DE VALLEI Tweede Jeugdvierdaagse wordt verfilmd Krappe arbeidsmarkt remmende factor bij V.S.W. ARAM Voor de Jeugd Teun en Bert in de vakantie EERSTE DAG GEEN UITVALLERS Onderweg traktatie Nijmeegse Vierdaagselopers gehuldigd Gezellig winkelen in uw vakantie Interieur Eltheto wordt vernieuwd Bloemen voor Vierdaagse- lopertjes AMERONGEN Dodelijke aanrijding gestraft Eervolle uitnodiging voor jonge zangeres NU OOK AVOND-ULO IN VEENENDAAL EDERVEEN Met bromfiets tegen auto Afbetaling en krediet ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Ede gaat lustrum Heideweek 1960 vieren Ook een Heidekoningin Vewibeto groter dan vier jaar geleden Ook in het buitenland „Ze durven hier Pas het begin Voor de kantonrechter 6 augustus bloemencorso „Midden-Nederland" RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Veenendaal hoopt op dinsdag 9 augustus a.s. in openbare vergadering bijeen te komen. AUTO GAF GEEN GEVOLG AAN STOPTEKEN In verband met de Jeugdvierdaagse werd dinsdagmiddag het verkeer op de In opdracht van de N.C.W.B., onder wiens auspiciën de 2e Veenendaalse Jeugdvierdaagse wordt georganiseerd, wordt dit wandelevenement door de Veenendaalse cineasten J. v. d. Bosch en R. Valkenburg verfilmd. Door de heersende weersomstandigheden was het niet mogelijk een kleurenfilm te ma- 4 T ken, zoals aanvankelijk in de bedoeling lag, maar wordt het een zwart/wti Kerkewijk ter hoogte van de Industrie product met een speeltijd van ongeveer 45 minuten. De film zal hoogstwaar- laan door een agent geregeld. Op zeker schijnlijk later in Veenendaal vertoond worden, terwijl zij ook bestemd is voor rnoment gaf de agent, teneinde een propaganda-avonden van de N.C.W.B. Gistermorgen werd de inschrijving om 10 uur geopend en de administratie heeft tot twee uur doorlopend werk ge had. Het aantal deelnemers van buiten Veenendaal schat men op ca. honderd. De deelname uit Veenendaal zelf ligt belangrijk lager dan vorig jaar, het geen wordt toegeschreven aan het feit, dat de fabrieksvakantie samenvalt met de jeugdvierdaagse, wat vorig jaar niet het geval was. Na de start, welke in drie etappes plaats vond, trokken de tippelaars via Overberg naar de Prattenburgse bos sen. Onderweg werden zij getracteerd door een plaatselijke firma, die voor dit feit vele dankbare gezichten kreeg. Nadat het weer er bij de start som ber uitzag, werd het later prachtig wandelweer en de kinderen hebben volop van de natuur genoten. Omstreeks vier uur kwamen de eer sten al weer binnen om hun kaart af te laten stempelen. Het Roode Kruis en de E.H.B.O. wier medewerking 7ggr op prijs wordt gesteld, kreeg twee ge vallen van blaren te behandelen, maar van uitvallen was nog geen sprake. Zowel bij de start als langs de route ondervonden de tippelaars belangstel ling van ouders en pleegouders, wat natuurlijk stimulerend werkte op de prestaties van de kinderen. INTOCHT MET BLOEMEN De route van vanmiddag voert door de omgeving van Achterberg en Rhe- nen. Morgenmiddag zijn de Amerongse In tegenwoordigheid van het voltal lig college van burgemeester en wet houders zyn zaterdagmiddag vyftien wandelaars van verschillende plaatse- lyke wandel verenigingen die hebben deelgenomen aan de Nymeegse Vier daagse, vóór het gemeentehuis in Vee nendaal gehuldigd. De intocht die de met bloemen be laden wandelaars maakte, werd voor afgegaan door de drumband van Cae- cilia. Bij het gemeentehuis in de Hoofd straat aangekomen, werd front ge maakt, waarna burgemeester A. Bak ker de wandelaars toesprak en hen fe liciteerde met de sportieve prestatie. Een bijzonder woord van waardering richtte hij tot de vier veteranen van de Vierdaagselopers de heren, van Vie- gen, van Manen, Harting en van de Weerdhof. Overigens was Veenendaals eerste burger een beetje verwonderd over het feit, dat er vanuit Veenendaal dat toch als wandel-minded bekend staat, niet meer belangstelling is voor de Vier daagse. „Vermoedelijk moet dit gezocht worden in het min of meer ongunstige tijdstip van de Vierdaagse, die precies samenvalt met de fabrieksvakantie- week, en niet iedereen is bereid de vakantie aan de wandelsport op te of feren", aldus de burgemeester. Namens de wandelaars dankte de heer v. d. Weerdhof voor de hartelijke ontvangst. Het gebeuren trok grote publieke belangstelling. MET HAND TUSSEN SCHAAF MACHINE Tijdens werkzaamheden bij het aan nemersbedrijf de G. te Veenendaal, is de 23-jarige timmermansknecht S. uit Veenendaal met een der vingers van zijn linkerhand in aanraking gekomen met een elektrische schaafmachine. Hij werd hierbij zo ernstig aan de hand ge wond, dat hij in het Julianaziekenhuis moest worden behandeld. Na behan deling kon hij naar zijn woning aan de Nieuweweg terugkeren. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 98.000 stuks. Prij zen van 14,50 tot 15,voor de grote eieren en van 10,— tot 12,— voor de kleine exemplaren, alles per 100 stuks. Handel redelijk. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prij zen van 40,— tot 52,— per stuk. Handel matig. GESLAAGD De Veenendaalse onderwijzers, de heren M. Meijer en R. van der Poel, slaagden voor de akte Duits l.o. BIER VLOEIDE RIJKELIJK Doordat de 14-jarige fietser M., dins dagmorgen in de Julianastraat een on verwachte manoeuvre maakte, moest de bestuurder van een trekker met op legger krachtig remmen om een aan rijding te voorkomen. Hierdoor kwam de lading in beweging en sneuvelden enkele kistjes met gevulde bierflesjes. TEGEN AUTO GEREDEN Maandagmiddag kwam de heer Van Z. op de Kerkewijk ter hoogte van de Chr. Technische School achteruit een inrit uitrijden. Hierbij lette hij niet vol doende op een aldaar geparkeerd staan de auto, zodat hij hiermede in botsing kwam. Er ontstond enkel materiële schade. Bezoekt Veenendaal in uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zün iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Marktdagen op zaterdag en dins dag. berg en de bosrijke omgeving van Eist aan de beurt. Dc laatste dag, a.s. vrijdag, is de start pas 's middags om half vijf. Het parcours loopt door Overberg en de Groep, waarna alle deelnemers om half acht in de Julianastraat bijeen komen. Op deze plaats bestaat gelegenheid de kinderen bloemen aan te bieden, waarna de intocht in het centrum van Veenendaal gemaakt wordt. Elders in dit blad is een oproep aan de bevolking geplaatst om de kinderen te verrassen met een bosje bloemen, zodat zij niet met lege handen bij de finish aanko men. ONTSPANNINGSPROGRAMMA In het kader van het ontspannings programma rond de Jeugdvierdaagse is dindsdagavond in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan een Afrika Filmavond gehouden. Gezien de belangstelling moesten er twee voorstellingen gehou den worden. Vanmorgen werden op het SI. de Bruïneplein onder leiding van de heer van Pijpen volksspelen gehouden waar wandelgroep te laten passeren, een stopteken aan het verkeer op de Ker kewijk. De bestuurder van een volkswagen, S. uit Veenendaal, reed echter door en stopte pas enkele meters voorbij de agent. Een achter hem rijdende bus van de fa. de H. uit Veenendaal, kwam hierdoor in botsing met de VW zodat er materiele schade ontstond. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. BOTSING BfJ SKF Ter hoogte van de SKF-fabriek is gisterenmorgen een vrachtwagen in botsing gekomen met een personen auto. De vrachtauto, bestuurd door de heer R. v. H. uit Veenendaal reed op de Wageningselaan en de personenauto, bestuurd door P. W. M. op de Groene- veldselaan. Op het kruispunt van beide wegen botsten de wagens tegen elkaar. De heer M. ging met een hersenschud ding naar het Julianaziekenhuis. Beide auto's werden flink beschadigd. Het interieur van het verenigings gebouw Eltheto aan de Fluitersstraat ondergaat binnenkort een grondige ver- niewing. Allereerst zal het oude meu bilair plaats moeten maken voor circa 450 nieuwe stoelen in stalen uitvoering met lichtgele zittingen en rugleuningen. Deze armstoelen kunnen met een buis elkaar gekoppeld worden, maar zyn tevens uitneembaar. Dc oude solide stoelen hebben een kwart eeuw dienst gedaan, maar be antwoorden niet meer aan de door de wedstrijden, kampvuur en speurspel. Behalve vrijdag, is de start 's middags om half twee bij garage Schoonhoven aan de Industrielaan en de binnen komst tegen vier uur. tijd gestelde eisen. Zij zullen, zodra aan ongeveer 400 kinderen deelnamen, j hc(; nieuwe meubilair geplaatst is, ver- Op het programma staan nog zwem- kocht worden. Ook de gordijnen worden vervangen, terwijl verleden jaar al het een en ander is opgeschilderd, hetgeen dit jaar voltooid zal worden. Sinds kort heeft Eltheto ook een vast projectieapparaat en fimdoek met cinemascope aange kocht, welke voor het eerst gebruikt zijn bij de onlangs gehouden filmshow. Buitenom worden op korte termijn geen veranderingen aangebracht. De wens leeft wel om zo gauw mogelijk tot een overdekte rijwielstalling te ko men, aangezien hierin een grote be hoefte bestaat. Al met al zal het in terieur een veel moderner en aantrek kelijker karakter krijgen. Eltheto (hetgeen betekent: Uw Ko ninkrijk kome) is in 1935 gebouwd door de Ned. Herv. Gem. van Veenendaal. Op het ogenblik is de exploitatie in handen van de Stichting Bouwen en Bewaren te Veenendaal. Vrijdagavond a.s. tussen half acht en acht uur komen alle deelnemertjes aan de 2e Veenen daalse Jeugdvierdaagse op de Ju lianastraat bijeen om gezamenlijk de intocht in Veenendaal te hou den. De organisatoren hebben hier voor de medewerking weten te krijgen van twee muziekkorpsen maar om de wandelvreugde voor de kinderen nog groter te maken, richten zij zich met een vrien delijk verzoek tot de bevolking van Veenendaal om bij het ver zamelpunt de deelnemertjes BLOEMEN te geven. Natuurlijk geen dure bouketten, maar een eenvoudig bosje bloemen, bijvoorbeeld uit eigen tuin, kan de kindervreug de doen stijgen. Evenals vorig jaar wordt ge rekend op grote medewerking, zodat geen enkel kind met lege handen de finish zal bereiken. POSTDUIVEN NIEUWS De postduivenvereniging „De Lucht post" hield zondag 31 juli een wed vlucht vanaf St. Ghislain Hornu, af stand 216 km. In concours 227 duiven. Gelost om 9.40 uur. Aankomst le duif 12.48.36 uur. Uitslag: G. Schipper 1, 33, 44, 45; A. J. Ger- zen 2, 12, 38; Gebr. van Schaik 3, 31; W. Wagensveld 4, 5, 23, 25, 34, 35; C. ter Burg 6; Vink Stutvoet 7, 19; B. ter Denge 8, 13, 40; P. van Schaik 9, 37; W. van Ede 10, 41, 43; C. v. d. Wete ring 11; A. van Ginkel 14, 17; T. van Kooten 15, 30, 32; P. Wagensveld 16, 18; J. van Oostrum 20, 29, 42; E. M. Verhulst 21; J. W. van Schaik 22, 39; C. Gijsbertse 24; D. van Wijk 26, 28; A. van Beek 27 en A. C. Veenvliet 36. Uit het op vorige maand verschenen jaarverslag van de Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij N.V. blijkt, dat het saldo van de exploitatierekening een lichte teruggang vertoont t.o.v. 1958, hetgeen echter wordt opgevangen door een verlaging van de afschrijvingen. Dat hier in financieel opzicht een voorzichtige politiek wordt gevoerd is op te maken uit het feit, dat de vaste activa afgeschre ven zijn tot op f 1, BENOEMING De heer J. Meijer, eerste ambtenaar ter secretarie van Rcnswoude is dezer dagen benoemd tot hoofdcommies ter secretarie der gemeente Sprang-Capelle (N.Br.). De heer Meijer, die vanaf 1 februari 1955 in Rcnswoude werkzaam is geweest, hoopt op 1 oktober a.s. in dienst te treden van zijn nieuwe ge meente. GESLAAGD De heer J. van Voorhuizen te Rens- woude is dezer dagen te Scheveningen geslaagd voor het C.E.G.E.R.-diploma, een vakdiploma voor monteur van motorrij wielen en bromfietsen. De heer Voorthuizen is hiermede de eerste, die in Renswoude dit diploma be zit. Tot twee maanden hechtenis en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeelde de Utrechtse Rechtbank dinsdag de 21-jarige student J. H. S. B. uit Rhenen wegens het veroorzaken van een aanrijding met dodelijke afloop. Op de ochtend van 14 april j.l. bestuur de B. een „Buick", waarmede hij naar Loosdrecht wilde rijden. Door onvoldoen de onoplettendheid bij een scherpe bocht nabij Amerongen reed hij met een snel heid van 80 90 km plotseling op een tegenligger, bestuurd door een inwoner uit Leersum. Deze wagen vloog over de kop en kwam in de berm van de weg te recht. Een der inzittenden, de heer P. de H. kwam tengevolge van de botsing om het leven; een andere persoon werd zwaar gewond en heeft ongeveer twee maanden in een ziekenhuis moeten vertoeven. Tegen B. was vorige week één maand hechtenis geëist en twee jaar intrekking van het rijbewijs. VOORLICHTINGSAVONDEN VAN FOKVERENIGING De fok- en controlevereniging Eder- veen en omstreken organiseert voor haar leden voorlichtingsavonden voor het toiletteren en voorbrengen van runderen op keuringen en fokdagen. De heer Langemeen uit Putten zal deze voorlichtingen geven. Woensdag 3 aug. bij C. J. v. d. Berg, Pr. Bern- hardlaan, Veenendaal; maandag 8 aug. bij W. den Hartog, Dr. Hoolboomweg, De Klomp; woensdag 10 aug. bij G. Lagerwey, Hoofdweg, Ederveen. WEGEN VERBETERD EN SLOTEN GEDEMPT In Ederveen is men van gemeente wege druk bezig enkele wegen te ver fraaien en daarbij zijn enkele sloten gedempt. Aan de nieuwe straten van Wame- lenweg en Hootsenplein worden trot toirs aangelegd, terwijl de altijd kwa lijk riekende sloten aan de Nieuweweg en Leesonweg, die altijd een doorn in het oog van omwonenden waren zijn gedempt en de putten op de riolering aangesloten. Een en ander betekent een grote ver betering in het aanzien van deze stra ten. De in de Zandstraat gekochte panden, nummers 59 tot en met 83 oneven, die in het uitbreidingsplan van het bedrijf lagen, zijn eveneens geheel uit de winst gefinancierd. Ofschoon de directie over de gang van zaken niet ontevreden is, hebben de deelnemingen nog niet tot de winst van de vennootschap bijgedra gen. MOTORRIJDER GESLIPT Op de afrit van Rijksweg 12 bij de Nieuweweg is zondagmorgen de motor rijder De V. uit Heinenoord geslipt. Bij de val liep De V. verwondingen op, waardoor hij overgebracht moest wor den naar het Julianaziekenhuis. UITSLAG WEDVLUCHT Uitslag van de wedvlucht van de postduivenvereniging „De Snelpost" te Veenendaal, gehouden op 31 juli 1960. De duiven werden gelost te St. Gher- lain te 9.40 Eerst aankomende duif 12.42.49. Snelheid 1167,5 m. p. m. De uitslag was als volgt: C. van Ginkel en Zn. 1,2; J. van Gee- renstein 3; A. D. van den Bosch 4; W. H. Roelofs 5; A. J. van der Kolk 6, 14; V. van Kesteren 7; N. Stuyvenberg 8; C. van de Weerd 9, 12; Konings 10; R. Sukkel 11; Bovenkamp/Rosenboom 13; G. J. van Manen 15; N. van Barne- veld 16. POSTDUIVEN NIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven Vereniging „De Luchtreizigers" nam afgelopen week deel aan de wedvl.ucht voor jonge duiven vanaf St. Chislain Hornu 213 km. De duiven werden daar los gelaten om 9.40 uur. De snelste duif was van de heer K. de Ruiter, deze meldde zich om 12.48 uur. De totale uitslag is: K. de Ruiter 1, 19,21; K. v. d. Heuvel 2,5; J. A. v. Eden 3,16; C. v. Dam 4; G. Muller 6, 9; F. Spies 7, 13, 14; J. H. Heikamp 8, 11; G. Fasse 10,22; W. Brouwers 12; H. v. Kooten 14, 17, 23; A. Bleyenberg 18; A. v. Engelenburg 20. ONVERANDERD DIVIDEND De invloed van de bestedingsbeper king deed zich ook in de eerste drie kwartalen van 1959 gelden. Doch in het laatste kwartaal kwam een opleving, zodat de directie, gezien ook de resul taten van de eerste vijf maanden van 1960, de toekomst met vertrouwen te gemoet ziet. Een remmende factor blijft echter de krappe arbeidsmarkt en de steeds stij gende kosten, aldus het verslag. De vernieuwing en verbetering van het prodüktie-apparaat wordt met kracht voorgezet. Dat deze vernieuwing voor een groot gedeelte uit de winst zal worden gefinancierd, blijkt wel uit de vermelding dat het dividend ge- handhaaft blijft op 10 °/o, evenals in 1958 De 19-jarige Carla van Renesse, die de laatste maanden sterk naar voren kwam met haar vertolkingen van Cara, Cara Mama en Papieren Rozen, ontving dezer dagen de invitatie om Nederland te vertegenwoordigen op het Songfesti val van Pesaro (Italië), dat op 30, 31 juli en 1 augustus a.s. zal plaats vinden. Zij zal daar de Adolescenti Cha Cha Cha zingen, een pittige song waarvoor Bert Paige de muziek en Ad Remy met Stan Haag de tekst schreven. De andere deelnemende landen zijn: Spanje, Joego-Slavië, Zwitserland, Po len, Hongarije, België, Zweden, Israël, Duitsland, Frankrijk, Amerika en Italië. Alle liedjes zullen bovendien door bekende Italiaanse vocalisten worden gezongen in hun landstaal. De Italiaanse TV en radio besteedt grote aandacht aan dit evenement en Eurovisie zal de finale op 1 augustus brengen, waarvan het nog niet zeker is of Nederland dit zal overnemen. De blonde Carla.is druk aan het re peteren en breekt zich alleen nog maar het hoofd welke jurken zij naar Pesaro zal meenemen. De zenuwen heeft zij, als rechtgeaarde Groningse, nog steeds onder controle, maar zij weet dat zij in Italië voor een zware opgave komt te staan, waarbij de nodige plankenkoorts niet zal ontbreken. BIJ OVERSTEKEN AANGEREDEN Mevr. v. D.-K. uit Rhenen is zater dagmorgen, toen zij met haar fiets de rijweg onder aan de Markt wilde over steken, door de bromfietser v. K. uit Veenendaal aangereden. Door de bot sing kwam mevr. v. D. ten val. Dr. Kets, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het Juliana ziekenhuis noodzakelijk. Dank zy het initiatief van het personeel van de plaatselijke Herv. ULO, zal het met ingang van 1 september a.s. ook in Veenendaal mogelyk zijn een Avond-ULO te volgen. Tot voorheen was men noodgedwongen aangewezen op naburige plaatsen, hetgeen nu echter tot het verleden zal gaan be horen. Voorlopig zullen de lessen gegeven worden in de Beatrix-school. Zodra echter het nieuwe schoolgebouw aan de Westersingel gereed is - men denkt met de bouw begin volgend jaar te be ginnen - zal hierin het avond-onderwijs worden voortgezet. Het avond-ulo onderwijs is volledig ge lijk te stellen met het normale dagonder wijs. Bij de opleidingen zijn de volgende mogelijkheden ULO-A met wiskunde, ULO-A met middenstands-diploma en ULO-B. Deze vorm van onderwijs is bij uitstek geschikt voor hen die een normale dag taak hebben en in dc avonduren willen studeren. Bij de Avond-ULO zullen twee avonden per week les gegeven worden, terwijl de resterende tijd thuis benut moet worden voor de studie. Aanmeldingen kunnen nog geschieden bij de heer T. v. d. Kamp, Westersingel 157 Veenendaal. BENOEMING De heer G. A. v. Appeldoorn is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot ambtenaar bij de Gemeentedienst Veenendaal op de afd. Personeelsza ken. Momenteel is de heer Appeldoorn werkzaam op de afd. Sociale Zaken te Rhenen. Toen de heer H. J. Z. uit Ederveen vrijdagmorgen samen met zijn verloof de met zijn bromfiets op een rijwielpad bij Voorhuizen reed kwam hij in bot sing met een uit een zijweg komende personenauto, die geen voorrang ver leende. j De heer Z. en zijn meisje kwamen ten val, maar het bleek dat zij slechts enkele ontvellingen hadden opgelopen. De brommer werd echter zwaar be schadigd. NED HERV. JONGEREN OP STAP De Ned. Herv. Meisjesver. en de Knapenver. maakten donderdag een uitstapje, waarbij eerst naar de N.O.- Polder werd gereden. Over Zwolle ging men in Giethoorn punteren. De terugreis ging over Apeldoorn waar men zich bij de Julianatoren vermaak te. De jongens en meisjes keerden 's avonds voldaan in Ederveen terug. Aan het verslag dat de Staats secretaris van Economische Za ken aan de Staten-Generaal heeft toegezonden, omtrent de ontwikkeling \^an het afbeta- lings- en kredietwezen in het eerste kwartaal; 1960, is het vol gende ontleend: De omzetten der financierings maatschappijen en die van de postorderbedrijven vertoonden in het eerste kwartaal 1960 ten op zichte van het eerste kwartaal 1959 een bijzonder sterke stijging namelijk resp. van 28% en 30%. Ook de kredietverstrekking door de Gemeentelijke Volkskre dietbanken en de particuliere geldschietbanken steeg vrij aan zienlijk. De omzetten van het grootwinkelbedrijf en de overige detailhandelszaken (inclusief de afbetalingsmagazijnen) bleven ongeveer op hetzelfde peil, ter wijl die van de betaalzegelkassen iets zijn teruggelopen. (43) Wanhopig vraagt Presto zich af, wat hij moet doen. Naar Barranca terugkeren? Maar dat is vele dagreizen weg en voor hij terug is, kan er van alles gebeurd zijn! Doch ineens krijgt hij een idee! Hij zal naar Alamarla gaan, naar de Hertog! Hij heeft gezien, dat zijn Heer op zeer goede voet met de Hertog staat en deze zal zeker willen helpen! Had hij nu maar een paard! Lang treuren ligt echter niet in de aard van de kleine schildknaap en vol moed begeeft hij zich op weg, zoekend naar een boerenhoeve, waar hij de richting zal kunnen vra gen, waarin hij moet gaan. „Als ik maar niet te laat kom!" mompelt hij bezorgd in zichzelf, en het is maar goed, dat hij niet weet, wat er op hetzelfde ogenblik in Grandulia gebeurt. Nauwelijks heeft Aram enkele teugen van zijn wijn gedronken, of hij wordt overvallen door een hevige benauwdheid. Er trekt een waas voor zijn ogen. Met bevende handen tast hij naar zijn zwaard. „Ge. ge hebt me stamelt hij, doch hij kan zijn zin niet af maken. Als een blok slaat hij tegen de grond. Het jaar 1960 heeft voor Ede, wat betreft de viering van de traditionele Heideweek, een bijzondere betekenis. Het is namelyk het 5e lustrum - naar analogie van de feesten welke in Fran- kryk aan het einde van de pluktijd van de wyndruiven plaats vinden, werd in 1935 de eerste Heideweek georgani seerd - en in verband hiermede heeft zich uit de burgerij van Ede een comité gevormd, dt als blijk van erkentelijk heid de Heideweek 1960 gaat organi seren en aanbieden aan de VVV, Ede. Het comité heeft gemeend dat de te or ganiseren evenementen van meer dan al leen plaatselijk belang dienen te zijn. De Heideweek wordt gehouden van 13 aug. tot en met 20 aug. Op de hier tussen liggende zondag vinden geen festiviteiten plaats. Het programma omvat o.m. een tentoon stelling in de gebouwen van het Marnix College en de naaste omgeving. Voorts een kunsttentoonstelling waar ook hedendaag se schilders uit Ede exposeren en zonodig voorlichting geven. Op 18 aug. zal het door de gemeente Ede aangekocht boscomplex, groot 500 ha. worden aangeboden aan het Nederlandse Volk als recreatiegebied. Tijdens de militaire dag (woensdag 17 aug.) wordt één van de leeuwen van de inmid dels verdwenen Vierleeuwenbrug nabij de Maasbrug in Rotterdam, door het gemeen tebestuur van Rotterdam overgedragen aan de regimentscommandant van het Wapen van de Genie in een functie bij de Wapen van de Verbindingsdienst. Ook zal op deze dag een reuni plaats vinden van millitairen welke gediend hebben bij het Verbindingsdienst. De dag wordt besloten met een taptoe in het Openluchttheater met medewerking van zes militaire mu ziekkorpsen o.a. de Koninklijke Militaire Kapel. Op maandag 15 aug. vindt een muzikale show voor de jeugd plaats, op 16 aug. tij dens de Bos- en Heidedag, de schapen- markt en op zaterdag 20 aug. wordt een sportdag georganiseerd. Dank zij de belangrijke medewerking van een grote plaatselijke industrie is het organiserende comité in staat gesteld een Heidekoningin aan te wijzen. Wie deze functie zal gaan vervullen is nog niet be kend. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adreB: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 5 aug. Lia v. d. Grift, Amerongen 6 99 Jansje Drost, Achterberg 6 99 Jan Veldhuizen 7 99 Gerrit Heikamp 7 99 Peter Opperman 8 99 Roelof Rosbag, Rhenen 8 99 Ada van Bentheim 9 99 Dieke de Rooder 9 99 Wim van de Berg 9 99 Loesje Remmerden, Ederveen 11 99 Jannie Hendriks 11 99 Riekje Meerveld Van harte gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. een consul. II. kleermaker drogist kapster. III. Abner accent adamsappel Aalsmeer Abraham affiche Albion affuit Ajaccio absurd. I. een vingerhoed. II. vos vis. III. kies park meel dwerg lauw berk storm knor kameleon. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Hier staan drie spreekwoorden. Ze zien er beslist niet uit als goede Neder landse zinnen maar dat komt omdat alle klinkers uit de zinnen zijn verwijderd. Breng de juiste klinkers weer op hun plaats en de spreekwoorden zijn com pleet. sprknszlvrzwgnsgd. stwstthsbst. hgbmnvngnvlwnd. II. Verborgen plaatsnamen in Nederland. 1. Je moet niet altijd brommen op Piet, Gerda. 2. We zagen de woerd en de eend in de vijver zwemmen (2). 3. We zagen Carla rennen' in de wei. 4. Het giet en we kunnen niet uitgaan. 5. Nog even lopen en we zijn er. 6. Die derde snee kan ik niet meer opeten. III. Wie kan er zonder weven Zichzelf de kost niet geven? Voor jongeren: I. Ik heb geen handen Maar w§l tanden; Ik moet verslijten En kan niet bijten Zou een van jullie nu soms weten Hoe 'k heet als je klaar bent met eten? II. X X X X X - - bouwt men over een rivier, een vogel komt uit het 'n man uit Ierland is 'n ik speel met zweep en - - - aan sommige huizen wordt eengebouwd. X - - - - een der jaargetijden. Op de kruisjeslijn komt een stuk ge reedschap dat de timmerman gebruikt. III. Welke tafels hebben geen poten en geen blad? ZILE VERPAPIER Zilverpapier ontvangen van: Gert, Teus- je en Elly Kooiker. Hartelijk dank! Tante Jos. Teun en Bert hadden vakantie. Dat von den de beide vriendjes fijn. Heerlijk vijf weken luieren en veertien dagen logeren bij een oom aan zee. Oom zou ze met de auto komen halen, maar dat duurde nog een week. Op een mooie zonnige middag besloten de beide jongens een fietstochtje te maken naar de Veluwe. De ouders von den het goed, als ze maar voorzichtig wa ren en niet te laat thuis kwamen. Dat be loofden ze. Om 2 uur bestegen ze de stalen rossen en met het windje in de rug peddelden ze naar de Veluwe. Wat was het mooi in de bossen. Ze reden samen over een heel smal paadje een heel eind het bos in. In eens hield het paadje op en ze konden op de fiets niet verder. Dat was niet erg, want het was nog een heel eind naar huis terug. Maar eerst moesten ze even uitrus ten. Ze zetten de fietsen tegen een boom en gingen heerlijk op de rug in het dichte struikgewas liggen. Bert had chocolade meegenomen en beide jongens zaten al gauw aan een dikke reep te knabbelen. HET NIEUWSGIERIGE HERT Ineens fluisterde Teun: „Luister eens Bert, ik hoor wat." De beide jongens luis terden en ze hoorden geritsel in de strui ken. Wat zou dat kunnen zijn? „Misschien wel een tijger," fluisterde Bert. „Ga weg," zei Teun, „je bent niet in Afrika, maar ik geloof wel dat het een beest is." Vol spanning bleven de jon gens luisteren en ineen6 boog het stuik- gewas uiteen en een prachtig edelhert met een mooi gewei op de kop keek nieuwsgierig door de struiken. De jongens hielden de adem in. Wat was dat een prachtig gezicht, zo maar midden in de bossen cenj edelhert te zien. Het dier keek onrustig om zich heen. Het merkte wel dat er wat in de bossen was, maar door het struikgewas kon het dier de jongens niet goed zien. Vol bewondering keken de jon gens naar dat grote fiere hert. Ineens krie belde het Teun in de neus en door het bos klonk heel hard. Hatsjie, hatsjie. Wat schrok het hert. De kop met het gewei ging de lucht in en meteen sprong het edelhert weer in de struiken. De beide jongens vlogen omhoog. „Kom Teun, zei Bert, „laten we eens kijken waar het ge bleven is. „De jongens drongen door de dichte struiken, maar hoe ze ook zochten en keken, van het was niets meer te zien. Maar wel zagen ze op de grond de spo ren van het gevluchte hert. „Zeg" zei Teun „laten we die sporen eens volgen, dan zijn we echte spoorzoekers, net als de indianen. VERDWAALD Met de ogen naar de grond volgden de jongens het spoor van het hert en ze let ten helemaal niet meer op de weg. Ze gingen dwars door de struiken. Ineens zei Bert: „Zeg Teun, we moeten ophouden, we dwalen veel te ver weg." Teun schrok er van want Bert had gelijk. Waar waren ze nu? De jongens keken om zich heen. Ze zaten midden in dicht struikgewas en van een weg was niets meer te zien. „Kom joh," zei Bert, „we moeten gauw naar de fietsen, want het is al laat en we moeten nog een heel eind peddelen." Kris en kras gingen de jongens door de struiken, maar ze wisten niet eens meer welke kant ze op moesten naar de fietsen. Toen keken ze elkaar aan. „Ja," zei Bert, „we zijn stom geweest met dat hert, we zijn helemaal verdwaald en het begint al donker te wor den." Inderdaad, ze waren totaal ver dwaald. Ze sjouwden maar door bos en struiken, wel een uur lang en nergens kon den ze hun fietsen terug vinden. De jongens werden een beetje bang, want in het bos werd het nu aardig donker. „We komen er nooit weer uit, zei Teun „wat zullen ze thuis ongerust zijn." Bert dacht eens even na. „Teun," zei hij, „we kunnen niet in het donker blij ven zoeken, als het niet anders kan, dan moeten we de nacht maar in het bos door brengen en dan morgen als het licht is, proberen de weg terug te viden." Teun keek erg angstig „Bah," zei hij, „de hele nacht in dat akelige bos en wat zal mijn moeder ongerust zijn en ze kunnen ons niet eens gaan zoeken, want niemand weet waar we zitten. HET LICHT Doodmoe ploeterden de twee jongens door het donkere bos. Een schrokken ze vreselijk toen ineens een donker beest uit een bosje vloog. Ze konden het niet zien, maar het moet wel haast een wild zwijn zijn, want het maakte een knorrend geluid. „Ik ga hier niet slapen", zei Teun, „het is allemaal even griezelig". En toen werd het bos plotseling minder dicht. Ze kon den wat beter vooruit komen. Bert gaf in eens een schreeuw. „Kijk eens Teun, daar in de verte, daar zie ik een lichtje." Dat was waar. Heel in de verte pinkte een lichtje en waar een lichtje is, zijn ook mensen. „Het lijkt het huis uit het sprook je van Klein Duimpje wel", zei Teun blij, „vooruit er op af." Het lichtje kwam steeds dichter bij en toen stonden de jongens voor een huisje. Ze klopten aan de deur, want een bel was er niet. De deur ging open en een grote man stond voor hen. „Wat moeten jullie?" „Och meneer," zei Bert, „we hebben een fietstocht gemaakt en toen zijn we ver dwaald en nu zullen ze thuis wel erg on gerust zijn." „Kom er in," zei de man. De jongens waren bij een jachtopziener te recht gekomen. In de kamer zat het gezin en de jon gens vertelden wat er gebeurd was. „Jul lie boffen," zei de jachtopziener, „dat je ons huis zag, want het bos is hier heel dicht en jullie hadden uren kunnen dwa len. Het lijkt me het beste dat ik maar even naar jullie huis bel en dat je van nacht hier blijft." Bij Bert thuis hadden ze telefoon en de jachtopziener telefo neerde. De ouders van de jongens waren inderdaad erg ongerust en ze waren heel blij dat ze van de jachtopziener hoorden dat ze veilig onderdak waren. Het werd een gezellige avond, want de jachtopziener vertelde de jongens allerlei dingen over herten en wilde varkens. Het huisje was niet groot en de jongens moes ten in de schuur in het hooi slapen, maar dat vonden ze best. Ze sliepen als mar motten, na al dat gesjouw in de bossen. De volgende morgen vertelden ze de jachtopziener dat ze de fietsen aan het eind van een doodlopend bospad hadden neergezet en de jachtopziener wist direct waar dat was. Samen zochten ze de fiet sen op en na de jachtopziener hartelijk bedankt te hebben reden ze naar huis te rug. Ze hadden een echt avontuur beleefd, maar ze waren toch blij dat het zo goed afgelopen was. En toen ze een week later bij de oom aan zee waren stuurden ze het gezin van de jachtopziener een mooie ansicht en ze schreven achterop de kaart: „Hier kun nen we niet verdwalen. Teus en Bert." (Vervolg van pagina 1) stelling op zijn gemak bekijken, zonder een stap buiten behoeven te zetten. Als alles in kannen en kruiken is zijn er in feite vier gebouwen te zien, maar het interieur vormt één complex. Uiteraard zijn er de nodige loop paden geprojecteerd. Een blik op de platte grond van de beurs, waarmee de bouwers opstaan en naar bed gaan, leert ons dat er een kilometer looppad uitgestippeld is. Aan het hoofd van deze gigantische ge specialiseerde bouwonderneming staat de heer T. H. Bocke. Een vlug spre kende forse zuiderling die onder het spreken door het verloop van de werk zaamheden terdege in de gaten houdt. Zevenendertig jaar zit hij al in dit vak van opbouwen en afbreken, van jachten en jagen om op tijd te zijn (want eenmaal geplande tentoonstel lingen worden niet gauw verzet) en van het altijd maar weer durven ne men van risico's. Hij en zijn mannen zijn overigens geen onbekenden voor Veenendaal want vier jaar geleden waren zij het eveneens die in recordtijd de gebouwen uit de grond stampten. Als de heer Bocke spreekt, dan doet hij dat uiteraard in het groot. De dui zendtallen rollen van zijn lippen alsof het niets is. Maar toch overschat hij zichzelf en zijn bedrijf niet. Zonder enige ophef vertelt hij over de komst van het materiaal naar Vee nendaal en over het verloop van de werkzaamheden. Hij vindt het heel normaal als tien man in vier dagen tijds zo'n hal voor meer dan de helft gereed hebben, als leek echter staat men hier langer bij stil. Maar goed het is hun vak en zij we ten wat ze kunnen en willen. Overi gens beperkt de N.V., die 40 Volkswa gens en 10 GMC's in het bedrijf heeft zich niet tot het binnenland. Duitsland en België bijvoorbeeld behoren ook tot de beste klanten van deze Helmondse onderneming. „Het is interessant werk", vertelde de directeur tussen de bedrijven door. „We hebben nog veel meer materiaal maar dat is op het ogenblik elders in Nederland in gebruik." Het personeel maakt normale ar beidsuren en gaat met de weekenden naar huis. Voor de goede gang van zaken is er een nachtwacht aangesteld omdat men op dit gebied minder pret tige ervaringen heeft opgedaan. Op onze vraag wat de heer Bocke als insider van deze Vewibeto dacht, kwam een antwoord dat niet mis te verstaan is. „Ik moet zeggen, ze durven het hier aan! Neemt u van mij aan dat deze Veenendaalse beurs provinciaal gezien de grootste tentoonstelling van het land is. We hebben een RAI, de Houtrust- hallen en een Floriade en daarmee mo gen we de Vewibeto natuurlijk niet vergelijken. Maar van alle tentoon stel lingen die qua grootte hier direct op volgen, neemt Veenendaal een zeer belangrijke plaats in." Aldus het oor deel van een persoon die tijdens de bijna veertig jaar met het tentoonstel lingsleven vergroeid is. Het einde van het werk van de bou wers, betekent het begin voor de or ganisatoren van de inrichting van het interieur. Reeds maanden van tevoren is men op papier met de indeling en verdeling begonnen. Tal van moeilijkheden heeft men moeten overwinnen en het behoeft geen betoog dat de organisatie van een dergelijk evenement enorm veel tijd, kunde en improvisatievermogen vergt. Er is echter een gelukkige omstan digheid. Het is de VIERDE VEWI BETO en dat houdt in dat de vorige drie tot en met geslaagd zyn. Eenzelfde „lot" zal ongetpyfeld ook de vierde beschoren zyn. (Vervolg van pagina 1) Er is geen maximum snelheid daar, zei rechter v. d. Brand. Maar het was wel dicht bij de be bouwde kom en hij naderde een gevaar lijk kruispunt, weerlegde verdachte. Mogelijk hadden er twee schuld op perde de officier, mr. Leusink, maar dat doet nu niets ter zake. Hier gaat het alleen over het niet voorrang verlenen door u en al was u daar dan niet goed bekend, u lad de auto toch wel aan kunnen zien kc; men. Moeilijk, vond verdachte, misschien wel als je weet, dat daar een zijweg is, maar anders valt hij niet goed op. De rij baan ligt daar namelijk heel diep, zodat je alleen maar de daken van de auto's kunt zien. De weg ligt inderdaad wat lager, gaf mr. Leusink toe, maar zo erg als u het nu voorstelt is het ook weer niet. In ieder geval vond ik de schikking van 50,die ik kreeg, erg hoog, ver volgde verdachte. Ik reed met de auto van mijn schoonvader en aangezien die alleen tegen W.A. verzekerd is, moest ik zelf de schade van 230,die ik bij de botsing opgelopen had, betalen. Eis en vonnis 40,of 8 dagen. Toen hij enige tijd geleden met zijn per sonenauto door de Hoogstraat in Wagenin- gen reed, verzuimde L., vertegenwoordiger te Utrecht, voorrang te verlenen aan een van rechts uit een smalle zijstraat komen de auto. Amper tien meter van de hoek stond een grote vrachtwagen) te lossen en die benam me volkomen het uitzicht, ver klaarde L. onlangs voor het kantongerecht te Wageningen. Ik ben niet goed bekend in Wageningen en daarom reed ik al lang zaam. Inderdaad zijn verschillende zijwegen bijna onzichtbaar voor het verkeer in de Hoogstraat, bevestigde de officier, mr. Leusink, maar desalniettemin moet u voor rang verlenen. In een vreemde plaats moet u altijd op dergelijke straatjes bedacht zijn L. had een schikking gekregen van 39,- doch in verband met de moeilijke situatie was de officier bereid zijn eis tot 20,te verlagen. De Hoogstraat behoorde eigenlijk een voorrangsweg te zijn, oordeelde rechter v. d. Brand, waarna hij de boete nogmaals halveerde, zodat verdachte er met een tientje of 2 dagen afkwam. LEERSUM Zowel in Leersum als in Doorn is de spanning al weer voelbaar van het komen de bloemencorso „Midden-Nederland", dat op 6 aug. a.s. gehouden zal worden. Er worden ijverig plannen gemaakt en de uitwerking is hier en daar al begonnen. Vooral tegen het einde van deze week zul len vele handen dag en nacht in de weer zijn om de duizenden bloemen te verwer ken. Er zullen 5 muziekkorpsen ter op luistering in de stoet meelopen.

De Vallei | 1960 | | pagina 2