DE VALLEI Halve kilo zomerdrups '7 Gold fruit ananas Üi Leverpastei Gebraden gehakt samen van f 1.24 voor 98 (^on^Licten om (^arLa UMiMWÊRAM issSssi* mannelijk personeel Postdienst Amsterdam Voor de Jeugd J FEUILLETON FLINKE BEDIENDE MEDEDELING li Adverteren doet verkopen Postdistrict Amsterdam vraagt voor bestelwerkzaamheden Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 22 juli Piet v. Dijk. W^—*S— r— 23 99 Bert v. d. Heuvel. 23 99 Sjouke v. d. Bovenkamp. 23 99 Gerrit Goedhart. 24 99 Beppie Knot. 25 99 Hennie Waayenberg. 26 99 Lenie v. Remmerden. 26 99 Bertie v. Dijk. 27 99 Ria Roodbeen. 28 99 Gert Heikamp. Allen gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Het verschil was 6, de kleine school telde slechts 66 leerlingen. Want, daar Vo der leerlingen ziek was, moest de rest, dat is: 11 die hooi binnen haalden, 7 die kersen plukten en 37 die op school zaten, tesamen 55, dus 5/e van het totale aantal leerlingen geweest zijn. Eén zesde was dus 55 5 11 en het totale aantal leerlingen 11 X 6 66. II. Loire - Isar - Vaals - Oslo - Rusland - Neurenberg - Ontario - Livorno. III. Beer - bier - boer. I. Dicht - jicht - licht - wicht. II. Utrecht - Friesland - Limburg. III. Wesp - Ella - slak - pake. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Zet de cijfers 1 tot en met 24 op een rij. Hieronder komt 'n bekend spreek woord. 12 17 16 21 13 23 24 4 5 20 6 19 10 18 8 7 1 2 3 22 11 14 9 Ie rij Het meest gelezen boek. 2e Dient om op te zitten. 3e Ontkenning. 4e Broodbelegging "van vruchten gemaakt. 5e Stuk van gebroken aardewerk. 6e Keur of merk op gewichten. II. „Jongen, houd er toch eens over op. Je doet niets anders meer dan praten over dat kamperen in de vakantie", roept vader. „Hij is er ook zó vol van", zegt moe der, „ik kan het best begrijpen, 't Spreekwoord zegt: III. Zoek uit elk der onderstaande woor den één letter en zet ze achter elkaar, zo dat ze samen de naam van een be roep vormen. Bal - tak - net - tik - bel - ton - bas - vla - kop - hek - mes - ark. Voor jongeren: I. Welke plaatsnamen kun je krijgen als je de goede letters invult? E en - ols rd D ren M - dd - lb - rg B - d - m - rie - erge - II. „Kijk 's aan; eerst kon ik geen enkele jongen of meisje vinden die zwemmen wilde leren", zei meester Korporaal, „maar nu Jaap de Waal dapper z'n vinger opgestoken heeft, willen jullie allemaal. Ja, ja, als III. Waarop loopt een schaap het vlugst? JAN'S NIEUWE FIETS Jan had een fiets gekregen, omdat hij „over" was. Natuurlijk was de jongen geweldig in zijn sas. Hij reed er mee naar oma, 't was aardig donker al, maar 't was wel te begrijpen, die fiets moest nu „van stal". Bij oma's huis gekomen, zet Jan zijn rijwiel neer. Hij dacht: „Daar staat hij rustig, ik b^n er toch zo weer." „Jan", zei die lieve oma, je bent nu vast heel blij, maar voor je mooie cijfers, krijg jij ook wat van mij. Wat zou je willen hebben? Ik geef je heel graag iets." Jan ging aan 't prakkizeren, maar ach, hij wist maar niets. Hij tuurde door de ruiten, hij tuurde nog eens weer. Toen sprong hij in de benen, De fiets was er niet meer! Hij ging naar de politie, daar hielp men d'arme vent. De fiets was meegenomen, zei men, door een agent. Toen riep de commissaris: „Jan, denk er altijd aan, Dat elke fiets in 't donker, op slot behoort te staan!" Jan reed toen gauw naar oma, Hij zei: „Ik weet al iets, 't zal mij niet weer gebeuren, een slot graag, voor mijn fiets!" EEN SPELLETJE Zet op twee stoelen 2 borden neer. Op elk bord ligen een aantal naalden en een klosje garen. Op een teken lopen twee kinderen naar de stoelen, breken een draad af en proberen hieraan zoveel mo gelijk naalden te krijgen. Op een gegeven fluitsignaal moeten de spelers, met hun draad met naalden weer naar het begin punt lopen. Wie de meeste naalden aan de draad heeft, heeft gewonnen. Je zult zien dat veel kinderen vergeten een knoop in de draad te maken, zodat de naalden er aan de achterkant weer af glijden. Ga door tot alle spelers een beurt hebben gehad en laat de winnaars weer tegen elkaar spelen. ROBBEN IN DE „ZOO" Twee grijze robben in de Londense dierentuin maken op het ogenblik een gedwongen vermageringskuur door me| behulp van een elektrisch apparaat. De lobben. Syd en Milly, zijn dik gewor den door hun luie leventje in de vijver waar zij regelmatig worden gevoederd en weinig beweging nemen. Hun groei ende omvang baarde de oppassers zor gen en dezen besloten dat er iets moest worden gedaan om hen gewicht te doen verliezen en hun gezondheidstoestand te verbeteren. Inplaats van de vis zo maar in de vijver te gooien werd er een „elektrische vis-uitdeler" uitgevonden. De vissen worden in een houder gevat die op rails rond de buitenkant van de robbenvijver loopt. De robben moeten hun maaltijd rond de vijver achtervol gen; op die manier krijgen zij de be weging die zij zo hard nodig hebben. Als de oppasser van mening is dat ze genoeg beweging hebben gehad, drukt hij op een knop waardoor de vis vrij komt en snel door Syd en Milly wordt verorberd. TEL MEE! Italië is een mooi land om vakantie houdend in rond te zwerven. Maar niet om te wonen. Tenminste als men mee wil tellen tussen de lieden die meetel len in Milaan. Daarvoor is een inkomen nodig dat u in staat stelt om voor uw gezin 2000,per dag uit te geven. Dat zijn dan alleen de „vaste" uitgaven, niet de onvoorziene. Tot die vaste uit gaven van meetellers behoort een huis dat 3 miljoen gulden kost, een jacht in de haven aan de Italiaanse Rivièra van een paar ton, dat 20.000,per jaar aan onderhoud en 15.000,aan per soneel kost.-Per dag dient men per per soon per maaltijd 7,uit te geven en u moet uw vrouw in staat kunnen stel len om voor 100.000 per jaar aan ja ponnen uit te geven. Als u dat alles kunt, dan telt u mee, tenminste als u kunt doordringen in de kringen van groot-industriëlen en van groot-grondbezitters, wat u als vreem deling niet zal lukken. Jammer! 6 In die stemming landden ze in Athene, onwennig, maar kinderlijk opgetogen om al het vreemde om zich heen. Ma probeerde te redderen, zoals moeders graag doen, maar het lukte niet hele maal in dat vreemde land, en gelukkig waren de mensen van de KLM zeer behulpzaam, en stonden lieden van het hotel gereed; een fraai hotel - pa Bran denburg had zeer zijn best gedaan. Pas toen ze, verfrist en onwennig luchtigjes gekleed, op het terras van het hotel zaten uit te kijken over het water, diepblauw als fluweel, met fon kelende zeilen hier en daar, en kleurige bedisselende mensen aan de kant, brui ner en opgewondener dan zij, toen Car- la, rustig haar sigaret rokend, het de cor in zich opnam, waartegen haar le ventje zich een paar weken lang zou afspelen, toen kwam ze weer een beetje tot zichzelf. Hoe zou dat leventje zijn, hier in dit zonnige Griekenland? Zon nig! nam ze zich voor. „Ma", zei ze, „ik wil zoveel zien, hier! Zullen we een programma maken, voor elke dag?" En daar waren de kaarten en de folders, de reisgidsen en de aan tekeningen al. Ma probeerde zich te in teresseren, maar had vooralsnog meer belangstelling voor de ezeltjes, die de straat stoffeerden en vooral had ze het warm, erg warm. Het was zo'n wonder niet; de thermometer wees 35° aan in de schaduw en de minste inspanning veroorzaakte parelende zweetdroppels op neuzen en voorhoofden. Carla zag het, maar verdrong onmiddellijk de be wolkte gedachten die zich opdrongen. Tenslotte moest ze blij zijn, in Grieken land te zijn! Herman en Wim - even dacht ze aan hen, in een flits, toen een galante, jonge Griek op het terras haar vóór was met vuur voor haar sigaret. Vreemd, ze wa ren toch wel erg ver weg. De proble men, waar ze zich tot over de oren in had gewaand, leken op die afstand aan merkelijk minder van proportie. Her man óf Wim? Ach, ze zou nog wel eens zienVrij en ongeremd kon ze zich nu overgeven aan de charmes van dit zonnige land. Ze zou aan niets en niemand denken, alleen genieten met volle teugen. En de problemen konden wachten tot later. Ze lachte naar de Griek, keek ter sluiks naar mama, die te druk bezig was met eau de cologne en zakdoek om op te merken wat zich om haar heen afspeelde. Ze lachte, Carla, en ze had het gevoel, in maanden niet zo vrij en zorgeloos gelachen te hebben. „Zijn we er nou nog niet?" Het was ma die het vroeg, telkens weer, wan neer zij achter de onvermoeibare Carla aan door Athene's straten slofte. De hoofdwegen van de Griekse hoofdstad zijn geasfalteerd en dus week, als tegen het middaguur de temperatuur tot 40° is opgelopen. De hitte staat er dan als een grote dikke walm tussen de huizen, waarvan de vensters gesloten zijn. De zijstraten zijn krom en vol kuilen en bieden de ene verrassing na de andere. Nu eens staat men voor belangwekken de overblijfselen uit de oudheid, zoals het gedenkteken van Lysicrates, dan weer voor kerken die de moeite waard II SIMON DE WIT N.V. heeft in haar filiaal te Veenendaal plaats voor een (16-22 jaar) Goede loonregeling - degelijke opleiding tot winkelverkoper en bij gebleken geschiktheid tot filiaalchef. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Simon de Wit N.V., Personeelsafdeling, Postbus 2 te Zaandam. lil BSB De N.V. Waterleidingmaatschappij „Rhenen" deelt aan haar aangeslotenen mede, dat nog tot 23 juli a.s. ge legenheid bestaat om de nog niet ingeleverde accoord- verklaringen volgens het nieuwe tarief in te zenden aan het kantoor V.V.V. of per postbus 22. Van die woningen, waarvan de accoordverklaring op die datum nog niet is ontvangen, zal het waterverbruik in rekening worden gebracht volgens tarief A-l van de nieuwe voorwaarden. De normale prijs voor deze heerlijk frisse zomerdrups is f 1.13. Tot en met 27 juli hoeft u 34 cent minder te betalen; daarna geldt weer de oude prijs. blikken van f 1.18 voor J twee blikken echte „Gold fruit" ananas voor f 0.89; dat komt niet gauw terug. Koop gerust een paar blik ken voor later. blik 100 gram blik 4 ballen Profiteer bovendien nog van: Goudse kaas volvet jong 500 gr 119 Smeerkaas volvet cup 100 gr 42 Snijworst tartaar 100 gr 46 Aardbeienjam nieuwe oogst, pot 64, 85 Dikke hazelnootrepen per stuk 25 Nobo sprits per pak 50 Soepasperges heerlijk zacht, per blik 65 Witte bonen in tomatensaus per blik 55 Wasknijpers pak a 24 stuks 40 Alle bovenstaande aanbiedingen zijn slechts geldig tot en met 27 juli. In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen TELEFOON 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL Geboden wordt: een verzekerde toekomst goede sociale voorzieningen een loon, dat op 25-jaripe leeftijd f 391,01 bruto per maand kan bedragen een toeslag vooi onregelmatige diensten van gemiddeld f 12.- tot f 30,- per 4 weken (afhankelijk van de leeftijd en de plaats van tewerkstelling) een vakantie van 15 werkdagen - met 4% vakantietoeslag - per jaar in afwachting van de invoering van de verdienste-beloning wordt aan het bestellend personeel een tijdelijke toeslag van 3 toegekend. voor gehuwden met eigen huishouding een volledige vergoeding van de reiskosten voor gezinsbezoek eenmaal per week en een vergoeding van 90% van de pensionkosten, totdat te Amsterdam een woning is toegewezen voor jeugdige ongehuwde krachten een gedeeltelijke, doch gun stige vergoeding van reis- en/of pensionkosten. Sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict Amsterdam. Indien u eerst nog nadere inlichtingen wilt ontvangen kunt u onderstaand formu lier, na invulling en ondertekening in een ongefrankeerde omslag zenden aan de chef van de afdeling Personeelsadministratie, Postdistrict Amsterdam, N. Z. Voorburgwal 182 Amsterdam-C. Ondergetekende (naam) „..(adres) (geboortedatum) gehuwd ongehuwd zal gaarne nadere inlichtingen ontvangen omtrent de func tie van besteller te Amsterdam, Postdistrict. (plaats) (datum) Doorhalen hetgeen niet van toepassing is. (handtekening) PTT zijn. En de gang naar de beroemde Acropolis, voor Carla een evenement, èn het rond-slenteren in de stad, waar bij Carla van de ene verrukking in de andere viel, bleken al na een paar da gen teveel te zijn voor mevrouw Bran denburg. Een wonder was dat niet. Ook Carla werd er doodmoe van en was blij, des avonds na het vallen van het donker, ijs te kunnen eten op een van de vele terrassen en de weldadige koelte van de komende nacht werd dan niet alleen door mama, maar ook door Carla met een gevoel van opluchting begroet. Toen ze op een avond, na een dag van drukkende hitte, limonade zaten te drinken voor de wijd open ramen van hun hotel, zag Carla opeens die Griek se jongeman voor zich staan. Hij glim lachte en maakte een charmante bui ging in de richting van mevrouw Bran denburg, die hoogst verwonderd toe keek. Er speelde zacht een strijkje. Ze waren juist wat bekomen van de ver moeienissen van de dag. De charme, waarmee de jongeman haar uitnodigde, een dansje te maken, was zo ontwape nend, dat Carla meteen haar vermoeid heid was vergeten. Vluchtig keek ze haar moeder aan, maar voor die goed besefte wat er gebeurde, zweefde ze al in de armen van de Griek over de dansvloer. Het was nog warm, vooral binnen, en ze had moeite, de goede maat er in te houden. Carla lette er nauwelijks op; het had voor haar iets avontuurlijks, met deze haar volkomen onbekende jongeman, wiens taal ze niet eens verstond, te dansen op de klanken van het exotisch uitgedoste orkestje. Donkergetint, met ravenzwarte haren en een keurig gecultiveerd snorretje, met twinkelende ogen en een overrom pelende charme, leidde haar partner Carla over de glanzende vloer, tot de muziek zweeg. Teruggekomen aan het tafeltje waar aan ma Brandenburg met enige verba zing de gang van zaken had zitten vol gen, stelde de jongeman zich voor, eerst aan ma, daarna ook aan Carla. Ze be grepen dat hij Nico Papadimas heette. Het mocht wat opdringering lijken, dat hij zomaar ongevraagd aan hun tafel tje had plaats genomen, maar, dacht mama, was dat misschien de onge dwongenheid van de zuidelijke landen? En ze vergaf het hem. Hij probeerde een gesprek, in nieuw-Grieks, maar dat mislukte. Hij wist kennelijk maar een paar woorden Engels te stamelen, maar Frans ging hem beter af. Hij vertelde dat hij de dames had ge zien op de eerste dag dat zij in Athene waren en dat hij nu, toen hij langs het hotel kwam, vond, dat hij best eens kon kennismaken. Ze waren voor het eerst in Griekenland? Dat dacht hij wel! Hij kon hen misschien van dienst zijn? Hij had een auto. Voelden de dames iets voor een ritje naar Delphi? Dat moes ten ze immers gezien hebben? En heus, dames, met de., bus is dat echt geen doen. Wie hij was? O ja, dat moest hij na tuurlijk vertellen. Hij was de zoon van de Griekse reder Papadimas, had ge studeerd aan de Sorbonne te Parijs, werkte nu op het kantoor van zijn va der. Natuurlijk moesten de dames thee komen drinken. Zijn vader zou dat ze ker appreciëren; zijn schepen deden Rotterdam wel aan en hij zou stellig meer van Holland willen weten. Namen de dames zijn uitnodiging aan, voor morgenmiddag vijf uur? In Holland zouden ze het nooit heb ben gedaan. Maar nu zei mama, in haar beste Frans, dat ze zouden komen. Nico scheen in de wolken en hij beloofde, de volgende dag met de auto om half vijf bij het hotel te zullen zijn. Want om te lopen zou het immers veel te warm zijn? En met een galant gebaar nam hij afscheid. Ietwat beteuterd zaten ze elkaar aan te kijken, toen Nico door de enorme draaideuren was verdwenen. In het donker zagen ze hem naar de overkant van de straat lopen, in een droom van een auto stappen en wegrijden, de stad in. Ze spraken pas tegen elkaar toen ze boven op haar slaapkamer waren ge komen. „Ik vind het toch een bijzonder b.e*> schaafde jongen!" zei ma. Carla begon opeens te lachen. „Waarom zegt u dat zo, ma?" vi-oeg ze. „Om uzelf te recht vaardigen? We hebben ons, geloof ik, al lebei in een avontuurtje laten meesle pen, u net zo goed als ik. En u zou nog wel goed op me passen! Pa moest het eens weten!" En Carla lachte zo sma delijk dat ma een beetje geprikkeld zei: „Avontuurtje? Hoe kom je erbij! Mo gen we niet op visite bij een Griekse reder? Daar steekt toch niets in?" „Stel je voor" zei Carla, „dat hij he lemaal niet de zoon van een reder is. Wie weet wat hij met ons wil uitvoe ren." „Onzin!" stelde mevrouw Branden burg vast! „En die auto dan? En die manieren, zeg! Is het je niet opgevallen hoe beschaafd hij zich gedroeg? 't Is waar, in Holland is zoiets ongebruike lijk. Ik laat me in het Amsterdamse Americain niet aanspreken door een wildvreemde jongeman. Maar hier in Griekenland is dat blijkbaar heel ge woon. Nee, Carla, wees maar niet on gerust. We zullen morgen verder zien." In bed bedacht Carla, dat ze natuur lijk helemaal niet ongerust was. De ontmoeting met Nico beschouwde zij wel degelijk als een avontuurtje. En helemaal naar Griekenland gaan mocht toch wel een avontuurlijk tintje heb ben? Daarvoor had Nico gezorgd. En ze verlangde naar de volgende dag. Ze stonden pas laat op. Lange wan delingen maakten ze niet. En zonder dat ze het voor elkaar wilde weten, keken ze telkens met een beetje onge duld naar dg klok. In de nuchtere och tenduren was toch bij ma Brandenburg wel de gedachte opgekomen, of ze wel goed had gedaan. En ze probeerde, zichzelf ervan te overtuigen, dat het allemaal heel gewoon was, in Grieken land tenminste. Maar een redelijk ar gument ervoor wist ze toch eigenijlk niet. Er zat wenig anders op dan maar af te wachten. Tegen de middag kwam een brief van vader. Hij schreef dat hij het druk had, dat hij in de stad niet zo lekker at als thuis, dat Herman na het vertrek van Schiphol niets meer van zich had laten horen. Herman Vreemd, ma had zich vast voorgenomen, tijdens de reis uit voerig met Carla over Herman te spre ken. Nu was er een goede aanleiding, maar nu kon ze er niet toe komen. Waarom niet? Ze betrapte zich erop dat het was omdat ze straks naar Maar nee, dat kon toch niet waar zijn! En toch Carla schreef brieven die dag. Naar pa, naar een vriendin, naar Herman. Ze schreef opgetogen over de reis, het land, Athene. Ze vertelde wat ze had gezien, dat het eten erg moest wennen, en de hitte vooral. Het werden opge wekte prettige brieven. Ook die voor Herman. Maar toen ze die nog eens overlas bemerkte zei dat er helemaal niets liefs in stond. Het was echt geen brief zoals die in de regel geschreven worden naar iemand op wie je ver liefd bent. Hoe kwam dat? Misschien omdat ze straks. Nee, natuurlijk niet, zei ze bij zichzelf. En toch. Ze plakte met een zucht de brieven dicht. Weer keek ze naar de klok. Ma merkte het, maar zei alleen: (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1960 | | pagina 4