DE VALLEI UW SLEUTEL VOOR EEN VEILIGE TOEKOMST Prettig werken, goed verdienen... en extra uitkeringen... Mannelijk personeel Voor de Jeugd Daarom voorkeur.1 Kom eens met ons praten! Wij geven U gaarne nadere inlichtingen. U kunt iedere werkdag van 9 tot 12 uur v.m. en iedere dinsdagavond van half zeven tot half acht bij de personeelafdelingen van de fabrieken terecht t.w. on]iicten om aria. Het avontuur met de olifant FEUILLETON Aan wie wordt de kans geboden? in de leeftijd van 18-45 jaar. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGE NEVEN EN NICHTEN 2 sept. Jan Budding 3 Jan van Ravenswaay 3 Rudi van Manen 4 Eef van Heemsbergen 4 Grada Kleijer 5 Klaas van de Heuvel 5 Gert Klumpenaar 6 Paul Ravenswaay 6 Rob Havinga 7 Nico Diepeveen 7 Leni van de Bos 7 Emiel van Leeuwen Allemaal gefeliciteerd. OPLOSSING RAADSELS I. eergisteren, gisteren, heden, mor gen, overmorgen. II. Dedemsvaart - Harlingen - Val kenburg - Spakenburg - Bloemen- daal - Veenhuizen. III. Veel varkens maken de spoeling dun. I. Anders zou het geen big meer zijn. II. rijst - brood - vet - meel - melk - kaas. III. haas - haak - raak. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. x - - - x - - - - - x - - - - - X - - - X - - - X - - - - x - - - - le rij plaats aan de Middel. Zee 2e eiland bij de Noordpoolcirkel 3e plaats in Italië 4e rivier in Spanje 5e plaats in België 6e plaats in West-Duitsland 7e plaats in België Op de kruisjeslijn komt de naam van een plaats in Gelderland. II. Weet je het, of weet je 't niet? Wat voor oor brengt maar verdriet? Wat voor oor doet niets dan zeuren? Wat voor oor doet niets dan treuren? Wat voor oor is niet een deel Van een mens, maar mens geheel? III. Ik ben een vis. Mijn derde letter is een a. Zet daar nog een a achter en ik ben een nuttig gebruiksvoor werp. Voor jongeren: I. Wat kun jij, wat je vader niet kan? II. x - - X - - - X - - - X - - - X - - X - - le rij staat in je rekenboek 2e 't 10de deel van 'n dubbeltje 3e heeft ijzeren tanden 4e dikke, gele vloeistof 5e tegenovergestelde van jong 6e woonde in Sodom Op de kruisjeslijn komt de naam van een gebouw waar jullie vast allemaal weer naar toe gaan. III. Met b ben ik niet goed gemutst; met r ben ik een mooie bloem; met v ben ik niet lekker; met d kun je iets in me bergen en met t ben ik een meisjesnaam. Toen oom Gerard, die vele jaren in Afrika had door gebracht, met verlof in Nederland was, bracht hij ook een bezoek aan de familie Overmars. Vader Overmars was zijn broer en vader en moeder, Bas, Flip en Conny, de drie kinderen, vonden het prettig, na zoveel jaren oom Gerard in goede gezondheid terug te zien. 's Avonds zat men dan ook gezellig bij elkaar en er werd heel wat gepraat. Dat was natuurlijk wel leuk, maar de jongens wilden zo graag eens horen of oom Gerard in Afrika ook wel eens avonturen beleefd had met leeuwen en olifanten of andere wilde dieren, die zoveel in Afrika voor komen. Tegen 10 uur had moeder al eens op de klok gekeken, want het werd bed tijd voor de jongens, Conny lag er al een uur in. Maar de jongens hadden nog helemaal niets gehoord over avon turen van oom Gerard en Bas trok de stoute schoenen aan. „Oom, we moeten naar bed, maar u moet ons toch eens vertellen of u wel eens een echte leeuw of een olifant in de wildernis hebt ge zien." Oom Gerard begon te lachen. „Kijk eens Bas", zei hij, „ik heb altijd in een grote stad in Afrika gewoond en in de buurt van die stad waren hele maal geen wilde dieren meer." „Hebt u dan nooit wat beleefd", vroeg Flip. „Ja" antwoordde oom, „ik heb één keer wat beleefd en dat wil ik dan wel vertellen, voor jullie naar bed gaan." „Fijn oom", zeiden de jongens. MET VAKANTIE „Twee jaar geleden", zo begon oom, „hebben je tante en ik eens drie weken vakantie genomen en we besloten de tent mee te nemen en eens een heel eind de wildernis in te rijden. Er waren verschillende vakantiekampen waar we zonder gevaar konden kamperen. We hebben toen een heel fijne vakantie ge had en tijdens die vakantie hebben we een avontuur beleefd met een olifant. Op een prachtige dag besloten tante Riet en ik eens een heel lange tocht te maken. Het had de laatste dagen nogal geregend, zodat we steeds in het kamp moesten blijven, maar die dag straalde de zon weer aan een wolkenloze hemel en het zou wel warm worden. 's Morgens, toen het net licht was, reden we met de auto het vakantie kamp uit en na enige uren rijden had den we de wildernis bereikt. We zagen prachtige kudden herten en opeens sta ken twee leeuwen, vlak voor onze auto de weg over. Dat is helemaal niet ge vaarlijk, als je maar in de auto blijft zitten. Het was allemaal wel goed gegaan, als ik maar op de autoweg gebleven was, maar we besloten een zijweg in te slaan. Die weg was heel smal en hoe verder we kwamen, hoe slechter die weg werd. Het waren allemaal kuilen en gaten, die vol water stonden en de wielen van de auto zakten soms een heel eind in de modder weg. De weg was zo smal, dat ik niet kon draaien en daarom moesten we doorrijden om weer een autoweg te bereiken, die op onze kaart was aangegeven. DE AUTO STOPTE We reden vele uren over de modder weg en je tante en ik vonden het hele maal niet leuk meer. De zon brandde op onze auto en we waren nog een verschrikkelijk eind van het vakantie kamp af. We schoten ook niet op, want telkens bleef onze auto in de modder steken. Dan sloeg de motor af en tel kens moest ik weer starten en na veel moeite kwamen we dan weer vooruit. Er was van alles te zien in die wilder nis, maar ik moest al mijn aandacht bij smalle weg af te raken, zodat ik niets het sturen houden, om niet van de van de mooie natuur zag. Het was al laat in de middag toen we over een stuk weg reden dat verschrikkelijk slecht was. De wagen hobbelde door de kuilen en gaten en ineens voelden we een hevige schok. De beide achterwielen van onze wagen waren in een diepe kuil terecht gekomen. Ik probeerde er uit te komen, maar het gaf allemaal niets, de auto zat zo vast als een muur. En daar stonden we toen, uren van het kamp, in de eenzame wildernis en over enkele uren zou de duisternis invallen en dan zouden we het nog veel moei lijker krijgen met die slechte weg. Tante Riet was helemaal overstuur IVOROL tandpasta geeft behoud van een gaaf gebit en ze vond dat we niet van de autoweg af hadden moeten gaan. Daar had ze ook gelijk in, het was dom geweest. Je tante en ik gingen de auto uit en we probeerden de wagen uit de kuilen te duwen, maar daar waren we niet sterk genoeg voor. Meteen vlogen we weer in de auto, want uit het dichte struikgewas klonk ineens het gebrul van een leeuw. We keken elkaar eens aan, want een leuk vakantie tochtje was dit toch echt niet meer. Als er niet toevallig een auto langs kwam die ons kon helpen, zouden we de hele nacht in de wagen moeten blij ven zitten en in deze wildernis was maar zelden een auto te ontdekken. Gelukkig hadden we nog wat eten en drinken bij ons. Wel een uur hebben we zitten te beraadslagen wat we toch moesten doen. Telkens probeerde ik de auto uit de kuil te trekken, maar de motor was er niet sterk genoeg voor en de wielen draaiden maar steeds door in de modder. We zouden beslist de nacht in de auto moeten doorbrengen. Als we die avond niet in het kamp te rug kwamen zou men ons wel missen en op zoek gaan, maar het zou niet meevallen een auto in die uitgestrekte wildernis te vinden. Je tante is ook nog een beetje bang in het donker en ze werd al bleek als ze er aan dacht de hele nacht in de auto te moeten zitten met al die wilde dieren in de buurt. Ik zelf vond het ook wel een beetje griezelig. ONVERWACHTE HULP En toen keek je tante ineens door de achterruit en ze gaf een verschrik kelijke gil. „O, kijk daar eens?" Ik keek ook achterom en ik zag midden op de smalle weg een grote olifant staan. En die olifant keek lang niet vriendelijk. Het beest kon niet verder, doordat wij de hele weg versperden met de auto. De olifant had wel door het struikgewas kunnen gaan, maar daar had de kolos blijkbaar geen zin in. Heel langzaam kwam hij naar onze auto toe. Je tante deed de handen voor de ogen van narigheid en ik voelde me ook niet erg lekker. Wie weet wat zo'n beest met de auto deed. Ineens voelden we een schok. De olifant was met zijn kop tegen de achterkant van de auto ge komen. Tante Riet gilde, maar ik voelde dat er beweging kwam in onze wagen. Jumbo wilde ruim baan hebben en hij begon met Zijn kop tegen te auto te duwen. En wat je tante en ik en de motor niet konden bereiken, dat knapte de dikhuid alleen op. Met een fikse duw kwam de auto uit de kuilen. „We zijn los", schreeuwde ik blij. Ik startte de motor en daar schrok de olifant zo van, dat hij verschrikt achteruit week. Maar wij konden weer rijden. En daar gingen we. Ik keek gauw nog even achterom en ik zag de olifant met de slurf in de lucht staan. Hij was woedend, maar hij achtervolgde ons gelukkig niet. Wat waren tante en ik blij, dat de olifant ons geholpen had. De weg bleef wel modderig, maar de kuilen werden min der en net toen het vrij donker werd, hadden we de autoweg weer bereikt en toen ging het snel op het kamp aan. Het was al heel laat toen we aan kwamen en de mensen in het kamp waren al een beetje ongerust. Ons avontuur was echter goed afgelopen, dank zij de hulp van die olifant. We zijn later wel eens weer met vakantie gegaan, maar je tante wilde nooit ver de wildernis meer in, die had er schoon genoeg van. En jongens, dit is het enige avontuur dat ik met de wilde beesten van Afrika beleefd heb." Oom Gerard zweeg. De jongens hadden het verhaal prachtig gevonden, maar nu moesten ze naar bed. „Droom maar gezellig van olifan ten en leeuwen," zei oom Gerard la chend. „Welterusten jongens!" DEAKU Een gemeenschap van mensen, die weten dat zij door hun werk bij de AKU een goed en veilig leven kunnen leiden. De een spant zich in om promotie te maken en de AKU geeft hem de kans. De ander wil zich in de avonduren verder ontwikkelen en de AKU helpt hem studeren. Zo zijn er honderden voorbeelden te noemen van mensen, die bij de AKU de kans krijgen om in het leven vooruit te komen. Want door te werken voor de AKU, werkt de AKU óók voor hen! Er is plaats voor U bij onze bedrijven De AKU biedt U daartoe de kans. De sfeer in onze bedrijven is prima. Goede onderlinge verhoudingen en een personeelsbeleid, dat met de belangen van iedere werknemer zoveel mogelijk rekening houdt, staan daar borg voor. En of er goed verdiend wordt? Vraag dat maar eens aan een van de duizenden werknemers die jarenlang in dienst van de AKU zijn! Wat krijgt U voor werk? Produktiearbeid in 3 of 4 ploegendienst. Wat kunt U daarmee verdienen? a. een basisuurloon naar functie en leeftijd b. een premie naar prestatie c. een toelage voor het werken in ploegendiensten variërend van 6V2 tot 14 uurlonen (basisloon 1- premie) gemiddeld per week. Alle loonvoorwaarden volgens een eigen C.A.O., waarvan ieder een exemplaar ontvangt. Een ruime vakantietoeslag (100 uren loon). Een welkome Kerst gratificatie (50 uren loon). Een jaarlijkse uitkering (dit jaar 2 weken loon!) afhankelijk van de winst van de nederlandse bedrijven. Daardoor is de AKU niet zo maar een bedrijf, maar in feite Uw bedrijf, want U profiteert mee van de vooruitgang. Een greep uit onze andere gunstige arbeidsvoorwaarden. Ook voor U kunnen o.a. de volgende voorzieningen gelden gratis eerste werkkleding (later tegen gereduceerde prijzen) gratis vervoer over bepaalde afstanden met eigen bussen. Aanvankelijk 15 dagen vakantie per jaar. Bij langer dienstverband méér. Een jeugdspaarregeling (de AKU verhoogt de jaarlijkse spaargelden met 50 Er zijn promotiekansen. Voor het vervullen van hogere functies zoekt de AKU het eerst onder eigen personeel, zodat U bij gebleken geschiktheid voor promotie in aanmerking kunt komen. Er wordt uitstekend gezorgd voor Uw oude dag. Bij ons eigen pensioenfonds krijgt U tegen een lage premie a. een belangrijke aanvulling op AOW b. een uitstekende weduwe- en wezenvoorziening, niet gebonden aan diensttijd. fabriek Arnhem Tivolilaan fabriek Arnhem Kleefse Waard Westervoortsedijk fabriek Ede. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht aan: ALGEMENE KUNSTZIJDE UNIE N.V. ARNHEM 19 „Nee, ik weet echt niet waar hij is", vertelde mevrouw Siewerts. „U weet misschien dat meneer iedere avond weg gaat? Hij speelt dun ergens piano, ge loof ik. Maar waar hij dat doet, weet ik niet. Kan ik u misschien van dienst zijn?" Nee, dat kon niet! Carla probeerde het hier en daar. Pas op het vierde adres had zij geluk. Hij zat, een beetje verscholen, achter de vleugel te spelen. Hij lette niet op wat er in de zaak gebeurde. Carla ging aan een tafeltje in zijn buurt zitten maar hij merkte het niet. Ze bestelde koffie en vroeg de ober, de pianist te waar schuwen dat er iemand voor hem was. Pas toen zag Wim, dat Carla in de zaak was. Hij wendde het hoofd ogen blikkelijk, nadat hun blikken elkaar hadden gekruist, af. Hij speelde door om de melodie af te maken. En hij dacht. „Wat zou ze van me moeten? Is ze hier toevallig? Hoe weet ze dat ik hier speel? Hij voelde het in zijn spe lende vingers trillen. Maar toen hij be dacht dat over een paar weken de boot echt zou vertrekken, werd hij rustiger. Alles was toch onherroepelijk. Hij had zijn contract getekend en een weg te rug was er niet. Nadat hij dat rustig bijzichzelf had vastgesteld, hield hij met spelen op om naar Carla te gaan. „Hallo!" Wim ging aan Carla's tafeltje zitten. ..Dag!" Wim liet koffie komen en bood Carla een sigaret aan. De lucifer trilde een beetje toen hij vuur gaf. Carla zag het en wonderlijk genoeg gaf het haar eni ge voldoening. Het was zelfs of ze eruit kon leren dat dit ogenblik ook Wim be roerde en dat gaf haar hoop. „Speel je hier al lang?" „Nee, een paar weken nog maar." „Heb je een contract voor een maand of wat?" „Zoiets ja!" Wim hield zich nog erg op de vlakte. Toen kwam de koffie. En Carla begon. „We hebben elkaar in een hele poos niet gezien." „Nee, dat klopt." „Ik had het zo druk met m'n studie". „Dat heb ik begrepen." „Heb jij elke avond hier piano ge speeld?" „Zo ongeveer wel, ja." Ze begonnen het allebei irritant te vinden, om zo met elkaar te moeten praten. Carla ging ietwat zenuwachtig verder. „Hoe vindt je dat ik hier ben?" „Wat bedoel je ermee? Ben je hier toevallig?" „Dat weet je wel. Ik ga nooit alleen uit 's avonds en ik loop zeker niet zon der een bedoeling een café als dit bin nen." „Je hebt me dus opgezocht? Ik hoop dat dat leuk van je is. Dat er geen bij zondere bedoeling Carla liet hem niet uitspreken. „Waarom doe je toch zo verschrikkelijk gereserveerd? Je zit me als een vreem de te behandelen. Je snapt toch wel dat ik je niet voor niets heb opgezocht? Ik moet je spreken. Nu, meteen. Kan dat?" Wim schrok van haar opgewonden toon. „Ja dat kan. Wat kan ik voor je doen? Neem me niet kwalijk ik ben mis schien een beetje moe." „Wim, ik heb gehoord.nee, ik be doelHerman is geslaagd. Ze willen dat ik me met hem ga verloven. Er is vanavond bij hem thuis een klein feest je." „En moest jij daar dan niet heen?" Wim vroeg het verwonderd. Hij snapte het nog niet. Het leek wel of hij inner lijk volledig afstand van haar had ge daan. „Je natuurlijk moest ik erheen. En ik ga straks ook!" Carla zei het bijna dreigend. „Vindt je het prettig?" Carla had moeite om zich te bedwin gen. „Wim, waarom denk je dat ik hier ben? Waarom doe je zo? Waarom ga je over een paar weken weg, voogoed? En waarom heb je mij nooit iets verteld? je wist toch Nu huilde Carla. En plotseling be greep Wim dat Carla alleen van hém hield, dat ze helomaal niet met Harman wilde verloven en dat ze bij hem was gekomen om het dat te zeggen. En hij, Wim, wou weg, naar Zuid-Afrika! En daar was nog niet eens wat aan te doen. In een oogwenk overzag hij hoe pijn lijk zijn situatie was. En voelde hij hoe veel hij van Carla hield. Hij had haar zo wel in zijn armen willen nemen. De omgeving hield hem ervan terug. „Ikik.... ik wist het niet, dat het bij jou toch niet alleen maar vriend schap zonder meer was." Meer wist Wim niet te zeggen en dat stotterde hij nog. Hel bleef een poosje stil. Ze dronken hun koffie. „Wanneer ga je weg?" „Volgende maand, de 25ste". „Wat is het voor een baan?" „Een heel goede voor mijn doen. Ik wordt administrateur. Er staat een huis voor me klaar, hebben ze me geschre ven, maar wat moet ik met een heel huis?" „Ga je voor lang?" „Dat is moeilijk te zeggen. Je emi greert niet voor tijdelijk." Weer begon Carla te huilen. Wim praatte met de gerant en hielp Carla toen in haar mantel. Ze gingen samen naar buiten en Wim wilde wegwande len. „Nee, hierheen," zei Carla en ze nam hem mee naar de auto. Ze reden een eind. Tot buiten de stad. Toen stopte Carla en Wim kon eindelijk zijn arm om haar heenslaan. „Wim, neem me mee!" „Maar schat, je ouders! Die zullen nooit toestemming geven! Wacht nou eerst eens rustig af." „Nooit zal ik met Herman trouwen, hoor je? Nooit! Dat zal ik vanavond nog aan pa en ma zeggen. En aan Herman schrijven. Daarna zien we verder. Goed?" Ze kusten elkaar nog als verlegen kinderen. Toen startte Carla de wagen, om Wim naar het café te rijden en zelf naar huis te gaan. De lichten waren op; pa en ma waren dus thuis. Ze parkeerde de wagen en belde. Nu zou dus de bom barsten, bedacht ze. Maar ze vond het niet erg. Een betraande ma deed open. Ze zweeg tot ze beiden in de kamer kwa men. Toen begon het. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 6