De Fijne Engelse Melange MEISJE imp ^on^Licten om aria nette en actieve meisjes Alle voordelen VAUXHALL „6" meteropnemer- incasseerder brood- en banketbakker VOOR DE BOER Douwe Egberts Hoefverzorging bij jonge paarden en bij onbeslagen werkpaarden Ruim 66.000 schapen minder dan vorig jaar FEUILLETON a) Vrouwelijke kantoorbedienden b) Jongste bedienden (mann.) EDESE MOTORENHANDEL Grotestraat 75 - Tel. 08380-8600 - Ede AANBESTEDING De Stichting „Wolfheze" te Wolfheze de thee met de rijke afschenk EEN NET KOSTHUIS hulp in de huishouding Mevrouw H. J. Baars-Ouwehand R. VAN DEN BERG ms. Coöp. Raiffeisen-Bank „VEENENDAAL" VOOR VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED (MfNftfUïfitlftNTflgR FBMFUIFN BU jonge paarden in de weide ziet men dikwyis, dat, hoewel de gehele hoef groeit, in het bUzonder de toongedeelten van de hoeven te lang worden. Deze lange toon gedeelten kunnen, vooral by de voorhoe ven, afbreken, waarby dan de hoorn aan ?y- en versengedcelte van de wand biyft zitten en zelfs naar buiten kan omkrullen. Zo'n onregelmatige afslijting van de hoe ven veroorzaakt een onevenredige belas ting van de gewrichten, alsmede van de strek- en buigpezen van de benen. Ook wordt bij dergelijke onverzorgde hoeven de kans op brokkelen van de hoorn en het ontstaan van hoornscheuren in de draag- rand vergroot. Hoornscheuren kunnen vooral ernstig worden, wanneer de scheur doorgaat tot op de hoeflederhuid, het zg. „leven"; er treedt dan kreupelheid op. Verder kan bij jonge paarden door een ongelijkmatige afslijting van de hoef en verlies van stukken van de hoornwand een afwijkende stand ontstaan, die blijvende gevolgen kan hebben, omdat bij het jonge groeiende paard de gewrichten van de on dervoeten zich kunnen aanpassen bij een veranderde stand van de hoef. Al deze nadelen, kan men grotendeels voorkomen door regelmatig (om de zes weken) de hoeven vakkundig te laten be kappen, waarbij tevens de draagrand van de hoef wordt bijgerond, vooral in het toongedeelte. Dit is nodig, zowel bij vol wassen als bij jonge paarden en ook al bij veulens. Bovendien is het een groot voordeel, dat de veulens en jonge paarden gewend worden aan het opbeuren en vasthouden van de benen, zodat dit later bij het be slaan geen moeilijkheden meer zal opleve ren. Behalve het tijdig laten bijwerken van de hoeven, is het ook bij onbeslagen paar den, en vooral bij werkpaarden, nodig dat men de hoeven geregeld goed uitkrabt om vuil, steentjes en andere voorwerpen tijdig te verwijderen. In vele streken van ons land komen de paarden weinig meer op de harde weg en worden ze veelal onbeslagen voor het werk gebruikt. Het wordt ook om die re den hoe langer hoe meer van belang, dat men paarden aanfokt uit ouders met prima hoeven. In de fokkerij dient aan de kwali teit van de hoeven extra aandacht te wor den besteed. Wederom heeft hhet Centraal Bureau voor de Statistiek een aantal voorlopige uitkomsten der Landbouwtelling van mei 1960 gepubliceerd, en wel over het rundvee de varkens, de paarden, de schapen en de hoenders, alsmede over het grasland. In de totale rundveestapel kwam, ver geleken met 1959, slechts weinig verande ring 3*/«). Het meest opvallend binnen deze sector was de toeneming van het aan tal mestkalveren met 20.000 stuks 37*/i) en de teruggang van het mannelijk jongvee jonger dan één jaar met plm. 10.700 stuks 15*/.). Bij de varkensstapel als totaal valt - zo als te verwachten was op grond van de uitkomsten van de dekkingen-steekproef - een flinke stijging te vermelden, n.l. met 364.000 stuks 14 Deze toeneming deed zich voor zowel bij de biggen (toe neming 211.000 of 12*/»), als bij de mest- varkens (stijging 114.000 of 10 en de fok- zeugen (stijging 40.000 of 9*/»). Daaren tegen vertonen de mestvarkens van 95 kg en zwaarder een achteruitgang met 32.000 stuks 35 De schapenstapel vertoonde ten opzichte van 1959 een vermindering met 66.500 stuks (13 In de sector der hoenders is vermeldens waardig de relatief zeer sterke stijging van het aantal slachthoenders met 1,5 miljoen 52 Hiertegen stond een forse daling van het aantal voor de leg bestemde hen kuikens met ruim 4 miljoen stuks 17 In de overige gegevens traden geen ver schuivingen van grote betekenis op. ONDERPLOEGEN OF GROEXMAAIEN VAN ROGGE, GERST EN/OF GEMENGD GEWAS De prov. voedselcommissaris voor Utrecht deelt aan belanghebbenden mede, dat telers, die na de landbouwtelling mei 1960 zijn overgegaan tot het onderploegen of groenmaaien van rogge, haver, gerst en'of gemengd gewas, verplicht zijn hier van schriftelijk mededeling te doen aan de plaatselijke bureauhouder, binnen wiens werkgebied hij resorteert, onder opgave van de desbetreffende oppervlakte en het produkt. GESLAAGD Behalve de in ons blad reeds eerder opgenomen gediplomeerden van het thans verstreken cursusjaar verwier ven dezer dagen wederom 98 cursisten van het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal hun praktijkdiploma in de handelsvakken. Voor stenografie „Groote", Neder lands, gemiddelde snelheid 130 letter grepen per minuut, kon het diploma worden uitgereikt aan de dames E. Ariesen en S. P. Overvest te Scherpen- zeel, alsmede aan de heren B. Jochem- sen en M. Veldhuizen te Scherpenzeel. I Voor het praktijkdiploma machine- schrijven van de Ned. Unie slaagden j van het Chr. Lyceum, Rector Dr. J. Bax, de cursisten ft. J. C. van Bruggen j en A. Ooms. j Voor hetzelfde praktijkdiploma slaag- den van de Chr. Mulo, Kon. Juliana- school. Hoofd Dr. J. G. Thoomes: S. Bouman, D. v. d. Brandhof, J. E. v. d. Brandhof, G. C. v. d. Brink, D. J. Die- peveen, J. C. v. Dijk, W. J. v. Harde- veld, M. Manuputti, G. Methorst, M. Nellestijn, E. Orvan, T. E. v. Scherren- burg en M. Teunissen. Het praktijkdiploma typen van de Unie werd, na afgelegd examen, even eens verworven door F. v. Beek, M. C. v. d. Berg, C. Bos te Renswoude, B. v. d. Brink te Ederveen, G. R. v. d. Brinfe F. G. v. Bruxvoort, T. Budding, M. Budding, T. Davelaar, A. M. A. Diepe- veen, J. H. Gerritsen, A. Hage, H. H. Hage, W. v. Hal, C. Hardeman, H. v. Hardeveld, J. Heikamp, G. Huizinga te Eist, R. Pitlo, N. E. v. Ravenswaay, G. A. W. Rebel, C. W. Rebergen, J. W. Roor, F. Ruiswijk, M. Scholten, N. J. P. Schouten te Amerongen, J. J. Smeenk te Rhenen, J. Sukkel, E. Valkenburg, M. Veldhuizen te Scherpenzeel, A. J. Verhoef, W. v. Viegen en G. F. Welker te Overberg. Voor Engelse conversatie slaagden te 's-Gravenhage de dames C. Heikamp, A. v. d. Meent te Scherpenzeel, B. v. d. Meyden en C. Schuur te Scherpen zeel. Voor Franse conversatie te Den Haag mej. A. Verkerk. Voor eenvoudige Engelse conversatie W. v. Dijk, G. Haandrikman te Ameron gen, J. v. d. Loosdrecht, thans geëmi greerd naar Australië en L. A. Osna- bruggen te Scherpenzeel. Voor Engelse handelscorrespondentie mej. G. Rös te Rhenen en de heer I. Meerssman te Maurik. Voor Franse handelscorrespondentie mej. A. Verkerk en de heren G. v. Ma nen en A. Ursines. Voor Duitse handelscorrespondentie de heren C. Hey, W. Hoolhorst en P. v. Ojik. Voor boekhouden de heer T. Voskui len. Voor Nederlandse handelscorrespon dentie L. H. v. d. Bosch, R. Bouwmees ter te Rhenen, W. Hoolhorst te Rhenen, M. Rebergen, J. J. v. Soest en N. Vroon. Voor algemene ontwikkeling, Scha keldiploma: G. Blankestein, W. v. Dijk, W. v. d. Heuvel, L. A. Osnabrugge te Scherpenzeel, A. Pasterkamp, G. B. Wijnands en N. H. v. Zanten te Scher penzeel, vijf van hen met de aanteke ning voor Engels. Voor middenstand algemene handels kennis: H. v. Baren te Eist, J. Bakker, F. v. d. Berg te Eist, J. v. Geest, A. C. J. Hage, H. v. Hasselaar, T. Kleefsman, K. Laros, K. Roelofsen te Renswoude, J. v. Scherrenburg, S, v. Soest en P. Verwey te Eist. 444.2000 LEERLINGEN BIJ HET NIJVERHEIDSONDERWIJS Op de 1.367 scholen en cursussen voor nijverheidsonderwijs zaten in het schooljaar 1959/'60 ruim 442.000 leer lingen, waarvan de helft meisjes wa ren. Sinds 1958/'59 kwamen er 63 scho len en cursussen bij en groeide het aan tal leerlingen met 30.000. Deze cijfers zijn door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd in de Statistiek van het nijverheids onderwijs over 1959/'60. De stijging van het aantal leerlingen kwam vooral bij het z.g. fulltime-on derwijs 29.000). Bij de lagere tech nische dagscholen kwam het aantal leerlingen dit jaar boven de 100.000; de lagere opleidingen aan de huishoud- en landbouwhuishoudscholen telden ook meer dan 100.000 leerlingen. „DONALD MET ZIJN STAPHORSTER BOER" IN DE KRAAG GEVAT Op zaterdag 30 juli j.l. hebben op sporingsambtenaren van PTT in sa menwerking met de Gemeentepolitie te Zwolle de klandestiene zender „Do nald, de amateur uit het Noorden met zijn Staphorsterboer" opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opgemaakt te gen de 32-jarige H.B., zonder beroep, te Zwolle. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS 11 Mijn tante probeerde vader en moe der voor mij te zijn. Maar ik kon het niet aanvaarden; ik voelde dat die lief de een andere was dan die waarmee mijn vriendjes konden leven. Tante bleef voor mij een vreemde en het schijnt dat ik dat ook liet merken. Ze was soms heel verdrietig. Ze deed werkelijk alles om het me naar de zin te maken, al had ze niet veel geld. Op een dag ontdekte zij ik was toen een jaar of tien dat muziek indruk op me maakte. Ze gaf me voor mijn verjaardag een blokfluit en toen ik daar vrij snel op was uitgekeken, kwam er een piano in huis. Hoe ze daar is aangekomen, ben ik nooit te weten gekomen. Maar hij was er. En van dat ogenblik af ben ik verslingerd aan de muziek. Wim keek, bijna verontschuldigend om zoveel oninteressant gepraat, Carla aan. Maar Carla deed niet ongeïnteres seerd. Ze lachte bemoedigend en vroeg: „En toen?" „Ik kreeg eerst pianoles van een vriendin van tante. Er was geen geld voor een goede studie, op een conser vatorium of zo. Maar de eerste dingen leerde zij me goed. En ik studeerde heel serieus." „Ja, dat wil ik wel aannemen", zei Carla en ze lachte. Wim, blij met die reactie, lachte ook een beetje. Hij vervolgde: „Tante stuurde me ook naar de Mulo. Het was een hele opoffering voor haar. Het pensioen dat ze voor mij kreeg was niet groot en ze moest hard werken. Maar ze beschouwde het als haar taak, mij groot te brengen en een goede op leiding te geven. En in onze familie bestond zo'n goede opleiding "uit: lagere school en een Mulo als bekroning! La ter ging ik naar Meewis, de pianole raar. Ik kon vrij goed leren, en de Mulo leverde voor mij niet erg veel moeilijk heden op. Maar mijn muziek mocht niet verwaarloosd worden. Al mijn vrije tijd besteedde ik er aan; met vriendjes bemoeide ik me vrijwel niet. Het lukte nogal met de muziek en je begrijpt dat ik pianist wilde worden. Het werd een ideaal voor me, waar ik alles voor over had. Ik werd een een kennige jongen en mijn hobby werd een passie. Alleen daarvoor had ik be langstelling. Het Mulo-diploma haalde ik toch wel, dacht ik. Dat was ook zo. Maar ik slaagde maar net. Ik was toen zestien en toen moest ik gaan werken. Mijn tante naaide wat ze kon, maar ik ging teveel kosten ze kon me echt niet verder TE VEENENDAAL HEEFT PLAATS VOOR: met Mulo-opleiding of enige kantoor ervaring, leeftijd tot ca. 18 jaar met Mulo-opleiding, leeftijd ca. 17 jaar Met vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Sollicitatiebrieven met vermelding van opleiding leeftijd enz. te richten tot de afd. Personeels zaken; persoonlijke aanmelding kan geschieden via de Portier (ingang Groeneveldselaan)), des maandags t/m vrijdags tussen 9 en 12 uur, resp. 2 en 4 uur. Voor het verpakken van geneesmiddelen kunnen wij nog enkele plaatsen. Gunstige arbeidsvoorwaarden. Prettige werkkring. Aanmelden bij de Portier van RECTER'S fabrieken N.V., Parallelweg 50, Veenendaal waar U prijs op stelt treft U aan in de De N.V. Waterleidingmaatschappij „RHENEN" vraagt voor spoedige indiensttreding een Sollicitaties binnen 1 week na de verschijning van deze advertentie te richten aan de Directie van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Rhenen" postbus 22 te Rhenen. Bezoek uitsluitend na oproep. De Directie. PRODUCT VAN GENERAL MOTORS Een briljante 6-cylinderwagen voor een interessante prijs Vraagt uitvoerige inlichtingen en een proefrit De N.V. Waterleidingmaatschappij „Rhenen" zal aan besteden: Het leggen van een asbestcement hoofdlei ding, wijd 150 m.m., lang ca. 5400 m. met bijkomende werken (bestek no. 7). Bestek en voorwaarden met 4 tekeningen verkrijgbaar bij de N.V. Waterleidingmij. „Rhenen" en worden toegezonden na overschrijving van 20,op de post rekening no. 244665 van de maatschappij. Voor elk compleet onbeschadigd bestek met toebe horen, mits uitsluitend op 20 augustus 1960 aan de N.V. Waterleidingmij. „Rhenen", postbus 22 te Rhenen, teruggezonden, zal een bedrag van 15,worden terugbetaald. De aanwijzing zal worden gehouden op 15 augustus a.s. te 10 uur. VRAAGT EEN voor het sorteren en persen van de schone, droge was. Brieven met opgave van leeftijd enz. kunnen gericht worden aan de Huismeester. Heerlijk! Zo oordeelt men al-, gemeen over de pittige smaak van Douwe Egberts Pickwick Thee, 'n fijne en geurige Engel se melange. En ook de royale, goudkleurige afschenk is een bijzonder prettige verrassing! Het bestuur der Herv. School voor Ulo zoekt per 1 september voor een van haar leerkrachten. Week-ends af wezig. Brieven met volledige gegevens aan de sekre- taris, Hoogstraat 14bis, Veenendaal. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding een voor hele of halve dagen. Heimersteinselaan 19, Rhenen Telefoon 08376-294, na 6.00 uur 471. GEVRAAGD BEKWAME MIDDELWEG 1 LEERSUM TE LEF. 356 Ceylon Melange Geel etiket) 108 ct. Engelse Melange Groen etiket) 90 ct. Vraagt uw winkelier ook eens naar de handige groot formaat PICKWICK THEEZAKJES. De afgepaste hoeveelheid is voldoende voor 4 a 5 koppen heerlijke thee. Per doosje van 20 st. 98 ct. Telefoon 2354 - Postrekening 380265 SPAARGELDEN (jeugdspaarwet 10 °/q Ri|kspremie) HYPOTHEKEN VOORSCHOTTEN KREDIETEN In rek. crt. AAN- EN VERKOOP EFFECTEN (via. Coöp. Centr. Raiffeisen-Bank) REISDEVIEZEN Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt op kan toor Hoogstraat 13-15 Veenendaal - Ingang tijdelijk achterom in de Groen van Prinstereratraat Kerkewijk 110 - Tel. 0 8385-2252 laten leren. Ik kreeg een baantje in de buurt, later in de stad, waar ik wel meer verdiende, maar eigenlijk te wei nig om er zelfstandig van rond te ko men. Tante verhuisde naar Arnhem, naar familie. Ik moest m'n eigen boon tjes doppen. En dat ging tamelijk, maar nooit had ik iets extra's. Ik had ook geen pianoles meer ik kon het niet betalen. En m'n piano. Wim zweeg omdat er vinnig op de deur werd geklopt. „Meneer Geertsema, uw thee!" De deur ging open. De hospita kwam binnen met één kopje thee. De wenk was duidelijk genoeg. En Carla, die trouwens toch niet al te lang van huis wilde wegblijven, zei: „Het beste, meneer Geertsema. Ik zal de boodschap aan mijn vader over brengen. Morgen kom ik terug." Ze groette de hospita beleefd en stommelde de trappen af. Vastbesloten, Wim te helpen. Op weg naar huis wandelde Carla Herman tegen 't lijf op het ogenblik, dat zij een groentewinkel wilde binnen gaan om fruit voor Wim te bestellen. De situatie maakte haar even verward; toen gaf ze, ter wille van de schone schijn, Herman adrem partij in de op gewekte conversatie die hij onmiddel lijk begon. Hij had het vreselijk druk nu, zeg! Die lamme studie vergde zeeën van tijd. Hij zat bijna permanent in Utrecht en je begrijpt, het studentenleven slokt je volkomen op. Wat hij dan nu, op een doordeweekse dag, hier deed? Het was of Herman even uit zijn rol viel. Hij had een fraai motief bij de hand. Maar, bedacht Carla plotseling, toen ze scherp op zijn gezicht lette, was het misschien een smoes? Ze verdrong het meteen weer uit haar gedachten. Maar waarom was hij nu al in een paar weken niet geweest? Hij had zelfs niet eens opgebeld. Was het werkelijk alleen maar die drukke studie, die hem daarvan afhield? Omdat ze niet anders kon bedenken, en omdat 't haar op dit ogenblik eigen lijk ook niet zo heel erg interesseerde, probeerde ze, er niet meer aan te den ken. Nee, tijd om een kopje koffie te gaan drinken had ze helaas niet. Een afspraak maakte Herman niet. Hij groette losjes en verdween in een tram, die juist wegreed. Amicaal zwaaide hij nog; toen was de ontmoeting voorbij. Dat dit alles ietwat vreemd was, wil de niet uit Carla's gedachten. Maar ze verzette zich tegen de gedachte, bestel de fruit voor Wim en ging naar huis, waar ze zo gewoon mogelijk deed en ondertussen overwoog, hoe ze Wim zou kunnen helpen. Tot ma Brandenburg, heel plotseling, de opmerking plaatste, bij het avond eten: „Dat Herman niet eens langs komt! Hij moet het wel heel erg druk hebben met zijn studie. Jij hoort ook niets van hem, hè meisje?" Meteen wist Carla, hoe ze moest rea geren. „Dat is ook toevallig! Ik ben hem vanmiddag tegengekomen. Ja, bij het hertenkamp. Hij liep me zomaar tegen 't lijf. Hij maakt het best, hoor. U moet de groeten van hem hebben!" „Dank je", zei pa. „En waarom zien we hem nooit meer? Er is toch niets?" Pa en ma moesten er samen over ge sproken hebben, want ze keken allebei met spanning naar Carla, wachtend op wat ze zou antwoorden. „Natuurlijk is er niets", zei Carla en ze bedacht, dat die opmerking twee be tekenissen had. Er was inderdaad niets tussen Herman en haar. „Hij vertelde me vanmiddag dat zijn studie inderdaad erg veel van hem vergt. En het studentenleven neemt hem nogal in beslag. Maar hij maakt het goed en hij wil graag zo gauw mo gelijk klaar zijn met zijn studie. En hij zal best binnenkort wel eens aankomen!" „Ik vind het heel verstandig van hem, dat hij wil opschieten met zijn studie", zei ma. „Des te gauwer kan hij gaan verdienen en gaan sparen. Want wie wil gaan trouwen, heeft tegen woordig heel wat geld nodig, wat zeg jij, pa?" Maar Carla kaatste terug: „Wil Herman dan gaan trouwen?" Ze lachten, pa en ma. Maar ze gaven het nog niet op. Ze waren kennelijk vastbesloten, er nu haring of kuit van te hebben. „Nou", zei pa, de advocaat, gevat, „ik heb de indruk dat Herman wel wil. Het hangt meer af van het meisje, op wie hij een oogje heeft. En natuurlijk, die heeft daar ook wat in te zeggen." Ma zei: „Maar misschien wil dat meisje eerst het advies van haar ouwe lui inwinnen. Dat zou natuurlijk kun nen, nietwaar pa? Wij zouden zoiets vroeger nooit besloten hebben zonder eerst onze ouders om raad te hebben gevraagd." Carla speelde het spelletje vlot mee. „Nu is de jeugd anders dan die van vroeger, heb ik wel eens gelezen. Die van nu moet wat zelfstandiger zijn, liever eigen boontjes willen doppen. Misschien neemt dat meisje wel een besluit in haar eentje. En vertelt ze het pas aan haar ouders als zij vindt dat het daar de tijd voor is." Toen zwegen pa en ma erover. Carla had tenminste niet gezegd dat de rela tie met Herman was verbroken. En ze dachten niet anders dan dat Herman inderdaad veel haast maakte met zijn studie, voor het meisje geen tijd had om zoveel te eerder heel veel tijd voor haar te kunnen hebben. En ze snapten ook dat Carla geen kind meer was. Op haar kamer, tegen bedtijd, maak te Carla een programma. Ze zou dokter Diepenveen schrijven. Ze kende hem al heel lang en hij zou alles zeker begrij pen. Hij moest eens naar Wim kijken en zeggen wat zij eraan kon doen. Hij moest ook de wantrouwige hospita in lichten, zodat ze tenminste zonder poes pas bij Wim op bezoek kon komen. Dan moest die kamer een beetje op gefleurd. Het was een ongezellig hok, vond Carla, niets voor een jongen die zo van mooie dingen hield als Wim. Ze zou een reproduktie kopen, iets van Chagall of zo. En bloemen. Zou hij een vaas hebben? Anders zou ze wel een eenvoudige kopen. Wat een geluk dat ze de laatste maand bijna geen geld had uitgegeven!

De Vallei | 1960 | | pagina 4