Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Komende Vewibeto ca. 1000 m groter dan vier jaar geleden. Voor de KANTONRECHTER melis optiek MULDER 31 augustus: autotocht ouden van dagen Het „Groot-Afrikaanse Rijk" van Nkroemah en Kasavubu Langdurig debat over grondaankoop voor uitbreidingsplan montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1960 Nr. 61 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Waarde van tentoonstellingsruimte KWART MILJOEN Bijgebouwen Interessant werk Verzpek aan Groene Kruis om wachttijd te bekorten DE ROUTE Nieuwe brandweerkazerne in nov. gereed GEEN TEGENSLAG SCHERPENZEEL GHANA REKENT OP DE BLANKEN (Jnaihankelljkheid in etappes met wat soepelheid tot drie hoofdstammen UIT DE RAAD VAN AMERONGEN: Hondenbelasting gewijzigd RENSWOUDE Onder invloed achter stuur Melk-bakfietsen zijn aan het verdwijnen VOORSCHRIFT Nieuws uit de omgeving v 'v ,n diverse mode tinten Tweede Veenendaalse Jeugd- vierdaagse van start Wat nu weer assurantiekantoor alle verzekeringen HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „Dc Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvsaag Minimum per advertentie 4,30 Rubriek Vraag en Aanbod l-ló woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Zegge en schryve achttien werkdagen heeft de heer F. H. Bocke met zün tien man personeel nodig om op het terrein achter het postkantoor de hoofdtentoon stellingshal voor de komende - vierde - Veenendaalse winkelbeurs en tentoon stelling, kortweg „Vewibeto IV" op te zetten. En dat is dan nog alleen maar de hoofdhal met een totaal gewicht van rond 400.000 kg. Er komt echter nog veel meer kijken: twee hallen van 40X15 meter en een kleinere van 28X12 meter. De gehele oppervakte van de tentoonstellings ruimte bedraagt ongeveer 5000 m!, hetgeen zeggen wil dat het gehele terrein achter het postkantoor tot op de centimeter benut wordt. En wanneer de heer Bocke de laatste handen aan de hallen gelegd zal hebben, dan staat er op dit stukje grond een waarde van een kwart miljoen gulden vloer zo goed als gereed is. Het is een enorme hal, 75 meter lang en 33 meter breed. Om hem stevig op de grond verankerd te krijgen is er 20.000kg. stophout gebruikt, zodat de gehele hal op blokken staat. Men heeft uitgerekend dat op elk steunpunt met een beetje wind 5000 kg druk uitge oefend wordt, geen wonder dus dat de uiterste zorg besteed moet worden aan het fundament. Vooral als men be denkt dat de waarde van zo'n hal al leen al twee ton is. Aan de hoofdhal worden drie klei nere hallen bijgebouwd die van een gemakkelijker constructie zijn en in vier dagen tijds kunnen worden op gebouwd. Het gaat hier in de eerste plaats om twee hallen van ieder 40 meter lang en 15 meter breed, en één van nog kleiner formaat, 28 meter lang en 12 meter breed. Al deze tentoonstellingruimte bij el kaar is 5000 vierkante meter groot. De hoofdingang is gepland recht tegen over de J.G. Sandbrinkstraat. Vandaar uit kan de bezoeker de gehele tentoon- (Zie verder pagina 2) GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. H. T. Kleefsman slaagde voor het onlangs gehouden exa men diploma Boekhandel van de Vereeni- ging ter bevordering van de belangen des Boekhandels te Amsterdam. Dit is het geraamte van de hoofdhal voor de komende Vewibeto IV, welke op vrijdag 9 september 1960 haar poor ten zal openen. Toen wij een bezoek aan de ophouw- werkzaamheden brachten, waren drie mannen, hoog boven in de nok balan cerend, bezig met het aanbrengen van dakbalken. Er werd weinig gesproken, alleen het knarsen van de lier die de balken omhoog bracht was te horen en af en toe een commando van de man die de leiding bij dit onderdeel van het werk had. Men is pas vier dagen aan het werk hier, maar het resultaat is verbluffend. Het geraamte van de hoofdhal steekt al tegen de lucht af, terwijl ook de De plaatselijke Vrouwenbond N.V.V. heeft in een schreven aan het bestuur van het Groene Kruis verzocht, een mogeiykheid te scheppen om de lange wachttijd van hen, die een bezoek aan het Groen Kruisgebouw brengen voor behandeling bü één der zitting hou dende specialisten, te bekorten. Naar de mening van de Vrouwen bond N.V.V. laat deze regeling veel te wensen over. De situatie is dat ver schillende specialisten op dezelfde tijd ziting houden, terwijl alle bezoekers de beschikking hebben over één wacht kamer. Hierdoor komt het veelvuldig voor dat de bezoekers niet weten wan néér zij aan de beurt zijn en vaak on nodig wachten. Bovendien werkt deze regeling verwarring in de hand. Aldu3 de Vrouwenbond N.V.V. in haar schrij ven aan het Groene Kruis. Zij oppert het idee alle bezoekers een kaart of bon uit te reiken, zodat een ieder zijn of haar beurt weet en een en ander vlotter gaat verlopen. ANTWOORD Het bestuur van het Groene Kruis heeft op dit verzoek afwijzend be schikt. Zij motiveert dit met de opmer king, dat er tot nu toe nog nooit klach ten hieromtrent zijn binnengekomen en men derhalve de toestand laat zoals die is. Mochten zich echter in de toe komst meerdere klachten voordoen, dan zal het bestuur alsnog een wijziging van de bestaande regeling in overwe ging nemen. Op woensdagmiddag 31 augustus a.s. gaan de ouden van dagen van Veenen daal weer de traditionele autotocht maken. Het comité dat ue autotocht organi seert heeft hiervoor een aantrekketyke route uitgestippeld die door de Achter hoek en over de Veluwe voert met een totale lengte van ongeveer 175 kilometer. Het uur van vertrek is gesteld op 12.45, terwyl men 's avonds tegen half tien weer terug hoopt te zün. De route is als volgt: Veenendaal via Stationsstraat naar De Klomp, Ede oude weg naar Arnhem tot Rijksweg 12, via Rijksweg 12 tot hoofdweg Arnhem- Apeldoorn, onder viadukt door naar De Steeg, Doesburg, Doetinchem (eerste pleisterplaats, nl. de grote hal bij de veemarkt. Deze hal, die gebruikt wordt voor sportdemonstraties, uitvoeringen en grote festiviteiten, biedt plaats aan meer dan 1000 personen) Zelhem, Ruur- lo, Lochem, Zutphen, Apeldoorn (twee de pleisterplaats, nl. Julianatoren, al waar de inwendige mens zal worden versterkt) Hoenderlo, Otterlo De Klomp Veenendaal. Elders in dit blad is een advertentie opgenomen, waarin een formulier voor- De nieuwe brandweerkazerne annex gemeentewerkplaats aan de Industrie- komt om zich als deelnemer aan de laan, zal vermoedelijk in november a.s. gereed zün. Sinds het heien van de tocht op te geven. Eén van deze vragen eerste paal, in november vorig jaar, is er met man en macht aan gewerkt en luidt: „Hebt u bij het lopen hulp van het resultaat is op het ogenblik al van ver af te zien in de vorm van de 20 meter anderen nodig?" De bedoeling hiervan hoge droog- en oefentoren die al zo goed als gereed is. Alleen binnenin moeten is> dat invaliden enz, dit opgeven, zodat nog enkele trappen aangebracht worden, terwijl de verticale cementstroken buitenom wit geverfd zullen worden. Bij de bouw heeft men geen noemens waardige tegenslag gehad, zodat alles volgens de planning is verlopen. Het project dat ontworpen is door architect Nieuwenhuis, in samenwer king met gem.werken en brandweer autoriteiten, kost ca. 330.000,Be halve de forse toren die in de omgeving van de Industrielaan domineert, zijn de contouren al zichtbaar van de uit- rukgarage voor 6 voertuigen en de on derkomens voor de gemeentereiniging. Om enig idee te krijgen van de grootte van het gebouw, geven wij de volgende cijfers. In de afdeling brandweer wordt het volledige wagenpark ondergebracht, bestaande uit: 1 hogedruk nevelspuit, 1 lagedruk autospuit, 2 motorspuiten met trekkers en 1 ladderwagen (deze is in bestelling en zal begin okt. afge leverd worden). De gemeentereiniging zal plaats krij gen voor 2 vuilniswagens, 1 veegma- chine, 1 kolkenzuiger, 2 vrachtwagens, diverse maaimachines, veegwagentjes, bakfietsen en verder kleiner materieel, zoals vuilnisemmers enz. De oppervlakte van de begane grond is totaal ruim 1000 m2, de inhoud van het gehele complex ca. 5000 kubieke m. Naast de kazerne zullen 6 woningen voor brandweerpersoneel worden ge bouwd, zodat er in de toekomst een doorlopende bezetting is en men la minute kan uitrukken. De alarmering blijft voorlopig bij de politie. Bij de bouw is er echter op ge rekend dat in de (verre?) toekomst de berichtgeving cn alarmering bij de ka zerne zelf zal gaan behoren. daarmede rekening kan worden gehou den bij de indeling* iu cL verschillende auto's. Eveneens is een advertentie opgeno men, bestemd voor de dames- en heren autobezitters met een daarbij behorend formulier. Hierin komt de vraag voor, welk merk auto men bezit en het aan tal deuren. Deze vraag staat ook in ver band met de indeling van invaliden enz. OUDSTE INWONER OVERLEDEN In het Hervormde Bejaardentehuis aan de Kerkewijk is maandagmorgen de oudste inwoner van Veenendaal, de heer G. Diepenveen, overleden. De heer Diepeveen had op 23 juni j.l. de 101-jarige leeftijd bereikt. DORPSSTRAAT KREEG .NACHTMUSIK' In de nacht van woensdag op donder dag werden de bewoners van de Dorps straat aan het Oosteinde in hun slaap ge stoord door muziek op straat. Een stukje muziek op tijd wordt over het algemeen door de meeste mensen gewaardeerd, doch wanneer dit 's nachts om half twee ge- In Leopoldstad waaien de gordijnen door de vernielde ruiten en men hoort er kreten „Hang de blanken op". In het naburige Ghana daarentegen, de zoveelste onafhankelijke loot van de Afrikaanse stam, toasten de Europeanen en de zwarten elkaar toe in de bar of tüdcns het banket. Overal heersen er orde en rust in de vroegere Britse Kroonkolonie. Ook heerst er overal de droom van het Groot-Afrikaanse Rijk, dat eens onder leiding van Kwame Nkroemah alle Afrikaanse stammen rond de evenaar zal verenigen in een derde blok, een blok van neutrale zwarte staten met veel stemmen in de Verenigde Naties. *~v ei |>,i j uitéén uit talrijke negerstammen, die men Kwame Nkroemah, de president van de zou kunnen groeperen. Nkroemah zorgde er echter steeds voor, dat zijn aanhang Ghanese republiek en tevens regerings- „„mi™,,*:- ,,orjoolj h;oof ï-i.»— w gelijkmatig verdeeld bleef en.... dat zijn geven wordt door half dronken jongelui leider, beschouwt het nu zelf als een ze- vergezeld van het nodige gebral, wordt dit gening voor zijn land, dat de onafhanke- S r k^mon m ÏÏnnrHp ïI Si minder op prijs gesteld. Ook niet door de lijkheid in etappes tot stand kwam. Het L ,ac»f0 bewoners van de nnrnsstmat en werd de gevangenis, als ze te lastig werden. Het politie gewaarschuwd, die de muzikanten misch te scholen en het weet slogans van J. V. (19); M. E. (18) en G. v. D. (17), tijde- juiste boodschappen te onderscheiden. In ste is gebleven en haar leden vrijwel alle lijk te Scherpenzeel verblijvende, voor een 1951 kreeg het land een beperkt zelfbe- I sIeutelP°sten m handen hebben, verhoor meenamen naar de politiepost. stuur, in 1957 werd het een zelfstandig lid I Het is de grote verdienste van Nkroemah Omstreeks dezelfde tijd werd de varens- van het Britse Gemeenebest. Ook nu nog dat hij zijn negerstammen tijdig heeft doen gezel V., die eveneens te veel aan Bachus handhaaft de republiek de banden met inzien, dat onafhankelijkheid zonder wei had geofferd en zonder toestemming een Londen. j vaart niets waard is endat men voor ritje op een andermans bromfiets wilde Tot ongeregeldheden is het hier vrijwel loPig de blanken en hun kapitaal zal no- maken, voor een verhoor meegenomen. nimmer gekomen. Toch valt ook Ghanadig hebben om de jonge republiek tot ont- wikkeling te brengen. „Pas als wij eigen geld hebben kunnen we onze broeders in andere delen van Afrika effiktief steunen" aldus sprak Nkroemah. Om dit geld bijéén te krijgen ontwierp de regering een vijf jarenplan, dat gericht is op aanleg van wegen en spoorwegen en havens, op de bouw van ziekenhuizen, arbeiderswijken en fabrieken en op het bevorderen van de export. Het eist een bedrag van vier mil- jard gulden op, maar aangezien de han- De drie voornaamste agendapunten welke de Amerongse raad vorige week delsbalans sluit met een aktief van 200 kreeg te behandelen, waren in volgorde van afwerking de vleeskeuringsdienst, miljoen gulden is er eeen gezonde basis hondenbelasting en grondaankoop t.b.v. het uitbreidingsplan. De twee eerst- aunwezig. Het ligt dus voor de hand, dat genoemde punten gingen min of meer vlot onder de hamer door, maar over de de Europese zakenlieden aandacht beste- grondkwestie werd langdurig gepraat. Vooral het raadslid Wildeman kon zich den aan Ghana, waar ze hartelijk en voor niet met het voorstel van b. en w. verenigen en ageerde dan ook heftig tegen dc komend worden ontvangen. Hun aantal in z\jns inziens geforceerde grondaankoop. By de stemming echter werd het voor- de nieuwe hoofdstad Akkra stijgs voort- stel aangenomen met acht stemmen voor en de heer Wildeman tegen. De vergadering, waar met kennisgeving afwezig waren de heren Tenge en Schreu- ders, werd onder voorzitterschap van bur gemeester Martens geopend. Direct na het lezen van de notulen, vroeg de heer Has selaar of er al iets naders bekend was over de verharding van de Haarweg. Uit het antwoord van de voorzitter bleek dat er één aannemer een prijsopgaaf ge- zieningen aan het gebouw 1579,37), als mede uitkering ineens kindertoelage, huur- compensatie, incorporatie salarissen ge- (Zie verder pagina 4) durend. Men ontmoet er ook al vele Ne derlandse zakenlieden. Er is sedert de onafhankelijkheid veel veranderd. Akkra, eens een huttenstad, krijgt moderne allures: er komen flatge bouwen, regeringscentra, brede boulevards enz. Tema, enkele jaren geleden nog een I onbetekend vissersdorpje, wordt omge bouwd tot een moderne haven. De bevol king steeg er van 600 inwoners tot 29000. Ook verrijzen er fabrieken, waarin de be- Eén maand gevangenisstraf en één v<>lking van vier miljoen een bestaan kan U ,(J. f10Mn jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, vmden- aan heeft die 12.000, lager lag dan de eiste de officier van Justitie, mr. Van Indien men hier met de negers spreekt, begroting van de Ned. Heide Mij. Het ligt ojjken, tegen de 20-jarige landbouwer hoort men in eerste instantie steeds de op- overigens in de bedoeling nog enkele aan nemers om prijsopgaaf te verzoeken. De agendapunten onttrekking aan de openbare dienst van het westelijk einde van het Utrechtse spoor en vaststelling ta riefverordening waterleiding passeerden /onder moeilijkheden de revue Hierna werd burgemeester Martens met algemene stemmen gekozen als vertegen woordiger voor Amerongen in de kring commissie vleeskeuringsdienst. Wethouder De Bonte werd als plaatsvervanger be noemd. Het verzoek van het bestuur der Chr. Kleuterschool om gelden voor enige voor- Het voertuigenpark van de Veenendaalse melkslyters is de laatste t\jd in een vlot tempo gemoderniseerd. De bakfietsen van voorheen, volbeiaden met melk flessen en bussen zjjn vrjjwel uit het dorpsbeeld verdwenen en hiervoor in de plaats zjjn gemotoriseerde voertuigen gekomen, waaronder twaalf melk-car- riers van eigen ontwerp. Deze carriers worden door een Renkums bedrjjf ge fabriceerd en biyken volledig aan de gestelde eisen te voldoen. M. v. G. uit Renswoude, die wegens merking, dat alle kwaad van de blanken overtreding van art. 26 van de Wegen- komt, maar in de loop van het gesprek verkeerswet moest terechtstaan. geeft men gaarne toe, dat men de blanken Op de avond van 26 juni j.l. werd hij niet kan missen cndat er beslist geen op de Stationsweg te Woudenberg on- haatgevoelens bestaan, der invloed van sterke drank achter hel stuur van een auto aangetroffen. Van G. reed dien avond in een gehuur de Volkswagen, waarmede hij enige HET GE OOT-AFRIKAANS RIJK Het ligt voor de hand, dat de president zo nu en dan eens toont dat hij naast de cafés had bezocht. Na een aanrijding andere zwarte landen staat. Vandaar som met een wegpaaltje werd hij door de mige anti-Europese uitlatingen. De in- politie gesommeerd te stoppen, maar vloed van Kwame Nkroemah in de andere hij negeerde het stopsein. De dienst- negerrepublieken is vrij groot. Ook in wagen van de politie moest met een Kongo wordt zijn naam met ere genoemd, snelheid van 100 km rijden om de ver- Het is echter een publiek geheim in di- dachte te kunnen inhalen en men con- piomatieke kringen, dat hij een tegen- stateerde onderweg, dat hij de bochten speler is van Kasavoeboe, de president van in de weg links nam. Bij zijn aanhou- j het geteisterde Kongo. Ook die droomt van ding rook Van G. naar sterken drank, een Groot-Afrikaans Rijk, dat echter on- zodat proces-verbaal tegen hem werd der zijn scepter zou moeten worden ver- opgemaakt. Het vonnis van de Utrechtse Politie rechter, mr. Van Dijk, luidde: 75, enigd. Nkroemah is vaak beschuldigd van marxistische sympathieën. Zijn koers blijft echter westelijk gericht. Naarmate Kongo boete of 15 dagen hechtenis en één jaar linkser roeit zal hij rechtser aanhouden, ontzegging van de rijbevoegdheid, ech- tenzij hij straks zou vermoeden, dat zijn ter met aftrek van de tijd, dat het rij- bundelingsindeeën wat rode verf eisen, bewijs reeds is ingehouden. Enerzijds is de modernisering van de ovoertuigen een aanpassing aan de he- Over de bestemming van de oude dendaagse bedrijfsvoering, maar ander brandweerkazerne-werkplaats aan de zijds ook een uitvloeisel van het lan- ZEIST: Voor een enorm aantal belang stellenden heeft de vermaarde Papa Bue's Viking Jazz Band in de Slottuin te Zeist een concert gegeven. Deze band dankt haar populariteit aan de beroemde Mozart- compositie „Schlafe mein Prinzchen Speciaal dit nummer bracht het publiek buiten zichzelf van vreugde. WAGENINGEN: Onder leiding van kap. Schuring maken zeven jonge Heilsofficie ren gedurende enkele maanden een kruis tocht door Nederland. Ook in Wageningen zal de tent, waar ruim 200 personen een plaats in kunen vinden, worden opgezet om opwekkingssamenkomsten te houden. BENNEKOM: De plaatselijke Oranjever eniging heeft ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Irene een feestavond georganiseerd. O.m. zal het garnizoensorkest een rondgang maken en op het terrein aan de Irenelaan een con cert geven. LUNTEREN: Een Edese veehandelaar drijft al geruime tijd handel in ezels uit Corsica. De dieren worden daar gevangen en in Nederland verkocht aan dierentui nen, speeltuinen en strandexploitanten. De verkoopsprijs van een volwassen ezel varieert momenteel van 300,tot 650, Bij hotel De Eekhoorn in Lunteren zijn op het ogenblik ruim dertig van deze ezels ge stationeerd om doorverkocht te worden aan de afnemers. GESLAAGD kiest....uw eigen 2ttK(NF0NDSllV£RRNCIlR H00FD5TR51 TEL 3I84-VEENENDBQL Kerkewijk, die dan leeg komt te staan, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Onder minder gunstige weersom standigheden - tegen de tijd van ver trek ontwikkelde zich een forse bui die later nogal bleek mee te vallen - is gistermiddag om half twee de twee de Veenendaalse Jeugdvierdaagse van start gegaan. In garage Schoonhoven aan de Industrielaan werden de jeug dige deelnemers welkom geheten door de heer van Pijpen, waarna alle deel- nemertjes een fraai uitgevoerd wan delkaartje werd overhandigd. Hoewel het juiste deelnemersaantal op dit moment nog niet bekend was, staat wel vast dat het aantal individu- elen van buiten Veenendaal hoger is als vorig jaar. De deelname vanuit Veenendaal zelf, schijnt daarentegen Aan de ^èn lager ie Zoalsde foto Ede zijn de volgende plaatsgenoten ge- slaagd voor het examen Judo gele band. npkL:?,. nemnnUt nl ,u> vbrii De dames D. en L. Engelenburg en de druk Oebruxk gemaakt van de inschry- heren Bakkenes, Engelenburg en Kelder - ^r'tduurde ONDER INVLOED De Veenendaler H. is vrijdagavond door de politie aangehouden omdat hij onder invloed zijn bromfiets bereed. Hem is het verder rijden belet. VAN STEIGER GEVALLEN Bij een bouwwerk in de Hoofdstraat is dindsdag de bouwvakarbeider J. H. uit Veenendaal van een steiger gevallen. Op dokters advies is hij naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. delijke voorschrift, dat op 1 jan. 1962 van kracht wordt en waarbij alle melk- slijters bij het venten het zgn. gesloten systeem moeten volgen. D.w.z. dat de melk goed opgeborgen en zoveel mogelijk van het licht afge sloten is. De oorzaak hiervan is dat onder invloed van het licht, een terug gang van smaak en kwaliteit van de melk optreedt. In dit verband deelde men ons van bevoegde züde mede, dat de bruine melkfles niet in zwang zal komen. Zo als bekend zün enkele Nederlandse in dustrieën hiertoe overgegaan, maar na dat is gebleken dat de temperatuur in de bruine fles na verloop van tyd veel hoger komt te liggen dan die van de witte fles, is men onmiddellü'k met de levering in de bruine flessen gestopt. Momenteel is bij de Veenendaalse melkslijters ongeveer 70 al voorzien van het gesloten systeem en de rest, zal hoogstwaarschijnlijk binnen zeer korte tijd volgen. Opmerkelijk is ten slotte ook nog dat de verkoop van melk in flessen steeds groter wordt. Nu is de verhouding van losse melk - flessen melk nog fifty-fifty, maar de verwachting is dat de flessenverkoop in de toekomst zal gaan overheersen. In de grote steden bedraagt de flessen verkoop al 70 °/o tot 80% van de totale verkoop. Van H., chauffeur te Ooosterbeek, was met zijn personenauto in een bocht tussen Driel en de spoorbrug over de Rijn van de Rijndijk afgeraakt. Dat is iets wat een automobilist uiteraard niet mag overko men en het bracht Van H. dan ook on langs voor het Wagening kantongerecht. Ik ben geslipt en 'k kon er dus niets aan doen ,zo voerde verdachte aan, doch dat argument werd door de rechter en of- Van D., hoofdinspecteur te Groenekan, De zaak werd hierop aangehouden om een beroep doen op bepaalde bewijsstuk ken en ze dan niet bewaren en meebren gen. Het hoofd van de school verklaart, dat u en uw vrouw nogal makkellijk over de leerplicht denken. Als het kind één dag ziek is, houdt u het drie of vier dagen thuis. Verdachte was het er niet mee eens en daarom werd de zaak aangehouden. teerd. zijn personenauto door een stoplicht gere- ren. Blijkbaar hebt u te hard gereden, den zijn. ficier niet als een geldig excuus geaccep- zou op de Kerkewijk in Veenendaal met de verbalisant als getuige te kunnen ho- H etajeur te Apeldoorn had ver zuimd op het kruispunt Van Borseleweg- Oude Oosterbeekseweg te Oosterbeek voorrang te verlenen aan een andere, van zij ik plotseling op de rem ging staan, niet plaats stond onlangs R. uit Wageningen ,T__ tu:i - verscheen hij voor het Wagening kanton- meende rechter v. d. Brand. Toen het gele licht ging branden, was LEVEND SCHAAKSPEL Een Belgische- en een Duitse schaakmeester hebben enige dagen geleden een wedstryd gespeeld. Dit is op zichzelf natuurlijk niets bijzonders, doch het aantrekkelijke van de wedstrijd was, dat deze op een voetbalveld gespeeld werd en dat de stukken door mensen in passende kleding uitgebeeld werden. Na een strijd van meer dan een uur zette dc Belg, O' Kelly de Salway, zijn Duitse te genstander Kieninger, mat. Toch niet, wierp Van H. tegen. Ik had ik al zo dicht bij de stopstreep, dat ik, ten- een heel matig tempo. Voor het kantongerecht in zijn woon- Dan hebt u niet goed opgelet, stelde meer op tijd tot stilstand kon komen. 0eprppht de rechter vast. Hebt u nog letsel opge- Daaom reed ik door. Het rode licht brand- had, dat zijn leerplichtig dochtertje re- ge ec terecht omdat hij er niet voor gezorgd lopen toen? Nee, luidde verdachtes de in ieder geval nog niet, verdedigde Van gelmatig de school bezocht, antwoord, D. zich toen hij onlangs in Wageningen Ik was ter plaatse onbekend en reed geen van de inzittenden kreeg verwondin- voor het kantongerecht verscheen. Mijn dochter was ziek, zo vertelde daarom maar 35 km per uur, verdedigde verdachte, en mocht van de dokter niet De H. zich. Ik heb wel uitgekeken, maar gen. Alleen de auto werd bij dat van de Vreemd, merkte rechter v. d. Brand naar school. Mijn vrouw is toen nog met ik zag niets komen van rechts. De andere dijk rollen geheel vernield, maar gelukkig op. Toen de politie bij u kwam herinnerde het meisje naar de commissie tot wering au*° moet trouwens wel een enorme snel- was ik all-risk verzekerd. Ik begrijp niet hoe iemand over een nu weet u plotseling weer precies te ver- bochtige dijk durft te gaan rijden met een tellen, dat juist toen u bij de streep arri- snelheid, die toch nog zo hoog was, dat veerde het gele licht ging branden. uzich van het hele geval niets meer en van schoolverzuim gegaan om de dokters- heid gehad hebben, want na de botsing verklaring en de recepten te laten zien. tolde hij nog driemaal om zijn as en kwam Hebt u die papieren nu ook bij u, in- tenslotte zestig of zeventig meter verder formeerde rechter v. d. Brand. pas tot stilsand. Als hij niet zo hard ge- dit kon gebeuren, merkte de officier, mr. Later ben ik erover gaan nadenken en Nee, die zullen denk ik wel wegge- reden had was er niets gebeurd. Leussink, op in zijn requisitoir. Eis 125,- toen schoot het me weer te binnen, be- gooid zijn, antwoordde R. of 25 dagen. Vonnis conform. toogde verdachten. Wel heel verstandig vond de rechter, (Zie verder pagina 2) Kf B Kf WIJK 167 -TEL. 3000 - VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America In de periode van juli vorig jaar tot het begin van deze maand zijn veertig personen overleden aan gevolgen van de atoombom die in 1945 boven Hirosjima ontplofte. Amerikaanse technici hebben een stempel uitgevonden, dat zelf de inkt voor tenminste 30.000 stempelafdrukken bevat. Op een in Kopenhagen gehouden con gres, heeft een geleerde verklaard dat de aarde dagelijks 10.000 ton zwaarder wordt door neergekomen meteoorstenen. Drie gezinnen uit Oostduitsland zijn met medeneming van 33 koeien, 12 paar den en een landbouwmachine naar West- duitsland gevlucht. Deense strandhouders zullen trachten een vergunning te krijgen tot oprichting van een Casino, omdat het strand bij slecht weer te weinig vertier biedt. In een Canadees dorp hebben zwaar gewapende bandieten een bank overvallen. De buit bedroeg ruim 40.000 gulden. Het Olympisch dorp in Italië zal tij dens de spelen plaats bieden aan 7000 at leten en 1500 officials en verzorgers.

De Vallei | 1960 | | pagina 1