^on^Licten om aria De Kat Als het jonge koren rijpt De wereld der stilte VOLKSTUINEN OP DE FLORIADE Gesprongen adertjes een plaag voor de vrouw nsRnnm r LUXOR THEATER j 1 MET EEN SCHOP EN EEN HARK UREN VAN VREUGDE Een eigentijdse vorm Kleurige flamingo's gered van ondergang Een natuurtafereeltje Pa en moe nijlgans in rouw gedompeld Hoe men bloedstuwingen vermijdt VOOR DE VROUW LEKKER EN GAUW KLAAR Koele schotels voor warme dagen Garage R. VONK Balclcersbediende Dijkstra Fa. J. HERTOG AUTORIJLES "Het Centrum« verhuur BOLDERMANS FEUILLETON U kunt het toch niet afsclireeuwen carrosseriebouwer (staal) constructie-bankwerkers en leerling constructie-bankwerkers Fran?oise Arnoul Blier in Bernard Edvvige Feuillère - Nicole Ber ger in Frédéric Dumas - Albert Falco in a) Vrouwelijke kantoorbedienden b) Jongste bedienden (mann.) Naarmate steeds meer mensen hun leven in de stad moeten slijten, en naarmate die steden steeds meer gaan lijken op honingraten van glas, vlak beton en koude stenen, zullen steeds meer stedelingen gaan streven naar een hoekje grond, groen en bloemen buiten die stad. Als gevolg van die vlucht naar buiten verdienen de volkstuinen, die vooral de laatste jaren een steeds belangrijker rol gaan vervullen voor de naar rust snak kende stedeling, alle aandacht. Geen wonder, dat de FLORIADE, de Internatio nale tuinbouwtentoonstelling in Rotterdam, juist ook aan de volkstuinen aan dacht heeft geschonken. Men vindt daar een vijftal volks tuinen met huisjes en met bloemen, fruit en siergewassen, zoals men die in ons land ziet, en ook in het buiten land aantreft onder de namen: allot ments, jardin ouvriers, folkehave en Schrebergarten. Temidden van deze volkstuinen op de FLORIADE, die boven de tunnelmond en in de nabijheid van de Euromast liggen, is nog een ander tuintje. Het is een lapje grond, waarop alleen aard appelen en groenten staan en waarop bovendien een stulpje staat, dat van oude planken en een oude deur en ruit, en van een stuk asfaltpapier werd gemaakt. Het staat er zo, dat het is als of men het hout ergens voor een zacht prijsje op de kop heeft kunnen tikken, de afgedankte deur voor een prikje van de sloper kwam, de ruit voor een en kele stuiver van de hand ging en het stuk dakbedekking met een handjevol spijkers eenvoudig werd weggegeven door een goedgeefs iemand die van de noden en de omstandigheden van een arme drommel op de hoogte was. In dit ene tuintje dat uit de jaren van rondom de eeuwwisseling dateert en als een brok historie voor een ogen blik herinnert aan een tijd van slechte woon- en arbeidsomstandigheden, aan twaalf- tot zestienurige werkdag en lage lonen, ligt de oorsprong, de baker mat van de bekende volkstuinen, die in hun merkwaardige ontwikkeling uit groeiden tot één van de belangrijkste vormen van actieve vrije-tijdsbeste- ding. In een tuintje als dit, ploeterde destijds hij, die in de massa verloren ging, maar toch altijd nog bekend is als de kleine man! De resultaten van deze ontwikkeling, waarop vooral de maatschappelijke evolutie zulk een grote en veelbeteke nende invloed had, waardoor uit de noden van een arme drommel een eigentijdse vorm van moderne recrea tie groeide en het nutstuintje van wel eer het genoegen- of siertuintje van nu werd, vindt u op het vijftal volkstuinen op de FLORIADE. En de betekenis, die de tienduizenden volkstuinen in ons In Ouwehands Dierenpark leven in de vrije natuur op een prachtig gazon met in het midden een grote vijver voorzien van hoog opspuitende fon teinen vele kleurrijk getinte flamingo's. Op gezette tijden worden de vogels ge kortwiekt om hen te verhoeden onver wachts het luchtruim te kiezen. Want in de praktijk is komen vast te staan, dat een eenmaal weggevlogen flamin go nimmer meer op zijn basis terug keert en zonder de goede zorgen van het dierenpark absoluut ten dode is op geschreven in ons Hollandse klimaat. Door de grote seizoendrukte in het park op de Grebbeberg was het weer aan de beurt zijnde kortwieken enkele dagen uitgesteld, totdat de heer Ouwe hand in eigen persoon, terwijl hij bij zijn gevederde vrienden eens een kijkje ging nemen, tot zijn niet geringe schrik opmerkte, dat de vogels druk bezig waren zich te oefenen in het opstijgen. Sommigen kwamen al op vrij grote hoogte, doch de vleugels waren nog nét niet genoeg uitgegroeid om in volle vlucht te komen en zij landden daarom weer keurig netjes op de grote vogel weide. Onmiddellijk werd het parkpersoneel gealarmeerd en met vereende krachten slaagde men er in de gehele collectie in allerijl een kortwiekbeurt te geven, tot grote opluchting van de directie, die bijna één van haar kostbaarste en kleurrijkste groepen met eigen ogen had zien verdwijnen. PLAATS Om het parkeerprobleem in de Franse hoofdstad enigszins op te lossen gaat men aan de invalspoorten van de stad ruimte maken voor parkeerplaatsen waar in totaal 6000 auto's kunnen staan. Kosten: 6 miljoen gulden. land en in het buitenland hebben voor een gezonde ontspanning door het ac tief buitenleven, eveneens. Want, meer dan een object waar de amateur tui niert uit liefhebberij, is de volkstuin in de lente, zomer en herfst een bron van gezondheid, ontspanning en vreug den voor het gezin van de volkstuin der dat zo nauw met deze liefhebberij betrokken is. Thans vinden we de volkstuinen of gezinstuinen zowel op het land als bij de grote steden. Nu treffen we onder de talrijke volkstuincomplexen ideale wandelpar ken aan die ware lusthoven zijn, en kennen ze alom door de speelweiden en sportvelden en ook clubhuizen van de bloeiende volkstuindersvereniging. Tegenwoordig vinden we op de volks tuinen: bloemen, die de amateur in de tuinbouw het mooist vindt; fruit, waar van hij het meest houdt en siergewas sen, die hij het liefst ziet. We zien op de FLORIADE in de volkstuinen ook de riante tuinhuisjes en een broeikas, en ontmoeten de volkstuinparen die in een toerbeurt voor enkele weken hun eigen huisje voor dat op de tentoon stelling verwisselen. Zij heten u als gast van de FLORIADE hartelijk welkom. En wijzen u even enthousiast naar het informatie-paviljoen in de hoek van de volkstuinen, waarvan de deuren wagenwijd openstaan. Ook voor de serieuze kandidaat van nu voor een tuintje in de toekomst met nog meer vrije tijd. Met de schop en een hark naar de uren van vreugde. Parmantig kwam 'n lijster bij mij staan, terwijl ik water sproeide uit de kraan. Zij stond geen vijf pas van mij af, zo'n durf en branie vraagt om straf! Ik spoot op haar 'n fikse waterstraal, maar wonderlijk,dat vond'n blij onthaal. Zij sloeg haar vleugels in de lucht, maar dacht geheel niet aan 'n vlucht. Zij ging heel dapper tegen 't water in, 't koele bad was zichtbaar naar haar zin. Kwiek ging haar kopje op en neer, en dook in 't water, telkens weer. Zy danste, trippelde en sprong, liet vlug, 't water rollen langs haar slanke rug. Zij dacht: „Gaat dit hier even goed!" Haar oogjes schitterden van moed! Zo ging het levendig een poosje voort, en toen, alsof zij wist dat 't zo behoort, keek zij mij even dankbaar aan en is tevreden weggegaan. F. S. In Ouwehands Dierenpark, dat be kend staat om de grote bewegingsvrij heid welke de dieren daar genieten, is een nijlgans-echtpaar in rouw gedom peld. Vader en moeder hadden met voorbeeldige trouw één ei uitgebroed, waaruit een allerliefst donzig gansje te voorschijn kwam, dat zéér voorspoe dig opgroeide en inmiddels tot de aller beste vliegers behoorde. Daar het de oppassers was gebleken, dat de familie band voortreffelijk was, wilde men zo lang mogelijk wachten met het kort wieken van de jonge vogel. Dit grote vertrouwen heeft de vogel echter beschaamd. Eén dezer dagen vloog hij van zijn ouders weg en kwam niet meer terug. Pa en Moe zijn zicht baar geroerd, weten niet waar zij het moeten zoeken en zijn de hele dag erg onrustig. Het vermoeden bestaat, dat het verdwenen jong ergens wordt vast gehouden. De directie van Ouwehands doet een beroep op een ieder, die de jonge nijlgans mocht opmerken, hetzij in de vrije natuur hetzij in gevangen schap, onmiddellijk het park te waar schuwen. Het is wel geen ernstige ziekte maar aangenaam is het ook niet als er zich onder de huid blauwachtige adertjes aftekenen. En als hier en daar een klein adertje springt, krijgt men weinig fraaie verkleuringen. Zelfs jonge mensen hoort men hierover veelvuldig klagen. De oorzaak van dergelijke verkleuringen is een gewoonlijk aangeboren zwakheid of weekheid van de vaatwanden. Heeft men de aanleg daartoe eenmaal bij de geboorte meegekregen, dan valt er weinig meer aan te veranderen en moet men dubbel oppassen voor alles, wat het euvel in de hand werkt Maar zelden lijden rug en armen eraan, gewoonlijk zijn het de achterzijden van de kuiten, nog vaker dijen, heupen en gelaat. De voornaamste voorzorgsmaatregel is het vermijden van stuwingen. Omstreeks 6.000 liter bloed pompt ons hart dagelijks door het lichaam. Blijft een deel daarvan ergens steken, zonder normaal afgevoerd te wor den, dan worden de vaatwanden overbe last. De vaten worden wijder en wijder en kunnen op de duur zelfs springen. Zo ontstaan de paarsachtige stipjes of draad jes, die zich veelal weer in andere ver takken en door de huid zichtbaar zijn. De voornaamste oorzaken voor stuwingen in de benen zijn: 1. uren aaneen zitten, waardoor het lichaam tweemaal onnatuurlijk een rechte hoek vormt en daardoor de bloedsomloop belemmert. In Japan, waar men niet zit, maar hurkt, kent men geen spataderen noch gesprongen bloedvaatjes in de huid. 2. uren aaneen autorijden. 3. knellende kledingstukken als corsetgor- dels, kousebanden, ceintuurs of elas tische badpakken. 4. beroepen, die staande worden uitge oefend. 5. plotselinge sterke toename van het ge wicht, b.v. bij zwangerschap. 6. verkeerde houding van de voeten. 7. hart- en nierstoornissen, die veelal wa terzucht in de weefsels tengevolge heb ben. 8. Veelvuldige overmatige inspanning van de benen. Wanneer het bloed niet zelfstandig uit de benen kan terugstromen, moeten wij het daarbij helpen. Het best ontlasten wij ze door ze zo vaak mogelijk omhoog te leggen. Niet alleen 's nachts, maar ook overdag nu en dan. Wie veel staat, moet in elk geval in de vrije tijd voor ontlasting van de benen zorgen, wie veel zit, dient ten minste eenmaal per uur de benen van de vloer te nemen. Een voetbank onder de stoel verbetert de terugstroming van het bloed al en neemt de te grote spanning uit de aderen weg. 's Nachts schuift men twee blokken onder het voeteneind van het bed of legt de enkels op een klein stevig kus sen. Er zijn voor dit doel ook speciaal ge construeerde beensteunen te krijgen. Men kan deze zodanig verstellen, dat zij zowel voor zittende als liggende houding bruik baar zijn. Ook chauffeurs kunnen er hun voordeel mee doen. Zij voorkomen spat aderen en het springen van huidvaten het allerbest. GYMNASTIEK Gesprongen of opgezette aderen mogen niet gemasseerd worden. Daarmee doet men meer kwaad dan goed. Wel nuttig zijn veel gymnastiek en andere lichaamsbe weging, speciaal nadat men lange tijd heeft gezeten of gestaan. Het beste is af en toe eens heen en weer te lopen, een paar kniebuigingen te maken of de benen beur telings losjes heen en weer te zwaaien. En de dagelijkse wandeling niet vergeten, die tenminste een uur moet duren. Van niet minder belang is de juiste houding van de voet. Wanneer er hier iets hapert, kan men zich het best tot een orthopaedist wenden. Door steunzolen of speciale bandages hergeeft gij de voet de juiste stand en de benen worden ontlast. Lopen, behalve de benen, ook andere plaatsen gevaar, het gezicht b.v., dan moet eveneens alles worden vermeden wat de bloedvaten in de huid tot een plotselinge heftige reactie kan prikkelen. Dus geen al te snelle afwisseling van heet en koud. Verhittende dranken en dranken, die de vaten verwijden, zoals koffie of alcohol, niet te snel te drinken en voor men een wandeling gaat maken, het gezicht met een beschermende dagcrême behandelen. Voor de verzorging van de huid slechts heel zachte zeepsoorten en crèmes gebrui ken en nooit gezichtslotion met een hoog alcoholpercentage. Ook kneden en klop pen van het gezicht is in dit geval ver boden. Het schadelijkst blijft evenwel het dragen van knellende kledingstukken, die ergens de bloedsomloop belemmeren. Reeds gesprongen adertjes zijn door elektrische behandeling te verwijderen. Elke huisarts of ervaren schoonheidsspe cialist is hierin bedreven. Al hebben we dit jaar wel niet zoveel droog, warm weer als de vorige zomer, er zullen toch zeker nog wat dagen over schieten, waarop we van zon en warmte kunnen profiteren en een voorraadje vita mine D kunnen opdoen. Dagen, dat we het klaarmaken en eten van een geheel warme maaltijd echt te veel vinden, en het alleen-maar-brood-eten echt te weinig. Wat vindt u van een paar koude schotels, die niet veel werk vergen en er toch niet uitzien alsof we ons al te gemakkelijk van het koken afgemaakt hebben? Denkt u vooral om wat fleurige garneringen en hartige schotel kunt u gebruik maken van goede kleurcombinaties. Voor een koude, door-endoor gebraden vlees, vleeswaren, gebakken of gekookte vis met mayonaise of visconserven (vis uit het zuur, vis uit blik), hard gekookte eieren, al of niet in combinatie met vlees of vis. Een schotel van koud vlees kan bestaan uit één of uit verschillende vleessoorten. Wordt een gemengde vleeswarenscho- tel gekozen, dan staat het aardig om vari atie te maken in kleur, vorm en smaak van het vlees: neem dus roze en meer rood- of bruingekleurde vleeswaren, ge kookte en meer of minder gekookte soor ten. Leg de plakjes niet zó uit het zakje cp de schaal, maar maak ze alle los van elkaar, vouw er een paar dubbel, maak een paar rolletjes en leg ze in een patroon, dat mooi past bij de vorm van de schaal. Wat frisse slabladeren en plakjes to maat of hardgekookt ei, een paar kleine takjes peterselie kunnen het geheel opvro lijken. Bij een koude visschotel van gekookte of gebakken vis is een mayonaise of slasaus met veel gehakt groen er door zeer sma kelijk. Voor de groene slasaus kunt u rij kelijk peterselie en wat minder kervel en/ of dragon en augurkjes zeer fijn hakken. Een klein beetje bieslook geeft er een zacht vleugje' uiensmaak aan en een gar nering van weinig paprikapoeder staat bij zonder fleurig. Hebt u kleine tomaatjes bij de hand, hol die dan uit en gebruik ze als bakje voor de slasaus. Vis uit blik vraagt als regel niet om ex tra slasaus, aangezien de meeste soorten vet zijn. Kies ook daarvoor van alles wat: haring in tomatensaus, makreel, sardines, zalm. Gerookte filets van bokking, schar of paling kunt u eveneens een plaats op de schotel geven en een garnering van kom kommer, tomaat of gekookte, even aange maakte doperwtjes zal zeker niet misstaan. Wilt u een koud groentegerecht geven, dan ook eens aan een sla van rauwe èn gekookte groente of van alleen gekookte groente. Lekkere combinaties zijn b.v. kropsla met blokjes gekookte wortel (ook voor hen, die niet van warme worteltjes-bij-de- vis houden), tomaat met gekookte sperzie bonen, doperwten of bloemkool, komkom mer met gekookte biet; deze laatste bij voorkeur echter niet dóór, maar naast el kaar en dan apart aangemaakt. Voor een sla van gekookte groente kunt u het best stevige groente uit blik nemen (doperwten sperziebonen, worteltjes schor seneren of asperges) of-wanneer u hem koel bewaard hebt - een rest gekookte groente. U kunt er zelf wat mee experi menteren, en vergeet de tuinkruiden niet. Wanneer u van een apart smaakje houdt is zeer fijn gesneden rauwe paprika of gehakte (zoet)zure augurk door de sla erg lekker. Als slasaus kunt u gebruiken een mengsel van olie en azijn met wat kruiden of een gebonden slasaus. Hebt u een flinke schaal of veel kleine schaaltjes of schoteltjes, dan kunt u diver se hapjes naast elkaar opdienen, als een „hors d'oeuvre", die in dit geval niet als voorgerecht maar als hoofdbestanddeel van de maaltijd dienst doet. Desgewenst voorafgegaan door soep, begeleid door brood of toost of aardappelsla en gevolgd door een stevig toetje. Vindt u dit gemak kelijk dan kunt u de diverse koude hapjes direct op de borden uitstallen. Neem voor deze koude maaltijd bijvoor beeld -8- gehalveerde gekookte eieren, al of niet met mayonaise -8- vis uit blik, naar keuze -8- niet te dun gesneden schijfjes worst of kleine knakworstjes uit een blik je -8- plakken tomaat en plakken komkom mer -8- een schaaltje augurkjes of uitjes uit het zuur -8- even opgekookte ringen papri ka -8- schijfjes banaan en appel met een sausje van citroensap en suiker of met slasaus. Ten overvloede willen wij nog erop wij zen, dat de koude schotels niet lang te voren klaargemaakt kunnen worden. De kans op bederf is daarvoor in de warmte te groot. CITROEN v.a. 4185, PARAliawiG 4 - TREf 3545 VEENENDAAL GEVRAAGD voor direkt boven 16 (aar Banketbakkerij Veenendaal - Teleloon 2136 Hoofdstraat 21 APPARATENFABRIEK OOSTERBEEK Veenendaal Nieuweweg 69 Woningruil: 'n Mooie flat woning nieuwbouw 1958 te Rotterdam (Pendrecht) bie den wij u aan. Bev. 3 kamers douche, grote kelder, keu ken, gang. Huur 17,45 per week. Wij vragen een wo ning te Veenendaal. Aanbie dingen: Nieuwsblad ,De Val lei', Parallelweg 10, Veenen daal. Tel. 08385-2022. Voor VEENENDAAL, ARNHEM, AMERSFOORT M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal Telefoon 3068 Voor van de nieuwste VOLKSWAGENS OPELS RECORD EN VOLKSWAGENBUSJE met in alle wagens radio en All. Risk. verz. is Autoverhuurbedrijf W. C. Beeremansstraat 21 Mulderslaan 40 Veenendaal uw aangewezen adres. SCHAAP De Australische heer Brown is kam pioen schapenscheerder. Hij scheert een schaap in 45 sec. totaal kaal en levert er per werkdag 465 geschoren af. Wanneer u de goede hoe danigheden van uw arti kelen onder de aandacht van het kopend publiek wilt brengen. Daarvoor staat ,De Vallei' te uwer beschikking. Dit nieuwsblad wordt, doordat het plaatselijk en regionaal nieuws brengt, nie| ge lezen, maar „gespeld" van A tot Z. In die sfeer genieten ook uw adver tenties een bijzondere be langstelling. De resultaten bewijzen dat. Adverteert dus in De Vallei. Het blad met verreweg de grootste oplaag voor de omgeving. vraagt zo spoedig mogelijk: Aanmelden: dagelijks aan de fabriek, Panhuis 6. Veenendaal Van vrijdag 19 te.m. zondag 21 aug. Vrijdag 7.30 uur, zaterdag 6.45 uur en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur Verraadde zij haar lotgenoten? Het antwoord geeft u een van de opwin dendste films van de laatste tijd. Toegang 18 jaar. Van maandag 22 t.e.m. woensdag 24 aug. Elke avond 7.30 uur Een verhaal over de jeugd, dat zijn brandende actualiteit altijd zal be houden. Toegang 18 jaar. Donderdag 25 aug. 7.30 uur Zelden zal men door het grote avon tuur zo geboeid en zo gefascineerd ra ken als door dit, het grote avontuur in de wereld der stilte. Toegang elke leeftijd. Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, a 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL HEEFT PLAATS VOOR: met Mulo-opleiding of enige kantoor- ervaring, leeftijd tot ca. 18 jaar met Mulo-opleiding, leeftijd ca. 17 jaar Met vakantie-afspraken kan rekening worden gehouden. Sollicitatiebrieven met vermelding van opleiding leeftijd enz. te richten tot de afd. Personeels zaken; persoonlijke aanmelding kan geschieden via de Portier (ingang Groeneveldselaan)), des maandags t/m vrijdags tussen 9 en 12 uur, resp. 2 en 4 uur. 15 Toevallig wist mijn vrouw dat met die vertegenwoordiger had kennis gemaakt de man heeft namelijk de plezierige gewoonte, het gesprek op te vrolijken met een beetje gegoochel, u kent dat waarschijnlijk wel, met een paar gum miballetjes en zo. Deze man deed dat zo gewiekst dat ik me er erg mee amu seerde. Vandaar dat ik het mijn vrouw vertelde. U begrijpt dat ze niet snapte, hoe dat kaartje op de kamer van mijn zoon te recht was gekomen. Maar ik begreep onmiddellijk wat er was gebeurd. Het kaartje had namelijk in de portefeuille gezeten waaruit het geld was verdwe nen. Ik kon veilig aannemen dat mijn zoon me had bestolen! Ik dacht uiter aard meteen aan twee jaar geleden, aan vorig jaar, toen dat chèqueboek op tot dusver onverklaarbare wijze in mijn boekenkast verzeild was geraakt." Het duizelde Wim een beetje. In de eerste plaats door dit verhaal, dat hem in een bijzonder pijnlijke affaire betrok. Hij zag voorlopig nog niet wat hij er mee te maken had en hoe hij de heer Grootenhuis zou kunnen helpen. Maar bovenal had het hem geschokt omdat het Herman Grootenhuis betrof, van wie hij juist die morgen had gehoord dat die als de toekomstige echtgenoot van Carla werd beschouwd. En lang zaam begon het tot hem door te drin gen, in wat voor een merkwaardige positie hij zich bevond. Als hij die Her man beschouwde als een rivaal, als een mededinger naar de hand van Carla, wel, dan zou het nu een klein kunstje zijn, hem onschadelijk te maken. „Meneer Grootenhuis", zei hij, „ik moet het als een eer beschouwen dat u mij zo in vertrouwen neemt. Maar u moet me niet kwalijk nemen dat ik nog niet begrijp, waarom u dat doet. Ik be doel, hoe zou ik u in deze zaak van dienst kunnen zijn? E wat zou Mr. Brandenburg voor u kunnen doen?" „Ik zal 't u vertellen, meneer Geert- sema. Aanvankelijk wilde ik de hulp van Mr. Brandenburg inroepen omdat ik niet wist, wie de dader was en ik be slist niet de politie in de zaak wilde mengen, zoals u begrijpen zult. Natuur lijk heeft hij vaker met diefstallen en dergelijke vergrijpen te maken gehad en allicht zou hij me kunnen raden. Toen ik zelf er achter was gekomen, wie me had bestolen, heb ik overwogen wat ik moest doen. Tenslotte kwam ik op deze gedachte: Ik moet met mijn zoon spreken, zo gauw mogelijk. Maar het heeft geen zin, halsoverkop naar Utrecht te gaan en hem de les te lezen. Eerlijk gezegd ontbreekt me daar trou wens de moed toe, kunt u zich dat voorstellen? Nee, ik heb een tussen persoon nodig, die ik volkomen kan vertrouwen en die zich gemotiveerd met de financiële situatie van mijn zoon kan bemoeien, als u begrijpt wat ik bedoel. Nu heeft Brandenburg ach, wij be spreken samen allerlei zaken, ook ons werk allicht mij nogal eens over u gesproken. Hij vertelde mij dat hij in u in de toekomst een betrouwbare hulp zag, en dat is op een klein advocaten kantoor van het grootste belang. U bent dus betrouwbaar, maar bovendien vol komen op uw plaats als u als vertegen woordiger van het advocatenkantoor van Mr. Brandenburg mijn zoon bena dert. Ik heb bijvoorbeeld zijn studie verzekering door Mr. Brandenburg la ten verzorgen omdat dergelijke affai res in mijn gezin ik ben op huwe lijkse voorwaarden getrouwd vrij in gewikkeld zijn. Het enige wat we nu nog moeten doen is een motief voor uw komst bedenken!" „Ja, ik begrijp het, meneer Grooten huis, op één ding na. Wat verwacht u van mijn bezoek aan uw zoon?" „Als u hem komt vertellen dat u, toe vallig in Utrecht, even bij hem langs komt om over die verzekering te pra ten, krijgt u een indruk. Hij is dus nu plotseling in het bezit van vijfduizend gulden. Dat is een heel bedrag voor een student. Waar heeft hij die voor nodig? Misschien levert het minder op dan ik er van verwacht, maar u zoudt mij zeer van dienst zijn als u het wilde pro beren. Kunt u dat op zaterdag doen, zodat u de heer Brandenburg er niets van hoeft te vertellen?" „Goed, meneer Grootenhuis, ik doe mijn best." Wim kreeg een adres in Utrecht en r.am afscheid. „Ik doe mijn best". de woorden suisden Wim nog in de oren na. Hij zou dus zijn best doen Hermans vader, nee, ook Herman uit de moeilijke situatie te redden. Natuurlijk zou Herman, als hij netjes alles bij zijn vader opbiechtte en beter schap beloofde, in alle eer worden her steld. Men zou blijven aansturen op een huwelijk Herman Carla, en hij, Wim, zou ernaast grijpen en dat zou hij aan zichzelf te danken hebben. „Echt iets voor Geertsema", dacht Wim. Nu, goed, hij kon ook slim zijn. Hij kon Herman heel gemakkelijk onmoge lijk maken bij de familie Brandenburg. Nooit zouden de heer en mevr. Bran denburg toestemmen in het huwelijk van hun dochter met een jongeman die zijn vader had bestolen. Nooit! En wie weet kwam Wim dan in aanmerking. Wim? Hij lachte een beetje wrang. Wat zou Carla zich vandaag weer met die Griek hebben geamuseerd! Geen wonder. Zijn auto was mooi en zijn manieren charmant genoeg om mooie vrouwtjes als Carla het hoofd op hol te brengen. Wat verbeeldde hij, Wim Geertsema, zich eigenlijk? Wat voor il lusies had hij gekoesterd, toen hij stil letjes op zijn ziekbed lag. Toen was Carla lief, erg lief voor hem geweest. Waarom? Uit medelijden waarschijn lijk. Bah! Hij kon alleen een beetje mede lijden bij Carla opwekken. Meer niet. Een idioot was hij om over liefde te dromen. Carla verliefd? Best mogelijk. Op Herman misschien, of op die Griek, maar zeker niet op hem. Hij stak al wandelend, een sigaret op. Nu even de kop erbij houden. Wat moest hij doen? Hij had zijn woord gegeven aan meneer Grootenhuis. Hij moest die zaak dus correct afwerken. En wanneer dit achter de rug zou zijn, zou hij dan toch maar dat oude plan gaan verwezenlijken: Zuid-Afrika. De zaak was al zo goed als zeker, toen hij ziek werd. De ziekte gooide roet in het eten. maar niet alleen de ziekte. Hij wilde eigenlijk niet meer weg, toen hij Carla had leren kennen. Maar wat hield hem nu nog hier? Het kan toor in Kaapstad, dat toen twaalf Hol landse kantoorbedienden vroeg, zou hem best nog kunnen gebruiken. Hij zou vanavond. ach nee, hij zou met een even langs het arbeidsbureau gaan, om te informeren. „Wilt u mijn papieren zo ver moge lijk in orde maken?", vroeg hij de amb tenaar. Thuisgekomen vond hij een briefje van mr. Brandenburg op zijn bureau: „Ben met een relatie voor een week naar Duitsland. Ik bel morgen op. B." Toen kwam Carla binnen. Vrolijk, als altijd. „Dag! Hè hè!" En ze liet zich luidruchtig in een stoel vallen. „Dat is gelukkig voorbij. Het was erg gezellig, hoor, maar vreselijk vermoei end! Weet je wat we de laatste dagen allemaal gedaan hebben?" „We? Ik weet niet eens dat je met een ander weg bent geweest. Officieel tenminste niet. Je hebt me er nog niets van verteld." Wim zei het nogal koel. Het ontging Carla niet. Maar ze dacht het te be grijpen, en zei dus: „Ach natuurlijk, zeg, je hebt gelijk. Ik heb het ook zo druk gehad. Dit was een kennis van ons uit Griekenland. Een oude relatie van mijn vader. Wij hebben hem ontmoet toen we in Griekenland waren. Ze heb ben ons toen erg verwend, en heel Griekenland laten zien. Nu is Nico in Holland en nu moesten wij dus gastvrij zijn. Dat is voor een goed deel op mij neergekomen. Allicht, en ik vind het helemaal niet erg. Maar je wordt er bek-af van!" „En is hij nu voorgoed weg?" Carla moest erom lachen. „Je vraagt het of je hem als een soort kaper op de kust beschouwde!" Wim kreeg een kleur en wist niet wat hij zeggen moest. „Ja, hij is voorgoed weg. Plotseling. En pa is voor een week mee naar Duitsland. Gerustgesteld?" Dat laatste vroeg ze plagerig. En Wim kon het niet goed verdragen. Hij was blij toen in huis de telefoon ging en Carla weg moest. Daarna kwam mevr. thuis en Wim kon ongestoord werken tot vijf uur. Toen ging hij huiswaarts. Eten net als altijd. En dan spelen in het café, tot twaalf uur toe. Ondertus sen almaar piekerend over alle dingen die hij die dag gehoord had. Hij had zijn lesje wel honderdmaal gerepeteerd. Hij zou zeggen: „Goedenavond, meneer Grootenhuis, mijn naam is Geertsema. Ik kom na mens het advokatenkantoor van Mr. Brandenburg, het kantoor waarbij uw vader een studieverzekering heeft afge sloten. Zop ik over die verzekering eens met u mogen spreken?' Dat zou Herman misschien wel wil len. Hij zou wel vragen, wat hij er dan van zou willen weten. En dan zou Wim weer zeggen: (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1960 | | pagina 4