Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Gevreesde schimmelziekte ver nietigt vrijwel gehele tabaksoogst D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Complete tabaksvelden worden zonder meer omgeploegd WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Vorig jaar begon het Firjna J. F. TAK A-SOCIALITEIT NEEMT TOE ELST Blauwe Helmen een geducht keurkorps RENSWOUDE AMERONGEN 34e jaargang VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1960 Nr. 62 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ft Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Autotocht ouden van dagen '60 HIJ IS 27,50 WAARD 2 AS 649015 Buitenlandse cijfers Angst voor de volgende oogst Voor de vakantie ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDOLIE BADMUTSEN BADTASSEN De klap Geen kleinigheid Programma laatste week Kindervakantiewerk A.S. DINSDAG RAADSVERGADERING: Plaats voor Kerkelijk Maatschappelijk werk in Veenendaal VEENENDAAL KRIJGT SPORTSCHOOL Elsterse winkelweek is groot succes geworden Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BRO UWE R Vandaag viert H.K.H. Prinses Irene haar 21ste verjaardag. Na vier jaar al een vlotte organisatie Auto sloeg over de kop en brandde uit De lichtweek beloofd goed te worden Qettovuiale f?ETREN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 5S3427 Redactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent mmMBPMMMI REDDEN WAT ER TE REDDEN VALT, dat is op het ogenblik de stelregel die de tabakstelers in Eist, Amerongen en Rhenen dag en nacht voor ogen staat. Op sommige plaatsen valt er inderdaad nog wat te redden, maar het over grote deel van de tabaksverbouwers ziet hun zo met zorg opgekweekte tabak voor de tweede maal vernietigd door de verschrikkelijke en ge vreesde schimmelziekte: Valse Meeldauw! In Amerongen bijvoorbeeld worden vrijwel alle tabaksvelden radicaal omgeploegd. De te lers stoppen de zieke tabak onder de grond er moeten knollen op. Voor de ogen van de zwaar getroffen boeren vreet een monsterachtige tractor zich door de bijna manshoge tabaksplanten. Alle hoop is ver vlogen, de schimmel heeft haar vernietigend werk grondig gedaan. Is het een wonder dat de meesten zeggen „we houden er mee op?" De telers beseffen: het is vechten tegen de bierkaai en deskundigen staan voorlopig machteloos. Trouwens de gehe le Europese tabakscultuur wordt met onder gang bedreigd, want in het buitenland heeft de schimmel ook al toegeslagen. 50 van de 125 benodigde auto's heeft het comité autotocht ouden van dagen al binnen. Het begin is er dus al, maar toch is men nog niet over de helft. Toch is dit voor het comité, dat al op volle toeren draait, geen reden tot ver ontrusting, want er zyn rond 400 auto mobilisten aangeschreven. Het is echter voor mensen, die het voorbereidende werk moeten doen wel lastig als men het op het laatste mo ment laat aankomen. Daarom wordt men verzocht zo spoedig mogelijk ver zocht bericht in tc zenden. Naast de 50 beschikbaarstellingen van een auto ontving men ook reeds bedragen in geld van automobilisten, die op 31 aug. a.s. niet kunnen meerijden. Automobilisten werkt mee aan een vlotte voorbereiding van de autotocht en zendt uw berichten in aan de be kende adressen! Ook de laatst uitgegeven riks is niet gevonden, nadat hy in han den gegeven was van de Volen- dammcr Vishandel, Dr. Slot. de Bruïneplein 9. Hierdoor is de riks weer in waarde gestegen, en is nu 27,50 waard. Het num mer van de nieuwe riks is: Bjj inlevering op ons kantoor vóór a.s. donderdagmiddag 12 u., wordt de premie a contant uitbetaald. Vorig jaar werden de telers voor het eerst met de schimmelziekte gecon fronteerd. In korte tijd kregen de bla deren aan de onderkant grijze plekken die zich door het blad heen vraten. De vlekken werden, zodra de tabak droog was, gaten en er is in die dagen heel wat om te doen geweest. Een deel van de boeren stelde het tabaksconsulentschap Wageningen aan sprakelijk wegens het onvoorzichtig xe- perimenteren, een bewering die vanuit Wageningen ten stelligste weersproken werd. Het gemiddelde schadepercentage be droeg 70°/o. Er werden vergaderingen belegd, totdat de districtscommissie Landbouwschap een eis tot schadever goeding indiende bij het Landbouw schap in Utrecht. Vooraf had een taxatie-commissiej bestaande uit de Rijkstabaksconsulent ir. J. M. v. d. Ven en de heren Stam, v. d. Scheur en Berkhof, op alle be drijven de schade geschat en het wach ten was nu op een uitslag. De boeren wachten echter nog! Er is al veel geïnformeerd by de betref fende instanties, telefonisch en schrif- telijk, maar er is nog nooit een uitsluit sel gegeven. Op dit punt koesteren de boeren een soort wrok. „Ze weten ons wel te vinden als er geld te halen is, maar als het op betalen aankomt Volgens betrouwbare bron zou het rijk deze schade zien als een normaal teelt-risico, hetgeen automatisch mee brengt dat de gedupeerden niet voor een schadevergoeding in aanmerking komen. En dit is nu juist het kardinale punt. Een deel van de boeren zegt, dit is geen teeltrisico maar oogstderving! De tijd zal wel uit moeten maken wie er in deze gelijk heeft. De schimmeiziekte in de tabak heeft ook de telers in het buiten land getroffen. In Westduitsland zijn 3000 ha. besmet met een to tale schade van 3 miljoen Mark. In België is vrywel de gehele produktie vernietigd. Berichten uit Frankrijk spreken van %U van de oogst die vernietigd is. Ook uit Oostduitsland komen alar merende berichten. Terwijl op hoger niveau gesproken werd over een eventuele schadeuitke- ring, begonnen de boeren hun tabaks velden weer in gereedheid te brengen voor de oogst 1960. Maar niet allemaal - enkelen hadden zo'n klap gehad dat zij besloten met de tabaksverbouw te stoppen. De rest bleef echter hopen op een betere toekomst. Een ambtenaar van de Voorlichtingsdienst had toch zelf ge zegd, dat zo'n ziekte maar eens in de honderd jaar voorkwam? Men zaaide en strooide kunstmest, verpootte de plantjes en hield de vel den met zorg bij. Toch leefden bij ve len, voor wie de tabaksteelt het groot ste deel van het inkomen uitmaakt, de angst voor een nieuwe mislukking van de oogst. Apoth.au. - Drogist Hoofdstraat 106 - Telefoon 2576 Veenendaal Het ging echter goed! Men had in jaren niet meer zulk een zware bouw gehad. De weersomstandigheden werk ten mee en de bladeren groeiden voor spoedig. De ramp van '59 zou dan toch vergoed worden door de ongetwijfeld maximale opbrengst van '60. Tja zo dacht men, maar toen kwam ineens de klap. In vier dagen tijds richtte de ziekte een groot en gezond tabaksveld volkomen ten gronde. Zodra de heer v. d. Scheur uit Eist de eerst verschijnselen zag, werd alarm geslagen om te redden wat er nog te redden viel. 's Morgens om half vijf zijn ze nu op het veld en in de schuur te vinden, in een onafgebroken tempo wordt er geplukt en gespijld. Op dit bedrijf heeft men vermoede lijk nog een klein deel uit de klauwen van de Valse Meeldauw kunnen hou den, maar er is nu al besloten om vol gend jaar geen tabak meer te telen, tenzij. ja tenzij de deskundigen er in slagen een afdoend bestrijdings middel te vinden of een plant weten te kweken die imuun is voor de schim melziekte. De aangerichte schade betekent voor de meesten geen inkomsten. Vooral jonge boeren die pas begonnen zijn en dus zware hypotheeklasten hebben, zijn gedupeerd. Voor de boer die we in Amerongen sprakenbetekende het een verlies van meer dan 15.000,Twee ha tabak verbouwde hij, met zijn vader en nog enkele broers, en de opbrengst van de tabak vormde voor dit ge mengde bedrijf het hoofdbestanddeel. Vorig jaar ging de helft van de oogst verloren, maar ook omdat de tabak nu zo mooi stond, bouwde men er een schuur bij van 36 meter lang en 11 meter breed. De schuur, waar anders de geurige tabak zou hebben gehangen, staat nu leeg en wacht tevergeefs op haar lading. Buiten op het veld gaat de tractor onvermoeid verder om plant voor plant fijn te snijden en in de grond te stop pen. Met een onverschillig gebaar zegt hij: „Ik heb net opdracht gegeven om ook het laatste stuk te fraizen. Nee, we hadden niet verwacht dat de ziekte zou komen. We moeten nu een of an dere uitweg zoeken, maar welke, dat is nu de vraag." Dit zei de boer die normaal gespro ken ongeveer 10.000 kg tabak van zijn velden gehaald zou hebben en waar voor hij een gemiddelde prijs van 2, per kilo ontvangen zou hebben. (Zie verder pagina 4) j Dit lot is vrijwel alle tabak langs de Utrechtse Heuvelrug beschoren. De j door de schimmelziekte aangetaste planten, worden stuk voor stuk fijn gefraisd en tot mest verwerkt. De week van 8 tot en met 13 aug. zal de laatste zyn, wat betreft het Kindervakaniewerk van dit seizoen. Hoogstwaarschijnlijk zal de organisatie hiervan een volgend jaar vlotter ver lopen, omdat er plannen bestaan de scholen in Veenendaal gelijktijdig va kantie te geven. Wat betreft a.s. week, vermeldt het programma voor de maandagmorgen van 9 tot 12 uur een speurtocht, waar van de start bij het jeugdgebouw is. Dinsdagmorgen eveneens van 9 tot 12 uur een fietsenralley voor de jeugd van 10 tot 14 jaar, met start aan jeugdge bouw. Dinsdagmiddag van 2 tot 4 uur komen de kleintjes aan de beurt met een kindervertelmiddag in het jeugdge bouw. Woensdagmorgen van 9-12 uur volks spelen op het Slot. de Bruïneplein. Donderdag 9-12 uur: tafeltenniswed strijden in het jeugdgebouw en des middags van 2-4 uur voor de 5-9 jarigen kindermiddag in het jeugdgebouw. Vrijdag: 9-12 uur vliegers maken in het jeugdgebouw voor degenen die er nog geen gemaakt hebben. Het sluit stuk is 's middags een grote vlieger wedstrijd op de Westersingel. Naar aanleiding van een verzoek van de Katholieke Commissie gezinsverzor ging, maatschappelijk werk en woonwagenwerk, zeggen b. en w. van Veenendaal in hun betreffende voorstel aan de raad, dat in de vergadering van dinsdag avond a.s. aan de orde zal komen, dat in Veenendaal zeker plaats is voor ker kelijk maatschappelijk werk, gezien de grootte en de structuur van de gemeente, waar de a-socialiteit ook al grotere vormen begint aan te nemen. Zij stellen dan ook voor deze R.K.-commissie een subsidie te verlenen van 1400,—. In het algemeen willen b, en w. aan het verlenen van een dergelijk subsidie de voorwaarde verbinden dat ook het rijk subsidieert. Dit is hier inderdaad het geval. De R.K.-kerk in Veenendaal telt 437 gezinnen met een zielenaantal van 1610. Hieronder vallen echter ook een aantal gezinnen uit Renswoude, Scherpenzeel, Overberg, Ederveen en Lunteren. Het aantal gezinnen in de gemeente Vee nendaal bedraagt 370 met een zielen aantal van 1353. Een andere instelling, die om sub sidie vraagt is de Provinciale Utrecht Revalidatie Stichting, welke stichting een tekort verwacht van 8000,Dit kan worden opgeheven als per inwoner van de provincie Utrecht één cent wordt betaald. B. en w. stellen voor dit te doen. Voor Veenendaal komt dit neer op ruim 230, De revalidatiestichting omvat het be vorderen van de revalidatie van daar voor in aanmerking komende personen in de provincie Utrecht. O.a. zijn voor dit doel regionale revalidatie-teams in gesteld in Zeist, Rhenen en Utrecht. Het team Rhenen omvat de gemeenten: Amerongen, Leersum, Renswoude, Rhe nen en Veenendaal. Het bestuur van de Kon. Juliana- school vraagt geld'dijke medewerking voor de vbrvanging van de bestaande verwarmingsinstallatie door een olie stookinrichting. Oliestook heeft volgens b. en w. economische en hygiënische voordelen en aangezien verder ook geen bezwaren tegen inwilliging be staan stellen zij voor de medewerking te verlenen. De kosten belopen 9500,-. - volgende maand - Met ingang van volgende maand zal in Veenendaal een sportschool starten, waar les gegeven wordt in judo, jiu jitsu, conditietraining voor dames en heren en huisvrouwen-gymnastiek. Het initiatief hiertoe is genomen door de Ryksgediplomeerd sportleider M. S. v. d. Velde uit Vlaardingen, drager van de zwarte band en erkend judoleraar. Voorlopig zullen de lessen gegeven worden in één der zalen van hotel „La Campagne" aan de Nieuwe weg. OOK VOOR DE JEUGD De school zal de naam voeren Sport school van de Velde en men zal trach ten op korte termijn een geschikt pand Tot de voorstellen van b. en w. aan de raad die ons op dit moment hebben bereikt behoorden o.a. nog: de benoe ming van een commissie tot het na zien van de rekeningen der bijzondere scholen over 1959, het aanwijzen van een vertegenwoordiger en plv. verte genwoordiger in de kringcommissie van de vleeskeuringskring „Rhenen" en de definitieve vaststelling van de stich- tingskosten van een complex van 139 woningen in het Franse Gat. Door het defenitief vaststellen van deze kosten zullen de huren geen wijziging onder gaan. te vinden, meer in het centrum van Veenendaal. De lessen zullen voorlopig gegeven worden op woensdagmiddagen en -avonden en op de zaterdagmiddagen. Op zondag is de sportschool gesloten. Jiu-jitsu is een zelfverdedigingskunst waarbij alles is toegestaan. Hieruit heeft zich het judo ontwikkeld, hetgeen in tegenstelling tot jitsu, een sport ge worden is, temeer daar het streng ge reglementeerd is. Bij judo bestaan na melijk wedstrijden en kampioenschap pen. TOEZEGGING VAN BEROEP In de vakature, die binnenkort zal ontstaan door het vertrek van ds K. van de Pol naar Lunteren, heeft de kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. al hier een toezegging van beroep gedaan aan ds. P. de Jong van Kootwijker broek. ANDERE FABRIKANT In ons bericht over de modernisering van het voertuigenpark van de plaatse lijke melkslijters, stond vermeld dat de carriers gefabriceerd zijn door een Renkums bedrijf. Dit moet echter zijn machinefabriek Gelderland in Ooster beek via Waayenberg's motorenhandel in Veenendaal. De door de Elsterse Middenstands vereniging georganiseerde winkelweek, blijkt in alle onderdelen een groot suc ces geweest te zijn. Hoogtepunten wa ren ongetwijfeld de luchtvaart show en de Markt aan de Irenestraat, waarvoor enorme belangstelling bestond. Als sluitstuk van de winkelactie zijn woensdagavond de winnaars bekend gemaakt van de luchtvaartprijsvraag. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 (foto: Max Koot) Toen in 1956, tydens de geschillen tussen Egypte en Israël de Blauwe Helmen ten tonele verschenen, werd hieraan door de meeste landen maar weinig aan dacht besteed. Wat hadden deze troepen te vertellen en wat konden ze doen? Maar met hun ingrijpen in het verscheurde Kongo hebben zij aangetoond, dat een beroep op de Blauwe Helmen of U.N.E.F. (United Nations Emergency Force) geen nutteloze daad is en zeker haar vruchten afwerpt. In Kongo zyn zy erin geslaagd de gewelddaden van de woedende negers af te remmen en vermoede lijk definitief te stoppen. Uit de jongste gebeurtenissen blykt, dat de organisatie haar opzet heeft bereikt en doelreffend te werk kan gaan. De militairen van de V.N.-po!itie zyn getrainde en bekwame troepen waarmee men voortaan rekening dient te houden. De vlag van de V.N. verscheen voor het eerst op een slagveld tijdens de oorlog in Korea. In het begin kon de Veiligheidsraad, dank zij een diploma tieke fout van de Russen, een besluit stemmen, dat de Verenigde Naties op dracht gaf een einde te maken aan de agressie, gekomen van Noord Korea. Deze resolutie had echter veel weg van een platonisch besluit: de V.N. beschik te namelijk niet over een eigen leger om de vrede te handhaven. Maar pre sident Truman hield van een kracht dadig optreden en zond met de V.N. vlag in hun midden de G.I.s naar Ko rea, nadat hij ze eerst had omgedoopt in „soldaten van de V.N.". Dit contin gent werd later nog aangevuld door andere landen, die om het besluit van de Veiligheidsraad uit te voeren even eens manschappen naar Korea stuur den. Dit waren toen echter nationale De Jeugdvierdaagselopertjes zijn on derweg al meer dan eens door Veenen- daalse firma's getracteerd. Hier krij gen zij een flesje melk, dat na de lan ge tocht uitstekend smaakte. WIJZE (1). Wie met vakan tie in België vertoeft, ergens aan de kust, in de buurt van Middelkerke, en door de dui nen wat landinwaarts dwaalt, loopt de kans daar een een voudige kleine man tegen te komen. Hij ziet er wat zwaar moedig uit zoals hij daar loopt met zijn boodschappen onder zijn arm. Waarschijnlijk spreekt hij u daar in de eenzaamheid aan en zegt: ik woon hier dichtbij, kom een glas wijn bij mij drinken. Wanneer u dan met hem meegaat komt ge in een huis in een duinkom, dat u zal imponeren door zijn in richting. De bewoner zal uw verwondering opmerken en zeggen: ik heb twee grote liefhebberijen, de woningin richting en de schilderkunst. Ik houd me ver van het mo derne leven. Af en toe ga ik wel eens naar Brussel, maar nooit voor lange tijd. Hier leef ik om zo te zeggen in het wild, alleen. Men zegt dat ik hier wegkwijn in melancholie, en dat is misschien ook wel zo. Wanneer ge tenslotte af scheid neemt bent ge op be zoek geweest bij prins Char les, broer van ex-koning Leo pold en oom van koning Bou- dewijn van België. Hij wordt in zekere Belgische kringen voor een zonderling gehouden, maar de waarheid is, zegt de man in de straat, dat hij een wijze is. WIJZE (2). Jean Craczyk, de winnaar van de Groene Trui in de Ronde van Frank rijk, koopt voor het geld dat hij met wielrennen verdient koeien om zijn boerderij steeds meer te bevolken. Daar een koe in Frankrijk ongeveer 1200 gulden kost en hij door zijn groene trui vijftig con tracten van 1200 gulden heeft kunnen afsluiten op wieler banen in binnen- en buiten land, kan hij nu ongeveer 50 koeien erbij kopen. DINER DER OVERWIN NAARS. Direct nadat de heer Kennedy de strijd om het kandidaatschap van de Ame rikaanse Democratische Par tij had gewonnen hebben zijn vrienden een overwinnings diner aangericht. 7500 gasten verslonden er in feeststem ming 13.200 eieren, 325 kg ham, 3.000 koude kippen, 300 flessen jenever en 2800 liter koffie. De orgie duurde vier uur en kostte een slordige 400.000 gulden. TOCH. We maakten in april in deze rubriek ervan melding dat aan een Ameri kaans echtpaar de adoptie van een weeskind door de rechter was geweigerd omdat zowel de vrouw als de man te dik waren, waardoor zij volgens de rechter niet goed voor het kind zouden kunnen zorgen. De heer en mevrouw Sherman, zo heten de beide aspirant-pleegouders, hebben dit niet op zich laten zitten. Ze zijn ogenblikkelijk een vermageringskuur begonnen en in vier maanden is de man 37 kilo en de vrouw 14 kilo afgevallen. Zij wegen nu nog resp. 114 en 109 kg. Hoewel dit nog een respectabel ge wicht is, heeft de rechter nu, na zoveel doorzettingsvermo gen, in de adoptie toegestemd. En iedereen is er van over tuigd dat het 1-jarige weesje een goed tehuis zal krijgen. KLANDIZIE. De winke liers van de Cabourgstraat in een Franse badplaats gaan niet akkoord met het besluit van de gemeenteraad om in hun straat eenrichtingverkeer in te voeren. Want, zeggen zij, juist de verkeersopstoppingen verschaffen ons veel klanten. ROSE KADETJE. Hoera voor de vooruitgang! Een broodfabriek in de Ver. Sta ten is met de verkoop van brood in verschillende kleu ren begonnen om de verkoop te doen stijgen. Men kan er nu behalve wit en bruin ook groen, oranje, geel en rose brood kopen, waarbij de opzet is dat de klant de kleur kiest die het best bij die van zijn servies past. Zoals bekend moest men toen de hoogte schatten, waarop de pop aan een parachute uit de ballon werd geworpen. De juiste hoogte bleek 379 meter te zijn. De fam. v. d. Veer uit Eist was er maar één meter naast - zij raadde nl. 378 meter - en kwam hierdoor in het bezit van een prachtige wasmachine. De tweede prijs, een draagbare radio, was voor J. Vervat met 376 meter. 3e pr. E. Vendelo, 375 m; 4e pr. W. H. Drost, 375 m; 5e pr. A. Roks, 384 m; 6e pr. G. v. d. Klift, 370 m; 7e pr. J. v. d. Berg, 388 m; 8e pr. L. H. v. Baaren, 390 m; 9e pr. T. v. d. Vendel, 390 m; 10e pr. M. v. Ingen, 391 m. In totaal waren er 38 prijzen te winnen. Op Rijksweg 12 ter hoogte van het pompstation, is gistermiddag een nog zo goed als nieuwe Chevrolet, bestuurd door R. uit Bochem (Duitsland) over de kop geslagen en in brand gevlogen. Wonder boven wonder liep de bestuur der geen enkel letsel op. De personenauto reed met grote snel heid - men sprak van 130 km per uur - in de richting Arnhem. Voor hem reed een trailer die een motorrijder wilde passeren en daardoor iets naar links uitweek. Op dat moment naderde R. die de trailer dacht te passeren, maar vanwege zijn grote snelheid niet meer kon inhouden en daardoor in volle vaart over de kop sloeg. Nadat hij goed en wel heelhuids uit het wrak was gehaald, vloog de zwaar beschadigde wagen in brand. De vlug ter plaatse zijnde Renswoudse brand weer kon weinig meer uitrichten. Van wat voorheen een luxe wagen geweest was, bleef niets anders dan een smeu lend wrak over. De heer R. heeft op eigen gelegen heid de reis voortgezet. LEERSUM Bloemencorso trekt door Leersum Morgenmiddag, zaterdag 6 aug., wordt in Leersum en Doorn het „Bloemen corso Midden Nederland" gehouden. Vijfendertig deelnemers hebben zich opgegeven voor dit corso voor praal-' luxe- of reclamewagen. Het geheel zal door 5 muziekkorpsen met tamboerkorpsen worden opgeluis terd. 's Middags van half drie tot rdie uur zullen alle wagen op de Lombok laan te Leersum worden opgesteld en waar ze van dichtbij bezichtigd kunnen worden. De start vindt plaats om drie uur. elementen, die moeilijk te vergelijken zijn met wat men nu de Blauwe Hel men noemt. Elk bataljon bewaarde haar natio naal karakter, met alle gevolgen van dien. Ook de elementen van de UNEF zijn door verschillende regeringen bij een gebracht, maar zolang zij in dienst staan van de V.N. mag men hier spre ken van een volledige integratie in een supra-nationaal geheel. 6000 MAN Van deze integratie was pas sprake in 1956 met de officiële oprichting van de eigenlijke UNEF. Men stelde toen een politiemacht van ongeveer 6000 man samen voor de zone van Gaza, die voornamelijk bestond uit Canadezen, Indiërs, Joegeslaven, Zweden en Bra- ziliërs, allen onder het commando van de Canadese generaal Burns. Voor de recrutering van deze elemen ten gaat men altijd op dezelfde manier te werk. De secretaris-generaal van de V.N., N. Dag Hammarskjoeld, zoekt de (Zie verder pagina 4) De animo voor de lichtweek die van 13 tot en met 20 aug. wordt gehouden, is veel groter als vorige jaren. Op enkele meters na heeft de 5000 meter verlichting al een bestemming gekre gen. Er is ook al niet veel meer over van de 20 schijnwerpers en de 50 pad destoelen. Prettig is het dat er vooral vele particulieren mee gaan doen. De Overstraat en de Hof zullen ook nu weer de trekpleisters zijn. De Sint- Andriestoren zal als een lichtend ba ken boven alles uitsteken en velen uit de omgeving uitnodigen een bezoek aan Amerongen te brengen. Op de hoek bij hotel „Het Rode Hert" zal de entree van het dorp opgeluisterd worden met een prachtig verlichte fontein. Het zal in de lichtweek prettig ver toeven zijn in Amerongen. De avonden zullen bovendien nog wat opgevrolijkt worden door verschillende muziekkorp sen. Op het volledige programma van deze muziekavonden komen we vol gende week terug. Hoewel de organi serende plaatselijke winkeliersvereni ging dit niet aan de grote klok wil hangen, is het toch wel vermeldens waard dat het juist 18 augustus twaalf en een half jaar geleden is dat deze middenstandsvereniging werd opge richt. VOOR DE TWEEDE MAAL EEN WIELERRONDE VAN AMERONGEN Momenteel is men druk doende met voorbereidingen voor de tweede wieler ronde van Amerongen. Men herinnert zcih ongetwijfeld nog de spannende en sportieve middag, die vorig jaar op initiatief van de muziekvereniging „Ons Genoegen" in het noordelijk deel van het dorp werd georganiseerd. Het ziet er naar uit dat het ook nu weer een interessante wielermiddag zal wor den. Reeds hebben een aantal zeer be kende coureurs toegezegd in Ameron gen te komen rijden. Indien de vereiste vergunningen hiervoor verkregen wor den zal de wedstrijd gehouden worden op zaterdag 10 september a.s. 0UN6WANS (r 1 PRISMA J pontiAc OMSóA voor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1