sterovita 7> E. A. v. d. Broek GEEFT flinke jongens Eska N.V. WAT MET WELK ONDERWIJS? Normen gezocht HOOFDPIJN KWELT DE MENSHEID LECLERC-WINKELS a&jóeszë. Garage „De Klomp" - rijksstraatweg 2 - de klomp - telefoon 08387-250-550 r 10% ZO IN UW ZAK Geroutineerde SPINNERS en TWUNERS Jongemannen Mannelijk personeel Jongens Meisjes voor kousenatelier ARAM Ralstonverf Lijsten T ekenar ti kelen Kwasten, penselen DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 Nr. 72 De weg omhoog (I) Overheid Ook wij Met de plak Traditie Een DAF kunt U houden, omdat U hem kunt onderhouden Wegens vakantie GESLOTEN van maandag 12 t.m. zaterdag 17 september J. B. Meijer TYPISTE n.v. Sterovita melkproducten onderhoudsmonteur enige flinke werkkraehten apothekers-assistente M. H. L. Zuidersma Tricotfabriek Harwig N.V. Rhenen jonge Administratieve Kracht CONTROLEUSE Telefoniste-Receptioniste Gevraagd enige chauffeurs voor vrachtauto's N.V. Aannemings- en wegenbouw bedrijf v.h. P. Henzen H.Jzn. Constructiewerkplaats-Machinefabriek Fa. D. Hendriks Zonen Electrisch-lassers Constructie-bankwerkers Machine-bankwerkers vanaf 9 tot en met 17 september en bij inkoop boven de 50, nog een zeer duurzame verrassing. Gratis adviezen over schilderwerk. Gratis bezoek aan huis over bewerking en kleuren van het schilderwerk. Steeds de eerste klas verfwaren die jaren schitterend blijven, alles door onze 30 jaren ervaring in het schilder vak. Laat u inlichten bij ons en het resultaat is verbluffend. Extra nieuws: 5 NIEUWE KLEUREN RALSTON VERF N.v H0LLANDIA Wol- cn Kousenfabrieken Het geheim van de stalknecht Het moment waarop de ouders zich paan afvragen, welke loopbaan de kin deren moeten of zullen volgen, komt in ieder gezin. Wanneer is moeilijk te zeggen; dat hangt van zoveel, bü ieder geval weer andere, omstandigheden af, dat het noemen van een datum altyd een gissing en nooit meer dan een theorie is. Vooral in onze jaren van een zich sterk structureel veranderende samen leving treden vele factoren op, die het ene ogenblik van groot belang en even later totaal onbelangrijk zün. Zelfs knappe sociologen, geleerden die zich bezig houden met ons doen en laten in die maatschappij, zitten met de handen in het haar. overal elders, eerst wegduiken in de his torie en kijken hoe het er aan toe ging toen onze (verre) voorouders nog rond liepen in kuitbroeken, pruiken en kanten kragen en onverschrokken uitvoeren op kleine notedopjes naar verre landen als Indië en Amerika. Het onderwijs had toendertijd nog een bijzonder primitief karakter. Iedere ver gelijking met nu is dan ook niet meer dan het aangeven van een verhouding tussen een bouwvallig en verweerd schuurtje en een machtig in vele kleuren geschilderd, betonnen flatgebouw. In onze roemrijke Gouden Eeuw, het tijdperk van Rem- brant, Vondel en rijke koopmansfamilies, werd de kern van het onderwijs gevormd, door de volksscholen, die niet veel meer onderwezen dan rekenen en schrijven. De meester met de plak was de veel bewon derde en evenzeer gevreesde figuur, die, niet ten onrechte, gold als de belichaming van het stads- of streekintellect. Slechts een kleine elitegroep, uitver koren niet om capaciteiten maar om af komst en rijkdom, bezocht de volgende en laatste vorm van het onderwijs: de uni versiteit. Met als voertaal Latijn ontving men daar een vrijwel universeel over zicht van de wetenschappelijke stand van zaken. Of men het ook onthield, was een tweede. Er bestond een dergelijke hoe veelheid meningsverschillen, dat het voor een student niet gemakkelijk was de waarheid of althans de gulden midden weg te kiezen. Vooral niet wanneer hij in Leuven de ene, in Aken de volgende en later in Delft of Leiden de derde, Hollandse, versie hoorde. Toch leverde dat onderwijs genieën op als Hugo de Groot en Huygens en later in Duitsland Goethe. Enkelen van hen, waarmee wij voor het samenstellen van deze serie artike len hebben gesproken, drukten het zo uit: „Alle normen zijn verloren gegaan." Wat in gewoon en minder wetenschap pelijk Nederlands wil zeggen, dat men nergens meer gemiddelden voor kan op maken omdat zij, mocht men in hun samenstelling slagen, te wetenschappe lijk en te onpraktisch zijn. Eén voorwaarde is in ieder geval dui delijk waarneembaar. De rijke ontwik keling en variatie in onze maatschappij stellen eisen aan de jongen of het meis je die de intieme samenleving van het gezin gaat verwisselen voor de grote en onbekende van de wereld. De be langrijkste eis is kennis. Niet meer al leen de zaken, die men van vader en moeder leert, maar ook een gespeciali seerde vakkennis van de rol die men op het toneel van de maatschappij wil gaan spelen. Het is de taak van het onderwijs die bij te brengen. Daarom ook past de aard van het onderwijs zich nauw aan bij die van de samenleving. Het is de intensieve binding die moet bestaan, wil men er voor blijven zorgen dat die samenleving goed blijft functioneren en groeien. Het is reden waarom de overheid - en later zullen we zien ook andere organen - zo veel zorg moet hebben voor dat onder wijs. Inzicht in dat onderwijs en daarmee, zij het zijdelings, ook in de aard van onze samenleving, is geen alleenrecht van de overheidsorganen. Mag dat ten minste nooit zijn. Om op de juiste wijze onze kinderen te helpen of te leiden bij het bepalen van hun loopbaan moeten ook wij in ieder geval met het belang rijkste op de hoogte zijn. „Och", zult u zeggen, „wanneer wij er niet meer uitkomen kunnen wij nog altijd onze toevlucht nemen tot de als paddestoelen uit de grond schietende beroepskeuze bureaus". Maar tenslotte kunnen die niet meer doen dan het wetenschappe lijk bepalen van de capaciteiten van de kinderen en het geven van een daarop aansluitend advies. De beslissing ligt bij ons, de ouders. En al klinkt het ver ouderd, nog altijd geldt de leus dat de ouders de enigen zijn die hun kinderen door en door kennen. Willen wij iets meer afweten van ons huidige onderwijs dan moeten wij, zoals Een vorm van onderwijs, aangepast aan de eisen van de samenleving, bestond niet. Om die in het leven te roepen was aller eerst vereist een onderscheiden van de af zonderlijke pilaren, die samen het huis van de maatschappij schraagden. En daar voor was de toenmalige kennis te ontoe reikend, of beter, te onrijp. Men kende een automatisch systeem van praktijk scholing. Als jongen kwam men in het bedrijf dat ook vader, grootvader en ver dere voorvaderen hadden uitgeoefend. Va der of de gildemeester leerde het broekje wat hij moest kennen om niet te allen tijde krullendraaier te blijven. De traditie nam een voorname plaats in. Men deed wat vader had gedaan en daarmee was de kous af. Nog wel vindt men op het ogenblik in sommige dorpen families, die al van oudsher de functie van bakker, slager of kleermaker ver vullen. Maar dat is tegenwoordig niet meer dan een interessant, folkloristische verschijnsel. (Wordt vervolgd). Dagelijks ontdekt de geneeskunde medicamenten tegen de meest uiteenlopende kwalen. Tegen een bepaalde venijnige ziekte lijkt evenwel geen kruid gewassen te zijn: de hoofdpijn. Een Amerikaanse medicus heeft nu langs statistische weg getracht de oorzaken van deze ziekte te ontdekken. Er worden jaarlijks miljarden tabletten ingenomen, want miljoenen mensen lijden aan hoofdpijn. Dr. Henry Ogden is een specialist met een grote naam op het gebied van de hoofdpijn. De Amerikaanse arts heeft aan de hand van de door hem verzamelde gegevens aangetoond welke beroepen en welke mensentypen het meest aan hoofdpijn blootstaan. Nadat hij 5.000 afzonderlijke gevallen had onderzocht, kon hij met zekerheid zeggen, dat domme, resp. minder intel lectuele mensen het minst van hoofd pijn hebben te lijden. In krankzinnigen inrichtingen komt de klacht vrijwel niet voor. Voor de afzonderlijke beroepsgroepen heeft dr. Ogden de volgende „ziekte tabellen" opgesteld. 1. Studenten in de medicijnen. Deze lijden het allermeest aan hoofd pijnen. Vooral tegen de examens hebben 8 op de 10 studenten onafge broken hoofdpijn. 2. Zakenlieden. Zij maken een flinke kans de studenten in de medicijnen van de eerste plaats te verdringen. 3. Vrije beroepen. Waarschijnlijk zijn het hier vooral de financiële zorgen, die hoofdpijn verwekken. 4. Huisvrouwen. 5. Kantoorpersoneel. 6. Verkopers en verkoopsters. (Zes van de tien ondervraagden leden veel vuldig aan hoofdpijn). Afgezien van de beroepsgroepen heeft Dr. Ogden vastgesteld, dat een typisch slachtoffer van hoofdpijn het ongehuw de meisje beneden de twintig is. Vrou wen zijn er inderdaad aanzienlijk vat baarder voor dan mannen. Omstreeks 71% van alle vrouwen wordt telkens weer door zware hoofdpijn gekweld. Daarentegen heeft slechts de helft van de mannen met deze kwaal te kampen. Ook de helft van de boeren blijkt aan hoofdpijn te lijden. Dit is daarom zo belangwekkend, omdat boeren beroeps halve nu eenmaal veel in de open lucht werken. Een internationale statistiek is nog niet beschikbaar. Maar ook in andere landen zal het aantal hoofdpijnpatiën ten vermoedelijk schrikwekkend zijn. TE KRAP De geneeskunde weet in onze dagen over hoofdpijn het volgende: De pijn staat in rechtstreeks ver band met een tot dusver onbekende chemische factor. Deze factor wordt door de zenuwuiteinden afgescheiden, zodat de gevoeligheid voor pijn zeer groot is. De „pijnsubstantie" als zodanig heeft geen invloed. Wanneer zich even wel gelijktijdig de wanden van de ade ren verwijden, treedt hoofdpijn op. De behandeling van hoofdpijn dient vrijwel altijd gericht te zijn op behan deling aan een kwaal, die er aan ten grondslag ligt. Zo lijden mensen, bij wie 's avonds de hoofdpijn opkomt, gewoon lijk aan een gezichtsstoornis. Overigens kunnen ook omstandigheden van bui tenaf gemakkelijk hoofdpijn verwek ken. Een industriekoning moest b.v. tot zijn ergernis vernemen, dat de oorzaak van de zware hoofdpijnen, die hij al jaren voelde, gelegen was in het num mer van zijn boord. Hij droeg overhem den, die hem te krap waren. Dr. Friedman, stichter van de „hoofd pijnkliniek te Montefiore, verklaart, dat 65% van alle hoofdpijnen veroor zaakt wordt door zorgen, spanningen of te lange concentratie. Deze overma tige inspanning brengt een samentrek king van nek- en hoofdspieren teweeg en geeft daardoor aanleiding tot hoofd pijnen. Hoofdpijn, veroorzaakt door geeste lijke of fysische spanningen, verdwijnt in vele gevallen door algehele ontspan ning in een warm bad. Vaak zijn evenwel ook onbewuste zielscomplexen de doorgebrande zeke ringen, die de hoofdpijn verwekken. Dr. Ogden haalt een geval aan van een jonge vrouw, die aan ondraaglijke hoofdpijnen leed. Men raadde de pa tiënt tenslotte aan haar bezoeken aan haar schoonmoeder te staken. De arts had n.l. geconstateerd, dat de hoofdpijn steeds weer optrad enkele uren nadat zij deze schoonmoeder had bezocht. Deze bezoeken waren voor de vrouw een hinderlijke verplichting, die een onbewuste krampachtigheid tengevolge had. De artsen zoeken verder naar de oor zaken. Zij weten, dat de krampachtige toestand van de verwijde vaten zeer dikwijls oorzaak van de pijn is. Zij weten eveneens, dat de coffeïne in een kop koffie veelal voldoende kan zijn om deze krampachtigheid weg te ne men. Maar waarom b.v. een aspirine- tablet tijdelijk de hoofdpijn kan ver minderen - daarover pijnigen medici zich hun breinen af. In Frankrijk is de traditionele weg: producent, groothandel, winkelier - in de loop var\ de tijden veel gecompliceer der geworden dan in andere landen het geval is. Een Frans blad rekende on langs uit, dat vlees op de weg van de veeboer tot aan het braadfornuis niet minder dan 26 instanties (transporteurs en handelaars) passeert, die allen uiter aard de prijs duurder maken. In Parijs bijvoorbeeld kan men zich niet voor stellen, dat de levensmiddelen zonder de omweg over de Parijse centrale markthallen aan het publiek zouden kunnen worden aangeboden. Een jonge Breton, Edouard Leclerc, die voor deze toestand oog had, begon tien jaar geleden de oorlog tegen dit systeem. Hij richtte in zijn geboorte plaats Landerneau een winkel op, die rechtstreeks van de producent kocht en deze waren (levensmiddelen) 8% boven de inkoopsprijs aan de man bracht. Hij kon 20% goedkoper verkopen dan zijn concurrenten. Het liep storm bij hem. Thans zijn er in Frankrijk reeds 60 Le- clerc-winkels en Leclerc heeft naam ge maakt over geheel Frankrijk als prijs- bestormer. In Grenoble, dat de naam heeft Frankrijks duurste stad te zijn, besloten de gezamelijke concurrenten de nieuwe Leclerc-winkel slag te leve ren met dumpingsprijzen. Zij verloren er twee miljoen mee en de Leclerc-win kel bloeit. In Tours bewerkte de mededeling, dat Leclerc in Tours enkele winkels kopen wilde, in één nacht meer prijsdalingen, dan de minister van volkshuisvesting in jaren bereiken kon. Makkelijk heeft Le clerc het niet altijd. Zijn komst te Parijs maakte politiebescherming noodzake lijk. Ook te Brest (vier Leclerc-winkles) te Landerneau en elders moest de po litie herhaaldelijk ingrijpen. Maar de Bretonner is niet bang. Hij moet ook herhaaldelijk de rechter te hulp roepen, want verbonden van handelaars trach ten onophoudelijk de producenten te dwingen niet aan Leclerc te leveren. Maar een wet uit 1953 stelt hem in staat hiertegen juridisch op te treden; jaar lijks kost hem dit tussen de 18.000 en 45.000 gulden. Anderzijds maakte zijn idee ook school. Een groot aantal con currenten verenigde zich in een bond, die collectief rechtstreeks van de pro ducent koopt; deze bond wist de prijzen op Leclerc-niveau te brengen. Aandrang op de Franse regering om de „handel" tegen Leclercs methoden te verdedigen, lokte het antwoord van de Franse prijs- commissaris uit: „Voor ons is de vrij heid van de handel een onomstotelijk Dit is auto-filosofie. Kopen, daar hebt U voor gespaard, dat geld is er. Maar nu rijden, onderhoud, belasting, verzekering telkens terugkerende kosten die U zo laag mogelijk moet houden Dat kan... met een Daf I Aanschaffingsprijs f. 4230,-. Een moderne, opvallend ruime auto met een fantastische wegligging, in de laagste klasse wegenbelasting. Zuinig in gebruik en onderhoud, geen smeerpunten. Voordelig 1 Deze volautomatische wagen (niet koppelen, niet schakelen) brengt U vlug en veilig waar U zijn moet. 's Zomers met z'n allen naar buiten. In de herfst en winter beschut tegen de grillen van het klimaat. Daf..; Uw beste keus sinds jaren. f. 4230,- in standaarduitvoering af fabriek incl. verwarming. Zeer gunstige ftnancieringsvoorwaarden. TE BEZICHTIGEN IN ONZE SHOWROOM OP lóS VRAAGT DEMONSTRATIE SLAGERIJ Herenstraat 34, Rhenen Koninklijke Schcepjeswolfabrieken vragen voor haar correspondentie- afdeling een all-round Diploma's Handelscorrespondentie, Frans, Duits en Engels gewenst. Indiensttreding zo spoedig mogelijk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Personeels afdeling Zandstraat 2, Veenendaal RIJKSSTRAATWEG 4 TE BREUKELEN heeft plaats voor een ervaren technische dienst voor de vul- en sterilisatie-afdeling. 3-ploegendienst 3-ploegendienst Ook ongeschoolden komen in aanmerking. Goede loon- en sociale voorwaarden. Binnen afzienbare tüd kunnen woningen beschikbaar worden gesteld. KOM EENS MET ONS PRATEN OP: Maandag 12 september a.s. van 14-16 uur. in café-rest. „Het Wapen van Rhenen Herenstraat 75 te Rhenen Maandag 12 september a.s. van 17-19 uur. in café-rest. „De Kroon" Kon. Wilhelminaweg 18 te Amerongen. Maandag 12 september a.s. van 20-21 uur. in café-rest. „Roosen" Rijksstraatweg 214 te Leersum. V. OPLEIDING TOT Begin van de NIEUWE CURSUS in septembt*. Er kunnen nog enige LEERLINGEN geplaatst worden. Ook MEISJES die 's morgens werken kunnen deelnemen. HOOFDSTRAAT 53, VEENENDAAL vraagt voor spoedige indiensttreding in het bezit van Mulo-diploma en bij voorkeur bekend met doorschrijf- administratie Tevens kan nog geplaatst worden een Schriftelijke of persoonlijke sollicitaties aan ons adres: Candialaan 3-5, Rhenen. N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL vraagt een Gegadigden dienen enige spreekvaar digheid in de drie moderne talen te bezitten; ervaring als telefoniste wordt op prijs gesteld, doch is niet noodzake lijk; tot de werkzaamheden behoren mede de ontvangst en de zorg voor doorgeleiding van bezoekers; leeftijd niet beneden 20 jaar. Sollicitaties met inlichtingen over opleiding, ervaring, leeftijd, enz. te richten tot de afd. Personeelszaken. Rijksstraatweg 9-11, Eist (U.) Pr. Bernhardlaan 251-253, Veenendaal, tel. 2436 vraagt in haar nieuw gebouwde constructiewerkplaats Werkkleding incl. wassen wort door ons verzorgd. Aanmelden aan bovenstaand adres. Na 6 uur Vijgendam 23, telefoon 2211 Bij de vervaardiging van onze LEC TUURBAKKEN, BRIEFSTANDAARDS en andere KLEINE METAALWAREN kunnen wij gebruiken, die in het vak worden op geleid. Dagelijks aanmelden bij: Pr. Bernhardlaan 295 Veenendaal. VEENENDAAL - HOOFDSTRAAT 52 - TELEFOON 2017 PRINS BERNHARDLAAN 186 VEENENDAAL VRAGEN: (2 ploegendiensten) voor opleiding tot Spinner of Twijner (Leeftijd van 18 tot 35 jaar) voor diverse productie-afdelingen (na overleg dag- of ploegendiensten) voor de Haspelkamer en Vormerij GOEDE BELONING REISKOSTENVERGOEDING GRATIS WERKKLEDING Inlichtingen en aanmeldingen bij de afdeling Personeelszaken, Prins Bernhardlaan 186 Sportrijwielen in kleur ge heel compleet vanaf 125, kinderrijwielen in kleur v.a. 55,.wasmachines v.a. 150, centrifuges 175,tevens wasmachines en centrifuges te huur N. van Ek, Pr. Bern hardlaan 1 Rijwielhandel tel. 2533, Veenendaal. Vebotex levert 't 'm. Kerke- wijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Schoenen te klein? Dan moet u bij Blankesteyn Zn zijn. Schoenreparatiebedrijf D. Blankesteyn Zn, Helling 14 Veenendaal. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen, Julianastr. 81, tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Financieringen van auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantiekan toor Brouwer, Kanaalweg 2, Veenendaal, tel. 2918. Rijwielen en bromfietsen te huur, per uur, per dag, per week en per maand. Rijwiel stalling De Klomp, tel. 241. beginsel; deze grondslag geldt zowel voor Leclerc als voor zijn concurrenten" Ongetwijfeld is de actie-Leclerc de re gering aangenaam. De inflatiegevaren kunnen alleen worden tegengegaan, in dien het gelukt om de dodelijke spiraal, „prijsverhoging-loonsverhoging - prijs verhoging enz." af te breken. EPILEPSIE EN TELEVISIE Zweedse artsen hebben geconstateerd dat bij kinderen, die aan epilepsie lij den, door het flitsende beeld op het televisiescherm toevallen kunnen op treden. Door het gebruik van gepolari seerde brillen kan het kwaad voorko men worden. Gezonde kinderen lopen geen gevaar. ONTWAAKT In de buurt van Passau is een feest ganger 's morgens vroeg ontwaakt door het geraas van een trein die over hem heenreed. Hij was op de terugweg naar huis in slaap gevallen, gelukkig tussen de rails, zodat hij toen de trein voorbij was, ontnuchterd en ongedeerd kon op staan. ooooooooooooooo (53) Lorca staat op om de nieuw aangekomenen te begroeten. Geen spier van zijn gelaat vertrekt, wanneer hij naast de hertog, de schildknaap ont waart, die hij mijlen ver van hier waant. Hij trekt zijn gelaat in een zorgelijke plooi, als hij spreekt: „Hoezeer uw bezoek mij verheugt, het spijt mij, dat het moet geschieden onder zulke treurige omstan digheden. Heer Aram van Barranca, die mijn gast was, heeft zich niet ontzien om op laaghartige wijze een van mijn trouwste dienaren van het leven te beroven! Wij zijn ons juist aan het beraden over zijn straf en niets zal ons liever zijn, dan deze nete lige zaak aan u voor te leggen en uw oordeel te horen!" Een ogenblik staat de hertog beteuterd van Lorca naar Aram te staren, doch dan roept hij uit: „Aram van Barranca een moordenaar! Dat is on mogelijk!" En nauwelijks is hij uitgesproken, of Lorca slaakt een kreet van pijn en doet een woe dende uitval naar Presto, die hem op een gevoelige manier tegen de schenen geschopt heeft en nu, ter wijl hij zich handig achter de hertog terugtrekt, schreeuwt: „Hij is zelf een moordenaar!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1960 | | pagina 5