Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Woningbouw begint weer op gang te komen. De Wereld van WEEK-tot-WEEK Grote vijver met exotische vogels en bloemenpracht WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ralph Bunche, kleinzoon van negerslavin Rhenens museum uniek voor Z.-0. Utrecht VEENENDAAL EDERVEEN Morgenavond begint Amerongse liehtweek KT90 34e jaargang VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1960 Nr.64 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Toestemming verleend om aan Schrijverswijk te beginnen 150 WONINGEN TOCH NOG DEMONSTRATIES VAN SPARTA? NIEUW STATION VEENENDAAL-DE KLOMP NOG AUTO'S NODIG VOOR AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN OP KOMENDE VEWIBETO Burger's Dierenpark verzorgt entourage Bezwaren tegen uitbreidings plan VERMISTE JONGEDAME (19) IN VEENENDAAL AANGEHOUDEN Liftend van de grens gekomen Bij geld tellen gevonden! 2 AF 148352 ZWARTE SELF-MADE MAN BIJ UITSTEK ZOON VAN BARBIER KINDERVAKANTIEWERK WEER VOORBIJ BIJZONDER MOOI GLASWERK CONCERT CUNERACARILLON AUTO SLOEG OVER DE KOP Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprys per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprys 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Met het gereedkomen van de woningen aan de Jan Steenlaan en Westersingel heeft de woningbouw in Veenendaal - met uitzondering van enkele particuliere objecten - stilgelegen. Deze week echter is men begonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een groot aantal woningen op twee plaatsen in Veenendaal, t.w. in de inmiddels overbekende Schrijverswyk en het complex ,'t Hoorntje in de buurt van de Rozenstraat. Voor de Schrijverswyk is vorige week toestemming verleend om met de grondwerkzaamheden te beginnen, terwyl by de Rozenstraat de firina Bruil uit Ede al druk bezig is met de aanleg van een weg. Deze weg loopt vanaf de Munnikenweg tot aan het Panhuis, langs de daar aan wezige Boxal-industrie. De weg komt op de Munnikenweg uit ter hoogte van het kerkhof, waardoor twee woningen afge broken zullen moeten worden. Langs deze weg zullen ongeveer 150 nieuwe woningen verrijzen, waarvan een gedeelte flatbouw is. Op het ogenblik valt er nog weinig te zeggen of het huurkoop, gewone koop of verhuur zal worden, om dat nog niet vaststaat welke aannemers er zullen gaan bouwen. Er heeft zich name lijk een aantal aannemers, onder wie ook van buiten Veenendaal, tot het gemeente bestuur gewend met het verzoek hen daar grond te verkopen. Tot op heden heeft het gemeentebestuur nog geen keus gemaakt. Overigens valt deze bouw volledig on der de particuliere bouwsector en wanneer de woningen gereed zullen zijn, is deze kant van Veenendaal geheel volgebouwd. SCHRIJVERSWIJK Veel grootser van opzet is de Schrijvers- wijk, gelegen tussen Valleikanaal en Val leistraat. Hier is pas toestemming verleend om aan de grond werkzaamheden te be- DOORGANG HANGT VAN WEER AF Het bestuur van de gymnastiekvereni ging „Sparta" verzoekt ons mede te de len, dat de lessen op maandag 15 augustus a.s. weer worden hervat. De tweejaarlijk se openluchtuitvoering, welke oorspronke lijk op zaterdag 2 juli zou worden gehou den, moest door de lage temperatuur wor den uitgesteld tot vrijdag 15 juli. Op die dag viel er evenwel zoveel regen, dat het wederom niet mogelijk was de uitvoering te geven. In verband met het gevorderde seizoen durft het bestuur het niet aan nog een datum voor de uitvoering te noemen. Deze zal dit jaar niet meer worden ge houden. In de plaats daarvan zal getracht worden op verschillende dagen een de monstratie met een (telkens wisselend) deel der leden te geven op diverse pun ten in de gemeente. Indien de weersom standigheden het althans zullen toelaten. Nadere mededelingen hieromtrent hopen we binnen kort te kunnen doen. ginnen, voor de toekomstige bouw van ruim zevenhonderd woningen. Op het ogenblik heeft de gemeente Vee nendaal nog 90 woningen tegoed, deel uitmakende van de toewijzing van dit jaar Van deze toewijzing zal het grootste deel naar alle waarschijnlijkheid in de Schrijverswijk gebouwd worden, uiteraard gevolgd door de hopenlijk veel grotere toewijzingen van de komende jaren. Wat de huizenbouw betreft is men in Veenendaal alleen bezig met de werk zaamheden van de bouw van een 10-tal woningen van de Fabrikantenvereniging Veenendaal aan het einde van de Bergweg en 14 woningen voor de SKF aan de van de Duyn van Maasdamstraat. Uit doorgaans betrouwbare bron verne men wU dat de Nederlandse Spoorwegen plannen heeft om een geheel nieuw Sta tion Vcenendaal-De Klomp te bouwen. Een voorlopig ontwerp is reeds vervaar digd. In dit stadium kon de Voorlichtings dienst van de N.S. hieromtrent nog geen nadere mededelingen doen, hoewel deze op korte termyn verwacht worden, Voor de op woensdagmiddag 31 augus tus a.s. te organiseren autotocht voor ouden van dagen hebben 87 automobilisten zich inmiddels aangemeld. Daarnaast heeft het comité de beschikking gekregen over 3 autobussen en een volkswagenbusje. Dit is echter nog niet voldoende om alle oud jes te kunnen laten meerijden. Er zijn nog ongeveer 35 auto's nodig. Het comité doet een dringend beroep op de autobezitters, die zich nog niet aanmeldden, zich alsnog beschikbaar te stellen. Op de komende Vewibeto - van 9 tot en met 17 september a.s. - zal onder de vele andere attracties een vyver te bewonderen zün die een oppervlakte beslaat van maar liefst vyfenveertig vierkante meter. In de vyver is een fontein ge projecteerd welke door een speciale belichting byzonder aantrekkelyk belooft te worden. Over de complete inrichting van de beurs konden de organisatoren nog geen mededcligcn doen. Vast staat in ieder geval dat er achter de schermen op volle toeren gedraaid wordt om de tentoonstelling tot een zo groot mogelyk succes te maken. Aan de ingang van de Vewibeto wordt de uiterste zorg besteed. Een plaatselijke firma heeft het ontwerp reeds gereed, hetgeen overeenkomt met een manshoge soort muur die aan beide kanten van de toegangsdeuren naar buiten opgetrokken zal worden. Is men de ingang gepasseerd dan volgt de vijver met daaromheen groenstroken die verzorgd worden door bloemisterij v. Ginkel. Dit idyllische plekje zal bevolkt worden door een gedeelte van de levende have van Burgers Dierenpark uit Arnhem. Behalve diverse soorten siereenden en flamingo's, zullen er ook zwarte ganzen te bewonderen zijn. In dezelfde lijn als de ingang en de vij ver, komt een groot restaurant met daar- Het nieuwe politiebureau aan de Stationsweg te Rhenen is klaar om in gebruik te worden genomen. De beide dienstwoningen zijn reeds betrokken door de w?*:htmeesters H. Heij en M. J. van Wely met hun gezinnen. De werkvertrekken wachten nog op hun bemanning. Niet dat de bouwers nog aan het werk zijn, in geen geval, want het interieur is ook al kant en klaar. Alles is modem met staal gemeubileerd, het zijn slechts de stoelen die nog ontbreken. Iedere dag kunnen deze arriveren en dan wordt het bureau onmiddellijk naar de nieuwbouw ver huisd. De rijkspolitie groep Rhenen zal niet weten waar zij straks is. Het nieuwe onderkomen staat in wel zeer schrille tegenstelling tot het oude. Er is daar aan de Stationsweg zelfs een keuken aanwezig voor het personeel. In moderne en uiteenlopende tinten is het interieur geschilderd. De vloeren zijn voorzien van modern uitgevoerde colivinyltegels. In de cellen liggen matrassen, die voorzien zijn van plastic hoezen. Is er een arrestant vertrokken, dan worden deze hoezen er af genomen en direct gereinigd. Men logeert er dus als in een hotel, hoewel wij altijd nog een hotel prefereren boven deze cellen, hoe modern zij dan ook wel mogen zijn. Omtrent de officiële ingebruikneming van het nieuwe bureau, dat een aan winst is voor Rhenen, is nog niets bekend. vóór ook weer een groenstrook, waar men zitjes zal plaatsen. De gehele oppervlakte van tuinaanleg en restaurant beslaat ongeveer vierhonderd vierkante meter. n OOK VAN BUITEN De totale expositieruimte 5000 m2 is practisch geheel verhuurd. Opvallend is dat meer dan dertig procent van de stand houders afkomstig is van buiten Veenen daal. Hieronder bevinden zich onderne mingen uit Den Haag, Leeuwarden en tal van andere plaatsen in ons land. Het wordt een doorlopende tentoonstel ling, d.w.z. dat de beurs van 's middags 2 ur tot 's avonds 10 uur constant geopend zal zijn. De officiële opening zal vermoedelijk verricht worden door burgemeester A. Bakker. Men kon ons hieromtrent echter nog geen zekerheid geven. Tegen het door Ged. Staten van Utrecht ontworpen uitbreidingsplan, dat voor belanghebbenden ter visie heeft ge legen, zijn vele bezwaren naar voren gekomen. Dit blijkt uit een schrijven dat al diegenen die hiertegen bezwaren hadden ingebracht hebben ontvangen. Het merendeel van deze bedenkingen zijn echter door G.S. als ongegrond verklaard. Zo kregen G.S. voor het ontwerp-uit- breidingsplan in onderdelen „dorp" Amerongen bijna dertig bezwaarschrif ten te verwerken, hoofdzakelijk van in woners die als het plan t.z.t. verwezen lijkt wordt, bouwgronden of bedrijfs ruimten zullen moeten missen, waar door een goede bedrijfsvoering naar hun mening niet meer mogelijk is. Het ontwerpplan in hoofdzaak ont moette eveneens vele bezwaren. Eén bezwaar kon genade vinden in de ogen van G.S. en werd als gegrond verklaard. Zij die nul op het request gekregen hebben kunnen binnen zes weken bij de Kroon bezwaren tegen de plannen indienen. Ook de gemeente heeft be zwaren ingediend. Ten aanzien hier van wordt meegedeeld, dat indien een plan door G.S. is of moet worden vast gesteld, de gemeente het recht mist om in haar hoedanigheid van publiekrech telijk lichaam bezwaren in te dienen van publiekrechtelijke aard. Zoals bekend heeft G.S. toentertijd het uitbreidingsplan zelf ter hand ge nomen omdat de gemeente het ontwerp plan niet binnen de vastgestelde termijn ter goedkeuring had ingezonden, hoewel G.S. toen de bevoegdheid hadden deze termijn te verlengen. Dank zy de oplettendheid van een Vee- nendaalse politieagent, kon gistermorgen een 19-jarige jongedame uit Den Haag, wiens verzoek tot aanhouding per telex was verspreid, in de Hoofdstraat gepakt worden. Na verhoor is z(j naar Den Haag overgebracht. Een automobilist, die even tevoren het liftende meisje had opgepikt, vroeg aan een patrouillerend agent in de Hoofdstraat naar de weg. De a';ent, welke het signa lement van de minderjarige jongedame blijkbaar goed in zijn geheugen gegrift had, was net van plan om antwoord op de gestelde vraag te geven, toen hij plot seling de jongedame zag. Nadat zij op het bureau gebracht was, viel zij al gauw door de mand en bekende een w^ek lang in het buitenland geweest te zijn. Vanaf de grens was zij liftend in Veenendaal terecht gekomen. Overigens scheen zij weinig voor verbetering vatbaar te zijn, want toen ze de reis onder geleide, naar Den Haag begon, verklaarde ze weer eg te lopen zodra ze thuis was De Vallei-riks die tot een waarde gestegen was van 27,50, is deze week door de heer W. J. M. Ebbers, J. van Nassaulaan 26, Veenendaal, gevonden. De heer Ebbers, die een schoenreparatie- bedryf heeft, ontdekte het bank biljet by het natellen van geïnd geld. De nieuw uit te geven riks, met het rode nummer is nu dus weer vyf gulden waard. By inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie contant uitbetaald. Men beweert, dat Ralph Bunche al in zijn jeugd het lachen heeft verleerd. Hij had het toen inderdaad erg moeilijk, want als kleinzoon van een negerslavin en als zoon van een straatarme barbier, moest hij al op uiterst jonge leeftijd zijn eigen lot in handen nemen. En toch kan hij wel lachen. Ik heb het zelf gezien! Hij schaterde toen een al te trouwe zwarte dienaar een insect wilde doodslaan, dat tijdens de woeligste dagen van de Kongogebeurtenissen een schuilplaats had gezocht op de neus van Loemoemba. Tenslotte lachte Loemoemba maar mee. Een feit is echter, dat de V.N.-bemiddelaar op wie nu weer de hoop van de wereld i is gevestigd, in het algemeen peinzend en min of meer melancholisch kijkt, en I maar zelden lacht. DEMONSTRATIE IN LEOPOLDSTAD Een beeld van een demonstratie tegen Loemoemba, welke dezer dagen in Leopoldstad werd gehouden. De be togers trekken met hun leuzen door het centrum van de stad. Op 7 augustus vierde Ralph Bunche zijn 54e verjaardag. Geboren in Detroit waar zijn vader barbier was, maakte hij al spoedig kennis met de zorgen van j het leven. De meeste negerklanten maakten geen gebruik van een kapper en vele blanken gingen naar betere zaken. De kleine Ralph moest zodra hij zeven jaar was geworden wat bijver dienen met boodschappen doen, kran ten rondbrengen en karweitjes opknap pen. Hij was nog geen veertien jaar toen Het kindervakantiewerk Veenendaal heeft ook dit jaar weer verstrooing gebracht voor een groot aantal kinderen in en bui ten Veenendaal. Over het algemeen is de belangstelling zeer goed te noemen en het is te hopen dat de organisatoren ook vol gend jaar weer door zullen gaan met dit moeilyke, maar toch ook dankbaar en nut tig werk. Maandagmorgen werd een speurtocht ge houden waaraan meer dan honderd kin deren deelnamen. In het jeugdgebouw ver zamelde de heer Van Pijpen de schare en vertelde hen daar een spannend verhaal over een man die een schat verborgen had maar niet meer wist waar. Aan de kin deren nu was het de taak die schat, aan de hand van enkele vage gegevens, op te sporen. Later bleek de schat, die bestond uit snoepgoed, in het zandgat bij hotel La Montagne verborgen te zijn. Een tekenwedstrijd zowel voor de klein- Wie in de zuid-oosthoek van de provincie Utrecht een museum wil bezoeken, moet daarvoor naar Rhenen. Nergens anders in deze streek is er op het gebied van de historie iets te vinden. Of men zal er voor naar Utrecht of Amersfoort moeten. Vandaar dat er ook zoveel belangstelling bestaat voor de verzameling, ondergebracht in De Brakke aan de Molenstraat in de Grebbestad. Dit seizoen kwamen en gingen er al méér dan vijfhonderd bezoekers, die deskundig werden rondgeleid door mej. Aleid van de Bunt, lerares geschiedenis M.O. en de heer S. J. Buré, conservator. Beiden hebben ervoor gezorgd, dat de vele vakantie gangers kennis kunnen nemen van een speciaal ingerichte tentoonstelling, die gaat onder het motto: „Zij leefden hier", ondergebracht in vier zalen. Rhenen is rijk aan geschiedenis. Dat heeft een oorzaak. Omdat het al heel vroeg een sleutelpositie innam. Het grondgebied omvatte destijds niet al leen het huidige Rhenen, maar ook dat van Veenendaal en Renswoude (Rhe- nen's Woude). Het was een oud bolwerk van de bisschoppen van Utrecht, die er de eeuwen door dan ook bijzondere waarde aan hebben gehecht. Dat blijkt vooral uit het feit, dat er nabij de Greb- tjes als voor de ouderen werd dinsdags- be een enorm slot heeft gestaan, ge- morgens in het jeugdgebouw gehouden. Bij naamd „Tet Horst" en dat reeds in 1346 de ouderen werden de volgende prijzen behaald: 1. Joop v. Son, 2. Wessel v. d. Bovenkamp en 3. Aart Ooms. Bij de 10-11 jarigen kreeg Jan Adér de eerste prijs, gevolgd door Adri Overeem. In de mid daguren genoten een veertigtal kleine kin deren van een boeiend verhaal, verteld door de jeugdwerkleider van Pijpen. Wegens de slechte weersomstandigheden konden de volksspelen woensdagmorgen op het Bruineplein niet doorgaan. Dit werd toen verplaatst naar het jeugdgebouw. De fietsenralley op donderdagmorgen, met een parcours van ca. 18 km rondom Veenendaal, trok eveneens grote belang stelling. Hier vielen de volgende prijzen: 1. Minie Drost en Ada Budding, 2. Sandre Bijl en Joop v. Son en 3. Wim en Henk v. Hunnik, Wim Bos en H. Budding. Ver der waren er een groot aantal troostprij zen. 's Middags werd er een tekenwedstrijd voor 5-9 jarigen gehouden met de volgen de uitslagen: 5-7 jaar 1. Elly Roos, 2. Hilly Calter, 3. Kees Jansen 4. Willy de Flui ter. 8-9 jaar: 1. Harry v. d. Veer, 2. Richar- de v. d. Kraats,3. Annemieke v. Leeuwen en 4. Mimie v. d. Berg. Vanmorgen hebben een groot aantal jongens vliegers geplakt in het jeugdge bouw om daarmee vanmiddag als het tenminste goed weer is te gaan vliege ren. Het programma, dat Leo van Stemp- voort vrijdagavond (12 augustus) op het carillon van de Cuneratoren zal geven, ziet er als volgt uit: 1. Preludium voor beiaard, 2. Drie oud Nederlandse liederen: a. Ik ging op enen morgen al door den Aarden hout, b. Heer Jezus heeft een hofken, c. Ik zag Caecilia komen. 3. a. Sarabanda van Tartini en b. Sarabanda van Ziploli; 4. Largo uit Xerxes"; 5. Drie arrangemen ten: a. Heidenröslein, b. Für Elise en c. Liebeslied; 6. Suite Archaïque met drie de len: a. Rigaudon, b. Pavane en c. Menuet; 7. Improvisatie over een bekend volkslied- 8. Mars. Dit is het derde zomeravondcon cert van dit seizoen. PUZZELRIT VOOR BROMFIETSEN EN FIETSEN Zij die daarvoor voelen, kunnen he den, zaterdagmiddag, terecht bij het Berghuis waar om twee uur de start plaats vindt voor een puzzelrit voor fietsers en bromfietsers. Deze rit wordt georganiseerd door de plaatselijke ver eniging voor Veilig Verkeer. bisschop Jan van Arkel de stad van muren liet voorzien. Maar wie het museum binnengaat, wordt direct in de eerste expositiezaal al geconfronteerd met veel oudere tij den. Daar vindt men de overblijfselen van de pré-historie, zoals stenen wa pens, stenen werktuigen voor de land bouw en de visserij en stenen beitels, allen voorzien van duidelijke teksten en tijdens de rondleiding voorzien van aantrekkelijk en leerzaam commentaar. De tijd, waarin dit alles werd gemaakt en gebruikt, gaat voor de bezoeker weer leven FRAAIE BEKERS Dat is ook het geval met de Fran kische tijd. In Rhenbn werden niet min der dan achthonderd Frankische graven blootgelegd, wel een bewijs, dat de streek van omstreeks 400-700 al dicht bevolkt was. Veel voorwerpen van de Franken liggen in de vitrines uitgestald. Men komt onder de indruk van alles wat deze volkeren wisten te maken. Vooral het glaswerk valt op. Dit is zo mooi, dat men zich afvraagt zouden de Romeinen het soms achtergelaten heb ben. Maar dat is niet zo. Het is beslist door de Franken gemaakt. Er zijn fraaie bekers bij, bekers die niet kunnen staan die men dus na gevuld te zijn direct zijn vader plotseling overleed. Zijn moeder volgde hem in het graf en Ralph Bunche meende plotseling alleen op de wereld te staan. Toen ontfermde zich zijn grootmoeder over hem, een vrijgemaakte negerslavin. Deze kranige vrouw gaf de jongen een boodschap mee: blank en zwart moeten elkaar vinden. Verhuisd naar Los Angeles moest hij niettemin grotendeels in zijn eigen le vensonderhoud voorzien. Maar groot moeder wilde ook, dat hij zou studeren. VERNEDERINGEN AAN DE LOPENDE BAND Na schooltijd bracht hij weer kranten rond en in de vakanties werkte hij als bordenwasser, hulpje in hotels en res taurants enz. Hij studeerde rechten, fi losofie en politieke en sociale weten schappen, maar ook zijn universitaire pad liep niet over rozen. Hij moest zwaar studeren, iedere cent omdraaien en honderden vernederingen slikken omdat hij nu eenmaal een zwarte huid heeft. Zijn inspanningen vielen evenwel op. Het gevolg wa^, dat hij een beurs kreeg van de Harvard universiteit waar hij als eerste neger een doctoraat behaalde. Hiermee werd hij het symbool van de enancipatie der kleurlingen en nog steeds met de boodschap van zijn groot moeder voor ogen trok hij hieruit de diepste konsekwenties. Korte tijd later volgde zijn benoeming tot professor aan de negeruniversiteit van Howard en in de oorlog volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Afrika van de O.S.S. (Office of Strategie Services). Daarna steeg zijn ster verder. In 1946 volgde de benoeming tot hoofd van de afdeling Beheerszaken der V.N. en in 1948 verzocht de toenmalige secretaris generaal van de V.N. hem als bemidde laar naar Palestina te willen gaan, als assistent van de later doodgeschoten Bernadotte. Hij volgde Bernadotte op en bleef bijna een jaar bemiddelen. Toen was de vrede in dit deel van de wereld weer verzekerd hetgeen hem de Nobelprijs voor de Vrede opbracht. Be langrijker echter was zijn grote vol doening, dat hij, een kleurling, deze prestatie had geleverd. Hij had ook zelf niet voorzien, dat zijn verblijf in Kongo zo lang zou du ren. Hij ging naar Leopoldstad in juni van dit jaar om er de V.N. te vertegen woordigen tijdens de onafhankelijk heidsfeesten. Maar de feesten werden een nachtmerrie. Kongo kwam op de eerste pagina van de wereldpers en wederom werd de officiële bemiddelaar Ralph Bunche! CHARMANTE GASTHEER Ralph Bunche studeert nog dagelijks. Hij werpt zich steeds met al zijn kracht op een nieuwe taak. Nu al weet hij van Kongo meer dan de meeste Kongolese leiders zelf. Druk bezet van de vroege morgen tot de late avond is hij altijd overal stipt op tijd en als een tovenaar ziet hij ook kans overal tijd voor te vinden. Hij staat bekend als een uiterst char mant gastheer, die met sobere gebaren en een vriendelijk woord de moeilijkste besprekingen in een aangename sfeer kan leiden. Hieraan heeft hij ten dele zijn successen te danken. moet hebben leeggedronken. Dit glas werk komt later in de streek rond Rhenen niet meer voor, wel een bewijs dat de Franken het monopolie van de glasmakerij moeten hebben gehad. In de middeleeuwen komt er pas weer glas te voorschijn, afkomstig uit het zuiden van Europa. Fantastisch mooi zijn ook de mantelspelden van de Frankische vrouwen. Er liggen vogelfiguren bij met ogen van granaat. Prachtige spinstenen van verschillend makelij en kralen, die men vandaag de dag nog zou kunnen dragen, completeren het geheel. Reeds schepten de vrouwen van de Franken water uit de Rijn met zelfgemaakte houten emmers, voorzien van ijzer en bronsbeslag, waarvan er nog één in het Rhenense museum is te bezichtigen, in nog zeer goede staat. Dan zijn er ook nog de vondsten van de Romeinen, waaronder het beroemde en prachtige aardewerk, het zogenaam de Terra Sigillata, reukflesjes en zelfs kinderspeelgoed. Want ook de Romei nen hebben Rhenen bezet gehouden. Zij bouwden een burcht op de Grebbe- berg, van waaruit zij de gehele om geving konden bezien. Van die burcht is niets meer over, maar oude kaarten wijzen de plaats nog aan. Van het slot Ter Horst stammende uit de tyd van We zijn nu eigenlijk als vanzelf aan- de Utrechtse Bisschoppen, zyn fraaie gekomen in de middeleeuwen, toen prenten aanwezig. Men komt werkelijk Rhenen (ius een centrumpositie innam, onder de indruk van de machtige bouw- prestaties. Naast die prenten zijn er Onder het slot Ter Horst waren enorme zelfs nog voorwerpen aanwezig en ver- gevangenissen. Uit overgebleven .stuk- schillende bouwresten, zoals een frag- k?n blijkt nog, dat er allerlei vooizie- ment uit een schouw, bestaande uit ningen aan werden getroffen om de ge- kunstig bewerkte steentjes. I (Zle verder pagina 2) Toen mevr. H. uit Ederveen woensdag middag met haar personenauto over de Buurtweg in Ederveen reed, kreeg zij plot seling e enklapband. Zij verloor de macht over het stuur, waardoor de wagen een sterke zwenking naar rechts maakte, over de kop sloeg en in een sloot terecht kwam. De bestuurster kon zelf het portier niet openen, maar werd door ijlings toegescho ten omwonenden uit haar auto geholpen. Met een vrij diepe hoofdwond is zij per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Ede overgebracht. De nieuwe auto was practisch geheel vernield. BEDOELING. Wat is eigen lijk de bedoeling van het steeds korter maken van de werkweek? Bij een onderzoek in een Amerikaanse industire- stad is gebleken dat de korte werkweken door 17 procent van de broodwinners worden opgevuld met een tweede werkkring en door 42 procent met een tweede beperkte werkkring. Zij doen dit, zegt het rapport, uit een ingeboren zucht naar steeds meer geld om luxer te kunnen leven. Maar waarom werken ze dan niet 80 of 60 uur bij dezelfde baas? Omdat dat niet mag, constateert het rapport. ONGEWOON. Als eerste wielrenner heeft de Italiaanse wielercrack Nencini het pro bleem van de vrije-tijdsbeste- ding op een waardige wijze opgelost. In het beroemde pa leis Strozzi te Florence houdt hij dezer dagen een tentoon stelling van schilderijen. Hij schildert, zegt hij, om zich tussen het wielrennen door te ontspannen. En hij schijnt niet minder goed te schilderen dan te rennen, want anders zouden de kritische en met fijne smaak begiftigde Italianen in Florence hem op een derge lijke aan de kunst gewijde plaats geen tentoonstelling hebben toegestaan. Een kunst criticus schreef: „Wat ons van deze tentoonstelling bijblijft is de grote gevoeligheid van Nencini, die, wanneer men zijn beroep van wielrenner in aanmerking neemt, hem tot een ongewone persoonlijkheid stempelt." OPGEBORGEN. Te Rome is een pensionaat geopend waar men z'n schoonmoeder kan opbergen. Of beter ge zegd: de schoonmoeders laten er zichzelf opbergen wanneer zij gedesillusioneerd raken over het inwonen bij schoon zoon of schoondochter. Een dertigtal bejaarde dames is er al neergestreken, totaal uitge put van de heftige discussies met schoonkinderen. Wanneer echter van tijd tot tijd het oude hartzeer doorbreekt, dan moet het er een oorverdovend lawaai zijn. De aanvragen van jongge huwden om in de pensionaat hun schoonmoeder onder dak te krijgen zijn zo talrijk dat de zusters erover denken een tweede gebouw te gaan ex ploiteren. HOND (1). Gedurende de zomermaanden raken in de badplaatsen aan de Franse Rivièra talrijke inwoners hun hond kwijt. Na jaren speuren is men er nu achter waar deze dieren blijven: zij worden op gepikt door Engelse badgasten, die hun eigen huisdier niet mee over de Franse grens mo gen nemen en het onmogelijk zolang zonder kunnen stellen Wanneer de vakantie om is deponeren zij de dieren op het politiebureau. HOND (2) De postbodes van Malakka dreigen met een sta king wanneer zij niet een toe slag op hun loon krijgen voor elke beet die hen bij het be stellen van de post door een hond wordt toegebracht. TAND. De muziek is in Wenen zo onafscheidelijk met het dagelijks doen en laten verbonden, dat men bij de tandarts op het hoogtepijn punt van de behandeling een stem uit een luidspreker vlak naast het oor zacht-verdovend hoort zingen: „Laat mij uw mond dichter mogen naderen opdat ik uw tanden als paar- len kan bewonderen." KUUR (1). Om een verma geringskuur te doen is een Londcnse bankier naar Monte Carlo gegaan en is daar aan de speeltafel gaan zitten. Na twee dagen lang onafgebroken bij elk spel 100.000 gulden te hebben ingezet bleek hij 40 pond te zijn afgevallen. KUUR (2). Minder kostbaar is een kuur met vermagerings pillen. In 1959 zijn er in de Ver. Staten voor een bedrag van 3 miljard gulden van ver kocht. Op het moment dat dit blad bezorgd wordt zyn de laatste voorbereidingen aan de gang voor het lichtfestyn dat tot en met volgende week zaterdagavond ge houden wordt. Winkeliers en particulieren hebben al het mogelyke gedaan om op de eerste lichtavond morgen zo goed mogelyk voor de dag te komen. Ame rongen bereidt zich voor op bezoek van duizenden belangstellenden, die er goed aan zullen doen hun bezoek niet alleen tot het centrum van het dorp te be perken, maar ook daarbuiten een kykje gaan nemen. Voor zover ons bekend zyn er ook buiten het centrum prachtige lichtpartyen te zien. De eerste avond van de liehtweek, za- de keuring van tuinen en gevel op terdagavond, wordt ingezet met om 8 uur een rondgang door het dorp van de muziekvereniging der Koninklijke Scheepjeswolfabrieken te Veenendaal. Na deze rondgang volgt er in het plant soen Lievendael een taptoe. Dinsdag avond geeft de accordeonvereniging uit Maurik een concert op de Hof, terwijl woensdagavond om half acht vanaf de Hof een rondgang begint door de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" uit Rhenen. Na de terugkomst volgt er een concert in de muziektent. Donderdag avond is gereserveerd voor de plaatse lijke muziekvereniging ,Ons Genoegen'. De laatste avond, zaterdag 20 augus tus, wordt verzorgd door de muziek vereniging Pieter Aafjes uit Culemborg. Om 8 uur wordt er eerst een rondgang door het dorp gemaakt, om 9 uur ge volgd door een taptoe in plantsoen Lie vendael. De muziekkorpsen die een rondgang door het dorp maken, zullen ieder een ander deel van het dorp voor hun reke ning nemen. Rest nog te vermelden dat maandagavond zal plaats vinden. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 ftettcruUf&ale .WEKKERS VA. voor betere uurwerken H00FD5TP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 1