Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken N.S. gaan niet over tot herstel van de lijn Amersfoort - Rhenen twee gezinnen wonen al drie maanden in varkenshokken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK russen in china aangehouden mams Kans op omlegging lijn Utrecht-Arnhem via Veenendaal blijft bestaan Felle strijd Openbare lagere school nadert voltooiing RHENEN ELST AMERONGEN RENSWOUDE 34e jaargang VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1960 Nr. 68 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel NIEUWE OPENBARE KLEUTERSCHOOL IN VEENENDAAL-ZUID Kwartiertje lopen Het einde WATERPOLO 'Qetzcruutiale DAMES- HOOFDSTR 91 TUSSEN DE RAILS... Nieuw kantoor waterleiding wordt officieel geopend Nog geen naam voor gevonden MUTATIES Kunstkring N.V.V. heeft toneelprogramma klaar GEVOLGEN VAN NIJPEND WONINGPROBLEEM: Gemeentebestuur: „Wij kunnen geen ijzer met handen breken!" GEZAMENLIJK BOUWEN Afbraak gestopt! Kettingbotsing met aanzienlijke materiële schade BETREKKINGEN MOSKOU-PEKING STEEDS SLECHTER STROPOP K. VERBRAND Vanavond Carillonconcert Cuneratoren ff aak is de vallei-riks? Hij is 10,waard 2 AJ 497757 BAZAAR VOOR ZILVEREN JUBILEUM E.H.B.O. Vijf jongelui gaven concert Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veencndaal Tel. 0 8385-2022 (2 lyncn) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bq de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Als direct na de oorlog de toenmalige minister De Vos van Verkeer en Water staat niet ai'wqzend had beschikt op het voorstel van de Nederlandse Spoor wegen om de bestaande lyn Utrecht-Arnhem met een grote bocht via Maars- bergen over Veenendaal te leggen, dan zouden wy nu hoogstwaarschijnlijk dicht by het centrum op de trein hebben kunnen stappen. En als alle protesten die in de loop der jaren aan de N.S. zyn gezonden om het personenvervoer op de lyn Ithenen-Amersfoort te herstellen, een gunstig gehoor zouden hebben gehad, dan was de inmiddels vergane glorie van het station Veenendaal opnieuw tot bloei gekomen. Maar het liep helaas anders. De spoorgeschiedenis van Veenendaal en Rhenen leert, dat een driekwart eeuw geleden vooral Veenendaal er wat de treinver bindingen betreft, stukken beter voorstond dan in het jaar waarin wy thans leven. In feite een schrille tegenstelling, want naarmate het dorp groeide werd de railverbinding steeds smallerDe enige hoop die men nog kan koesteren is, dat de N.S. op een goede dag zullen besluiten de lijn Utrecht-Arnhem alsnog via Veenendaal om te leggen. De tweede lijn Amersfoort-Rhenen kan als af geschreven beschouwd worden. In officiële taal formuleren de N.S. dit zo: „De vervoersbehoefte is te gering om tot herstel over te gaan." Binnen afzienbare tijd zal in Veenen- daal-zuid een nieuwe openbare kleuter school worden gesticht. In de vakbladen is al een oproep verschenen voor een hoofdleidster aan deze school. Het ligt in de bedoeling deze kleuter klas, waarvoor al legio aanmeldingen binnen zijn, onder te brengen in de nieuw gebouwde Openbare Lagere school aan de Adr. van Ostadelaan in Veenendaal-zuid. Voor zover bekend wordt dit de eerste openbare kleuter school in Veenendaal. In de geschiedenis van de Spoor wegen is er wellicht nimmer een feller strijd gestreden dan om het bezit van de lijn Amersfoort-Kesteren. In 1875 besloot de regering tot aanleg van deze lijn en negen jaar later verklaarden de Kamerleden eenstemmig dat de lijn er moest komen en wel om de volgende redenen: 1. de noodzaak van een spoor verbinding Amsterdam - Nijmegen - Duitsland en 2. de Staatsspoorwegen dienden een station in Amsterdam te krijgen. Wilde men dit bereiken dan moest er een railverbinding Amers foort-Kesteren komen, want dit was het traject dat nog aan de gewenste ver binding ontbrak. Tot zover ging, hoewel langzaam, al les goed maar toen kwam de vraag aan de orde welke van de vele maatschap pijen de exploitatie van deze lijn zou krijgen. De strijd die ontbrandde speel de zich voornamelijk af tussen de Hol landse Spoorweg Maatschappij en de Staatsspoorwegen. Na veel geharrewar hakte de rege ring, zonder medewerking van de Ka mers, de knoop door en wees de H.S.M. de exploitatie toe. Bij de aanleg van de lijn ging het niet allemaal van een leien dakje. In tegendeel, grote stukken grond moesten worden onteigend, wat natuurlijk niet altijd zo vlot verliep als men gedacht had. Het behoeft geen nadere uitleg dat hierdoor grote vertraging ontstond in de uitvoering van het werk. Enorme hoeveelheden zand moesten van de Laarsenberg en de Rhenense berg naar de landhoofden van de brug bij Rhenen vervoerd worden. Ook naar het Amersfoortse emplacement werden bergen zand gebracht. Met de bouw van de spoorbrug over de Rijn bij Rhe nen was men in 1880 begonnen. Ruim drie jaar later, in september 1883, was hij gereed. De totale lengte van de dub- belsporige brug bedroeg ruim 546 meter. Op 18 februari 1886 werd de lyn Amers foort-Kesteren via Veenendaal en Rhe nen voor het publiek opengesteld. Een aansluiting op het net van de S.S. in Resteren bestond weliswaar niet, maar in de dienstregeling van de beide maatschappijen was rekening gehouden met het feit dat reizigers een kwartier dienden te lopen In de jaren tussen 1886 en 1940 tufte de stoomloc op gezette tijden door het landschap om de reizigers van en naar DINSDAG LAATSTE DAGMARKT Dinsdag 30 augustus a.s. wordt voor de laatste maal in dit seizoen de Veenen- daalse dagmarkt gehouden. Na genoem de datum duurt de markt dus tot 's mid dags 1 uur. De zaterdagmarkt blijft nor maal gehandhaafd. VERFTANK - MET VEEL MOEITE - VERPLAATST De grote verftank bij de N.V. Frisia, waarover wij in ons blad van j.l, woens dag schreven, is dinsdagavond op de plaats van bestemming gebracht. Tegen zeven uur werd het gedeelte Kerkewijk van de Vaartbrug tot Sandbrinkstraat door de politie afgezet en het verkeer om gelegd. Het personeel van Van Gend Loos heeft geruime tijd nodig gehad om het gevaarte via de Kerkewijk naar de ande re fabrieksruimte over te brengen. Na dat de tank van de oplegger was „ge beurd" is men met de werkzaamheden gestopt. In de loop van de volgende dag hebben de Van Gend Loos-mannen met gebruikmaking van zware heftrucks en veel vernuft het apparaat door het gat in de muur gekregen en opgesteld. V.Z.C. 2 EN 3 IN TOERNOOI In „Bergbad" wordt a.s. zaterdag avond (morgenavond) een waterpolo- toernooi gehouden, waarbij de beide reserve-zeventallen van de Veenen- daalse zwemclub als gastheren optreden Behalve de heren van VZC 2 en VZC 3 nemen aan dit toernooi deel: De Rijn 1 (Wageningen) en Woelwaters (Harder wijk). Er zijn drie prijzen beschikbaar, met als eerste een beker. Het toernooi be gint in verband met de vroeginvallcnde duisternis reeds om 6 uur 's avonds. 3UR6MAHS PRISMA PONTlAC OMEGA voor lieterc uurwerken Amersfoort c.q. Kcsteren te vervoeren. In Veenendaal was intussen een sta tion gebouwd dat er toendertijd zijn mocht. Het was een architectonisch kunstwerk, dat enorm veel bijdroeg tot de verfraaiing van het dorpsbeeld. In de meidagen van 1940 kwam het begin van het eind. Na aanvankelijke herstelling werd de brug tijdens de spoorwegstaking door bezetters vrijwel geheel vernield en dit was de genade slag voor de brug. Met de herstelling van de Waalbrug bij Nijmegen, werden de toevoerlijnen naar de Rhenense brug opgebroken en de spoorlijn Rhenen-Kesteren was niet meer. Het traject Rhenen-Veenendaal- Amersfoort was echter nog intact en juist om dit gedeelte werden toen de pennen in beweging gebracht. (Wordt vervolgd) Met het bekend worden van de plannen der NS om bij De Klomp een nieuw station te bouwen, is het vooral voor Veenendaal een belangrijke vraag geworden wat de toekomst ;.ai biengen met be trekking tot de spoorwegverbin dingen. Om een juist inzicht te krijgen, volgt bovenstaand het eerste artikel over de geschiede nis van de railverbinding van Veenendaal en Rhenen. In de vervolgartikelen zal o. m. de zienswijze van de NS op deze zaak gegeven worden, welke wij tijdens een onderhoud met de Spoorwegen opgetekend hebben. S.G.P. STUDIEVERENIGING OPGERICHT De Staatkundig Gereformeerde Partij te Veenendaal heeft dezer dagen een stu dievereniging opgericht met als doel jon geren vanaf de leeftijd van 16 jaar bezig te houden met de beginselen van de par tij en de tegenwoordige politieke vraag stukken te behandelen. Het secretariaat is gevestigd aan de Groeneveldselaan 112. De eerste vergadering van de studiever eniging, die de naam „Petrus Datheen" draagt, is vastgesteld op 26 september a.s. MORGENMIDDAG VEILIG VERKEERSRIT Morgenmiddag om half drie vindt bij hotel La Montagne de start plaats van de Veilig Verkeersrit-1960 voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. Voor elke categorie voertuigen is als hoofd prijs een wisselbeker beschikbaar gesteld. Het slation De Klomp in vroeger dagen toen het nog station „Staatsspoor" was. Zoals bekend bestaan er nu plannen om het huidige station drastisch te moderniseren. (foto Spoorwegmuseum) Burgemeester A. Bakker van Veenen daal zal a.s. maandagmiddag, in tegen woordigheid van commissarissen en an dere genodigden, het nieuwe kantoorge bouw van de N.V. Veenendaalsche Wa terleidingsmaatschappij aan de Kanaal- weg, officieel openen. De directie gaf in verband hiermede, te kennen dat zij het zeer op prijs zal stellen, wanneer perso nen of ondernemingen die eventueel hun blijk van medeleven willen betonen, dit uitsluitend doen door middel van een bijdrage t.b.v. het Jeugdwerk Veenendaal. Deze unieke wens werd kenbaar ge maakt door de directie, die verklaarde de opening op bescheiden wijze te willen houden, in plaats dus van bloemen of an dere gebruikelijke attenties, wordt door de N.V. de gelegenheid geboden een bij drage te storten op een te openen bank rekening, waarvan het eindbedrag over gemaakt zal worden aan het Jeugdwerk. Aan het nieuwe kantoorgebouw wordt op het ogenblik de laatste hand gelegd. Behalve de burgemeester zullen ook de drie plaatselijke wethouders alsmede de gemeentesecretaris uitgenodigd worden de opening bij te wonen. Als bijzonder heid zij vermeld dat de N.V. Waterlei dingmij. de gratis aanleg van waterlei ding op de Vewibeto IV op zich heeft ge nomen. De nieuwe Openbare Lagere School aan de Adr. van Ostadelaan in Veenendaal-Z nadert haar voltooiing. De schilders zyn bezig met het afschilderen van het ge bouw, waarna het laatste werk aan de speelplaats ter hand genomen zal wor den. De definitieve datum van opening is nog niet vastgesteld, wat evenzo het ge val is met de naam van de school. Met de ingebruikname van de nieuwe school zal het openbaar onderwijs in Veenendaal beschikken over drie school gebouwen, n.l. aan de Sandbrinkstraat, de z.g. Geldersche school en aan de Adr. v. Ostadelaan. De kunstkring van het N.V.V. te Vee nendaal heeft het programma voor het seizoen 1960-1961 reeds samengesteld. De eerste avond zal plaats vinden op zater dag 24 september a.s. Dan wordt door het toneelgezelschap Puck opgevoerd „Pelikaanseiland" van J. B. Priestly. De data van de twee andere avonden zijn nog niet bekend. Wel staat reeds vast, dat op de tweede avond het Amstel- toneel zal optreden met „Moordverhaal" en op de derde avond het gezelschap „De Speelkamer". Welk stuk dit gezel schap zal brengen is nog niet bekend. Evenals vorige jaren worden alle voor stellingen gegeven in het verenigingsge bouw aan de Eikenlaan. Het is een hypermodern gebouw met twee lagen van drie lokalen, waarbij veel glas gebruikt is. De lokalen zijn allen gelegen aan de zuid-zijde. Voorlopig zullen er vier lokalen in ge bruik genomen worden. In de resterende twee wordt de toekomstige kleuterklas ondergebracht (zie hiervoor een apart be richt in dit blad). Als hoofd van de nieuwe school zal de heer H. R. Steegen worden aangesteld, thans hoofd van de Geldersche school. In diens plaats is benoemd de heer Rid derhof uit Oltgensplaat (Z.H.). Behalve dat de school officieel geopend zal worden, is momenteel niet bekend op welke wijze en door wie. TREKKING DAMCLUB-LOTERIJ Deze week heeft de trekking plaats ge vonden van de loterij welke de Veenen- daalse damclub heeft gehouden. Op de volgende nummers zijn prijzen gevallen, welke binnen twee maanden afgehaald moeten worden bij kapper Heikamp, Gortstraat 7 alhier: 1046, 1194, 1606, 786, 107, 41, 4, 38, 244, 542, 980, 1352, 1334, 1501, 184, 1181, 30, 415, 362, 949. PATRIMONIUMSCHOOL BEGINT DINSDAG WEER De bouw aan de Patrimoniumschool is de afgelopen week zover gevorderd, dat de lessen a.s. dinsdag 30 augustus, weer hervat zullen worden. Wel zal men zich nog enigszins moeten behelpen omdat de verbouwing nog niet definitief ten einde is. Twee gezinnen die al veertien weken lang als woonplaats een varkens- of kippenhok hebben en een gemeentebestuur dat in nauwe samenwerking met de plaatselijke Woningcommissie alle pogingen in het werk stelt of heeft gesteld om deze waarlijk onhoudbare toestand op te heffen hebban tezamen een situatie geschapen die de gemoederen danig in beweging hebben gebracht. Enerzijds verwijten de gezinnen - in feite drie, want de derde heeft noodgedwongen zyn intrek moeten nemen in een onbewoonbaar verklaarde woning - het gemeente bestuur dat zy zich niet aan de gemaakte afspraak heeft gehouden, terwyl het gemeentebestuur op haar beurt verklaart alles wat mogelijk is te hebben ge daan om aan deze onhoudbare toestand een einde te maken. Ambtenaren van de Woningcommissie hebben alle mogelijkheden tot in de finesses uitgebuit en deze week is het gelukt een oplossing te vinden, zodat de gedupeerde families hopelijk zo spo. mogelijk uit hun weinig benijdenswaardige positie bevrijd zullen zijn. Het begin van dit woning-drama speelde aan het eind van vorig jaar, toen de families G. v. d. Poel, J. Ver steeg en G. Versteeg, resp. wonende aan de Valleistraat 150, 152 en 154, besloten zélf het woningprobleem op te lossen. De woningen vormden de middelsten van een blokje van vijf, waren eigen dom van de bewoners en inmiddels als onbewoonbaar verklaard. Dit hield in dat men na verloop van tijd gedwongen zou zijn de huizen te verlaten en dan was het maar de vraag waar en hoe men terecht zou komen. „We hadden wat gespaard en met be hulp van de bouwpremie zouden we gezamenlijk in staat zijn om de oude huizen af te breken en op dezelfde plaats drie nieuwe te zetten", vertelt mevr. J. Versteeg. „We gingen naar het gemeentehuis en daar waren ze direct voor ons plan, vooral ook omdat we op deze manier het woningtekort een beet je hielpen drukken. Het gemeentebe stuur hielp ons met de aanvrage van de bouwpremie en in het voorjaar be gon de aannemer met de sloop." Twee gezinnen zochten een tijdelijk onderkomen in varkens- en kippen hokken die achter de huizen ston den en de fam. v. d. Poel trok zo lang in een verderop staande onbe woonbaar verklaarde woning. Wijzend op de stapels stenen en plan ken die veel van het weer te lijden hebben, vertelt haar buurvrouw, mevr. „ARS MUSICA" BEGINT WEER MET LESSEN Blijkens een elders in dit blad voor komende advertentie, zijn de lessen aan de Veenendaalse Muziekschool „Ars Mu- sica" weer begonnen. Aangezien men het voorbereidend muziekonderwijs zeer be langrijk acht, wordt aan de meeste mu ziekscholen reeds met de kleuterleeftijd begonnen. Al spelenderwijs worden de kinderen dan vertrouwd gemaakt met de diverse onderdelen van de muziek. De voorbereidende klassen worden be schouwd als een uitnemende test of het kind muzikaal is en voor welk instru ment het meeste succes verwacht kan worden. Volgens muziekdeskundigen als Gottfried Schweitzer e.a. is het voor kin deren die in de 4e of 5e klas van een lagere school zitten, de ideale leeftijd om met muzieklessen te beginnen. G. Versteeg (geen familie) verder. „Ja we hadden deze manier van wonen er graag voor over, omdat we dachten dat het alleen maar voor de zomer maanden nodig was, maar nu zitten we er nog en wat nog erger is, we zul len zó de winter in moeten." En hóe men de winter in zou moeten lieten beide verbitterde vrouwen ons zien. De fam. G. Versteeg woont met 7 personen, waarvan de jongste zes jaar is in een kippenhok, dat deze naam eigenlijk nog niet eens verdient. Vader, moeder en kinderen slapen in één kleine bedompen ruimte. Hetzelfde beeld bij de buren, met dit verschil dat woon- en slaapruimte (ook hier alle ge zinsleden in één ruimte) in een var kenshok. zijn. Teruggekomen bij de troosteloze ruïne geven de vrouwen in korte zinnen het verdere verloop van het drama weer. (Zie verder pagina 4) MISVERSTAND OPGELOST In ons bericht van j.l. woensdag „Landbouwer kreeg onjuist gewicht" stond abusievelijk vermeld dat er var kens gewogen zouden zijn. Dit moet echter zijn dat de landbouwer zichzelf heeft laten wegen. Het misverstand wat hierna ontstond is later, in het bijzijn van politie die op verzoek van de ex portslachterij ter plaatse verscheen en een weegdeskundige opgelost, toen bleek dat beide schalen, zowel die van de exportslachterij als die van de waag in de Eierhal volkomen overeenstem den. Vanmorgen tegen negen uur heeft zich op de Hoofdstraat ter hoogte van het D.S.-kantoor een kettingbotsing voorgedaan waarby twee personenwa gens, een veewagen en een N.B.M.-bus betrokken waren. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongevallen voor. Wel werd er voor duizenden guldens schade aangericht. Een N.B.M.-bus die vanaf de Nieuwe- weg de bocht omkwam om de Hoofd straat in te rijden botsste tegen een ter plaatse geparkeerd staande vee wagen van de fa. L. uit Veenendaal. O.S.-COCKTAIL. Om com plicaties te vermyden hebben de organisatoren van de Olympische Spelen te Rome de atleten uit de Ver. Staten en uit Rusland met een tus sentijd van 20 minuten bezit laten nemen van hun verblij ven in het Olympische dorp. Meer hoofdbrekens dan de politieke aspecten wordt aan de Romeinse politie bezorgd door de intocht in de Eeu wige Stad van alle zakken rollers uit Sicilië en Calabrië. Zij willen op hun manier aan de Spelen deelnemen. Wanneer er onder de deel nemers aan de Spelen ver momde professionals zyn, dan wordt hun deelname gedekt door een leugenachtige ver klaring van tenminste drie of ficials van het land waaruit zy afkomstig zyn, heeft presi dent van het Olympisch Co mité, de heer Brundage, ver klaard. In een week tijds zijn 27 van de in Rome wapperende Olympische vlaggen gestolen. Op de zwarte souvenirmarkt brengen zij 150 gulden per stuk op. De deelnemende atleten blij ken in het bezit van de nieuw ste snufjes die hun land op technisch gebied voortbrengt. De Amerikanen hebben allen een elektrisch scheerapparaat dat een tophit laat horen zo dra men de stroom inschakelt. Zy worden geslagen door de Russen die een aansteker by zich dragen die ontbrandt door een zonnestraal. EERSTE DAG NA DE VA KANTIE. De wekker afzetten, ga-ó-pen. Een been strekken. Naar buiten kijken. Twee be nen strekken, opstaan, een hemd zoeken, de kraan open draaien, zeep zoeken, de hand doek zoeken, voorzichtig een tand borstelen, spugen, nog een tand borstelen, een das zoeken, thee drinken, naar buiten kijken, de trap aflopen, de krant lezen, een hoek om slaan, naar boven kijken, hard lopen, een deur binnen gaan, werken! Een boek afstoffen, omkij ken, naar de w.c. gaan, een sigaret roken, tegen een deur schoppen, koffie drinken, een klant laten praten, het boek openslaan, een been brabben, naar een collega kijken, op staan, in de neus peuteren, weer gaan zitten, denken, een blad omslaan, aan iets anders denken, de bel horen gaan, op straat lopen, omkijken, ie mand tegenkomen, voor een raam staan, de trap op lopen, iets mufs ruiken, de was in pakken, eten, een sigaret ro ken, voor het raam staan, be zoek krijgen, een plaat draai en, over een boek praten, een glas drinken, een schrijver af kammen, naar het nieuws luisteren, nog iemand afkam men, iemand uitlaten, geeu wen, een raam sluiten, op de kaart kijken, de neus snuiten, uitkleden, de radio afzetten, het laten regenen, aan Italië denken, een sok uittrekken, een deken terugslaan, een been opbeuren, een zucht smo ren, slapen! Slapen: op reis zijn, in de zon zitten, Frans praten, in zee zwemmen, kennismaken, een schilderij zien, een Camel roken, muziek horen, in de hemel kijken, in een oog wrij ven, weer in de hemel kijken, een monster zien, een afschu welijke schreeuw horen: twee de dag de wekker afzetten, een been strekken, enz. enz. MENING. Naar hun mening over Parijs gevraagd, hebben Amerikaanse toeristen gezegd: „De omstreken van Parijs zijn buitengewoon, zelfs de kippen zien er uit of ze ge lukkig zijn." „Ik heb een Fransman thuis zien komen met een stokbrood onder zijn arm en een bos bloemen in z'n hand. Onmo gelijk zich zo een Amerikaan se huisvader voor te stellen!" „Ik heb me altijd afge vraagd wat men er toch in ziet om z'n tijd te verdrijven met op een terrasje zitten en daar niets anders te doen dan naar de voorbijgangers kij ken." Volgens gecontroleerde berichten, welke te Hongkong binnen kwamen worden de betrekkingen tussen Moskou en Peking met de dag slechter. Na de uittocht van de Russische deskundigen uit rood-China heeft het Chinese ministerie alle in Rusland vertoevende studenten opdracht gegeven hun studies voort te zetten aan universiteiten in de niet-Russische communistische landen. Tengevolge van deze maatregel zullen byna tweeduizend Chinese studenten de Russische hoofd stad verlaten. De studenten van Peking hebben de aandacht op zich gevestigd door het or ganiseren van een protestmeeting, waarbij ze een stropop, Kroetsjef voor stellende, mee voerden. In spreekkoren vertelden ze, dat K. een handlanger is van het westerse kapitalisme en Lenin verraadt. Na afloop van de tocht werd de pop plechtig verbrand. In de rood- Chinese pers zijn anti-Russische uitla tingen geen uitzondering meer en radio Peking distancieert zich in zijn com mentaar steeds verder van het Rus sische standpunt. Russische handelsagenten, die gerui me tijd in diverse grote, Chinese steden vertoefden, keren via Hongkong huis waarts. De meeste hunner zijn zeer zwijgzaam. Drie ervan gaven niettemin toe, dat het zakendoen bemoeilijkt wordt door een anti-Russische mentali teit, die door de regering van Peking wordt aangewakkerd. INVLOEDSSFEER EN IDEOLOGIE Rood-Chinese commentators beschul digen er de Russen van het communis me te verkrachten. Westerse deskundi gen in Hongkong beweren, dat de oor zaak van de verwijdering tussen beide communistische landen tweeledig is. Het eerste geschilpunt is van politieke aard. Peking houdt vol, dat de Russen De buschauffeur verklaarde de vee wagen niet gezien te hebben omdat zijn ruiten beslagen waren. De veewagen schoof door de klap op zijn voorganger, de geparkeerde per sonenwagen van de heer v. d. L., die vervolgens een flinke duw gaf aan de vóór hem staande wagen. De veewagen kwam op het trottoir terecht. De ma teriële schade is zeer groot. De heer Leo van Stempvoort geeft vanavond een concert op het Cunera- carillon, waarvan het programma er als volgt uitziet: 1. Preludium in C (oorspronkelijk in Bes) van Jef Denijn; 2. Balletmuziek uit „Rosamunde" van Frans Schubert; 3. a. Giga, Coüperin; b. La legére, Fioc- co; 4. Pelgrimskoor uit „Tannhauser", van R. Wagner; 5. Rondeau, M. v. d. Gheijn; 6. a. Im prater blüh'n wieder die Baume en b. O Heideröslein, beide bewerkt door Leo van Stempvoort; 7. Sonatine van Wouter Paap en 8. Im provisatie over het Afrikaanse lied „Sarie Marijs". NIEUWE DRAAGBARE RADIO IN ZAKFORMAAT Op de radio-tentoonstelling, die deze maand te Londen wordt gehouden, zal een nieuwe draagbare radio in zakfor maat te zien zijn. De afmetingen van het toestelletje zijn: diepte 44 m.m., hoogte 92 m.m. en lengte 165 m.m. Het toestelletje heeft een aantal eigenschap pen die men gewoonlijk slechts bij dure, grote toestellen aantreft, zoals lang zame afstembeweging, een ferrit staaf- antenne die het toestelletje een grote gevoeligheid en een luidspreker die een uitstekende geluidsweergave geeft. De „slaapkamer" van één der gezinnen aan de Valleistraat, die al meer dan drie maanden lang in gebruik is. In de vroegere varkensschuur zyn drie bed den opgesteld zodat er net ruimte blijft om er langs te kunnen lopen. er zich gewillig bij neerleggen als Chi nese vertegenwoordigers uit het koor der Verenigde Naties worden geweerd of niet worden uitgenodigd tot deel name aan grote, internationale confe renties. Officieel zouden de Russen in dit opzicht de Chinezen steunen, maar in de wandelgangen zouden zij de wes terse mogendheden te verstaan geven, dat ze geen moeilijkheden hebben te vrezen indien de vertegenwoordigers van Peking buiten moeten blijven. Ook op het politieke vlak zit het geschilpunt inzake de invloedssfeer. Peking wenst zonder meer, dat de Russen zich niet mengen in Zuid-Aziatische en Afri kaanse aangelegenheden en geen tech nici zenden naar de onderontwikkelde gebieden. Mao ziet Azië en Afrika als „zijn gebied". Nog ernstiger is het geschilpunt van ideologische aard, hetgeen onder meer tot uiting is gekomen in Boekarest. K. betoogde er, dat een oorlog met de kapitalistische landen kan worden ver meden, geen socialistische noodzaak is. De Chinese communisten houden vast aan de theorieën van Lenin: oorlog tus sen kapitalisme en socialisme is onver mijdelijk. In Boekarest kwam er een wankel compromis tot stand. K. deed wat water in de wijn door te verklaren, dat de kapitalistische landen voort durend onder politieke druk moeten blijven staan om het oorlogsgevaar te verminderen. De Chinezen verklaarden als compensatie, dat hun inziens een oorlog minder waarschijnlijk is. Hoe wankel dit compromis is blijkt uit de jongste ontwikkeling. Rood- China en Rusland groeien verder uit elkaar. De invloed van K. op de Chi nese volksleiders neemt hand over hand af en vermoedelijk is er geen rede om hierover te juichen. Vorige week werd de riks af gegeven bij Het Geschenkenhuis te Rhenen en is niet gevonden. De vinderspremie is dus weer met 2,50 verhoogd en de nieu we riks met het rode nummer is nu TIEN GULDEN waard. BU inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Ten bate van het jubileumcomité 25- jarig bestaan E.H.B.O. afd. Eist zal mor gen, zaterdag 27 augustus een grote bazar worden gehouden. Op het schoolplein zullen een twintig tal stands worden geplaatst w.o. het rad van avontuur, schieten, consumptietent enz. die zowel 's middags ais 's avonds geopend zullen zyn. Deze bazar is mogelijk geworden door dat er van verschillende zijden een gro- Als men zoals dinsdagavond j.l. een vijftal enthousiaste jonge mensen hoort musiceren, en men ziet dan het handje vol mensen dat zo'n concert komt be luisteren, dan voelt men zich een beetje droevig gestemd. Men vraagt zich dan af waar de muziekminnenden uit Ame rongen zijn. Dit eerste concert van het Thomas quintet uit Zeist, vijf jongemensen die door het geven van een viertal concer ten gelden bijeen verzamelen voor het bouwfonds van een nieuwe Hervormde kerk, had veel meer belangstelling ver diend. Want er werd met inzet van alle krachten gemusiceerd. Leek het er aanvankelijk op dat de plankenkoorts wat parten speelde, later was daar niets meer van te bemerken. Men kan deze jonge musici moeilijk vergelijken met meer ervaren krachten. De geestdrift waarmee gemusiceerd werd deed echter een ieder geboeid luisteren. Wat dat betreft, had men wel een klein maar zeer aandachtig publiek. Het programma dat in de Sint An- dries gebracht werd, bestond uit wer ken van J. S. Bach, Telemann, Handel, F. Couperin, Fasch en J. C. Bach. Het is te hopen dat het vijftal dat ook nog in Ingen, Buren en Zeist gaat op treden, in deze plaatsen meer belang stelling zal krijgen. te hoeveelheid prachtige artikelen werd geschonken, zelfs van buiten Eist afkom stig. Met het doel de jubilerende E.H.B.O., welk jubileum in het voorjaar van 1961 gevierd zal worden, een groot cadeau aan te bieden, zijn al verschillende ac ties door het opgerichte comité gevoerd. Het geschenk dat men de E.H.B.O. aan zal bieden, zal bestaan uit hulpverle- nings- en instructiemateriaal, waaraan bij de Elsterse E.H.B.O. grote behoefte bestaat. VOETBALPROGRAMMA Het le elftal van Renswoude speelt zondagmiddag een oefenwedstrijd tegen het 2e elftal van Veenendaal. Het 2e elf tal van Renswoude speelt om 12.30 uur een oefenwedstrijd tegen het 2e elftal van R.K. Unitas (Veenendaal). Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1960 | | pagina 1