GEOPEND City-magazijn De Volendammer Vishandel lELIS OPTIEK IDEAAL Uit onze Opruiming Afhaaldienst Drukkerij Davelaar y Zwangerschaps- en bevallingsuitkeringen SCHERPENZEEL Gesloten ARAM Het geheim van de stalknecht REIN VEENENDAAL 1.45 2.98 49 ct 1.95 Met adverteren Voor de vakantie: 5,95 v.a. 4,45 Ant. Achterberg ATTENTIE Scheveningse Vishandel ROSENDAAL E. J. SMIT Slagroomgebak Roomboterkoekjes J Het Kwaliteitshuis MAISON KRAMER DIVERSEN Avond-Ulo „Marino" ah U niets andm heht msf een échte bromfiets zoekt U uit hi/Uw BATAVUS dealer Fa J. van Dijk en Zn. Limonade glazen Kop en schotels Slabestekken Afwasbakken Hoofdstraat 47 Veenendaal werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. Voor de reizende man heeft een Enschedese fabriek van pyama's en ochtend jassen een mooie combinatie bedacht van een pyama en kamerjas. Ze worden beide vervaardigd van popeline met een mousseline-effect. Het beperkt het kreuken aanmerkelijk en vraagt om een wel zeer bescheiden plaats in de koffer. De op deze foto afgebeelde reiscombinatie heeft een ruitmotief met een kleuren- samenstelling van geel en groen. De combinaties worden ook in contrasterende kleuren gemaakt, maar de eenheid tussen pyama en kamerjas blijft dan behou den door hetzelfde dessin. Op 15 december 1958 trad een wet tot wijziging van de Ziektewet in werking. In feite vond er echter geen wijziging plaats, omdat de betreffende wijziging reeds in 1940 tot stand was gekomen door een besluit van de waarnemend Secretaris-Generaal van het Departement van Sociale Zaken. Dit besluit nu zou - krachtens een wet van 12 februari 1958 - uiterlijk op 15 februari 1959 als het enige nog in de sociale verzekeringswetten voorkomende bezettingsrecht komen te vervallen en daarmede het recht van ongehuwde vrouwen op zwangerschaps- en bevallingsuitkeringen. Daar de wetgever prijs stelde op behoud van bedoeld recht, heeft hij de betreffende bepalingen der Ziektewet opnieuw in een wijzi gingswet vastgesteld. In de wettelijke bepalingen is hier door geen verandering gekomen. Be langrijk is echter, dat thans algemeen het beginsel aanvaard is, dat gehuwde en ongehuwde vrouwen voor de toe passing van de Ziektewet gelijk dienen te worden behandeld. Blijkens de Me morie van Toelichting koesterde de Tweede Kamer in vroeger tijden, zelfs nog in 1946, andere opvattingen. Zoals wij hieronder zullen zien, is de Tweede Kamer bijzonder wispelturig geweest bij het bepalen van haar houding ten opzichte van deze gelijkstelling. Oorspronkelijk wel, later geen gelijkstelling van gehuwde en ongehuwde vrouwen Oorspronkelijk stelde de Ziektewet (wet van 5 juni 1913) zwangerschap en bevalling zonder meer gelijk met ziek te. Daarbij werd geen onderscheid ge maakt tussen zwangerschap en beval ling van een gehuwde dan wel van een ongehuwde vrouw. In 1919 nam de Internationale Ar- beidsconferentie te Washington een Verdrag aan betreffende de arbeid van vrouwen vóór en na de bevalling. Ten einde de Nederlandse wetgeving in overeenstemming met dit Verdrag te brengen diende de regering in 1927 bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in tot wijziging van de Ziektewet. Voor gesteld werd aan verzekerden geduren de 6 weken vóór en gedurende tenmin ste 6 weken na de bevalling respectie velijk een zwangerschaps- en een be vallingsuitkering te verstrekken. Bij de openbare behandeling van dit wets ontwerp nam de Tweede Kamer in 1929 een amendement aan, waarbij slechts zwangerschap en bevalling van de ge huwde vrouw met ziekte gelijk werd gesteld. Dientengevolge kon Nederland het betreffende Verdrag niet bekrach tigen, daar het Verdrag op dit punt geen onderscheid maakte tussen ge huwde en ongehuwde vrouwen. Tijdens de Duitse bezetting in 1940 werd de Ziektewet zodanig gewijzigd, dat ook ongehuwde vrouwen recht kregen op zwangerschaps- en bevallingsuitkeringen. In 1946 werd in de Tweede Kamer een motie ingediend, waarin aangedrongen werd op herstel van de vóóroorlogse situ atie met dien verstande, dat in de uitke ringen aan de ongehuwde moeder op an dere wijze voorzien behoorde te worden. Deze motie werd door de Tweede Kamer aangenomen, ofschoon de Minister van Sociale Zaken verklaard had, dat hij deze motie moeilijk met symphatie kon begroe ten. De Minister schoof de zaak op de lange baan door het advies in te winnen van de Stichting van de Arbeid. Deze ad viseerde uitkeringen aan de ongehuwde moeder ten laste van de overbruggings regeling te brengen. De Minister was evenwel van mening, dat de zorg voor on gehuwde moeders niet paste in het sy steem der overbruggingsregeling. Dus deelde de Minister aan de' Tweede Kamer mede, dat hij aan de motie geen uitvoering kon geven, omdat een oplossing van dit vraagstuk niet mogelijk was gebleken. Nieuwe wet zonder slag of stoot in het Staatsblad Zo gebeurde er niets, totdat in 1958 vast stond, dat op 15 februari 1959 de wettelij ke basis der betreffende uitkeringen aan ongehuwde vrouwen zou komen te verval len. Staande voor de noodzaak een voor ziening voor deze vrouwen te treffen, stel de de regering voor het onderhavige bezet tingsrecht definitief in de Ziektewet op te nemen. In zijn memorie van toelichting toonde de Staatssecretaris van sociale zaken uit voerig aan, dat andere sociale voorzienin gen evenmin onderscheid maken tussen gehuwde en ongehuwde vrouwen. In dit verband noemde de staatssecretaris o.a. het verstrekken van geneeskundige hulp door de ziekenfondsen aan gehuwde en on gehuwde moeders, het bij de Arbeidswet 1919 aan de werkgever opgelegde verbod om de vrouwelijke arbeider gedurende een bepaald aantal weken na de bevalling ar beid te laten verrichten en de kinderaf trek bij de loonbelastig en bij de inkom stenbelasting. Voorts wees de Staatssecretaris op het Voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp aangaande de alge mene kinderbijslagverzekering. Blijkens dit Verslag konden vele leden van de Tweede Kamer, die in het verleden het initiatief hadden genomen tot een onder scheid ten aanzien van het recht op kin derbijslag ten opzichte van wettige en na tuurlijke kinderen, er zicht thans mede verenigen, dat ook ongehuwde moeders recht op kinderbijslag voor haar natuur lijke kinderen zouden ontvangen. Aangaande het buitenland merkte de Staatssecretaris tenslotte op, dat voor zover hem bekend de wetgeving van geen enkel land ten aanzien van de aan spraken op uitkering vóór en na de be valling onderscheid maakt tussen gehuw de en ongehuwde vrouwen. De Staatssecretaris oogstte succes met zijn voortreffelijke argumentatie. Het wetsontwerp werd zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming door de Tweede Kamer en door de Eerste Kamer aangenomen. Voor de bevalling Wij zullen thans in grote lijnen weerge ven, welke rechten de Ziektewet geeft bij zwangerschap en bevalling. Voorop staat de algemene regel, dat zwangerschap en bevalling met ziekte ge lijkgesteld zijn. Deze regel houdt in, dat de verzekerde vrouw, die wegens zwan gerschap of bevalling ongeschikt is tot het verrichten van haar arbeid, recht heeft op ziekengeld ten bedrage van 80% van het loon evenals haar collega, die we gens ziekte arbeidsongeschikt is. Behalve deze algemene regel bevat de Ziektewet enkele bijzondere regels, welke de vrouw in bepaalde gevallen recht ge ven op vergoeding van het volledige dag loon. Zij heeft recht op ziekengeld ter hoogte van haar dagloon gedurende de MELKERSEXAMEN 1960 georganiseerd door de Coöperatieve Melkproduktenfabrieken „Concordia" Bij de gehouden examens voor „Goed Melken" afgenomen door het Rijksveeteeltconsulentschap voor Gel derland op het bedrijf van de heer E. Folmer, Nederwoudseweg te Lunteren slaagden de volgende kandidaten: Dames: J. Hardeman, Ederveen. Heren: B. C. v. d. Weerd, Ederveen; St. v. Ede, Veenendaal; E. Hardeman, Ederveen; E. Vlastuin, Ederveen; J. v. Wolfswinkel, Ederveen; G. M. v. Hoef, Ederveen; A. de Koning, Ederveen; E. Nab, Ederveen; J. C. Nap, Ederveen; B. J. Dibbits, Ederveen. De jury bestond uit de heren D. van de Westeringh te Buren en E. Bouw te Terschuur. Het is verheugend dat waar thans het machinaal melken hand over hand toeneemt de belangstelling voor het volgen van de cursus voor het melken met de hand niet vermindert. Immers ook al gaat men tot machinaal melken over, dan is het evengoed van groot belang dat men het handmelken, zoals dit op de cursus geleerd wordt, goed verstaat. Tot dusver wordt ook bij het machi naal melken het namelken met de hand verricht. Het namelken is een van de moeilijkste gedeelten van het melken in zijn geheel. Wanneer men in de toekomst bij het machinaal melken niet over geoefende handmelkers beschikt, kan dit leiden tot minder goede resultaten. Bovendien is een belangrijk onderdeel van het melken op de cursus het in -acht ne men van de hygiëne. In verband met het winnen van eerste kwaliteit melk dient ook hieraan de grootste aandacht besteed te worden. Goede handmelkers, die het diploma van de melkcursus hebben verkregen zullen zowel aan het technische als aan het hygiënische gedeelte van het melken de nodige aandacht schenken. Gaat men later op machinaal melken over, dan blijft dit evengoed van veel betekenis. Wij kunnen niet anders dan de jonge boerenzoons en -dochters opwekken om ook aan zo'n cursus deel te nemen. VACCIN TEGEN MAZELEN Dr. Seiji Arakawa van het onder zoekingsinstituut voor infectieziekten te Tokio is er in geslaagd een zeer doeltreffend vaccin te vervaardigen, dat zowel proventief als therapeutisch kan worden toegepast bij mazelen. Ge bleken is, dat het vaccin bij ernstige gevallen van mazelen geneeskrachtige werking heeft, terwijl de koorts van de patiënt sterk daalt. Men heeft te vens geconstateerd, dat het vaccin geen nawerking veroorzaakt. TOUR DE FORCE DEELNEMERTJE IN ZIEKENHUIS De laatste tijd worden door de Scher- penzeelse jeugd zogenaamde onderlinge snelheidswedstrijden of de fiets gereden. Zo ook woensdagmiddag. Het plm. 8-ja- rige zoontje Gertje van de familie Veen- hof, wonende aan de Lijsterbeslaan, één der deelnemertjes aan de tour de force, kwam de Plataanlaan uit rijden met de bedoeling om de Eikenlaan op te rijden. Door de.grote snelheid kon hij de bocht niet halen en reed pardoes tegen een op de Eikenlaan staande auto op en wel met zo'n snelheid dat hij over de motorkap tegen de voorruit aan kwam. De autobestuurder, de heer V. B. uit Barneveld, die het jochie zag aankomen remde krachtig en bracht zijn auto tot stil stand, doch kon niet verhinderen dat het joch met zo'n vaart tegen zijn auto opreed, dat hij over de motorkap vloog en de voorruit geheel werd versplinterd. Zijn fiets werd totaal vernield en Gert je bekwam een zodanige wond aan zijn hoofd dat hij op doktersadvies per zie kenauto naar Amersfoort is vervoerd. De bestuurder van de auto bekwam geen let sel, doch zijn naast hem zittende vrouw bekwam een snijwondje aan één van haar armen. laatste 6 weken vóór haar bevalling. Ook indien er geen ongeschiktheid tot werken bestaat, heeft zij recht op deze uitkering. Voorwaarde voor het verkrijgen der uit kering is, dat zij een verklaring overlegt van een geneeskundige of van een vroed vrouw. Is de vrouw in de periode, welke aan be doelde 6 weken vooraf gaat, arbeidsonge schikt wegens zwangerschap, dan ontvangt zij in die periode 80% van haar dagloon evenals degene, die wegens ziekte arbeids ongeschikt is. Indien de vrouw werkloos wordt op een tijdstip, waarop het waarschijnlijk is, dat haar bevalling binnen 10 weken plaats zal vinden, behoudt zij tegenover de bedrijfs vereniging, waarbij haar laatste werkge ver aangesloten was, aanspraak op zieken geld ter hoogte van haar laatste dagloon gedurende de laatste zes weken vóór haar bevalling. Na de bevalling Na de bevalling geniet de vrouw zieken geld ter hoogte van haar dagloon, zolang de ongeschiktheid tot werken uit die oor zaak voortduurt en gedurende ten hoogste 52 weken, doch in elk geval gedurende ten minste 6 weken na de dag der bevalling. Indien de bevalling plaats vindt binnen 10 weken, nadat de vrouw werkloos is geworden, behoudt zij tegenover de eerder bedoelde bedrijfsvereniging aanspraak op ziekengeld ter hoogte van haar laatste dagloon gedurende tenminste 6 en ten hoogste 52 weken na de bevalling. Mr. C. A. Baron Bentinck Pracht jongenspakjes van 9,95 nu v a 4 95 Plastic dames- en herenjassen Plastic meisjes- en jongensjasjes Veenendaal-zuid Tijdens de vakantieweek VENTEN wij niet, doch vis verkrijgbaar op het Davidsplein. Verkrijgbaar volop ge rookte paling. Dr. Slot. de Bruïneplein 9 Specialisten in het bakken van vis. Ook zijn wij ingericht voor levering voor feesten en partijen. Vooral voor het opmaken van diverse schotels, salades, croquetten enz., waarbij alleen de beste grondstoffen worden gebruikt. U vindt in onze moderne zaak alle soorten delicatessen o.a.: paling, filet, gepelde garnalen enz. teveel om op te noemen. Onze specialiteit is warme gebakken vis, ook op bestelling. Als reklame 3 potjes zoetzuur: uitjes, augurken en picalilly SAMEN VOOR 95 CENT Dagelijks aanvoer verse vis. Gelegenheid tot consumeren ter plaatse. Speciale attracties voor de kinderen. En tenslotte als attractie kunt U raden naar de naam van de Volendammer pop in onze etalage. Degene die de juiste naam raadt verdient de pop. Van vrijdag t.m. don derdag 25 ct per stuk^ 1,25 per 250 granW Wij verwerken uitsluitend roomboter Kerkewijk 15 Telefoon 2365 Te koop dressoir en 2 fau teuils. Ambachtstraat 12. Zij straat Parallelweg. Veenen daal. Voor tijdelijk een winkeljuf frouw gevr. van 15 aug. tot 27 aug. Banketbakkerij Dijk stra. Hoofdstraat 21, Veenen daal. Te koop D.S.U. shelter tent. Mulderslaan 39, Veenendaal. Zolang de vooraad strekt coupons zomerstoffen 4 me ter v.a. 3,98. Nic. van Leeuwen, Achterkerkstraat 65, Veenendaal. Opruiming damesrokken en blouses. Zeer lage prijzen. Nic. v. Leeuwen, Achter kerkstraat 65, Veenendaal. H A Soi, steunzolen, breuk banden. corsetten enz. Zit ting iedere donderdag van 2 tot 5 uur in apotheek Zui- dersma. Hoofdstraat 53. Vee nendaal Voor bedden, meubelen en vloerbedekking naar Nic. v. Leeuwen, Achterkerkstr. 65, Veenendaal. 100% garantie. Pedicure (algehele voetver zorging) manicure. Steunzo len naar maat, elastieken kousen correctie- en verzor gingsartikelen. Mej. W. van Raay, Dorpstraat 42, Rens- woude. Tel. 435. Spreekuren Renswoude: ma. van 2.— tot 5.—, wo. van 2.tot 5.en 7.— tot 9.za. van 2.tot 5.— uur. Op verzoek behan deling aan huis. Vacantie? Huur dan een van onze nieuwe 6-pers. caravans Vaste standplaatsen te Zand- voort. Valkenburg en Win- ningen( Duitsland). Nog vrij na 20/8. G. Willemsen, He renstraat 72, Rhenen. Telef. 380. Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines gloednieuw met garantie 125,— en 145, Centrifuges v.a. 145,Vr. demonstratie. Postbus 24, Zwijndrecht. Financieringen van: Auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer, Kanaal- weg 2 Veenendaal, tel. 2918. Vebotex levert 't 'm. Kerke wijk 37, tel. 2730, Veenendaal Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar. U koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Veenendaal. Verdien 22,50 le kl. merk- bedden twee persoons van 120,— voor 97,50 zomer en winterkant. 15 jaar garan tie binnenwerk en twee on gevulde kussens zware da mast. Piet van Beek, Emma- laan 28, Veenendaal. Tel. 2039 20,- verdienen le kl. merk- bed één persoons van 80,— voor 59,75 zomer en winter kant. 15 jaar garantie. Zwa re damast. Piet van Beek, Emmalaan 28, Veenendaal Tel. 2039. Hoortoestellen en batterijen Melis Optiek. Hoofdstraat 51 Veenendaal. Tel. 3184. Rijwielen en bromfietsen te huur. per uur, per dag. per week en per maand. Rij wielstalling De Klomp. Tel. 241 Binnendeuren, liggen in voorraad bij Vebotex. Ker kewijk 37. Veenendaal. Tel. 2730 Speciaal voor de vakantie dames japonnen 10% korting kinderjurkjes v.a. 1,98 Res tanten damesjaponnen v.a. 5.98. Nic. v. Leeuwen, Ach terkerkstraat 65, Veenendaal Er is weer een beetje scha- deboard te verkrijgen bij Ve botex, Kerkewijk 37. Vee nendaal. Tel. 2730. Schoenen te klein? Dan moet u bij Blankesteyn zijn. Schoenreparatiebedrijf D Blankesteyn en Zn.. Helling 14. Veenendaal Vanaf heden weer verkrijg baar bruine carbolineum, koolteer, groene carbolineum mat en glans. Prima kwali teit. concurrerende prijzen. J Kool, Holleweg 4, Veenen daal Tel. 2463 Heren overhemden, heren weekend shirts (iets aparts) alle maten spijkerbroeken, jongens blouses v. a. 2,98. Nic. v. Leeuwen, Achter kerkstraat 65, Veenendaal. Sportrijwielen in kleur ge heel compleet vanaf 125. kinderrijwielen in kleur vanaf 55.wasmachines vanaf 150.centrifuges 175,tevens wasmachines en centrifuges te huur. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1 Rijwielhandel, telef. 2533, Veenendaal. Wenst U een ULO diploma te behalen? Nu wordt U die gelegenheid geboden! In de lokalen van de Herv. ULO zal - bij voldoende deelname - de opleiding beginnen voor: ULO-A met wiskunde ULO-A middenstands diploma ULO-B Leeftijd: 18 jaar of ouder. Afgewezen kandidaten ook onder 18 jaar. Aanmelden tussen 25 en 29 juli a.s. bij: T. VAN DE KAMP Westersingel 157 - Veenendaal - Telefoon 08385-3425 A.S. DINSDAGAVOND is onze verkeersschool wegens vakantie Eerste Veenendaalse Auto- rü- en verkeersschool „De Coureur" J. B. KOOL EN ZN. Kerkewijk 29 Tel. 2596 000000000000000 (41) Als Aram de burchtzaal betreedt, is Liorca verdwenen. Lorca staat bij de schouw met een van zijn raadsheren te praten. Vastbesloten gaat Aram op zijn gastheer af. „Heer Lorca", zegt hij, „er ge beuren hier vreemde dingen! Vanochtend, tijdens de jacht is er een aanslag op mijn leven gepleegd en bovendien is mijn schildknaap, Presto, nergens te bekennen!" Aram heeft de ander bij deze woor den recht in het gezicht gekeken, doch Lorca ver trekt geen spier van zijn gelaat. Pas als Aram is uitgesproken, barst hij uit in een luid gelach. „Maar, heer Aram!" buldert hij. „Ge wilt mij toch niet aansprakelijk stellen voor de kwajongensstre ken van uw schildknaap? En een aanslag? Wie zou u hier naar het leven staan? Hebt ge soms vijanden in de buurt? Komaan, ge moet u vergist hebben!" Aram staat op het punt driftig te worden, doch hij beheerst zich en aangezien hij wel inziet, dat hij op deze wijze toch niet verder komt, besluit hij, eerst zelf een onderzoek in te stellen. (Wordt vervolgd) HOOFDSTRAAT 51 Telefoon 3184 U bent goedkoper uit bij Wij lessen uitslui tend met nieuw materiaal Gediplomeerd F.N.O.P.-instructeur TEVENS VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VEENENDAAL: Dr. de Visserstraat 5, tele foon 3562 Dijkstraat 15, telefoon 3153 RHENEN: Julianastr. 44, telefoon 812 GORTSTRAAT 1 VEENENDAAL TELEF. 2456 Bouwmaterialenhandel vraagt 2 chauffeurs/bijrijders 2 bekwame betonwerkers Aanmelden: Patrimoniumlaan 64 gekleurd, flinke maat 6 stuks 6 stuks Plastic moderne uitvoering geel en zwart Emaille le keus NUTSSPAARBANK VEENENDAAL I. v. m. vakantie van de bode wordt het spaargeld niet eerder dan in de week be ginnende 8 aug. a.s. weer opgehaald. Het kantoor blijft normaal geopend van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 4 uur. Zaterdags van 9 tot 12.30 uur. „Polderhuis". Hoogstraat 19, Telef. 2198 GEVRAAGD: lste klas drukker en leerling-drukker HOOFDSTRAAT 41 TELEFOON 3063 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 5