WATERDICHT haken j De laatste stormloop Jerry als baby-sitter King Creole J. de Kievid ^.on^Licten om aria De mechanische beschadiging van aardappelen Bachelette - en geen zorgen meer Vespa scooter Fa. Garage Hogendoorn D.v.d. Meijd en HRRDEVELD L U X O R Grote verliezen die kunnen worden voorkomen VOCHTVERLIES VOOR DE VROUW FRED ASTAIRE AUTO-DROP 23 augustus: GELDERSE JEUGD BEZET BARNEVELD The Blue Diamonds Inlichtingen en demonstratie bij AUTORIJLES «Het Centrum« nujajat Aan e\, tye/Ll POOR BERTRIXSTR.37 TEL24I5 VEENENDRRL Theater Gary Cooper - Madeleine Carroll in Jerry Lewis - Connie Stevens - Ida Moore in Elvis Presley - Carolyn Jones - Dean Jagger in Hebt U autoschade? ELST FEUILLETON Beschadigde aardappelen veroorzaken bij het schillen zeer grote verliezen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat bij ernstig beschadigde knollen deze ver liezen soms meer dan 40 bedragen. Ook matige en zelfs vaak lichte beschadi gingen veroorzaken bij het schillen extra verliezen die niet zijn te verwaarlozen. De aardappelschil vormt een barrière tegen het binnendringen van micro- organismen. Wordt de schil beschadigd, dan kunnen schimmels en bacteriën de aardappel gemakkelijk infecteren, waardoor rot kan optreden. Met proeven is duidelijk aangetoond, dat vooral bij de bewaring in kuilen de beschadigde knol len snel tot rotting kunnen overgaan. Dat hierbij zeer grote verliezen kunnen optreden zal iedereen duidelijk zijn. en vaak ruw worden neergezet. Naarmate de tijd voortschrijdt (nadat de aardappelen zijn gerooid), wordt de kans op het ontstaan van uitwendige beschadi gingen geringer. De reden hiervan is, dat de huid van de aardappelen meer verkurkt en zodoende een grotere weerstand krijgt, j De uitwendige beschadigingen die optre den tijdens en na de bewaring zijn dan ook veelal gering. Van veel meer betekenis wordt dan echter het optreden van stoot- blauw. Dit stootblauw kan men tegen gaan door de aardappelen vóór het lossen uit de cellen op te warmen tot 13 a 15cC. De blauwgevoeligheid neemt namelijk bij hogere temperatuur van de aardappelen sterk af. j Aardappelen die zijn gekiemd en voor- al knollen die te weinig kalium bevatten, zijn zeer gevoelig voor stootblauw. Een aardappelknol bestaat voor ±75Vt uit water. Tijdens de bewaring verliest de aardappel vocht door verdamping van wa ter via de schil. Zonder de aanwezigheid van de aardappelschil neemt de verdam ping zeer sterk toe. Het ligt dus voor de hand, dat het verdampingsverlies van be schadigde aardappelen hoger is dan van onbeschadigde knollen. Bij pootaardappe- len was na een luchtgekoelde bewaring van 4 maanden het gewichtsverlies van beschadigde aardappelen 13*/«, bij onbe schadigde aardappelen bedroeg dit verlies in dezelfde tijd VI». Vooral aardappelen, die sterk zijn ontveld, verliezen in zeer korte tijd veel water. Hetzelfde geldt ook voor consumptie aardappelen. hoewel hierbij door de bete re verkurking van de schil, de verliezen (speciaal van onbeschadigde knollen) in het algemeen iets lager liggen. ADEMHALINGS VERLIEZEN Voor de instandhouding van de levens processen in de aardappelknol is energie nodig, die wordt verkregen door omzet ting van zetmeel in koolzuur en water. In het algemeen wordt aangenomen, dat de gewichtsverliezen door ademhaling en ver damping zich verhouden als 1 10. De ademhaling bij beschadigde aardappelen is intensiever, dus het zetmeelverlies gro ter dan bij onbeschadigde knollen. Na een bewaring van ruim 3 maanden bij 5°C was het zetmeelverlies bij onbeschadigde aardappelen 4,6 kg per ton aardappelen. Beschadigde aardappelen geven in de zelfde tijd een zetmeelverlies tot 9,3 kg per ton aardappelen (afhankelijk van het type beschadiging). Waarschijnlijk is dit zetmeelverlies voor consumptie- en pootaardappelen van geringe betekenis, maar wellicht zal dit een rol kunnen spelen bij de bewaring van fabrieksaardappelen. SLECHTE KWALITEIT AARDAPPELMEEL Fabrieksaardappelen worden in het al gemeen bij het rooien ernstiger bescha digd dan consumptie- en pootaardap pelen. Dit heeft tot gevolg, dat er bij de op slag, die in kuilen plaatsvindt, grote ver liezen optreden door rotting. De laatste jaren is gebleken, dat door deze beschadigingen ook de kwaliteit van het aardappelmeel slechter is. Verschillen de aardappelmeelfabrikanten zijn er daar om toe overgegaan de aardappelen naar uit wendige kwaliteit te betalen. Hierbij wordt speciaal gelet op het voorkomen van me chanisch beschadigde knollen. Uit het voorgaande blijkt wel zeer dui delijk, dat het van groot belang is het op treden van mechanische beschadigingen zoveel mogelijk te voorkomen. Het per centage beschadigde aardappelen is in de praktijk zeer hoog. Bij het klaarmaken van de aflevering variëert dit tussen de 10 en de 100'/» met een gemiddelde van on geveer SO0/». De uitwendige beschadigingen zoals vleeswonden, ontvellingen e.d. wor den hoofdzakelijk bij het rooien veroor zaakt. Meermalen is de rooimachine ook de oorzaek van inwendige beschadigingen. Naarmate het oogsten meer gemechani seerd wordt, neemt het percentage be schadigingen toe. Op een rooidemonstra- tie in 1959 werd bij het gebruik van voor- raadrooiers 35 40°/» van de aardappelen beschadigd. Bij het gebruik van zakken- rooiers was dit bijna het dubbele, terwijl bij de fabrieksaardappelrooiers praktisch 100®'» van de knollen beschadigd werd. Door de ontwikkeling op de arbeids markt zal in de toekomst ook het rooien van poot- en consumptieaardappelen hoe langer hoe meer gemechaniseerd worden. BESCHADIGING NA HET ROOIEN Hoewel het grootste percentage bescha digingen bij het rooien wordt veroorzaakt, treden er ook bij de verdere behandeling van aardappelen beschadigingen op. Bij het inbrengen in de bewaarplaats worden de aardappelen vaak van te grote hoogte gestort. Vooral de overgangen van de ene transportband op de andere vor men een mogelijk gevaar voor het optre den van beschadigingen. Om stortkegels en het naar beneden rollen van de knollen te vermijden, moeten de cellen gelijkmatig- gevuld worden. De transporteurs moeten dus zowel in horizontale als in vertikale richting verstelbaar zijn. Bij het transport van de aardappelen moet men voorzichtig te werk gaan. Men mag de zakken niet op de auto of in de wagen laten vallen, niet over de zakken lopen etc. Verder moet men niet te zware verpakkingseenheden gebruiken, daar deze niet hanteerbaar zijn VERRUIMING POSTVERKEER MET KONGO Het is thans weer mogelijk naar de ge hele Kongolese Republiek correspondentie per zee post te verzenden. Luchtpostcorrespondentie wordt met al le beschikbare vliegtuigen doorgezonden. Zowel ten aanzien van luchtpost als zee post geldt echter, dat geen zekerheid be staat of de post alle delen van de Kongo bereikt en besteld wordt. In ieder geval moet nog met ernstige vertraging in de overkomst rekening worden gehouden. Zeepostpakketten zijn voorlopig slechts toegelaten naar de provincie Katanga, het district Kivu en het Ruanda-Urundi ge bied; luchtpostpakketten alleen naar de plaats Leopoldstad en de provincie Ka- tanga. Iedere verzending - en dit geldt dus ook voor die van aangetekende stuk ken en postpakketten - geschiedt op risi co van de afzender. Waardepakketten zijn voorshands niet toegelaten. UNIFORMEN De eerste partij zomeruniformen van Terylene zijn uitgereikt aan 500 sergeants en agenten van de Londense politie. De Londense politiemacht is de eerste ter we reld die het conventionele serge voor Terylene heeft verwisseld. De nieuwe uni formjasjes zullen ieder jaar tussen juni en september worden gedragen. Zij wegen on geveer de helft minder dan de oude uni formjassen. het een oud woord is. Is dit niet wat wij altijd gezocht hebben sedert onze dochters van kind jonge vrouw werden? Een meis- ke het klinkt aandoenlijk, onschuldig zelfs. M enkan zich een meiske niet in een rafelige spijkerbroek voorstellen, met in de ene hand een ijslolly en in de andere hand het liefst een zak frites. Dit meis ke komt niet om 10 uur thuis, als u haar tot 9 uur permissie hebt gegeven. En het allerbelangrijkste: zij heeft een goede smaak en zij stelt prijs op een verzorgd uiterlijk. Zij is dan ook in Frankrijk geboren, het klassieke land van de charmante vrouw, terwijl wij niet kunnen ontkennen, dat de tiener via Engeland uit Amerika ons land is binnengedrongen. De toekomst ziet er rooskleurig uit. Wij schamen ons haast een beetje over onze gruwelijke zorgen van de laatste jaren, die nu als in een klap wegge vaagd lijken. Alleen - laten wij nu alvast eens gaan uitrekenen op welke posten van het huishoudboekje nog iets te bezuinigen valt. Want een ding moeten wij niet vergeten: de tiener, die met blote voe ten in oude sandalen stak, stelde geen hoge eisen. De spijkerbroeken waren goedkoop en dat waren ook de felge kleurde flodderrokjes. Petticoats waren iets duurder en zij had er veel van no dig. Maar wat was het nog, vergeleken bij de mantelpakjes, die de bachelette zal gaan verlangen, het liefst maat werk? De geklede wollen mantel, waar naar haar voorkeur zal uitgaan, nu zij van zins is de duffelcoat zonder knopen en met losgescheurde zakken af te dan ken? U ziet het: onze zorgen over de tiener zijn bezig te verdwijnen, maar wij zullij er enkele zorgj es over de bachelette voor in de plaats krijgen. „Berry" heet dit driedelige pakje, waarvan maar één deel te zien is. Maar onder de „overgooier" zit een bikini. Het bandje is afneem baar. Het is een geslaagd geheel, dat ook opvalt door zijn contras terend donkere dessins, (model Tricotbest). U kent mijn dochter - zij lijkt sprekend op de uwe. Zij is 14, 15 misschien al en weet het allemaal veel beter dan uzelf. Dan ik trouwens. Als zij 's morgens het huis verlaten heeft om op school aan haar opleiding te laten werken, werpt u een schichtige blik om de deur van haar kamer. Juist, u had het al verwacht. Haar pyama zwiert over de grond, wel schilderachtig, maar nu ja. Haar bed is niet afgehaald, onder het kussen ziet u nog juist een boekje, wat er uitziet als een cowboyroman. U kent de cowboy van uw dochter toch? Een pistool op elke heup en wolkjes kruitdamp even verderop. Reken maar, dat hij raak schiet. Op haar werktafel liggen wat slordige dictaten met e enverfomfaaid boek. Waar schijnlijk vergeten in de tas te pakken. Daartussen prijkt een flesje parelmoer- kleurige nagellak en warempel, daar ligt alweer zo'n goedkoop lippenstift, dat na gebruik door het hele huis te ruiken is. U neemt het mee, vastbesloten er nu eindelijk eens een hartig woord over te zeggen. Maar dan struikelt U ergens over Het zijn een par afgetrapte sandalen, oorspronkelijk wit, maar daarna in diverse modetinten bijgeverfd en op het ogenblik zachtbleekgeelgroen. De vorige kleuren zijn nog aan de zoien te tellen. Toevallig bent U van plan deze dag wat kleren te gaan wassen en U dringt dus verder in het hol van de leeuwin door. U gaat op zoek naar de beide stoelen, die U haar op haar 12e verjaardag meende te moeten geven. Dit is een vergissing van uw kant geweest, die U inmiddels allang hebt ingezien. Deze stoelen had u rustig in de winkel kunnen laten staan: U had er 2 reusachtige klerenstanders voor moeten kopen. Zij worden n.L als zodanig gebruikt. Twee bergen textiel grijnzen u aan, de oogst van één enkele week. De petticoats, die u de week tevoren zo keurig hebt ge steven, zijn ineengerold tot onooglijke bundeltjes en niet al te schoon meer. Enkele jurken, een paar rokken, een trui half op de grond, daaronder nog een paar schoenen en een lang niet droog bad pak. U schudt het hoofd en het is haast een gewoontegebaar geworden. U strekt de linkerarm uit en stapelt die met de rechterhand vol. Mar U verlaat de kamer niet, zonder lelijk uit te glijden over de mat voor het bed, waaronder een paar ou de proefwerken van bijzonder glad papier terecht zijn gekomen. U beklaagt uzelf en terecht. Dit is geen aangenaam bestaan. Of lie ver dit was het niet. Want er is hoop, zowel voor u als voor men. U zult het al begrijpen ik denk aan de bachelette, dit wezen, dat onlangs geboren is. Wanneer u in het Franse woordenboek bachelette opzoekt, vindt u daarachter: meiske of deerntje, met de vermelding, dat Te koop als nieuw, geheel compleet met duo, windscherm etc. 8500 km gelopen. Prijs slechts 975, Eikenlaan 10, Veenendaal Telefoon 2425. die binnenkort zestig wordt heeft besloten niet meer als danseur op te treden. Hij wil zich als acteur aan serieuze rollen wijden. Vele bekende filmsterren hou den van drop. In AUTO DROP met het nieuwe smaakprofiel, vindt u op elke tabletverpakking een interessant verhaal. Vraag naar van V.S., Leeuwarden. Per rol 25 ct. Zo druk als het donderdags tijdens de markten in Barneveld is, zo rustig kan het er op dinsdag zijn, maardat zal wel niet het geval zijn op dinsdag 23 augustus. Op die dag immers wordt de grote provinciale landdag van de BOLH en BOG gehouden. Duizenden meisjes en jongens uit alle delen van Gelder land worden dan in de pluimveestad verwacht. Aan het welslagen van deze landdag ligt een omvangrijke organisatie ten grondslag. Een organisatie, die des te meer respect afdwingt als men weet, dat alles in vrije uren en geheel belan geloos geschiedt. Dat er nochtans hoge kosten moesten begroot worden, laat zich aanzien, want niet alleen de Koe weide achter het kasteel op het land goed „De Schaffelaar", maar ook Bar- neveldse grootste markthal - ca. 7.000 m2 - moet ingericht worden voor de ontvangst van duizenden jeugdige Gel dersen. Maar het doel van deze landdag is al deze inspanning ruimschoots waard. Het gaat toch om een demonstratie en manifestatie van twee Gelderlands be langrijkste organisaties op het gebied van de vrijetijdsbesteding, organisaties welke haar leden vorming geven en ontwikkeling bijbrengen die in hun later leven van zo'n grote betekenis kunnen zijn. Geen wonder dat de land dag-organisatoren daar waar ze mede werking vragen, die ook zo ruimschoots verkrijgen. Op 23 augustus zal Barneveld niet bezet worden door de tegenstanders van Jan van Schaffelaar, wiens beelte nis tegenover de toren overigens wel heel wat kijkers zal krijgen. Neen, die dag zal Barneveld een invasie beleven van bevriende Geldersen, uit de Ach terhoek, uit de Betuwe, van de oost-, maar ook van de noord-, zuid- en west- Veluwe, terwijl de stroom uit de Gel derse Vallei zelf wel niet te keren zal zijn. En de organisatoren van de land dag staan er borg voor, dat al die jon gelui het deze dag volop naar de zin zullen hebben. Het zijn gebroeders en hun stijl lijkt bijzonder veel op die van een beroemd Amerikaans tweetal. Zo veel, dat het verscheidene malen gebeurde, dat pla- tenliefhebbers naar de Amerikanen vroegen, maar uiteindelijk de eerste plaat van „The Blue Diamonds" mee naar huis namen. „('Til) I kissed you" en „I'm gonna get married", de eerste grammofoon plaat van deze muzikale jongens sloeg in als de spreekwoordelijke bom. The Blue Diamonds wonen in Drie bergen en zingen en gitaar spelen is hun voornaamste hobby. Zij willen het (als zij hun Mulo-diploma gehaald heb ben) ook verder in de muziek zoeken. The Blue Diamonds zijn al wijd en zijd bekend bij het Nederlandse publiek. Hun optreden in de AVRO-weekend- show wekte bij het gros van de Neder landse T.V.-kijkers stormen van en thousiasme. Ook met hun veelvuldig optreden voor de Riched-club oogsten zij veel succes. Benzineverbruik 1 17 Nieuweweg 155 - Telefoon 2454 Dealer voor Veenendaal, Eist en Amerongen Hiervoor verhuren wij DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Hoofdstraat 46, Veenendaal Voor VEENENDAAL, ARNHEM. AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal TeL S068 .Xv""" dcwAty'ifÜMWM STOMERU Veenendaal Van vrijdag 12 t.e.m. zondag 14 aug. Vrijdag 7.30 uur, zaterdag 9 uur, zon dag 7.30 uur Cecil B. De.Mille's De onverschrokken strijd van de Cana dese politie tegen een opstandige be weging. Toegang 14 jaar. Zaterdag 13 aug. 7 uur en zondag 14 aug. 3 uur Jerry als vader en als moeder van een drieling: om te brullen. Toegang elke leeftijd. Van maandag 15 t.m. donderdag 18 aug. Elke avond 7.30 uur De meest succesvolle songs van onze tijd in een sterke actiefilm. Toegang 18 jaar. Rijwielstalling naast het theater. Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: 2376. VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2378 Dan voor eerste klas plaatwerk naar de Veenendaalsestraat nr. 3 - telefoon 295. Hier wordt gewerkt met de modernste ge reedschappen en alt\jd redelijk in prijs. 13 Dat verbaasde Carla achteraf een beetje. Zou hij ermee op de proppen komen als zijn doctoraal achter de rug zou zijn? Dat was niet onwaarschijn lijk. Hij werkte inderdaad erg hard, nam ze aan, en had zijn tijd nu erg nodig. Ze had hem van Nico verteld, maar Herman had er nauwelijks op gereageerd. Zo van: Da's leuk voor je, zeg! En dat was Carla eigenlijk best bevallen. Een nieuwe afspraak hadden ze niet gemaakt. Ze haalden Nico in Rotterdam, op Zes tienhoven, af. Het weerzien was aller hartelijkst en de kennismaking tussen pa en Nico verliep zo vlot als maar wenselijk was. Ze reden meteen door naar het huis van de Brandenburgs, aten en bleven de avond gezellig met z'n vieren praten en plannen maken, want Nico zou zijn tijd goed besteden, zou de mooiste plekjes van Nederland zien en er moest dus een efficiënt reis programma uit de bus komen. Ze zou den drie dagen naar het zuiden gaan en dan terugkomen, daarna drie dagen dagtripjes maken en nog twee dagen in Groningen en Friesland bivakkeren. En natuurlijk de eerste dag naar Am sterdam gaan. Nico deed lief zijn best, Engels te spreken. Hij vond de rond vaart door de grachten marvellous en het eten in Holland fantastic, en het Rijksmuseum wonderful. Ze eindigden de dag in de Stads schouwburg, waar de Nederlandse Opera Wagners Lohengrin uitvoerde. Het was een voortreffelijke voorstel ling en op de rit naar huis bedacht •Carla, dat ze het een heerlijke dag had gevonden. Doodvermoeiend weliswaar, maar gezellig en heel afwisselend. Ze vertrokken de volgende morgen in zuidelijke richting, voor drie dagen dus, en pa en ma zwaaiden op de stoep. Juist toen ze wegreden zag Carla Wims hoofd voorzichtig van achter de gor dijnen gluren. Even maar. Hij zwaaide niet. De snelle wagen reed hen door de Rotterdamse Maastunnel, over de Moer- dijkbrug naar Breda, Tilburg en Eind hoven, waar ze de Philipsfabrieken be zochten dank zij een relatie van Nico's vader die er werkte. Ze brachten die avond in diens gezin door en logeerden in een hotel. Het prachtige Maastricht was de tweede dag het doel van de tocht. Zuid- Limburg lag er in de zon weldadig bij. Carla voelde zich heel feestelijk en bij na een beetje overmoedig. „Mag ik eens rijden?" vroeg ze en Nico stemde toe. Het ging in het begin wel aardig maar toen ze een rare slin ger maakten, lette Nico beter op. Hij kon toch niet voorkomen dat ze een andere auto ramden, wat een schokje, een heleboel schade en oponthoud gaf. De schade zou in een dag te herstel len zijn en ze waren dicht bij Maas tricht, dus er was geen man overboord. Ze zouden moeten wandelen en een be zwaar vonden ze dat geen van beiden. Ze zagen de stad. Ze zwierven door de glooiende omgeving. Ze zaten op een terrasje, of zomaar langs de weg en het was enorm gezellig. Dat vond Nico, maar Carla niet minder. En het onver mijdelijke gebeurde: 's avonds, toen ze dansten, zei Nico: „Weet je nog, die avond in Athene?" Carla knikte en herinnerde zich dui delijk de sfeer van die wonderlijke avond: de heerlijke koelte na een druk ke, zeer warme dag, de galante jonge Griek die een charmante buiging maak te in ma's richting, de ontwapenende glimlach waarmee hij haar ten dans noodde, het strijkje, de zwevende dans in de armen van Nico die ze toen nog niet kende, de lichte roes van het avon tuurlijke: dansen helemaal in Athene met een zo elegante jongeman. Ze her innerde het zich alsof het gisteren was gebeurd. „Bevalt het je nu net als toen?" vroeg Nico zacht. Zijn ogen zochten de hare. Ze kon bezwaarlijk neen zeggen; ze vond het ook nu heerlijk. „Mag ik je zeggen dat ik van je houd?" Hij zei het moeilijk in het Engels, daarna vlot in het Frans. Dat ontnuchterde Carla. Ze bedwong zich, hield op met dansen en leidde Nico naar hun tafeltje, waar ze zwij gend gingen zitten. Ze bestelde een jus d' orange. En zei toen: „Kunnen we ook vrienden zijn zonder meer?" Vrienden zonder meer - dat had ze tegen Herman ook gezegd, op het strand van Nice. En tegen Wim ook, bedacht ze. In wat voor perikelen was ze eigen lijk beland? Als je het op een afstand bekeek, leek het erop alsof ze als een fatale vrouw de mannen nu eens aan moedigde, dan weer op een afstand dwong. En nee, dat was toch heus haar bedoeling niet. Ze wilde het allemaal eerlijk bekijken, en beslist geen over haaste dingen doen. Geen illusies wek ken die op teleurstellingen zouden kun nen uitlopen. Dat was toch niet ver keerd? Met Nico voelde ze zich vrolijk en op haar gemak. Ze was gecharmeerd van zijn optreden en zijn voorkomende, op haar geluk bedachte gestes. Hij was heel erg rijk, maar dat mocht geen rol spelen natuurlijk. Bij Wimwat was Wim nu ver weg! Dat armoedige kamertje, de ietwat slonzige hospita, het armetierige be- staantje vol onvervulde en nooit te vervullen idealen Nu, in Nico's na bijheid, leek de verhouding tot Wim een onwezenlijke affaire. En Herman? Hij stond verder van haar af dan ooit. Zijn zelfingenomen heid en zijn egocentrisch gebabbel sta ken wel heel erg af bij het optreden van Nico, die er uitsluitend op uit scheen te zijn, te zoeken naar wat Car la prettig vond. Maar Herman was al als schoonzoon geaccepteerd. Wat een teleurstelling voor pa en ma, en voor Herman natuurlijk, zou het zijn. Maar moest zij daarvoor haar geluk opofferen? Nee, dat kon niemand van haar verlangen. Ach, ze wist nog hele maal niet waar zij het geluk zou vin den. En bij wie Carla staarde dromerig voor zich uit. Nico zweeg; hij begreep dat ze moest nadenken over zijn vraag van zoëven. Vroeger dan de avond tevoren braken ze op. En zonder nog eens te zinspelen op die vraag, bracht Nico Carla naar haar kamer. En wensten ze elkaar wel terusten, als vrienden zonder meer. De volgende dag: Nijmegen, Arnhem, de Hoge Veluwe, Harderwijk en een tochtje naar de Zuiderzeewerken, waar Nico van genoot 's Avonds weer thuis, met de piano open, waarop Nico zijn al lerbeste spel liet horen, een gezellige sfeer, genoeglijke traktatietjes van ma en het beviel Carla uitstekend allemaal. Het uitstapje naar het noorden zou pa Brandenburg, die toch een cliënt uit Groningen moest spreken, voor zijn re kening nemen. Hij had voorgesteld, dat ma en Carla mee zouden gaan, maar ma had een afspraak voor die dag en Carla was moe. Pas toen pa en ma allebei de deur uit waren, realiseerde Carla zich dat ze misschien met Wim alleen thuis was. De typiste had een vrije dag en de an dere bediende was vaak onderweg. Toen ze het kantoor binnenliep, had ze een voorwendsel bij de hand maar ze hoefde er geen gebruik van te maken: Wim was inderdaad alleen. Hij probeerde zo opgewekt mogelijk gedag te zeggen, maar Carla begreep direct dat het niet erg van harte ging. „Is er wat?" vroeg ze. „Met mij? nee, natuurlijk niet. Ik vind het leuk je weer eens te zien." Het klonk Carla als een verwijt in de oren. „Hoe bevalt het werk je? We hebben elkaar zo weinig gezien, de laatste tijd." „Het werk? Gaat nogal. Het loopt wel". Hier, in het huis van Brandenburg, op het kantoor waar Wim bediende was, voelden ze allebei de afstand plot seling heel duidelijk. Het was of ze in hun gesprek de goede toon, die er tus sen hen mogelijk was geweest, niet konden terugvinden. „Ik breng je straks een kop koffie, goed?" vroeg Carla en ze verdween. En terwijl ze koffie zette, besefte Carla, dat die afstand door liefde moest worden overbrugd. En dat de charme van Nico wel betoverend was, maar toch een onvoldoende ondergrond op leverde voor iets diepers dan vriend schap zonder meer. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1960 | | pagina 4