ELKE DAG „RH EN US flinke arbeidskrachten DE GEHEIMEN VAN DE ONWEERSBUIEN Wethouder Joh. van Hardeveld 25 jaar raadslid Vreemde werelden in Amsterdam Zal men het snurken kunnen uitroeien AMERONGEN SCHERPENZEEL AFWEZIG GELUK Vlieg, Mot en Mug Henny Jansen AGENTSCHAPPEN „DE VALLEF Advertenties en abonnementen Te koop aangeboden Levensmiddelenbedrijf RENSWOUDE F N.V. CHEMISCHE FABRIEK RHENEN vraagt voor haar Continue afdeling )JfG Bromfiets- monteur Waaijenberg's Voor verheugende gebeurtenissen Drukkerij „De Gelderse Vallei" Ontmoet u uw zakenrelatie op deze manier Drukkerij „De Gelderse Vallei Miserabel weer deze zomer! Is de zon verkouden; is de aarde te nat? Er zijn weer onweersbuien Laat ons hiermee beginnen: iedereen weet, dat - on danks dat de lucht een slechte elektrische geleider is - elektrisch geladen voor werpen hun lading toch aan de lucht verliezen. Een geladen Leidse fles of een elektroskoop is na korte tijd weer. leeg. De elektriciteit is weg! Van Coulomb weten wij, dat het de lucht is, die de lading wegwerkt. Later gelukte het pas vast te stellen, dat de aarde een geweldige negatieve elektrische lading bezit, van ca 580.000 Coulomb, en dat iedereen met een spanning van een kleine 200 Volt boven zijn hoofd rondloopt, zonder er iets van te merken. De vraag rees dus: verliest de aarde dan niet haar elektriciteit aan de lucht? In derdaad moet de aarde bij mooi weer binnen een uur 90 #/o van haar elektrici teit kwijt raken! En toch blijft ze altijd geladen met ongeveer dezelfde lading van 580.000 Coulomb. Hoe kan dat dan? In de elektrostatica betekent de „Cou- lombeenheid" een geweldige lading, n.l. een lading, die op een afstand van 1 km een gelijk grote lading van dezelfde soort met een kracht van 915 kilopond afstoot! Oftewel: een lading van 1 Coulomb is ge lijk aan de agglomeratie van 625 miljard miljard elektronen. En nu moet men dit ook nog vermenigvuldigen met 580.000! De hoeveelheid vrije „heen en weer sprin gende elektronen" is dus enorm Nu de atmosfeer: J. Elster en H. Geitel, de Duitse metereologen stelden reeds in 1889 vast, dat de luchtconductiviteit (ge leidingsvermogen) op de aanwezigheid van ionen berust; op ionen van gassen, die het mengsel lucht vormen en van watermolekulen. Ionen zijn atomen en molekulen, die onder de invloed van stra ling alle of meerdere elektronen zijn kwijtgeraakt en er begerig op wachten om weer vrije elektronen te bemachtigen en in de rusttoestand terug te keren. Deze ionen zijn dus de gezochte „misdadigers" die de elektriciteit van geladen voorwer pen wegstelen! Maar in de dagen van Madame Curie, die de radio-activiteit heeft ontdekt (de straling, die uit het uiteenvallen van ra dium en uranium voortkomt) dacht men: „Ha! De ionisering van de lucht is een gevolg van de radio-actieve straling af komstig uit de aardkorst." In 1911 steeg daarom Victor Hess, de Oostenrijkse fysicus met een ballon op om deze theorie te toetsen. Was dit zo, dan moest de ionisering naar boven toe af nemen. Maar ze nam nog toe en wel op kolossale wijze! In Oostenrijk was men toen erg geïnteresseerd in metereologische problemen met het oog op de kwaliteit van de wijn, die in Grinzing op tafel kwam en die ook in wetenschappelijke kringen niet werd versmaad. Men schoot met kanonnen naar onweerswolken, die boven de wijnbergen verschenen om deze wolken te verstrooien. Zó werd de kos mische straling ontdekt! Thans weet iedereen, dat de kosmische straling afkomstig is van de zon en van de sterren! In 1920 namen de Amerikanen de bestudering van de atmosferische ver schijnselen en van de kosmische straling over. Wilson besefte, dat een onweersbui de grootste in de natuur voorkomende verzameling van elektronen voorstelt. Met de opstijgende warme lucht werden de waterdampen naar boven getranspor teerd en zodra zij afkoelden, vielen zij als druppels neer, doch zij raakten onderweg een groot deel van elektronen door wrij ving kwijt, die zich in de Cumulonimbus- Gezellig winkelen in uw vakantie Bezoekt Veenendaal in uw va kantie. Geniet van de gezellige drukte en de winkelstand, die voor de grote stad niet onder doet. De winkels zqn iedere dag geopend tot 6 uur n.m. behalve VRIJDAGAVOND (koopavond) TOT 9 UUR. 's Woensdagmiddags gesloten. Marktdagen op zaterdag en dins dag. Slechts drie keer raadsvergadering gemist! De Vecnendaalse wethouder van Volkshuisvesting Joh. van Hardeveld - voor zijn vrienden en bekenden „Hans" - viert dinsdag 6 september a.s. een min of meer zeldzaam jubileum. Op die datum namelijk zal het precies vijfentwintig jaar geleden zijn dat hy voor het eerst zitting kreeg in de Veenendaalse gemeente raad. De jubilaris heeft zich in het bijzonder verdien stelijk gemaakt in het organisatieleven voor verbete ring van lonen en arbeidsvoorwaarden, terwyl hij in al die jaren op politiek terrein de belangen van zjjn partij in de raad heeft verdedigd. Sedert het begin van dit jaar verricht de heer Van Hardeveld, in zijn functie van wethouder van Volkshuisvesting, enorm veel werk om het plaatselijke huisvestingsprobleem nader tot een oplossing te brengen. wolk tot geweldige landingscentra con denseerden. Onder de onweerswolk zelf verzamelt zich negatieve en boven de wolk de positieve elektriciteit. Als de spanning tot vele honderdmiljoen volt is gestegen, slaat zij door en de negatieve elektriciteit keert weer naar de aarde terug. De bliksem is dus geen kortsluiting tussen de negatieve elektriciteit der aarde en de positieve van de wolk, maar slechts I een vereffening van spanningsverschillen!1 Anders gezegd: de onweersbuien en het slechte zomerweer laden de aarde - geluk kig - weer op. De beroemde ballonopstijging van de National Geographic Society bracht het nieuws mee, dat de hogere atmosfeer een constante lading heeft van 400.000 volt. Daarmee kwam vast te staan, dat de on weersbuien niets anders zijn dan een ge weldige verzameling condensatoren. De 3600 onweerszones, die altijd boven de aarde drijven, laden dus de aarde voortdurend weer op, anders zou zij bin nen een uur haar elektrische lading kwijt zijn! Zij vormen een „bolschil" van conden satoren om de aarde heen, die de aarde met behulp van de kosmische straling altijd weer opladen TAL VAN FUNCTIES Het leven van de heer Hardeveld ken merkt zich door onafgebroken activiteiten op het gebied van vakorganisaties en sinds 1935 op het politieke vlak. Geboren te Veenendaal op 7 januari 1891 werd de jubilaris op 11-jarige leeftijd tewerk gesteld als tabaksstripper bij een in die dagen nog gangbare tabaks-thuis werker. Zijn hang naar de fabriek was er de oorzaak van dat hij op 12-jarige leeftijd op de V.S.W. ten opleiding kreeg als wever. Niet minder dan 52 jaar is hij op dit bedrijf werkzaam geweest met een onderbreking van circa negen maanden, toen hij in de oorlogsdagen in Duitsland tewerk gesteld werd. Al vroeg georganiseerd zijnde werd hij op 19-jarige leeftijd door zijn organisatie naar voren geschoven om de belangen van het personeel bij de directie te behartigen. Bij de oprichting van de plaatselijke af deling van de landelijke bond „De Een dracht" in 1919 werd de heer Hardeveld tot secretaris gekozen, hetgeen hij tot 1959 is geweest. Als gevolg van deze functies werd hij ook in tal van andere organisaties geko- zeni. Zo had hij o.m. geruime tijd zitting in de Besturenbond, was voorzitter van de vereniging „Eigen Gebouw", had zitting in het bestuur van Volksonderwijs en in het hoofdbestuur van „De Eendracht". Daar naast vervulde hij nog functies in de plaatselijke afdeling VARA en Arbeiders mandolineclub. IN DE POLITIEK Behalve op maatschappelijk terrein kwam de jubilaris, met alleen lagere schoolopleiding, in 1920 in de politiek te recht. Na zich als lid aangemeld te hebben van de toenmalige S.D.A.P., werd hij bin nen drie maanden tot penningmeester van HALVE EEUW INSTITUUT VOOR DE TROPEN AMSTERDAM Het Koninklijk Instituut voor de Tropen is gehuisvest in niet alleen het grootste maar ook het merkwaardigste gebouw van Amsterdam. Wanneer men eenmaal binnen is, waant men zich in een andere wereld, een warme, tropische sfeer die niets Hollands, maar alles van Afrika, Indonesië en Zuid-Amerika heeft. Aan de deuren vindt men geen gewone krukken, maar uit hout gesneden, symbolische dierfiguren, afkomstig uit gebieden waar een blanke een vrijwel onbekende verschijning is. In de enorme hallen of vorstelijke zalen wordt men geplaatst tegenover kunst voorwerpen, afkomstig uit landen met een primitieve maar eeuwenoude be schaving. Maar daarnaast ook met het werk dat de blanke daar heeft verricht. Zo vindt men bijvoorbeeld naast de godenfiguren uit het Inca-rijk een maquêtte van een olieveld ergens in Venezuela. Dr. Flack neemt proeven met 250 „vrijwilligers" De Engelse arts dr. Harvey Flack, wil de chronische snurkers en hen die hun slachtoffers zijn, te hulp komen. Dr. Flack geeft het medische tijdschrift „Family Doctor" uit. Via een enquête zocht hij 250 „vrijwilligers", die zich voor zijn proefnemingen beschikbaar wilden stellen. Deze arts meent namelijk een nieuwe methode tot bestrijding van het snurken te hebben gevonden. Hij denkt de snurkers te kunnen helpen door hen te leren kaak-, hals- en tongspieren krach tiger te spannen. Een stroom brieven was het antwoord op het verzoek zich vrijwillig beschik baar te stellen. Toen er meer dan drie duizend brieven waren binnengekomen staakte dr. Flack zijn wervingsactie. Hij beschikte over meer dan voldoende snur kers, die geschikt waren voor zijn experi ment. Gewoonlijk beschreven de brief schrijvers zelf hun speciale manier van snurken. Uit Dundee in Schotland be richtte een ouderpaar: „Als onze zoon met de laatste bus thuiskomt hoort hij bij de bushalte al of wij slapen." Uit Boston in het oosten van Engeland schreef een verontwaardigd echtgenote: „Mijn man is pas vijfendertig jaar oud, maar hij snurkt van jaar tot jaar luider. Als ik aan de toekomst denk huiver ik." Een jonge vrouw uit Portsmouth in het zuiden van Engeland bekende openhartig: „De reden waarom ik nog steeds niet ge trouwd ben is dat ik snurk." Een bejaarde echtgenoot schreef: „Zelfs met aparte slaapkamers waren wij niet gebaat. Mijn vrouw eiste, dat wij in ver schillende huizen gingen wonen. Zij woont nu in Schotland, terwijl ik in Londen werk." De experimenten van de Engelse arts zijn tot dusver niet zonder een zeker suc ces gebleven. Hij bleek in staat de ge luidssterkte van het snurken te vermin deren en de duur ervan te verkorten. Toch is het Tropeninstituut geen mu seum al is het verzamelen van voor werpen en afbeeldingen een belangrijke tak van de werkzaamheden. Nee, men moet het zien als een „verzamelpunt voor het onderzoek en de kennis van alle tropische landen", zoals minister Luns schrijft in zijn bijdrage aan het jubileumboekje, dat ter gelegenheid van het vijftig-jarig bestaan door het instituut is uitgegeven. HAARLEM Wel ligt het ontstaan van het Konin klijk Instituut voor de Tropen in de geschiedenis van een rariteitenkabinet, bijeengebracht door de vader van de vermaarde Frederik van Eeden. Deze begon namelijk in 1864, het jaar waarin hij secretaris was van de Nederlandse Maatschappij van Nijverheid, met het bijeenbrengen van allerlei voorwerpen uit onze overzeese gebieden. Nederland had toen nog uitgebreide koloniale bezittingen en het was niet verwonderlijk dat Van Eedens huis in Haarlem snel te klein werd. Na eerst nog gebruik te hebben gemaakt van het door het gemeentebestuur geschonken voormalige paleis van de Franse ko ning Lodewijk, kwam eindelijk in 1910 zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepennunt vol doen aan die behoefte: u voelt u weer fit en fris. het grote initiatief tot stand dat zou zorgen voor de bouw van het enorme Amsterdamse onderkomen. de plaatselijke afdeling benoemd. Deze vervuld tot en met de 2e wereldoorlog. Na 12 jaar adviserend lid van de S.D.A.P.- raadsfractie te zijn geweest, werd hij door zijn partij tweemaal over kandidaat ge steld op de tweede plaats. In 1935 werd hij in de Veenendaalse raad gekozen. De S.D.A.P. die na de oorlog omgezet werd in de P.v.d.A., kreeg ook in Veenen daal een afdeling, waarvan de heer Harde veld tot voorzitter werd gekozen. De kroon op zijn werk kwam op 2 januari 1960 toen hij tot wethouder van Volks huisvesting werd benoemd. Tijdens zijn ambtsperiode heeft de heer Hardeveld slechts drie raadsvergaderingen gemist (tweemaal wegens ziekte en éénmaal om dat hij niet in Veenendaal aanwezig was). GESLAAGD Onze plaatsgenote, mej. B. A. Coïni, slaagde onlangs te Amsterdam voor het examen Engels M.O.-A. Vermist Larens meisje terecht In de nacht van zondag op maandag heeft de politie in Veenendaal-zuid een meisje aangehouden dat opviel door haar wonderlijk gedrag. Overgebracht zijnde naar het bureau bleek dat door de ouders haar opsporing en terugbrenging reeds was verzocht. De 23-jarige jongedame, afkomstig uit Laren, was in overspannen toestand uit haar dienstbetrekking weggelopen,. Haar vader heeft haar later op het bureau afgehaald. SLACHTOFFERS BUSONGEVAL WEER NAAR HUIS Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zullen de drie slachtoffers van het verkeersongeval met de Duitse touringcar dat j.l. zondag op Rijksweg 12 plaats vond, morgen uit het Juliana- ziekenhuis ontslagen worden. Alle ver wondingen blijken achteraf gelukkig meegevallen te zijn hetgeen gezien de aangerichte schade een wonder ge noemd moet worden.' „SPARTA" GEEFT BIJ GOED WEER DEMONSTRATIE Wanneer het droog en zo mogelijk zon nig weer is, geeft „Sparta" morgenmid dag bij de Rehobothschool aan de Konin- ginnelaan een zomer-openluchtuitvoering, welke ongeveer een uur zal duren. Bij slechte weersomstandigheden gaat de demonstratie niet door. (Ingezonden) Collecte kankerbestrijding J.l. zaterdag is de inzameling begonnen, 't Bezetten van alle 18 wijken gaf door ziekte en andere omstandigheden moeilijk heden, maar alles kwam op zijn pootjes terecht. Op het ogenblik, dat dit bericht wordt geschreven, zijn de opbrengsten van twee wijken geteld. Dit was samen der tien gulden meer dan vorig jaar. Dat geeft een burger moed om met vertrou wen de einduitslag af te wachten. Die zal door vakanties enz. pas na enkele weken worden bekend gemaakt. Het comité. KONINKLIJK Met de bouw was men - tengevolge van de eerste wereldoorlog - eerst in 1922 gereed. Het voormalige museum was inmiddels uitgegroeid tot de Ver eniging Koloniaal Instituut. Naast het verzamelen van voorwerpen begon men ook steeds meer kennis te vergaren over leefwijzen, culturen en economi sche bijzonderheden van de landen rond en onder de Evenaar. Uit waardering voor de werkzaam heden en initiatieven van de toenmalige leiders, dr. J. T. Cremer, die niet alleen minister maar ook Kamexiid en Presi dent van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid was, en dr. H. R. Hu- brecht, verleende Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van de eerste tentoon stelling in het nieuwe gebouw aan de vereniging het predicaat Koninklijk. BEWONDERING Sindsdien is er veel veranderd. Ko loniale landen vochten of kochten zich vrij, waarbij zij betaalden met het enige dat zij bezaten: de vrijheid; en Euro pese staten met grote bezittingen in Azië en Afrika zagen zich voor grote moeilijkheden geplaatst. Ook Nederland kreeg een aandeel van de narigheden. De woorden Java en Sumatra spreken velen nog altijd met een wrange bijsmaak uit. Maar on vervaard vervolgde het Instituut voor de Tropen de weg die het was ingesla gen. Het werd tot een instelling, zo niet uniek, dan toch het vermaardst in de wereld. In steeds grotere aantallen ko men bezoekrs uit de tropische landen naar Amsterdam, niet alleen om er te kijken naar wat daar over hun eigen land te vinden is, maar vooral om raad in te winnen. Met het antwoord oogst het Instituut altijd succes en bewonde ring. Wanneer een bezoeker uit de vreem de vraagt hoe het staat met de land bouw in zijn land, zoekt men net zo lang tot men op de hoogte is met alle agrarische problemen, maar tegelijk ook met de oplossingen daarvan. GOODWILL Een uitgebreide staf van geleerden staat daarvoor ter beschikking. Het is een van de belangrijkste werkzaam heden geworden: het exporteren van Nederlandse kennis en onverzettelijk heid. Tot in de fijnste details werkt men alle moeilijkheden uit: wanneer een fabriek inlichtingen inwint over de perspectieven in een bepaald tro pisch land, krijgt zij met het antwoord degelijke raadgevingen over de werk methodes die men moet volgen tot zelfs de soort hout die men voor de bouw moet gebruiken toe. Niet verwonderlijk is het, dat op deze manier de Nederlandse deskundigen GESPAARD Gedurende de maand augustus werd bij de Nutsspaarbank te Scherpenzeel inge legd 15.285,71 en terugbetaald 19.718,96. Vijf nieuwe spaarbankboekjes werden uitgegeven en het inleggers tegoed be draagt thans 694.561,61. Over dezelfde periode werd bij de R.P.S. ingelegd 23.057,19 en terugbetaald 15.491, 44. HAND TUSSEN MACHINE Maandagmiddag is de heer Veer, die in zijn vrije tijd bezig was met een motormaaier het gemeentelijk sport terrein te maaien, met één zijner han den bekneld geraakt tussen de motor maaier, tengevolge waarvan de vin gers zodanig werden gekneusd dat be handeling in het ziekenhuis te Amers foort noodzakelijk bleek. CONCERT Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. prinses Wilhelmina gaf de Scherpenzeelse muziekvereniging „Cae- cilia" woensdagavond in de muziektent aan de Burg. Royaardslaan een concert onder leiding van de heer H. van Ros- sum. De volgende nummers werden ten gehore gebracht: 1. Sons of the brave, mars; 2. Ouverture Joyeuse; 3. La Valse des Poupees; 4. Hudson-mars; 5. Atilla; 6. Lente-ouverture; 7. Gemaskerd bal; 8. Limburgse Jagers Paraat; en als be sluit het Wilhelmus. VRIJZINNIG HERVORMDEN GAAN VERHUIZEN Tot voor kort werden door de Ver eniging van Vrijzinnig Hervormden af deling Woudenberg en omstreken, te Scherpenzeel de diensten gehouden in het lokaal „Bethel". Dit gebouwtje, eigendom van de heer Van Doorn en grenzende aan zijn carosserie- en wa genbouwbedrijf, wil hij voor zijn per soneel gaan inrichten voor was-, kleed- en schaftlokaal, zodat moest worden uitgezien naar een ander geschikt lo kaal. Met medewerking van de heer Klum- penaar zullen met ingang van 4 sep tember aanstaande de bijeenkomsten voorlopig plaats hebben in de kleine zaal van hotel „Boszicht". De heer G. J. Hendriks uit Arnhem zal zondag 4 sep tember de bijeenkomst leiden en niet ds. Hugenholtz uit Zeist zoals eerder was doorgegeven. TOCHT OUDEN VAN DAGEN (Vervolg van pagina 1) litie die op het laatste moment te ken nen gaf, dat de stoet een andere route door de stad moest nemen en dan nog onder voorwaarde dat de stoet aanéén gesloten moest rijden. Hierdoor moesten de drie groepen tot één geheel gefor meerd worden wat de nodige tijd in beslag nam. Overigen slaagden de co lonnebegeleiders er bijzonder snel in om aan deze voorwaarde te voldoen. Eerst eten Eerst eten, zeiden de organisatoren bij de Julianatoren want diverse oud jes wilden direct al naar de bootjes en lachspiegels De lieftallige da mes die ook de broodjes gesmeerd had den, stonden bij de ingang gereed om iedere deelnemer een smakelijk lunch pakket uit te reiken. Na het eten sprak burgemeester A. Bakker een dankwoord uit aan allen die aan de tocht hadden meegewerkt, waarbij tevens besloten werd een tele gram te zenden aan de jarige prinses. Een driewerf hoera dat enthousiast door de oudjes werd overgenomen, schalde door de, luidsprekers over het terrein. Toen volgde de „run" naar de auto- tjes, bootjes, lachspiegels en verdere attracties. Ja, de spiegelzaal! Als er één plaats is waar gelachen werd, dan was het daar. Sommige dames die zich op on natuurlijke wijze weerspiegeld zagen, kwamen met de handen op de buik en dikke tranen in de ogen de zaal uit. Tussen de hoge lachtonen van het vrou welijke deel, klonken de zwaardere lachtonen van de heren der schepping die zich in het bijzijn van de dames bijna niet voor de spiegels durfden vertonen. Achter het stuur Intussen trokken de autootjes en de bootjes ook vele belangstellenden. De meer voorzichtigen bleven geamuseerd aan de kant staan kijken, maar er wa ren er ook die zonder blikken of blozen achter het stuur kropen en de baan afraceden. De automobilisten en verdere bege leiders bleven inmiddels ook niet ach ter, zodat jong en oud zich uitstekend vermaakte. Wij noemen slechts één voorbeeld wat zo'n uitstapje voor de bejaarden betekent. Het was aan de waterkant bij de bootjes. Een bejaarde dame uit het Te huis voor Ouden van Dagen had al ge ruime tijd met glinsterende ogen naar het drukke gedoe in het water gekeken. Plotseling werd zij door een automobi list uitgenodigd mee te gaan varen. De vreugde en blijdschap om deze kleine gebeurtenis was zo groot, dat zij met tranen in de ogen haar begeleider aan het einde van de vaart bedankte. Zo zijn er nog vele andere voor beelden te noemen, maar dat zou op deze plaats te ver voeren. Laat heel Veenendaal er van overtuigd zijn dat de jaarlijkse tocht door alle oudjes niet alleen op prijs gesteld, maar ook bij zonder gewaardeerd wordt. De intocht Om acht uur werd er weer opgebroken zodat tegen half negen de terugtocht kon worden aanvaard. Voor de oudjes was de tocht nog niet ten einde, want zij ver heugden zich op de laatste grote gebeur tenis: de intocht in Veenendaal. Ook deze belangstelling van de achter blijvers betekent voor hen bijzonder veel. Bij avond levert de karavaan altijd weer een fantastisch lichteffect op. Van achte ren een onafzienbare rij rode lichtjes en van voren eert slang met honderden hel witte ogen. Kwart voor tien passeerde de eerste auto de dorpsgrens. Tot aan het eindpunt in Veenendaal-zuid stond de bevolking hun bejaarde dorpsgenoten op te wachten, op sommige plaatsen zelfs rijen dik. Op een drietal punten gaven plaatselijke mu ziekkorpsen opgewekte muziek ten beste en het was voor de oudjes nu zwaaien wat de klok sloeg. Tot volgend jaar De tocht behoort nu weer tot het ver leden. Er is en er zal ongetwijfeld nog lang over nagepraat worden. Het is mis schien een beetje sterk uitgedrukt, maar velen, zo niet allen, levenj op de herinne ringen tot volgend jaar, wanneer zij op nieuw een halve dag het middelpunt van belangstelling zijn. Ook ddan weer hopen zij - let wel HOPEN - dat de Veenendaalse bevolking hun opnieuw een prettige middag zal be zorgen. Zelf zeggen zij er van: „Wij heb ben nergens recht op en juist daarom zijn wij zo dankbaar voor alles wat de jonge ren voor ons doen". RIJKE VISGRONDEN IN DE ZUIDPOOLZEE Volgens een mededeling van het Ham- burgs Instituut voor de Zeevisserij heb ben Amex-ikaanse onderzoekers rijke visgronden in Antarctica aangetroffen. Deze zouden tot de meest overvloedige ter wereld behoren. De betekenis van Antarctica voor de voedselvoorziening op onze planeet, die tot dusver op de walvisvangst berustte, zou daardoor aanzienlijk groter worden. Voor een belangrijk percentage zou het hierbij om de z.g. antarctische kabeljauw gaan een soort, die door gebrek aan rode bloedlichaampjes bloed zo helder als water bezit. FAMILIEBERICHTEN Enige kennisgeving Op 9 september a.s. hopen onze geliefde ouders J. H. E. Lefers en G. Lefers-Budding de dag te herdenken dat zij voor 40 jaar in het huwelijk traden. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Veenendaal, september 1960. Kerkewijk 105 Gelegenheid tot feliciteren: 9 september, Hotel „La Montagne", na 8 uur. Zo de Heere wil hopen onze geliefde ouders, groot- en overgrootouders Cornelis van Hunnik Engclina van Hunnik-Buitenhuis 13 september de dag te herdenken dat zij voor 60 jaar in het huwelijk werden verbonden. Zij hopen deze dag bij hun kinderen te Amsterdam in stilte te herdenken. Dat God hen in hun levensavond nabij mag zijn is de wens van hun dankbare kinderen, klein en achterkleinkinderen. Veenendaal, september 1960. Beatrixstraat 32. Amsterdam(w.), J. van Galenstraat 1492. 91 LOON I 95.- PER WEEK REISKOSTENVERGOEDING VERGOEDING WERKKLEDING 'J Aanmelding Kantoor, Zwarteweg 3, RHENEN HenriëtteR. M. Plomp KINDERARTS van 2 t.m. 18 september a.s. -EEUi e= De juiste tijd is onze specialiteit sinds 1842: Buren Grand Prix Horloges uit Zwitserland Markt, tel. 2272 hebben er niet van terug! Zó simpel Zó snel Zó feilloos werken onze MODERNE ANTI-INSECTEN MIDDELEN Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7 - Veenendaal Telefoon 2472 GEVRAAGD een halfwas motorenhandel Dr. SI. de Bruïnestraat 3 Veenendaal Woningruil: 'n Mooie flat woning nieuwbouw 1958 te Rotterdam (Pendrecht) bie den wij u aan. Bev. 3 kamers douche, grote kelder, keu ken, gang. Huur 17,45 per week. Wij vragen een wo ning te Veenendaal. Aanbie dingen: Nieuwsblad ,De Val lei', Parallelweg 10, Veenen daal. Tel. 08385-2022. laat men „fijn" drukwerk vervaardigen zoals geboorte kaartjes, ondertrouwkaarten, visitekaartjes etc. Komt U even langs en wij geven U alle gewenste inlichtingen en adviezen. HET ADRES VOOR AL UW DRUKWERKEN Parallelweg 10 - Veenendaal - Telefoon 2023 kunnen worden opgegeven bU de onderstaande adressen: VEENENDAAL: Van Barneveld, Sig.magazijn „D^Vallei", Pr. Bern- hardlaan. Van Walsem, Sig.magazijn „Zuid", SI. de Bruïneplein. RHENEN: W. van Noort, Roghairweg 10. J. Bovenschen, Oude Veenendaalseweg 1. ELST: M. van Viegen, Rijksstraatweg 57. M. W. Struycken, Franseweg. L A ACHTERBERG: R. Rijkse, Dijk 8. A FA U AMERONGEN: H. Slotboom, Hofplein 8. RENSWOUDE: J. Meijer, Taets van Amerongenweg 40. OVERBERG: G. van de Brandhof, Haarweg 67. EDERVEEN: D. van Baaren, Hootsenplein 10. SCHERPENZEEL: P. de Jonge, Lindelaan 36, Telefoon 473. En bij de bezorgers van „De Vallei". r WEGENS ZIEKTE, EN GEBREK AAN OPVOLGER In het Centrum van het land, in grote volkswijk, een sinds 50-jarig gevestigd MET EEN OMZET VAN RUIM f 100.000 p. jaar. Groot pand, zeer geschikt voor zelfbediening, achter het pand een grote opslag ruimte 400 m2 met open houten loods, totale grootte bijna 700m2 Brieven onder no 5504 bureau van dit blad VOETBALNIEUWS A.s. zaterdagavond spelen de veteranen een voetbalwedstrijd tegen een elftal van de zomeravondcompetitie uit Utrecht. Zondagmiddag speelt het le elftal van Renswoude de eerste competitiewedstrijd tegen Austerlitz. bijzonder veel goodwill veroveren. En zulks ondanks het feit, dat het ten slotte ons koloniaal verleden is ge weest dat de vorm, waarin het Tropen instituut nu functioneert, heeft moge lijk gemaakt. OFPER BRIEF ZORG, DAT UW RELATIE OOK DAN EEN PRIMA INDRÖK-VAN UW ZAAK KRIJGT. LAAT UW BRIEFPAPIER, ENZ. DRUKKEN BIJ EEN ZAAK MET EEN JARENLANGE ERVARING OP DIT GEBIED. IMMERS UWrDRUKWERK IS HET VISITEKAARTJE VAN UW ZAAK. PARALLELWEG 10 - TEL. 2022 (2 LIJNEN) - VEENENDAAL i»

De Vallei | 1960 | | pagina 8