r VEILIG VERKEERSRIT: pracht gelegenheid om verkeerskennis te testen Konijnenziekte „Myxomatosis" maakte weer vele slachtoffers Veenendaal behaalde verdiende overwinning op Vriendenschaar AMERONGEN SCHERPENZEEL TIEN VOGELS IN DE HAND (ffl) EDE ARAM van de stalknecht Ze komen met hun duizenden Parcours voor elke beginneling te rijden LEUKE SPORT D.S.-harmonie gaat naar Katwijk V.R.C. neemt zaterdag nieuwe veld in gebruik met wedstrijd tegen Sportlust (Woerden) Twee weggelopen minderjarige meisjes aangehouden MOOIE DAMESVESTEN GEEN ENKEL AFWEERMIDDEL Drijfjacht op vossen SPORTOVERZICHT Dovo-Zuidvogels 2-1 Advendo verloor tweemaal ATLETIEK VALLEIVOGELS VRAGEN INDELING BIJ B-AFDELING Bazar in oktober DE STRIJD OM ONZE WELVAART De pilaren van liet liuis Reden tot juichen Gezellig winkelen in uw vakantie Bezoekt Veenendaal In uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zijn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Tweede plaats Oosten en noorden Veteranen geselecteerd ooooooooooooooo Het geheim LANDDAG B.O.L.H./B.O.G. Programma Op zaterdagmiddag: 27 augustus a.s. wordt in Veenendaal de Veilig-Verkeers- rit 1960 verreden. Kvenais vorige jaren is dit evenement in nauwe samenwer- "king tussen politie, de Vereniging voor Veilig Verkeer en M.A.C. Veenendaal, georganiseerd en de rit die uitsluitend over goede wegen voert, is uitgezet door de heren K. Koenders en A. Boers, die hun sporen op dit gebied reeds lang verdiend hebben. Speciaal zU, die nog nooit eerder aan een dergelijke rit heb ben meegedaan, worden opgewekt deel te nemen om van deze gelegenheid ge bruik te maken de verkeerskennis op te halen. Voor de eerste maal is er als hoofdprijs voor elke categorie voertuigen een wisselbeker ingesteld, die defini tief eigendom wordt als men de rit drie keer achtereen wint, of vijf keer in totaal. Meer dan eens is gebleken dat bij velen de mening leeft, dot men bij dergelijke ritten moet proberen de auto, motor, scooter of bromfiets in de kortst mogelijke tijd van de start naar de finish te jagen. Het tegendeel is waar. Bij de Veilig- verkeersrit bijvoorbeeld wordt een ge middelde vastgesteld - variërend naar de aard van het voertuig - dat eerder aan de lage dan aan de hoge kant ligt. Het uitgezette parcours loopt uitslui tend over goede wegen en is ongeveer 50 km. lang. Onderweg zal de deelnemer voor di verse verkeerssituaties geplaatst wor den - overigens zo uit de praktijk ge grepen - en zijn taak zal het dan zijn om aan de hand van de geldende ver keersregels deze „hindernis" te nemen. Evenals vorig jaar heeft ook nu weer de D.S.-harmonie van de Kon. Scheepjeswol- fabrieken, de eervolle uitnodiging gekre gen om op 24 aug. a.s. in Katwijk op te treden. Drie dagen later, dus op 27 aug. brengt het orkest een bezoek aan het sa natorium te Renkum om de patiënten een plezierige avond te schenken. Het laatste optreden van de harmonie vond j.l. zaterdagavond plaats ter gelegen heid van de Amerongse lichtweek. De mars door het dorp trok een overweldi gende belangstelling. De mensen stonden rijen dik en het was dan ook een fleurig schouwspel de prachtige verlichting en het geüniformeerde korps gade te slaan. Na de mars verzorgde de harmonie een staande taptoe in de tuin van Lievendaal. Jammer was het dat de ruimte het niet toeliet om er een bewegende taptoe van te maken. Onder de mars door zag één der tam- bour-maitres kans zijn stok over de ver lichting te werpen om hem daarna weer keurig op te vangen. Namens het organisatie-comité bedankte de heer Knoppers voor het gebodene, hierbij de hoop uitsprekend het orkest vaker in Amerongen te mogen begroeten. Mede dank zy een subsidie van f 500, van de gemeente Veenendaal beschikt de voetbalvereniging V.R.C. thans over een prachtig nieuw veld. Het was dan ook hard nodig dat het terrein aan de Brinkersteeg werd geëgaliseerd en op nieuw ingezaaid. Het mag worden gezegd dat V.R.C. er wat het terrein betreft het slechtst aan toe was in Veenendaal. Dit euvel is thans uit de wereld geholpen. V.R.C. kan thans zijn gasten waardig ont vangen op een goed terrein en hoeft ook zelf niet meer op „bergen en da len" te spelen. Er ligt een juweeltje van een gras mat op en de natte zomer van 1960 heeft er ongetwijfeld aan meegeholpen, dat het terrein a.s. zaterdag 20 augus tus reeds in gebruik kan worden geno men. Dit zal geschieden met een wed strijd van V.R.C. 1 tegen Sportlust 1 uit Woerden, een westelijke 3e klasser. De wedstrijd begint om half vier. „DE LUCHTREIZIGERS" NAM DEEL AAN BONDSCONCOURS Afgelopen week nam de Eerste Vee- nendaalse Postduivenvereniging „De Luchtreizigers" deel aan het bondscon- cours vanuit Parstone (Engeland). Door de weersomstandigheden konden de duiven pas om 11.30 uur gelost worden en het is voor de dieren geen gemak kelijke vlucht geworden. Hoewel het bondsconcours zondagavond nog niet gesloten kon worden, waren bij de Luchtreizigers de prijzen reeds om 19.43 uur verdiend. De eerste duif meldde zich bij de heer G. Fasse om 18.13 uur. De 2e en 3e prijs waren voor de heer F. Spies. DAMESWATERPOLOTOURNOOI OM WISSELBEKER Zaterdag 20 augustus a.s. zulen de dames van vier ploegen spelen om een wisselbeker, die destijds is beschikbaar gesteld door wijlen de heer Verhagen. Dit dames-waterpolotournooi wordt gehouden in het „Bergbad" en is ge organiseerd door de Veenendaalse Zwemclub. Behalve de dames van V.Z.C. nemen aan het toumooi deel: Laga (Zeist), Woestduin (Doorn) en Forellen (Rhe- nen). De wisselbeker ls momenteel nog in het bezit van de Veenendaalse dames. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 98.000 stuks. Prijzen van 14,5 tot 15,50 voor de grote eieren en van 10,— tot 12,voor de kleine. Alles per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 75 stuks. Prijzen van 40,— tot 50,— per stuk. Handel redelijk. Op sportieve wijze wordt men dus in aanraking gebracht met allerlei ver keersproblemen, die men dagelijks langs de weg tegen kan komen. De organisatoren hebben zich be ijverd om alle deelnemers gelijke kan sen te geven. Men is hierin geslaagd door de rit niet volgens K.N.M.V.-hand- I leiding uit te zetten. Zij die dus nog j nooit eerder aan een dergelijke rit heb- J ben meegedaan, krijgen een vorm van i routebeschrijving voor zich die voor elke beginneling te rijden is, doch an derzijds niet te bestempelen is als ge makkelijk. Voor de insiders is het wel bekend dat zij op een goede rit kunnen reke- j nen, temeer daar de reputatie van de Veilig Verkeersritten in Veenendaal in de verre omtrek bekend is. Zoals reeds opgemerkt, is het doel van de organi satoren echter ook, die mensen die in het bezit zijn van een auto, motor, scooter of bromfiets en nog nooit aan iets dergelijks hebben deelgenomen, op te wekken met deze mooie sport, welke in de praktijk heden ten dage zo be langrijk is, kennis te komen maken. INSCHRIJVING De start is zaterdagmiddag 27 aug. a.s. bij hotel La Montagne. Het in schrijfgeld varieert van 2,tot 3, Aan de finish zullen do organisatoren de deelnemers op originele wijze (op welke wijze wilde men niet meedelen omdat dit een verrassing moet blijven) bezig houden tot de prijsuitreiking. Vorig jaar had de Veilig Verkeersrit ruim honderdveertig deelnemers. Be halve de wisselbeker, zijn er nog tal van aantrekkelijke prijzen. AFSCHEID Ds. K. v. d. POL De Ned. Herv. predikant ds. K. v. d. Pol, die het beroep naar Lunteren aannam, zal in een dienst op zondag 11 «eptember a.s. afscheid nemen van de herv. gemeente van Veenendaal. Een week later - op 18 september - hoopt ds. Van de Pol zijn intrede te doen in Lun teren. GEVOLGEN KOLENDAMP NIET ERNSTIG De toestand van het bejaarde echtpaar De la Mar is vrij redelijk. Zoals reeds werd gemeld, werd dit echtpaar zaterdag morgen j.l. bewusteloos in de woning aan de Dennenlaan aangetroffen, als gevolg van kolendampvergiftiging. De heer en mevrouw De la Mar werden naar het Julianaziekenhuis alhier over gebracht, waar zij thans nog verpleegd worden. HOND LIEP DAME OMVER In dc Hoofdstraat heeft de hond van een straatmuzikant dinsdagmorgen een bejaarde dame, mevr. S. uit Den Hel der, die in Veenendaal logeerde, om ver gelopen. Mevr. S. verloor het even wicht en kwam ongelukkig terecht. Dr. Reydon verleende eerste hulp, waarna het slachtoffer per taxi naar het Julianaziekenhuis is overgebracht. AANRIJDING BIJ VERKEERS LICHTEN KERKEWIJK Dinsdagmiddag moest een auto, be stuurd door T. uit Veenendaal en ko mend vanaf het centrum, voor het tweede stoplicht op de Kerkewijk stop pen. Een achter hem rijdende auto, be stuurd door mevr.' D., eveneens uit Veenendaal, zag dit te laat en botste tegen zijn voorganger op. Er ontstond lichte materiële schade. In de nacht van dinsdag op woens dag heeft de Veenendaalse politie op de Nieuweweg twee minderjarige meis jes aangetroffen, M.M. (16) en A.M. (15) afkomstig uit Ede, wiens aanhouding en terugbrenging door de ouders reeds was verzocht. Dezelfde nacht nog zijn zij ter beschikking van de Edese politie gesteld. Beide meisjes waren zondagmiddag van huis gegaan om een eindje te wan delen. In Ede hebben zij toen een bromfiets gehuurd, waarmee zij naar Amsterdam zijn gereden. Op de terug weg liet de brommer hen echter bij Zeist in de steek, waarna zij liftend hun woonplaats trachtten te bereiken. Zij kwamen niet verder dan Veenen daal, waar de politie hen ontdekte en naar Ede overbracht. -\ DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES NU VOOR I 8.95 MANUPACTUftIN BEDOtN&LEDIK ANTEN VUMNMM GORTSTR.39 Till». 2 321 HU Voor de vierde maal heeft de gevreesde kon(jncnziekte genaamd „Myxoma tosis" een groot aantal slachtoffers gemaakt onder de in het wild levende konijnen in dc Gelderse Vallei. Een aantal is niet te noemen omdat het on mogelijk is de aan de ziekte bezweken dieren te tellen aangezien zij op de meest onmogelijke plaatsen aan hun einde gekomen zijn. Bij het haver maaien bijvoorbeeld zijn. De ziekte kenmerkt zich aan een zijn een groot aantal kadavers gevon den, terwijl er ook velen verdronken Links op de foto ziet men een vos op wiens soortgenoten binnenkort een drijfjacht wordt gehouden. Tot zijn prooi rekent hij zelfs ook jonge reeën, waarvan men er een rechts op de foto ziet. (Vervolg van pagina 1) het beest later geschoten werd, bleek dat „iets" een klem te zijn! ZELFS JONGE REEëN ALS PROOI Nog een voorbeeld van de bijna on begrijpelijke intelligentie van de vos. Zijn hol in de grond is vaak tot twee meter diep en beslaat een oppervlakte van ongeveer 10 meter in het vierkant. Men heeft pijpen gevonden van zes tot zeven meter lengte en denk niet dat dit een pijp is^Vnet een ingang en een uit gang. Nee, de vos houdt terdege reke ning met een eventuele vlucht uit zijn hol. Er zijn holen gevonden waar de vos acht nooduitgangen had ge maakt. Bij regenachtig weer en sneeuw is een vos tamelijk goed te sporen, om dat zijn poten, in tegenstelling tot een hond, ronde vormen hebben. De ge middelde leeftijd kan gesteld worden op die van een hond, dus tussen de tien en twintig jaar. Het dier heeft een enorme reukzin, een uiterst scherp gehoor en een even scherp gezichtsvermogen. Behalve de mens, heeft de vos geen enkele na tuurlijke vijand-want er is geen dier dat hem aandurft. Wel zijn er honden - maar ook lang niet allemaal - die de strijd met het roofdier niet schuwen. Vaak wordt het dan een strijd op leven en dood, waar bij het meer dan eens is voorgekomen dat de hond het onderspit moest del ven. Een vos heeft 2 nesten jongen per jaar, van gemiddeld 4 tot 5 stuks, dus per span komen er gemiddeld negen per jaar bij. Omstreeks mei worden de eerste jongen geboren en zes zeven weken later is de moeder-vos opnieuw gedekt. Vooral als ze jongen hebben gaan de vossen op roof uit. Een broedende fa zant wordt met overleg beslopen en als buit naar het hol gebracht. Konijnen, hazen, fazanten, kippen, katten en zelfs jonge reeën van veertien dagen oud zijn in of bij vossenholen gevonden. Als hij niet gestoord wordt, gaat de vos - zoals bij de kippen - zijn buit ophalen en begraven zijn hol. Als hij eenmaal aan het doden is, kent zijn bloeddorstigheid geen grenzen. DESNOODS UITGRAVEN De boeren kunnen vanzelfsprekend het risico niet langer lopen dat een ge deelte van hun veestapel door de vos afgemaakt wordt. In overleg met de politie is men nu voorbereidingen aan het treffen voor een groots opgezette drijfjacht met ervaren schutters en dito drijvers. Men heeft een vermoeden - dat niet door iedereen gedeeld wofdt - dat de vos in de omgeving van de Heuveltjes moet zitten. Als dit vermoeden juist is en de vos (sen) laat zich zien dan kan hij er op rekenen dat een aantal vastberaden jagers het op zijn leven gemunt heeft en hem weinig of in het geheel geen kans op ontsnappen zal geven. Mocht hij zijn toevlucht zoeken in zijn hol, dan is er nu al besloten dat hij - koste wat het kost - uitgegraven zal worden. Of de jacht op de slimme rover suc ces zal hebben staat nog niet vast, maar de boeren willen in ieder geval alle middelen aanwenden om hun bloeddorstige vijand voorgoed uit deze streken te verwijderen. Het eerste elftal van Veenendaal heeft zondagmiddag aan de Bergweg een verdiende 5-1 overwinning behaald op Vriendenschaar uit Culemborg. Des te meer spreekt deze overwinning als men weet, dat de Culemborgse club in de 2e klasse speelt, terwyl Veenendaal nog altyd bij de 3e klasse thuis hoort. Kwa litatief stond deze ontmoeting, die o.m. door een extra op haar hoede zynde Keuzecommissie werd bijgewoond, op hoog peil, alleen het tempo was, waar- schynljjk door het warme weer, wat aan de lage kant. Het begin was een beetje stroef maar naarmate de minuten verstreken, kwamen beide ploegen er beter in en werden de door Veenendaal opgezette aanvallen steeds gevaarlijker voor de gasten. Toch duurde het bijna 'n half uur, voor dat Derksen met een omhaal uit een voor zet van Bleyenberg zijn club de leiding gaf. Met deze voorsprong voor de thuisclub ging de rust in. Na de thee viel het on middellijk op dat het tempo hoger lag als voordien, hetgeen ongeveer een kwar tier later resulteerde in een tweede doel punt voor Veenendaal, dat Derksen op nieuw uit een goede doorgeefbal van C. Heykamp, wist te scoren. Uit een penalty die door C. Heykamp op de juiste wijze werd benut, vergaarde Veenendaal zijn derde doelpunt. Vriendenschaar zette alles op alles om de achterstand te verkleinen, maar de Veenendaalse achterhoede gaf voorlopig geen krimp. Tien minuten voor het einde profiteerde de Culemborgse midvoor van een wirwar voor het Veenendaalse doel, hiermede de eer van zijn club reddend en de stand op 3-1 brengend. Hoewel zo goed als iedereen meende dat dit ook wel de eindstand zou worden, was het weer Derksen die vlak voor het eindsignaal nog twee doelpunten voor zijn rekening nam. Vóór de aanvang van deze vriendschap pelijke oefenwedstrijd, waarin Veenendaal ontegenzeggelijk beter speelde als in de voorgaande wedstrijden, speelde Veenen daal 2 een wedstrijd tegen Vriendenschaar 2, welke met 3-2 door Veenendaal werd gewonnen. De Veenendaalse zaterdagmiddagclub Dovo heeft In Huizen met 2-1 gewonnen sen een veteranenelftal van de T. van Amerongenweg en van de Dorpsstraat. Eerstgcnoemden kopden met een verdien de overwinning huiswaarts keren. Het aanwezige publiek heeft kunnen ge nieten van een aantrekkelijke en sportieve wedstrijd, die ook kwalitatief gezien meer dan eens op hoog peil stond. De veteranen van de T. van Amerongenweg toonden zich de sterksten en behaalden een 5-3 overwinning op de bewoners van de Dorpsstraat. Uit deze twee elftallen zijn spelers geselecteerd om in de toekomst tegen andere clubs te spelen. Morgenavond komt het 1ste elftal van Renswoude in het veld tegen een militair elftal uit de Harskamp. De oefenwedstrijd begint om half acht. EDERVEEN. Advendo trok j.l. zaterdag met twee elftallen naar Putten om daar te spelen tegen Rood-Wit '58. Beide elf tallen van de Edervcense club verloren. Het eerste team van de zwart-wittcn met 5-2 en het tweede zelfs met 8-0. Het eerste elftal bood nog goed tegen stand, want met de .rust was het pas 2-0 voor Rood-Wit. Door v. Heerdt liep Ad vendo tot 2-1 in en even later werd het door De Fluiter zelfs 2-2. Toen veroorloof de Akihary zich de weelde een strafschop te missen. Daarna was het met Advendo gedaan, want toen keeper Groeneveld en kele zwakke momenten kreeg, kon Rood- Wit de 5-2 zege behalen. aantal opeenvolgende verschijnselen. Het zieke dier krijgt eerst een dikke nek en kop, wordt vervolgens kaal om de ogen die na verloop van enkele da gen geheel uitzweren en is dan onher roepelijk ten dode opgeschreven. Door dat de dieren het gezichtsvermogen verliezen kan het voorkomen dat er velen in het water terecht komen en verdrinken. Het typische is dat geen enkel ander dier - ook hazen niet - last van deze ziekte hebben. Wanneer bijvoorbeeld echter een moeder-konijn besmet is en zij komt bij haar jongen dan zijn ook zij niet meer te redden. De eerste maal dat men deze ziekte in onze omgeving waarnam was in 1953, later gevolgd in 1955 en 1959. Hoewel deskundigen van mening waren dat de ziekte maar éénmaal in een bepaald ge bied zou kunnen voorkomen, heeft de konijnenstand ook dit jaar weer een gevoelig verlies geleden. Tegen deze ziekte, die oorspronkelijk uit Frankrijk afkomstig is, blijkt geen enkel afweermiddel te bestaan. Wel heeft men het geprobeerd met DDT maar dit had niet het gewenste resul taat. VEELBELOVENDE PRESTATIES VAN GALES Op dc te Emmcloord (N.O.-polder) ge houden Oostelijke Districtskampioenschap- pen heeft de Veenendaalse VAV-atleet, D. Gales, enkele veelbelovende prestaties geleverd. In de jun. A klasse behaalde hij bij het kogelstoten een tweede plaats met 11.22 m., bij het speerwerpen eveneens een tweede plaats met 34.59 m. en een derde plaats bij het hoogspringen met 1.59 m. Hieruit blijkt wel dat de nog jonge at leet (18) tot de beste atleten van Oost- Nederland behoort. OVERSTRAAT EN HOF VERBODEN VOOR BROMFIETSEN Tijdens de lichtweek in Amerongen zijn twee gedeelten van de O verstraat verboden terrein geworden voor brom fietsen. Dit betreft de gedeelten vanaf Molenstraat tot Donkerstraat en vanaf Imminkstraat tot gemeentehuis. Ook de Hof valt onder deze regeling, die geldt van 's avonds zeven tot twaalf uur. Onder voorzitterschap van de heer G. v. Rootselaar, kwamen dc leden van de sport vereniging „De Valleivogels" donderdag avond in het verenigingsgebouw aan de Molenweg In vergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzitter de hoop uit, dat de leden in het nieuwe seizoen weer al hun krachten zullen geven voor de vereniging. De secretaris, de heer B. W. Hooyer, bracht verslag uit van de belangrijkste gebeurtenissen in de afgelopen zomer maanden en memoreerde het geslaagde Een nauwkeurige geschiedeconoom heeft eens geconcludeerd, dat in de economie verscheidene historische fasen zijn aan te wijzen. In het begin, toen de mens nog rondliep in de beschermende huid van het dier, verschilde ook zijn menta liteit niet veel van het viervoetige gezelschap. De enige behoeften, die hij moest en wilde bevredigen waren die van zichzelf en hij was bereid om daarvoor des noods het voedsel letterlijk voor de mond van zijn medemens weg te kapen. De enigen die, zij het met de nodige tegenzin van de gever, nog mee konden delen •waren de naaste familieleden. Nauwgezet en oorspronkelijk als immer noemde de econoom dit een familiehuishouding. Later verruimde zich de blik van de mens en gunde hij ook wat aan de hem omgevende groep, wat in de praktijk neerkwam op het dorp of, zo u wilt, stad Maar dan ook geen meter verder, want de geschiedenis verhaalt ontelbare oor logen tussen steden onderling met als enige aanwijsbare oorzaak een hysterische broodnijd. De econoom verzon de originele naam van groep- of stadhuishouding. Sinds enkele, bijzonder weinige eeuwen is de mensheid zo ver, dat zij er een lan delijke huishouding op na kan houden. Maar ook daar schijnt een einde aan te komen. Alle tekenen wijzen erop, dat wij in een overgangsperiode verkeren, welke haar besluit zal vinden in een gezamenlij ke economie van verschillende statengroe- pen. Uiteraard verliep zo'n ontwikkeling niet snel, doordat altijd een gestage tegen stroom werkzaam is, maar de vooruit zichten op een Euromarkt en een broe derlijke E.E.G. inclusief E.V.A. zijn lang niet slecht. Bovendien kennen wij al enige tijd een goed functionerende Benelux-Unie Menselijk en daarom begrijpelijk is het, dat ieder land voor zich koortsachtig pro beert vóór die eenwording zijn eigen huis zo stevig en zo ruim mogelijk te maken, zodat de latere vertrekken een niet te klein gedeelte van de grote flat zullen uit maken. Nog geen honderd jaar geleden kon een bekende Duitse persoonlijkheid naar waar heid beweren, dat in Nederland alles een kwart-eeuw later scheen te gebeuren. Maar voor het eerst in de geschiedenis is ons land ditmaal haantje de voorste ge weest. Een feit waarvoor we ons beslist op de borst mogen kloppen en dat ons beslist geen windeieren zal leggen. Een tiental jaren zijn wij al hartstochte lijk aan het industrialiseren en al loopt niet alles op de wijze zoals we het eigen lijk wel zouden willen de laatste tijd kampt men met een aantal lastige sociale problemen in een tweetal voorafgaande artikelen kon het geheel toch een reden tot juichen zijn. Het wordt nu tijd eens de verschillende steunpilaren van ons lan delijk en gelukkig nog knusse huisje te bekijken. Daarmee bedoelen we de pro vincies, want het is niet meer zo, dat al leen de grote handelssteden en koopmans- gildes profiteren van een welvaart. Het is ook niet meer zo, dat zij alleen tot het tot standkomen daarvan bijdragen. Wij heb ben met recht een algemene welvaart om dat wij allen daarin delen maar er dan ook voor werken. Het meest heeft de industrialisatie zich geopenbaard in het Zuiden, in Brabant en Limburg. Misschien door de rijkdom aan initiatief en werklust bij de bevolking maar niet in het minst door de aanwe zigheid van de mijnen. Nog in 1923 werk ten in de mijnbedrijven zo'n 2800 arbeiders maar in 1958 waren het er al 63.000. De oorzaak was een sterke uitbreiding van de chemische sector. Deze spectaculai re ontwikkeling zal in de toekomst door Marktdagen op zaterdag en dins dag. een verdere mechanisering minder gunstig verlopen. Hoe men desondanks in de ko mende jaren telkens ongeveer 4400 nieuwe arbeidskrachten moet bergen is in onder zoek. Van de economisch-financiële resul taten verwacht men bijzonder veel, vooral van de produktie van synthetische vezels. In Brabant, van oudsher een vooruit strevend gedeelte van oné land", heeft van het begin af aan .vooral het platteland ge deeld in de industrie-toeneming. Men be redeneerde hier, dat het niét wenselijk was, gezien de bestuurlijke en stedebouw- kundige bezwareD, de grote bestaande cen tra nog meer te belasten door de vesti ging van een groot aantal industrie-arbei ders. De groei van Brabants industriële nijverheid, berekend naar personeelssterk te, is bewonderenswaardig. Na tien jaren industrialisatie heeft deze provincie op de ranglijst Noord Holland voorbijgestreefd en staat nu met een totaal van 194.000 op de tweede plaats achter Zuid-Holland. Het gehele Zuiden van ons land heeft, om nog even met cijfers te blijven spelen, 311.000 arbeiders in de industrie werkzaam. In het gehele land werken er ruim een mil joen. De toeneming in het Zuiden over de laatste tien jaren bedroeg 58.000, bijna de helft van de totale toename (117.000). Het Westen van ons land, met name Zuid-Holland, heeft eveneens een krachti ge expansie te zien gegeven, vooral in het gebied rond de Nieuwe-Waterweg, Noord en Merwede. Overigens, in de toekomst verwacht men een nog steviger uitbrei ding door de creatie van de Europoort. Voorbeelden van een, gezien de alge mene lijn misschien merkwaardige indu strialisatie zijn de nieuwe olieraffinaderij van Esso en de fabriek van het internatioi- nale Dupont de Nemours concern. Dit zijn kapitaal-intensieve bedrijven, waarin naar verhouding weinig arbeidskrachten werk zaam zijn. Zuid-Holland was dan ook de enige provincie waar de industriële uit breiding geremd werd door een tekort aan arbeidskrachten. H.M. CALLUNA START HEIDEWEEKRIT Door het bestuur van de motor- en automobielclub „Ede" wordt in samenwer- king met het comité Heideweek 1960, op zaterdag 20 augustus a.s. een oriëntatierit i voor auto's, motoren, scooters en brom mers georganiseerd. De eerste deelnemers zullen door de Heidekoningin 1960 gestart worden. Als prijzen zijn o.a. drie schapen be schikbaar gesteld. De start vindt plaats vanaf het restaurant „Reehorst". Het oosten en het noorden van het land, waaronder vallen Gelderland, Over ijssel, Drenthe, Friesland en Groningen, hebben een bijzonder gevariëerd indus trialisatiebeeld gegeven. Overijssel steekt hierbij het meest gunstig af. Niet alleen nam de personeelsbezetting toe tot 101.226, men bereikte ook een grotere variatie van bedrijfstakken, zodat de textielindustrie niet meer zo overheersend is. De overige provincies, waarop van ouds her een agrarisch stempel is gedrukt, heb ben met bijzonder veel moeilijkheden te kampen gehad. In Groningen, waar een belangrijke industrietak strocarton en aardappelmeel nauw reageert op de landbouw, is niettemin een bevredigende ontwikkeling gaande. lil de laatste tien jaren hebben zich 60 nieuwe bedrijven ge vestigd, waaronder de grote sodafabriek in Delftzijl en een belangrijke Philips-af- deling in Stadskanaal. In Friesland zowel als in Drenthe is industrialisatie een le vensbelang. In beide provincies moeten nieuwe bedrijven niet alleen de nieuwe bevolkingsaanwas opvangen maar ook de afvloeiing van personeel uit de landbouw. Daarnaast wil men, zoals in Groningen, de industriële nijverheid minder afhanke lijk maken van de agrarische. Teleurstel lend hierbij voor Friesland is het feit dat het, als enige landstreek, er nog niet in is geslaagd een buitenlandse industrie aan te trekken. Wat in het Noorden van het land bij zonder gemist wordt is een goede verbin ding met andere industriegebieden en vooral het Westen van het land. Het zal een van de belangrijkste taken van de toe komst worden om o.a. op verkeersgebied een gelijkmatige verdeling van indutriali- satiemogelijkheden te scheppen. (Nadruk verboden) T A 1* IA \T C A uitstapje naar Brabant en de gespeelde inaelinju U.X bekerwedstrijden. Ook de competitie-inde- AMERONGEN. In het komende compe- titicseizoen zal DVSA met vier senior- en drie juniorclftallen aan de competities deelnemen. DVSA 1 is ingedeeld In de 2e klasse A met Austerlitz, Dorestad, Achterveld, HDS van Zuidvogels. Dovo was ongetwijfeld Oranje-Wit, Renswoude, Rhenus, Veense de sterkere ploeg, zodat een grotere over winning zeer zeker op zijn plaats geweest zou zijn. Ondanks de wijzigingen in het elftal (A. van Manen en KI. van Hal konden wegens afwezigheid niet opgesteld wor den) verstonden de spelers elkaar uitste kend, hoewel de rood-witten na de rust een beetje onder het peil bleven. De eerste drie kwartier lieten zij een aardige partij voetbal zien waardoor de rust inging met een 2-0 voorsprong voor Dovo. Door slordig wegwerken van v. d. Craats zag de midvoor van Zuidvogels na de rust kans een tegenpunt te scoren. In de resterende speeltijd probeerde Dovo de score nog hoger op te voeren, maar slaagde hierin, ondanks alle pogingen, niet. Als verzachtende omstandigheid mag misschien aangemerkt worden het feit, dat alle spelers de dag tevoren de bruiloft van een collega-speler hadden bijgewoond RENSWOUDE. In Renswoude is j.l. za terdagavond een wedstrijd gespeeld tus- Boys en Scherpenzeel. Het zaterdagelftal speelt eveneens in de 2e klasse A en komt uit tegen BVC, Mus ketiers, NSC, Oranje Leeuwen, SDBV, Scherpenzeel, Sova, Triangel Boyys en SVP. PROGRAMMA 1ste HELFT COMPETITIE DOVO-KNVB-ELFTALLEN 3 sept.: Dovo-rWHC IJsselmeervogels 2—Dovo 2 10 sept.: ONDovo 17 sept.: Dovo—SVZW SSVU 2—Dovo 2 24 sept.: DOSK—Dovo Dovo 2—VRC 2 1 okt.: DovoEnter Vooruit Huizen 2Dovo 2 8 okt.: Excelsior '31Dovo Dovo 2—Spakenburg 2 15 okt.: DovoS.C. Genemuiden Bloemenkwartier 2Dovo 2 22 okt.: Dovo—DES 5 nov.: Go-Ahead K—Dovo VVOG 2—Dovp 2 12 nov.: Dovo 2—CJVV 2 (47) Langzaam slaat Aram de ogen op en staart verwilderd om zich heen. Hij heeft een ondrage lijke hoofdpijn en het bloed bonst hem aan de sla pen. "Wat. waar ben ik?" mompelt hij in zich zelf, terwijl hij zoekend rondkijkt. Hij schrikt als hij iets verder een roerloze gestalte in het gras ziet liggen. Moeizaam komt hij overeind en als wezen loos doet hij de paar stappen, die hem van het be wegingloze lichaam scheiden. Een enkele blik is voldoende om in hem de man te doen herkennen. Het is Brocco, de minstreel! Brocco de handlanger van Lorca! En Brocco is dood! Een dolk steekt hem tot aan het gevest tussen de schouderbladenAram's eigen dolk! Niet begrijpend staart hij naar de ge stalte aan zijn voeten, terwijl zijn hand naar de schede aan zijn gordel tast. Die is leeg. Ver wilderd strijkt Aram een paar maal met zijn hand over zijn voorhoofd. Is dit alles slechts een boze droom? Langzaam knielt hij bij het lichaam van Brocco neer, doch voordat hij dc dode kan aan raken, ritselt het in de struiken achter hem en het volgende ogenblik staat er een kring van gewapen de krijgers om hem heen. (Wordt vervolgd). ling van het eerste elftal werd besproken. Men was het erover eens, dat het eerste team beter in de afdeling B ingedeeld had kunnen worden, daar nu verre uitwed strijden op het programma staan. Aan de afdeling KNVB, afdeling Utrecht zal hier om alsnog worden gevraagd. Besloten werd om op 20 en 21 okt. a.s. een bazaar in de gemeentelijke eierhal te organiseren en in het komende seizoen weer het clubkampioenschap te organi seren. In de bazarcommissie werden benoemd de heren W. de Waal, G. van Rootselaar, E. van de Wetering, H. van Santen, G. van 't Foort, J. v. d. Wetering, A. van Veld huizen en W. Vlaanderen. SCHOOLRADIO-UITZENDINGEN De Stichting Nederlandse Schoolradio, uitgaande van A.V.R.O., V.A.R.A. en V.P. R.O., begint na de zomervakantie haar wekelijkse uitzendingen met de program ma's voor het eerste trimester. Dinsdag 13 september (14.40-15.00 uur) wordt begonnen met de eerste les van de serie „Klinkende Geschiedenis". Dit is een herhalingsserie geschiedenis van de laat ste tientallen jaren, opnieuw bewerkt en uitgebreid. Geput is uit de historische op namen, welke de Nederlandse Radio Unie verzamelde. Het lesmateriaal omvat een boekje en een foto vel om eventueel in plakboeken te laten verwerken. Woensdag 14 september (10.00-10.20 uur) wordt de eerste les uitgezonden van een geheel nieuwe serie, getiteld „Onze aarde en zijn eerste bewoners". In een veer tiental lessen zal als het ware in vogel vlucht worden verteld over het leven van de mens op aarde in het praehistorische tijdperk. Medewerking wordt door tal van geleerden van naam verleend. Deze zul len in zo duidelijk mogelijke taal vertel len van hun vondsten en bevindingen. Het lesmateriaal zal bestaan uit een drietal boekjes met losse fotovellen. Tenslotte wordt in de vrijdagmorgenuit zending (9.40-10.00 uur) weer een serie „Ritme en Rijm" uitgezonden onder auspi ciën van mevrouw Wanda Reumer. Deze herhalingsserie ls geheel omgewerkt. Zo is er ook gestreefd naar een geleidelijke op bouw van de moeilijkheden. Alles met de bedoeling de belangstelling voor de poëzie te stimuleren. Een zo langzamerhand be kend geworden gedichtenbundeltje zal voor de leerlingen een waardevol bezit vormen. Dinsdag 23 augustus komen ze met hun duizenden naar de aloude Gelderse pluimveestad Barneveld. Ze zullen er bezit nemen van de reusachtige markt hallen en van de door grachten omsloten weide achter Kasteel De Schaffelaar. De jongens en meisjes van B.O.G. en B.O.L.H., de Gelderse plattelands-jeugd organisaties, die de 23ste, hun landdag - hoogtijdag van het bondsleven - houden. De organisatie van de landdag is nu met de befaamde laatste loodjes doen de. Die zijn zwaar, zegt het spreek woord, zeker nu het gaat om een feest dag vanja, van hoeveel jongeren? Het kunnen er vijfduizend, het kunnen er ook tienduizend zijn. En daar moet dan maar rekening mee gehouden wor den. De grootste markthal moet omge bouwd worden tot een schouwburg en de kasteelweide wordt - als weleer - een arena. Weer een andere hal gaat een tentoonstelling onderdak bieden en een verenigingsgebouw moet dienst doen als ontvangstcentrum. 's Morgens De landdag begint officieel des mor gens om tien uur, maar de dag vooraf - maandag 22 aug. - wordt des avonds om zeven uur al de landbouwtentoon stelling met zakenbeurs geopend. Op de ochtendbijeenkomst spreekt ds. Faber uit Emmen. Deze predikant heeft grote EER DUURZAMER DAN GOUD Aan de 79-jarige Britse steenhouwer William Topper, werd onlangs het ere-doc- toraat van de Uuniversiteit van Cambridge aangeboden als waardering voor de res tauratiewerkzaamheden, die hij gedurende meer dan vijftig jaar aan de oude univer siteitsgebouwen heeft verricht. Kay Bat- chelor, die voor het B.B.C.-nieuwspro- gramma verslag uitbracht van de impo sante gebeurtenis compleet met Latijn se redevoering in het Sonate House van Cambridge University, stelde de heer Top per na afloop de vraag of hij niet liever een cheque had gekregen in plaats van dit onaantastbare bewijs van waardering. Een ferm „Nee" was hierop het antwoord. „Dit is historisch en onvergankelijk", zei hij. „Mijn naam is in „Het Grote Boek", maar een cheque.... och misschien was ik er mee naar de Newmarket races gegaan en dan zou er ook niet veel overgebleven zijn OPENING VAN PARLEMENT ZAL VERFILMD WORDEN De Britse Koningin heeft toestemming gegeven om de plechtige opening van het Parlement op 1 november a.s. te verfil men. Er zullen twee films worden ge maakt, een door het Central Office of In formation, en een door een journaalmaat schappij. De plechtigheid zal dit jaar niet door de televisie worden verslagen. bekendheid verworven door zijn radio rubriek „Het platteland nu!" Het wordt niet zo maar een lezing, ook een aan tal oudere en jongere Veluwse echt paren zal er bij betrokken worden. Iviet I hen zal de dominee een gesprek voeren. Zijn titel draagt als motto „Kom maar achterom!" Het programma zal afge wisseld worden door samenzang. Het openingswoord wordt door de bonds voorzitter, de heer D. Nijhuis, het slot woord door mevr. C. Vermeulen-Kalis, presidente van de Ned. Bond van plat telandsvrouwen gesproken. De middag De bezoekers(sters) brengen de mid dag in de openlucht door. Bij stralend zomerweer is een verblijf op de weide achter het kasteel op zichzelf al een belevenis. Deze welde wordt niet alleen omsloten door grachten, maar ook door eeuwenoude bomen. Met heerlijk niets doen zou men de middag er al gemak kelijk vol krijgen, maar men krijgt er deze middag bovendien nog een prach tig kijkspel bij aangeboden. „Rond Ei en Toren" is een historisch spel, waar in men niemand minder dan Jan van Schaffelaar, Perrol met do Rode Hand, de Franse gendarmes, de Kozakken en tal van andere historische personages zal kunnen bewonderen. Daarna krijgt men met moderne Kozakken van doen. Het zijn de motorkozakken van Harry Kroeze, die met hun wereldstadpro gramma de bezoekers van de ene sen satie in de andere zullen doen vallen. Avondprogramma Als er tienduizend jongeren in de markthal een zitplaats hebben, is er toch nog wel ruimte voor een wande- deling, maar een groot deel van de tijd zal men wel geboeid blijven zitten. Im mers, Nederlands bekendste radio- en televisie-artiesten zullen het program ma uitroeren, waarin Jan Boots de ver bindende teksten spreekt. Annie Pal men en Herman Emmink zingen popu laire liedjes, Christine Spierenburg en Bert Robbe zingen operette-melodieën, er zijn1 boeiende schetsen van Dogi Ru- gani, de meester-pianist Pierre Palla komt zelf, de doldwaze humor van The Three Jackets en het optreden van het Radio Show Orkest „De Windmolens" onder leiding van Johnny Holshuysen, zij allen staan er garant voor dat het een prachtige avond wordt.

De Vallei | 1960 | | pagina 2