PAUK vfr* WERKEN IN DE GROTE VAKANTIE KERKDIENSTEN ARAM vouc8&. Half september gaat de bal weer rollen 2.69 Burgerlijke stand DE ccHtc ZëNNEBRIL Veenendaal speelt oefenwedstrijden voor selectie le elftal BIJ DE BOVENSTE DRIE? i zekerd te zijn. De afrastering rondom Paul Gimbel Diverse toernooien van Veenendaalse zwemclub Diplomazwemmen in Bergbad AMERONGEN Kleuterschool mag uitbreiden DINSDAGKOOPJES Broodplank Afwasbak Drinkglazen ATLETIEK: VAV-atleten bleven onder de maat Alles voor de hengelaar VAN DE WEERD OVERBERG Gouden medaille voor scheidend schoolhoofd Meer dan 30 jaar onderricht aan agrariërs Gevonden en verloren SCHERPENZEEL Ingekomen en vertrokken v KOOPT U BH OPTICIEN PRUMMEL KERKEN'JK 17A TEL 3313 - VEENEHDBBL VOOR DE BOER Rondom de graanoogst op de Zandgronden PFAFF NAAIMACHINEHUIS „In zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk geld" Zondagsdienst doktoren ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht Met de komende competitie in zicht - de eerste wedstrijd is vastgesteld op 13 september a.s. - gaat de voetbalvereniging „Veenendaal" een drietal oefen wedstrijden spelen, waar ongetwijfeld de keuzecommissie zich onder de toe schouwers zal bevinden. De wedstrijden zijn namelijk bedoeld als een soort vuurproef voor de vaste kern van spelers, omdat aan de hand van de individuele prestaties van de spelers he teerste elftal zal worden geformeerd. De eerste wedstrijd wordt a.s. zondag gespeeld tegen V.V.O.G. in Harderwijk. de terreinen is onlangs ook vernieuwd. Na de oefenwedstrijd tegen WOG Dur is een bond van vrouwe hier ter plaatse die dur greeg wat an gedaan zou wille zien, dat de minse, die veur een dokter in et Groene Kruis komme niet zoo lang meer hoeve te wachte. Die geurganiseerdt vrouwe hebbc daar oover geschreeve, want ze vinde et daar mar een reegeling van lik-me-vessie. Gauw durbij gezeid, dat dit leste een uitdruksel van mijn eigen persoon is, want de daames hebbe dur eige in bee- tere schrijftaal uitgelaate. Die vinde, schreeve ze, dat de reegeling veel te wense over laat. Da's niet heelegaar „lik-me-vessie", mar toch wel een eind heen. Daar zelle we et oover eens motte zijn. Mar de omgansvorme motte ok wat hebbe. Mar goed, ik dwaal af. Die vrouwe- bond brengt et duidelijk an de man. Verscheije doktoore zitte op dezelfde tijd pesjente te ontvange, terwijl die pesente allemaal in één en dezelfde wachtkaamer zitte. Daardeur raakt de boel nog wel es een pietsie dur me- kander heen en weete de minse niet wanneer ze an de beurt zijn. Nou, dat leste weet ik eerlik gezeid niet. Ik geloof, dat iedereen vandaag- den-dag wel zoo bij de pinke is, dat ie ze beurt in de gaate houdt. De minse laate teugeswoordig mar niet zoo de kees van dur booterham pikke. Et bestuur van et Groene Kruis vind et dan ok niet noodig om dur iets an te verandere. Dur bin nog nooit klachte binnegekomme, zegge de bestuurdere, en zoo gauw die dur komme, dan kenne we de zaak nog es bekijke. Nou, om dat leste mot ik een heel bietj ie lache. Dur bin gien klachte binnegekomme. Nou motte ze mijn heelegaar niks wijs maake, want oover- al waar gewacht mot worde, wordt ge klaagd. In elke wachtkaamer. Daar hoef ie mar een keertie bij te gaan zitte en je weet et. En dat zei in et Groene Kruisgebouw ok wel zoo zijn, of et mocht soms zijn dat ieder een et heel plezierig vind om lekker uit te magge ruste in dat mooie ge bouw. Mar dat ken ik me ok niet veurstelle, want uitruste doen de min se op heede niet zoo greeg meer. Die j ach te allemaal liever. Kijk, ik had et kunne pruime as ze geschreeve hadde: laat men dan oope- like klachte op pompier of netjies mon delings instuure. Dat zou reedelik zijn, want bijna alle minse zitte mar veur dur eige uit te bromme en as ie ieder een ze zin dee, dan wier et heelegaar een janboel. Mar, beste bestuur, nog es: waar ge wacht mot worde, binne klachte. Neem dat mar van mijn an. Ok in et Groene Kruis. Nou ik et toch oover wachte heb. Minse, et heele leeve is wachte. Dur zijn niet veur niks zoo'n hoop wacht- kaamers. Ik geloof dat dur in et leeve meer gekacht wordt dan gewerkt. Ree ken alleenig al es die vijf jaar, die we op het eind van de oorlog hebbe ge wacht. Gaa dur nog mar es an staan. Genogt dur oover, want degeene die nog veuls te lang motte wachte, naar dur zin, dat bin de auwe van daage, die dur op den een en dertigsten au gustus weer op uittrekke. Dat duurt ze allemaal nog veuls te lang. De meeste zitte nou al weer te poopele. Ik sprak onderlest nog een heel oud minsie en die zee: zoo gauw ik dur in de krant oover lees dan zou ik et liefst al de vollegende dag wille gaan. Een mund van te veure beginne ze dur al oover. Et is gewoonweg niet om uit te hauwe. Zoo wordt et gewaardeerd bij de ouwe van daage. Daarom hoop ik veur mijn, dat de automobeliste dur eige weer as vanouds bij dromme opgeeve. Laate we mit ze alle blij zijn, dat we dit veur onze oudste inwoonders magge doen. We wee ten et allemaal best: wij maake beetere tijje mee, dan de meeste van onze gepensieneerde meegemaakt hebbe. Dat we daar dankbaar veur zijn ken ne we alleenig mar uite deur mee te werke. Mit de auto klaar veur de start of mit de purtemenee oope, veur de gifte. Wout Blauwkous. In het afgelopen seizoen heeft Vee nendaal op een min of meer middel matig plan gestaan. Het eerste elftal eindigde op de 3e plaats en kwam zo doende niet voor promotie in aanmer king. Voor de komende competitie zal men alles in het werk stellen om bij de eerste drie te eindigen, aangezien men dan automatisch naar de 2e klasse pro moveert. Om de taak zo goed mogelijk te kun nen verrichten is op de laatst gehouden jaarvergadering de Technische- tevens Keuzecomissie uitgebreid van 3 tot 5 leden. Het derde speelterrein van v.v. Vee nendaal, dat vorig jaar is ingezaaid, is nu gereed maar blijft nog een jaar liggen om van een goede grasmat ver- I wm i mk De waterpolocompetitie is thans ge heel ten einde en nu is het tijd voor vriendschappelijke ontmoetingen. De Veenendaalse zwemclub heeft voor de tweede helft van augustus nog ver schillende toernooien op het program ma staan. Als eerste is er een toernooi van de VZC-dames op zaterdag 20 augustus a.s., terwijl de aspiranten in diezelfde week met een toernooi aan de beurt komen, n.l. op woensdag 24 aug. a.s. De heren-reserve-zeventallen, VZC 2 en 3 gaan hun krachten meten met; van a.s. zondag, volgt er op 14 aug. een thuiswedstrijd tegen Vrienden schaar uit Culemborg. Op 28 aug. speelt Veenendaal een oefenwedstrijd tegen Holland in Utrecht. De mogelijkheid bestaat, dat er nog een 4e wedstrijd wordt ingelast, maar hierover zijn nog onderhandelingen gaande. INDELING Het eerste elftal van Veenendaal is voor de komende competitie bij de vol gende clubs, 3e klas D. Oost KNVB, in gedeeld: A.W.C. Germania Groesbeek M.V.V. '18 R.K. HVV S.D.C. '33 Spel. Bemmel TEC De Treffers Union Z-Arnhem Wijchen Groesbeek Groesbeek Millingen a.d.Rijn Huissen Deest Bemmel Tiel Groesbeek Nijmegen Arnhem BENOEMINGEN Met ingang van 1 augustus jJ. is als J leerling-ambtenaar ter secretarie te Veenendaal aangesteld de heer W. G. Schoeman en als typiste mej. T. v. Bruggen. Per 1 september a.s. als leer ling-ambtenaar de heer A. G. Molmans. Zaterdag 6 augustus a.s. zal in Berg bad gelegenheid zijn om examen af te leggen voor de diploma's A en B van de Kon. Ned. Zwembond. Het diploma- zwemmen begint om vijf uur 's mid- j dags en tot zaterdagmiddag" vier uur kan men zich opgeven aan de kassa van het bad tegen betaling van één gulden per examen. Badmeester J. W. Rompes heeft de leiding van het diploma-zwemmen. Zaterdag 3 september a.s. heeft men nogmaals de gelegenheid om zwem- examen te doen. Dan ook voor de zwaardere diploma's C en D. Het gemeentebestuur van Ameron- gen maakt bekend dat door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een urgentieverklaring is af gegeven voor het bouwen van een 2e noodlokaal voor de openbare kleuter school. Hoewel de definitieve goedkeuring nog moet worden verleend, kan worden gezegd, dat in het najaar een 2e nood- lokaal in gebruik zal worden genomen. vierkant model prima beukehout OA nu plastic, grote maat 38 cm. div. moderne kleuren lste keus, nu slechts helder glas, leuk model A AO nu 6 stuks ALLEEN DINSDAG 9 AUGUSTUS Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 De clubs MVV '18 en SCD '33 zijn j GESPAARD nieuwelingen in deze afdeling, die in „„„„„u, de spaarbank der Coop. Boeren de plaats gekomen zijn van Ede dat T n.,eeo I leenbank Amerongen-Leersum met m- naar de 2e klasse promoveerde en Ha- tert dat degradeerde naar de 4e klas. Het 2e elftal van Veenendaal krijgt de volgende tegenstanders in de Res. 2e klas D. KNVB: De Bataven 2 Germania 2 Leones 2 NEC 3 Quick 3 Afgelopen weekeinde zyn in Deven ter Nationale baanwedstrijden gehou den, waaraan ook twee atleten van de Veenendaalse atletiekvereniging heb ben deelgenomen, t.w. mej. L. Rutten en de heer D. Gales. Beide atleten zijn hier echter ver onder de maat ge bleven. Gales nam maar liefst vier nummers voor zijn rekening met de volgende re sultaten: verspringen 5.75 m. (4e plaats). Hoogspringen 1.60 m. (3e plaats) Kogel stoten 10.46 m. en Discuswerpen 32.33 m Mej. Rutten ging met groot gemak in haar serie als eerste over de eind streep en ook in de demi-finale zag alles er nog hoopvol uit. Zij werd 2e met vóór haar nr. 1 op Nederlands ranglijst, mej. Dingshof uit Zwolle en achter haar nr. 4 op de Ned. ranglijst mej. Overweg uit Den Haag. De finale sloeg evenwel alle hoop de bodem in. Loes Rutten kon het, na een zeer slechte start, niet verder brengen dan een 4e plaats. SCH 2 TEC 2 Theole 3 De Treffers 2 nog twee vreemde tegenstanders in een SCD ^33 2 toernooi op zaterdag 27 aug. en ten slotte wordt dan op zaterdag 3 sept. a.s. het jaarlijkse sluitingstoernooi ge houden, waarvoor naast VZC 1 o.a. zullen worden aangezocht AZC '82 I Arnhem en Pinguins, Woerden. De clubkampioenschappen zwemmen van de Veenendaalse zwemclub zullen dit jaar worden gehouden in de week van 29 aug. tot en met 3 sept. De ver schillende nummers worden, zoals ge woonlijk, verdeeld over drie avonden. Gendt Groesbeek Ben. Leeuwen Nijmegen Nijmegen Deest Nijmegen Tiel Tiel Groesbeek SCD '33 is hier de nieuweling dat in de plaats gekomen is van Uchta 2 (Ochten) hetwelk in het afgelopen sei zoen degradeerde. LIGT BIJ STEEDS KLAAR Beatrixstraat 76-80 - Telefoon 2965 reisleider fungeerde ds. v. Viegen. begrip van het bijkantoor Eist, werd over het afgelopen kwartaal ingelegd 516.261,55 en terugbetaald 343.522,51, zodat een bedrag van 172.739,04 meer werd ingelegd dan terugbetaald. In dit tijdvak werden 63 nieuwe spaarders ingeschreven. JEUGDVERENIGINGEN MAAKTEN UITSTAPJE Traditiegetrouw hebben de meisjes- en jongelingsvereniging uit Overberg gezamenlijk een uitstapje gemaakt. De dagtocht voerde ditmaal naar Gronin gen, waar uiteraard een bezoek ge bracht werd aan de Martinitoren. Na een stevige klimpartij had men vanaf de toren een prachtig uitzicht over de stad. De volgende pleisterplaats was het Paterwolsmeer, waar naar hartelust ge roeid werd. Op de terugweg stopte het gezelschap nog even in Apeldoorn, waarna men moe maar voldaan om half elf in Overberg arriveerde. Als Een figuur naar wiens raadgevingen en adviezen steeds gaarne wordt ge luisterd en in agrarische kringen een zekere faam geniet, is in de Gelderse Vallei ongetwijfeld de heer K. van Laar, directeur van de lagere landbouwschool te Scherpenzeel. Meer dan dertig jaar lang heeft hij de adspirantboeren onder richt over de elementaire begrippen in deze sector gegeven. Voor de wijze waarop hij dat heeft gedaan bood het bestuur van de Coöperatieve Boeren leenbank en Handelsvereniging „Woudenberg en Omstreken" de scheidende directeur, die wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd de school gaat verlaten, maandagavond in de zaal van de coöperatie een receptie aan. VEENENDAAL In het tijdvak van 27 juli tot en met 2 augustus 1960 werden de volgende voorwerpen aangegeven: Gevonden: Roop plastic regenkapje, blauwe ca puchon, padvindersmes in schede, sleu teltje, zadeldekje, herenpolshorloge, jachthond, zilveren bedelketting, porte- monnaie met inh., damesportemonnaie met inh., gele dames regenjas, kees hond, grijze regencape, 2 kleine sleu teltjes, zilveren gulden, gebreid kinder- vest, damespolshorloge, konijn, dames portemonnaie met inh., grijze plastic regenjas. Verloren: Rood-grijs kussen, marine baret, geel damesvest, meisjes regenjas, bruine herenportemonnaie met inh., manches ter broek, klein bruin hondje, heren regenjas, dameshorloge, marokkaans lederen portemonnaie met inh., grijze regenjas, plastic regenjas, wieldop van Chevrolet, rode plastic damesportemon naie met inh. SCHIETRESULTATEN Tijdens de onderlinge schietwedstrij den door de leden van de schietvereni ging „Scherpenzeel" werden maandag avond op de buitenbaan de volgende resultaten geschoten. Geweer: M. Berendse en J. Overeem 46; A. van Dusschoten, J. Koudijs, H. Veldhuizen en G. van Eist 45. G. J. de Joode, Hk. Berendse en C. Valkenburg jr. 44; P. Engelenburg 43. Buks: P. Engelenburg en C. Valken burg jr. 45; H. Methorst, R. van Eist en J. Koudijs 43; G. J. de Joode 42; G. van Eist 40 en Hk. Berendse 38. VEENENDAAL Geboren: Thea, d. v. H. v. Barneveld en J. Wegen; Johan, z. v. G. Heikamp en A. van Zoeren; Anthonia Janna, d. v. L. A. A. Jansen en E. Gerritsen; Bernarus Gerardus, z. v. B. G. v. d. Hurk en S. M. v. Nieuwamerongen; Hendrik, z. v. J. Koops en A. B. v. Ca- pelle. Ondertrouwd: J. G. Smits en A. Bou- man. Overleden: G. Diepeveen, 101 jr., wed. v. A. Dijkland; J. T. Nuij, 94 jr., e. v. G. A. L. Bakker. SCHERPENZEEL Geboren: Jacoba Elisabeth Maria, d. v. J. Epskamp en G. J. Egink; Jacobus Markus, z. v. M. F. v. d. Berge en J. A. Hartstra; Gerrit Hen, z. v. A. C. ter Burg en R. Sterk. Ondertrouwd: C. van der Horst en J. Pul. Overleden: C. M. Gerritsen, 4 weken; H. J. Krul, 75 jr., e. v. J. Bloemendaal. RHENEN Geboren: Arnout, z. v. A. Looi je en J. Klok; Jan, z. v. J. Hoedemaker en J. J. v. Barneveld; Gerrit Jan, z. v. W. C. v. Engelenburg en W. v. d. Scheur; Lutien, z. v. B. Both en L. Mansveld; Clarel Susan, z. v. J. P. Smit en M. Dunning. Ondertrouwd: A. M. Meurs en B. Vrij; H. Nuninga en M. v. Vlijmen. Gehuwd: A. v. Delen en R. E. v. Laar; W. de Jong en E. Baars. Overleden: M. v. Selm, 56 jr., wed. v. B. v. Esseveld; S. v. d. Brug, 71 jr., e. v. J. Moerman; M. A. Bos, 76 jr., on- 1 geh.; G. C. v. Hardeveld, 53 jr., e. v. II. Takken; E. J. C. v. d. Klift, 71 jr., e. v. E. Evertsen. AMERONGEN Geboren: Gerrit Jan Cornelis, z. v. A. v. Grootveld en T. G. Heikamp; An- thonie, z. v. W. E. v. Ingen en A. Kort land; Maartje, d. v. A. J. v. d. Grift en M. Nell. Ondertrouwd: E. M. Nijland en H. Y. Lampe. Overleden: C. v. Veenendaal, 77 jr., wed. v. C. Bouter. RHENEN Ingekomen: A. E. L. Ruhe van U- trecht; H. Wichart van Doetinchem; O. v. Alfen van Lienden; V. Schaap van Oldemarkt; G. A. Hoogendoorn van Waddinxveen; H. J. B. Stevens van Weert; T. Rietveld van Wageningen; J. Labeur van Zaandam. AMERONGEN Ingekomen: I. B. Meersman van Mou- rik; J. M. de Man van Den Helder; W. v. Verseveld van Lienden. Vertrokken: J. J. Kirpestein naar Geldermalsen. De heer K. van Laar kwam op 24 augustus 1915 bij het onderwijs door zijn benoeming tot onderwijzer aan de Nutsschool te Eindhoven. Hij bleef daar tot 1 juli 1920. Toen volgde zijn be noeming als hoofd der school te Kedi- chem waar hij tot 1 september 1923 bleef. Van 1 september 1923 tot 1 no vember 1926 was de heer Van Laar ZIEKENFONDS LEVERQNCtZR Hij is zeventien jaar (geb. 4 april 1942) en weet nauwkeurig wat hij wil. Hij heet Paul Gimbel, meervoudig ta feltenniskampioen (Nederlands Kam pioen 1957, Jeugdkampioen 1957, drie maal Kampioen van Amsterdam, on geslagen winnaar van de tienkamp) en wil zingen en acteren. Paul - die oorspronkelijk acteur wil de worden - kreeg op zekere dag het idee om eens zijn krachten te gaan be proeven op de Rock and Roll-zang. Bij een bevriende melkboer, die een tape recorder bezat, werd de kelder tot ge- improviseerde studio omgetoverd. Paul zong en een platenfirma kreeg toeval lig dat proefbandje in handen. Enige uren daarna ging Paul Gimbel met een contract op zak weer terug naar zijn tafeltennistraining. Zij, die overwegen zelf of in combi natie met buren een zelfbinder aan te schaffen, willen wij wijzen op de goed kopere kleine zelfbinders die de laatste jaren aan de markt gekomen zijn. Het zijn de ééndoeksbinders en de kleine driehoeksbinders die door twee paarden of een kleine trekker getrok ken kunnen worden. De keuze tussen de verschillende methoden is niet een voudig. Vooral bij het maaidorsen zijn in de praktijk op de zandgronden nog weinig ervaringen. Men moet hier niet alleen rekening houden met het maai dorsen, maar ook met de kosten voor het gebruik van een pick-up pers om het stro te verzamelen. De kwaliteit van het stro kan bij on gunstig weer achteruit gaan. Per slot van rekening moet men bij ons klimaat er rekening mee houden dat het graan meestal niet houdbaar is, zodat het direct naar een drogerij gebracht moet worden om na te drogen hetgeen óók zijn kosten meebrengt. Verder is het geen gunstige tijd om het graan te ver kopen door het grote aanbod. Verkoopt men niet direct dan zal men opslag kosten moeten betalen. OPIIOKKEN Bij de oogst met de zelfbinder dient het graan opgehokt te worden om na te drogen. Ook hieraan dient men zorg te besteden. Vooral bij haver wordt in veel gevallen de kwaliteit ongunstig beïnvloed door het wisselvallige weer. Gebleken is dat zelfs na de droge zo mer van 1959 de kiemkracht van haver in veel gevallen te wensen overliet. De oorzaak moet worden gezocht in het te vroeg binnenhalen, waardoor broei is opgetreden. Bij onbestendig zomerweer kan ook op het veld schot optreden. Het ver dient daarom aanbeveling de haver niet in gewone hokken maar in stuken of op ruiters te zetten. In alle gevallen is het noodzakelijk dat het graan voldoende droog is voor het wordt binnengehaald. Daar het maken van stuken vrij onbekend is la ten wij hier een beschrijving volgen. STUKEN Het opzetten van stuken moet door twee personen worden gedaan. De op bouw geschiedt als volgt: Eerst 4 schoven plaatsen in kruis verband; de eerste 2 vrij steil, de an dere 2 iets schuiner. Bij de schuin ge plaatste schoven worden vervolgens 2 schoven aangezet. Zo ontstaat een grondlaag van 8 schoven. Op de grond laag van 8 schoven worden met het stoppeleinde omhoog 2 schoven ge plaatst. Deze schoven moeten dicht bij het stoppeleinde zijn gebonden. Men verkrijgt dit, door tijdens het maaien regelmatig (bij één rij van elke vijf hoofd der school te Woubrugge. Van 1 november 1926 tot 16 mei 1936 was hij in dezelfde functie werkzaam aan de lagere school te Woudenberg. Gedurende zijn tienjarige periode te Woudenberg gaf de heer Van Laar ge durende acht jaar land- en tuinboow- onderwijs. Toen per 16 mei 1936 de functie van hoofd der lagere landbouw school te Woudenberg vacant was, sol liciteerde de heer Van Laar. Het was bijna vanzelfsprekend, dat hij als op- volgenr van wijlen de heer E. Kruid hof werd benoemd. Wie anders dan hij kende beter de mentaliteit van de Val lei-bevolking en had daarmee op land- bouw-onderwijsgebied de nodige erva ring. Per 1 januari 1960 ging de school door rijen schoven) de bindtafel te verstel len. Elk van beide personen neemt één van de kopschroeven, spreidt deze met de stoppeleinden omhoog voor de borst uit en plaatst haar op de grondlaag. Samen vormen beide schoven een kap je. Eén man neemt uit zijn schoof 2 stro wissen en geeft deze aan de andere (aangeven aan weerszijden van de kop). De laatste bindt de strowissen aan el kaar, terwijl de eerste de gop stevig aandrukt. In een goed opgezette stuuk is het graan goed beschut, terwijl een snelle droging mogelijk is, doordat wind en zon vrije toegang hebben. Zowel met de hand als machinaal gebonden schoven lenen zich goed voor het maken van stuken. Natuurlijk is voor deze methode meer tijd nodig dan voor het opzetten van gewone hokken. Vermindering van risico is echter een factor die op elk bedrijf toch wel zwaar moet wegen. Alleen de schoven uit ge wassen met extra kort stro en die van sterk gelegrde gewassen zijn voor het opzetten van stuken ongeschikt. De schoven van dergelijke gewassen kun nen het best op ruiters worden ge plaatst. HET OPLADEN VAN GRAANSCHOVEN Normaal is dat de opsteker de scho ven op de wagen deponeert en daar door een voerleggerdoor een voerlegger v/orden gestapeld. Bij de nieuwe me thoden kan de opsteker de schoven di rect goed leggen. Hiervoor is nodig dat men het laadvlak van een platte wa gen verbreed tot 2.20 m. Verder dient de wagen aan drie zijden (voor, een zijkant en achter) van hekken te worden voorzien. Men begint te stape len tegen het zijhek met de sttoppel- einden van de schoven naar buiten. Als men voldoende hoog is begint men aan de open zijde van de wagen. Het meeste kan men op deze wijze laden indien men zorgt dat de laadvloer ook nog zo laag mogelijk bij de grond is. Ook voor andere oogstwerkzaamheden zijn deze lage wagens handig in het gebruik. de grenswijziging Utrecht-Gelderland over naar de gemeente Scherpenzeel. In de 24 jaar, dat de heer Van Laar de scepter heeft gezwaaid in de school aan de BrinkkantferWeg ht'eft hij onge veer 500 leerlingen zien komen en gaan. 22 jaar heeft hij bovendien les gegeven aan de landbouwhuishoudschool te Woudenberg, waarmee hij enkele jaren geleden is gestopt. Naast zijn veel tijd eisende functie als schoolhoofd vond de heer Van Laar ook nog tijd de agrarische belangen op ander terrein te dienen. Zo was hij jaren lang bestuurslid van de afdeling Scherpenzeel van de Gelderse Mij. van Landbouw, van welke organisatie hij thans nog adviseur is. Verder is hij nog adviseur van de jonge boerenorgani- saties de C.J.B.T.B. en de Toekomst. Tal van jaren heeft hij zich verdienste lijk gemaakt als secretaris-penning meester van de Vooruitgang Gelderse Vallei (V.G.W.), een afdeling van de provinciale gezondheidsdienst voor die ren in de provincie Utrecht. NIEUW LEERPLAN Hij heeft in de loop der tijd de ont wikkeling meegemaakt van de lagere landbouwschool. Nog vorig jaar werd het 5, 4, 3-leerplan ingevoerd en met ingang van 1 september a.s. wordt het 5, 5, 4, 3-leerplan ingevoerd. Dit houdt in, dat de eerste-j aarsleer lingen vijf dagen naar school moeten, de tweede-jaars vijf dagen, de derde- jaars vier dagen en de vierde-j aars drie dagen. Een soort MULO-onderwijs voor de landbouw, aldus karakteriseer de de heer Van Laar dit nieuwe leer plan. Hij zal dit echter in de praktijk niet meer meemaken. In zijn plaats werd benoemd de heer J. Werner, hoofd van de lagere land bouwschool te Hendrik Ido Ambacht, die maandagavond tegelijk werd ge- installeerd. In de 45 jaar, dat de heer Van Laar de jeugd heeft onderwezen, is er wel het een en ander veranderd en zeker niet alleen op het gebied van het ge wone onderwijs. De landbouwmetho den die worden toegepast hebbn niets meer gemeen met die uit de tijd toen de heer Van Laar het onderwijs binnen stapte. Men denke alleen maar aan de mechanisatie in de landbouw. De bescheiden figuur van de heer Van Laar kan er zich op beroemen veel te hebben bijgedragen tot de hui dige stand van zaken op landbouwge bied in de Gelderse Vallei. De agra riërs in deze streek hebben veel aan hem te danken want ook na schooltijd stond de deur van zijn huis, hoek Brinkkanterweg-Stationsweg te Scher penzeel, altijd gastvrij open voor hen die zich om advies tot hem wendden. ONDERSCHEIDING MARKTBERICHTEN Aanvoer kippeëieren: 875.000 stuks. Prijzen per 100 stuks 15,tot 1,525. Henneëieren 10,tot 13,Handel matig. Aanvoer biggen: 131 stuks. Prijzen Kerke wijk 9 ...jtndi 1862 Veenendaal 48,tot 62,per stuk. Handel vlug Tel. 0.8385-3043 Tot vreugde van de scholieren en tot een soms wat verborgen schrik van de ouders zijn de dagen van de jaarlijkse grote vakantie weer aangebroken. De zomermaanden geven het onwennige beeld van lege, stille scholen met uitge storven pleinen en speelplaatsen. Het altijd amusante spel van het gedraaf van van de lagere klassen en het statige gewandel van de oudere leerlingen - welke laatsten tenslotte moeten laten zien dat zij al bijna volwassen zijn - is voor een aantal weken naar het rijk van de herinnering verdwenen. Verdiend of niet, zo'n vakantie heb ben wij allen nodig. Ons huidige schoolprogramma is danig overladen en vooral op de middelbare onderwijs inrichtingen moet hard worden aange pakt om met goed gevolg het jaar door te komen. Het is daarom een taak van de ouders erop toe te zien dat die va kantie ook werkelijk als vrije tijd wordt gebruikt. Het is kenmerkend voor onze tijd, zo zegt men graag, dat onze jongeren veel zelfstandiger zijn. Niemand zal daarin iets verkeerds zien, maar er zit ten lastige kanten aan. Er blijft nog altijd een meer ervaren oog nodig, dat verder kijkt dan de spreekwoordelijke neus lang is. Vooral in de vakantie. Omdat ze zo graag zelfstandig willen zijn stellen de jongeren het ook op prijs zoveel moge- lijw hun eigen financiële boontjes te doppen. Hoe langer hoe meer scholieren Tijdens de receptie die maandag- sau. avond werd gehouden sprak de voor zitter van de coöperatie de heer J. M. Houterman, een welkomstwoord tot een groot aantal aanwezigen en heette in het bijzonder welkom ir. J. Riemers- ma, directeur van Rijksmiddelbare Landbouwscholen te Utrecht, het be stuur van de coöperatie en landbouw school en de jonge boerenvereniging De Toekomst, de heer K. Lettinga, le raar landbouwwerktpigkundige te Maarsbergen, de wethouders G. A. Versteeg en C. Stuivenberg, de burge meester van Scherpenzeel m. C. P. Hoytema van Konijnenburg en andere autoriteiten, benevens de scheidende directeur met echtgenote en dochter en zijn opvolger, de heer J. Werner. De ere-voorzitter, jhr. W. H. de Beau fort was wegens ziekte verhinderd. Als blijk van waardering werd de heer Van Laar een couvert met inhoud overhandigd, terwijl mevr. Van Laar in de bloemen werd gezet. Verschillen de sprekers voerden het woord. Op grond van bijzondere diensten, burger- dienen." Niemand kan hun daarin on zin en plichtbetrachting werd de heer gelijk geven. Maar als het totaal toch Van Laar door de koningin onderschei- te gering blijft, dan knoopt men er den met de ere-medaille in goud, ver- graag een of twee weekjes aan vast. bonden aan de Orde van Oranje Nas- Dan gaat het goede van het vakantie- gebruiken hun vakantie voor het ver dienen van een soms niet gering ex traatje. Bij een vorig jaar gehouden enquête van het Contactcentrum Bedrijfsleven Onderwijs (C.B.O.) bleek, dat 48% van de jongens en 90% van de meisjes te gen betaling vakantiewerk deed. Natuurlijk zit ook daar eerder iets goeds dan kwaads in. Zolang het maar binnen de perken blijft. Uit enthousias me en verlangen naar veel eigen en in ieder geval zelf verdiend geld worden maar al te dikwijls vijf van de zes we ken vakantie gebruikt voor het vervul len van een tijdelijke betrekking in een fabriek, hotel, kantoor of in land- en tuinbouw. Dat is te veel. In die ene week die nog overblijft, moet dan én worden uitgerust van het jaar school gaan én van de weken hard werken. Veel ruimte voor ontspanning, tenslotte het eerste doel van de vakantie, blijft er dan niet over en bepaald uitgerust is de jongen of het meisje niet wan neer het nieuwe schooljaar begint. Ge volgen voor de nieuwe studie blijven dan niet uit. Het C.B.O. heeft al enige jaren gele den aan de bedrijven richtlijnen ver strekt over de houding dien men in het bedrijfsleven ten opzichte van het va kantiewerk dient aan te nemen. Daarin werd o.m. gezegd, dat de duur van het vakantiewerk tot drie of maximaal vier weken beperkt moet blijven. Industrieën en kantoren hebben zich veelal aan deze stelregel gehouden. Maar buiten het Gewestelijk Arbeids bureau bestaat geen enkele controle. Het is geen theoretisch geval, dat een scholier na een aantal weken bij de eerste werkgever te hebben verdiend nog een tijdje naar een tweede gaat, waarmee hij zijn maximum-tijd ver kan overschrijden. En om daarop te letten is een taak van de ouders. Het motto van de meeste tijdelijke werkstudenten is „in zo kort moge lijke tijd zoveel mogelijk geld" te ver- VEENENDAAL Heilig Avondmaal en Dankzegging Oudekerk: 9 uur, ds. P. M. v. Galen van Gorinchem; 5 uur, ds. G. Spilt van Utrecht. Julianakerk: 9.30 uur, ds. J. Vermaas; 5 uur, cand. A. Romein van Vlaar- dingen. Vredeskerk: 9.30 uur, ds. D. van den Berg; 5 uur, ds. P. M. v. Galen van Gorinchem. Sionskerk: 9.30 uur, ds. K. van de Pol; 5 uur, ds. J. Vermaas. Veeneind: 3 uur, ds. D. van de Berg. Dijkstraat: 2.45 uur, ds. P. M. v. Galen van Gorinchem. Geref. Petrakerk: 9.30 uur, ds. Slingen- berg van Ede; 5 uur, ds. O verduin. Geref. Kerk Vaartbrug: 9.30 uur, ds. O verduin; 5 uur, ds. Slingenberg van Ede. Geref. Kerk geb. O.C.B.: 9 en 3 uur, ds. Venema van Rodeschool. Chr. Geref. Kerk Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur, ds. Dijkstra van Klundert. Chr. Geref. Kerk Hoofdstraat (tijdelijk Ned. Herv. Kerk Markt): 11 en 7 uur, ds. Keuning. Ger. Gem. Syn. Geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur, leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fduitersstraat: 9.30 en 5 uur, ds. Mallan. Ned. Prot. Bond: geen dienst. Leger des Heils: 10 uur, heiligings- dienst; 12 uur, zondagsschool; 6.45 uur, openluchtsamenkomst; 7.30 uur, verlossingssamenkomst. R.K. Salvatorkerk Patrimoniumlaan: 8 en 10.15 uur, H. Mis; 7 uur, Lof. R.K. Willibrordkerk Nieuweweg: 8 en 10.15 uur, H. Mis; 5 uur, Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide": 10 uur, ds. van Schuppen van Beverwijk; 5.30 uur, ds. Peters van Den Haag. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. Kerk: 10 en 5 uur, ds. de Vries van Lunteren. Herv. Gem.: 10 uur, ds. v. Ginkel van Eist (Gld.); 6.30 uur, ds. Dijkstra. Ger. Kerk: 10 en 5 uur, ds. Mees ten Oever van Wageningen. Ger. Gem.: 10 en 5.30 uur, leesdienst. donderdag 11 aug. 7.30 uur ds. Wisse van H.I. Ambacht. Ger. Gem. (Plantsoen): 10 en 5.30 uur, leesdienst. Woensdag 10 aug. 7.30 uur, ds. Steenbok van Gouda. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur, leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur, ds. Steen beek van Zeist. Ger. Gem.: 9.30 en 7 uur, leesdienst. Oud Ger. Gem.: 10 en 6 uur, leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Dijkstra uit Rhenen, 6.30 uur dhr Meijer uit Veenendaal. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur, ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur, lees dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur, ds. Zijlstra van Vlaardingen. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur, ds. de Groot van Ermelo. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur, ds. de Har- tog van Amersfoort; 6.30 uur, ds. Klootwijk. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur, ds. Warner. Vrijz. Herv.: 10 uur Bethel, ds. Hugen- holtz van Zeist. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 uur (bed. H.A.) en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud. Ger. Gem. zaterdag 6 aug. 7.30 u. ds. Du Marchie van Voorthuysen uit Leersum. zondag 7 aug. 9.30 en 7 uur leesdienst AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur, ds. de Jager. Ger. Kerk: 10 en 5 uur, ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 7.15 uur, ds. Alberts Den Haag. f werk in het nadeel verloren. VEENENDAAL: Dr. Pilon, tel. 2481. RHENEN: Dr. Rienstra, Br. Enseweg 44, tel. 577. ELST, AMERONGEN, LEERSUM :Dr. van Ommeren, tel. 08377-217, Eist. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. ter Velde, tel. 450, Renswoude. SCHERPENZEEL: Dr. J. H. Henken, tel. 03497-250. NIEUW-ZONDAGSBLAD De Daily Telegraph, die met The Times en The Guardian tot de serieuze Britse dagbladen behoort, zal begin volgend jaar een zondagsblad gaan uitgeven. De Sunday Telegraph, zoals het blad zal komen te heten, zal het eerste landelijke zondags blad zijn dat in veertig jaar in Groot- Brittannië wordt gelanceerd. Wat het uit- Brittannië wordt gelanceerd. Wat het uiterlijk betreft zal hhet nieuwe blad de opmaak en indeling van het dagblad vol gen. Het zal daarenboven ook een groot aantal artikelen bevatten die speciaal be stemd zijn als lectuur voor de zondag. Deze artikelen zullen waarschijnlijk in een speciaal katern worden ondergebracht. In de afgelopen maanden hebben de Observer en de Sunday Times het Amerikaanse voorbeeld van dagbladpresentatie over genomen door hun artikelen-pagina's van de nieuwspagina's te scheiden. Het werken van een scholier heeft bijzondef goede kanten. Men proeft al wat van de sfeer die men later zal ont moeten, maakt kennis met werkom standigheden en krijgt een eerste ver antwoordelijkheid. Men doet er wat praktijkervaring op over technische vraagstukken en de manier waarop een administratie verloopt. Later kan men daar alle profijt van trekken. Maar ook om alle nut van de vakan tie te hebben mag men de tijd, welke voor vakantiewerk wordt uitgetrokken, niet overdrijven. (44) Zwijgend en onbewogen staren Lorca en zijn raadsheer naar het roerloze lichaam op de grond. „Is hij dood?" fluistert de raadsheer eindelijk. Lor ca schudt het hoofd. „Neen! Waar zie ge me voor aan? Heer Aram is een veel te goede vriend van de Hertog van Alamarla! Zo het uitlekte wat hier gebeurd is, zou ik Grandulia kwijt zijn! Neen, ik heb een veel beter plannetje met onze vriend. Wan neer hij bijkomt zal hij zich niets herinneren van wat er gebeurd is en dat bijkomen zal wel heel onprettig voor hem zijn! Heel onprettig! Maar laat ons hem naar een der gastvertrekken brengen, voordat Lorca binnenkomt! Het zal nog wel ge ruime tijd duren eer hij zijn bewustzijn herkrijgt!" Samen tillen zij de bewusteloze Aram op en ver laten de burchtzaal met hem. Enkele ogeifblikken later ligt Aram bleek en met gesloten ogen op een rustbank in een der gastvertrekken. „Gij blijft zo lang bij hem!" gelast Lorca zijn raadsheer. „Ik heb nog enkele zaken te regelen met vriend Brocco!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 2