24 26 13 18 55 49 20% korting 10% korting extra deze week 10.000 WEST-EUROPEANEN BEHOEVEN NIET TE STERVEN EDE VOOR DE VROUW VOOR DE BOER Drukwerk Drukkerij „De Gelderse Vallei" TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 20 JULI 1960 Nr. 57 Opzienbarend experiment in Amsterdam Voorkom voedselvergiftigingen Gunstige ervaringen met de vereenvoudiging van de snijmaisteelt VéGé-Shampoo olie of ei VéGé-Aardbeienjam hh 2 n VéGé-Aardbeienjam hh 194 c 1 blikje VéGé-Leverpastei VéGé-Tomatensoep met rijst pot of blik 65 ct -|- 250 gr zandringen 2 rollen Marie-biscuits 250 gram Rivièra Melange Gevuld snoepje 1 blik makreel in tomatensaus 400 gram r~ is het visitekaartje voor uw zaak mtkuketmel A Tydens een internatinaal weten schappelijk experiment, waaraan rond 80 journalisten uit nagenoeg alle West- Europese landen deelnamen, verklaar de een Britse arts, dat volgens een voorzichtige raming in West-Europa ieder jaar 10.000 mensenlevens be houden kunnen worden door de toe passing van een nieuwe methode, wel ke in ziekenhuizen en klinieken van revolutionaire betekenis is voor de handhygiëne. Ieder jaar, zo zei de spreker, lopen in Europa ruim een miljoen mensen in ziekenhuizen één of andere infectie op. Het wetenschappelijke experiment, waaraan de internationale persgroep meewerkte, bestond daarin, dat de deelnemers van hun eigen handen bac terie-proeven namen en wel eerst van ongewassen handen, dan na een was sing met water en zeep en tenslotte na ze te hebben gewassen met een nieuw bacteriën-dodend huidreinigings middel, Phisohex, waarmee men bij proefnemingen in talloze belangrijke ziekenhuizen in vele Europese landen de ziekenhuisinfecties met ruim 90 °/o kon verminderen. De toepassing van Phisohex als rou tinewassing in alle ziekenhuizen zou, zo werd gesteld, het aantal ziekenhuis infecties radikaal verminderen, wat bij een totaal van één miljoen per jaar, gezien het gangbare percentage, bete kent dat voortaan 10.000 mensen per jaar niet meer aan deze infectieziekte behoeven te sterven. Het experiment te Amsterdam, dat onder toezicht van het Nederlandse Laboratorium voor Medische Diagnos tiek verliep, eindigde met verbluffende REGERING STEUNT DE ONTWIKKELING VAN NIEUW BRITS VLIEGTUIG De regering heeft in beginsel besloten, financiële steun te verlenen aan de ont wikkeling van vier nieuwe Britse vracht vliegtuigen de Vickers VC-10 en Super VC-10, de De Havilland DH-21 en de Arm strong Whitworth „Argosy", aldus heeft de Britse minister van Luchtvaart Dun can Sandys, dezer dagen in het Lagerhuis verklaard. De minister zeide, in antwoord op vragen, dat twee groepen vliegtuigfa brieken voorbereidende studies hadden ge maakt voor een supersonisch verkeers vliegtuig (de British Aircraft Corporation en de Hawker Siddeley groep). Hij voegde eraan toe dat de studies van deze twee projecten zeer ver gevorderd waren en dat hij hoopte binnen niet al te lange tijd in staat te zijn een verklaring over dit onderwerp af te leggen. resultaten. Onomstotelijk kwam vast te staan dat de nieuwe Phisohex-methode voor huidreiniging, het voor de eerste maal in de historie van de strijd tegen de bacteriën, mogelijk maakt, perma nent volledig bacteriën-vrije handen te hebben. De afbeelding toont een arts die de resultaten bekijkt van cultures van vinger-uitstrijkjes, die resp. zijn ge wassen met water en zeep en met Phi sohex. Op de eerste plaat ziet men dat er nog talloze bacteriënkolonies aanwezig waren; de Phisohex-wassing daaren tegen leverde een vrijwel steriele plaat op. POST VOOR DE REPUBLIEK KONGO Aangezien omtrent de uitvoering van de postdienst in de Republiek Kongo (voor malig Belgische Kongo) geen gegevens be kend zijn, zullen tot nader bericht aan getekende stukken en postpakketten voor dit land uitsluitend op risico van de af zenders worden aangenomen. GESLAAGDEN AVOND-ULO BEUKENLAAN EDE Op de in Ede gehouden Mulo-examens behaalden dit jaar 26 cursisten van de Avond-Ulo Beukenlaan Ede het Mulo-di ploma A. N.l. uit Ede de heren C. Bijl, H. Ekkel, J. Koppelaar, A. C. van Londen en G. Wolters. Uit Bennekom: H. Bouter, E. v. Heemsbergen, G. Ros en A. Schepers. Uit Wageningen: de dames L. de Boer, J. Doornebal, L. Rijksen en de heren A. J. M. de Beule, G. H. de Haan, G. A. J. Bui- ting en L. v. d. Werfhorst. Uit Kesteren: mej. G. Hendriks. Uit Barneveld: W. v. d. Berg en de dames G. v. d. Berg, W. Hart- hoorn en H. v. d. Heuvel. Wekerom: G. v. d. Top en G. Veldhuizen. Lunteren: W. v. Eek. Veenendaal: mej. J. C. v. Manen. Renswoude: H. v. Voorthuizen. KLANDESTIENE ZENDER OPGESPOORD Op woensdag 13 juli j.l. hebben opspo ringsambtenaren van PTT in samenwer king met de Gemeente-politie te Smallin- gerland de klandestiene zender De Zin gende Boer" opgespoord en in beslag ge nomen. j' Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 17-jarige fabrieksarbeider F. J. te Het jasje van deze visser is van waterafstotende en pletvrije cordu roy, gevoerd en uitgerust met vier ruime zakken. De pantalon is van een „licht gewicht" katoenstof. Verschillende kleurencombinaties zijn mogelijk, (model Sturka) Iedere zomer komen voedselvergiftigin gen voor. Soms met een zeer licht ver loop, soms ook ernstiger. Ook al komt men eraf met een avond maagpijn en overgeven of met één dag diarree dan is dit nog te veel van het kwade. In de meeste gevallen kunnen voedselvergiftigingen worden voorkomen en wel door een goede persoonlijke hy giëne en door een hygiënisch verantwoor de voedselbereiding. Houd daarbij de vol gende punten in gedachten: was altijd uw handen met water en zeep, vóór u begint met eten en eten klaar maken; gebruik in de keuken een aparte doek als handdoek; controleer resten voedsel van de vori ge dag, overgebleven melk e.d. Bent u er niet helemaal zeker van, dat ze goed zijn, gooi ze dan weg, hoe jammer u dat ook moogt vinden; kook zo min mogelijk opzettelijk eten voor twee dagen tegelijk, tenzij u de spij zen voor de volgende koel en in het don ker kunt bewaren; koel resten zo vlug mogelijk af, in een open pan, onder af en toe roeren; verwerk geen resten door vers ge kookt voedsel, vóór u ze apart een kwar tier hebt gekookt, of geruime tijd hebt op gebakken en ook dan nog alleen als u zeker weet, dat u van dit verse voedsel geen resten zult overhouden. Doe b.v. geen restje soep zonder meer bij de verse soep van-de-dag en verwerk een kliekje aard appelen of groente ook niet zonder meer tot een slaatje, of „gauw even" tot een prak; bewaar vers vlees en verse vis zo kort mogelijk rauw, tenzij u ze gekoeld kunt bewaren. Neem ze uit de papier- of plastic verpakking zodra u ze in huis hebt en be waar ze koel en luchtig of bak en kook het vlees of de vis zo mogelijk meteen gaar. Kies bij voorkeur vlees, dat door en door gaat gegeten wordt. Wees voorzichtig met gehakt. U kunt het gerust een of meermalen per week eten, wanneer u het maar geheel gaar maakt. Dit geldt ook voor ander gemalen vlees, zoals verse worst, saucijsjes enz. Meen niet dat plas tic verpakkingsmateriaal bederf tegen houdt of vertraagt; gebruik eendeëieren uitsluitend hard gekookt of aan 2 kanten gebakken met doorgeprikte dooier; kook op warme dagen zowel losse als gepasteuriseerde flessemelk in een aange broken fles 's avonds door; zorg dat uw melkkoker brandschoon is als u hem laat vullen; laat zo min mogelijk vuile thee-, hand en vaatdoeken in de keuken slingeren. Spoel ze uit en droog ze vlug, als het kan in de zon. „IJZERVRETER" UIT DE ETHER Op zondag 17 juli j.l. hebben opsporings ambtenaren van PTT in samenwerking met de Rijkspolitie te Haaksbergen de klandestiene zender „De Ijzervreter" op gespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgmaakt tegen de 17-jarige letterzetter J. M. W. en de 14- jarige scholier M. J. W., beiden te Haaks bergen. Opeinde. GESLAAGDEN VAN CURSUSSEN VAN CHR. HUISHOUDSCHOOL De cursussen aan de Chr. Huishoud school zijn afgelopen en, zoals ieder jaar zijn er ook thans weer een aantal geslaag den te melden. Diploma assistente in de huishouding: W. van Beek, B. van Elsacker, J. Slok, G. Oskam, allen te Veenendaal, J. Hovestad te Rhenen. Diploma huisnaaister: E. Hasselaar, D. van de Weerd en M. van de Weerdhof. Diploma kinderverzorgster: T. Dekker, A. Meeuwig, E. v. d. Straten, allen te Ede, S. van Overhagen, Veenendaal, A. van Ravenhorst, Barneveld en C. Reinshagen, Rhenen. Getuigschrift vormingsklasse: F. van Ginkel, B. Kets, L. Krijgsman, M. van Leeuwen, I. van der Poel, M. van Wake ren, C. van Beek, T. Slotboom, I. Brune- kreef, alleen te Veenendaal, T. van Bem- mel, Wageningen, L. Bisschop en B van Laar beiden te Rhenen en A. Kleyn, Lun teren. Getuigschrift primaire opleiding: M. van Barneveld, G. van de Bovenkamp, B. van Doorn, D. van Engelenburg, R. van Ginkel, H. de Gooijer, B. Heikamp, C. Hoogen- doorn, H. Hutink, D. B. van Raay, E. van Ravenswaaij, C. Septer, A. Slotboom, T. Bergmeijer, G. Bouman, R. van de Craats, W. Gazenbeek, S. de Haan, J. Hardeman, W. Hardeman, J. Heikamp, M. Hunteler- slag, Y. van de Klift, J. van Kooten, M. Pronk, M. van Sloten, I. van Soest, B. Eps- kamp, C. de Gooijer, C. Hutink, R. Rood- been, I. Septer, C. Veldhuizen, J. van de Weerd, G. Blankestijn, Gr. Kleijer, allen te Veenendaal, T. van Dam, Eist, R. van Dijk, A. Groeneveld, G. Brunekreef en E. van Roekei, allen te Ede, H. Geijtenbeek, J. Groeneveld, T. van de Pol, Ederveen. C. Hardeman en N. van Wagensveld, Bennekom, A. Mulder en J. ter Maaten, Overberg, G. Bakker, B. Jagtenberg, B. Lansing, T. v. d. Munt, H. van Setten, N. Vonk allen te Scherpenzeel en T. Pull te Woudenberg. Teneinde de teelt van mais te stimu leren werd enige jaren geleden in de buurtschappen Beckum, Oele en Ste- pelo, nabij Hengelo (O.), een zogenaam de maiskern opgericht. Deze kern heeft een bestuur dat nauw samenwerkt met de werktuigenvereniging te Stepelo en het rijkslandbouwconsulentschap voor Oost-Overijssel, aldus de heer A. Lee- ver van deze dienst, onlangs voor de radio. Het doel van deze maiskern is door samenwerking tot een economische maisteelt te komen. De oppervlakte snijmais bedraagt dit jaar ruim 40 ha. Het zaaizaad wordt gezamenlijk aange schaft en tegen vogelschade behandeld. De werktuigenvereniging verzorgt het zaaien bij de leden van de maiskern en voert tevens de onkruidbestrijding uit met een chemisch middel. Het inkuilen wordt eveneens door de werktuigenvereniging met een vela- hakselaar uitgevoerd, die maait, hak- selt, en de mais meteen op een wagen blaast. De boer heeft alleen te zorgen, dat de wagens in de silo worden ge ledigd. Men is er in geslaagd, de snij maisteelt volledig te mechaniseren, het geen voor de boer een belangrijke ar beidsbesparing en verlichting van het werk betekent. Bij volledige verzorging door de werktuigenvereniging zijn de kosten per hectare ongeveer als volgt: Zaaien ±sU uur 18, Spuiten 1 uur 30, Inkuilen ±9 uur 200, Totale kosten (zonder grondbedekking) 248, In deze kern werden gunstige erva ringen met de snijmaisteelt opgedaan. De opbrengsten varieerden van 60 - 80 ton per ha. Het produkt laat zich zeer goed inkuilen en levert een goed en smakelijk voeder, terwijl de benodigde arbeid bij deze werkwijze tot een mi nium wordt beperkt en de kosten geen bezwaren opleveren. literfles voor ca. 52 wassingen 155 cc -f- Nieuwe oogst 200 gram 59 ct -f geld- zegels geld- zegels geld- zegels van Victoria 92 ct geld- zegels geld- zegels VéGé-Sieremblemen bij VéGé Dessert- en Goudmerk Koffie Daarom juist moet u er verzekerd van kunnen zijn dat de uiterste zorg aan uw drukwerk wordt besteed. Gaarne zullen wij u met een des kundig advies terzijde staan. Mogen wij u eens offerte maken? PARALLELWEG 10 VEENENDAAL TELEFOON 2023 Deze snoeplustige knaap toont een popelinen jack, dat goede diens ten kan bewijzen aan iedere met vakantie zijnde jongen. Het is waterafstotend en kreukvrij, gevoerd en toch erg licht. Het truitje is al evenzeer van katoen als het ribcord broekje met een gespsluiting vanuit de taille, (model Sturka) Er zijn geelbenige en witbenige mestkuikens. Welke kuikens het beste zijn? De kuikens waar de consument naar vraagt! In verschillende landen wordt naar geelbenige mestkuikens gevraagd. De eendags- kuikens, die naar Italië worden geëxporteerd, behoren bijvoorbeeld tot de geelbenige rassen. Duitsland en Frankrijk daarentegen vragen hoofdzakelijk om witbenige kuikens. Door de pluimveeslachterijen in ons land worden overwegend witbenige kuikens verwerkt, omdat een groot gedeelte van deze kuikens naar Duitsland gaat. De witbenige kuikens brengen vaak een hogere prijs op dan de geelbenige. Vooral als de afzet van mestkuikens minder vlot verloopt, kan dit prijsverschil aanzienlijk zijn. Om witbenige kuikens te kunnen leveren, diende U tot nog toe uit te gaan van witbenige eendagskuikens, maar daar is nu verandering in gekomenNa een langdurig onderzoek op eigen proefbedrijven en in eigen laboratoria, slaagden de Hendrix' Pluim vee- en Veevoederfabrieken te Boxmeer er in een mestkuikenmeel te ontwikkelendat geelbenige kuikens in de loop van de mestperiode verandert in witbenige dieren. U hoeft dus niet langer van witbenige eendagskuikens uit te gaan om witbenige mestkuikens te verkrijgen, maar U kunt daarvoor ook geelbenige eendagskuikens kopen. Van hoe groot belang dit is hoeven we U niet te vertellen. Geelbenige een dagskuikens zijn zoals gezegd dikwijls aanzienlijk goedkoper dan witbenige, in het bijzonder als er minder vraag is naar eendagskuikens of eieren voor export (Italië!). Wat groei, voederverbruik en slacht kwaliteit betreft, doen de geelbenige eendagskuikens van de slacht- rassen niet onder voor de witbenige, zodat er alleen maar voordelen aan verbonden zijn om van geelbenige eendagskuikens witbenige mestkuikens te maken. Met het nieuwe Hendrix' MestkuikenmeelWit'' is dat heel eenvoudig. Voedert U de geelbenige kuikens dit meel, dan verliezen ze zonder meer geleidelijk de gele kleur. Aan het einde van de mestperiode zijn benen, huid en snavel prachtig wit en U kunt de dieren als witbenige mestkuikens verkopen. Tot volle tevredenheid van de geraadpleegde pluimveeslachterijen, die alle medewerking hebben verleend bij het onderzoek. Voorwaarde is wel, dat in de tweede le vensweek met het Mestkuikenmeel „Wit" wordt begonnen, aangezien de kuikens anders niet geheel witbenig worden. Tot een leeftijd van 6 weken dient Hendrix' Mestkuikenmeel I „Wit" (ruw eiwit 21°/o zetmeelwaarde 74; produktieve calorieën: 2100 per kg) te worden gevoerd en daarna Hendrix' Mestkuikenmeel II „Wit" (ruw eiwit 19,5%; zetmeelwaarde 74; produktieve calorieën: 210Q per kg). De voeders, die onder meer een anti-coccidiosis preparaat en anti biotica bevatten, zijn verkrijgbaar in meel-, kruimel- en korrelvorm. Voor de verandering van geelbenig in witbenig (onttrekking pigment) worden bepaalde stoffen gebruikt, die in geen enkel opzicht enige nadelige invloed hebben. Goede slachtrassen bereikten met het nieuwe meel onder juiste huisvestingsomstandigheden al een gewicht van 1,1 - 1,2 kg op een leeftijd van 8 weken. Uit proeven bleek voorts een voederverbruik van slechts 2,3 kg per kilogram gewichtsver meerdering mogelijk! Hendrix' Voorlichtingsdienst (Postbusnummer 1, Telefoonnummer 08855-441, Boxmeer) en de wederverkopers van de Hendrix' produkten zullen U desgewenst gaarne nadere inlichtingen verstrekken over het nieuwe, revolutionaire mestkuikenmeel, dat zijn weg naar de Nederlandse kuikenmesters ongetwijfeld zal vinden

De Vallei | 1960 | | pagina 3