Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Vraag naar standruimte op Vewibcto IV groter dan aanbod MULDER Gewassen hebben het opnieuw zwaar te verduren Rhenen heeft nu ook zijn „Bergschook* EEN OP DE VIJFENTWINTIG In VEENENDALERS MAAKT ZICH SCHULDIG AAN VERKEERSOVERTREDINGEN augustus gemiddeld méér dan één gewonde per dag! "tiMELIS OPTIEK Enorme investering Nieuws uit de omgeving Patrimoniums Bouwvereniging beschikt over nieuw kantoor OOK GEEN STRO PARTICULIERE BOUW SLAAT BRES IN WONINGNOOD RENSWOUDE Wat nu weer J? HINDERBRILLEN 34e jaargang WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 Nr. 71 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhencn Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel ELKE AVOND TOT HALF ELF GEOPEND Attractieve stands Constante bewaking In vakature ds. v. d. Pol reeds voorzien Grote belangstelling bij officiële opening Veenendaalse Winkeliers vereniging organiseert weer Lampegictersavond Patrimoniums Bouwvereniging overhandigde 1500ste sleutel Vorig jaar TE DROOG en nu TE NAT Dit jaar nog begint de bouw van bijna 200 woningen in Schrijverswijk Maquette op Vewibeto NIEUWE CHRISTELIJKE ULO MET VEEL LUISTER GEOPEND assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN financieringen leer de verkeersregels en pas ze op de juiste wpze toe! OOK IN DE GROOTSTE soptfoinc H00FDSTR51 TEL:3184 VEENENORRL Ontstaan! Hoe tegen te gaan? Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 HJnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtyzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 15 cent Tijdens een j.l. maandagmiddag in hotel „De Korenbeurs" gehouden pers conferentie hebben de organisatoren van de grote industrie- en handelsbeurs „Vewibeto IV" de laatste bijzonderheden bekend gemaakt, alvorens de beurs haar poorten a.s. vrijdagmiddag om vier uur zal openen. Uit de verklaring welke de voorzitter van de Veenendaalse Winkeliers Ver eniging „Handel en Nijverheid", de heer Ant. de Ruiter, aflegde, bleek dat er verschillende aanvragen om standruimte afgewezen moesten worden omdat er geen plaats meer was. Het geheel belooft een zeer interessante beurs te worden, waar het publiek be halve ingelicht en voorgelicht wordt, ook de gelegenheid wordt geboden direct te kopen. Na de officiële opening door burgemeester A. Bakker vrijdagmiddag om vier uur, zal de beurs 's avonds om zes uur voor het publiek opengesteld worden. Tot en met 17 september a.s. is de Vewibeto iedere dag (uitgezonderd zondag) van 's middags twee tot 's avonds half elf geopend. Het restaurant in de grootste hal sluit pas om half twaalf. brikanten, zijn er op de beurs ook een aantal maatschappijen en verenigingen vertegenwoordigd van buiten Veenen daal. Zo heeft de Ned. Heide Mij. direct bij de ingang het nieuwe sportcomplex, dat t.z.t. in Veenendaal zal komen, ge- exposeerd. De Vereniging van Veenen daalse groente- en fruithandelaren houden in samenwerking met het Cen traal bureau voor Fruitveilingen een expositie van fruit uit het Westland en de Betuwe. Verder is er een stand van de Ver eniging voor Veilig Verkeer met twee testapparaten voor bromfietsen, een stand van de Veenendaalse Imkers vereniging, een stand van een bouw maatschappij met woningen in de vrije Uit de mededelingen welke bij mon de van de administrateur van „Handel en Nijverheid", de heer B. v. d. Pol ge daan werden, bleek wel dat met het organiseren van een dergelijk evene ment enorme bedragen gemoeid zijn. Zo bedraagt alleen al de huur van de expositieruimte rond 30.000, Met ingang van maandag zijn de standhouders, waarvan ongeveer dertig procent buiten Veenendaal komt, met het opbouwen en inrichten van hun stands begonnen. Vrijdagmiddag om 12 uur moet alles gereed zijn, om vier uur later aan de officiële opening te kun nen beginnen. De totale oppervlakte van de beurs bedraagt ongeveer 4000 m2. Daarnaast is nog een z.g. attractie-hal opgebouwd met 400 zitplaatsen waarin achtereen volgens voorstellingen gegeven zullen worden die ca. 40 minuten duren. Men heeft voor de eerste drie avon den een Tiroler Kapel geëngageerd. Voorts zullen ook de HoIIandia-meisjes optreden, alsmede de bekende artist Jan Gorissen. Speciaal voor het week einde zei het bestuur een verrassing in petto te hebben. Onderhandelingen met bekende radio artiesten zyn gaande. Naast de vele aantrekkelijke stands van de plaatselijke middenstand en fa- LANGBROEK: De plaatselijke Groene Kruis zuster krijgt van de inwoners van Langbroek een auto. De gehele bebvol- king heeft gezamenlijk geofferd hetgeen resulteerde in een bedrag van ruim 3000,Men zal nu een papieractie gaan houden om uit de opbrengst hiervan de jaarlijkse autokosten te bestrijden. BENNEKOM: De hervormd predikant te Bennekom, ds. P. D. Steegman, is tijdelijk legerpredikant geworden bij de Neder landse militairen in Duitland en Frank rijk. STROE: Dank zij de stichting Monu mentenzorg is de restauratie tot stand ge komen van de overgebleven schaapskooi aan de Wolweg te Stroe. Voor het touris me zijn deze kooien van grote betekenis, daar zij nog dateren uit de tijd van de schapenteelt. BARNEVELD: De Barneveldse toren, waar Jan van Schaffelaar bijna vijf eeu wen geleden van af sprong, verkeert in ernstige mate van verval. Men heeft nu besloten tot restauratie over te gaan, waarmee een bedrag gemoeid is van rond 230.000,De toren zal o.a. een geheel nieuwe spits krijgen, echter wel met be houd van de bestaande vorm. sector, stand. een BB-stand en een VVV- De bewaking van de gehele tentoon stelling is in handen gegeven van de Vrijwillige Veenendaalse Brandweer en is reeds j.l. maandagmiddag ingegaan. Het is een constante dag-en-nacht bewaking welke pas na de afbraak op houdt. De toegangsweg, de Sandbrinkstraat, zal als vanouds geïllumineerd worden. Een verheugend bericht is dat de Frisia alsnog besloten heeft voor haar kan toren langs de Kerkewijk verlichting aan te brengen. Achter het postkantoor is een spe ciaal parkeerterrein geprojecteerd. On danks de stijgende kosten hebben de organisatoren er naar gestreefd de toe gangsprijs op het niveau van vier jaar geleden te houden. Voor volwassenen betekent dit een toegangsprijs van 0,75 per persoon en voor kinderen 0,50. De attractiehal kan men be zoeken voor 0,50. Ds. H. de Jong, Ned. Herv. predikant te Kootwijkerbroek, heeft het o]5 hem door de herv. gem. alhier uitgebrachte beroep, wegens vertrek van ds. K. v. d. Pol naar Lunteren, aangenomen. Onder grote belangstelling heeft vrijdagavond de officiële opening plaats ge vonden van het nieuwe kantoor van Patrimoniums Bouwvereniging in het flat gebouw aan de Jan Steenlaan, nummer 63. Tal van geschenken en bloemstukken, alsmede vele persoonlijke gelukwensen van plaatselijke ondernemingen en instanties vielen het bestuur op deze avond ten deel. Burgemeester en wethouders van Veenendaal brachten enige tijd vóór het officiële openingsuur een bezoek aan het nieuwe kantoor, bij welke gelegenheid burgemeester Bakker een korte toespraak hield. wijzen op de medewerking van het ge- Hierin noemde hij Patrimoniums Bouwvereniging een soort commissie van goede diensten, omdat deze ver eniging sedert de oprichting enorm veel goeds voor de V. enendaalse samenle ving had gedaan. „U hebt de gemeente veel werk uit handen genomen, werk, dat anders in ambtelijke verhoudingen had moeten geschieden", aldus burge meester Bakker. Voorts herinnerde hij aan de op richting van de vereniging op 22 okt. 1918, waarna op 26 mei 1920 de eerste aanbesteding van 28 woningen in de Patrimoniumlaan plaats vond. Inmiddels bleek het woningbezit van Patrimoniums Bouwvereniging in de loop der jaren uitgegroeid te zijn tot 1500. Een dezer dagen zal tijdens een bestuursvergadering op feestelijke wijze de 1500ste sleutel uitgereikt worden. De nieuwe kantoorruimte, bestaande uit een bestuurskamer, ontvangruimte, opzichterskamer en administratiekamer noemde de burgemeester geen buiten gewone luxe, maar wel keurig verzorgd en uiterst smaakvol ingericht. „Na jarenlang ondergebracht geweest te zijn bij de heer Brouwer aan de Ka- naalweg, heeft uw administratie nu een eigen onderdak gevonden en nu bent uzelf uw eigen huisbaas." Met de wens dat de bouwvereniging nog veel genoe gen van het nieuwe kantoor zou mogen beleven, besloot burgemeester Bakker zijn toespraak. Voorzitter M. J. van Leeuwen (het gehele bestuur zat volop in de bloemen) bracht dank voor de vele goede woor den en hij wilde speciaal ook nog eens meentebestuur bij de totstandkoming van dit gebouw. Tot 9 uur bestond er gelegenheid het gebouw te bezichtigen, waarvan velen, onder wie verschillende raadsleden, ar chitecten, gemeente-autoriteiten en ver tegenwoordigers van diverse bonden, gebruik maakten. Op de Vewibeto-pcrsconferentie ls ook de viering van de a.s. Lampegietersavond (maandag 19 september) ter sprake geko men. Volgens de voorzitter van de Vee nendaalse Winkeliersvereniging „Handel Nijverheid" zal deze vereniging weder om de traditionele Lampegietersavond- optocht organiseren. Een definitief pro gramma is, mede door de drukke werk zaamheden welke de Vewibcto meebrengt, nog niet opgesteld. WIELRIJDERS P.OTSTEN OP DE GEERSEBRUG Zaterdag zijn twee wielrijders gewond naar het „Juliana-ziekenhuis" te Veenen daal overgebracht toen zij bij de brug aan de Geerseweg met elkaar in botsing kwamen. Het ongeluk gebeurde toen de Veenen- daaler de J. met zijn. fiets vanaf de Geer seweg plotseling de Kanaalweg wilde inslaan zonder hierbij voorrang te ver lenen aan de heer de V., eveneens uit Veenendaal. Beide mannen kwamen hierbij zo on gelukkig te vallen dat de J. een zware hersenschudding opl.ep, terwijl de V. een sleutelbeen brak en een lichte hersen schudding kreeg. Het bestuur van Patrimoniums Bouwver eniging heeft maandagavond tijdens een bestuursvergadering in het nieuwe kan toor aan de Jan Stcenlaan op min of meer feestelijke wyze de sleutel overhandigd van het 1500ste huis dat sedert de op richting van de vereniging tot stand is gekomen. Het echtpaar Bolderman dat momenteel nog aan de Buurtlaan-Oost woont maar deze week nog het nieuwe huis, Wester singel 91-11 zal betrekken, werd vóór de overhandiging van de sleutel door de voorzitter toegesproken. Deze haalde o.m. aan dat bij het bereiken van dit ronde getal het bestuur meer aandacht aan de uitreiking van de sleutel wilde besteden als normaal. Tot slot sprak hij de wens uit dat de bewoners nog veel plezier van het huis zouden mogen hebben. Als aan denken aan het bereiken van deze mijl paal, ontving het echtpaar Bolderman bo vendien nog een fraaie smeedijzeren schemerlamp. Momenteel heeft Patr. Bouwvereniging nog 37 woningen in aanbouw, terwijl bin nen een maand de aanbesteding zal plaats vinden van 96 woningen (flatbouw) in de Schrijverswijk. In tegenstelling tot vorig jaar, toen een langdurige droogte er de oorzaak van was dat vele gewassen ernstige schade opliepen, is het dit jaar de regen die eenzelfde situatie heeft geschapen. By vrijwel alle boerderijen In de Gelderse Vallei staat de natte haver en gerst nog op het land en het is een algemeen beeld als het gemaaide weer ontkiemd is. Ook de aardappelen, de hooioogst en het grasland zijn ai of worden de dupe van deze uitzonderlijk natte zomer. Tijdens de grote droogte van vorig jaar kon de boer, zU het dan op bescheiden schaal, met de moderne hulpmiddelen bijspringen. Zo werden toen grote stukken bouw- en grasland.kunstmatig beregend om op die manier nog iets van de tot mislukken gedoemde oogst te redden. Thans echter, staat de boer in zekere zin machteloos omdat hij alleen maar kan wachten op droog weer. Dit is het dan ook waarop hy zyn hoop gevestigd heeft: als het maar droog wordt! De mengteelt (haver en gerst) heeft het meest te lijden van het natte weer. Op de meeste bedrijven is de rogge tijdig binnen gehaald, zodat hier de schade nogal mee valt. De haver en gerst, voornamelijk be stemd als veevoer voor kippen, staat nu gemaaid en wel op het land om te dro gen. De garven die door en doornat zijn van de regen gaan echter op het land Het nieuwe, in moderne styl opge trokken gebouw voor de Christelijke Ulo te Rhenen GESPAARD Bij de Nutsspaarbunk Veenendaal is in de maand augustus ingelegd voor een bedrag van 438.764,69 en terugbetaald 348.806,01. In totaal werden er 82 nieuwe boekjes uitgegeven. Niet minder dan HONDERD-TWEE-EN-NEGENTIG woningen zullen - on voorziene omstandigheden voorbehouden - in het najaar van 1961 gereed zyn om de woningnood in Veenendaal te lenigen. Honderdtweeënnegentig woningen die gebouwd worden door een Bussums aannemersbedrijf in de Schryverswyk en welke thuis horen in de vrye sector. In eerste instantie zyn deze flatwoningen bestemd voor de verkoop, welke op zeer aantrekkelijke voorwaarden en tegen een gering bedrag aan eigen geld aangeboden worden. In dit bouwplan, waarmee men dit jaar nog hoopt te beginnen, zyn ook een waterparty en plantsoenen geprojecteerd. De flats worden drie- en vierhoog en zijn o.a. voorzien van moderne keuken inrichting en vloerbedekking. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van het bouwplan, zal de betreffende maatschappij in een stand op de ko mende Vewibeto een maquette expo seren. Bovendien zal er op schaal een voor beeld te zien zijn van elke soort flat welke in het bouwplan thuis hoort. De huurkoopprijzen variëren van 73,77 tot 93,18 per maand en zijn niet on derhevig aan een zich eventueel voor doende huurverhoging. De gemeente is uiteraard zeer inge nomen met dit bouwplan omdat het enerzijds een leniging van de woning nood betekent en anderzijds het eigen woningbezit bevorderd wordt. In het uitbreidingsplan „Domineesberg" werd maandagmiddag de aldaar nieuw gebouwde Christelijke u.l.o.-school officieel geopend. Het moderne ge bouw, zowel van buiten als van binnen, bevat zes leslokalen, met een prachtige hall en overige benodigde ruimten. Behoudens de kleuterscholen is dit de eerste onderwijsinrichting in de gemeente Rhenen waaraan een naam is gegeven, n.l. „Bergschool". Met interieur ziet er keurig verzorgd uit. Er is veel gewerkt met felle kleuren en overal komt men aardige wandschilderingen tegen. Aan het natuurkundelokaal is byzondere zorg besteed. De leerlingen kunnen daar werken met zogenaamde „Units-sets", hetgeen het onderwijs zeer ten goede komt. In de hall zyn twee glasmozaïeken aangebracht. Ds. N. Kooreman, voorzitter van het schoolbestuur, sprak het openingswoord dat werd aangehoord door zeer vele ge nodigden, waaronder wefhouder W. Klaassen, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur wegens verhinde ring van de burgemeester, die een sterf geval had in zijn familie, de gemeente secretaris, de directeur van gemeente werken, de inspecteur van het lager onderwijs de heer M. A. C. Lindeman, de inspecteur van het C.V.O. de heer V. de Kolk, de schoolarts mevr. Buenk en vele anderen. Nadat ds. Kooreman uit de bijbel 1 Samuel 17 en Mattheus 13-16 had ge lezen, en voorgegaan was in gebed, stel de hij vast dat het zowel voor het be stuur als voor het hoofd der school een dag was van grote vreugde en dank baarheid dit schoolgebouw ingebruik te mogen nemen. Rhenen kent sinds kort chr. ulo-onderwijs. In 1956 werd eerst tot oprichting van de school besloten. Dank zij de vlotte medewerking van het gemeentebestuur kon op 2 september 1957 worden gestart met de plannen. Slechts drie jaar na dit feit zijn we be voorrecht deze eigen school ingebruik te nemen. De leerlingengroei nam sterk toe, hetgeen spreker niet had durven hopen. In andere plaatsen moet vaak in barakken onderwijs worden gegeven, wij hebben na drie jaar al deze prach tige school. In 1957 waren er 41 leer lingen, vandaag zullen er 165 leerlingen de schooldeuren binnengaan. Was men begonnen met twee leerkrachten, thans zijn er al zes en de zevende zal binnen kort worden benoemd. Ds. Koreman deelde mede, dat aan de school, gelegen op de „Lijsterberg" de naam van „Bergschool" was gegeven. Aan velen, die hun medewerking had den verleend, bracht hij dank, waar onder de inspecteur Lindeman voor de waardevolle adviezen, het gemeente bestuur voor de loyale medewerking, (Zie verder pagina 2) VERGADERING VOEBALVERENIGING In gebouw Rehoboth zal a.s. vrijdag avond de ledenvergadering gehouden wor den van de voetbalvereniging „Renswou de". weer ontkiemen waardoor het graan waardeloos is geworden. Bovendien, de oogst die binnengehaald is, is ook van mindere kwaliteit, voorna melijk doordat er veel platgeregend was. Behalve dus het verlies aan graan, krijgt de boer ook nog te kampen met zeer slecht stro, dat vorig jaar uiteraard van prima kwaliteit was. Een nog grotere zorg is dat er geen knollen gezaaid kunnen worden zolang de gewassen op het land staan. De win tervoorraad voor de dieren, die dit jaar noodgedwongen aanzienlijk is uitgebreid met ingekuild gras, loopt eveneens ge vaar, alhoewel de voerbieten er prima voor staan daar deze veel water kunnen verdragen. (Elders in dit blad zijn richtlijnen voor het drogen van nat graan vermeld)' AARDAPPELS IN HET WATER Het water dreigt ook de aardappels aan te tasten. De opbrengst en de kwa liteit van de aardappels zijn tot nu toe uitstekend maar het is niet denkbeeldig dat er ziekten op kunnen treden. Op de landbouwgronden in de buurt van de Grift z(jn onlangs, vóór de eigenlijke tyd, aardappels gerooid omdat ze geheel in het water stonden. Percelen grasland worden langzaam maar zeker drassig, alhoewel men er nog niet toe is over gegaan om het vee op stal te brengen, zoals in het westen van Nederland. Behalve dat hierdoor de melk- produktie terugloopt, is ook de hooi-op- brengst lang niet zoals deze in normale omstandigheden geweest zou zijn. BETERE AFWATERING? Volgens een woordvoerder van de Commissie Streekbelangen Z.O.-Utrecht, zou de afwatering in de Gelderse Vallei cp verschillende punten veel te wensen overlaten. De hoofdafwatering wordt goed ge noemd maar de zgn. detah-ontwatering (tussen de percelen onderling) is vooral t.o.v. het grasland slecht. Vele sloten en greppels worden door de betrokkenen matig of in het geheel niet onderhouden, waardoor de afwatering sterk belemmerd wordt. In dit verband noemde men het voor de boeren een zaak van het grootste be lang alle waterafvoer-wegen grondig schoon te houden, hetgeen het gras c.q. bouwland ten goede komt. Wat de waterstand van de Rijn betreft, deze is volgens Rijkswaterstaat hoger dan in normale omstandigheden, wat voor namelijk te wijten is aan de enorme re genwater-toevoer uit Duitsland en Zwit serland. Er bestaan echter geen bijzon dere redenen tot ongerustheid. Ondanks de Invoering van maximum snelheid verkeerslichten wegverbc teringen knipperbollen verhoging verkeersveiligheid in diverse straten strenge controle op naleving van verkeersvoorschriften neemt de stijging van verkeersongeval len in de gemeente Veenendaal onrust barend toe. Een sprekend voorbeeld hiervan zyn de volgende cyfcrs: In 1959 waren er 134 aanrijdingen met 25 slachtoffers. En tot en met augustus van dit jaar zyn het er al 186 met 110 slachtoffers! By deze cijfers dient opgemerkt te wor den dat deze inclusief het geannexeer de gebied zyn, maar dit percentage in aanmerking nemende, blijft er toch nog een schrikbarend aantal over. Vanzelfsprekend ryst de vraag: waar aan ligt deze styging? Volgens verkeers- autoriteiten is het voor 80®/o te wijten aan gebrek aan verkeerskennis, althans het niet toepassen daarvan. Niet voor niets zyn er in acht maan den tyds 1108 processen-verbaal ge vallen terzake van verkeersovertredin gen. Deze harde waarheid houdt in dat één op de vijfentwintig inwoners zich in het verkeer misdragen heeft. kt cv f wijk l«7-.tci. 3000-veenenoaat Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America ■zijn bij lange na niet in staat het leed "en de ellende te beschrijven welke uit al deze ongevallen voortvloeien. Maan denlange ziekte en het in moeilijke fi nanciële omstandigheden komen, zijn er enkele voorbeelden van. Des te meer spreekt dit aan, als men bedenkt dat een groot percentage voor komen had kunnen worden, wanneer iedereen zich ervan doordrongen voelde de verkeersregels niet alleen te leren, maar ook juist toe te passen. Regionaal en landelijk wordt er door het Verbond van Veilig Verkeer weer op gehamerd de regels in acht te hou den en nooit of te nimmer de veiligheid van het verkeer in gevaar te brengen. Er is maar één afdoend middel tegen het stijgende aantal ongeval len en dat is: Zesenzeventig slachtoffers eiste het verkeer in de eerste zes maanden van dit jaar. Iedere drie dagen één In de Sowjet Unie verschijnen jaar lijks 780 miljoen woorden vakliteratuur, wat overeenkomt met omstreeks 120.000 boeken. Blijkens de landbouwtentoonstelling in mei van dit jaar bedraagt de paarden- stapel in ons land bijna 190.000 stuks. Volgens een rapport van de Ver. Na ties groeit de wereldbevolking per Jaar met achtenveertig miljoen. Afrika is het vruchtbaarste wereld deel met een geboortecijfer van 19 per duizend. In de laatste 25 Jaar is de gemiddelde handschoenenmaat van vrouwen van zes tot zeven opgeklommen, terwijl die van de mannen van tien op negen daalde. De Belgische politie heeft een onver wachte inval gedaan in het Casino van Middelkerke bij Ostende, omdat er met de roulettes geknoeid zou zijn. In Noord-Carolina hebben 7000 Ame rikaanse militairen tegelijkertijd een mas sale parachutesprong ondernomen, waar bij er één om het leven kwam. In het Midden-Oosten heerst er een ernstige veeziekte waaraan reeds bijna 45.000 dieren zijn gestorven. Acht grote warenhuizen in Texas hebben hun eetgelegenheden opengesteld voor negers. Het eerste halfjaar van 1960 gaf 158 aanrijdingen met 76 gewonden. Om een zo duidelijk mogelijk beeld te geven zij vermeld dat hierbij betrokken wa ren: 125 auto's - 58 bromfietsen - 48 fiet sen - 19 motoren en scooters - 12 voet gangers - 3 autobussen - 3 bakfietsen - 3 tractoren en 1 bulldozer. Het behoeft geen nader betoog dat de materiële schade in de duizenden loopt. Veel erger en daardoor waarschu wend voor de toekomst, zijn de slacht offers van al deze aanrijdingen. Licht gewond werden 26 mannen, 12 vrouwen, 4 jongens en 3 meisjes. Zwaargewond: 22 mannen, 2 vrouwen, 5 jongens en 2 meisjes. Tot nu toe dus gelukkig geen doden, maar veelal is dit een kwestie geweest van enkele centimeters of een gunstige wending bij de gezondheidstoestand van het slachtoffer. Op welke wijze zijn deze ongevallen nu ontstaan? In volgorde van hoeveel heid is dit het antwoord: 28 wegens het niet voorrang verlenen - 24 het in ge vaar brengen van de veiligheid van het verkeer -13 geen teken van richting veranderen - 8 niet rechts houden - 5 verkeerd inhalen - 5 het oversteken van de weg door kinderen - 4 bij achteruit rijden - 2 bij de voetgangersoversteek plaats en 1 onder invloed van drank. ITet resterende aantal is ontstaan door zeer gevarieerde overtredingen. De topmaand was mei met in totaal 32 aanrijdingen d.w.z. gemiddeld méér dan één per dag. De pas achter ons lig gende maand augustus ligt niet ver van dit aantal af, n.l. 28 'aanrijdingen met 34 gewonden. De dorre cijfers, hoe respectabel ook, OVERZICHT 1950—1960 VERKEERSONGEVALLEN Jaar: aanrijd. doden zw. gew. licht gew. tot. slachtoffers 1950 41 1 1 6 8 1951 54 1 8 11 20 1952 59 1 6 14 21 1953 66 1 16 17 1954 63 2 1 17 20 1955 70 - 3 20 23 1956 116 5 11 21 37 1957 104 1 20 19 40 1958 134 3 28 24 55 1959 134 1 8 16 25 1960 (t/'m aug.) 186 41 69 110

De Vallei | 1960 | | pagina 1