Toename van arbeidskraehten en industriële vestigingen 10 jaar DOVO houdt voorlopig zelfde elftal als vorig seizoen Oude bekenden ARAM Vliegtuig speelt belangrijke rol bij Olympische Spelen TELLIER, uitvinder van onze IJSKAST E.T.I.-JAARVERSLAG 1959 VERSCHENEN Welvaart Toename van 8 °/o Goed weer bij diplomazwemmen in ,,Bergbad" Omzet steeg Verdeling personeel VIJF NIEUWE TEGENSTANDERS Col oradokeverbestrij cling blijft ook in de zomer dringend noodzakelijk Hel geheim van de stalknecht AMERONGEN EDERVEEN SCHERPENZEEL Gezellig winkelen in uw vakantie Veertig jaar bij één Luchtvaartmaatschappij Concurrentie hielp hem in gevangenis Vico Torriani Blijkens het pas verschenen jaarverslag: 1959 van het „Economisch-Techno- logisch Instituut voor Utrecht" - kortweg E.T.I. genaamd - is het aantal in- totaal aantal personeel van 6.778 dustriële vestigingen in 1959 in VEENENDAAL van 32 op 35 gekomen met een AMERONGEN kreeg er vorig jaar maar liefst zeven vestigingen bü met 198 man personeel. Een teruggang van vier ondernemingen geeft RIIENEN te zien, hoewel het aantal personeel in de resterende bedrijven steeg van 1167 tot 1277. Uit de gepubliceerde omzetcijfers van de Utrechtse industrie blijkt, dat de totale omzet in 1959 met ruim 115 miljoen is gestegen. Hierbij is het in het vorige jaarverslag gesignaleerde verschijnsel van een teruggang van de buitenlandse omzetten drastisch tot staan gebracht. De stichting „Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Utrecht" heeft in het afgelopen jaar zijn tienjarig be staan herdacht. De vraag is, aldus het verslag, of het Instituut in die jaren zijn bestaansrecht heeft bewezen en of het heeft beantwoord aan de doelstel ling, waarvoor het destijds werd opge richt, n.l. bij te dragen tot de bevorde ring van de materiële welvaart in de provincie Utrecht. Volgens het verslag staat vast, dat de belangstelling voor de resultaten van de werkzaamheden steeds is blijven toe nemen. Het aantal aanvragen naar sociaal-economisch onderzoekingswerk nam belangrijk toe, zodat er met alle overige werkzaamheden praktisch zo goed als geen tijd overbleef voor het typische researchwerk. Het E.T.I. is van mening, dat er op het bedrijfs-economisch gebied nog zeer veel nuttig werk te verrichten is. Op deze wijze zou niet alleen de kwanti teit maar vooral ook de kwaliteit van de industrie in het gewest bevorderd kunnen worden. Het instituut acht het dan ook zeer gewenst voor de gehele provincie na te gaan welke mogelijk heden er hier liggen. In het verslag stelt het E.T.I. zich de vraag wat er tot nu toe op het ge bied van de welvaart in de provincie Utrecht is bereikt. Als antwoord wordt verwezen naar de inkomstenstatistiek en vermogensstatistiek, welke het ge middelde inkomen van de belasting plichtigen, resp. vermogen in de ver schillende gemeenten van de provincie weergeven. Hieruit blijkt, dat het gemiddelde in komen het hoogst - nl. groter dan 5000,is in de gemeenten De Bilt, Loosdrecht, Baarn, Maarn en Zeist. Dit zijn alle gemeenten, waar tengevolge van de grote recreatieve waarde van het landschap het wonen een grote aantrekkelijkheid bezit. Stelt men tegenover deze gemeenten die, waar het inkomen minder dan 3500,is, dan blijken dit Wijk bij Duurstede en Bunschoten te zijn. Het zijn dan juist ook die gemeenten, waar op het instituut gedurende zijn bestaan steeds in zijn jaarverslag heeft gewezen. In de loop van dit jaar verschijnt een rapport over beide gemeenten, waarin de mogelijkheden voor een verbetering van de materiële welvaart onder de ogen wordt gezien. Ten aanzien van de gemiddelde ver mogens springen de heuvelruggemeen ten, zoals Baarn, De Bilt, Zeist, Doorn en Maarn direct in het oog. Wanneer men de ontwikkeling van de nijverheid in de provincie Utrecht beziet en wel in het bijzonder met be trekking tot de omvang van de werk gelegenheid in de industriële bedrijven, komen verschillende interessante as pecten aan het licht. Het blijkt n.l., dat de personeelsbezetting in de industriële ondernemingen met tien en meer per sonen, in de provincie in de periode 1950-1959 met 8*/» is toegenomen. Dit betekent een achterblijven t.o.v. het landelijk gemiddelde van 12°/t. De belangstelling voor de zwem- examens van de Kon. Ned. Zwembond is dit jaar minder dan vorige jaren. Waarschijnlijk moet de oorzaak hier van worden gezocht in het minder goede zwemweer in dit seizoen. 35 kandidaten hadden zich aangemeld voor het diploma-zwemmen, dat zater dagmiddag j.l. in „Bergbad", o.l.v. bad meester J. W. Rompes werd afgenomen. Hiervan verschenen er 31; 23 voor het diploma A (zwemproef) en 8 voor het diploma B (geoefend zwemmer). Eén kandidaat moest worden afge wezen. De namen der geslaagden zijn: Diploma A: Henny van Ravenswaay, Corrie van Doorn, Hanny de Haas, Dirk de Gooijer, Wijnie Quint, Jan Quint, Martin Visser, Willy Diepeveen, Janny Thijssij, Nettie Ackerman, Maud Visser, Corrie Bos, Helena van de Haas, Corrie Roks, Hans knopperts, Hennie van Hardeveld, Jan Baars, Jan Hensen, Coby van den Bosch, Janny van Hees, W. van Engelenburg en Maria Gaas beek. Diploma B: Gerard Harmsen, Dick Waayenberg, Elly Heikamp, Truusje Willemsen, Rina Donkelaar, Roelie van Eden, Martha Kempen en W. van En gelenburg. Zaterdag 3 september a.s. is er nog maals gelegenheid tot diplomazwem men. Dan ook voor de zwaardere diplo ma's C en D. By de ontwikkeling van de indu striële werkgelegenheid, spreekt het verslag over „een minder prettige toe stand" in de twee oude stadjes in de provincie WUk bü Duurstede en Mont- foort. Volgens het E.T.I. delen deze plaatsen beslist niet in de economische vooruitgang en een duidelijke verbete ring van het klimaat is noodzakelijk wil men op den duur niet gaan spre ken van „dode" stadjes. Gezien de algehele economische voor uitgang wekt het geen verwondering dat de omzetcijfers van de provinciale nijverheid een gelukkige stijging ver tonen, hoewel deze wordt belemmerd door de nadelige invloed op de pro- duktiviteit als gevolg van de overspan ning van de arbeidsmarkt. De cijfers geven het volgende beeld: Omzetten x 1000, Binnenl. Buitenl. Totaal 1953 786664 1954 865995 1955 786398 233208 1019606 1956 927022 188989 1116011 1957 952958 178557 1131515 1958 913501 170673 1084174 1959 965284 224146 1199430 Hieruit blijkt dat de in 1958 terug lopende export, weer in belangrijke mate is toegenomen. Het verslag merkt in dit verband op: de noodzaak tot ex port van ook de provincie Utrecht als onderdeel van ons land en zijn opne ming in het verband van de EEG, schijnt ook het bedrijfsleven extra ge stimuleerd te hebben zich hierop te richten. Tot slot geven wij onderstaand een vergelijking 1958 en 1959 met de in dustrie in een drietal plaatsen van 1957, naar aantal vestigingen en personeel daarin werkzaam, zoals deze in het jaarverslag voorkomen. Amerongen Aantal vesti- Personeel In de nieuwe competitie voor de zaterdagmiddagvoetbal KNVB krijgt het eerste elftal van de Veenendaalse zaterdagmiddagclub DOVO maar liefst met vijf nieuwe tegenstanders te maken. Overigens zien de rood witten de toekomst in geen geval somber in, vooral niet wanneer zij met de komende competitie er in zullen slagen hetzelfde spel op de grasmat te toveren zoals dat in het vorig seizoen het geval was. Het elftal zal voorlopig(!) geen enkele wijziging onder gaan, zodat men in dezelfde samenstelling speelt als van het achter hen liggende succesvolle seizoen. gingen M V Tot. 1959 7 160 38 198 Veenendaal 1957 33 5018 1406 6424 1958 32 4887 1281 6168 1959 35 5191 1587 6778 Rhenen 1957 32 1018 185 1203 1958 31 966 201 1167 1959 28 1069 208 1277 Met ingang van 3 sept. a.s., wanneer de eerste competitiewedstrijd thuis tegen WHC gespeeld zal worden, komt Dovo voor het eerst in haar geschiede nis uit in de nieuw ingestelde 2e klasse district oost zaterdagvoetbal KNVB. Zoals bekend zijn de vijf bovenste clubs van de 3e klasse A en B (Dovo speelde in A) dit jaar voor het eerst geformeerd in de 2e klasse. Hierin spe len de komende competitie de volgende verenigingen: De vrees dat na het droge jaar 1959, waarin de omstandigheden voor de coloradokever zeer gunstig waren, dit jaar weer een belangrijke uitbreiding van dit insect zou te zien geven, is helaas gegrond gebleken. Op vele plaatsen in ons land. ook daar waar mn er de laatste jaren praktisch geen last van had, is nu de kever weer en soms vrij talrijk, aangetroffen. De verspreiding van deze parasiet heeft dan ook dit voorjaar weer een verontrustende omvang aange nomen. Verwacht moet worden dat een gedeelte van de larven van de colorado kever de kans heeft gekregen in de grond te verdwijnen om daar te verpoppen en in de maanden augustus september weer als zomerkevers te voorschijn te komen. Het is nu juist deze tweede generatie kevers, waarvoor de aandacht van elke aardappelteler wordt gevraagd. Niet alleen vanwege de directe schade, welke aan het aardappelgewas wordt aangericht, maar ook omdat deze kevers bij niet of niet tijdige bestrijding in de grond gaan overwinteren en het volgend jaar de kans krijgen de omgeving opnieuw te besmetten. Daarom moet vooral gedurende deze tweede periode van het optreden van de coloradokever de bestrijding hiertegen zeer intensief worden gevoerd, daar hiervan het grootste effect is te verwachten. De bestrijding kan worden uitgevoerd met één der hieronder te noemen middelen: Spuitmiddelen: Te gebruiken hoeveelheid: DDT vloeibaar') 25°/o 3 liter per ha DDT spuitpoeder 50°/o 2 kg per ha DDT pasta, toepassen volgens gebruiksaanwijzing toxafeen vloeibaar') 25°/o dieldrin 25°/o lindaan spuitpoeder 14*/« heptachloor 25*/# „Thiodan" Stuif middelen: 5 liter per ha 0.4 - 0.6 - 1 of kg per ha 1 kg per ha 1 liter of kg per ha 1 liter of kg per ha DDT stuifpoeder 5°/t 25-30 kg per ha Van bovenstaande middelen geven de spuitmiddelen meestal betere resultaten dan de stuifmiddelen, vooral wanneer de stuifmiddelen niet regelmatig over het gewas kunnen worden verdeeld. Hoewel in het algemeen verspuiting van de afzonderlijke middelen de voor keur verdient, kan de bestrijding van de coloradokever soms gecombineerd worden met die van de aardappelziekte (Phytophthora infestans). Hierbij kan het volgende worden opgemerkt: De in dit bericht genoemde middelen kunnen worden gemengd met koperbe- vattende middelen, behalve met Bor- deause- en Bourgondische pap. Bij de menging van de zinebmiddelen met emulsies van de bovenstaande midde len, kan uitvlokking optreden. Daarom dient men zich hiervan op de hoogte te stellen door eerst een kleine hoeveel heid spuitvloeistof met de bestrijdings middelen in de aangegegen deseringen gereed te maken. Vanwege de grote belangen, welke onze landbouw, die voor een belangrijk gedeelte van zijn produkten op de ex port is aangewezen, bij een doelmatige bestrijding van de coloradokever heeft, dient aan de wettelijke voorschriften wat betreft de daarin gestelde verplich tingen streng te worden vastgehouden. Van wegen het talrijker voorkomen van dit insect is de controle op de naleving van de bestrijdingsplicht dan ook ver scherpt. Indien gevallen van verwaar lozing der bestrijding worden gecon stateerd, wordt direct proces-verbaal opgemaakt. Wanneer men echter als teler regelmatig zijn aardappelvelden inspecteert en bij het aantreffen van I kevers of diens eieren en larven direct tot bestrijding overgaat, behoeft het niet zover te komen. Een ieder aardap pelteler lette dus op zijn gewas. 0 Onder vloeibaar wordt verstaan „stock"-emulsies en emulgeerbare middelen. Dovo,Veenendaal DES, Nijverdal Enter Vooruit, Enter Go-Ahead, Kampen Genemuiden, Genemuiden ON, Almelo SVZW, Wierden WHC, Wezep Excelsior, Rijssen Voor Dovo betekent dit vier oude be kenden, t.w. de twee Kampense clubs DOSK en Go-Ahead, Genemuiden en WHC. De overige vijf zijn de bovensten van de Twentsche 3e klasse van vorig seizoen. Hiervan zijn DES en Excelsior niet geheel onbekend voor Dovo. VERBETERINGEN Na de beëindiging van de competitie in maart van dit jaar, namen de rood- witten met veel succes deel aan de bekerwedstrijden. *De laatste -hiervan was op 18 juni 1.1. tegen Huizen in Den Dolder bij de bekerfinale. Deze wed strijd werd toen met 3-1 gewonnen. Sinds die tijd is er niet meer getraind en hebben de spelers rust gehad, ook al omdat de competitie lang geduurd had. In die tijd is het terrein verbeterd, opnieuw ingezaaid en heeft men alles met eigen krachten - de accommodatie opgevoerd. Inmiddels is de gemeente Veenendaal door aankoop, eigenaar van het Dovo- complex geworden, maar voorlopig blijft de toestand zoals die was. Dank zij de zeer soepelen houding van de nieuwe eigenaar, bestaat er voor Dovo geen enkele vrees dat zij zonder terrein zal komen. Het wachten is nu op de verdere uitwerking van de plannen voor een nieuw sportcomplex bij het Panhuis. Vóórdat de eigenlijke competitie be gint zal Dovo eerst nog een drietal oefenwedstrijden spelen, waarvan de eerste inmiddels al gespeeld is in Op- heusden. Deze wedstrijd eindigde in een 4-1 overwinning voor Dovo. Zaterdag 13 aug. a.s. komt Dovo in Huizen tegen Zuidvogels uit. Op uit nodiging van landskampioen Quick Boys, die in de halve finale om de KNVB-beker een 4-1 nederlaag van de rood-witten moest incasseren, gaat Do vo op 27 aug. in het Sportpark te Kat wijk aan Zee aan Quick Boys de ge legenheid bieden een revanche te nemen. Het 2e elftal van Dovo bindt de strijd in het komend seizoen met de volgende verenigingen aan: IJselmeervogels 2, Spakenburg Spakenburg 2, Spakenburg Huizen 2, Huizen VVOG 2, Harderwijk SSVU 2, Utrecht Bloemkwartier 2, Hilversum VRC 2, Veenendaal CJVV 2, Amersfoort TIJDELIJKE SHOWROOM GEOPEND In het voormalige winkelpand van drogisterij Bloemink, Kerkewijk 1, heeft Waayenbergs Motorenhandel een tijdelijke showroom geopend. Het in terieur is voor zover mogelijk aange past aan het gestelde doel. Over circa een half jaar zal in dit pand een vis- zaak gevestigd worden van een on derneming uit Emmeleroord. ooooooooooooooo VEILIG VERKEER ORGANISEERT PUZZELRIT Het Verbond voor Veilig Verkee te Amerongen organiseert op zaterdag 13 augu. a.s. een puzzelrit, waaraan fiet sers en bromfietsers kunnen deelnemen. Voor deze rit zijn een aantal fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Het groot ste deel van de route is uitgestippeld door de Utrechtse bossen. Deelnemers kunnen zich melden bij de heer F. van Bergen ,Burg. v. d. Boschstraat 2 te Amerongen en bij de heer Vrielink op het gemeentehuis. Uiteraard kan men zich ook bij de startplaats als deelnemer melden. De start vindt 's middags plaats vanaf hotel „Het Berghuis". (45) Terwijl dit alles zich in Grandulia afspeelt, heeft de dappere kleine Presto het kasteel van de Hertog van Alamarla bereikt. Hij heeft het geluk gehad, dat hij kon meerijden, voor in het zadel, bij een veekoopman, die naar de markt in de stad moest. De wachters bij de poort bekijken het ke reltje argwanend, doch Presto weet zo beslist en overtuigend te praten, dat eindelijk een van hen schouderophalend de aanvoerder van de wacht gaat halen. Ook deze komt onder de indruk van Presto's verhaal en eindelijk openen zich de poorten voor hem. Het duurt nu niet lang meer, of hij wordt toegelaten in het vertrek van de Hertog, die hem belangstellend opneemt en vervolgens aandachtig luistert naar alles wat Presto hem te vertellen heeft. De kleine schildknaap houdt niets achter. Hij vertelt alles, van de geheimzinnige stalknecht, de minstreel en de vreemde gebeurtenissen op Lorca's burcht. Als hij eindelijk zwijgt, kijkt de Hertog hem peinzend aan. Presto kan zich nauwe- lijke meer inhouden. „Gij zult Heer Aram toch helpen, nietwaar?" vraagt hij gespannen, en dan voegt hij er heel beslist aan toe: „Maar vlug, an ders kan het te laat zijn!" REGENDANSERS. Op het plein van de ruim 1000 jaar oude tempel te Pa- pantla in Mexico wordt een ceremo niële regendans uitgevoerd: vier man nen, die de vier kwartalen voorstellen, hangen aan een touw, dat om een byna 30 meter hoge paal is gewonden. Ter wijl op de begane grond een priester godsdienstige liederen zingt, draaien de vier om de paal, waarby het touw zich langzaam afwindt. Ieder van hen maakt zo dertien ronden, waarby elke ronde een week voorstelt. Volgens de leden van de Totonacstam is deze manier om regen te krygen feilloos! ADVENDO WON VAN VALKSE BOYS In het kader van de oefenwedstrijden voor de a.s. competitie speelde de voet balvereniging Advendo uit Ederveen zaterdag tegen Valkse Boys uit Lunte- ren: Dc zwart-witten, die een goede eerste helft speelden, wonnen met 3-1. De Ederveense doelpunten kwamen van de weer beschikbare speler Cor Greuter, die tweemaal het Valkse doel trof en een van R. de Fluiter. De links buiten van Valkse Boys redde de eer voor zijn club. Voor de nieuwe competitie is Adven do ingedeeld in de derde klasse B. van de afdeling Utrecht met de volgende elftallen: Kulan (Veenendaal); NCVS (Veenen daal); Sportclub Rhenen; Valkenheide (Maarsbergen); DEV (Doorn); Rubo (Driebergen) en Hees (Soest. BUITENLANDS UITSTAPJE Onder leiding van ds. L. A. Klootwijk en mej. Van Doorn, hebben een 30-tal catechisanten per autobus een uitstapje van een week gemaakt naar Muhlen- bach in Duitsland. Zij werden daar on dergebracht bij catechisanten van de zelfde leeftijd en het ligt in de bedoe ling dat een zelfde aantal Duitse cate chisanten eind van deze maand een tegenbezoek hier te Scherpenzeel komt VERBETERING VOETBALVELD? Bestuur en leden van de voetbalver eniging Scherpenzeel hebben plannen om hun voetbalveld de Wittenberg, dat meer op een zandbak gelijkt, geheel met plaggen van pl.m. 10 cm. dikte te beleggen. Indien zij hiertoe de moed hebben zou dit werkelijk afdoende zijn en is er op deze manier wel een goed bespeelbaar veld van te maken. Vele leden van de Nederlandse Olympische ploeg zullen binnenkort met lijn en extra vliegtuigen van de KLM naar Rome reizen. In de periode van 15 aug. tJm. 2 sept. a.s. zullen officials, schoonspringers, kanovaarders, hockeyers, zwem sters en zwemmers, boksers, wielrenners, worstelaars, roeiers, atleten, schermers, ruiters, gymnasten en een marathonloper met een 15-tal lyn- of extra vluchten van Schiphol naar de Italiaanse hoofdstad vertrekken. Het is geen wonder, dat in de organi satie van de komende Olympische Spe len te Rome het verkeersvliegtuig een zeer belangrijk erol speelt. Het aloude gezegde „Alle wegen leiden naar Rome" zou in deze tijd van het straalvliegtuig evengoed kunnen luiden: „Alle lucht wegen leiden naar Rome". Immers: honderden vliegtuigen uit tientallen deelnemende landen brengen de deelnemende teams naar Italië, om over de vele duizenden bezoekers nog maar te zwijgen. Dat zovele teams het modernste transportmiddel verkiezen is voor de hand liggend. Immers: het meest in het oog lopend voordeel van het vliegtuig, de snelheid, is juist voor sportmensen van groot belang. De deel nemers aan de Spelen zijn amateurs en velen kunnen zich moeilijk permitteren om langdurige reizen te maken. Min stens even belangrijk echter is het, dat de korte reistijd de sportmensen geen gelegenheid biedt uit vorm en concen tratie te geraken. Men kan zich voor stellen, dat b.v. atleten of een ruiter- equippe uit Australië, die enkele weken zouden moeten reizen om in Rome te komen, niet tot maximale prestaties zullen komen. HOUTEN VLIEGTUIGJES Het is dan ook voor de hand liggend, dat sportmensen en luchtvaart elkaar Bezoekt Veenendaal in uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zyn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Marktdagen op zaterdag en dins dag. „Wereldrecordhouder" FRANS VAN MARLE VERLAAT KLM Een in de burgerluchtvaart uniek jubileum zal plaats hebben op 15 aug. a.s. Dan zal de heer Frans v. Marle (66) veertig jaar in dienst zijn van één luchtvaartmaatschappij, de KLM, zon der twijfel een wereldrecord. Op zijn fiets kwam hij in augustus 1920 aanpeddelen op de simpele vlieg- weide Schiphol nabij Amsterdam. „Er waren een paar vliegers en meccano's aan het boksen en gymnastieken, en ik werd prompt voor algemene werkzaam heden aangenomen. Het was in zekere zin een „Wild-west-tijd", ik heb de KLM zien groeien van een klein zaakje tot een wereldbedrijf met 17.000 em ploye's", aldus Van Harle. Hoewel hij leerling-mecaniciën was, werd hij door de grondlegger van de KLM, dr. Plesman, op een gegeven ogenblik benoemd tot beheerder van de kantine ,die men inmiddels op de dras sige poldergrond had neergezet. Later kwam Van Marle bij de vracht afdeling en was hij o.a. begeleider van goudzendingen. Met schrik denkt hij nog terug aan de tijd, dat hij - gewa pend met een pistool - een lading goud van acht ton, die per vrachtauto van de Bank naar het vliegveld werd ver voerd, begeleidde. Nabij het vliegveld moesten ze over een brug, die een maximaal gewicht van drie ton toe stond. De zending moest op tijd zijn, dus reed de chauffeur met open deur langzaam over de brug, terwijl Van Marle er achteraan liep. De brug hield het en de zending kwam op tijd. In mei 1940, toen Schiphol in de eer ste oorlogsdagen volledig werd ver woest, zag Van Marle kans de 60.000,- die in de KLM-brandkast lagen, te redden. Er ontbraken 44 centen. „Waar die gebleven zijn, heb ik nooit begre pen" verzucht Van Marle nu nog. Op 15 augustus gaat Frans van Marle met pensioen. Hij zal dan - na veertig jaar met hart en ziel voor de Neder landse burgerluchtvaart gewerkt te hebben - meer tijd kunnen besteden aan zijn hobbies: hengelen, bridgen, biljarten en naar voetbalwedstrijden kijken .Maar iedere over zijn woon plaats Amsterdam koersende „Vliegen de Hollander" zal bij hem een wereld van herinneringen blijven oproepen aan een aan gebeurtenissen rijke loopbaan in een bloeiend bedrijf. Toen de wereldtentoonstelling van Londen in 1862 het publiek bekend maakte met de wonderlijke machine van Ferdinand Carré, dacht men stellig, dat hiermee op het gebied van de afkoeling de allergrootste uitvinding was gedaan. Het geniale van Carré bestond erin met kokend water ijsblokken te maken. Zijn ma chines, die veel leken op reusachtige kcokketels, verspreidden zich weldra over de hele wereld. Te New-Orleans kocht men er een, die een produktie had van meerdere tonnen ijs per dag. Maar enige jaren later vond de Fransman Charles Tellier de mechanische com- pressie-ijskast uit, en de revolutionaire uitvinding van Carré behoorde al vlug tot het verleden. Tellier is ongetwijfeld één van de grootste wetenschappelijke genieën ge weest. Van nature nieuwsgierig en on rustig van aard, werd hij zijn leven lang meegesleurd door een uiterst crea tieve geest, die zich uitte op de meest uiteenlopende gebieden. Zoals vele grote geesten was hij ech ter weinig zakelijk en anderen gingen meestal lopen met de vruchten van zijn uitvindingen; zijn hele leven bleef hij arm. In 1855 legde Tellier aan de gemeente Parijs een methode voor om kunstmatig mest te fabriceren. Zijn project werd afgewezen, maar daar men tijdens war me winters onvoldoende ijs had te Pa rijs, vroeg men hem het industrieel te fabriceren. Tellier liet er geen gras over groeien en vond enige maanden nadien de methode om met behulp van vloeibare ammoniak industrieel ijs te produceren. De jonge uitvinder was toen 28 jaar. Noch hij, noch zijn vader hadden echter geld en daarom kon hij pas vier jaar later ,in 1860, zijn eerste ijskast ver vaardigen. Intussen had Carré, die wel geld bezat, de uitvinding van Tellier uitgebuit en er een licencie op ver kregen. Tussen beide tegenstanders ontstond een proces zonder einde. Daar om probeerde Tellier het ijs te fabri ceren met een andere stof, triméthyla- mine genaamd, en zo kon hij in 1866 beginnen met het bouwen van een ma chine voor de tentoonstelling van 1867. De machine was bijna klaar, toen hij enkele weken voor de tentoonstelling bezoek kreeg van een politiecommis saris en twee inspecteurs. Tellier was zijn proces met Carré totaal vergeten en hij wist niet eens, dat beide partijen veroordeeld waren tot het gemeen schappelijk betalen van de kosten. De commissaris laat hem de keus tussen de onmiddellijke betaling van 6.000 francs goud of gevangenschap. Hij was genoodzaakt het laatste te kiezen. Ook tijdens de negen maanden ge vangenis kende de creatieve geest van Tellier geen rust. Hij schreef in zijn cel verschillende wetenschappelijke boe ken en vond er o.a. het procédé uit voor het teren van dc wegen. Ideeën, die later inderdaad juist bleken te zijn en verwezenlijkt werden, had hij in over vloed. In zijn tijd werden zij echter eerder sceptisch ontvangen ofwel „ge stolen" door oneerlijke medewerkers, die er fortuin mee maakten. Zo ontving iemand het legioen van eer voor een uitvinding, die in werkelijkheid van Tellier was. Toch slaagde hij er in 1869 in met het geld van Napoleon III te Auteuil de eerste vriesfabriek op te richten. Maar een jaar later viel het keizerrijk en Tel lier was weer straatarm. In 1874 begon de Wetenschappelijke Academie zich aan deze zonderlinge man te interesseren. Pasteur noemde hem de „grootpriester van de verkoe ling". Om de laatste tegenstand te over winnen besloot Tellier met een lading vlees de Oceaan over te steken. Hij sticht een maatschappij op aan delen en koopt een schip van 650 ton, dat hij uitrust met twee machines „Tel lier" van 40.000 frigories elk. Na een reis van 105 dagen ging hen in Zuid- Amerika aan wal, waar zijn gasten, die de reis hadden meegemaakt konden vaststellen, dat het vlees nog in prima staat verkeerde. Het was een prestatie, die tal van nieuwe mogelijkheden open de Tijdens enkele weken lag de naam Tellier op ieders lippen. Dit succes maakte de aandeelhouders van zijn maatschappij rijk, wier effecten van 1.000 tot 5.000 fr. stegen. Andere namen de zaak over en Tellier werd weer ver geten. Hij scheen niet geschikt te zijn om rijk te worden. Dertig jaar later was hij nog even arm. Wel had men het belang van zijn uitvindingen ingezien en aan de Sor- bonne werd in 1908 het eerste wereld congres van de verkoeling gehouden. Tijdens de laatste bijeenkomst werd Charles Tellier gevierd als de „vader van de verkoeling". Hij had het wel verdiend. Honderden koelschcpen vaar den reeds over de zeeën, met een jaar lijks trafiek van meer dan zes miljard franc goud. Arsonwal schreef ter gelegenheid van dit congres: „Toch leeft Tellier in bit tere armoede en wacht hij nog steeds op een dankbetuiging van zijn regering" Vier jaar later, één jaar voor zijn dood, wordt hem tijdens een banket, waar zij die met zijn uitvindingen rijk zijn geworden aanzitten, in naam van de Franse regering het Legioen van Eer verstrekt. vanaf het begin gevonden hebben. Toen 's werelds oudste luchtvaartmaatschap pij, de KLM, veertig jaar geleden een luchtdienst vloog met houten Fokker vliegtuigjes, behoorden b.v. de Neder landse zwemsters, die toen al een we reldreputatie genoten, tot de geregelde passagiers. Uit die tijd dateert nog het historische verhaal, dat één van hen, wat angstig geworden van de remous, maar vast het zwemvest had opgebla zen dat toen aan de passagiers voor de „oversteek" over het nauwste stukje van Het Kanaal van Calais naar Dover, werd verstrekt. Het resultaat was, dat toen het vliegtuig in Londen aankwam, de betrokken passagiere in haar haast in de deuropening bleef steken, omdat haar omvang door het opgeblazen vest plotseling was verdubbeld. Dat alles is wel enorm veranderd. Snelle, bóven het weer vliegende luxu euze DC-8 straalvliegtuigen brengen nu een sportman in 7 uur van de nieuwe naar de oude wereld, naar Amsterdam, vanwaar geheel Europa binnen uurbe- reik van de eveneens vliegensvlugge Viscounts en Electra's ligt. Tegenwoordig weet ook het Bedrijf Bijzondere Vluchten van de KLM over het vervoer van sportteams mee te pra ten. Zo organiseerde zij ten behoeve van het zojuist beëindigde Twaalf Lan den Voetbaltoernooi, gehouden op de Polo Grounds van New York en in het Roosevelt Stadion te Jersey, een ware „luchtbrug" van befaamde voetbal teams. Red Star uit Joegoslavië, Rapid uit Oostenrijk, Sampdoria uit Italië, Sporting Club uit Portugal, Bayern München uit Duitsland, Kilmarnock Schotland, Burnley uit Groot-Brittan- nië, Norrkoping uit Zweden vlogen per „Vliegende Hollander". OOK DIEREN Het zijn echter niet alleen de ménsen, ook de dieren die bij de sport betrokken zijn, worden vaakdoor de lucht ver voerd. Zo heeft de Nederlandse lucht vaartmaatschappij, die zich sinds 1928 met het vervoer van dieren bezig houdt en die daar zelfs een speciaal dieren hotel voor op de Amsterdamse lucht haven heeft ingericht voor het vervoer van edele, kostbare renpaarden, een vinding toegepast, die zó doeltreffend is, dat sindsdien al vele honderden edele viervoeters door haar zijn vervoerd. Het is n.l. een speciale paardenbox, die - in uitgeklapte toestand - tevens een loopbrug vormt. Op 31 aug. a.s. zullen per cpeciale KLM DC-6A 11 ruiters en oppassers en 8 paarden, alsmede 2 KLM-dieren- stewards van Montreal naar Rome vlie gen, waar deze officiële Canadese rui- terequippe hoopt een eervolle plaats op de Spelen te behalen. Zó zullen straks deelnemers uit zeer vele landen der wereld met vele luchtvaartmaatschap pijen naar Rome vliegen: een gelukkige combinatie, want zowel de sport als de luchtvaart hebben verschillende din gen gemeen: beiden proberen tot maxi male prestaties te komen, beiden dra gen op hun manier bij tot het tot elkan der brengen van de volkeren. Op 21 september 1920 werd Vico Tor riani te Genève geboren. Zijn vader was een bekend ski-leraar. Vico stamt uit een zeer oude Zwitserse familie. Reeds in het jaar 1141 komt hun naam in Zwitserse oorkonden voor. De nu als zanger en filmster bekende Vico begon als knaap van vijftien jaar in een hotel als manusje-van-alles. Achtereenvolgens was hij kok, ban ketbakker, ober-kellner en soldaat. Hij diende vijf jaren in het leger en werd bij een oefening gewond. De ontmoeting met een „scherpe" handgranaat resul teerde in een verblijf van twee jaar in het hospitaal. Na zijn ontslag uit het ziekenhuis (dat was in 1945) werd Vico Torriani weer kellner in Zürich. In het seizoen verdiende hij nog wat extra als ski leraar. Voor zijn plezier zong Vico zo af en toe wat voor de hotelgasten. De zingende kellner-ski-leraar, die zong als het huisorkest van het hotel pau- seerdë, werd bij de gasten al snel po pulair. En zijn ski-leerlingen, waaron der beroemdheden als veldmaarschalk Montgomery, zangeres Rosita Serrano en Churchill's dochter Mary, vonden het erg plezierig als hun leraar zingend de geheimen van afdaling en slalom uitéénzette. In een amateur-zangconcours, dat in het „Palazzo" werd gehouden, ging Vico met de eerste prijs strijken. Daarna be hoorde hij spoedig tot de groten der zangers. VAN SCIIAAP TOT JAS IN ZES UUR Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van een Schotse weverij heeft de direkteur daarvan een goed geslaag de poging gedaan om een oud record te I breken. Dat dateerde al van 1811 toen jeen jas werd gemaakt van wol, die 13 uur van tevoren was geschoren. Om 8 uur 's morgens werd begonnen met het scheren van zes schapen onder notarieel toezicht. Binnen een half uur was de wol geverfd en gedroogd en om 9.10 uur kon met het spinnen en weven worden begonnen, zodat om 10.50 uur de lap wollen stof gereed was, die na enige bewerkingen, om 11.45 uur snel naar de kleermaker werd gebracht. Om 2.10 uur was het colbertjasje klaar en kon de directeur het - begeleid door doedelzakspelers - aantrekken. Juist op tijd voor de feestelijke bijeenkomst ter ere van het 125-jarig bestaan van zijn fabriek.

De Vallei | 1960 | | pagina 2