PAUK P EL Voor School DIEPEVEEN uw favoriet voor Rome 9.90 6.95 Y U)oucm Grote vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten CASTRO VERGAT ZIJN PLEIDOOI Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Zuiver wollen wevenit Meisjesjurkjes Zuiver wollen Delano Jongensblouses VAN RIJSWIJK AANMELDING Fa. W. HUIBERS 0.28 1.68 MODERNE MENSEN dONTUUR B'J naaimachinemonteur Films voor M-brigadiers Officiële bekendmaking Gevonden en verloren DINSDAGKOOPJES Afwasborstel Plastic bekers Plastic emmer 0.39 De gebeurtenissen van 26 juli 1953 r KOPENNftUNtMIn OPTICIEN KERKEHUK 17A TEL: 3313 - VEEHENDRflL Gezellig winkelen in uw vakantie Bezoekt Veenendaal In uw va- kantic. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zfo'n iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. RHENENS MUSEUM Ingekomen en vertrokken Marktberichten Zondagsdienst doktoren roodi grijs, bleu en koren 55 t.m. 85, alle maten in de maten 2 t.m. 9, alle maten Doe als ledereen en koopt bij Hollandia Tricotagefabrieken N.V. DE VALLEI UW BLAD! HANDELSINSTITUUT Woensdag 17 aug. a.s. C. C. M. VAN RIJSWIJK 1 895.- Wie weet, minse, komt dur vandaag of marge bij mijn en bij Bram de een of andere gewichtige persoon om te ver- telle, dat wij mit onze huissies op grond van de gemeente staan. Ja, kijke jelui mar niet zoo vremd, want dat zou je kenne ooverkomme. Dan. hadde jelui de Vallei van een afgeloope woensdag mar es motte leeze. As ie eige huissies heb ken ie ze trouwes allemaal verwachte, want een goeie 25 jaar geleeje keeke ze niet zoo percies. Et zei je mar gebeure dat dur een- tjie van de gemeente mit zoo'n bood- schup an komt draage. Meneer u woont vakantieperiode kan worden aange merkt (o.m. de verloven van het bouw vak- en fabriekspersoneel vielen ge deeltelijk in deze periode) gaf de ar beidsmarkt in het gewest Veenendaal weinig mutaties te zien. Speciaal voor de M-brigadiers, die op de in juni 1.1. gehouden „M dag U" wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten wor den, is woensdagmiddag voor een klein aantal kinderen een kleurenfilm van deze dag getoond. Dat het aantal M-brigadiers zo klein was, moet wellicht toegeschreven worden aan het feit, dat velen onkundig waren van deze filmmiddag. Behalve genoemde kleurenfilm, volgden de jongens en meisjes vol aandacht de spannende hoofdfilm, getiteld „Kleiner Mann ganz gross". Bovendien ontvingen de kinderen allen een tractatie. GEMEENTEWAAG WORDT IN GEBRUIK GENOMEN Burgemeester en wethouders van Vee- hier al heel eventjies - ja, dat zou iknendaal maken bekend: dat op maandag denke, zee ik dan, al zoo'n veertig jaar 15 augustus a.s. de gemeentelijke waag in - mar ik mot u toch komme vertelle, J de Eierhal, Achterkerkstraat 69, in ge- dat de grond waarop uw huissie zo bruik zal worden genomen. De uren van rotsvast staat heelegaar niet van uzelve openstelling zijn als volgt: is. Of u mar wil betaale of anderst1 op maandag van 6.30 tot 11.00 uur v.m. en laate wij gemeentewerke onze grond op dinsdag van 7.00 tot 9.30 uur v.m. onder uw onderkomme vandaan schep- Het weegrecht bedraagt tijdens de bo- Doordat de maand juli btf uitstek als De geregistreerde arbeidsreserve (man- pe. Ik maak netuurlik mar een grappie en et zei zoo'n vaart niet loope, mar toch vin ik et heele geval om te giere. Ik mag zoo iets nog wel tusse al onze uitgestippelde weggetjies. Wie had dat ooit kenne denke. Een partikkelier bouwt een rits huize en daar zijn dur twee bij die op de plaats waar ze nou al jaare staan niet ge bouwd hadde magge worde, want dat is grond van de gemeente waar een weg ooverheene mot komme. Die huize hadde effies verderop motte worde ge bouwd, mar daar kwam juust de weg, die de gemeente heel netjies bestraatte en onder lest nog es een keer tj ie overnij dur in lee. Mar dat had de gemeente niet magge doen, want dat was weer grond van die partikkelier. En daar komme ze dan zo'n vijf en twintig jaar laater achter. Minse, en wat zitte we daar dan van te kijke. Hoe is et meugelik? roepe we allemaal en dat komt omdat we deur de jaare zo pietepeuterig bin geworde. Veur ons is zooiets vandaag den dag onbestaanbaar mit alle wette, vergunninge en potte- kijkers, mar - et ken gek klinke - ik bin blij, dat dur in ieder geval nog es zoo'n vergissinkie boove waater komt. Dan kenne we nog weer es zien en hoo- pelik tot ons deur laate dringe, dat we groene tas met appels; beige damesporte- nog immer minse zijn en dat we mit monnaie met inhoud; tas met inh.; blauw minse te maake hebbe en niet mit me- vest3e"- Portefeuille met inhoud; rode kin derschoen; bruine herenport. met inhoud; broche; lichtblauwe shawl; witte baby- venbedoelde uren (witte weegkaart): a. voor het wegen van kleinvee, uitgezon derd pluimvee 0,60 per dier; b. voor het wegen van pluimvee en goe deren 0,60 per weging. Op andere dan bovenbedoelde uren kun nen wegingen plaatsvinden na voorafgaan de afspraak met de waagmeester, de heer L. T. van Beek, Achterkerkstraat 20, telef. 2610. Het weegrecht bedraagt in dat geval (rode weegkaart) het dubbele van hetgeen hierboven is vermeld. Veenendaal, 9 augustus 1960. Burgemeester en wethouders voornoemd: De secretaris: D. BLANKESPOOR. De burgemeester: A. BAKKER. VEENENDAAL In het tijdvak van 3 tot en met 10 augus tus 1960 werden aan het bureau van ge meentepolitie te Veenendaal de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven: Blauwe parkiet; gladde gouden ring; sjienes. Teugeswoordig maake we ooveral wel een bietjie veel poespas van. Een paar jaar geleeje heb ik nog een heele heisaa mee magge maake om een paal- tjie van een hekkie, dat verkeerd mos staan. Dur woonde toen bij ons in de buurt een lastig mins. Een sacherijnig persie- naazie, die op alle slakkies zout lee en altijd weer iets opzocht om harrie oover te kenne schuppe. Gelukkig is tie nou uit onze konterijje verdweene. Affijn, die zeurneus die kwam op een dag op de gedachte, dat de heining van ze buurman vast een paar centimeeters te veer op zijn grond sting. Hij dur werk van gemaakt en op zeekere dag kwame dur twee landmeeters mit land- kaarte en een heele toestand an in- stremente. Die hebbe daar een heele dag legge meete en doen en et eind van 't liedjie was, dat buurman inderdaad an de veurkant ietsies mit zijn heining op de grond van die sacherijnwurtel sting, mar omgekeerd mocht ie an de achterkant een stukkie grond dur bij trekke van de hof van ze gezellige buurman. Al mit al kwam et toen nog op etzelfde neer. Ik bedoel mar, zukke verveelende dinge zijn op heede geen uitzondering. In onze jonge jaare hadde ze zo iets een tikkie soepelder opgelost. Toen hadde ze dur een diender op afgestuurd mit de boodschap, dat ze allemaal wij zer moste weeze en dat dur gien ruuzie gemaakt wier om een paar emmers grond. Mar we leeve in een andere tijd. We praate over een raadhuis van - alsje blieft - 3'/2 miljoen (al jaare lang). En we hebbe kenne leeze, dat de eerste steen van 't jaar wel niet meer geleid zal worde. De ambtelijke instansjes in Den Haag hebbe de zaak nog niet vrij- gegeeve. We bin nog niet heelegaar an de beurt. Eerst komme, veronderstel ik, schoen; grijze regencape; fototoestel; brui ne baret; sleutel; bruine jongensport. met inhoud. In dezelfde periode werden aldaar als verloren aangegeven: Portefeuille met foto's; portemonnaie met nen) steeg, omdat gedurende de be drijfssluiting de normale plaatsingen geen voortgang kunnen vinden, van 105 tot 131. Evenwel was deze stijging voor namelijk nog terug te voeren tot een verhoogd aantal inschrijvingen van jeugdigen (rond 30). Het normale werk loosheidscijfer gaf vrijwel geen ver andering te zien. In de eerste weken van juli kon aan diverse aanvragen om personeel worden voldaan, zodat de vraag naar mannelijk personeel iets terug liep, nl. van 396 tot 374. Tegenover een aanbod van 18 vrou welijke arbeidskrachten (waarvan 11 jonger dan 19 jaar) stond een vraag van 322 (waarvan 260 jonger dan 19 jaar) genoteerd. Illllllllllllilllil fibre met houten steel, handig in gebruik stootvast hostalen plastic moderne heldere kleuren doorzichtig reuk- en smaakloos 3 stuks 8 liter inhoud Wegens teleurstelling voor velen herhaling van deze aanbieding Alleen dinsdag 16 aug. Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 In Cuba herdacht men de gebeurtenissen van de 26ste juli 1953, toen een groep revolutionairen in opstand kwam. Voor het eerst hoorde het Cubaanse volk toen over Fidel Castro spreken, wiens leven destijds op het nippertje door een vriend werd gered. In die vroege morgenuren reden in alle stilte 26 auto's en vrachtwagens, vol gepropt met mannen, die tot de tanden gewapend waren, het kleine stadje San- tiago-de-Cuba binnen. Enkele wagens verdwenen in de richting van de radio zender en het ziekenhuis, terwijl de overigen plots in dolle vaart naar het fort van Moncada reden. Deze groep werd aangevoerd door Fidel Castro. De man schappen ervan droegen alle zonder uitzondering het uniform van het leger. Hun doel: Moncada innemen, tegelijk caserne en gevangenis, symbool van de dictatuur en verdrukking van Batista, zoals de Bastille het symbool was van het absolu tisme der Franse vorsten. Indien zij slaagden zou zulks een dave rend succes zijn voor de toen nog onbeken de Cubaanse revolutionnaire. Maar het werd een fiasco en in de dagen, die volg den hing ook het leven van Castro aan een zijden draadje. Toch wordt deze dag van 1953 als een nationale gebeurtenis be schouwd. Het getal „26" werd de naam en het embleem van de revolutionaire bewe ging, die nu aan de macht is. Toen de sol daten van Castro Havanna binnen mar cheerden hadden zij allen een armband an met het getal 26 erop. Heden hebben alleen de echte authentieke „Barbudos" het recht deze te dragen. Op het ogen blik bestaan er te Cuba nog maar twee politieke partijen: de beweging van de 26 ste juli en de communistische partij, „Po pulaire Socialistische Partij" genoemd. Dat de inneming van Moncada mislukte was gedeeltelijk de schuld van een onhan dige bestuurder. Deze nam met zijn vracht wagen volgeladen met mensen een al te scherpe bocht juist voor het fort en de in zittenden, wier positie op het open dek van de vrachtauto toch al zeer wankel was tuimelden met wapens en al op de grond. Onmiddellijk stormden zij op de ge waarschuwde wachters af, terwijl Fidel Castro ze met zijn machinegeweer dekte. Zij slaagden erin, wat zij dachten het wapenmagazijn te zijn, te bereiken. Toen ze er waren was het hun duidelijk, dat ze zich hadden vergist en in het kappers magazijn tercht waren gekomen. Het was toen 5.15 uur in de morgen. Het alarm was gegeven. Van alle kanten regende het kogels op de aanvallers, die de een na de andere neer vielen. De ope ratie was mislukt en Castro gaf order om ter ontdekt en alle zogenaamde zieken werden door de soldaten van Batista naar de citadel gevoerd, waar men, om te be ginnen Munoz met een paar kogels in de rug neerschootFidel Castro echter behoorde niet tot deze groep. Het lukte hem met enkele van zijn manschappen Si- boney te bereiken, aan de kust van de Caraibische Zee ,ten zuid-westen van San tiago. Daar werd hij aangehouden door een patrouille onder commando van één zijner vrienden van de universiteit van Havanna: luitenant Pedro Sarria. Aan dit toeval heeft Castro zijn leven te danken. Pedro Srria stelde alles in het werk om zijn oude vriend te redden. Terwijl op be vel van Batista alle opstandelingen1 neer- inhoud; gekleurde zijden shawl; zwart jongensjack; rijbewijs; zwarte herenport. terug lc 110 Ke met inhoud; bril; bruine dubbele fietstas- I Verschillende van de samenzweerders 3 pakjes nylonkousen; bankbiljet van f 10,- slaagden erin ongedeerd het hospitaal te grijs konijn; bruine port. met inhoud; wit te portemonnaie met inhoud; gouden ket tinkje met hanger; bril in bruin etui; doublé heren polshorloge; grijze pantalon; bereiken. Daar werden zij door een arts, die tot de hunnen behoorde, dokter Mu noz, verbonden en in bed gestopt. De bedoeling was dat zij voor zieken 2 sleutels aan kettinkje; gummi regenjas, zouden doorgaanHet bedrog werd ech- 2IEKENFOND5 LEVERANCIER. de gemeente an de beurt, die heelegaar gien offisjeel onderkomme hebbe. Mar goed, as et zoo veer is zijn we klaar. Bestek en teekeninge legge op de anneemers te wachte. Wel effe na gaan, minse van de gemeente, of alle grond wel in jelui hande overgegaan is. Je ken nooit weete. We hebbe een lessie gehad en et zou niet zoo mooi weeze as laater uitkwam, dat we op grond van een ander stinge te pronke. Dan kon die nog wel es anspraak maake op et mooiste kaamertie van onze nieu we raadhuis. As teegeprestaasie. Laat je gewaarschouwd weeze deur Wout Blauwkous. Marktdagen op zaterdag en dins dag. (Vervolg van pagina 1.) vangenen zo solide mogelijk „op te ber gen". Veel aardewerk is er rond de burcht uit de grond gekomen. Dit is allemaal tentoongesteld. Zelfs staat er een compleet gedekte tafel, waaraan bisschop David van Bourgondië met zijn gezelschap menigmaal moet hebben aangezeten. Het aardewerk moet vol gens de deskundigen afkomstig zijn uit Duitsland. Gedeeltelijk is het gegla zuurd. De borden zijn van hout. Veel is er uit de bisschoppelijke tijd te zien. En er blijkt uit, dat vooral bis schop David, die ook de Bisschop Da- vidsgrift liet graven, veel heeft gedaan op het culturele vlak. Hij bracht de cultuur naar Rhenen. Vele schilderijen zijn daarvan de stille getuigen. De trots van do huidige tentoonstelling is wel de enorme koopkap van deze bisschop, die welwillend door Utrecht in bruikleen werd afgestaan. Deze koopkap is 500 jaar oud. Hij is gedeeltelijk geweven en gedeeltelijk geborduurd. Het is een pracht stuk werk. Vooral het gebor duurde gedeelte dwingt een ieders res pect af. De daarop voorkomende figu ren hebben een natuurlijke uitdrukking in hun gezichten. En dat voor borduur werk. Men neemt aan, dat bisschop David verscheidene malen in de Cune- rakerk deze koopkap moet hebben ge dragen tijdens de Godsdienstoefeningen. OUD GELD Uit de Bisschoppelijke tijd zijn er verder nog vele andere overblijfselen te zien. We denken aan de grote collec tie in Rhenen geslagen geldstukken, waaronder stuivers (rond), deniers, dubbele groten, mijten en deugten. Maar ook vele perkamenten, voorzien van uitgebreide collecties lakzegels. Eén daarvan bevat een schuldbekentenis van de stad Rhenen aan Utrecht, we gens geleende rogge, daterend uit 1429. Een ander bevat de verzoenbrief van Bisschop David van Bourgondië, de brenger van de cultuur en - zoals het in het leven zo vaak gaat - later veracht. Hij had zoveel vijanden gekregen, dat men hem tenslotte op een mestkar vast bond en van Rhenen naar Amersfoort bracht. De zeer vijandige houding werd later herzien, mede door ingrijpen van de bisschoppelijke troepen, waaruit de verzoenbrief is voortgekomen, tot stand gekomen na de opstand, gedateerd 9 mei 1481. Aan de brief hangen zegels van de bisschop zelf, van zes edelen en van verschillende steden, waaronder Rhenen. De zegels zijn van rode en groene was. Uit de zestiende eeuw is veel in de derde tentoonstellingszaal onderge- geschoten moesten worden, bracht hij Fi- bracht. Onder andere treft de bezoeker del Castro naar de staatsgevangenis, waar hier een prachtig gezicht op Rhenen, deze althans voorlopig in veiligheid was. een schilderij vervaardigd door Jan van Al waren de meeste samenzweerders Gooijen. Daaruit blijkt ook weer dat de zonder vorm van proces neergeschoten,visserij toen nog druk werd beoefend, voor de enkeling die het geluk hadden vooral de zalmvisserij. Een in die tijd nog te leven vond Batista het wenselijk aangenomen dienstbode stelde aan haar een proces in te stellen om de schijn te mevrouw als voorwaarde, dat zij niet redden. Zes en twintig advokaten pleit ten voor het lot van de schuldigen. Castro nam echter zijn eigen verdedi ging op zich: een handig en moedig plei dooi ten gunste van de Cubaanse vrijheid. Hij werd veroordeeld tot 15 jaar ge vangenisstraf. Maar twee jaar later, op 15 mei 1955 was Batista, onder de druk van de publieke opinie, al verplicht hem in vrijheid te stellen. De dictator kon toen nog niet voor zien, dat hij de toekomstige „libertador" van het Cubaanse volk op vrije voet stelde. Drie jaar later was Castro aan de macht meer dan tweemaal per week zalm te eten zou krijgen(l). Hare Majesteit de Koningin gaf ver schillende tekeningen en prenten in bruikleen, allen gezichten op Rhenen en de Grebbeberg, van de hand van Jan de Beijer. Van de hand van Rem brandt zijn er reprodukties van de stadspoorten. Rembrandt kwam veel in Rhenen. Uit de stukken blijkt, dat er een man door Rhenen wandelde met een. grote zwarte mantel om en een grote zwarte hoed op het hoofd, een schildersezel en andere attributen met Maar nu blijkt hij vergeten te hebben hoe zich voerend. Dat was de beschrijving vurig hij toen pleitte voor de vrijheid. van onze wereldberoemde schilder, zo- Velen vn zijn toenmalige volgelingen als men hem in Rhenen had zien wonen zuchten nu in de kerkers. En zijn vijanden werden uit de weg geruimd. -t de ZAADTEELT EEr is weinig belangstelling voor teelt van Zaden in Nederland. In enkele jaren tijds is de oppervlakte bestemd voor zaadwinning met niet min der dan 1000 ha gedaald. Op het gebied van groentezaden is de grootste vermindering vastgesteld voor de diverse soorten koolzaad, wortelen en spi nazie. Op een jaarlijkse bijeenkomst van kwe kers van tuinzaden die onlangs is gehou den, werd een resolutie ingediend voor het stichten van een fonds voor de produk- tie van een film over zaadteelt. Op deze wijze zou meer belangstelling gewekt wor den voor deze tak van de tuinbouw. CHAMPIGNONTEELT IN IERLAND De landbouw van Ierland zou graag zien, dat er een grotere belangstelling kwam voor het kweken van champignons. Thans zijn er 47 bedrijven in Ierland, die meer dan 300 personen werk bieden. De jaarlijkse opbrengst, waarvan twee derde deel wordt geëxporteerd, heeft een waarde van meer dan een miljoen. De champignons worden per vliegtuig van Dublin naar Londen, Birmingham, Liverpool en andere grote steden in Gr.- Brittannië vervoerd. De afdeling Champignonteelt van de Landbouw verwacht, dat deze kan worden opgebouwd tot een industrie. en werken. HEKSENPROCES In de zaal van de middeleeuwen zijn verder nog fraaie fresco's te zien van het vroegere Koningshuis, de schand paal zoals deze op de markt bij het oude gemeentehuis moet hebben ge staan, de balie waarachter de schout en de schepenen recht spraken en waar omtrent bekend is, dat in 1596 nog een zogenaamd heksenproces werd gevoerd, één van de allerlaatsten. De beklaagde, een vrouw uit Rhenen wier naam niet bekend is, werd geworgd en verbrand, de veren in haar hoofdkussen hadden bewezen dat zij schuldig was. Er is nog onnoemelijk veel meer te zien in het Rhenense museum, ook uit de negentiende eeuw. Men dient dat zelf te gaan zien, eerst dan krijgt men een juiste indruk van hen, die in Rhe nen leefden. Dit museum in Rhenen is uniek. Ner gens in de omgeving vindt men zoveel historie op één plaats en pver alle tijden bijeen gebracht. Boven één van de in gangen staat te lezen: „Een stad zonder historie, is als een mens zonder herin nering." Wie zich in de herinnering aan het verleden wil laten opfrissen, ver zuimt niet dit Rhenense stukje historie te bezoeken. VEENENDAAL Geboren: Jannetje d. v. M. H. van de Pol en C. H. Bos; Martina Helena d. v. A. van de Craats en W. van Daalen; Teu- nis z. v. C. Heikamp en B. Willemsen; Martine Jansje d. v. R. Gerritsen en A. Nellestijn; Adrie Anthonie z. v. J. Hei kamp en H. Wijnberger; Gisela Martha Janne Piëta d. v. H. W. Boers en G. P. Burgstede; Nanda Hendrika d. v. R. van der Sluis en G. J. Mater; Dina Kristina d. v. G. v. Uijtert en D. K. Alberti; Pieter Adriaan z. v. H. Willemsen en T. Mulder. Ondertrouwd: A van Manen en N. Stam. J. J. van Ginkel en N. J. M. van Dijk; B. Wagenaar en H. Klumpenaar; J. H. van Mastrigt en D. H. de Man; H. J. van Bar- neveld en J. J. van Kooten. Gehuwd: J. G. Smits en A. Bouman; G. Bakker eni J. A. van Manen; H. van Bar- neveld en J. Sukkel; H. Schinkel en M. van Keulen; J. J. van Ee en L. Ott. RHENEN Geboren: Johannes z. v. D. N. Lieuwen en A. Meeuwsen; Dirk z. v. C. Pitlo en H. van Rotterdam; Jan z. v. A. Dijksterhuis en A. van de Weerd; Johanna Janske d. v. T. Schoeman en M. J. Hoefakker; Roy Louis Johannes z. v. L. S. Schotborgh en D. H. G. Lammers; Marretje Geertruida d v. G. Lodder en G. Post; Hendrik Mari- nus z. v. T. A. van Laar en W. Berkhof; Cornelia d. v. W. van den Brink en J. Gaasbeek, Veenendaal; Gerritje d. v. M. de Bruin en E. S. Peterse; Trijntje Wilhel- mina d. v. J. Donkelaar en E. van Doorn; Marinus z. v. W. van Manen en K. van Rotterdam. Ondertrouwd: D. E. Meijer, Echteld en VEENENDAAL Geref. kerk Petrakerk 9.30 uur ds Over- duin 5 uur ds. Couvée van Bennekom. Geref. kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Cou vée van Bennekom 5 uur ds. Overduin. Geref. kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Nieuwenhuis van Bunschoten-Spaken burg. Chr. Geref. kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Slofstra van Harderwijk. Chr. Geref. kerk Hoofdstraat (tijd. Ned. Herv. kerk Markt 11 en 7 uur ds. Keu- ning. Ger. Gem. Syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. bond 10.30 uur ds. Boele van Utrecht. Oudekerk 9 uur ds. J. W. van der Linden van Den Haag 5 uur ds. B. G. v. d. Wiel van Elburg. Julianakerk 9.30 uur ds. E. F. Vergunst van Ede 5 uur ds. P. C. J. Lam van Lun- teren. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. H. Zethof v. Kockengeri 5 uur ds. R. de Bruin van Barneveld. Sionskerk 9.30 uur ds. B. G. v. d. Wiel van Elburg 5 uur ds. J. N. de Ruiter van Lei den. Veeneind 3 uur dhr. J. M. Meijer. Dijkstraat 2.45 uur ds. J. N. de Ruiter van Leiden. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst 12 uur zondagsschool 6.45 uur openluchtsa menkomst 7.30 uur verlossingssamen komst. R.K. Salvatorkerk Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis 7 uur Lof. C. C. van Setten; C. van Os, Veenendaal R.K. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 en A. van den Berg; J. Moerkerken en N. i uur H. Mis 5 uur Lof. A. Klomp. Ned. Herv. kerk „Sola Fide" 10 uur dhr. Overleden Anna Elizabeth Wiggers, 78 Van Pijpen 5.30 uur ds. de Groot van jaar, ongehuwd, Veenendaal. I Harderwijk. AMERONGEN Geboren: Marcus z. v. J. van Manen en RHENEN M. M. Kanaar; Amelia d. v. D. T. van N(;d- Her^- (Ger.) Evang. 10 en 5 uur ds. Boord en C. Wiligenburg. Langerak van Vinkeveen. Herv. Gem. 10 uur ds. Dijkstra 6.30 uur ds. W. A. Zeydner van Rotterdam, jeugd dienst Protestantenbond 10.30 uur (Wapen van Hardenbroek) ds. J. de Pree van Vee nendaal. Geref. kerk 10 en 5 uur ds. K. Dronkert van Leiden. Geref. Gem. 10 en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 u. lees dienst, dinsdag 16 augustus 7.30 uur ds. v. d. Woestijne van Barneveld. Oud Geref. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, dinsdag 16 augustus 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. RHENEN Ingekomen personen: J. A. Hage van Broot Brittanië. Vertrokken personen: T. A. J. Zwolle naar Duitsland; H. Oelius naar Wisch; L. Oosterhof f naar Veenendaal; C. N. P. A. Rommes naar Zeist; N. van Veldhuizen naar Huizen; N.H.; A. Henzen naar Wage- ningen; H. Honders naar Amerongen; G. van de Peppel e.v. van Os naar Wijk bij Duurstede; C. H. van Soest (gez.) naar Tiel; W. L. Weeckers naar Capelle aan de ELST Ncd. Herv. kerk 10 en 6 uur dhr. v. d. Bom. IJssel; J. D. van Verseveld naar Ameron- Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. gen; A. F. Voskamp naar Wageningen; V. j Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, maandag 15 aug. 7 uur ds. Miras van Krimpen aan de IJsel. V. Nedorost naar Wageningen. AMERONGEN Ingekomen personen: J. D. van Verse- AMERONGEN veld van Rhenen; N. van Ingen en G. Herv kerk 10 en 5 uur ds. J. de Jager. Gentile van Rotterdam. 1 SCHERPENZEEL Aanvoer 900.000 stuks kippeeieren. Prijs 13,75 tot 14,25 per 100 stuks. Henneeie- ren 9,50 tot 11,50. Handel matig. Biggen. Aanvoer 175 stuks. Prijzen 48,- tot 60,—. Handel traag. VLEUGELLOZE KIPPEN Uitgaande van de gedachte dat een pro- duktiekip niet vliegt hebben de Japanners onderzoekingen gedaan naar de voor- en nadelen van vleugels bij kippen. „Der Tierzuchter" meldde hierover onlangs op merkelijke resultaten. Zo zouden kippen, waarvan de vleugels in de jeugd langs operatieve weg of met elektrische apparatuur verwijderd zijn, aanzienlijk meer vlees produceren dan met vlerken uitgeruste hoenders, vleugelloze kippen bleken in Japan tot 14,7°/o méér vlees te hebben. PLASTIC VERDRINGT TURFMOLM Ter vervanging van turfmolm wordt in de Amerikaanse landbouw steeds meer plastic gebruikt om planten en vruchten te beschermen. In de praktijk blijkt dit produkt veel beter te voldoen, terwijl het bovendien goedkoper is. Men constateert dat de vruchten sneller rijp worden en dat de opbrengsten groter zijn. De plastic, die in stroken rond de plan ten wordt aangebracht zorgt ervoor dat de bodem ook na zonsondergang de warm te veel langer vasthoudt. Bovendien kan het water in de grond niet verdampen, waardoor de bodem constant vochtig blijft. Het plastic belemmert voorts de groei van het onkruid, zodat alle groeistoffen aan de planten ten goede komen. Tenslotte beschermt het de wortels tegen wegpoeling van de grond bij hevige regenval. Ger. kerk 10 en 5 uur. Ned. Prot. Bond 10.15 uur ds. Thomsen uit Utrecht. ACHTERBERG Ned. Herv. kerk 10 en 6.30 uur dhr. Jansen Oud Ger. Gem. donderdag 18 aug. 7 uur ds. v. d. Poel van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. dinsdag 16 aug. 7.30 uur de heer van Prooyen uit Ede. OVERBERG Ned. Herv. kerk 9 en 10.30 uur (H.A.) ds. de Jager van Amerongen 6.30 uur dhr. Visep van Waddenoyen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. kerk 9.30 uur dhr. Meijer van Veenendaal 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. kerk 10 en 630 uur ds. Suurmond van De Glind. SCHERPENZEEL Ned. Herv. kerk 9.30 en 6.30 uur (H.A.) ds. Klootwijk. Ger. kerk 10 eni 6.30 uur ds. Oosterhoudt van Krabbedam. Vrijz. Herv. Geen dienst. VEENENDAAL: Dr. Bisschop, Tel. 2776 RHENEN: Dr. G. E. Wjjchers, Achterb.str. weg 191, Tel. 328. ELST, AMERONGEN, LEERSUM Dr. v. Ommeren te Eist, Tel. 08377-217. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE: Dr. van Ringelestqn, Ederveen, Tel. 08387-201. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, Dorps straat 118, Tel. 03497-220. Hoofdstraat 23-61-65 Vtenendaal Kerkewijk 57 te Veenendaal vragen voor direct iemand, die opgeleid wenst te worden tot Militaire dienstplicht vervuld hebbend. Leeftijd tot ca. 25 jaar. Opleiding fijn-instrumentmaker vereist. Uitvoerige brieven aan Hoofd Personeelszaken (gevestigd sedert 1930) PRINS BERNHARDLAAN 126 - VEENENDAAL voor de nieuwe cursussen: ALG. SECRETARESSE, DIRECTIE ASSISTENTE, MIDDENSTAND IMO, BOEKHOUDEN, NED.-, DUITSE-, FRANSE- EN ENGELSE CONVERSATIE EN IIANDELSCORRESP., STENOGRAFIE „GROOTE" IN NEDERL., FRANS, DUITS EN ENGELS, MACHINESCHRIJVEN, 10-vingersysteem, ritmisch, blindtypen, ALGEMENE ONTWIKKELING (schakel diploma). staatsgedipl. leraar en beëdigd translaleur voor de Duitse en Engelse taal bij de Ar rondissementsrechtbank te Arnhem. De beste favoriet voor Rome is uw eigen Philips televisietoestel. Feilloos en haarscherp brengt dit toe stel alle reportages (in totaal 60uur) in uw huiskamer. Los voor uzelf het startschot en kom even bij ons langs, dan bent u zeker van de overwinning van uw eigen favoriet! Wij zorgen graag voor een gratis proefplaatsing of een goede demonstratie. BERGWEG 15 VEENENDAAL TELEFOON 2623 Deze Philips ont vanger met 53 cm beeld:

De Vallei | 1960 | | pagina 2