Ook straatgewijs deelname aan Jeugdvierdaagse mogelijk DE VALLEI Geslaagden Hollandia-Trico confectiesehool ontvingen diploma OVERBERG EDERVEEN SCHERPENZEEL Voor de Jeugd BADSTOF JASJES ARAM Het geheim van de stalknecht Het verjaarscadeau (^on^licten om aria TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 29 JULI 1960 Nr. 60 Accent op Veenendaalse jeugd Eerste gedeelte van kindervakantiewerk ten einde HAN OVEREEM NAAR AMERIKA komen overal van pas ooooooooooooooo FEUILLETON Nog enkele dagen en de Veenendaalse Jeugdvierdaagse de tweede in successie, straat of wijk. Deelname op deze wflze gaat van start. Regelmatig komen de inschrijvingen bij het secretariaat binnen I is zeer wel mogciyk. Het is zelfs zo _!_a I. a 1..11?_ ..1IIA1.^1at. „uJ l-J„.Uil. en dat het wandelfestijn al ver buiten onze grenzen bekendheid geniet, bewijst wel de inschrijving van een groep uit Uithuizermede, boven in Groningen... De deelnemerslijst vermeldt voorts verenigingen of individuele tippelaars uit Den Haag, Rotterdam, Neerlangbroek, Blaricum, enz. De verwachting is dat ongeveer 750 jongens en meisjes aan de start zullen verschijnen. Dank zij grondige en tijdige voorbereidingen is men er in geslaagd alle van buiten komende wande laartjes bij particulieren onder te brengen. De deelname van buiten wordt door de organisatoren zeer op prijs gesteld. Ener zijds getuigt het van vertrouwen dat de verenigingen in de Jeugdvierdaagse stellen en anderzijds kan het de sportieve wan delsfeer alleen maar ten goede komen. Toch is het niet de bedoeling om de plaatselijke jeugd hierdoor min of meer op het tweede plan te schuiven. Men wil juist het accent laten vallen op de vakan tiebesteding van de Veenendaalse jeugd en deze wordt dan ook van alle kanten opge wekt aan dit sportieve gebeuren deel te nemen. Behalve het bekende gezegde hoe meer zielen hoe meer vreugd, zullen de jongeren ook vier dagen lang op sportieve en nuttige wijze kunnen besteden. De situatie is momenteel zo dat het over grote deel van de tippelaars uit Veenen daalse jeugd bestaat. Vanzelfsprekend streven de organisatoren naar een verdere uitbreiding, voortkomend vanuit de jeugd van Veenendaal zelf en niet in het minst van die daarbuiten. Om even een vergelijking te trekken: als het mogelijk is moet Veenendaal dezelfde naam voor de jeugdvierdaagse krijgen als Nijmegen die heeft voor de grote vierdaag se. Wanneer de voortekenen niet bedrie gen, zal dit na verloop van tijd ook wel lukken. Voor de diverse wandelbonden ligt hier een terrein open dat gezamenlijk betreden moet worden en waarbij men met vereende krachten tot succes zal moeten komen. Bij de leiding van de Jeugdvierdaagse zijn inlichtingen ingewonnen omtrent de deelname van een groepje uit een Voor de geslaagden van de Hollandia-Trico Konfektieschool was het vorige week woensdag een belangrijke dag, omdat zij tijdens een geanimeerde bijeen komst uit handen van de directeur van de N.V., de heer W. van Leeuwen, het zo begeerde diploma in ontvangst mochten nemen. Op de examendag van de Betex waren o.m. vertegenwoordigd mej. Uitenhout, inspectrice, mevr. Krijgsman, lera res van de Chr. Huishoudschool en de Betex, de heer Bonthond die als voorzitter fungeerde en de consulent van de Betex, de heer Bollen. dat, wanneer een dergelijk groepje uit een straat of wijk is geformeerd, de organisatoren van de Jeugdvierdaagse voor een leider kunnen zorgen. De inschrijving kan op de volgende data nog geschieden: zaterdag 30 juli 's mid dags van 3.305.30 uur en dinsdagmorgen van 10 tot 1 uur beide dagen aan het Jcugdgebouw. De eerste start vindt dinsdagmiddag om 2 uur plaats vanaf garage Schoonhoven aan de Industrielaan. In de avonduren wordt in het kader van het ontspannings programma een Afrika Filmavond gehou den, welke om half acht begint. Hoogstwaarschijnlijk zullen de deelnemer- tjes tijdens het wandelen op enkele pun ten langs het parcours een tractatie ont vangen. Na het examen complimenteerde de heer W. van Leeuwen de geslaagden en reikte de diploma's uit. Eveneens ont vingen alle leerlingen van de directeur een geschenk. De leerlingen die ge slaagd waren voor de Chr. Huishoud school kregen het diploma uitgereikt door mevrouw Krijgsman, hetgeen ver gezeld ging van een prachtig kookboek. Namens de Betex sprak de heer Bont hond de geslaagden toe en bracht de gelukwensen van de examencommissie over. Waarderende woorden werden ook gesproken aan het adres van de dames Düting, voor haar aanwezigheid en de hulp die zij bij het verstrekken van de vergunningen verleende en mevrouw Krijgsman voor al hetgeen zij voor de triconaaisters deed. Het was de vierde groep geslaagden die aan deze konfektieschool is opgeleid Voor het examen konfektie-naaister slaagden de volgende leerlingen: Willy Scherrenburg, Betsy Henzen, Kotie van Viegen, Dikkie van Ooster kamp, Truus de Bruin, Jannie Slot boom, Jannie van Dijk, Jopie Santhui zen, Corrie Diepeveen, Joke Lijters, Bertha van Vendeloo, Eefje van de Brink, Beppie Dekker, Gerrie Rijnbeek, Gerda Rebergen, Jannie van de Besse- laar, Alie Uitenbogaard, Gerrie van Kruistum, Lenie Hoogendoorn en Willy Werkman. Voor het examen van de Chr. Huis houdschool voor konfektie-naaister slaagden 17 van de 21 leerlingen. Met een tafeltenniswedstrUd en een kleur- en tekenwedstrijd, beiden in het jeugdgebouw gehouden, is vorige weck vrijdag het eerste deel van het kinder vakantiewerk afgesloten. In verband met de plaatselijke vakanties is het werk deze week stopgezet, terwijl de volgende week in het teken staat van de Jeugdvierdaagse. Na dit wandelfestijn voor de jeugd, volgt de laatste week van het kindervakantie werk. Op het programma staan o.m. zwemwedstrijden, fietsenralley, volksspe len, vertelmiddagen speciaal voor de kleintjes, vliegerwedstrijd en een speur tocht. T.z.t. zullen in ons blad de juiste tijden en plaatsen bekend gemaakt wor den. Voor de tafelwedstrijden in de leeftijd van 11 tot 14 jaar hadden zich maar liefst vijftig deelnemers gemeld. In een gezellige omgeving werd op een zestal tafels ge speeld, waarbij de spanning geenszins ontbrak. Bij de winnaarsronde legde Henk Imbosch beslag op de eerste prijs. Tweede werd Adrie Overeem en derde Jan Dave- laar. In de verliezersronde behaalde Ben v. d. Haar de eerste prijs, gevolgd door Aart Budding en Wim de Bruin. De middaguren waren gereserveerd voor de kleintjes van 6 tot 9 jaar die hun ar tistieke kwaliteiten uitleefden bij een leuke kleur- en tekenwedstrijd. Een jury gevormd door medewerkers/sters van de jeugdwerkleider kende de volgende prij zen toe: categorie 6-7 jarigen 1. Elly Roor 2. Ties v. Schaik 3. Hans v. Schaik; cate gorie 8-9 jarigen 1. Jan Brinkhuis 2. Appie Kranenburg en 3. Richarda v. d. Kraats. WANDELAARS NAAR APELDOORN De wandelvereniging van Kamp Over- berg met de onafscheidelijke viervoeter Ollie B. Bommel, neemt deel aan de Vier daagse te Apeldoorn. Aanvankelijk lag het in de bedoeling naar de Vierdaagse in Nijmegen te gaan, maar aangezien men met huisvestings moeilijkheden te kampen kreeg, werd later besloten in Apeldoorn mee te wan delen. M-BREVET VOOR KRANIGE JONGEN Nu pas werden wij in kennis gesteld van het feit dat het eerste M-brevet in Ederveen door de Eereraad van Melk- brigadiers is uitgereikt aan H. Robbertsen. Deze eervolle onderscheiding ontving de kranige jongen omdat hij reeds zeven keer geopereerd is doch nooit heeft gehuild. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Van de volgende neven en nichten ont ving ik weer zilverpapier en capsules, waarvoor mijn hartelijke dank. Lia van Hunnik; Janny Dorgelo; Ina Dorgelo; Wijnie van Dijk; Harry Robbert sen; Bobby en Jantje Schoeman; J. v. Baa- ren; Willy van Engelenburg; Rika de Kleuver. Tante Jos. Beste Joke, (Rhenen) Ik vond het leuk ook van jou eens een briefje te ontvangen, en nog wel zo mooi gekarteld! Heb jij dat allemaal zelf ge daan? De raadsels heb je goed opgelost, maar het is ontzettend jammer dat je ge vallen bent en nu op bed moet liggen hè! We zullen maar hopen dat je weer gauw uit bed mag van de dokter. In ieder ge val spoedig beterschap gewenst en als je weer helemaal gezond bent, schrijf je me dan nog eens? Vriendelijke groeten van Tante Jos. Onlangs slaagde voor het einddiploma IIBS b de 17-jarige Han Overeem, wonen de te Scherpenzeel. Aangezien zijn cijfers van dien aard waren, werd hij uitverkoren voor het studiejaar aan de Amerikaanse Highschool en hoopt op 3 september te j juli Marian yan Manen vertrekken met de Waterman. JARIGE NEVEN EN NICHTEN Deze beurs geeft hem het recht een jaar lang een Highschool te volgen, aan het 30 einde hiervan een trip van drie weken 30 door de V.S. te maken en een bezoek te 31 brengen aan het Witte Huis te Washington 31 waar het gezelschap American Field Ser- 2 aug. Marjo van Dijk vice-studenten door de president zal wor-2 Ria van de Horst den ontvangen. i Gefeliciteerd allemaal! 29 Hennie Huizinga, Eist 30 Henk Stel Lenie van Wakeren Ineke Diepeveen Mari Kroesbergen Aletje Pilon OPLOSSING RAADSELS I. Schoenmaker blijf bij je leest. II. Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. III. Banketbakker. I. Emmen Bolsward Dieren Mid delburg Bedum Driebergen. II. Als er één schaap over de dam is, volgen er meer. III. Op zijn poten. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Welke sul is een vooraanstaand man? II. In deze visitekaartjes zitten de beroe pen van 2 mannen en één vrouw verbor gen. Zet de letters anders dan kun je ze vinden. Badstof-jasjes, lang of kort, komen altijd en overal van pas in de vakantie, aan het strand of in het zwembad. Ze zitten behagelijk en zijn licht en zijn zo vrolijk van kleur, dat ook het kijken ernaar een genoegen is. Model „Olga" (87) is uitgevoerd in geel met zwarte strepen of in blauw met smalle witte lengtestrepen. Witte kraag en manchetten. Dit model kan zowel hoog gesloten als met geopende kraag gedragen worden en met of zonder ceintuur. Het bad jasje met „jukstuk" heet „Dolly" (88), te dragen met of zonder ceintuur. „Dorry" (89) is een driekwart damesbadjasje in een lila, groene of gele fond- kleur met olijf of indigo gekleurde smalle strepen. De royale witte kraag en de capuchon geven dit fleurige badjasje een apart cachet. (N.B. De drie modellen zijn uit de Weetex Summortimer-collectie). III. Hersengymnaslek. Alle antwoorden beginnen met een A. 1. Een veldheer van Saul. 2. Een ander woord voor klemtoon. 3. Het bovenste deel van het strotten hoofd. 4. Een plaats met bloemkwekerijen aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer. 5. Een aartsvader in de Bijbel genoemd. 0. Hoe noemt men een aanplakbiljet ook wel? 7. Hoe luidt de oude naam voor Enge land? 8. Hoe heet het onderstel van een kanon? 9. Hoe heet de plaats waar Napoleon is geboren. 10. Een ander woord voor ongerijmd. Misschien vinden jullie het ook wel on gerijmd dat Tante Jos jullie zelfs in de vakantie nog aan 't examineren is. Maar wie weet alle tien vragen zeg? Voor jongeren: I. Wie weet er welke hoed Op het hoofd geen diensten doet? II. Ik ben een roodbruin dier met drie letters. Verander mijn middelste letter, dan voel ik me in het water thuis. III. X - - - Zit in je mond. - X - - Mooi aangelegde tuin. X - - - Gebruikt de bakker. - - X - - Kabouter. X - - - Niet warm, niet koud. - X - - Een boom. - - X - - Sterke wind. - X - - Een varken zegt Op de kruisjeslijn komt de naam van een dier dat van kleur kan verwisselen. (42) Lachend geeft hij toe, dat hij zich inderdaad wel vergist moet hebben en dat Presto wel weer zal komen opdagen. Hij wil zich verwijderen, doch Lorca heeft reeds wijn laten brengen en staat er op dat Aram een roemer met hem zal ledigen. Lorca stelt hem voor aan de raadsheer, die Rolmar blijkt te heten en schijnt onderwijl zelfs de bekers vol. Aram heeft niets gesden van het bliksemsnelle ge baar, dat de gastheer boven zijn beker heeft ge maakt en niets vermoedend brengt hij de kroes aan zijn lippen. Inmiddels is Presto er in geslaagd, beweging te krijgen in de touwen, die hem om het lichaam gesnoerd zijn. Nog enkele rukken en hij is vrij. Met een pijnlijk gezicht wrijft hij zijn lede maten en loopt wat heen en weer om de bloeds omloop te herstellen. Zijn eerste gedachte is om spoorslags naar Grandulia terug te keren. Maar wanneer zijn meester werkelijk in gevaar verkeert, wat kan hij dan alleen tegen de machtige Lorca beginnen? (Wordt vervolgd) Toen moeder Jarig was, besloten Lien, de oudste dochter, Henk en Frits, de jari ge eens met een mooie grote bloemenvaas te verrassen. Moeder had nog wel een gro te bloemenvaas, maar die was niet mooi meer. Van hun zakgeld zouden ze alle drie wat doen en als er nog wat over bleef, kon er nog mooi een doos chocola de of zoiets bij. Toen Lien de dag van tevoren uit school kwam ging ze een bloemenvaas kopen en ze slaagde met een heel mooie vaas, die ook niet te duur was, zodat er ook nog een doos bonbons bij kon. Vader had voor moeder een elektrische koffiemolen gekocht, zodat de jarige heel wat moois te wachten stond. 's Avonds toen moeder naar de keuken ging om brood te snijden, zei Lien tegen Henk: „Zeg Henk, ik heb de bloemenvaas voor moeder en de doos bonbons in de fietstas zitten, als je nu vanavond voor het naar bed gaan de schuur gaat sluiten, dan haal je die dingen even uit mijn fiets tas en zet ze onder in de keukenkast. Als ik dan morgenochtend op ben, zet ik de geschenken op tafel en als Pa er dan de koffiemolen bij zet, ziet moeder de ver rassingen als ze in de kamer komt." Dat vonden de anderen een goed idee „Denk eraan," zei vader, „vanavond geen licht opsteken in de keuken, want dan heeft moeder in de gaten dat er wat aan de hand is en pak dan meteen die oude bloemenvaas en smijt die in het vuil nisvat want moeder bewaart alles en ze JL is in staat die oude lelijke vaas met dat a> vast de geschenken voor moeder als stuk uit de rand ook nog te bewaren." „Dat komt in orde," zei Henk. SCHUUR SLUITEN Later op de avond zat de hele familie rustig bij elkaar in de kamer. Lien gaf haar broer Henk een knipoogje en Henk de doos bonbons ia er wei och meid," zei keek ineens op de klok. „Zo," zei hij, „het Henk hebt de ogen nog dicht zitterii heb, ik heb in het donker de verkeerde vaas gepakt, de oude laten staan en de nieuwe in het vuilnisvat gesmeten, laten we maar even gaan kijken." Ja hoor, het klopte presies, de nieuwe vaas lag in stukken en brokken in de vuil nisemmer. Om half acht kwamen vader en Frits beneden en toen moest het hoge woord er uit. ,Dat wordt een dure verjaardag Henk', zei vader. Dat begreep Henk ook, maar hij keek wel wat zuinig .want hij was aan het sparen voor een nieuwe plaat voor zijn platenspeler en daar zou vooreerst niets van komen als hij een nieuwe vaas moest kopen. „Nou ja," zei vader, „het is ook een beetje onze schuld, want we hebben Henk alleen in het donker laten scharrelen, ik zal er ook wat bij doen. „Lien en Frits be loofden dat ze Henk ook niet in de steek zouden laten en toen keek onze Henk al weer blij. Even later kwam de jarige naar beneden en werd gelukgewenst. Moeder vond de nieuwe koffiemolen prachtig, maar toen vertelde Lien wat er met de bloemenvaas gebeurd was. „Och, wat jammer," zei moe der, maar dat geeft niets, die oude vaas is nog prachtig, die kan nog jaren mee en ik vind die doos bonbons meer dan ge noeg." Ze lachten allemaal, maar 's middags kwam Henk thuis en hij had een nieuwe vaas voor de jarige meegebracht en ze hadden Henk allemaal wat gegeven, zodat hij de schade niet alleen behoefde te dra gen. Toen was moeder toch ook wel erg blij met de prachtige vaas. Na het eten klonk er weer een verschrikkelijk geklet ter .Dat deed Henk weer, die nu de oude en geschonden vaas met een harde klap voorgoed in het vuilnisvat liet verdwijnen. ENGELSMAN OP ZOEK NAAR VER LOREN STEDEN IN HET OERWOUD Een Engelsman die in Peru een van da „verloren gegane Inca steden" hoopt te vinden is dezer dagen uit Liverpool naar Lima scheep gegaan, waar hij geheel al- die vaas staat onder in de keukenkast," leen zijn onderzoekingstocht zal aanvaar- „Kom dan zelf even," zei Lien, „want ik den. Het is Philip Woodward uit New kan de vaas niet vinden." Mopperend Bashford, Nottingham, een 34 jaar oude kwam Henk uit zijn bed en hij ging met vrijgezel en vroeger# machinist op de Lien naar beneden. In de keuken brandde koopvaardij. het licht en toen Henk in de keukenkast De heer Woodward zal niet de route keek zette hij grote ogen op, want van de volgen van Kolonel Fawcett die in 1925 in mooie nieuwe vaas was niets te beken- de jungle omkwam. In plaats daarvan zal nen. De oude geschonden vaas stond er hij het Andes gebergte oversteken en per nog wel. „Nou", zei Lien, „heb ik de ogen boot zover mogelijk reizen. Hij zal alleen dicht zitten?" „Dat is ook wat," zei Henk, een kompas, een kaart, en een rugzak ten gaat, gooi dan meteen dat boterham bordje in het vuilnisvat, dat heb ik van avond met de afwas gebroken en ik kan het niet meer lijmen. „Gelukkig maar," zei zoon Frits, anders zaten we over tien jaar nog met een gelijmd boterhambordje, moeder bewaart alles." Moeder lachte maar eens en Henk ging naar de schuur. Hij deed geen licht op in de keuken, zo dat moeder hem niet verrassen kon als ze ook naar de keuken ging. In het donker vond hen in de fietstas van Lien de nieuwe vaas en de doos bonbons. Hij scheurde het papier van de vaas en voorzichtig ging hij er mee naar de keuken .De vaas en de doos werden onder in de keukenkast ge zet. Toen herinnerde Henk zich dat hij die oude vaas meteen moest laten verdwijnen en dat kon gelijk met het gebroken boter hambordje, dat op het aanrecht stond. Henk pakte het bordje en rommelde toen onder in de keukenkast om de oude vaas te zoeken. Dat was nog wel even een ge scharrel in het donker, maar hij vond de oude vaas toch en even daarna smeet Henk bord en vaas in het lege vuilnisvat en met zo'n geweld, dat alles in scherven uit elkaar spatte. „Zo," zei Henk die vaas wordt nooit weer heel." Toen hij in de kamer kwam, zei moeder: „Wat was dat een lawaai!" „Nou ja," antwoordde Henk, „ik heb het bordje maar goed kapot ge smeten in het vuilnisvat want anders pro beert u het morgen toch nog weer te lij men en nu is het aan gruzelementen". DE VOLGENDE MORGEN De volgende morgen was moeder Jarig. Lien ging om zeven uur haar bed uit om een verrassing in de kamer te zetten. Tien minuten later was ze echter al weer boven en stond zachtjes op de kamerdeur van Henk en Frits te kloppen. „Wat is er?" vroeg Henk slaperig. „Zeg Henk," zei Lien „waar heb je die vaas voor moeder toch neergezet, ik kan het ding nergens vinden, wordt tijd om naar bed te gaan, ik ga meteen maar even de schuur sluiten." „Doe dat maar", zei moeder. „Wij gaan ook niet te laat naar bed, want morgen wordt het een drukke dag voor mij met al die visite op mijn verjaardag." „Dat is waar ook," zei vader, „je hebt oudejaars avond vrouw.' Henk stond op en ging de kamer uit om de schuur te sluiten, zoals hij elke avond deed. Net toen hij de ka merdeur achter zich dicht wilde doen, zei moeder: „Zeg Henk, als je toch naar bui- ik geloof dat ik me gisteravond vergist j meenemen. „Dat u ons dit niet meteen verteia hebt, meneer Papadimas!" „Dat wilden wij beslist niet", zei me vrouw Papadimas glimlachend. „Wij dachten namelijk dat u in dat geval niets van ons aanbod had willen horen. U zou vast en zeker geweigerd hebben, naar ons te luisteren. Zo hadden we meer kans!" Mevrouw Brandenburg putte zich uit in dankbetuigingen, beloofde, spoedig te zullen schrijven, nam bijna uitbun dig afscheid. Carla probeerde, ook zo hartelijk mogelijk te doen. De volgende morgen werden er aan het hotel kleine attenties bezorgd voor onderweg. Er was een fleurig boeketje voor Carla, van Nico. Ietwat weemoe dig stapten ze in het vliegtuig, dat hen naar Nice zou brengen. Naar Nice, want pa had beloofd, hen daar te zullen ophalen. En hij zou pro beren, een dag of wat vakantie te ne men, zodat ze met z'n drieën nog een poosje aan de Rivièra zouden kunnen blijven. „Het was heerlijk, hè kind? vroeg ma aan Carla, toen ze in de richting Italië vlogen. Ze babbelden honderduit over Griekenland, over de familie Papadi mas. En plotseling viel het Carla op dat ze helemaal niet meer gesproken hadden over Herman. Gedurende de laatste weken had Nico zijn plaats in genomen. Bij ma, maar ook bij Carla zelf. De brieven, die Herman had ge stuurd, hadden haar nogal teleurge steld. Hoewel zij het had kunnen ver wachten, trof het haar toch onaange naam dat zijn brieven niet veel meer bevatten dan eigen wederwaardighe den en dat ze niet erg getuigden van belangstelling voor héér doen en laten. Ze had dan ook maar vrij koele ant- woordbriefjes verzonden. Nee, erg en thousiast kon ze niet zijn. Zelfs niet toen hij, heel onverwacht, op hen afkwam toen zij in Nice uit het vliegtuig stapten. „Maar Herman, wat énig!" riep ma Brandenburg opgetogen. Carla pro beerde het ook en het lukte tamelijk. Natuurlijk was het een verassing. Maar waarom deed Herman nu weer zo zelf voldaan over deze geslaagde stunt? Dat maakte nu dat de hele aardigheid er voor Carla afging. Hoe het in Holland was? O uitste kend! Pa had het geweldig druk, maar hij zou over twee dagen toch komen. Dat stond trouwens in de brief, die op hen lag te wachten in het hotel. Er stond méér in die brief. Pa had het drukker dan anders doordat zijn bediende, Wim Geertsema, plotseling ernstig ziek was geworden. Ma las er vrijwel klakkeloos overheen, maar toen Carla het las, bonsde haar hart. Op dat ogenblik werd het haar opeens duide- delijk, hoeveel ze om die jongen gaf! Wim ziek en ze had wel meteen naar hem toe willen vliegen en hem verzor gen, want zou hij wel verzorging heb ben? Zozeer was zij in beslag genomen door gedachten aan Wim, dat ze nogal afwezig reageerde op wat ma en Her man zeiden. Natuurlijk ging ze mee naar het strand .Ze deed haar best, zo natuurlijk mogelijk te schijnen, maar het viel haar moeilijk. Temeer daar Herman niet onder stoelen of banken stak, dat hij speciaal voor haar, Clara, naar Nice was gekomen. En ma scheen dat prachtig te vinden en zinspeelde al op een feestelijk etentje als pa zou arriveren: het zou een officieus ver lovingsfuifje moeten worden! ,s Avonds werd het Carla wel heel moeilijk gemaakt. Ze wandelde met Herman langs de boulevard. Bij wijze van uitzondering had hij niet de mond vol van eigen belevenissen en zo. Hij zweeg, legde alleen, toen het wat stil ler werd, zijn arm om haar heen. „Carla, je weet wat ik zeggen wil. Ik hou van je. Dat heb je natuurlijk al lang begrepen, maar ik wil het je toch ook zelf vertellen. Ik hou heel veel van je. Mag ik je een zoen geven?" Carla had dit kunnen verwachten. Zij had er op voorbereid moeten zijn. Toch kwam het naar haar gevoel plotseling. Zij had de laatste uren vrijwel onaf gebroken aan Wim gedacht. En in de afgelopen weken was Nico het middel punt van haar gedachten en gevoelens geweest. Herman was helemaal niet actueel meer geweest. Nu liep ze alleen met hem over een boulevard aan de Rivièra en ze moest antwoorden: mocht hij haar ja of neen een zoen geven? Nee! schoot het door haar hoofd. Nee, want ze kon niet van hem houden. Nee, want ze geloofde niet in zijn lief de. Wat hij liefde noemde, was niet wat zij van liefde verwachtte. Zij ver langde meer, veel meer, en nooit zou Herman haar dèt kunnen geven. Nee! Nee? Ze keek Herman aan. Zijn ogen lachten haar toe, charmant, ver overend, bijna dwingend. Zijn arm klemde steviger om haar middel. Hij trok haar naar zich toe. De zon wierp late stralen over de spiegelgladde zee. De palmen ruisten zachtjes, verder was het heel stil om hen heen. „Carla?" Herman zei het met een zachte aandrang. En dat maakte haar klaarwakker uit de lichte verdoving, waaraan zij bijna ten prooi was. Aan die aandrang wilde ze beslist niet toe geven. Niet in een roes zou zij haar keus bepalen. Carla voelde zich lang zaam verkillen. Voor de vorm glim lachte zij nog, toen zij, heel zachtjes, zei: „Nee, Herman." Het was of Herman die kilte aan voelde. Hij liet Carla los en keek haar aan met een blik, die evenveel teleur stelling als lichte gekrenktheid verried. Toch vermande hij zich snel. „Laten we praten," zei hij en hij trok Carla mee naar een bankje. Maar wat viel er te praten? Carla wilde niet en kon ook moeilijk. Moest zij Herman vertellen van Wim? Van haar bezwaren tegen hemzelf? Moest zij hem wreed het bos in sturen, nu hij speciaal voor haar naar Nice was ge komen, nu ma rekende op een verlo ving en pa vast al had geschreven, dat hij onmiddellijk komen moest om hier de verloving te vieren? Het werd heel moeilijk voor Carla. Zij wist niet goed, hoe zich uit die situatie te redden. Zij zei: „Herman, zullen we naar het hotel gaan? En er niet meer over praten? Laat me nadenken. Ik mag je erg graag, dat weet je. Maar ik moet met mezelf in het reine komen. Toe, wees een goede vriend voor me. En geef me een arm. Ja?" Herman gaf zwijgend toe. Haar toon weerhield hem er van, iets te forceren. Hij wandelde zonder spreken met haar terug naar het hotel, waar mevrouw Brandenburg hun op het terras op wachtte, vrolijk, kennelijk in afwach ting van een belangrijke mededeling. Maar die bleef uit. En toen Carla, op de slaapkamer, zich zonder haar gebruikelijke discours uitkleedde, waste en te ruste legde, be greep ma dat nog niet alles in kannen en kruiken was. Na twee dagen kwam pa inderdaad. Moe, blij en vrolijk, in het vooruitzicht, veertien dagen lang te kunnen uitrus ten aan een zonnig strand. Hij had de wagen wijselijk thuisgelaten: ze moes ten maar weer gaan vliegen, vond hij. Dat spaarde tijd, hart en zenuwen. „Gelukkig dat je weg kon! Is die Geertsema nog ziek?" Ma vroeg het en Carla was haar dankbaar. Zij zelf durf de het niet goed te vragen, maar haar interesseerde dat nu juist het meest. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 3