PRUMMEL PAUK m YRN DE OOGARTS de Kievid Gehuwde Vrouwen Panter Sigarenfabrieken U)cucy& D.W.K. (Barneveld) - verreweg de beste ploeg wint beker Parijs krijgt een „4306 th avenue" Inhalen over linker weggedeelte ARAM Burgerlijke stand KERKDIENSTEN J. Fa. Garage Hogendoorn net meisje LEERLING MONTEUR De zoon van de Kalief Onstuimige driften HALVE DAGEN HOOG LOON ADSPIRANTEN-WATERPOLOTOERNOOI: NATUURLIJK NAAR OPTICIEN KERKEW'JK 17A TEL:3313 VEENENDBBL AMERONGEN RENSWO IJ D E ACHTERBERG DE GAULLE NIET NAAR VINCENNES DE DRIE KASTANJEBOMEN Korte samenvatting van het PTT-jaarverslag over 1959 ooooooooooooooo Het geheim van de stalknecht DINSDAGKOOPJES Keukentrap Huishoudzeef Dweilen 7.50 8.90 0.89 0.69 Officiële bekendmaking Gevonden en verloren Ingekomen en vertrokken Zondagsdienst doktoren Maak van je zakgeld een zak geld!!! Spaarbank voor iedereen Hebt U autoschade? ELST Inlichtingen en demonstratie bij Bakkersbediende Dijkstra Hotel De Korenbeurs Garage DE ROTHER BIO RHENEN ALS U GELEGENHEID HEBT OM TE WERKEN, DAN HEBBEN WIJ WERK VOOR U TEGEN KOMT U EENS PRATEN OVER DE BIJZONDERHEDEN Wil je wel geloove minse, dat ik nou de zoomer pas een bietjie in me bol krijg. Et is de leste daage weer gewist, dat heelegaar uit de toon schoot bij de zoomer van et jaar neggentienhon derd en zestig. Ik begos de harfst al een bietjie in me botte te krijge en as ie nar de stormpies en reege keek leek et werempel wel oktober. Mar de leste daage hebbe we niet te klaage. Gek, zooas de minse dur eige deur één zoomer van de kook laate brenge. Vleejaar was et bezonders mooi weer. De heele zoomer, as jelui je et nog veur de geest kenne haale. Et was een zoo- mertie uit duuzend. Veur degeene dan die alleenig mar van het mooie en drooge weer kenne geniete. De boere hebbe we anderst geknarpt. En et is heel raar, mar as ie een maal zoo'n zoomer achter de rug heb dan meen ie dat et niet anderst meer ken worde. Dan zelle we altijd wel mooi weer houwe, denk ie dan stille- gies bij je eige. Mar mis was et. Et ken ok nog an derst. Dat hebbe we gemarkt. En de geene die de klappe kreege waare weer de boere. Alles te nat. Nou ken ie wel zegge, beste minse, een boer heb toch immer wat om oover te klaage, mar een gewoon mins van mijn soort vergeet toch de boere nooit en te nimmer. Et is één van de soorte minse, die reegelrecht van et weer af hankelijk is. Boere of niet, ik hoop dat et een vol- legende week een woensdag straalend weer is. Dan gaan onze oudjies op pad en veur acht guide de man opmaake. Ja, daar kijke jelui misschien vremd van op, dat ik dat zoo mar weet. Die Wout ken wel iets met de kemissie te maake hebbe, zegge jelui misschien wel teuge malkander. Niks durvan, mot ik dan zegge. Wout heb alleenig een klein reekesommegie gemaakt, wat em niet meevalt. Mar hij is dur uitgekomme. Dur sting ommers in de Vallei, dat de heele zaak 4000 guide kost en dat dur 500 auwe van daage meereize. Nou, minse, ik heb nog wel zooveul in de schoolbank opgestooke asdat ik dan uit ken reekene dat et 8 piek per oudjie gaat koste. Et vervoer dan niet mee- gereekend vanzelf, want dat neeme de partikkeliere veur hullie reekening. As dur iets is, waar ik ieder jaar me pet weer veur afneem, dan is et wel veur de minse, die dat veur mekander stoome. Gaa dur mar an staan. De eene wil dit en de ander dat. Je ken - as auwe van daage - opgeeve of ie in een bus of in een luuxe wil zitte. En dan houwe ze dur ok nog reekening mee wie greeg bij die in de auto wil zitte en welke minse, die weer greeg in de kussings van ze autoo heb legge. Een uitzoekerij van jewelste en ik zou hust zegge: et wordt allemaal te veul en te groot om mit van alles en nog wat reekening te houwe. Mar die minse van et kommitee doen et toch nog mar altijd. Zooveul meu- gelik maake ze et alle minse naar de zin. Daarom hoop ik ok zoo, dat et zon- negie zal schijne. Ik wens jelui, auwe van daage, teminste alvast mar een goeie reis en de minse die et veur me kander gebokst hebbe de kompelemente van Wout blauwkous. Over de gehele linie waren de jongens van D.W.K. uit Barneveld hun tegen standers de baas tijdens het adspirantcn- waterpolo-tournooi, dat woensdagavond in „Bergbad" werd gehouden en dat was georganiseerd door de Veenendaalse Zwcmclub. Er zat pit in het Barneveld- se ploegje, dat veel belofte inhoudt voor de toekomst van het Barneveldse water polo. De jongens hadden stuk voor stuk een enorm doorzettingsvermogen en hieruit werden vele gevaarlijke aanvallen gebo ren. Daarnaast was het de handigheid van de spelers - vooral van de voorhoede spelers, de tweeling Van Leeuwen - dat het zevental als geheel verreweg de baas deed zijn. De Barneveldse jongens wonnen dan ook verdiend dc beker, die hen na af loop door V.Z.C.-voorzitter J. van Offe ren werd uitgereikt. Het tournooi begon met de wedstrijd V.Z.C. - Forellen (Rhenen). Het was een pitige wedstrijd, waarbij in het begin beide ploegen niet veel voor elkaar on der deden. Echter, de Rhenense jon gens lieten op de duur een veel meer doordacht spel zien. Zij buitten hun kan sen beter uit, terwijl de V.Z.C.-adspiran- ten, hoewel zij ook verschillende kansen hebben gehad, uitblonken in onbesuis de schoten. Met de rust was het 2-1 voor de Forellen en de eindstand was 4-2 in het voordeel van de Rhenense ploeg. D.W.K. had daarna geen moeite met De Rijn uit Wageningen en won met 6-0. De verliezersronde tussen De Rijn en V.Z.C. leverde de Veenendaalse jongens een 4-2 overwinning op. In de finale tussen D.W.K. en de Fo rellen kregen de Barnevelders de ge legenheid om hun overwicht te tonen. Gewiekst waren de Barneveldse jongens in hun spel en reeds in de eerste helft kwam dit tot uitdrukking in een 3-0 voorsprong, hoewel de Forellen toen nog behoorlijk partij gaf en fiks tegen stand bood. Na de rust lieten de Rhenense jon gens hun tegenstanders gaan en D.W.K. deed er nog eens eenzelfde aantal doel punten bovenop. Eindstand 6-0 voor D.W.K. De tweede en derde prijs, beide me dailles, waren voor resp. de Forellen en V.Z.C. «.fCACHrwiviSiJ kbrw/inyirwwa GESLAAGD Bij de laatstgehouden praktijkeamens voor boekhouden slaagde de heer A. van Engelenburg, die zijn opleiding ontving van het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal. COLLECTE KANKERBESTRIJDING Alle voorbereidingen voor de elfde jaarlijkse inzameling, die zaterdag 27 aug. begint, zijn getroffen. Nu komt het nog op de uitvoering aan. Daarvoor hebben we alle Amerongers en alle Overbergers nodig. De gevers heb ben hun geld gereed liggen, de collec tanten hebben al uitgekiend op welke dagen ze met hun bus er op uit zullen gaan. Zijn er nog een paar mensen (leeftijd minstens zestien jaar), die bij het gaan langs de huizen kunnen helpen? Vragen voor anderen in nood, vragen voor de lijdende mensheid is een goed werk, een rijk gezegende arbeid. Op het gemeentehuis of aan het adres Utrechtsestraatweg 49, kunt U zich mel den. Het comité. D AM-NIEUWS De Damvereniging Renswoude hoopt op dinsdagavond, 30 augustus a.s. weder om haar eerste clubavond te houden in het gebouw Reboboth. Hiermede wordt het seizoen 1960/1961 ingeluid. Nieuwe leden zijn hierbij van harte welkom. DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens het onweer van j.l. maandag avond werden van de landbouwer v. L. uit Achterberg twee pinken in de weide door de bliksem getroffen en gedood. POSTDUIVEN-NIEUWS De Eerste Veenendaalse Postduiven Vereniging „De Luchtreizigers" te Vee nendaal, nam de afgelopen week deel aan de Nationale derby-vlucht voor jon ge duiven vanuit Orleans (527 km). De duiven werden maandag los gelaten om 6.10 uur en de eerste meldden zich bij de heer G. Fasse om 13,42 uur met een snelheid van 1162,7 meter per minuut. Uitslag: G. Fasse 1, 11; C. G. van Dam 2, 4; K. de Ruiter 3, 8; K. v. d. Heuvel 5, 6; J. Heikamp 7; H. v. d. Dikkenberg 9; H. van Kooten 10. De laatste prijs werd verdiend om 16,38 uur. POSTDUIVEN-NIEUWS De postduivenver. „De Snelpost" al hier had deze week haar duiven op een vlucht vanaf Orleans. De uitslag: Bovenkamp - Roseboom 1, 17, 18, 24; R. W. van Zetten 2, 13, 14, 15, 28; J. van Stempvoort 3, 7; R. Sukkel 4, 16; J. van Doorn 5, 31; G. de Geit 6, 20, 23; A. D. van den Bosch 8, 19, 33, 40 H. Ulrich 9, 22, 41; C. van Donkelaar 10, 12; J. van 't Veen 11, 32; N. Stuivenberg 21, 35; A. J. van de Kolk 25, 26, 30; W. H. Roelofs 27; H. van Deelen 29; B. van Kesteren 34; J. van Geerenstein 36, 39; W. A. Eimers 37; H. L. Spies 38; N. van Barneveld 42. BUIS IN DE KEEL Bij het spelen heeft het twee-jarig zoontje van de fam. Bos aan de Buurt- laan-Oost het eind van een plasticbuis in zijn keel gekregen. Het ongeluk ge beurde toen het ventje viel. De buis drong achter in zijn mond. Overbrenging naar het Juliana-zieken- huis was noodzakelijk, waar operatief werd ingegrepen. BENOEMD TOT POSTDIRECTEUR Onze plaatsgenoot, de heer K. Moraal, hoofdemployé der le klasse van de PTT en werkzaam op het postkantoor alhier is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Bergum. De Franse hoofdstad krijgt er een nieu we straat bij. Daarmee zal het totale aan tal zijn gebracht op 4306. En met recht kan men deze straks de „4036 th avenue" noemen, want deze nieuwste aanwinst wordt een privé-weg, die slechts in funk- tie zal treden als er officiële gasten in het presidentele paleis vertoeven. De eerste, die er zal overrijden, zal ko ning Boudewjjn zijn, die in september ver moedelijk een officieel bezoek zal bren gen aan Frankrijk. De werkzaamheden zijn in volle gang. Drie oude kastanjebomen zijn al overge plant en ook de honderd jaar oude fon tein, die voor het restaurant „Pavilion de 1' Elysées" staat, zal moeten verhuizen. Juist hier begint de 4306 th avenue om vanaf dit punt het bosrijke stuk van de Champs Elysées te gaan verbinden met het paleis van de eerste president der vijfde republiek. De weg zal dwars door de bestaande grasparken lopen, zes meter breed worden en een kleine honderd me ter lang. De weg komt er niet alleen omdat de generaal het zo aardig vindt een directe uitval te kunnen maken naar de Champs Elysées, maar vooral om de Garde Re- publicain van dienst te zijn. Dit corps komt steevast in beweging als er hoge gasten zijn. De stoet gaat dan onveran derd via de Champs Elysées, de avenue Marigny en de avenue Gabriel, waar een haarspeldbocht het de paarden van de Garde onmogelijk maakt braaf in het ge lid te blijven lopen. DE GAULLE GAAT NIET VERHUIZEN De Parijzenaars leiden hieruit af, dat generaal de Gaulle dan toch niet voorne mens is om te gaan verhuizen. Twee jaar geleden beweerde hij al, dat het Elysée hem niet beviel en dat hij het wenselijker vond om zijn intrek te nemen in het be roemde Chateau de Vincennes, ver bui ten het stadscentrum gelegen. Ook Ma dame de Gaulle klaagde steen en been toen ze haar appartementen in het Ely sée had betrokken. Ook zij meende, dat Vincennes met vijf eeuwen historie, met veel meer ruimte en met veel meer groen waardiger en prettiger zou zijn als pre sidentele woning. Maar de restauratie werkzaamheden, die onmiddellijk na de wereldoorlog begon nen, zijn nog lang niet beëindigd. Men schat nog zes jaar nodig te hebben voor Vincennes gereed is. Generaal de Gaulle heeft nu het zekere maar voor het onzekere genomen en er zich bij neergelegd zijn ambtsperiode uit te zitten in de vertrekken van Coty en Aureool. En zo ongemakkelijk is het er nu ook weer niet. OOK NIET BUITEN PARIJS? De geruchten als zou in de toekomst de Franse president voorgoed in Ram- bouillet gaan zetelen, waar dan tevens andere regeringsgebouwen zouden komen, zijn hiermee de wereld nog niet uit. Want Parijs zit nu eenmaal verstopt. Telkens als de president uit rijdt en de motards voor hem de weg schoon vegen wordt de verstopping nog erger. Maar Frankrijk zal nog wel enige presidenten en mis schien ook enige republieken hebben ver bruikt voor het zover zal komen. Sedert de inwerkingtreding van de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeers reglement op 1 januari 1951 zijn er al heel wat vraagstukken gerezen over rij bewijzen, bromfietsen, snelbrommers en wat dies meer zij. De betekenis van een verkeersregel is vaak afhankelijk van de uitlegging, welke de rechter daaraan geeft. Zo heeft ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, een belangrijke beslissing gegeven over de draagwijdte van artikel 23, lid 4, onder b, van het Wegenver keersreglement, luidende: Het is verboden tijdens het inhalen op het voor het verkeer uit de tegengestelde richting bestemde weggedeelte te komen, indien daardoor gevaar of belemmering ontstaat of kan ontslaan voor het tegemoet komend verkeer. De Wegenverkeersregeling, die tot en met 31 december 1950 van kracht was, schreef eenvoudig voor, dat de bestuur ders van voertuigen op het rechter gedeel te van de weg moesten rijden. Slechts bij het inhalen mochten zij van het linker gedeelte van de rijbaan gebruik maken. Iemand die inhaalde, was dus zonder meer bevoegd op het linkerweggedeelte te ko men. Onder de werking van de vroegere Wegenverkeersregeling kon een inhalende bestuurder alleen strafrechtelijk vervolgd worden, indien hij in strijd had gehandeld met het z.g. grondbeginsel van het ver keer. Hieronder werd verstaan de ver plichting zich op een zodanige wijze te ge dragen, dat het verkeer niet in gevaar kon worden gebracht. Wij zullen thans zien, dat de werking van het tegenwoordig verbod veel stren ger is mede door de betekenis, welke de Hoge Raad daaraan heeft gehecht. In het betreffende proces stonden de volgende feiten vast. Te Sint Nicolaasga in de gemeente Do- niawerstal reed de bestuurder van een personenauto over de Kerkstraat in de richting Joure. Hij bevond zich vlak voor een onoverzichtelijke bocht. De straat was ongeveer 5.70 m. breed. De automobilist ging aldaar op het linkergedeelte van de weg rijden om een wielrijdster en een voetganger te kunnen inhalen. Uit de richting van Joure naderden enige wiel rijders en bovendien een motorrijder, die een snelheid had van ongeveer 60 km per uur. Het gevolg was een aanrijding tussen de personenauto en de motorfiets. De po litie verscheen ter plaatse en maakte pro ces-verbaal op. De automobilist werd strafrechtelijk vervolgd wegens overtre ding van het eerder genoemde verbod. De zaak kwam eerst voor de Kantonrechter te Heerenveen en diende daarna in hoger beroep voor de rechtbank te Leeuwarden, die de automobilist veroordeelde tot een geldboete van 5,eventueel te vervan gen door één dag hechtenis. Wij zouden zo zeggen, dat de automobi list er met deze straf goed was afgekomen. Maar hij dacht er blijkbaar anders over en vroeg cassatie bij de Hoge Raad. Hij betoogde, dat onder „tegemoetkomend verkeer" in de zin van het Wegenver keersreglement verstaan dient te worden: zich normaal en volgens de geldende voor schriften gedragend tegemoetkomend ver keer. Als zodanig kon - aldus de automobi list - niet gelden voor een motorrijder, die door een onoverzichtelijke bocht komt rij den met een snelheid van ongeveer 60 km. per uur en zulks nog wel in de bebouwde kom van een dorp, waar normaliter ander verkeer op de weg verwacht kon worden op het uur, waarop de aanrijding plaats vond. Op deze redenering ging de Advocaat- Generaal nader in. Hem leek juist de stel ling, dat „tegemoetkomend verkeer" moet zijn verkeer, waarop men kan rekenen, dus een verkeer, dat zich normaal en vol gens de geldende voorschriften gedraagt en dus niet uitsluitend zelf het gevaar voor botsing schept. Volgens de Advocaat- Generaal kon evenwel uit het vonnis van de rechtbank niet blijken, dat deze een andere opvatting had gehad. De Advocaat- Generaal moest dus aannemen, dat de rechtbank van het standpunt was uitge gaan, dat de tegemoetkomende motorrijder zich normaal had gedragen. Dus conclu deerde hij tot verwerping van het beroep. Duidelijkheidshalve tekenen wij hierbij aan, dat het ongeval plaats vond vóór de invoering van maximum-snelheden voor de bebouwde kommen. De Hoge Raad verwierp inderdaad het beroep. Zijn beslissing steunde echter op andere gronden dan die, welke de Advo caat-Generaal had aangevoerd. Volgens de Hoge Raad brengt het onderhavige verbod mede, dat het inhalende verkeer het weg gedeelte, dat voor het tegemoetkomende verkeer bestemd is, moet vrijlaten. De stelling - aldus de Hoge Raad - dat die verplichting alleen bestaat, indien het te gemoetkomend verkeer zich volkomen ge draagt naar de daarvoor geldende voor schriften, kan niet worden aanvaard. Deze stelling toch zou meebrengen, dat iemand, die over het linkergedeelte van de weg wil inhalen, daartoe niet gerechtigd zou zijn, indien over dat gedeelte een ander voertuig nadert, welks bestuurder rijdt met inachtneming van de verkeersregelen, hij zou echter wel mogen inhalen, indien het tegemoetkomend verkeer door over treding der verkeersregelen ander verkeer op het linkerweggedeelte gevaarlijk maakt. Deze consequenties deden de Hoge Raad besluiten de stelling van de Advocaat- Generaal te verwerpen. Uit de beslissing van de Hoge Raad kunnen wjj de gevolgtrekking maken, dat iemand, die om in te halen op het linkerweggedeelte «komt, altyd voor eigen risico handelt. H\j zal steeds strafbaar zijn bij een aanrijding op het linkerweggedeelte, ook al zal het on geval grotendeels te wijten zijn aan de roekeloosheid van het tegemoetkomen de verkeer. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het tegemoetkomend verkeer op zijn beurt steeds vrijuit zal gaan. Het zal b.v. ge straft kunnen worden wegens overtre ding van het in de Wegenverkeerswet gestelde verbod om de veiligheid op de weg in gevaar te brengen. In elk geval hopen wij, dat het arrest van de Hoge Raad tot een verhoging van de verkeersveiligheid zal leiden. Het moge een aansporing zijn om de grootste voor zichtigheid te betrachten bij het inhalen over het linkerweggedeelte. Mr. C. A. Baron Bentinck. De gunstige economische omstandig heden in het afgelopen jaar zijn op de bedrijfsresultaten van PTT van grote invloed geweest. Het voordelige saldo van de exploita tierekening bedroeg in totaal 70 min gulden. Dit bedrag is als volgt samengesteld: (tussen haakjes zijn de overeenkomstige cijfers van 1958 vermeld) postdienst 11,9 9,1) postcheque- en girodienst 7,3 6,8) telegraafdienst 3,0 (-1,4) telefoondienst 51,8 (28,8) draadomroep -4,0 (-3,7) Bovendien is de verlies- en winstreke ning gecrediteerd met een bedrag van 20 min gld ten gevolge van de calculatori- sche renteverschillen, alsmede door de rente welke is verkregen op de belegde reserves. Het gunstige bedrijfsresultaat is voor een belangrijk gedeelte toe te schrijven aan de omstandigheid dat de lasten met nog geen 4°/o zijn gestegen, de baten daar entegen met ruim 8°/o. Bij de beoordeling van het winstsaldo moet men voorts in aanmerking nemen, dat de voorgenomen verhoging van de pensioenbijdrage van het bedrijf aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds nog niet tot stand is gekomen. Aangezien bij de vaststelling van de ta rieven reeds met deze verhoging reke ning was gehouden, is een etra vergroting van het batig saldo ontstaan van 11 min gld. In de exploitatiesector heeft de tele foondienst voor het grootste gedeelte tot (50) Een ogenblik later staat hij, nog steeds be waakt door de twee krijgers, in de grote burcht zaal tegenover zijn gastheer die omringd is door en kele van zijn raadsleden, waaronder Aram ook Rok- mar herkent. Somber neemt Heer Lorca hem op. „Mag ik weten," begint Aram, doch Lorca valt hem ruw in de rede: „Weinig had ik in U een laaghartige sluipmoordenaar vermoed, Heer Aram! Welke reden solide houten uitvoering ingelaten trede met vallat 5 tree 6 tree plastic, dus roestvrij, diverse kleuren, ook als vergiet te gebruiken in betere kwaliteit wit 60x60 cm neemt beter op, NU Alleen dinsdag 30 augustus Hoofdstraat 7, Veenendaal. Tel. 3103 had ge om de ongelukkige Brocco te doden?" Ver ontwaardigd heft Aram het hoofd op. „Het is voor het eerst, dat ik verneem, dat de man, die een van zijn stalknechts trachtte te vermoorden, Brocco heet en ge weet evengoed als ik, dat ik met zijn dood niets te maken heb!" Lorca wisselt een veel betekenende blik met zijn raadsheren. „Aha!" roept hij uit. „Ge geeft dus toe, dat ge reden had, Uw slachtoffer te haten!" roept hij triomfantelijk uit. Doch dan verliest Aram zijn geduld. „Zeg mij liever wat gij met mijn schildknaap gedaan hebt!" roept hij uit en weinig kan hij vermoeden dat Presto op hetzelfde ogenblik in gezelschap van de Hertog van Alamarla en een groep zwaar bewapende krijgers op weg naar Grandulia is. (Wordt vervolgd). de winst bijgedragen. Dit heeft het mo gelijk gemaakt om, ondanks de aanmer kelijke loonstijgingen van de laatste maan den, in het lopende jaar een voorstel te doen tot intrekking van de verhoging van 4% op de gesprekken-tarieven. Het exploitatieresultaat van de tele graafdienst, die enkele jaren deficitair is geweest, vertoont weer een positief saldo, zowel ten gevolge van een stijging van de baten, speciaal van de telex, als van een verlaging van de lasten. Aan het begin van het verslagjaar was op basis van de vervangingswaarde een vermogen geïnvesteerd van ruim 1,2 mil jard gld. Het daarop betrekking hebbende rendement bestond uit 38 min gld betaal de rente en uit 79 min gld winst. De ren tabiliteit van het geïnvesteerde vermogen was derhalve 9°/o tegen ruim 7°/o in 1958. Van de totale winst ad 90 min gld is, met inbegrip van de 11 min gld aan baten wegens het uitblijven van de verhoging van de pensioenbijdrage, 26 min gld uit gekeerd aan het rijk, terwijl 64 min gld is gereserveerd, waarvan 34,1 min gld is toegevoegd aan het vernieuwingsfonds. In de exploitatiesector keerde het be drijf aan het rijk uit: a. 3Vi>°/o van de bedrijfsbaten 21,7 min b. kapitaalrente 38,3 min c. winst 26,0 min 86,0 min In de kapitaalsector droeg het bedrijf bij met: a. afschrijvingen 91,5 min b. opbrengst verk. bedrijfsm. 1,2 min c. voorraadvermindering 10,3 min d. reserveringen ter belegging 64,8 min 167,8 min Voor de financiering van de investerin gen verstrekte het rijk een bedrag van 164,4 min gld. Dit niveau ligt aanmerke lijk hoger dan in de voorgaande jaren, maar is niettemin ontoereikend om aan de vraag van de gebruikers geheel te vol doen. Ondanks de schaarste op de arbeidsmarkt en de te geringe bouwcapaciteit, zal het bedrijf zijn investeringsactiviteit in de eerstvolgende jaren dan ook nog aanmer kelijk moeten trachten op te voeren. Het bedrijf zal daarvoor in elk opzicht steun nodig hebben. Gebruik puttenzuiger/faecaliënauto Burgemeester en wethouders van Veenendaal maken bekend, dat vanaf maandag 29 augustus a.s. op het kan toor van gemeentewerken, Kerke wijk 4 een aanvraag kan worden ingediend voor het gebruik van de puttenzuiger/ faecaliënauto voor particuliere doelein den. De aanvraag moet geschieden op spe ciale formulieren, welke op het kantoor van gemeentewerken verkrijgbaar zijn en aldaar moeten worden ingevuld. Het tarief voor het gebruik van de puttenzuiger/faecaliënauto bedraagt in de gemeente Veenendaal: per geval per tankinhoud van 3V2 m;1 of minder 12,50 buiten de gemeente Veenendaal: 15,per uur (rijtijden van en naar de plaats van gebruik inbe grepen. Veenendaal, 20 augustus 1960 Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester, JOH. VAN HARDEVELD, l.b. de secretaris, D. BLANKESPOOR. In de week van 18 tot en met 24 aug. 1960 werden de volgende voorwerpen aangegeven: VEENENDAAL Gevonden: Wilgeboom, sleutel, dames- port. met foto's, blauw schoentje, kinder- bril, kombinatietang, damesport. met fo to's, kanarie, wit fietspompje, bont kin derjack, wit schoentje, ratelsleutel, wiel dop V.W. Verloren: Plastic regenjas en nylon re genbroek (zwart), rood-wit zwembroek je en gekleurde handdoek, rode zwem broek met witte rand, damesportemon- naie, herenportemonnaie inh. 20,en sleutels, witte plastic jas, geel dames- vest, paar nylons, kinderdriewieler, groen kinderjasje, blauwe voetbalkous met wit boordje, witte babyschoen, zwembroek kleur zwart-grijs-blauw en geel-groene handdoek, postduif, bruine port. met 0,30, zwemabonnement, ge kleurde baddoek en donkerblauwe zwem broek, b.b. van 25,blauwe nylon herenregenjas, grijze glacé's, 3 b.b. van 100,— DE JAPANSE BEVOLKING KOMT OP DE VIJFDE PLAATS De bevolking van Japan bereikte te gen het eind van 1958 een aantal van 92 miljoen. Hiermee staat Japan als 5e op de lijst van landen met grote bevol kingen na Rood-China, India, de Sov jetunie en de Verenigde Staten. De eerste tekenen van uitbreiding van de Japanse bevolking werden reeds in het jaar 1868 waargenomen, d.w.z. in het jaar van de z.g. Meiji Restauratie, toen Japan de weg naar de moderne staat insloeg. De Japanse bevolking bedroeg in het jaar 1872 omstreeks 34 miljoen. In minder dan 90 jaar heeft dit aan tal zich haast verdrievoudigd. De be volkingsdichtheid per km2 bedroeg in die tijd 91.2 mensen, inmiddels is dit tot op 248.9 gestegen. De bevolkingsdichtheid van ons eigen land ligt met 340 mensen per km2 weliswaar hoger dan die van Japan. Wanneer wij evenwel bedenken, dat 75°/o van de Japanse bodem door ge bergten in beslag wordt genomen, ter wijl er maar 25% vlak land is, zou dit voor het vlakke terrein een bevolkings dichtheid van omstreeks 900 mensen per km2 betekenen. En dit aantal is wel het hoogste op aarde. VEENENDAAL Geboren: Johannis, z. v. H. B. Breek- veldt en C. van Doesburg; Marrie Janna, d. v. A. Nap en R. E. Griffioen; Barend je Elizabeth, d. v. J. Heikamp en C. de Kamper; Marinus, z. v. T. de Kruijff en R. G. van Zetten; Elsje, d. v. A. C. C. van Londen en W. S. A. Reijersen; Mar- tien, z. v. G. Bouman en C. J. Nijen- huis. Ondertrouwd: C. Piers en J. W. Spelt; C. ter Haar en H. C. J. Radt; G. J. Blan- kestijn en J. H. Klop; J. Meerveld en A. Veenendaal. Gehuwd: J. J. van Ginkel en N. J. M. van Dijk; J. H. van Mastrigt en D. H. de Man; H. J. van Barneveld en J. J. van Kooten; A. van Manen en N. Stam; B. Wagenaar en H. Klumpenaar. RHENEN Geboren: Karin Miranda, d. v. J. J. Arends en B. H. v. d. Lek; Bernardus, z. v. N. v. Zetten en G. S. v. d. Meijde; Christoffel Teunis, z. v. J. Haast en E. Hovestad; Adriana, d. v. R. v. Tolij en A. Brinkman; Anna Maria Geertje, d. v. J. Wieles en G. Huisman; Elswintha Cu- nera, d. v. P. Kalverda en D. A. Hart man; Gerardus Hendrikus, z. v. G. v. d. Haar en J. Versteeg. Ondertrouwd: J. J. Spek en W. Quint; A. v. d. Garde en C. Versteeg; J. Mijn- ster en J. C. Visscher. Gehuwd: C. v. Os en A. v. d. Berg; D. E. Meijer en C. C. v. Setten; J. Moer kerken en N. A. Klomp. Overleden: W. Boel, 67 jaar, wed. v. C. v. Zessen; A. v. d. Schouw, 60 jaar, e. v. H. Kedde; D. H. Hiensch, 79 jaar, e. v. E. J. Jansen; N. v. Dijk, 30 jaar, e. v. T. v. Hal; J. Epskamp, 72 jaar, e. v. M. v. Hamersveld. SCIIERPENZEEL Geboren: Jan, z. v. H. Hazeleger en S. H. van Pommeren. Gehuwd: H. Verheul en M. Verhulst. Ondertrouwd: A. v. d. Lagemaat en A. G. Harthoorn; J. Boshuis en G. v. d. Vliert. RHENEN Ingekomen: B. v. Surksum van Vee nendaal; J. A. Morée van 's-Gravenhage; C. Vos van 's-Gravenhage; M. v. d. Wal van Apeldoorn; T. v. Engelenburg van Veenendaal; J. Honders van Maurik; J. L. de Rijke van Middelburg; C. F. H. M. Per soon e.v. v. d. Voort van Monster. Vertrokken: M. Meulink naar Wierden; M. Veldhuizen naar Ede; G. J. van* de Scheur naar Wageningen; D. F. v. d. Dikkenberg naar Leersum; C. C. v. Set ten g.m. Meijer naar Echteld; M. v. Vlij men g.m. Nuninga naar Ede; A. A. Jonge- breur naar Bodegraven. VEENENDAAL: Dr. Reydon, tel. 2134. RHENEN: vanaf zaterdag 12 uur dr. Rien- stra, Bruine Engseweg 44, tel. 577. ELST, AMERONGEN EN LEERSUM: dr. Bakker te Leersum, tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU DE: Dr. ter Velde, Renswoude, tel. 450. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, telef. 03497-220. (10% rijkspremie voor jongeren van 15 t.m. 20 jaar) Coöp. Boerenleenbank Eist, Ryksstr. 97 VEENENDAAL Oudekerk: 9 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur ds. R. de Bruin van Barneveld. Julianakerk: 9.30 uur ds. K. van de Pol, 5 uur ds. D. van den Berg. Vredeskerk: 9 uur ds. A. Vroegindewey, 10.30 uur ds. A. Vroegindewey, 5 uur ds. A. Wisgerhof. Sionskerk: 9.30 uur ds. D. van den Berg, 5 uur ds. K. van de Pol. Veeneind: 3 uur ds. D. van den Berg, woensdag 31 aug 7,30 uur ds. Middel koop van Zwolle. Dijkstraat: 2.45 uur ds. A. Vroegindewey. Ger. Kerk, Petrakerk: 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Bos van Bennebroek. Geref. Kerk, Vaartbrug: 9.30 uur ds. Bos van Bennebroek, 5 uur ds. Overduin. Geref. Kerk, geb. O.C.B.: 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Geref. Kerk, Beatrixstraat: 9.30 en 5 uur cand. Vogel van Wormerveer. Chr, Geref Kerk, Hoofdstraat (tijd. Oude Kerk Markt): 10.30 en 7 uur ds. Keu- ning. Ger. Gem. Syn., geb. Eltheto: 9.30 en 5 uur dhr. Kok van Rotterdam. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat: 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. de Pree. Leger des Heils: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. R.K. Salvatorkerk, Patrimoniumlaan, 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. R. K. Willibrordkerk, Nieuweweg: 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk, „Sola Fide": 10 uur ds. van 't Hof van Tiel, 5.30 uur dr. Bee kenkamp van Delft, bediening H. Doop. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang.: 10 en 5 uur ds. Trouwborst van Grevelduin-Capel le. Herv. Gem.: 10 uur ds. Dijkstra, 6.30 uur ds. Kooreman (H.D.). Prot. Bond: 10.30 uur ds. Eikema van Valthermond. Ger. Kerk: 10 en 5 uur dr Bronkert van Leiden. Ger. Gem.: 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 31 aug. 7.30 uur ds. v. Dam van Rotterdam. Ger. Gem. (Plantsoen): 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud. Ger. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk: 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Geref. Gem.: 9.30 en 7 uur leesdienst, woensdag 31 aug. 7.15 uur ds. Mallan van Veenendaal. Oud Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. de Jager, 7 uur ds. ter Linden van Zeist (jeugd dienst). Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond: 10.15 uur ds. Spelberg van Utrecht. ACHTERBERG Oud Ger. Gem.: leesdienst, maandag 29 aug. 7 uur ds. Gebraad van Philips- land. Oud ger. gem.: vrijdag 2 sept. 7 uur ds. Mieras van Krimpen a.d. IJssel. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. gem.: 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud ger. gem.: 9.30 en 6.30 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk: 9, 10.30 en 6.30 uur ds. van Viegen. Oud Ger. Gem.: 10 en 6.30 uur leesdienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Peut. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. Holzkamp, 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv.: 10.30 uur „De Schans" ds. Cannegieter van Driebergen. Dan voor eerste klas plaatwerk naar de Veenendaalsestraat nr. 3 - telefoon 295. Hier wordt gewerkt met de modernste ge reedschappen en altijd redelijk in prijs. Benzineverbruik 1 17 Nieuweweg 155 - Telefoon 2454 Dealer voor Veenendaal, Eist en Amerongen GEVRAAGD voor direkt boven 16 jaar Banketbakkerij Veenendaal - Telefoon 2136 Hoofdstraat 21 Gevraagd boven 18 jaar Markt 16, Veenendaal GEVRAAGD RHENEN TELEFOON 200 Zaterdag 27 aug. 7.30 uur, zondag 28 aug. 3 uur TONY CURTIS in de span nende avonturenfilm met Piper Laurie - Everett Hoane. Een film vol spanning en amusement, avontuur en opwinding! In kleuren. Toegang 14 jaar. Zondag 28 aug. 7.30 uur, vertoning van de aangrijpende film met Belinda Lee, Daniël Gelin, Dany Carrel. Een film geladen met begeerte, passie en haat. Toegang 18 jaar. U KUNT ZICH DAGELIJKS AANMELDEN BIJ DE PORTIER VAN DE H. J. VAN SCHUPPEN N.V. - KERKEWIJK 111 - VEENENDAAL

De Vallei | 1960 | | pagina 2