VOLKSWAGEN OPNIEUW VERBETERD oplieten om aria DRUKWERK GOUDSTREEP-of BL0EMENZEEP GRATIS CUSTARD of CH0C. VLAPOEDER GRATIS Frankforterworstjes voor 100 cent FRILI voor 29 cent 1 Altijd een kassabon voor 10°/o korting. GROOT en KLEIN N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. DE HAAS Veenendaal VOOR BETER DRUKWERK begrafenis A. W. de H a a s Officiële bekendmaking SCHERPENZEEL Elizabeth Johanna Schoolland Gerritje Cornelia Takken- van Harde veld Elbert Jan Cornells van der Klift JULIE ACHTERBERG KRUKJES vanaf f Drukkerij „De Gelderse Vallei" De meest verkochte wagen Laagste km-prijs Hoogste inruilwaarde Overal service Vraagt inlichtingen en prospectus bij de dealers Import: Pon9s Automobielhandel N.V. - Amersfoort Kerkewijk 89 Telefoon (08385) 28.45 Elk 3e stuk Elk 3e pak Elke 2e fles COLUMBUS AUTO-DROP „De Gelderse Vallei" Voor een Uit de raad van Amerongen FEUILLETON FAMILIEBERICHT*!* Zacht en kalm overleed in haar Heer en Heiland, onze innig geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Sedert 1952 weduwe van P. L. Kremer op de leeftijd van 90 jaar. Apeldoorn, H. E. Kremer A. Kremer-van Maren Schiedam, M. M. Nieuwland-Kremer P. Nieuwland Veenendaal, H. P. L. van Enk-Kremer D. van Enk Klein- en achterklein kinderen. Zuid-Laren, 31 juli 1960 De teraardebestelling heeft heden plaats gehad op de Algemene begraafplaats „Heidehof" te Apeldoorn. Algemene kennisgeving Hiermede geven wij U kennis van het overlijden van mijn lieve vrouw en onze moeder In de ouderdom ven 53 jaar. R. Takken H. J. Takken C. Takken Veenendaal, 31 juli 1960 Bergweg 36 De teraardebestelling zal plaats hebben donderdag 4 augustus 1960 te 3 uur op de nieuwe begraafplaats Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula Heden overleed tot onze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden, zacht en kalm, in de Hope des Eeuwigen Levens, onze zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader oud 71 jaar. Rhenen, E. v. d. Klift-Evertsen Leersum, A. J. v. d. Klift G. v. d. Klift-de Gooyer Zeist, E. H. Boelhouwer-v. d. Klift G. J. Boelhouwer De Bilt, G. G. v. d. Klift J. A. v. d. Klift-Tijl en kleinkinderen. Rhenen (Achterberg), 1 augustus 1960 De begrafenis zal D.V. 5 aug. a.s. plaats vinden op de Alg. Begraafplaats te Rhenen. Vertrek van het sterfhuis Oude Veense Grint weg 41 om 11.00 uur voorm. Voor uw zeer gewaardeerde medeleven en deelneming ons betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze innig geliefde zorgzame moeder, behuwd- en grootmoeder Wed. van WESSEL VAN HOEFLAKEN betuigen wij u langs deze weg onze oprechte dank. Uit aller naam: Familie HOEFLAKEN Veenendaal, 3 augustus 1960 Koninginnelaan 137 Met dank aan God en grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van onze zoon J. Hoedeman J. J. Hoedeman- van Barneveld Veenendaal, 27 juli 1960 Nieuweweg 45 Tijdelijk: Juliana Ziekenhuis. #M0K HOUT at WERK1NO BST/MMtMNGEN PflTBIhONIUMLPAN 55 - TEL 3520 VEENENDAAL ZIE ONZE GROTE KOLLEKTIE Meer vermogen t nu 34 pk Volledig gesynchroniseerd: 4 versnellingen Meer comfort: bagageruimte voorin met 2/3 vergroot handgreep aan dashboard zonneklep voor bijrijder ruitensproeier knipperlichten. Automatische choke met voor- verwarming op carburateur, waardoor bevriezing van carburateur onmogelijk wordt. Ontluchting benzinetank Benzinegassen worden direct afgevoerd naar buiten. Beveiliging tegen herhaald starten bij draaiende motor. Asymmetrisch dimlicht Uiterst rechter gedeelte van de weg blijft bij dimmen verlicht. Nieuwe kleuren: zwart - pastelblauw - robijnrood lichtgroen - turquoise - parelwit - azuurblauw. Zittingen, portier- en zijbekledingen, hemelbekleding, treeplanken, voetmatten en stuurwiel zijn qua tint geheel aangepast. In de bloemenzeep keuze uit rozen, seringen of fougère. Frisse zomertoetjes. Nu extra voordelig. Profiteer I het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f. 4,- De Gruyter-artikelen. van 1 06 cent Zes worstjes in een blikje. Warm of koud even lekker. van 57 cent Vruchtengozeuse van sinaasappels. 28 cent voordeel op de grote „familie - fles. Oók bij de weekreclames. Deze aanbiedingen zijn 9^'9 van 3 t/m 9 augustus 600803 werd niet oud. Hij overleed ni 1 506 op 40-jarige leeftijd. Wist U overigens dat hij pas 28 jaar oud was, toen hij Ame rika ontdekte? Vele beroemde figuren houden van drop In AUTODROP, met het nieuwe smaakprofiel, vindt U op elke tabletverpakking een interes sant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent naar drukkerij met auto's zijn wij speciaal ingericht 4-8 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91. Telef. 2845 Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat op 27 juli 1960 bij hen is binnen gekomen een verzoekschrift van Dirk Dirkse, van beroep stoffeerder, wonende te Rhenen, Emmalaan 9, om een verlof A voor de volgende lokaliteiten: de foyer en het vergaderlokaal van het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan hoek Esdoornlaan te Rhenen. Binnen twee weken na de dagteke ning van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 1 augustus 1960 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. TH. v. d. WILLIK, secretaris. Gemeente Rhenen DRANKWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat op 27 juli 1960 bij hen is binnen gekomen een verzoekschrift van Dirk Dirkse, van beroep stoffeerder, wonende te Rhenen, Emmalaan 9, om een verlof B voor de volgende lokaliteiten: de foyer en het vergaderlokaal van het vereni gingsgebouw aan de Eikenlaan hoek Esdoornlaan te Rhenen. Binnen twee weken na de dagteke ning van deze bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij ons inbrengen. Rhenen, 1 augustus 1960 Burgemeester en wethouders voornoemd, De burgemeester, L. BOSCH VAN ROSENTHAL. TH. v. d. WILLIK, secretaris. (Vervolg van pagina 1) meentepersoneel, werden zonder hoofdelij ke stemming goedgekeurd. BLAFFENDE HONDEN... De wijziging hondenbelasting gaf meer stof tot spreken. In Amerongen bedraagt deze belasting thans 10,voor een ge wone hond en 2,50 voor een waakhond per jaar, maar omdat dit verschil in de praktijk nogal eens tot moeilijkheden leid de, stelden b. en w. voor de belasting voor alle honden op 7,50 per jaar te stellen. Twee raadsleden waren hiertegen. In de eerste plaats de heer Wildeman, die meer voelde voor bestendiging van de oude re geling en de heer v. d. Dikkenberg, die het bezwaarlijk vond dat nu „de goeden met de kwaden moesten lijden". Hij vond dit onbillijk en bovendien spaarden, naar hij zei, de waakhonden een politieman uit. Bij stemming werd het voorstel toch aan genomen met 7 stemmen voor en 2 tegen, zodat de viervoeters in Amerongen in de toekomst geen klasseverdeling meer heb ben. GROND-PERIKELEN Van de honden ging de raad over tot de grondaankoop. Het voorstel van b. en w. luidde als volgt: Aankoop van een perceel hakhout met grond, aansluitend aan het nieuwe kerkhof, een gedeelte van de Kie- vltssteeg en bouw- en grasland tussen de Kievit en de Bergjessteeg. Deze gronden behoren aan de fam. Bentinck en de kos ten zullen 45.000,bedragen. Voorts aan koop van grond van een aantal eigenaars om het uitbreidingsplan te kunnen ver- wezelijken. Deze gronden liggen zowel ten oosten als ten1 westen van de Koenestraat. Aankoopkosten en schadevergoedingen be lopen ruim 61.000, Dit voorstel vond enkel tegenwerking bij de heer Wildeman. Deze wilde nl. graag de oorzaak weten van de, zoals hij het noemde, geforceerde aankoop. Zijn mening was dat sommige inwoners er door gedu peerd kunn enworden en daarom achtte hij een beslissing moeilijk. Ook omdat de schattingen op onteige ningsbasis zijn verricht, zou spreker het op prijs stellen, wanneer de raadsleden de onteigeningswet ter inzage kregen en daar na hun stem konden bepalen. „Er zijn reeds teveel teelgronden aan particuliere woningbouw geofferd", aldus de heer Wil deman, „en wat mij betreft geen voet meer!" In zijn repliek wees de voorzitter erop, dat het rijk het tempo bepaalt wat betreft de bouw van woningwetwoningen. „Ik vraag mij af", zo zei burgemeester Mar tens, „of de heer Wildeman elke uitbrei ding van Amerongen uit den boze vindt". Waarop de heer Wildeman antwoordde, dat z.i. de grootgrondbezitters minder zwaar getroffen worden dan de kleine be zitters en „wat moeten de landbouwers zonder grond beginnen?" Er is nu eenmaal grond nodig voor wo ningbouw, meende de voorzitter, en enkele zullen er inderdaad door getroffen worden. Deskundige schatters houden echter reke ning met voorgekomen gevallen in andere gemeenten en de schatting wordt meestal aan de hoge kant gehouden om eventuele onteigening te voorkomen. Bovendien gaan de in het voorstel genoemde eigenaars akkoord. De heer Wildeman besloot de discussie met de opmerking dat hij wil op komen voor hen die hun belangen niet voldoende kunnen verdedigen. Nadat de heer Blankestijn had gevraagd of alle bewoners van de Koenestraat bij deze aankoop betrokken waren (volgens de voorz. velen maar met enkele is men nog in onderhandeling) ging het voorstel in stemming en werd het met 8 stemmen voor en de heer Wildeman tegen, aangenomen. RONDVRAAG Bij de rondvraag werd door de heer Van Mourik geklaagd over de onhoudbare toe stand bij de pas gereedgekomen woningen. De mensen kunnen er nauwelijks in of uit komen wegens het opbreken van de weg. De heer Wildeman wil de gemeente arbeiders evenals het secretariepersoneel de zaterdagmorgen vrij geven. Een klacht over vernielingen aan koren velden enz. door kampeerders werd inge bracht door de heer v. d. Dikkenberg. De heer Blankestijn informeert of de winke liersvereniging een bezwaarschrift heeft ingediend tegen de oprichting van een dorpshuis. De laatste vraag was afkomstig van de heer Dagnelie, die naar de vorde ringen inzake het 2e lokaal van de open bare kleuterschool informeerde. GESPAARD Gedurende de maand juli werd bij de R.P.S. alhier ingelegd 38.475,12 en terugbetaald 20.097,52. Bij de Nutsspaarbank werd over de zelfde periode ingelegd 29.924,45 en terugbetaald 13.880,46, terwijl 15 nieuwe rekeningen werden geopend. Het tegoed aan inleggers van de Nuts spaarbank te Scherpenzeel bedraagt thans 698.994,86. WEDVLUCHT De Scherpenzeelse postduivenvereniging „De Luchtpost" hield op zondag 24 juli een wedvlucht met oude duiven vanaf Bor deaux met 34 duiven. Afstand 921 km. De duiven werden gelost om 12 uur en de eerste duif werd geklokt op maandag om 14.44.05 uur. Uitslag: P. van Schaik 1; C. v. d. Wetering 2, 5, 6; W. van Ede 3; B. ter Denge 4 en A. J. Gersen 7. 10 „Hij knapt langzaam op," vertelde pa. „Ik hoop dat hij over een paar dagen naar de post kan komen kijken. Ik heb hem instructies gegeven en moest daar voor naar zijn kamer. Wat leeft die jongen armoedig zeg! Een kale zolder kamer, schamele meubeltjes, die nog niet eens van hem zelf zijn, bar onge zellig!" „Ook niet leuk om zo ziek te zijn," zei ma. „Nee, en die hospita van hem vindt het geloof ik nogal lastig, zo'n zieke kostganger in huis. Ze maakte een erg onvriendelijke indruk op me," zei pa en Carla deed dan wel haar best, niets laten merken, maar ze voelde het klop pen in haar borst. En toen Herman plotseling over een mieters eethuisje begon waar je zo goedkoop krab kon eten, had ze wel naar haar kamer wil len gaan om even tot zichzelf te komen. Maar nee, niemand mocht iets merken Herman zeker niet, want hij zou er wie weet over praten met pa en dat zou maar ongewenste complicaties geven. Nee, gewoon doen en zeggen: „He, ja, pa, zullen we daar eens krab eten?". En mee naar het strand gaan en lui zonnen en al maar denken aan Wim, naar wie niemand omkeek en maar kwasi opgewekt doen tegen Her man, die onvermoeibaar de charmeur uithing, kennelijk nog steeds hopend op een gunstig antwoord vóór de reis te rug en maar kalm blijven als ma er weer eens op zinspeelde. Nog geen vier dagen later kwam het telegram: „Mag niet naar kantoor dokter verbood het Geertsema." ,Dan is het erger geworden," flitste het Carla door het hoofd. En pa zei: „Heel vervelend, mensen, maar ik ga morgen naar huis. Ik kan de zaken niet twee weken lang in de steek laten zon der dat iemand er naar kijkt. Blijven jullie genoeglijk hier en amuseer je!" Ma zuchtte, maar stribbelde niet tegen. Carla waagde de opmerking, dat ze dan nu maar allemaal terug moes ten, wat Herman kennelijk teleurstelde. Maar natuurlijk moest hij zich wel neerleggen bij het besluit, dat men de volgende dag terug zou vliegen naar Holland! Het afscheidsdiner was geforceerd vrolijk. Pa moest zijn vakantie afbre ken, ma had op een verloving gehoopt, Herman ook en Carla wist dat alle maal, voelde zich een beetje de schuld van alles en maakte zich bovendien zorgen om Wim, die misschien heel ziek, vrijwel onverzorgd op zijn kamer tje lag. Maar geen van vieren wilden zij voor elkaar weten, wat er aan schortte en dus deed men heel opge wekt. Ze hadden zich allemaal het af scheid van de Rivièra plezieriger voor gesteld. Thuisgekomen stortte pa zich in zijn werk, ma had het druk met haar ken nissen, die allemaal uitgebreid moesten horen hoe prachtig Griekenland wel was en hoe vriendelijk de mensen. nou ja, een zakenrelatie van mijn man". Herman scheen huize Brandenburg te mijden en Carla werd met de dag rustelozer. Ze kon nu moeilijk iets over Wim te weten komen. Pa was er wel heen geweest, kort na hun terug keer, maar veel had hij niet gezegd. Het was niet zo best met die Geertse ma, had hij gezegd. Carla durfde niets te vragen, bang om iets van haar ge voelens te verraden, maar elke dag werd de spanning groter. „Ik moet iets doen," dacht ze bij zichzelf. „Ik moet naar hem toe, hij mag daar niet zo alleen ziek zijn. Ik moet helpen." Maar hoe kon dat? Ze zou het zonder medeweten van haar ouders moeten doen en daar deinsde zij toch wel voor terug. Tot zij de knoop doorhakte. Toen er niemand op het kantoor was, zocht ze in pa's papieren naar Wims adres. Het was gauw gevonden. Onder een of ander voorwendsel ging ze uit regelrecht naar het huis waar Wim moest wonen. Het was in een buurt waar zij nog nooit was geweest. Een stille, smoeze lige straat met hoge ietwat melancho lieke huizen. Een smalle, sombere trap en een hospita die onmiddellijk, toen Carla bovenkwam en vertelde voor wie zij kwam, een muur van wantrouwen tussen hen oprichtte. Dat „damesbe zoek", zoals het mens het noemde, mis schien niet erg gewenst zou zijn, was niet bij Carla opgekomen. Volkomen verrast door deze ontvangst reageerde zij zo argeloos, dat fiet de hospita vrij wel ontwapende. „U ken wel even naar hem gaan kij ken, maar u wilt er wel aan denken dat ik hier een onbesproken pension houdt en dat meneer geen lang bezoek ken velen! Ziezo, daar mocht Carla het dan mee doen. Maar nu ze eenmaal het besluit genomen had, liet ze zich niet meer weerhouden. Achter de juffrouw aan beklom ze nog een trap, nog krommer en donkerder dan de vorige. Op het gangetje boven stootte ze zich aan was goed, dat te drogen hing. De juffrouw deed een van de deuren open en zei, nadat ze eerst binnen had gekeken: „Dit is de kamer van meneer Geert sema." Aarzelend ging Carla naar binnen en bleef toen bij de deur staan. Het enige wat ze zag, want rondkijken durfde ze niet, was een rommelig divanbed met een bleke Wim er in, die zich moei zaam naar haar toedraaide, haar toen herkennende, met een schok overeind vloog en toen, helemaal verward, te rugviel in het kussen. Hij wilde een begroeting stamelen, maar Carla, die zich plotseling herinnerde hoe hij rea geerde toen zij elkaar voor het eerst zagen in de kamer thuis, redde de situ atie jnet behulp van een welkome dosis vrouwelijke intuïtie. „Vader wou graag weten hoe je het maakt," loog ze en dat scheen Wim een heel stuk gerust te stellen. Hij deed nog heel verwonderd toen ze een zak fruit op zijn tafeltje zette, niet gewend als hij was aan wat hartelijkheid, maar hij glimlachte toch toen hij vertelde dat hij longontsteking had. „Je wordt zo slap van de koorts", zei hij. Hij glimlachte verlegen. Zijn smalle lippen waren ongewoon vurig en op zijn voorhoofd parelden zweetdruppel tjes. „Heb je een goede verzorging?" wilde Carla weten. „Mijn hospita doet haar best." „Heb je geen familie die je eens komt opzoeken?" „Ach nee". Carla was allesbehalve gerustgesteld. De hospita had bepaald niet op haar de indruk gemaakt van de goedhartige, zeer bereidwillige en hulpvaardige be schermengel. Natuurlijk wilde Wim voor haar verbergen dat de situatie niet erg rooskleurig was, dacht ze. Maar ze begreep dat ze hem zou kwet sen als ze die gedachte meteen zou op peren. Ze vroeg: „Heb je geen familie hier in de stad?" Wim keek haar nu open aan. Het was of hij zeggen wilde: Wou je vader nu heus weten hoe het met me gaat? Of stel je zelf misschien een beetje belang is me? Ja? Dan moet ik dat vreemde antwoord eigenlijk wel verklaren. Daar heb je dan recht op. Goed, ik zal het vertellen. En hij vertelde Carla, lang zaam en in grote trekken, zijn levens geschiedenis. „Nee, ik heb geen familie in de stad", begon Wim. En Carla luisterde gespan nen, zich bijna generend omdat zij ken nelijk in vertrouwen werd genomen en ingewijd in de intimiteiten van deze jongen, maar toch met meer dan nor male belangstelling omdat zijn persoon lijkheid zo'n indruk op haar had ge maakt. „Mijn moeder is gestorven toen ik werd geboren. Een tante heeft me op gevoed. Ze heeft erg haar best gedaan, heb ik later begrepen, maar toen ik klein was, begreep ik dat niet. Ze was niet getrouwd, die tante. Ze woonde op het platteland, naaide voor allerlei mensen en kreeg van mijn vader maan delijks een bedragje voor mij. Ik kan me van mijn vader niet veel meer herinneren. Hij was taxichauffeur In het jaar dat ik voor het eerst naar school ging, is hij verongelukt. Ik weet nog vaag dat hij werd begraven. Het was een lange, zwarte stoet, die in mijn verbeelding als een traag, langwerpig monster door de straten trok. Dat mon ster had mijn vader, en daarmede mijn kans op toch nog een beetje jongens- geluk verzwolgen. (Wordt vervolgd.) i

De Vallei | 1960 | | pagina 4