Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Boeren gaan drijfjacht op bloed dorstige vos(sen) organiseren MULDER Beet in de longen Vewibeto krijgt kunstig uitgevoerde toegangspoort Beschikbaar industrieterrein aan de Industrielaan vrijwel verkocht Amerikaanse kunstballon „Echo" bij helder weer te zien Verlichting in Amerongen trekt veel belangstelling montuur/ 34e jaargang WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1960 Nr. 65 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Veertig kippen werden in één nacht vermoord LANDBOUWER v. GINKEL VOND RADIOSONDE IN WEILAND Premie van 5, Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN KOLENDAMP: Bejaard echtpaar bewusteloos aangetroffen Patrimoniums Bouwvereniging wil gemeente geld lenen voor sportterreinen ARBEIDSMUZIEK IN FRANSE FABRIEKEN MAAR AUTEURSRECHTEN MOETEN WORDEN BETAALD Eerst betalen Gemeente gaat nu binnenterrein aankopen Verkeer eiste weer slachtoffers NIEUWE PANDEN D.E.O.S. opent korfbalterrein RHENEN Voorwedstrijden Nederlandse hengelkampioenschappen Maandagavond ca. 10 minuten zichtbaar geweest Centrum een verblindende zee van licht KIEST....UW EIGEN HQ0FD5TQ51 TEL3I8<Y Wat nu weer SCHERPENZEEL Schietvereniging vierde 60-jarig bestaan Ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan hield de schietvereniging Scher penzeel te Scherpenzeel dinsdag 9 aug. een schietwedstryd op de buitenbaan te Oud Willaer, waaraan door alle vereni gingen, aangesloten by de Schietkring Gelderse Vallei, werd deelgenomen. i Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lünen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent De boeren in het zuiden van Veenendaal - het gebied tussen Berg weg en Slaperdijk - loeren al maandenlang op één der ergste rovers onder de dieren: de vos. Overal waar hij zich met zijn spitse kop en vlijmscherpe tanden vertoont, laat hij een spoor achter van bloed en dode kippen. Bij één der boeren werden op een nacht achtender tig kippen doodgebeten en twee hanen, een schadepost van een kleine tweehonderd gulden. De mensen die jacht op hem maken weten dat ze uiterst omzichtig te werk moeten gaan, willen ze de sluwe viervoeter te pakken krygen. Niet voor niets luidt het gezegde: zo slim als een vos. En dit dier, dat veel gelijkenis vertoont met een flinke jonge herdershond is, behalve moordlustig, ook onbeschryflyk sluw en slim. Tóch zyn allen het er over eens: er moet een einde komen aan de terreur van de vos. Of vossen? Men weet het niet, maar als de drijfjacht ten einde is, hopen de boeren méér te weten! 2 jaar geleden - ving hij er een met een klem. Direct nadat men de kippen had horen schreeuwen, ging hij gewa pend met een knuppel op de klem af, waar een vos met één poot in gevan gen zat. Direct handelen was noodzaak, want het is meer dan eens voorgekomen dat een vos in zo'n geval zijn eigen poot afbijt om te ontkomen. De tweede keer was meer een geluk kig toeval. Een schreeuwende kip die blijkbaar achterop gezeten werd, kwam regelrecht op de heer v. d. Hoef af, die met brandende zaklamp en geladen geweer op zijn erf liep. Op ongeveer 20 meter afstand schoot hij de achter volger van de kip, welke later een vos bleek te zijn. „Overigens is het een wonder als je ze te pakken krijgt", zo vertelde hij ons. Boer Vlastuin aan de Dijkstraat kwam 's morgens vroeg bij zijn kip penhok en zag tot zijn ontsteltenis veertig kippen her en der verspreid dood in het weiland liggen. Zonder uitzondering waren de die ren allemaal door een beet in de lon gen aan hun einde gekomen. Sinds die tijd worden de kippen vastgehouden totdat het volop dag is. Eenzelfde lot onderging.de pluimvee stapel van de heer H. v. d. Hoef, even eens aan de Dijkstraat. Daar werden drieëntwintig kippen doodgebeten en men hoopt nu door een gaas-afzetting het gevaar te keren. Toch heeft deze landbouwer kans gezien om tweemaal over een vos te vernietigen. De eerste keer - ongeveer JONGENS WAREN ZWERVENSMOE Op het Veenendaalse politiebureau meldden zich dinsdag twee jongens, die waren weggelopen uit de stichting Hoen- derlo. Na veel omzwervingen achtten zij het blijkbaar beter om terug te keren en kwamen zij zichzelf melden. De volgende morgen zijn zij door de politie op trans poort naar Hoenderlo gesteld. In de nacht van vrijdag op zaterdag is in een weiland van de landbouwer R. v. Ginkel, Dwarsweg 60 in Overberg een radiosonde terechtgekomen van het K.N.M.I. uit De Bilt. Het vreemdsoor tige apparaat lag vlak bij de melk wagen en is naar het schijnt niet be schadigd. Het is de tweede keer dat de heer v. Ginkel op zijn landerijèn een dergelijk apparaat heeft gevonden. Toen de heer v. Ginkel zaterdag morgen met zijn zoon naar het weiland ging om te melken, zagen zij plotse ling een vreemd voorwerp bij de melk wagen liggen. Het bestond uit een soort motor met plastic windschoepjes en nikkelen uitsteeksels, dat door middel van een driehoekig geconstrueerde pa rachute uit de lucht was komen vallen. Op het apparaat was met plakband een kaart bevestigd, waarop in vier ta len stond, dat de radiosonde vrijdags avonds om kwart over elf in De Bilt was opgelaten aan een ballon en dat de vinder tegen een premie van 5, verzocht werd het toestel naar het K. N.M.I. op te sturen. De 13-jarige zoon heeft inmiddels aan dit verzoek voldaan. Het K.N.M.I. deelde ons mee dat radiosondes periodiek opgelaten wor den om gegevens omtrent het weer te verzamelen. Als de ballon, waaraan de sonde is bevestigd, op bepaalde hoogte springt, zorgt de parachute er voor dat het apparaat onbeschadigd op de grond terecht komt. BARNEVELD: Wanneer de huidige plannen van de eigenaresse, baronnesse Van Nagel, doorgang zullen vinden, wordt kasteel „De Schaffelaar" In de toekomst gesloopt. Op dezelfde plaats zal dan een moderner woonhuis verrijzen. Op het ogenblik is in het kasteel de Stafschool van de B.B. gehuisvest, maar deze instan tie is onlangs de huur opgezegd. UTRECHT: Met ingang van 1 aug. j.l. is bij Kon. Besluit aan een Aalsmeerse firma toestemming verleend een recht streekse busverbinding Utrecht-Schiphol in te voeren. Deze busonderneming had al eerder een verzoek ingediend, maar de N.S. en de Commissie Vergunningen Per sonenvervoer hadden daartegen bezwaar aangetekend. DOORN: Op de Amersfoortseweg is een woonwagen tegen een boom gereden en vrijwel geheel vernield. Bovendien veroor zaakte een in de wagen staande kachel een begin van brand, die echter spoedig geblust was. De eigenaars, een jong gezin met één kind, waren in korte tijd dakloos en hebben toen een beroep op de gemeen te gedaan. SOEST: Een 10-jarig meisje, dat een si garettenaansteker wilde vullen, deed dit uit de tank van de pasgekochte brommer van haar vader. Nadat het apparaat ge vuld was, stak ze het direct aan, met als gevolg dat de bromfiets vlamvatte en er weinig goeds van overbleef. t R KE WIJK I £7 -TEL.3000-VEENENOAAL - Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America VOGELVRIJ VERKLAARD Een vos is vogelvrij verklaard, d.w.z. dat hij geen enkele bescherming ge niet en ten alle tijden doodgeschoten mag, ja moet worden. Van overheids wege wordt een premie van 15,uit geloofd voor een ieder die een vos vangt of doodschiet. Deze premie wordt hoofdzakelijk uitgekeerd, omdat de vos ook bekend staat als de overbrenger van hondsdolheid. Zoals reeds opgemerkt, om een vos te vangen moet men slimheid tegenover slimheid stellen. Het is eens gebeurd dat het hol van de vos bekend was en er toen besloten werd een klem bij in de buurt te leg gen. In de klem zat een aas waarop de vos bijzonder gesteld is en men ver wachtte dus dat het een kwestie van tijd zou worden dat de vos gevangen was. Men kwam bedrogen uit. Het slimme dier kwam uiterst voorzichtig naderby, steeds met zyn pootjes het terrein af tastend, zoals een soldaat de grond zui vert van mynen. Het gevolg was dat hy er slechts met een klein stukje poot tussen kwam. En in een dergelyk ge val ziet de vos er niet tegenop zyn poot af te draaien of af te byten Het is ook voorgekomen dat men in de sneeuw een vos spoorde die blijk baar iets achter zich aan sleepte. Toen (Zie verder pagina 2) Buren hebben zaterdagmorgen het be jaarde echtpaar d. I. M. bewusteloos in de woning aan de Dennenlaan aan getroffen. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in kolendamp. Een gelukkige omstandigheid mag worden genoemd, dat omwonenden vrij snel op onderzoek uitgingen en dat door een in de buurt wonende agent van politie onmiddellijk een arts werd ge waarschuwd. Deze achtte overbrenging naar het Julianaziekenhuis noodzakelijk, waar het echtpaar inmiddels is bijgekomen. De gezondheidstoestand van mevr. d. 1. M. was gisteren nog ernstig, al hoewel een langzame verbetering te constateren viel. De heer d. 1. M. is intussen de gevolgen weer te boven. Er bestaat een gerede kans, dat de ge meente Veenendaal geld zal kunnen lenen voor de aanleg van nieuwe sport terreinen van „Patrimonium's Bouw- eniging". In de gemeenteraad werd het aanleggen van het sportcomplex „Pan huis" verschillende malen ter sprake gebracht. Door het verdwijnen van de DOVO- velden zou dan deze grond kunnen worden gebruikt voor woningbouw. Dit stuitte echter steeds af op finan ciële bezwaren. Over deze - nieuwe - j vorm van geldverstrekking aan de ge meente heeft de wethouder van finan ciën, de heer C. N. van Kuijk, reeds een bespreking gehad met het bestuur van Patrimoniums Bouwvereniging. Zou dit plan inderdaad kunnen wor den verwezenlijkt dan zal in een lang gevoelde behoefte worden voorzien. Echter, het welslagen van één en ander hangt ook nog af van goedkeu ring van de lening door de betreffende instanties. Komt ook dit in orde dan kan men nog dit jaar met de aanleg beginnen. Ook in Frankrijk is de „bedrijfsmuziek" in opmars. In tal van werkplaatsen en fabrieken knetteren de luidsprekers muziek en liedjes om het personeel te ani meren. De resultaten zijn echter zeer verschillend: een onderzoek heeft nu duidelijk aan het licht gebracht, dat het aan de aard van de gebrachte muziek ligt of de mensen harder werken of. minder. De bezoekers van de komende Ve wibeto IV zullen de tentoonstel lingsruimte betre den via een toe gangspoort met 'n totale lengte van 11 meter naar een ontwerp van de heer v. Ede van het architecten bureau de Geit en v. Ede te Veenen daal. Het bouwsel wordt uitgevoerd door Vebotex en als materiaal wordt hoofdzake lijk board ge bruikt. Op de voorgrond ziet men aan twee zijden 8-meter lange board-wan den welke circa 2l/s meter hoog zijn. Ook hier schijnt alleen de zon voor niets. Een. industrieel, die zijn personeel wil animeren met muziek, moet auteursrech ten betalen aan de Sacem. Minister Mal- raux is van oordeel, dat indien de muziek ertoe bijdraagt om het werktempo te ver hogen, dan toch ook de compositeurs er iets aan mogen verdienen. Gulzig zijn ze niet. Een fabriek met honderd personeels leden mag 180 minuten per dag muziek en zang uitzenden voor een vast bedrag per jaar, opgenomen op de band. Want juist hierin schuilt het geheim van de smid. Nog niet zo lang geleden - en in vele bedrijven helaas nu nog - zocht men de gemakkelijkste weg: men sloot enige luidsprekers aan op de radio of men gaf een aardige juffrouw opdracht wat gezel lige plaatjes te draaien. Maar zo moet het volgens de deskundige niet. Want als alle hout nog geeni timmer hout is, dan is alle muziek nog geen ar- beidsmuziek. Vandaar, dat er nu specialis ten zijn gekomen, die haarfijn hebben be paald welke muziek tot werken inspireerd. Deze nummertjes hebben ze op banden opgenomen en hierop kunnen de bedrijfs directies een abonnement nemen. De ban den worden regelmatig verwisseld. Muziek tijdens het werk is zo oud als de wereld. Al in vroegere eeuwen zong men tijdens het werk. Bekend zijn som mige negerkoren, het Wolgalied enz. Ook de slaven op de Amerikaanse plantages zongen gezamenlijk „om hun werk te ver lichten". Het duurde tot 1912 alvorens men voor zichtig terugkeerde tot deze traditie. Op een zeepfabriek in Engeland ontdekte men toen, dat de produktiviteit van een atelier, waar gemeenschappelijk werd gezongen, groter was dan van de ateliers waar men niet zong tijdens het werk. Op de dag van vandaag zijn er alleen in Engeland al veer tigduizend grote ondernemingen, die nu muziek hebben aangeschaft. In de U.S.A., Rusland, Duitsland, Frankrijk en de Bene lux stijgt de belangstelling voor de be- drijfsmuziek met de dag. GEEN CHARME-SONGS Bedrijfsmuziek maakt de laatste maan den onderwerp uit van vele onderzoekin gen. Daaruit valt voorlopig af te leiden, dat men per dag in het algemeen niet lan ger dan twee uur muziek moet geven. Anders begint de muziek eerder ener verend en afremmend te werken. Deze 120 minuten moeten over minimaal zes perio des worden verdeeld. De Parijse onder neming Gondolo (600 man personeel) heeft prettige ervaringen met het volgende pro gramma: ze geeft slechts zestig minuten per dag. Men begint er om acht uur met een kwartier vrolijke marsmuziek. Om elf uur voorm. komt de tweede uitzending. De derde is om half drie als zich de spijs verteringstroebelen vertonen en de vierde en laatste om half vijf. Indien Tino Rossi zingt of één der an dere vele charme-zangers, stoppen negen tig van de honderd meisjes om vol aan dacht te luisteren. Hij en zijn collega's zijn dus onbruikbaar. Te vlugge muziek is even slecht als te langzame. De Rock and Roll is erger dan geen muziek. Bedrijven, die tot nu toe geen muziek uitzonden en waarin men duidelijke ver moeidheidsverschijnselen constateert, kun nen volgens de specialisten ieder uur on- eveer vijftien minuten muziek maken. Vaak heerst er dan al na drie weken tijd een veel betere sfeer, aldus de Fransen Dit zijn de z.g. windvangers. Vier openslaande deuren geven vervolgens toegang tot het tocht- portaal dat een lengte van 3 meter heeft. Het geheel wordt in harmonische kleuren geschilderd, terwijl in de wan den ook een indirecte verlichting is aangebracht. Het beschikbare industrieterrein in Vee nendaal dat direct gelegen is aan de In dustrielaan en Groeneveldselaan, is vrij wel geheel verkocht. De gemeente zal nu overgaan tot aankoop van de zgn. binnen terreinen, welke een oppervlakte beslaan van rond 6hectare. De grondprijs van 9,75 per vierkante meter, zal voor de binnenterreinen ook iets lager komen te liggen. In de afgelopen dagen heeft het verkeer in Veenendaal weer een aantal slachtoffers geëist. Behalve aanzienlijke materiële schade, werden ook personen verwond, waarvan er enkelen zelfs naar het zieken huis moesten worden overgebracht. Onge vallen met dodelijke afloop deden zich ge lukkig niet voor. Donderdagavond tegen negen uur is de voetganger R. uit 's-Graveland op het rijwielpad bij de Panter fa briek door de bromfietser V. uit Veenendaal aangereden. Toen de bus naderde stak R. zonder uit te kijken, plotseling het rijwielpad over, waardoor de bromfietser hem niet meer ontwijken kon. Met een hoofdwond is hij naar het ziekenhuis overgebracht. De bromfietser be kwam geen letsel. Op de Munnikenweg ter hoogte van de algemene begraafplaats slipte vrijdagavond een scooter, bestuurd door V. uit Tienhoven. Op de weg lag zand, afkomstig van vrachtau to's en mede door het natte wegdek slipte de scooter. V. brak zijn rech- tersleu tel been, terwijl zijn scooter schade opliep. Het zand is op last van de politie door de eigenaar van de zandauto's verwijderd. Bij het passeren van twee fietsers op de Kerkewijk bij de Ritmeester fabriek, raakte de bromfietser B. uit Den Dolder zondagavond één der wielrijdsters, mej. v. B. uit Vee nendaal, die hierdoor ten val kwam. Een achteropkomende bromfietser kon de gevallen dame niet meer ontwijken en botste tegen haar op. Het gevolg was diverse ontvellingen en flinke materiële schade. Maandagavond vond op het Davids- plein een aanrijding plaats tussen de motorrijder V. uit Veenendaal en de bromfietser V.,eveneens uit Veenendaal. Vermoedelijk heeft de bromfietser geen voorrang verleend aan de motor. Per ziekenauto is hij naar zijn woning overgebracht. Bei de voertuigen werden zwaar be schadigd. De Veenendaalse scooterrijder W. J. is maandagmorgen op het kruispunt Hoofdstraat Zandstraat Hoogstraat tegen een auto gereden, bestuurd door de heer v. d. W. uit Enschede, die geen voorrang verleende. De scooterrijder wilde vanaf de Nieuweweg het kruispunt overste ken en zo de Hoofdstraat inrijden. De bestuurder van de auto, komen de vanuit de Hoofdstraat sloeg des ondanks toch links af de Zandstraat in, met het bovenomschreven gevolg. Beide voertuigen werden flink be schadigd, doch de scooterrijder kwam er goed vanaf, ondanks en kele wonden aan zijn handen. De beschikbare grond die nog aan de Industrielaan lag, is gekocht door garage Vonk, Mantelfabriek Speciaal en de firma Gebr. Van Harn. Eerstgenoemde onderneming kon om trent de toekomstplannen voor het nieuwe terrein nog geen nadere mededelingen doen. Mantelfabriek Speciaal is van plan er een geheel nieuw pand neer te zetten, alhoewel dit op langere termijn verwezen lijkt zal worden. Het bedrijf is thans in niet minder dan drie plaatsen onderge bracht, zodat in het nieuwe pand aan de Industrielaan de gehele onderneming ge concentreerd wordt. De bestemming van het huidige pand in de Tuinstraat is on bekend. De fa. Gebr. Van Harn, Warmtetech- nisch Bureau en Installatiebedrijf gaat t.z.t. ook verhuizen naar de Industrielaan. Ook hier is de juiste bestemming van het tegenwoordige pand in de Hoofdstraat niet bekend, maar wel staat vast dat het een zakenpand zal worden. Een groot stuk grond aan de Groene veldselaan is gereserveerd voor de plaatse lijke gasfabriek, die hier in de toekomst een station zal gaan bouwen. Met een ontmoeting tussen de korfbal hoofdklassers S.S.S. uit YVageningen en D.V.O. uit Bennekom, wordt a.s. zaterdag middag het korfbalterrein van de Chr. sportvereniging D.E.O.S. officieel in ge bruik genomen. De openingswedstrijd wordt gespeeld op het korfbalterrein van DEOS aan de Indu strielaan. tegenover Zuivelstraat. Beide korfbalclubs spelen in de hoofdklasse en zijn aangesloten bij de landelijke Chr. Korfbal Bond. Vóórdat de wedstrijd be gint zullen de wandelgroepen van DEOS een korte rondgang door de gemeente ma ken, om later gezamenlijk de wedstrijd bij te wonen. De voorzitter van DEOS zal een korte toespraak houden. In ons land worden momenteel nationale hengelkampioenschappen gehouden, waar aan een selectie is verbonden voor de we reldkampioenschappen. In Groningen, Alk maar, Tilburg, Olst en Weert vonden de voorwedstrijden reeds plaats. In Delft en in Rhenen werden afgelopen zondag de laatste gehouden. Er namen in de Grebbestad elf korpsen van elk vyf man aan deel, afkomstig uit Oosterbeek, Veenendaal, Wageningen, Heerewaarden en Rhenen. Daarnaast waagden vier individuele vissers een kans. Het waren de heren Staal uit Heerewaarden en Boelhouwer, Budding en Zwanepol uit Rhenen. Twee korpsen, afkomstig uit Tegelen, moesten reglementair worden gediskwalificeerd, wegens te late aankomst op het wedstrijd secretariaat, dat in goede handen was van de Rhenense hengelaarsvereniging „De Voorn". Verschillende inwoners van Veenendaal hebben maandagavond met het blote oog ongeveer tien minuten lang de Amerikaanse kunstballon „Echo" in het hemelruim kunnen volgen. Volgens een verklaring van de heer van Pijpen, die met nog anderen op de Westersingel stond, was de „Echo" tussen 11 uur en 11.30 uur zichtbaar. Het voorwerp had de grootte van een ster en bewoog zich langzaam van zuid-west in oostelijke richting. De kunstballon heeft ook hetzelfde lichteffekt als een ster. Naar aanleiding van deze verklaring hebben wij de Sterrenwacht in Utrecht opgebeld, die het volgende commentaar verstrekte: De Amerikaanse kunstballon „Echo" is inderdaad by helder weer met het blote oog zichtbaar. Vanavond (woensdagavond) zal hy voor deze streken om 22.04 uur en 24.09 uur te zien zyn. De ballon komt vanuit het zuiden en beweegt zich in oostelyke richting. De „Echo" zal in totaal ongeveer 14 dagen zichtbaar zyn. Amerongen heeft weer een lichtweek. Het anders zo rustige dorp is plotseling in het middelpunt der belangstelling komen te staan. Niet onverdiend, want er is enorm veel werk verzet. De duizenden lichtpunten hebben zaterdagavond voor het eerst gebrand en het resultaat mag gezien werden. Nog voordat er zaterdagavond één lamp ontstoken was, hadden zich al enkele honderden belangstellenden op de Hof verzameld. Oorzaak hiervan was het op treden van het muziekkorps der Koninklyke Scheepjeswolfabrieken uit Veenen daal, die de eerste lichtavond officieel ging openen met een mars door het dorp, en een taptoe in het plantsoen Lievendael. Het optreden van dit 90 man tellen de korps werd bijzonder gewaardeerd. Rijen dik stond het publiek langs de route. Velen hebben hierna het plant soen Lievendael gevuld, waar een klinkende taptoe werd gegeven. Een hartelijk applaus toonde dat het pu bliek genoten had, hoewel men graag gezien had dat de taptoe wat langer had geduurd. DE VERLICHTING Het leek er in de aanvang van de avond op dat de regen als spelbreker zou gaan optreden. Gelukkig echter bleef het bij één buitje. Regen kon men niet gebruiken, want op deze eerste lichtavond moest er een wandeling door het dorp gemaakt worden. Vele honderden hebben dan ook op hun ge mak door de straten geflaneerd. De Overstraat, het winkelcentrum kreeg de meeste belangstelling te verwerken. Praktisch huis aan huis is er in deze straat verlicht. Daardoor ontstond een mooi aansluitend geheel. met 385 punten 309 99 99 290 99 99 257 99 99 246 99 99 232 99 99 211 99 99 198 99 99 188 99 99 168 99 99 33 99 „HOLLAND MINITOURS": GLOED NIEUWE ATTRACTIE VOOR TRANSITO-LUCHTREIZIGERS „Holland Minitours" is de naam van een gloednieuwe toeristische attractie, die ge heel is afgestemd op de moderne luchtrei ziger. De passagiers nl. die op doorreis zijn via de Amsterdamse luchthaven Schiphol en die niet ogenblikkelijk in het aansluitende vliegtuig kunnen stappen, be hoeven niet in de vliegveldrestaurants te wachten, doch zij kunnen in het gezel schap van een charmante hostess per luxe auto een kort maar interessant bezoek aan de hoofdstad brengen. Voor de prijs van 2,50 wacht hen dan een boottocht door de Amsterdamse grach ten, een bezoek aan een befaamde dia mantslijperij, een bezoek aan de kleurrij ken bloemenveiling in Aalsmeer enz. enz. Al naar gelang de duur van de overstap- tijd op Schiphol centrum van KLM luchtverbindingen naar een tachtigtal lan den kan het programma worden aange past aan de beschikbare tijd. „Holland Minitours" worden georgani seerd door de Amsterdamse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Namens de Algemene Hengelaars Bond werd deze wedstrijd bijgewoond door de administrateur de heer Overbeek en de districtsbestuurder, de heer Lamers. Er werd door de negenenvijftig henge laars gevist in de rivier de Rijn van 's middags twee tot vier uur. Daarna werd in een snel tempo, dank zij een door de Hengelaarsbond ontworpen nieuw systeem van uitslagberekening volgens puntentel ling, het eindresultaat berekend. Dit luidde als volgt: 1. Rhenen 3 2. Veenendaal 1 3. Rhenen 1 4. Rhenen 2 5. Wageningen 3 6. Wageningen 2 7. Veenendaal 2 8. Wageningen 1 9. Oosterbeek 1 10. Heerefaarden 11. Oosterbeek 2 Dit betekent, dat op zaterdag 27 aug. de korpsen Rhenen 3 en Veenendaal 1 zullen uitkomen op de finale in Gorinchem voor het kampioenschap van Nederland. Er zul len daar in totaal zeven maal twee korp sen voor de kampioenswedstrijd aantreden. De uitslag bij de individuelen was als volgt: 1 de heer Staal uit Heerewaarden met 131 punten; 2. de heer Zwanepol uit Rhenen met 64 punten; 3. de heer Budding uit Rhenen met 26 punten; 4. de heer Boelhouwer uit Rhenen met 8 punten. De heren Staal en Zwanepol gaan even eens naar Gorinchem, om daar bij de in totaal zeven maal twee individuelen de strijd om het kampioenschap van Neder land in deze klasse aan te binden. Er zal in Gorinchem één korps kampioen van Nederland en één individuele henge laar. Dit kampioenskorps en deze individuele kampioen worden voor ons land afgevaar- j digd naar de wereldkampioenschappen die in Duitsland worden georganiseerd. Héél Rhenen wacht nu met spanning af, wat het korps Rhenen 3, dat wordt ge vormd door de heren H. Pleijler, C. van Zanten, F. ter Burg, N. ter Burg en G. van Baaren Czn., in Gorinchem tijdens de fi nale zal presteren, en hoe de heer Zwane pol bij de individuelen „uit de bus zal komen". Het is echter niet alleen dit gedeelte van het dorp dat zoveel werk heeft verzet. In de Burg. v. d. Boschstraat en op de Kon. Wilhelminaweg zijn eveneens prachtige lichtpartijen te be wonderen, terwijl ook de zijstraten vele aardige dingen te zien geven. Zoals de Donkerstraat waar de bewoners ge zamenlijk een gedeelte van de straat verlicht hebben. De Hof trekt evenals vorige jaren ook nu weer vele kijkers. De Sint-Andriestoren kan men het best van ver bewonderen. Staande boven aan de Koenestraat nodigt dit lichtbaken om ook de rest van het ver lichte dorp te gaan zien. Door ver schillende particulieren is er veel werk gemaakt van de tuintjes voor de hui zen. Ook de reklame is hier en daar niet achter gebleven. Een prachtig gezicht levert kasteel Amerongen op. Vanaf de kaden ron dom het kasteel kan men de verlichting van dit middeleeuwse gebouw rustig bekijken. Werkelijk schitterende licht- effekten zijn hier verkregen. Komende van de richting Rhenen wordt bij het binnenkomen van het dorp de aandacht gevestigd op een hoogspuitende verlichte waterfontein. Het is allemaal te veel om op te noemen. Men moet er een fikse wan deling voor over hebben om alles te zien. Velen vergeten echter dat niet alleen het centrum verlicht is. Men moet ook de moeite nemen om b.v. eens op de Kon. Wilhelminaweg te gaan kijken. Het lijkt er in het begin misschien op dat er niet zoveel werk van ge maakt is als vorige jaren. Dit is be drog, want er is veel meer verlichtings materiaal geplaatst. Men moest zelfs een reserve gaan aanspreken. Ook heeft de verlichting zich meer gecon centreerd op het centrum van het dorp, waardoor alles zich nog meer aaneen sloot. Met de ingebruikname van een nieuwe weg in Parijs, is het totaal aantal wegen in de Franse hoofdstad gekomen op 4.306. Toen een Zweedse toerist in Denemar ken op de sokkel van een beroemd stand beeld klom, om zich te laten fotograferen, stortte het hele geval in elkaar. Op een advertentie ,Ik zoek een vrouw' die een inwoner van Chicago plaatste, kreeg hij 800 brieven met de inhoud „Neemt u de mijne". In een Londense salon is een schoon- heidscreme voor vrouwen te krijgen dat „slechts" 430.— per potje kost. In Westduitsland zijn in de maand mei ruim 300.000 verkeersongevallen gebeurd, waarbij 1138 personen om het leven kwa men. Per ongeluk heeft een 12-jarige neger jongen uit Florida zijn vijf broers en zus ters vergiftigd, door insectenpoeder door het eten te doen. Oostduitsland schijnt het meest gemili tariseerde gebied ter wereld te zijn, met ongeveer 1,1 miljoen opgeleide burgers. Cijfers over 1958 hebben uitgewezen dat Zweden het laagste geboortecijfer van Europa heeft, nl. 14'2 per duizend inwoners In een Argetijns dorp is vorige week een vrouw overleden, die de leeftijd be reikte van 129 jaar. TENTOONSTELLING FLORALlX- VERENIGING Evenals de voorafgaande jaren heeft het bestuur van de Floraliavereniging het voornemen om op 29 en 30 september en 1 oktober in de gemeentelijke eierhal een tentoonstelling te houden. De tentoonstel ling van de planten, door de schoolkinde ren opgekweekt, is het middelpunt. Vrije inzendingen van particulieren zijn ook welkom. WONINGEN GESLOOPT Met de aan het Oosteinde staande on bewoonbaar verklaarde woningen is men donderdag met de sloop begonnen. Het ligt in de bedoeling dat op het hierdoor vrijgekomen terrein vier woningen, annex winkelpand, gebouwd worden waarvan binnenkort de aanbesteding zal plaats hebben. De drukte van zaterdagavond heeft aangetoond dat het dorp de komende dagen nog op vele belangstellenden kan rekenen. Met onderbreking van een paar uur door de hevige regen, werden van 7 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds op 14 banen met de buks en 3 banen met het geweer geschoten. Meermalen werden er hoge series geschoten, doch werden even later weer van hun plaats ver drongen. Na afloop werden in hotel „Boszicht" door de voorzitter van de Schietkring Gelderse Vallei, burge meester Hoytema van Konijnenburg, met een toepasselyk woord de prijzen uitgereikt. MEVROUW POWERS IN MOSKOU. Mevrouw Powers, echtgenote van de U-2- piloot Francis Powers, wordt by haar aankomst in Moskou door een radio verslaggever geïnterviewd

De Vallei | 1960 | | pagina 1