j VAKANTIE PLANNEN? tt LUX O R De laatste torpedo Geen cent voor de belasting GIGI Service Station „RENSW0UDE Doelmatige verrichting van economische functie De Jaarbeurs gaat bouwen Caterina Valente DE NIEUWE WINTERMODE tv'n A. W. de H a a s AUTORULES DE VALLEI UW BLAD! NIEUWSTE TYPE TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRJDAG 5 AUGUSTUS 1960 Nr. 62 PAROOL VOOR DE MIDDENSTANDER: WAT IS PRODUKTIVITEIT? grote aandacht aan de produktiviteits- Gezellig winkelen in uw vakantie Bezoekt Veenendaal In uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zijn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. In 1961 weer één Voorjaarsbeurs in Utrecht BIJEN HET RAADSEL VAN HET DUIVENHOK Fa. J. HERTOG Firma Garage Hogendoorn Theater Vei Veenendaal Glenn Ford - Ernest Borgnine Diane Brewster in: Debbie Reynolds - Paul Dou glas - Charles Lane in: VOLKSWAGEN of VOLKSWAGENBUSJE Dorpsstraat 112, Renswoude In kranten en vaktijdschriften kan men tegenwoordig vrijwel dagelijks woor den tegekomen zoals, efficiency, parallelisatie, specialisatie en produktiviteit. De lezer die de inhoud van deze begrippen niet of onvoldoende kent, zal gauw geneigd zijn deze „vreemde woorden" maar over te slaan. Vaak gemakshalve beschouwt hij ze als bedenksels van degenen die hun krantenartikel een „duur" tintje trachten te geven. Zou men echter de moeite nemen de betekenissen van die veel gebezigde uitdrukkingen te leren kennen, dan krijgen deze artikelen wel degelijk inhoud en zo zou menige middenstander tot de conclusie kunnen komen, dat hij met die wetenschap zijn voordeel kan doen. In het hiervolgende wordt het begrip „produktiviteit" in verband met de middenstandsonderneming aan een nadere beschouwing onderworpen. bevordering en boekt op dit terrein KONINKLIJKE JACHTEN NAAR SI- RACUSA. Uit de Amsterdamse ha ven vertrok het vrachtschip „Neder Ebro" met aan boord het koninklijk jacht „Piet Hein" en de Lemsteraak J van H.K.H. prinses Beatrix, de „Groene Draeck". De beide schepen zullen naar Siracusa op Sicilië gebracht worden, waar zij ter beschikking staan van het koninklijk gezin, dat binnenkort zijn vakantie aan de Westkust van Italië zal doorbrengen. De bijgaande foto combinatie toont de „Piet Hein" en de „Groene Draeck" stevig vastgesjord als deklast aan boord van de „Neder Ebro". Wanneer over produktiviteit in de middenstand gesproken wordt, dan be doelt men hiermee de verhouding tus sen de hoeveelheid goederen en diens ten, die aan de consument worden ver schaft en de hoeveelheid kosten die daarvoor worden gemaakt. De produktiviteit kan op twee ma nieren toenemen: a. ofwel door ver laging van de kosten bij gelijkblijvende •hoeveelheid en kwaliteit van aan de consument verschafte goederen en diensten, b. ofwel door aanbieding van meer of betere goederen en diensten met gelijkblijvende kosten. Hier is dus sprake van toeneming zowel in de hoeveelheid als in de kwa liteit. Het effect is uiteraard in beide gevallen hetzelfde: een verlaging van de kosten per eenheid van de goederen en diensten. Nu kan deze kostenverlaging tot een prijsverlaging leiden en dan heeft de consument een voordeel. Er zullen meer goederen en diensten worden om gezet, hetgeen van invloed is op de rentabiliteit van de bedrijven en verder op de werkgelegenheid en de koop kracht van de bevolking en dus weer op de omzetten. Wanneer de kostenverlaging niet tot uitdrukking komt in een prijsverlaging is de hogere produktiviteit van directe invloed op het rendement van de be drijven. Daardoor zal, althans tijdelijk, de welvaart van de middenstander toe nemen. De middenstander moet er n.l. terdege rekening mee houden, dat als hij de voordelen die produktiviteits- verhoging oplevert niet ten goede laat komen aan zijn afnemers, zijn concur rentiekracht zal verzwakken. Ergo: hij loopt dan de kans uitgeschakeld te worden van het produktie- en distri butieproces. OPVOERING IS NOODZAKELIJK Verhoging van de produktiviteit is een algemeen belang en een belang voor iedere zakenman. Vooral onder de huidige omstandigheden is het voor de middenstander bijzonder belangrijk. Nu er sprake is van een „kopers markt" - d.w.z. dat het aanbod van de goederen in vele gevallen de vraag overtreft - is de concurrentie de laatste jaren aanzienlijk scherper geworden. Voor de ondernemers, die zich ves tigden in de tijd, toen de goederen nog schaars waren en men een „verkopers markt" kende, betekent dit de eerste kennismaking met de concurrentie. Vooral deze zakenlieden zullen de kunst moeten verstaan hun kostencij- fers kritisch te bekijken en hun on kosten zoveel mogelijk te drukken. De nieuw gevestigde bedrijven heb ben bovendien het nadeel, dat hun kos ten over het algemeen veel hoger lig gen dan die van oudere bedrijven. De middenstander ziet zich thans voor het probleem geplaatst, de stij gende kosten (lonen, sociale lasten, ho gere eisen van de klant) op te vangen, terwijl hij zijn prijzen volgens de scherpe concurrentie niet of onvoldoen de kan verhogen en dit met het oog op het algemeen belang ook niet ge wenst is. Daartoe is hij alleen maar in staat, wanneer hij met alle krachten de pro duktiviteit in zijn onderneming be vordert Het grootbedrijf schenkt jarenlang belangrijke successen. De middenstand zal er - in al zijn geledingen - voor moeten waken, hierbij niet achter te blijven. HOE TE HANDELEN Als men inziet, dat verhoging van de produktiviteit nodig is, rijst de vraag, „hoe kan ik dat in mijn eigen bedrijf bereiken?" Vele middenstanders zullen geneigd zijn te denken, dat de produktiviteit in hun bedrijf niet kan worden opge voerd, omdat zij niet in dezelfde mate als de industrie kunnen mechaniseren. Er bestaan echter voor een midden stander verschillende andere mogelijk heden voor het bereiken van een hoge re produktiviteit: doelmatiger werken, verbetering van werkmethoden, betere gereedschappen en machines, betere organisatie en betere administratie. Het gaat er niet om meer uren te ma ken, maar de uren, die men werkt, beter en doeltreffender te besteden. Men behoeft het niet zozeer in grote dingen te zoeken. Hoeveel kleine ver beteringen zouden in het bedrijf kun nen worden verwezenlijkt, als men de moeite nam de gang van zaken in het bedrijf te analyseren en te bekritiseren. Om enige voorbeelden te noemen: Is de inrichting van de winkel of werk plaats doelmatig? Hoeveel uren heeft het verkopend personeel niets te doen? Verschaft de boekhouding voldoende inzicht in het bedrijf? Hoe groot is de omzetsnelheid? Kan het assortiment niet worden verbeterd en zijn de voor raden soms niet te groot? Voor elke onderneming ligt hier een taak. En wat de middenstander indivi dueel niet kan, zou kunnen gebeuren in samenwerking met anderen. De ster ke ontwikkeling van de inkoopcombi naties en de groei van het vrijwillig filiaal-bedrijf bewijzen, dat in samen werking iets kan worden bereikt. Voor verschillende branches zijn thans pro- duktiviteits-onderzoekingen gaande (bakkers, slagers). In de vakbladen is hieraan de nodige bekendheid gegeven. Voor de middenstander in het bijzon der geldt, dat hij zich slechts kan hand haven als hij zijn economische functie zo doelmatig mogelijk verricht. Het gaat er om aan de consument meer of betere goederen en diensten ter be schikking te stellen tegen de laagst mogelijke kosten. Als de middenstand zijn economische functie niet goed ver vult, zullen andere groepen klaar staan om zijn plaats in te nemen. Middenstanders die nader op de hoogte wensen te worden gesteld van de metho den die er bestaan om tot produktiviteits- verhoging te komen, kunnen zich wenden tot hun vakorganisatie en/of de midden standsconsulent in hun provincie. Het adres van de middenstandsconsulent is: R. Heijner, Maliebaan 94, Utrecht. (Red.) KLEUR Het dorpje Maubert-Frontaines in de Franse Ardennen slaagde er maar niet in iets van de vreemdelingenstroom naar zich toe te trekken totdat de bur gemeester het prachtige idee kreeg om het monument van de in de oorlog ge vallen dorpelingen in helle kleuren te laten beschilderen door de dorpsschil der. Uit binnen- en buitenland stromen nu de bezoekers toe... 9. BOEK Men zal zich niet langer in een cel behoeven te laten opsluiten om het in 1933 uitgegeven boek ,De slechte jeugd' te lezen. Dat opsluiten geschiedde in de Nationale Bibliotheek te New York, waar het enige nog bekende exemplaar van dit boek huist. En men moest drie maanden van te voren aanvragen of men het boek mocht lezen. Thans gaat een Franse uitgever het opnieuw druk ken. Marktdagen op zaterdag en dins- De Voorjaarsbeurs te Utrecht, die wegens het gebrek aan expositieruimte, waarmede de Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs te kampen had, de laatste twee jaar in een beurs voor gebruiksgoederen en een voor technische goederen moest worden gesplitst, zal met ingang van 1961 weer één grote manifestatie worden. uit voor handhaving van de vanouds gebruikelijke en voor deze groep tot nog toe geldende periode van 9 dagen. Thans is besloten, dat de Voorjaars beurs 1961 zal beginnen op maandag 13 maart en als geheel een week zal duren, waarna de technische groepen nog drie dagen in de daaropvolgende week, dus tot en met woensdag 22 maart, zullen exposeren. Daar is gebleken, dat zowel deel nemers als bezoekers weer samenvoe ging van de twee afzonderlijke delen wensen, heeft de Raad van Beheer der Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in een vandaag gehouden vergadering besloten tot een snelle en aanzienlijke uitbreiding van de expositieruimte, ten einde de combinatie van de Voorjaars beurs voor gebruiksgoederen en tech nische goederen op korte termijn mo gelijk te maken. Om in de direkte behoeften te voor zien, zal midden op het Croeselaan- terrein een nieuw expositiegebouw ver rijzen. Dit gebouw, da tongeveer op de plaats komt van de in 1946 in gebruik gestelde houten hal Q (welke de laat ste jaren niet meer voor exposities werd benut en nu wordt afgebroken), zal een oppervlakte van ruim 17.000 m! bruto krijgen. Het nieuwe gebouw, dat aan de modernste eisen van expositie techniek zal voldoen, zal bestaan uit een parterre en een bovenverdieping, die samen een netto expositieruimte van 9.000 ml zullen bieden. Voorts zullen bij de hoofdingang van het Croeselaanterrein aan de Graadt van Roggenweg enige praktische voor zieningen worden getroffen, die extra expositieruimte zullen opleveren. De bouwkundige werkzaamheden, verbonden aan de uitvoering van deze plannen, zullen in de eerste maanden van het komende jaar gereed zijn, zo dat in 1961 - na een onderbreking van enkele jaren- wederom één Voorjaars beurs zal kunnen worden gehouden. Bovengenoemde uitbreidingen vor men een onderdeel van een door archi tect ein H. Fledderus in Rotterdam, in opdracht van de Kon. Ned. Jaarbeurs ontworpen structuurplan. Tijdens besprekingen met betrekking tot de a.s. Voorjaarsbeurs hebben de Jaarbeursadviescommissies voor de afd. gebruiksgoederen aangedrongen op handhaving van de twee jaar geleden voor deze groep ingestelde tijdsduur van één week. De adviescommissies voor de technische sector spraken zich En terwijl half Europa daar dan, van Capri tot Hammerfest, luierend ligt te zonnen (nouzonnen?), genietend van twee of drie weken onbezorgde vakantievreugd, daar steekt de winter warempel al weer zijn hoofd door uw tentopening of tuindeur Kun je eindelijk de wintermisère voor een bruinverbrand vel en rozig hoofd vergeten, of daar staat de nieuwe win termode voor je neus, ditmaal niet de haute-couture, maar de confectie. Toch een beetje nieuwsgierig? Hier dan een paar schetsjes over hoe we verondersteld worden er - zo na sep tember - bij te lopen. Een paar Duitse modelletjes, waar van de herkomst niet veel zegt, omdat u deze jurkjes, pakjes en mantels ook in de Nederlandse winkels zult tegen komen. De bakermat van de mode is nu eenmaal Parijs en of je nu in Duits land bent of in ons eigen landje, 't is „Paris vous parle", wat de klok slaat. Veel wol. Natuurlijk. Want we gaan weer de winter tegemoet. De boven staande modellen zijn ttrouwens alle maal van wol. Nogal eens verwerkt tot mouliné-weefsels en wat jle dessine ring betreft: ruiten en strepen. En voor de rest in een vrijwel oneindig aantal kleurschakeringen. Alles kan, alles mag, met de nieuwe mode. Er is geen kant die u niet op kunt. U mag er uw eigen smaak op na houden en geen kniesoor, die daar het komende jaar wat van zal zeggen. Caterina Valente, ster nummer 1 in de showbusiness, werd op 14 januari 1931 in Parijs geboren. Haar vader die van Spaanse origine is, bracht ruim tien jaar in Zweden door. Haar moe der is Italiaanse en woonde 20 jaar in Rusland. Caterina Valente zelf ver bleef 20 jaar in Frankrijk. Sinds 1952 heeft zij, door haar hu welijk met Eric van Aro, de Duitse nationaliteit. Op vijfjarige leeftijd maakte Caterina haar debuut als zangeres en danseres. Samen met haar moeder, Maria Va lente, „de grootste vrouwelijke clown ter wereld", trad zij in talrijke bekende theaters op. Reeds heel jong is zij dus aan haar carrière begonnen en ieder jaar kreeg haar naam grotere bekendheid. Reeds van begin af aan bewijst Ca terina dat zij geen „ééndagsvlieg" is, zoals dat zo vaak in het rijk van de Lichte Muze voorkomt. De kring van bewonderaars wordt steeds groter en Caterina neemt de weg naar de roem met een sneltreinvaart. Aan haar internationale afkomst heeft Caterina ongetwijfeld haar talenknob bel te danken. Zij zingt in het Duits, Engels, Frans, Ialiaans, Spaans, Zweeds en Japans en enkele maanden geleden bewees zij dat ook het Nederlands geen onoverkomelijke moeilijkheden voor haar oplevert! De bijen zien verlangend uit Naar het eerstdaags bloeiend heide- [kruid De bloesemtijd, zoals in mei Is begin augustus lang voorbij Hoor ik der bijen blij gezoem Vliegende van bloem tot bloem Dan loop ik vaak te overdenken 't Genot, dat ons de bijen schenken Wanneer zij, na 't puren van de [honing Teruggaan naar hun korf of woning De bijenstand gaat echter achteruit Weet u echter wel, wat dat beduidt? Minder bloesem wordt daardoor [bevrucht Denk niet, dat is een loos gerucht Op de j.l. bijenmarkt kon men [ervaren Dat er meer kijkers dan bijen waren Maar voor de bijen, die er nog zijn Vinden de imkers het wat fijn Dat binnenkort de hei weer bloeit 'k Hoop, dat het areaal weer groeit Want waarschijnlijk heeft u wel [gelezen Hoe nuttig bijen kunnen wezen Jammer, dat de stand steeds mindert Wat intussen niet verhindert De loftrompet over de bij te steken Geduld maar, nog slechts enkele [weken Dan bloeit de hei in paarse pracht Worden de bijen er weer heen- [gebracht. Een van de opmerkelijkste eigen schappen van een oud duivenhok in Duster in het graafschap Somerset (Z.W.-Engeland) is wel, dat het inwen dige mechanisme na 800 jaar nog steeds perfect werkt. Niet lang geleden heb ben experts het duivenhok met Rönt genstralen onderzocht om het geheim op te lossen. Het 16 voet hoge hok, een rond ste nen bouwwerk met een kegelvormig dak, werd in de 12e eeuw - waarschijn lijk door monniken - gebouwd. Duizend duiven vonden er een onderdak en te zamen met hun niet gering groeiend kroost, voorzagen ze gedurende voor jaar en zomer in de behoefte aan vers vlees. Binnenin langs de ronde wand bevinden zich op gelijke afstand van elkaar 500 vierkante nestgaten, één voor ieder paar. In het midden van de vloer staat een grote tot aan het dak reikende essenhouten paal, waaraan twee armen bevestigd zijn, waarop een ladder steunt, die langs de wand ronddraait, zodat alle nestgaten gemakkelijk be reikbaar zijn. Hoe is het mogelijk dat dit mechanisme na al deze eeuwen nog zo gemakkelijk en zonder enig lawaai functionneert? Bij het Röntgen-onderzoek ontdek ten de experts een ronde pen, die in de grond is bevestigd en tot een hoogte van ongeveer 18 centimeter in de paal doorloopt, waar hij in een kegelvormig stuk metaal past. Bovenaan is eenzelf de pen bevestigd. De Röntgen-stralen onthulden de eenvoud van het systeem, maar hoe het mogelijk is dat er geen spoortje van roest te ontdekken is - want olie is er zeker nooit aan te pas gekomen - is nog steeds een onopge lost raadsel. VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL SPECIAAL In BRILLEN Hoofditraai 51 Veenendaal BENTU'N Al ONZE ARTIKELEN By Nieuweweg 69 Voor Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 Van vrijdag 5 t/m zondag 7 aug. Vrijdag 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur 'n Meedogenloze achtervolging in de Stille Oceaan! Actie op onbekende diepten! Vernieteging van boven, een hel beneden! Toegang 14 jaar. Van maandag 8 t/m woensdag 10 aug. Elke avond 7.30 uur Een kolder-komedie over een kolder- familie. Toegang elke leeftijd. Donderdag 11 aug. 7.30 uur Leslie Caron - Maurice Cheva lier - Louis Jourdan in. Gigi doet u alles vergeten, wat u ooit op filmgebied heeft gezien. Toegang 14 jaar. Rijwielstalling naast het theater. Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376. VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 BESPREEK NOG HEDEN UW voorzien van radio en schuifdak. De wagens zijn all risk verzekerd en voorzien van bui tenlandse papieren Telefoon *8387-254 Depot Veenendaal: J. LOURENS, J. P. C. Leinweberstraat 39, Telefoon 3529

De Vallei | 1960 | | pagina 3