Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Project van vijf gemeenten: Streekwerkplaats voor minder-validen Zuid-Oost Utrecht geopend Firma J. F. TAK Kindervakantiewerk: Vierde Vewibeto begint reeds op gang te komen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Sekou Touré AMERONGEN ELST EDERVEEN 34e jaargang VRIJDAG 22 JULI 1960 Nr. 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Wethouders Middelhoven en v. Stempvoort herdacht Klinkend zomeravondconcert van „Caecilia" Voor de vakantie ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDOLIE BADMUTSEN BADTASSEN BRAND EN VERKEERS ONGEVALLEN IN DE AFGELOPEN WEEK Zo'n slimme vos BELANGSTELLING IN DE EERSTE WEEK OVERTROF DE VERWACHTINGEN Hij is 22,50 waard 2 AJ 497757 Bouwfonds Nederlandse Gemeenten gaat in Amerongen bouwen Christ, gemengd koor Asaf gaf zomeravondconcert Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Lid van imkersvereniging kreeg bijenkorf cadeau Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het was wülen wethouder A. Middelhoven, die in dertijd het lofwaardige initiatief nam om te komen tot oprichting van een werkplaats voor minder-validen. Hy pakte dit werk met enthousiasme aan, maar heeft het niet af kunnen maken. Ook zijn opvolger, wijlen wethouder VV. van Stempvoort niet, die met grote voortvarendheid de door zijn voorganger aangevangen werkzaamheden voortzette. Woensdagmiddag tijdens de opening van de Streek werkplaats voor minder-validen „Zuid-Oost Utrecht" werden deze beide wethouders posthuum geëerd voor het pionierswerk, dat door hen werd verricht. In de eerste plaats werd hieraan herinnerd door de huidige wethouder van sociale zaken, de heer C. N. van Kuijk onder wiens leiding de werkplaats tot stand kwam. Daarnaast was het burgemeester A. Bakker van Veenendaal, die het werk van wijlen de wet houders Middelhoven en Van Stempvoort prees. De samenwerking van vijf buurgemeenten in deze stemt tot voldoening. De verschillende sprekers brach ten dit tot uitdrukking. Amerongen, Leersum, Rens woude, Rhenen en Veenendaal vonden elkaar in een gemeenschappelijke regeling en stichtten zo gezamen lijk deze nuttige instelling. Ook de industrie in Veenendaal kan er profit van trekken. Bepaalde werkzaamheden kan men immers uitbesteden aan de streekwerkplaats en bovendien worden in een dergelijke aparte omgeving gehandi capten gevormd tot arbeidskrachten, die na verloop van tijd hun plaats in het normale bedrijfsleven weer kunnen innemen. SPREEKUUR WOONRUIMTECOMMISSIE Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt, dat in verband met de fabrieks- vakanties de Commisie van Advies, be doeld in de Woonruimtewet 1947, op don derdag 28 juli a.s. geen zitting zal houden. Een groot aantal genodigden was bij de opening in hotel „La Montagne" aanwezig. Wethouder C. N. van Kuijk heette hen, in zijn functie van voor- zitter\van de streekwerkplaats welkom. In het bijzonder de heer E. Kronen burg, rijksconsulent voor sociale bij stand en complementaire arbeidsvoor zieningen in het district Midden-Oost en de heer F. N. Sikkes, vertegen woordiger van gedeputeerde staten in de provincie Utrecht. Verder woonden afgevaardigden van vele instellingen en industrieën en vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Veenen daal, Rhenen, Amerongen, Leersum en Renswoude de opening bij, die werd verricht door de heer E. Kronenburg. Bijzonder verheugd was deze over het feit, dat de streekwerkplaats in Veenendaal tot stand was gekomen door samenwerking van vijf gemeen ten. Ook herinnerde de heer Kronen burg aan het inspirerende werk van wijlen wethouder Middelhoven en wij len wethouder van Stempvoort. Lof verdient „Caecilia" voor het zo meravond-concert dat deze Veenen- daalse harmonie gisterenavond in het Rembrandtpark gaf en men had een groter publiek verdiend. Niettegen staande dat hebben verschillende mu ziekliefhebbers van een goed en ge varieerd concert kunnen genieten. Ook was de belangstelling groter dan zij wel eens geweest is, hetgeen misschien is gelegen in het feit, dat het concert werd gegeven in de dichtsbevolkte buurt van Veenendaal, het Franse Gat. Dit is onge twijfeld een goed idee geweest. Ander zijds was er aan het concert weinig be kendheid gegeven. En musici èn de aanwezige muziekmin naars hadden echter niets dan last van de vele lawaaischoppende en grasvertrappen- de kinderen, die men bij een dergelijk concert maar beter op een afstand kan houden. Het concert dat werd gegeven in de ge meentelijke muziektent was rijk aan varia ties. Elk genre kwam aan zijn trekken en dit werd nog weer afgewisseld door een optreden van de drumband. „Caecilia" heeft een uitgebreid reper toire en bracht onder leiding van de ener gieke dirigent, de heer J. Weijers van al les wat ten gehore. Klassiek, semi-klassiek en in het lichtere genre, alles terdege in gestudeerd en met veel elan geblazen. For se marsen werden gevolgd door selecties uit bekende muicals, alles ondersteund door een virtuoze sectie slagwerkers, on der aanvoering van Rinus Hasselaar. Met een serie populaire nummers, speciaal ge arrangeerd voor harmonie-orkest, werd het concert besloten. Werkelijk, het was een genoegen om vrijwillig naar dit „verplichte" concert te mogen luisteren. „Caecilia" heeft hiermee weer eens te meer bewezen een korps van klasse te zijn, met een ruggegraat van ge routineerde musici. Dergelijke zomeravond concerten zijn zeker voor herhaling vat baar. POESLIEVE LEEUWTJES In de etalage van een fotograaf in de Hoofdstraat waren woensdag drie leeuwe welpen te zien, afkomstig van circus Bol- tini, dat twee dagen in Veenendaal is ge weest. Men kon zich in deze zaak laten foto graferen met zo'n snoezig beestje op schoot en verschillende kinderen werden zo ge knipt. De beestjes bleken echter niet zo lief als zij er op het eerste gezicht uitzagen en de fotograaf heeft ze dan ook in aller ijl weer op laten halen door leeuwetemmer Bobby Althoff. De eerste de beste middag al was er één vast niet van plan zich te laten beetpakken en hij het was een mannetje liep grommend in het atelier rond, wild van zich af klauwend en bij tend. Het hele personeel kwam er aan te pas om het lieve beestje weer achter het gaas in de etalage te krijgen. Dit ging niet zonder kleerscheuren en bijtwonden. En dan te bedenken, dat er een dame in de zaak kwam, die een baby van anderhalve maand met een leeuwtje in de arm of: in de poten van het leeuwtje? wilde laten kieken Inmiddels zijn er 2 wel poeslieve leeuwe- welpjes gearriveerd.. Deze zijn pas zes weken oud en worden nog met de fles gevoerd. Apoth.au. - Drogist Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal Het is nog niet eens zo heel lang geleden, aldus ging de heer Kronen burg verder, dat gehandicapten,die in het normale arbeidsproces niet mee konden moesten worden verwezen naar sociale bijstand. Ook hierin heeft de ontwikkeling van de sociale gedachte grote veranderingen gebracht. Vrees voor ziekte, ouderdom en werkeloos heid werdey hierdoor minder. Spreker noemde tenslotte een aan tal interessante cijfers. Op het ogen blik zijn in Nederland 185 werkplaat sen voor gehandicapten. Hierin werken in totaal 12.687 minder-validen. Aan buiten objecten werken bovendien 9.371 personen. Het doorstromingspercenta ge naar de vrije sector bedraagt 25. ARBEIDSVREUGDE Wethouder C. N. van Kuijk gaf een uitvoerig overzicht van de werkzaam heden, die tot de totstandkoming heb ben geleid. Reeds vele jaren geleden bestonden er plannen om tot oprichting van een werkplaats voor minder-valide ar beidskrachten te komen. In de raads vergadering van 22 september 1953 werd dit punt reeds ter sprake ge bracht. Mede door het overlijden van de wethouders Middelhoven en Van Stempvoort, bleven deze plannen des tijds rusten. Op 11 maart 1957 werd de eerste be spreking gehouden met de vertegen woordigers van de gemeenten, die thans het bestuur uitmaken. Óp 24 april d.a.v. werd in een volgende be spreking de basis gelegd voor de ge meenschappelijke regeling. Doel was een passende werkgelegenheid te scheppen, welke in het bijzonder ge richt zou zijn op het herstellen, in standhouden en vergroten van de ar beidsgeschiktheid van minder-valide arbeidskrachten op zodanige wijze, dat de maatschappelijke aanpassing, zelf standigheid en daardoor ook de ar beidsvreugde zou worden bevorderd. (Zie verder pagina 4) OPGEVEN VOOR DE JEUGD- VIERDAAGSE Voor de Veenendaalse jeugdvierdaagse, die van 2 tot 5 augustus a.s. wordt gehou den, kunnen meisjes en jongens van 6 tot 16 jaar zich morgenmiddag van 2.30 tot 4 uur opgeven in het jeugdgebouw aan de Industrielaan. GESLAAGD Voor leraar M.O. lich. opv. aan de academie te Amsterdam slaagde de heer P. G. A. Versteeg, Julianastraat. Zaterdag 16 juli 1960 ontstond er brand in een schuurtje aan de Middellaan bij A.M.B. De brand is ontstaan door het te hard stoken van een kacheltje in het schuurtje, waarvan de pijp die door het dak was gestoken, lekkage vertoonde en de zoldering in brand raakte. Door bewoners en omwonenden is de brand met emmers water geblust. fl- Mevrouw J.S. reed op haar rijwiel over het rijwielpad aan de Kerkewijk en werd door een bestuurder van een rijwiel met hulpmotor gesneden, waar door zij kwam te vallen. Zij liep lichte ontvellingen op. De bromfietsbestuur der keek om en zonder zich om het slachtoffer te bekommeren bleef hij doorrijden. Het gezegde „Zo sluw als een vos" heeft in letterlijke zin opgeld gedaan by de landbouwer V. aan de Djjkstraat alhier. Deze loerde n.l. al m.-„c tijd op een ro ver, die reeds om en naby de 40 kostbare kippen van de landbouwer om het leven had gebracht. Op een gegeven moment werd de moor denaar ontdekt. Het was een vos, die het op een lopen zette. De landbouwer bracht z'n buks in gereedheid, maar voordat hij aanlegde was zijn doel spoorloos verdwe nen. Het bleek, dat de vos zo slim was ge weest om plotseling te dekken, hij had zich plat in het gras gedrukt. Toen het ge vaar minder was, vloog hij weg. Toen was het echter voor de landbouwer te laat om te schieten ERNSTIGE VAL MET AUTOPED Het zevenjarig zoontje van de fam. van M. uit de Hoofdstraat kwam op de Markt zo ernstig met zijn autoped te vallen, dat doktershulp moest worden ingeroepen. „Vergissen is menselijk en in dit geval nog prettig ook" zullen Veenendaals jeugdwerkleider, de heer A. H. van Pypen en zijn medewerkers hebben gedacht, toen de eerste dagen van het kindervakantiewerk er opzaten en men de resul taten kon bekijken. Inderdaad heeft men zich vergist, wat de belangstelling betreft. Door het ge dwongen versnipperen van het werk (door de gespreide vakanties van de scho len) had men op minder deelneming gerekend dan andere jaren. Het is echter thans reeds gebleken, dat het vakantiewerk nog niets aan charme heeft ingeboet, getuige het aantal kinderen, dat zich iedere dag voor de diverse aktiviteiten meldde. Maandag j.l. begon het al goed. Ruim 70 kinderen waren present in het jeugdgebouw voor het onderdeel „vlie- gerplakken". Er kwamen vele mooie exemplaren uit de bus en de beoorde ling was niet zo gemakkelijk, maar na rijp beraad ging Jan Piet Adèr met de eerste- en Peter Pilon met de tweede prijs strijken. De orginele speurtocht met opdrach ten, die dinsdagmorgen werd gehouden trok meer dan 100 kinderen. De op drachten waren in het bos verstopt en hadden meest de natuur tot onder werp. De groep van Jan Kranenburg won de eerste prijs. Dinsdagmiddag was het vliegers plakken geblazen voor de oudere jon gens. Ook toen werden - praktisch zonder hulp - mooie exemplaren ge produceerd. Kees van de Haar had de eerste prijs. De volksspelen op het terrein achter de J.G. Sandbrinkstraat werden afge last, omdat er regen dreigde. De hele opkomst ging toen naar het Jeugdge bouw aan de Industrielaan, waar sjoel wedstrijden, ballengooien enz. werden gehouden. Toen ook weer meer dan 100 deelnemers. Joop van Son, le prijs en Adri Over- eem 2e. Bij de 6-10 jarigen waren het: Minie v. d. Berg le en Jan Hardeman 2e. Sjoelen: Sandré Bijl le en Bennie v. d. Haar 2e. 6-10 jaar, Nico Schoen man le en Bram van Soest 2e. Ballen gooien: Jan Piet Acér le en Jan Boch 2e. 11-14 jaar Adri Dvereem le en Jan Davelaar 2e. Speerwerpen: 6-10 jaar Johan Binsbergen ie en DicK v. d. Bo- venkamp 2e. 11-14 jaar Andries Lukas le en Wim van Barneveld 2e. Ballen spel: 6-10 jaar Harrie Brouwer le en Jan Piet Adér 2e. 11-14 jaar Adri Over- eem le en Theus Verhoef 2e. Woensdagmiddag was er een vertel- middag voor de meisjes en jongens van 5 tot 8 jaar. Behalve op een spannend verhaal werden de kinderen nog op een andere manier getrakteerd en ie dereen ging glunderend naar huis. Het weer weer was tot en met woensdag niet zo gunstig voor het werk, maar donderdag was het een mooie dag en die kwam van pas voor de zwemwedstrijden, die evenals vorige jaren in „Bergbad" werden gehouden. De uitslagen hiervan waren op de verschillende nummers: 25 meter vrije slag: 11-14 jaar, meisjes De prijzen zijn voor: Ballonnenrace: Ina Bosveld le en Coby v. d. Bos 2e; OPENING STREEK WERKPLAATS Belangstelling voor de afdeling stripper^ V.l.n.r de heren Stuy- venberg, architect en ontwerper van het gebouw, wethouder C. N. van Kuijk, in specteur Dekker, de directeur van de streekwerkplaats, de heer Evers, Ir. Sik- kens, vert. Ged. Sta ten, E. Kronenburg, rijksconsulent, dr. De Jong, burgemeester A. Bakker. De vierde Veenendaalse Winkelbeurs en tentoonstelling, kortweg „Vewibeto IV", begint op gang te komen, hoewel de organisatie van deze grootse mani festatie van het Veenendaalse zakenleven, verenigd in de Veenendaalse winke liersvereniging „Handel en Nijverheid" reeds langer draaiende is. Dat was echter nog maar werk achter de schermen, doch binnen enkele dagen vzal men de voorbereidende werkzaamheden kunnen aanschouwen. Dan komen n.l. de eerste transporten van de tentoonstellingshallen naar Veenendaal en kan de N.V. Boeken te Helmond beginnen met de bouw van de enorme hal van 60 bij 33 meter op het terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat, achter het postkantoor. Deze grote hal, de hoofdhal, zal worden geconstrueerd van hout en staal. Het transport hiervan geschiedt gedeeltelijk per trein en gedeeltelijk met vracht auto's van de N.V. Boeken. Voor het per spoor aan te voeren gedeelte is een extra trein van 14 wagons nodig. Voordat men deze vierde industrie- en han delsbeurs na de oorlog kan bezichtigen, komt er nog meer kijken. Naast de grote hal komen er kleinere hallen. Deze zijn echter van een gemakkelijker constructie en kunnen in vier dagen worden opgebouwd. Over de plannen voor deze vierde Vewibeto is op dit moment nog maar wei-» nig bekend. Wel kan worden medegedeeld, dat de beurs op enkele stands na is volgeboekt en dat er weer vele attractieve punten rond de Vewibeto op het pro gramma staan. Bijzonderheden hierover volgen nog. jongens Guus van Barneveld le en Gerard Hasselaar 2e. Onderwater- zwemmen: jongens Sijmen v. d. Bos le en Wessel v. d. Bovenkamp 2e. Ban denrace: meisjes Ina Bosveld le en Coby v. d. Bos 2e; jongens Sijmen v. d. Bos le en Kees v. d. Haar 2e. Afval race: meisjes Ina Bosveld le en Coby v. d. Bos 2e; Guus van Barneveld le en Wessel v. d. Bovenkamp 2e. Afval race: 8-10 jaar, meisjes Rija Mollema, le en Marijke Nachtegaal 2e; jongens Bertie Prins le en Jan van Soest 2e en Evert Kampert 3e. Bordjesduiken: Martin Visser le, Jaap Bos 2e en Mans Middelhoven 3e. Tot slot was er nog een spannende ballenrace voor de kinderen van 6-8 jaar. Een aantal kinderen ging naar huis met een prachtige bal. Al met al een geslaagde morgen, waarin veel plezier gemaakt werd door de kinderen. Tot besluit van de eerste week is er hedenmorgen nog een tafeltenniswed strijd gehouden en gaat de jeugd mor genochtend (zaterdag) in wedstrijdver band rolschaatsen, op de Westersingel. De vliegerwedstrijden, die voor mor genmiddag waren vastgesteld, gaan niet door, omdat veel kinderen morgen reeds met vakantie gaan. Deze wed strijd is uitgesteld tot een nader te be palen datum na de fabrieksvakantie. Op de Munnikenweg vond een aan rijding plaats tussen een tweewielig motorrijtuig en een hond van het echt paar C. J. van K. Toen de motorrijder het echtpaar wilde passeren liep de hond dwars de rijbaan over. Motor rijder en hond kwamen te vallen. De motorrijder E. van L. liep enkele ont vellingen op en zijn kleding werd flink beschadigd, terwijl de hond door de veearts moest worden behandeld. fl- Teveel aan bachus geofferd. Op de Hoofdstraat liep P. P. uit Den Haag onder invloed van inwendig gebruik van alcohol, dat hij gevaar opleverde voor het verkeer. Na zijn roes op het politie bureau te hebben uitgeslapen is hij weer met onbekende bestemming vertrokken. fl- Maandag, 18 juli 1960 vond in de Gortstraat een aanrijding plaats. De bestuurder van een rijwiel met hulp motor passeerde een stil staande auto. Bij het passeren sloeg het linker por tier van de auto open. De bestuurder van de bromfiets reed tegen het open slaande portier op. Hij liep hierbij een diepe vleeswond op aan zijn rech terhand. fi- Op het kruispunt Nieuweweg-Buurt- laan West vond een aanrijding plaats tussen twee motorrijtuigen. De be stuurder J. W. C. C. W. die op de Nieuweweg *eed stak zijn richtingaan wijzer naar rechtsuit doch bleef recht door rijden. Hierop had de bestuurder die met zijn motorrijtuig vanaf de Buurtlaan-W de Nieuweweg op wilde rijden geen antwoord. Beide voertui gen liepen materiële schade op. PRESIDENT DE GAULLE WIJDT MO NUMENT IN. President De Gaulle van Frankryk heeft vandaag, het monument by het voormalig concentratiekamp Strut- liof in de Elzas officieel onthuld. Het ge denkteken, een schepping van de Franse beeldhouwer Lucien Fenaux, is vervaar digd van beton, bedekt met marmeren platen. Het torent 41 meter boven de gra ven van de slachtoffers uit het kamp die aan de voet van een lage heuvel hun laat ste rustplaats kregen. Ook de laatst uitgegeven riks is niet gevonden nadat hy in han den gegeven was van de heer Ballegoyen, radiohandelaar, Mo lenstraat te Rhenen. Hierdoor is de riks weer in waarde gestegen en is nu 22,50 waard. Indien de riks vóór a.s. donderdag 12 uur op ons kantoor wordt aangebo den, ontvangt de vinder direct de premie. Het nummer van de nieuwe riks is Indien deze op ons kantoor wordt bezorgd vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur, wordt de vin derspremie direct uitbetaald. Het hoofd van het Afrikaanse land Guinea, Sekou Touré, is een zeer merk waardig man, die in de politiek van de opkomende zwarte staten van Afrika zich duchtig laat gelden. Men kent hem als de man die, toen generaal Charles de Gaulle de Afrikaanse Franse gebieden vrij liet of ze in de Franse Unie wilden blijven dan wel eigen wegen gaan. de enige was, die het laatste koos. Guinea verliet de Franse gemeenschap, hetgeen de F*ransen beantwoordden met resoluut vertrek uit het land van al wat Frans was. Guinea liet kort daarna ook de Franse geldstandaard los en schiep een eigen munt. Sindsdien betreedt Sekou Touré, die van de nieuwe staat, een handelsver in zijn land een dictatorsfunctie heeft, drag met Guinea af, waarbij werd het pad van de grote politiek. Hij wordt niet door een grote bevolking gedragen, want Guinea telt slechts miljoen inwoners. Maar dit belet hem niet een belang rijke rol te spelen. Zijn verleden stelt hem hiertoe in staat. Na zich tot post beambte te hebben opgewerkt, trad hij in contact met dc Franse communis tische bond C.G.T. en werd algemeen I secretaris voor Guinea. Hij bezocht de kaderschool te Bobigny bij Parijs en al is hij heden als staatshoofd geen functionaris meer van deze Franse communistische bond, sympathieën in communistische richting bezielen hem. Dit was natuurlijk achter het ijzeren gordijn bekend.- Zodoende stelde direct na de onafhankelijkheidsverklaring van Guinea op 2 oktober 1958 Oost- Duitsland zich met Sekou Touré in ver binding en sloot reeds op 17 november 1958, zes weken dus na de stichting Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft plannen om in Amerongen een dertiental woningen te gaan bouwen. Deze zullen verryzen aan de Koenestraat en aan de Prinses Ireneweg. In de eerste plaats zyn deze huizen bestemd voor de spaarders van het bouwfonds. Gezien echter het feit dat er een aantal zal overblijven, worden nu ook andere in woners in de gelegenheid gesteld aan deze bouw mede te doen. Woensdagavond wa ren een aantal spaarders en aspirant ge- In een Sint Andrieskerk die slechts gedeeltelijk gevuld was met belang stellenden heeft het Christ, gemengd koor Asaf verleden zaterdagavond een kerkconcert gegeven, niet alleen met de bedoeling om de Amerongers met een concert te gerieven, maar ook om de vele in het dorp verblijvende va kantiegasten iets aan te bieden. Had men het alleen van de belangstejlznde inwoners moeten hebben, dan had het er treurig uitgezien. Zelfs een organist als Piet van Egmond kan in Ameron gen geen volle kerk meer beioerkstél- ligen. Het idee om dit traditioneel gewor den zomer-kerkconcert op een zater dagavond te laten plaats hebben, heeft wat de belangstelling in zijn geheel be treft, wel resultaten opgeleverd. Het waren zo'n honderd vijf tig liefhebbers van koor- en orgelmuziek, die met de grootst mogelijke aandacht het pro gramma beluisterd hebben. De mees ten zullen wel geen spijt gehad heb ben van hun gang naar de Sint Andries kerk. Het was zoals men het noemen kan geen zwaar programma, en al wil men aanvoeren dat de veel gespeelde orgel stukken zoals Trumpet Tune van Pur- cell en het Cantilène van Rheinberger uit de tijd zijn, toch heeft Piet van Eg- mond het gros van de belangstellen den er mee bekoord, al kon hij het eerste werk niet uitvoeren zoals hij dat graaf gedaan had. Naast deze com posities vertolkte hij nog de Sonate II van Mendelsohn, de Prelude Air en Gavotte van S. Wesley, terwijl hij zijn optreden besloot met een improvisatie over Blijf bij mij Heer. Voor Piet van Egmond had het Sint Andriesorgel mo gelijkheden genoeg. Wat het koor betreft, er werd goed gezongen. Het Te Deum van Mozart mag het hoogtepunt genoemd worden, terwijl ook een gedeelte uit Das Lied von der Glocke van A. Romberg met aandacht beluisterd werd. Met zijn door de vakanties wat uitgedunde koor heeft dirigent Netelenbos een alleszins j bevredigende uitvoering gegeven, die al mopperde men helemaal niet over het bezoek, toch veel meer belangstel- ling had verdiend. i gadigden in de raadzaal byeengekomen ter nadere voorlichting omtrent dit plan. De prijs voor deze bouwkaswoningen zal va rieren tussen de 16.300,en 19.250, Uitgaande van een minimale storting van vijftien procent van dit bedrag zal men op een last komen van 78,— tot 92,- per maand, afhankelijk van de duur te van de woning. Deze betaling zal men dertig jaar vol moeten houden. Vanzelf sprekend is het mogelijk meer eigen geld in te brengen. De heer van de Bosch, vertegenwoordiger van de bouwkas, merkte ten aanzien hier van op dat voor elke 1000,meer eigen geld, de lasten circa 6,— per maand min der worden. Opgemerkt werd ook, en dit was een belangrijk punt, dat de huidige huurprijzen nog zullen stijgen. De lasten die ontstaan met een bouwkacwoning blij ven echter steeds hetzelfde, deze onder gaan geen verhoging. Het ligt in de be doeling om met gegadigden voor deze woning op een later tijdstip nog een ver gadering te beleggen. Zij die nog nadere inlichtingen wensen kunnen zich op het gemeentehuis vervoe gen. WIELRIJDSTER BRAK BEEN Een in Amerongen verblijvende Duitse dame, kwam verleden week donderdag dusdanig met een andere wielrijdster in botsing, dat zij met een gebroken been naar het ziekenhuis vervoerd moest wor den. Het ongeval ontstond op de hoek Molenstraat-Overstraat. De dame die op de fiets uit de Overstraat kwam verleende geen voorrang aan een uit de Molenstraat komende wielrijdster. Er ontstond een bot sing, die zo hard aankwam, dat het boven vermelde er het gevolg van was. vastgelegd, dat Oost-Duitsland een be langrijk deel van de uitvoer van het land zou afnemen (o.a. de bananen- oogst) en hiervoor in ruil textiel, ma chines, chemische produkten e.d. zou leveren. West-Duitsland kwam ook in Cona kry, de hoofdstad, informeren, maar raakte op het 2e plan. Oost-Duitsland zond tal van mensen naar Guinea en nodigde Guinezen ter opleiding naar Oost-Duitsland uit. Weldra slaagde het marxistische hoofd van Guinea er in ook in contact met Moskou te komen en kreeg er een lening van 140 miljoen roebel op gunstige voorwaarden. Tege lijkertijd verzette Touré zich hevig te gen de Sahara-bommen van Frankrijk en riep zijn nabuurlanden op hem hier in te steunen. Tevens diende hij (1 maart 1960) bij de U.N.O. een protest in tegen de hulp van West-Duitsland bij de ontwikkeling van de Franse atoombom en tegen de dienst van Duitse soldaten in het Franse vreem delingenlegioen. Men ziet welke koers de intelligente chef van Guinea vaart. Kort geleden zeide hij in een rede: „Wat kunnen wij, Afrikanen, met een kapitalistische of burgerlijke maatschappij beginnen? Wij zijn een volk van proletariërs. Ka pitaal bezaten bij ons alleen de Euro peanen, de Fransen". De toenemende vriendschap van Co nakry met Oost-Europa versterkt de betekenis van de rol, die Sekou Touré speelt en deze zwarte leider speelt dit spel met grote overtuiging. Hij weet wat hij wil. In verband met de a.s. fabrieks vakantie verschynt „De Vallei" volgende week alleen op vrydag 30 juli. Onze adverteerders en correspondenten worden vrien delijk verzocht hiermede reke ning te willen houden. De uitgevers. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 LUCHTDOOP De heer Drost, de directeur van de Pako fabriek zal in Eist (U.) de luchtdoop on dergaan tijdens de luchtvaartshow welke daar namelijk op 23 juli wordt gehouden. Hij is er namelijk na zeer veel moeite in geslaagd een plaats te bemachtigen in de mand van de ballon die in Eist Utr. op stijgt. Hij neemt deze kans waar om in de gemeente waar de ballon landt net zo'n prijzenregen op touw te zetten als in Eist en in alle plaatsen die de ballon „passeert" In de landingsplaats krygt allereerst de burgemeester een prachtig etui met her denkingslepels. Tevens krijgt dat jonge paar dat zich als eerste na de landing op het gemeentehuis in de landingsplaats ver voegd om in ondertrouw te gaan een cas sette cadeau en wordt aan de eerste 5 ba by's die na het moment van de landing geboren worden een prachtig kindercou vert gegeven. Op de te Veenendaal gehouden byen- markt greek het lid van de imkersver. te Ederveen, de heer A. van Veldhuizen, wo nende aan de Rode Haan, een byenkorf cadeau voor het feit dat hy als 150 ste lid van deze vereniging was ingeschreven. Tydens de aanbieding van deze korf sprak de secretaris van de imkersvereni ging Ederveen, de heer B. van Voorhuyzen over de bloei van deze vereniging. De heer van Veldhuizen was wel het 150 ste lid, maar de secretaris kon mededelen dat men nu al weer de 160 nadert. Een dergelijke imkersvereniging is mo menteel een unicum in ons land. Ook is altyd de belangstelling voor het vereni gingswerk groot want als men vergadert is practisch ieder present. De heer van Voorhuijzen feliciteerde de heer Veldhuizen met zijn mooie korf en hoopte dat hij spoedig weer met een korf gereed moest staan als weer een nieuwe mijlpaal in het ledental is bereikt. ffeettdU WfiNDKlQKKCN voor hetere uurwerken iMi.iibi-imuiHü.Lrf ■■mi,

De Vallei | 1960 | | pagina 1