Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Raadhuis - bestek en tekeningen zijn klaar - gaat 3V2 miljoen kosten. Begin bouw dit jaar niet meer verwacht. MULDER T. MELIS OPTIEK In het verleden huizen per abuis op gemeentegrond gebouwd Ra, ra, hoe kon dat? NAAR VERENIGDE STATEN VAN AFRIKA? Tropische regenval zette straten blank Vierdaagse-legertje maakte glorieuze intocht ,'t Is de tiende' in jeugdherberg „De Eikelkamp" 34e jaargang WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1960 Nr. 63 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen - Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Vallende plank trof spelende kinderen Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Vergeven Zweefvliegtuig maakte een geslaagde noodlanding Maar Russen liggen op de loer HAASTIGE SPOED Kerkewijk veranderde in brede rivier WATERFESTIJN gcn het water op kondcn nemen- Zwit- Plotseling overstekend meisje aangereden Niet één zonder bloemen Zee van bloemen Een pluimpje Bruidspaar werd door collega's naar gemeentehuis gebracht Politie hield toezicht RHENEN TERUGBLIK ACHTERBERG Wat nu weer x 'v ook m OtINDERBRILLEN H00FDSTA51 TEL: 3184 VEENENDAAL Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Iüncn) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Om een huis te kunnen bouwen heeft men in de allereerste plaats grond nodig. Aan deze stelling zal geen enkel weldenkend mens op de huidige dag durven tornen. In vroeger jaren - en nog maar een goede 25 jaar geleden - kon het in Veenendaal toch anders. Toen ztfn twee woningen geplaatst op grond, die eigen dom was van de gemeente en die het tot op de dag van vandaag nog is. Een wonderlijk erfenisje van vorige bestuurders van de gemeente Veenen daal, waar een hoogst verwonderde gemeenteraad van 1960 gisterenavond tegen aan zat te kijken. Hoe was het in vredesnaam mogelyk? Het stond zo laconiek in het voorstel van burgemeester en wethouders: twee woningen aan de P. H. van Rijnstraat, die de gemeente nu wilde kopen, waren destijds door de ge broeders Van Leeuwen (thans de N.V. Ilollandia Wol- en Kousenfabriek) abu- sievclijk op grond van de gemeente gebouwd. B. en w. hadden er ook mee gezeten en burgemeester A. Bakker kon niets anders zeggen dan dat er door vorige gemeentebestuurders een fout was ge maakt, waarvan het huidige college - by de ontdekking - verstomd had ge staan. Maar dat was het nog niet alleen. Hiertegenover staat - als het tenminste zo mag worden gezegd - dat de gemeente twee verbindingswegen in deze om geving heeft bestraat, die nu nog eigendom van voornoemde gebroeders zyn. In zyn geheel een wonderlyke situatie. Een gekke historie, waagde de heer Jac. Slok (AR) het zelfs te noemen. Het voorstel geeft de schijn, aldus deze dat er woningen zijn gebouwd op grond van de gemeente en dat de gemeente grond bouwrijp heeft gemaakt, die haar eigendom niet was. Geen schijn, zoals de heer Slok aan vankelijk veronderstelde, maar pure werkelijkheid. De twee woningen aan de P. H. van Rijnstraat, waarom de zaak draait heeft de gemeente nodig om een rechtstreekse verbinding vanaf de Kerkewijk, via de Bilderdijkstraat met de Dr. de Visser straat te kunnen maken. Misschien is dit vroeger al de bedoeling geweest, getuige het feit dat de ondergrond van deze woningen altijd eigendom van de gemeente IS gebleven. Met zekerheid is dit echter niet te zeggen en ter vergade ring dacht men ook, dat men toenter tijd nog geen uitbreidingsplan voor dit gedeelte van Veenendaal het licht had doen zien. Hoe dan ook, vast staat dat de wonin gen per abuis verrezen en dat de ver binding iets verderop kwam te liggen (het straatje tussen de P. H. van Rijn- Een van een circa acht meter hoogte vallende plank, heeft maandagmiddag op de Slot. de Bruinestraat in Veenen- daal-zuid, twee spelende kinderen ge troffen, die hierbij een hersenschud ding opliepen en verwondingen aan de rug. Het ongeval gebeurde toen schilders bezig waren met de dakgoot van de flat te verven. Zij gebruikten hiervoor een ladder die met wieltjes tegen de muur rust en dus vrij gemakkelijk ver plaatsbaar is. Bij de balkons echter moesten planken aangebracht worden, om de ladder zodoende te kunnen ver plaatsen. Vermoedelijk is één van deze planken niet stevig genoeg bevestigd geweest, want op een gegeven moment viel de zware plank naar beneden en trof twee kinderen die op het trottoir aan het spelen waren. Het was het 6-jarige jongetje Ewout Diepe veen en het 8-jarige meisje Mary Takken, die beiden luid gillend de straat oprenden. Dr. Pilon die toevalligerwijs in de na bijheid was, verleende eerste hulp. Bei de kinderen hebben vermoedelijk een zware hersenschudding opgelopen, ter wijl het meisje ook verwondingen aan de rug had. DE BILT: De Utrechtse Waterleiding Mij. is voornemens om op het landgoed Beerschoten te De Bilt een pompstation te bouwen voor de watervoorziening van de stad Utrecht. Onlangs heeft men hier toestemming voor verkregen en over enkele weken hoopt men met de bouw hiervan te beginnen. MAARSBERGEN: Hoogstwaarschijn lijk zal binnenkort op een terrein tus sen Maarsbergen en Woudenberg een zgn. sloopauto-cross gehouden worden. Bij dit „Spel" met afgedankte auto's is het de bedoeling de auto's met de meeste bravour in de prak te rijden. WOUDENBERG: De heer J. Harde man, 39 jaar, uit Woudenberg, die op 14 juli ernstige brandwonden opliep toen brand ontstond in een ketel waar in hij met een collega aan het werk was, is in het ziekenhuis te Utrecht overleden. HE P KE WIJK «67 -TEL.3000 VE C N E N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America straat en de De Sav. Lohmanstraat). Dit werd een openbare weg en door de gemeente bestraat. Maarde onder grond bleef eigendom van een ander. Evenals van de verbindingsweg tussen de De Sav. Lohmanstraat en het Da Costaplein. De raad nam het hele „ra-ra-hoe kan-dat?" nogal goedsmoeds op en bleek op voorstel van de voorzitter de gemaakte fouten achteraf graag te wil len vergeven. Trouwens, er zat niets anders op Wel werd nog bezwaar gemaakt tegen de prijs, met name door de heer J. Scholten (CH). De totale koopsom - dus van de ondergrond van de twee ver bindingswegen (de bestrating was al van de gemeente en van de twee huizen (waarvan net andersom de ondergrond al aan de gemeente toebehoorde) moest 14.000,bedragen. Dit houdt dus in, aldus de heer Schol ten, dat de gemeente voor haar eigen grond 14.000,moet betalen. Spreker vond dat vrij veel. Deze prijs was volgens wethouder C. N. van Kuijk (AR) aan de stijve kant, maar deze huizen vertegenwoordigen momenteel een behoorlijke waarde en bovendien krijgt de gemeente hierbij de ondergrond van deze twee verbindings wegen. Volgens het voorstel van b. en w. kan (Zie verder pagina 4) COMMISSARIS DER KONINGIN BEZOCHT - NIET OFFICIEEL - VEENENDAAL De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. G. Th. E. Graaf van Lynden van Sondenburg heeft gis terenmiddag een onofficieel werkbezoek gebracht aan de gemeente Veenendaal. De Commissaris, die vergezeld was van de chef van zijn kabinet, de heer J. Küppers, werd om twee uur in het gemeentehuis ontvangen door burge meester A. Bakker. Het bezoek, waar bij het voltallige college van b. en w. en de gemeentesecretaris, dhr. D. Blan- kespoor, tegenwoordig waren, duurde tot vijf uur. Over verschillend^ zaken de gemeen te betreffende, werd gesproken en daarnaast werd eei rondrit door Vee- nendaal-zuid en de door de grenswijzi ging nieuw toegevoegde gebieden ge maakt. AANRIJDING IN HOOFDSTRAAT Doordat de automobilist De L. uit Veenendaal zaterdagmorgen bij het ke ren in de Hoofdstraat niet voldoende op het overige verkeer lette, ontstond een botsing met een personenauto bestuurd door v. H., eveneens uit Veenendaal. Behalve zware materiële schade, moes ten beide bestuurders zich onder dok tersbehandeling stellen. In een weiland aan het einde van de Buurtlaan, beter bekend als het Pak huis, heeft een zweefvliegtuig uit Loos- drecht zondagmiddag een geslaagde noodlanding gemaakt. Het vliegtuig, afkomstig van vlieg basis Loosdrecht, was tot landen ge dwongen omdat er niet voldoende ter- miek was. De piloot koos een weiland uit en zette zijn toestel onbeschadigd aan de grond. Later is het zweefvlieg tuig gedemonteerd en overgebracht naar de basis. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 102.000 stuks. Prijzen van 13,50 tot 14,voor de grote eieren en van 10,tot 12, voor de kleine exemplaren. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 60 stuks. Prij zen van 40,tot 50,per stuk. Handel matig. WACHTVERBOD IN SANDBRINK- STRAAT TIJDENS VEWIBETO In verband met de Vewibeto IV heb ben b. en w. van Veenendaal een wachtverbod ingesteld voor beide zij den van de J. G. Sandbrinkstraat, ge durende het tijdvak van 9 tot en met 17 september 1960. In regeringskringen te Parys schenkt men veel aandacht aan de berichten volgens welke Ghana, Guinea en Kongo voornemens zyn een federatie te vormen, die de spil moet worden van de toekomstige Verenigde Staten van Afrika. Ook in diplomatieke kringen vinden ze weerslag. Niet alleen te Parijs, aldus beweert men hier, maar ook in Brussel, Londen en Washington komen gegevens binnen waaruit blijkt, dat een federatie van Ghana, Guinea en Belgisch Kongo ernstig wordt overwogen. Patrice Lumoemba zou tydens zyn bezoek aan de Ghanese hoofdstad Akkra zyn goedkeuring aan de plannen hebben gehecht Officiële woordvoerders uit Braza- van de Afrikaanse staten om eerderge noemde redenen. We moeten nu af wachten hoe de Verenigde Staten van Amerika hierop zullen reageren. In de ville beweren zelfs, dat de ïcgcnng - pranse hoofdstad vermoedt men echter, leiders van de drie landen op verzoek dal Washington de Britse piannen van achter de schermen zal steunen. Open lijk blijven de Amerikanen in Afrika liever buiten schot, aangezien ze zich erfelijk belast weten via hun eigen negervraagstuk. Rhenen serse toeristen, die hun auto aan de kant van de weg hadden gezet, zagen de kans van hun leven om unieke fot's te maken van de fonteinen die de pas serende auto's teweeg brachten. Dat zij tot hun enkels in het water stonden, deerde hen blijkbaar niet Een goed uur later waren de wegen weer watervrij. Een tropisch aandoende regenbui, welke gepaard ging met een kort maar hevig onweer, heeft dinsdagmorgen enkele straatgedeelten in Veenendaal volkomen onder water gezet. Op het gedeelte Kerkewyk vanaf de Panterfabrieken tot aan de Bergweg werd het verkeer totaal ontwricht en zag de politie zich genood zaakt het verkeer om te leiden. Ook een gedeelte van de Zandstraat en de Mulderslaan hadden met wateroverlast te kampen. Vooral het fietsverkeer on dervond stagnatie om van de voetgangers nog maar niet te spreken! Juist op het moment dat het ergste voorbij was, gingen de fabrieken uit en het personeel van de Panter fabrieken zag zich voor één watermassa geplaatst. Enkele waaghalzen trokken zich hier niets van aan en fietsten welgemoed door het centimetershoge water, dat zelfs de trottoirs overspoeld had. De automobilisten waren gedwongen om met een matige gang te rijden, daar hen anders het uitzicht volkomen be nomen werd door het hoog opspattende water. Om zo droog mogelijk te blijven trot seerden enkele motorrijders het grauwe water, door de voeten op het stuur te leggen en zo de hindernis te nemen. Voor de voetgangers was deze onge wone situatie, die gelukkig niet lang duurde, een groter raadsel. In de Zandstraat stonden al enkele winkeliers met emmers klaar om het opdringende water te lijf te gaan. Het betrof hier het gedeelte bij het Kost- verloren, waar het water tot ongekende hoogte steeg. Bij de Mulderslaan - een vertrouwd punt wat wateroverlast betreft - kon den zelfs de fietsers niet meer over de straat rijden zonder natte voeten en benen te krijgen. Enkele automobilisten hadden de pech dat hun motor afsloeg, waardoor zij moesten wachten totdat de riolerin- Doordat het 10-jarige meisje W. v. D. uit Veenendaal dinsdagmorgen met haar fiets plotseling de Hoofdstraat overstak, is zij door een scooter, be stuurd door P. eveneens uit Veenendaal, aangereden en met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis ver voerd. Het slachtoffertje dat op de fiets was, stak tussen twee auto's door plotseling de weg over. Hoewel de scooterberijder, met zijn echtgenote als duopassagiere, alle mogelijke moeite deed het kind te ontwijken, slaagde hij hierin niet. Het meisje werd tegen het wegdek geslin gerd en bleef daar hevig bloedend lig gen. De scooter schoof enkele meters door en belandde bijna op het trottoir. Ook omdat het ongeval vopr het politie bureau plaats vond, was hulp spoedig aanwezig. Het echtpaar P. liep even eens diverse verwondingen op en ijioest zich onder doktersbehandeling stellen. Het meisje is later vanaf het ziekenhuis naar haar ouderlijke woning overge bracht. Burgemeester A. Bakker en in specteur W. C. H. Dekker waren op de plaats van het ongeval aanwezig. De tweede Veenendaalse Jeugdvierdaagse behoort weer tot het verleden. Vrij dagavond hebben de jeugdige deelnemers, beladen met bloemen, hun officiële intocht in Veenendaal gemaakt, waarna zij aan het eindpunt toegesproken wer den door burgemeester A. Bakker. Even dreigde Pluvius roet in het eten te gooien. Dat was toen alle deelnemers op de Julianastraat tezamen kwamen en zich op gingen stellen voor de intocht. De regen was gelukkig van korte duur, zodat de laatste etappe geheel volgens plan kon verlopen. burger, die op een verhoging stond, ontdekten, gingen de bloemen als op één commando omhoog en hieven zy 'n minutenlange juichkreet aan. Jcugd- werkleider Van Pijpen had de grootste moeite om de uitbundige schare tot bedaren te brengen, maar toen hem dit eindelijk gelukt was, werd de korte toespraak van de burgemeester vol aan dacht aangehoord. Burgemeester Bakker zei erg blij te zijn dat er zoveel kinderen gekomen waren die de moed en het uithoudings vermogen hebben opgebracht om de Jeugdvierdaagse te lopen. „Er is geen mooiere sport dan de wandelsport, die je spieren ontwikkelt, je in de vrije natuur brengt en die kameraadschap aankweekt." Een speciaal woord van waardering richtte hij tot de deelnemers 'van bui ten Veenendaal „Ik hoop dat jullie in 1961 weer present zullen zijn en dat je vriendjes en vriendinnetjes meebrengt, zodat deze hal hier te klein is." Naast een woord van hulde aan de NCWB voor de vlotte regeling, werden Inderdaad geheel volgens plan, want aan de oproep aa.i Je Vcenenda .lr.e bc volking om de kinderen een bosje bloe men te geven, is een overweldigend ge hoor gegeven. Langs de route stonden al diverse ouders en pleegouders de kinderen op te wachten en onder het lopen kregen zij bloemen in de hand gedrukt. De boeketten varieerden van kostbare soorten tot gewone huis-, tuin- en keu- kenbloemen, maar voor de kinderen maakte dat niets uit. Zij hadden bloe men en hielden deze zorgvuldig bij zich! Op de Julianastraat werd de stoet, die begeleid werd door twee plaatse lijke muziekkorpsen, opgesteld en tegen kwart voor acht begon men aan het laatste gedeelte van de Vierdaagse. Was de belangstelling bij het ver zamelpunt al groot, het meeste bekijks kregen de jongens en meisjes in de Hoofdstraat en Kerkewijk. Trots als een pauw defileerden de tippelaars, waarvan er niet één zonder bloemen door de burgemeester twee personen i j -terecht-in het zonnetje gezet, nl. de was, langs de dichte haag mensen die heren Van pijpen en Van Hunnik, die hun bewondering voor de kranige deel- enorm vee^ werk hebben verzet voor nemertjes niet onder stoelen of banken staken. In garage Schoonhoven aan de In dustrielaan werden de kinderen door burgemeester A. Bakker begroet. Ook het dagelijks bestuur van de N.C.W.B., onder wiens auspiciën de Jeugdvier daagse is georganiseerd, was aanwezig. Toen de kinderen Veenendaals eerste Het bruidspaar H. van Barneveld en J. Sukkel, dat vrijdagmiddag op het ge meentehuis in Veenendaal in de echt werd verbonden, heeft op weg naar het gemeentehuis een ietwat ongewone begleiding gehad. Voor de ogen van de ver baasde toeschouwers verscheen in de Hoofdstraat namelijk een vrachtauto, vol- beladen met collega's van de bruidegom die zo uit hun werk waren gestapt, terwijl voor op de auto een groot bord stond met als opschrift „Eindelijk De bemanning van de vrachtauto be stond uit personeel van de Eerste Vee nendaalse Lasindustrie uit de Zuivel- straat, wier collega na een jarenlange verloving in het huwelijksbootje stapte. Al vroegtijdig was de afspraak ge maakt dat zij hun collega op deze ge denkwaardige dag zouden begeleiden en toen het j.l. vrijdag zover gekomen was, begonnen zij 's morgens een uur eerder om de plannen uit te voeren. Zo kon het gebeuren dat tussen de mooi opgepoetste trouwwagens voor de woning van de bruid, Valleistraat 126, een vrachtauto stond met in overalls geklede mannen, die af en toe een door hen zelf geconstrueerde sirene lieten loeien. Zodra de bruidsauto zich in beweging zette, nam de vrachtauto de kop en ging het in de richting van het gemeentehuis in de Hoofdstraat. De directie van het bedrijf had vooraf de politie ingelicht, die na een aanvankelijke weigering, later toch toestond de stunt door te laten gaan, echter wel onder het toe ziend oog van de politie. Bij het gemeentehuis aangekomen werd het bord met „Eindelijk (naar een van hen ons meedeelde, hield dit verband met de lange verloving) om hoog gehouden, zodat zowel gasten als bruidspaar van deze erepoort gebruik moesten maken. De bruidegom vatte alles overigens sportief op, want toen hij zich aan de arm van de bruid naar de trouwzaal begaf .stelde hij zijn col lega's een geestrijk nat in het vooruit zicht. Waarschijnlijk omdat hen de huwe lijks-ceremonie te lang duurde, en zij hierbij niet aanwezig mochten zijn, ging het in overall geklede gezelschap weer per vrachtauto en loeiende sirene naar het huis van de bruid, waar het huwe lijk luidruchtig „nat" gemaakt werd. de vierdaagse. Met een driewerf hoera, uitgebracht op de wandelsport, was er een einde gekomen aan het wandelfestijn voor de jeugd. van Lumoemba haastige spoed zouden willen betrachten indien de Veiligheids raad niet beslist om troepen naar Ka- tanga te sturen. De federatie zou dan nog in de loop van deze week worden afgekondigd, waarna de strijdkrachten van Ghana en Guinea, dan dus federale strijdkrachten, samen met de restant- legers van Lumoemba Katanga zouden binnen rukken. Volgens Amerikaanse diplomatieke kringen te Parijs is de mogelijkheid van een federatie tussen Ghana, Guinea en Kongo door Lumoemba in Washing ton ter sprake gebracht. De Amerikaan se staatssecretaris Herter zou ze hebben afgekeurd. Hij vreest, dat de federatie van het begin af aan de Afrikaanse uitstalkast van het communisme zal worden. Nu reeds wemelt het in Guinea van Russische, Tsjechische en Chinese „adviseurs en deskundigen". WIE IS GEOFFREY BING? Het heeft anderzijds de aandacht ge trokken, dat ook de Britten zich voor een federatie van de drie landen in teresseren in de hoop via Ghana de Britse westerse belangen te kunnen verdedigen in de latere Verenigde Sta ten van Afrika. Een delegatie van negen Ghanese politici onder leiding van de Brit Geoffrey Bing, arriveerde dezer dagen per Russisch vliegtuig in Londen om er de uit de Verenigde Staten terug kerende Lumoemba op de vangen. Bing is een vroegere afgevaardigde van La bour en heeft nu een post van raad gever der Ghanese regering. De groep confereerde te Londen veertig minuten met Lumoemba en vloog met hem terug naar Afrika. Bing, tevens een knap jurist, is de auteur van een plan voor de Verenigde Staten van Afrika, dat sedert enige dagen ook de aandacht geniet van Downingstreet. GEVAARLIJKE INTRIGUES Toen in november 1958 Ghana en Guinea, die respectievelijk het Britse en het Franse bewind hadden afgewor pen, hun fusie aankondigden als „wieg van de Verenigde Staten van Afrika", Ghana een lening verschafte aan Gui nea van tien miljoen pond sterling op te nemen bij deBank of England. In Parijs veroorzaakte dit nogal wat rumoer, ook al omdat Guinea met op merkelijke spoed door Londen als on afhankelijke staat werd erkend en het staatshoofd Sekou Touré met grote luister in Londen werd ontvangen. Bij de delegatie, die Lumoemba in Londen stond op te wachten hadden zich ook de Kongolese voorstanders van de federatie aangesloten, namelijk de staatssecretaris van buitenlandse zaken Lassyrrys. Overigens zal het wel geen toeval zijn, dat Lumoemba deze belangrijke post juist aan hem toever trouwde. Lassyrrys bracht drie dagen in de Ghanese hoofdstad door waar hij in persoonlijke gesprekken met Nkrouma de plannen voor de federatie afrondde. Deze plannen maken de Afrikaanse situatie nog ingewikkelder. Want ook Rusland is voor deze samenbundeling NATIONAAL HENGELCONCOURS IN RHENEN De Rhenense hengelaarsvereniging „De Voorn" treft thans de laatste voor bereidingen voor het op komende zon dag te organiseren nationale henge laarsconcours, waaraan een selectie zal zijn verbonden voor de wereldkam pioenschappen. De belangstelling zal ongetwijfeld weer groot zijn. De rivier de Rijn zal fungeren als viswater. MOTORCLUB RHENEN GAAT JUBILEREN De motorclub Rhenen en Omstreken kortweg „Macro" genaamd, gaat jubi leren. De vereniging bestaat 15 jaar en heeft als feestprogramma drie evene menten vastgesteld, namelijk op zater dag 3 september vanaf 7 uur diner-dan sant voor leden met echtgenoten in het park-restaurant van Ouwehands Die renpark, zaterdag 10 september 's mid dags 4 uur internationale grasbaanraces voor solo en zijspan op een nog nader aan te geven terrein en maandag 12 september (alleen voor genodigden) herhaling van de oprichtingsvergade ring in café „Het Viaduct" met een ge legenheid tot feliciteren. KERKDIENST Voor de Ger. Gem. Plantsoen Rhenen wordt hedenavond om half acht een kerkdienst gehouden, waarin voorgaat ds. Steenblok van Gouda. RHENENSE HENGELAARS OP VIERDE PLAATS De onderlinge hengelcompetitie tus sen de verenigingen Rhenen, Veenen daal, Renkum, Wageningen, Ede en Oosterbeek is nu in volle gang. De der de wedstrijd vond intussen plaats te Wageningen, waar de uitslag als volgt was: 1. Veenendaal 1317 gram; 2. Ren kum 1035 gram; 3. Wageningen 937 gr.; 4. Rhenen 715 gr.; 5. Oosterbeek 465 gr. en 6. Ede 64 gr. De stand in deze competitie is nu als volgt: 1. Veenendaal 2342 gram; 2. Wageningen 1725 gram; 3. Renkum 1613 gram; 4. Rhenen 1604 gram; 5. Oosterbeek 1035 gram en 6. Ede 225 gr. De Rhenense hengelaarsvereniging neemt zondag 21 augustus deel aan het concours te Brummen. De leden van de vereniging, die belangstelling hebben, moeten zich ten spoedigste aanmelden bij de secretaris, de heer H. Pleijler, Berkenlaan 9, waarbij gelijktijdig het inleggeld zal moeten worden voldaan. Onder het motto: ,,'t Is de tiende", wordt op 26, 27 en 28 augustus a.s. in de jeugdherberg „De Eikelkamp" in Eist de 10e Nationale Trekkersronde gehouden, waarvoor weer grote belangstelling verwacht wordt. Met de voorbereidingen voor dit typische trekkersfestijn is al een aanvang gemaakt en te oordelen naar de uitlatingen van jeugdherbergvader Holierook, staan er weer tal van attrakties op het programma. Om het element verrassing zo goed mogelijk te bewaren, kregen wij slechts vage mededelingen omtrent de op handen zijnde festiviteiten. In een sfeer van geheimzinnigheid wordt er door een aantal trekkers, die hier voor speciaal tijdens de weekenden naar Eist komen, hard gewerkt aan de attri buten voor het feestprogramma. Vast staat in ieder geval dat verschil lende attrakties, welke bij de in het Het bruidspaar II. v. Barneveld- J. Sukkel (volgens de collega's van de heer v. Bar neveld ,eindelyk' ge trouwd) verlaten hier het gemeentehuis. verleden gehouden trekkersronden, hoogtepunten waren, opnieuw voor het voetlicht gebracht zullen worden. Omstreeks zes uur vindt vrijdags avonds de officiële opening plaats, uiteraard op een manier zoals die bij de trekkers eigen is. In de avonduren kun nen de aanwezigen zich vermaken met volksdans en zang in een speciaal hier voor ingerichte tuin in de jeugdherberg. Voor de zaterdag staat er een ster- tocht op het programma en een zgn. trekkersmarkt met allerlei attrakties. Bovendien wordt dan in de herberg de jaarvergadering gehouden van de Ned. Jeugdherberg Centrale. 's Avonds is er in het openlucht theater een bont programma met later oen fakkeloptocht. Zondag 28 aug., de laatste dag van de trekkersronde, staat in het teken van een groot spel, dat tevens als sluitstuk dient van de drie daagse ronde. Uiteraard is dit het pro gramma in grote lijnen; hier rondom heen zijn tal van verrassingen gepland. WEER EREPOORT Onder leiding van de jeugdherberg- vader zijn er op het ogenblik al een aantal voortrekkers bezig om de voor werpen die bij de festiviteiten nodig zijn, met eigen middelen te vervaar digen. Ook aan de erepoort zal weer de no dige aandacht besteed worden. Telken- jare was dit het pronkstuk van de jeugdherberg en men is ook nu weer vast van plan er een stukje gedegen werk van te maken. Tijdens deze drie dagen is het kamp vrijwel geheel bezet, d.w.z. dat men een kleine achthonderd trekkers ver wacht, onder wie ook vele buiten landers. RHENEN AREN MET VAKANTIE Over de maand juli werd aan de rijkspostspaarbank kantoor Rhenen in gelegd 63.413,45. Terugbetaald werd de aanzienlijke som van ƒ41.701,30. Wellicht moeten we dit toeschrijven aan de vakantietijd. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg zestien. KERKDIENST VEENEIND Op donderdag 11 augustus a.s. wordt aan het Veeneind een kerkdienst ge houden, waarin voorgaat de heer Nij- hof uit Zeist. De dienst begint om half acht. West-Berlijn In West-Berlijn zijn sinds 1949 170.000 woningen gebouwd, hetgeen overeenkomt met een stad ter grootte van Bremen. De nieuwe vlag van Cyprus bestaat uit een kaart van het eiland, omgeven door twee olijftakken in goud tegen een witte achtergrond. Op de zoutvlakten bij Bonneville is een 36-jarige technicus bij een snel heid van 480 km per uur met een race auto om het leven gekomen. Tegen het einde van 1958 bereikte de bevolking van Japan een aantal van 92 miljoen. In 1874 bedroeg het om streeks 34 miljoen. In 1958 bezaten in Amerika 49 mil joen gezinnen radio, 48 miljoen koel kasten en 43 miljoen televisietoestellen. Cannes, aan de Franse zuidkust krijgt de modernste jachthaven van de wereld. De nachtbars hebben een gla- dat tevens de bodem is van een fraai verlicht zwembad. Ongeveer 10.000 Parijse gezinnen met vier kinderen of meer leven op een oppervlakte van 16 m2. Te Luton, een stad ten noorden van Londen, is een bouwterrein verkocht voor de prijs van 1350,per vierkante meter. i' DE GROOTSTE SORTERING: [lliKiNFOfiDSllVtRfifiCIBR]

De Vallei | 1960 | | pagina 1