere spelers en bouwde iedere aanval mee op. De wedstrijd V.Z.C. I - A.Z.C. '82 I begint om kwart over acht; daarvoor speelt V.Z.C. II tegen Brandenburg III (Bilthoven). KRAAIEN OP DE AFTOCHT Van heinde en verre zijn er reac'ics gekomen op het bericht over de t- stellende kraaienplaag boven O hands Dierenpark en een deel r n do gemeente Rhenen. Uit, hetwc:.' n van ons land kwamen zeffs aanbiedingen binnen van jagers om met vakantie naar Rhenen te komen en daar het aangename met het nuttige" te vereni gen door mede te helpen aan de ver nietiging van de schadelijke en uiter mate brutale „zwartrokken". En alsof de enorme kolonie er lont van had ge roken. werd de overlast plotseling min der. Achteraf blijkt, dat de zwermen kraaien zich nogal eens verplaatsen. De laatste dagen komen de vogels al leen nom maar op bepaalde avonden in grote vluchten hun aanvallen uit voeren. Hun gelederen zijn intussen al aanmerkelijk uitgedund. (Vervolg van pagina 1) P was. Wim van der Meer zette met de bal voor zijn neus een sprint in. waar geen houden aan was, terwijl hijzelf scoorde (3-2). Henny van de Loosdrecht was het, die even voor het einde de stand gelijk maak- to» Met strafworpen kwam de beslissing. Ouderwetse spanning dus in een tour- nooi, dat plaatsvond op een mooie zomer avond tussen alle regenbuien in. Anderzijds een gezellige en sportieve gebeurtenis, waar men een sterk verzwakt Flevo uit Nijkerk, andere jaren de grote rivaal van VZC in de strijd om de Rit meesterbeker, kon zien verliezen van Pin- guins met 4-1 en met nog grotere cijfers van De Bevers uit Dieren (6-2), die hun geroutineerde „oude rot" Wim van Zetten hadden meegebracht. Deze beschikte nog over een arsenaal van trucjes en scoorde uit alle standen schietend de meeste doelpunten. De derde prijs viel de Bevers ten deel. Overigens gaf VZC Van Zetten minder kans in de voorronde en het werd een dikke overwinning voor de Veenen- dalers, die een betere partij speelden, dan in de finale. Het werd zelfs 7-1 en nagenoeg het com plete zevental kwam aan doelpunten toe. Burgemeester Bakker, die na afloop de prijzen uitreikte begon met te zeggen, dat hij niet erg chauvinistisch was, maar toch wel zó, dat hij blij was, dat de Ritmeester beker in Veenendaal bleef. Met genoegen volgde de burgemeester ieder Ritmeester- tournooi, hoewl hij er aanvankelijk enigs zins sceptisch tegenover had gestaan en het waterpolo niet ten volle had kunnen bewonderen. Maar naar mate de jaren vorderen aldus de burgemeester, krijgt men er enig inzicht in en dan gaat men zien, dat het een eerlijke strijd is, die uithoudingsvermogen en routine vereist. Bovendien kunnen de spelers stuk voor stuk tegen een stootje. Met een persoonlijke wens reikte burge meester Bakker vervolgens de prijzen aan de aanvoerders van de deelnemende ploe gen uit en bood hij de scheidsrechters Maree en Van Zetten een presentje aan. Kennelijk verrast was burgemeester Bak ker toen hij hiervoor werd toegesproken door de voorzitter van VZC. de heer J. v. Offeren. Deze deelde mede, de niet alleen de ploegen een waardering van de zijde van de Veenendaalse Zwemclub toekwam, maar evenzeer de burgemeester, omdat deze altijd zijn gewaardeerde belangstel ling had getoond bij de Ritmeester-tour- nooien en zich immer bereid had ver klaard de prijzen uit te reiken. Als dank hiervoor werd de burgemeester een atten tie aangeboden, die hij gaarne maar dan ook voor eens en voor altijd, aldus burge meester Bakker aanvaardde. van Es. Uit Wageningen: Bert Bode. Voor het mulo-diploma A: Uit Rhenen: Nel v. d. Grift, Bart Meijer, Wim van Ginkel, Tonny Gey- tenbeek, Karei Schielein, Jannie v. d. Berg, Tineke Spijk, Sanny Burlage, Jannie de Bode, Corrie Gerssen, Tanja de Groot, Ria ter Haar, Kees van Laar, Jan van Daalen, Henk de Kruyf, Emy v. d. Berg, Fia van 't Hof en Adrie van Veenendaal. Uit Lienden: Corrie Cornelisse, Dick de Koek en Jan van Lienden. Uit Veenendaal: Nellie Meijer en Arend Jan Buitenhuis. Uit Kesteren: Dick de Haas, Jan de Haas, Harry Steen, Irene van Zanten en Dieske Verwey. Uit Achterberg: Jannie v. d. Burg en Jurriën Rijkse. Uit Eist: Ada v. d. Berg. Percentage geslaagden bijna 90. Tevens slaagden voor het midden standsexamen: Bart Meijer, Tonny Geijtenbeek, Karei Schielein, Jannie v. d. Berg, Kees van Laar, Jan van Daa len, Henk de Kruyf, Jan de Haas, Jan van Lienden, Jurriën Rijkse, Emy v. d. Berg, Dieske Verwey, Fia van 't Hof, Nellie Meijer, Ada v. d. Berg en Adrie van Veenendaal. Afgewezen 1 kandidaat. Twee meisjes uit Veenendaal, G. v. D. en M. S., die hun vakantie in Leerdam wilden doorbrengen, kwa men op een ongebruikelijke manier op de plaats van bestemming aan. In Geldermalsen meende een der meisjes haar dorst te moeten lessen en ondertussen vertrok de trein naar Leerdam. De andere jongeda me, die in de trein was blijven zit ten, had beide kaartjes in haar be zit gehouden, met het gevolg, dat de dorstige jonge dame zonder kaartje achter bleef. Goede raad was duur. Echter niet voor de spoorwegen. De dame werd als postpakket naar Leerdam verzonden. Hoe de verdere bestelling plaats vond, hebben we helaas niet kunnen achterhalen. Het kan vreemd lopen in de water- polocompetitie. Twee weken geleden was het gevaar voor degx-adatie voor (Vervolg van pagina 1) Juist voor Kerstmis 1959 reed V. uit Ede op de Veenderweg in zijn woonplaats met zijn bromfiets recht op een tegen ligger, een uit de richting van het centrum komende personenauto in. V., die te veel gedronken had, werd tegen het wegdek gesmakt en ernstig gewond. Onlangs werd hij voor de rechtbank in Arnhem veroordeeld tot vijf weken hech tenis wegens het dronken besturen van een bromfiets en vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht werd hem het plotse ling naar de linker weghelft zwenken ten laste gelegd. De bestuurder van de auto, B., winke lier te Lunteren, vertelde als getuige, dat V. zo plotseling op hem afgekoerst was, dat een aanrijding niet meer te voorkomen was geweest. V. was niet verschenen en werd daar om, conform de eis, bij verstek veroor deeld tot 25,of 5 dagen. K., uitgever te Amsterdam, was op het landgoed Planken Wambuis te Ede op ver boden grond aangetroffen en geverbali seerd. Vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht legde verdachte uit, waarom hij niet had kunnen weten, dat hij zich op verboden terrein bevond. In het restaurant Planken Wambuis had ik een wandelkaart gekocht. Ik ben de rijksweg over gestoken en, het bos in gewandeld tot ik voor een pad kwam met het bord Verboden Toegang. Iets verder naar links liep schuin in een andere rich ting en door een ander soort bebossing een tweede pad, waarvoor geen bord was geplaatst. Ik nam toen aan, dat ik daar wel lopen mocht. De boswachter, die me even later aanhield, zei, dat hij onmogelijk voor ieder pad een waarschuwing plaatsen kon, maar wanneer je ter plaatse niet bekend bent, werkt dat natuurlijk nogal verwar rend. Uit het feit, dat verdachte eerst een wandelkaart gekocht heeft, blijkt, dat hij te goeder trouw was, oordeelde de rech ter v. d. Brand die de zaak niet belang rijk genoeg vond om zelf ter plaatse de Het werd daarom vrijspraak voor K. situatie te gaan beoordelen.

De Vallei | 1960 | | pagina 2